Békés Megyei Népújság, 1985. május (40. évfolyam, 101-126. szám)

1985-05-20 / 116. szám

1985. május 20., hétfő SPORT SPORT SPORT SPORT Hz egyetlen megyei gól a szarvasiaknak két pontot jelentett Haladás VSE—Békéscsaba 3—3 (0—0) NB I-es labdarúgó-mérkőzés. Szombathely, 5 ezer néző. V: Huták (Nagy B., Lázin). HVSE: Hegedűs — Horváth, Vörös Cs., Pap, Vörös I. — Pásztor, Fitos, Bognár, Topor — Dómján, Görög. Edző: Rát- kai László. Békéscsaba: Kovács L. — Ottlakán, Kerekes, Ta­kács, Fabulya — Királyvári, Pásztor, Sulija — Kanyári, Fecs- Uu, Szekeres. Edző: Sülé István. Csere: Topor helyett Marton, a szünetben, Kerekes helyett Adorján (52. p.), Fitos helyett Schröter (60. p.), Fecsku he­lyett Melis (82. p.). Gólszerzők: Marton (46. p.), Sulija (48. p.), Vörös Cs. (50. p.), Szekeres (59. p.), Sulija, 11-esből (62. p.), Schröter (80. p.). Szögletarány: 8:2 (1:2) a Haladás javára. A második félidő első per­ceben Horvath és a szombat- helyi Pásztor kényszerítőzött, az előbbi az alapvonalhoz közel járt, amikor beívelte a labdát, és az ötösön álló, újonnan beállt Marton a hálóba fejelt, 1—0. Két perccel később Szeke­res-Pásztor—Sulija volt a labda útja, végül a békés­csabai középpályás. 15 méter­ről, egyből a jobb felső sa­rokba talált, 1—1. Üjabb két perc telt el, amikor a Haladás szabadrú­gáshoz jutott, a 16-os oldal­vonalától néhány lépésre. Horváth ívelt át a túloldalra, ahol Vörös Cs. magasra ugor­va fejelt a kapura, a labda a kapufát érintve hullott a hálóba, 2—1. Az 59. percben Királyvári beívelése átszállt a védők fö­lött, Szekeres érkezett, és la­posan a bal sarokba továbbí­tott, 2—2. A 62. percben vezetéshez jutott a vendégcsapat, Hor­váth ellökte Szekerest a 16- oson belül — 11-es. Sulija büntetőjét Hegedűs kiütötte, de a békéscsabai középpályás ismételhetett, s berobbanva most már betalált a kapuba, 2—3. Dómján beadása a 80; percben Görög fejéről repült a kapu felé, s Schröter még pofozott egyet a labdán, s így került az gólba, 3—3. Két ellentétes félidőt lát­hatott az ötezres nézősereg, s míg az elsőben unatkozott, a másodikban végül is hat gól­nak tapsolhatott, az egyéb- - ként reálisan döntetlenre végződött találkozón. További eredmények: DMVSC—-Videoton 1—0 (1—0) Tatabánya—MTK-VM 4—3 (2—2) SZEOL AK—ZTE 0—1 (0—0) Vasas—Bp. Honvéd 2—2 (1—0) O. Dózsa—FTC 0—1 (0—0) Rába ETO—PMSC 0—2 (0—1) Csepel—Eger 1—0 (1—0) Az NB I. állása: 1. Bp. Honvéd 25 16 5 4 50-20 37 2. Videoton 25 13 6 6 38-21 32 3. Rába ETO 25 12 6 7 43-39 30 4. Csepel 25 10 8 7 21-15 28 5. Debrecen 25 10 7 8 30-27 27 6. ZTE 25 10 6 9 32-29 26 7. Haladás 25 9 8 8 27-25 26 8. Vasas 25 7 11 7 43-37 25 9. Ü. Dózsa 25 9 7 9 32-26 25 10. Békéscsaba 25 9 6 10 31-42 24 11. Tatabánya 25 9 5 11 35-38 23 12. FTC 29 9 5 11 26-32 23 13. Pécs 25 7 8 10 25-28 22 14. MTK-VM 25 9 4 12 30-35 22 15. Eger 25 8 4 13 20-35 20 16. SZEOL AK 25 4 2 19 21-55 10 AZ UTÁNPÓTLÁS BAJNOK­SÁGÉRT. Haladás VSE—Bcs. Előre Spar­tacus 2—0 (2—0). Szombathely, 1000 néző. V: Szemes. Haladás: Simon — Szarka, Mikos, Borsi (Végh), Hevesi — Márkus, Szá­lai, Szatmári (Héra), Elekes — Gyurmánczy. Pados. Edző: Ka­ján Viktor. Békéscsaba: Lebo- niczky (Bikádi) — Gyimesi, Ku- kely. Krizsán, Várai (Simák) — Karafla (Popol), Pápa, Kocsor, Lipták — Óvári, Szarvas. Edző: Szita László. Az első félidőben a házigazdák voltak fölényben, a fordulás után kiegyenlítettebb lett a játék, de a vendégek csa­tárai sokat hibáztak, így nem változott az eredmény. Sárga lap: Végh, Kukely, Krizsán. G: Hevesi, Szatmári. Jó: Szarka, Hevesi, Elekes, ill. Gyimesi, Ku­kely. AZ NB II-BEN TÖRTÉNT: Keszthely—Dunaújváros 0—0 Vác—D. Kinizsi 2—2 (1—1) 22. sz. Volán—Nagykanizsa 0—2 (0—1) Baja—HMSE 1—1 (0—0) Kazincbarcika—Siófok 0—1 (0—0) Bakony V.—Tapolca 7—0 (5—0) Sopron—Özd 3—1 (1—0) Szekszárd—DVTK 1—4 (0—0) Salgótarján—Bp. Volán 6—0 (2—0) NYVSSC—Sz. MÁV MTE 0—1 (0-1) AZ NB II. ÁLLÁSA: 1. Siófok 31 19 6 6 54-29 44 2. Bp. Volán 31 18 7 6 62-39 43 3. Vác 31 16 9 6 54­-28 41 4. Szolnok 31 16 6 9 52­-31 38 5. Salgót. 31 15 7 9 43­-28 37 6. D. Kinizsi 31 13 10 8 51-44 36 7. Nyíregy. x 31 16 7 8 45­•25 35 8. Sopron 31 13 9 9 40­-38 35 9. K.-barcika 31 11 11 9 39­■35 33 10. Dunaújv. 31 11 11 9 38­-41 33 11. DVTK x 31 13 10 8 59­-46 32 l2. Metripond 31 10 10 11 34­■32 30 13. Ózd 31 9 8 14 33­-40 26 14. Baja 31 9 8 14 34­■43 26 15. Keszthely 31 9 7 15 35­38 25 16. N.-kanizsa 31 8 8 15 42­■57 24 17. Bakony V. 31 8 7 16 35­50 23 l8. Szekszárd 31 7 9 15 29­52 23 19. 22. Volán 31 4 6 21 32­67 14 20. Tapolca 31 3 8 20 28­76 14 x: a Nyíregyházától és a Di­ósgyőrtől 4—4 büntetőpont le­vonva. Békéscsaba—Ferencváros 17—16 (8—7) NB I-es női kézilabda-mérkőzés. Budapest, 200 néző. V: Ambrus, Hucker (határozottan). Békéscsaba: HANG — Bar­na 3 (1), Giczey 1, CSULIKNÉ 7 (2), Sebenné 1, BoIIa 2, Szakálné 2. Csere: Karakainé (kapus), Salamon 1, Radnai. Edző: Szabó Károly. FTC: FIEDLER A. — Csiha 2, Bajchiné 6 (4), Krepeta, Hesz 2, Rácz É. 2, Csajbókné 2. Csere: Kántor 1, Szendiné, Kovács I., Kobilik 1. Edző: Elek Gyula. Kiállítások: 8, ill. 4 perc. Hétméteresek: 4'3, ill. 5/4. Az eredmény alakulása: 5. perc: 4—1, 36. perc: 10—10, 53. perc: 16—11 (!). A pénteki, Vasas elleni mérkőzésit követően, opti­mista hangulatban készülő­dött a békéscsabai kézilab­dacsapat az FTC ellen. Csak az volt a kérdés, mennyit vett ki a lányokból a két nappal előbbi találkozó. Az első percek azt igazolták, nem sokat: a házigazdák szinte élő falba ütköztek, amikor támadtak, az indítá­sokat pedig Hang kapus csíp­te el gyakorta a térfél köze­péig kifutva. A zöld-fehér szurkolók tíz perc után már ébresztőt kiabáltak. Ettől úgy tűnik, még inkább elbizony­talanodtak a ferencvárosiak. A fordulás után Rácz ré­vén, és ügyes bejátszásokkal kiegyenlített a fővárosi gár­da, ám ekkor Csulikné percei következtek: átlövésből, be­törésből lőtte a gólokat. Az 50. percben eldőlt a mérkő­zés. A második emberelőnyös helyzetben is két gólt szerez­tek a lila-fehérek, s bár az utolsó öt percben szinte vé­gig létszámfölényben játszott a Fradi (Giczeyt kétszer is kiállították), de így is csak hétméteresekből tudtak gólo­kat szerezni. A tavaszi utol­só fordulóban megérdemelt győzelmet arattak a békés­csabaiak. T. L. AZ NB II-BEN TÖRTÉNT: Kondoros—Váci Izzó 27—18 (10—7). Férfimérkőzés, Kon­doros:, 400 néző. V: Nagy II., Szűcs. Balogh növelte előnyét Vasárnap délelőtt a 4. fordu­lóhoz érkezett Gyulán az orszá­gos II. osztályú egyéni salakmo­toros bajnokság. Mintegy ezer néző előtt érdekes küzdelmet vívott a 16 résztvevő (plusz két tartalék). A nyíregyházi Balogh János (képünkön) eddig is im­ponáló fölénnyel nyert három versenyt, most is maximális, 15 pontost teljesítménnyel lett első. A házigazdák közül Fórián Ba­4 lázsnak sikerült felkapaszkodni a dobogóra, ugyanez Berndtnek bukása miatt nem sikerült. A sorrend: 1. Balogh i5, 2. Kócsó (Szegedi V.) 13, 3. Fórián (Bcs. V.) 12 (2, 3, 3, 2, 2), 4. Újhelyi (Borsodi Építők V.) 12, 5. Ko­vács (Nyíregyházi V. D.) 11, 6. Berndt 10 (3, 3, B., 2, 2) ponttal. A területi labdarúgó-bajnokság Körös­csoportjában a 26. fordulóban két megyei rangadót is játszottak. A szarvasiak hazai pályán I—0-ra legyőzték az OMTK-t, a Békés—Gyula mérkőzés 0—0-ás döntet­lenre végződött. A nagyszénásiak a listave­zető DÉLÉP-et látták vendégül, ahol az éllovas nyert 1—0-ra. Az Agyagipar súlyos vereséget szenvedett a'Szegedi Dózsa otthonában. A Miske biztosan nyert Lajosmizsén, míg a KTE nehezen tartotta otthon a két pontot a bajnoki tabella végén tanyázó SZVSE ellen. A Makó és a KSC gólokban gazdag találkozón nyert. A makóiák vendéglátóként győzték le a Martfűt, míg a KSC a H. Kun B. SE otthonából hozta el mindkét bajnoki pontot. A fordulóban 30 gól esett, hat együttes labdarúgói viszont nem találtak be a kapuba, ezekből sajnos, öt Békés megyei. SZARVASI FSSC— OROSHÁZI MTK 1—0 (0—0 Szarvas, 400 néző. V.: Francis- kovics. Szarvas: Hanyecz — Pa- ulik, Beles, Boda, Tóth — Sár­kány. Demjén, Czimrák (Fedor- jak) — Vigh, Somogyi, Hegedűs. Edző: Száger György. OMTK: Bugyik — Fabisz, Csilek, Rábai. Szalka (Nagy A.) — Krecsméri (Tapasztó), Pisont, Kucsera — Papp, Kvasznovszki, Kiss. Ed­ző: Csonka Béla. 48. perc: Demjén—Tóth—So­mogyi összjáték után sakk-matt lett az orosházi védelem, és So­mogyi 12 méterről a jobb alsó sarokba lőtt, l—0. A mezőnyben egyenangú el­lenfél volt a két megyei csapat. A kapu előtt azonban a Szarvas­nak több helyzete volt, s meg­érdemelten tartotta otthon a két pontot. Jó: Beles, Boda, Tóth, ill. Bugyik, Fabisz, Kucsera. Csabai Pál DÉLÉP—NAGYSZÉNÁS 1—0 (0—0) Nagyszénás, 900 néző. V.: őr­ző. Délép: Békéi — Varga, Fá­bián, Kántor, Kenderesi — He- gyesi (Hegedűs). Kőhalmi. Ba- ^zsó — Pethő (Kiss), Márton. Szabó. Edző: Ondrik István. Nagyszénás: Pribolyszki — Iga. Szabovik, Verbőczi, Leszenyicz- ki — Laczó, Kupeczki. Németh (Brlázs) — Czető, Sebestyén. Szűcs (Szatmári). Edző: Lenti József. 56. perc: a hazai védelem be­tömörült, miközben vendégtá­madás futott a pályán. Szabovik menteni akart. Kőhalmi reflex­szeren lábával belenyúlt a lö­vésbe, és a tehetetlen Pribolysz­ki mellett 8 méterről bevágódott a vendégek győzelmét jelentő gólja, 1—0. 70. perc: Szatmári ívelt jobb­ról szögletet és Sebestyént a kapu előterében lerántották. A ll-est Kupeczki rosszul helyez­te, és az egyébként jól védő Bé­kéi kiütötte. Végig nagyiramú, változatos mérkőzést láthattak a szurko­lók. A vendégek kitűnő csapat­játékot mutattak, és a széná- siak is méltó ellenfelei voltak a szegedi csapatnak. A fordulás után a szerencsétlenül kapott gól és a kihagyott büntető le­törte a házigazdákat, holott rá­szolgáltak volna legalább az egyik pontra. A szénásiak ezzel megnehezítették „pozíciójukat”. Jó: Békéi. Fábián. Kőhalmi, Márton, ill. Iga, Verbőczi, Ku­peczki. Németh. Szabó Árpád BÉKÉSI SE—GYULAI SE 0—0 Békés, 800 néző. V.: Jankus. Békés: Győrfi — Felegyi, Zsí­ros, Vágási S., Vágási I. — Al­berti, Nagy, Bobcsek — Pelyák, Vozár, süli (Ravasz). Mb. edző: Nagy Mihály. Gyula: Szilágyi — Otott, Csorba. Lipták, Szakái — Gál, Szűcs, Cserháti — Pálhidai. Rácz (Hirka), Jónás. Edző: Ma­rosvölgyi Károly. Az első félidő ideges, csap­kodó játékkal telt el. Mindkét csapat előtt nyílt egy-egy nagy helyzet, de a csatárok elügyet- lenkedték azt. Fordulás -után valamivel többet törődtek a csapatok az összjátékkal. de a csatárok továbbra is hadilábon álltak a szerencsével, hiszen mindkét gárda csatárai előtt adódott olyan helyzet is, hogy ajtó-ablak nyitva volt. Végeze­tül ezen a vasárnapon egyik csapat sem érdemelt — a mu­tatott játék alapján — győzel­met. Jó: Győrfi, Vágási S.. Vá­gási I., ill. Szilágyi (a mezőny legjobbja). Csorba, Cserháti. Rácz. Nagy Mihály SZEGEDI DÓZSA— BCS. AGYAGIPAR 7—0 (5—0) Szeged, 400 néző. V.: Nagy L. Végig nagy fölényben játszottak a hazai lila-fehérek, enyhe túl­zással azt is lehet mondani, hogy szinte tetszés szerint rug­dosták a gólokat. Különösen So­mogyi és Csincsák volt elemé­ben. A szellemes Dózsa-támadó- játék végeredménye akár két számjegyű győzelem is lehetett volna. A történtekhez tartozik az is, hogy a 35. percben a bé­késcsabai Molcsányit utánrúgá- sért a játékvezető kiállította. G. : öze 3 (egyet 11-esből), Csin­csák, Gerecz 2—2. Jó: Somogyi, Csincsák, Gerecz, Bánfi, Poly- vás. További eredmények: Makó— Martfű 4—3 (3—0), H. Kun B. SE—KSC 2—4 (0—1). KTE—Sze­gedi VSE 3—2 (1—0). Lajosmizse —Miske 0—3 (0—1). A megyei I. osztályú bajnokság­ban történt: Füzsegyarmat— Békésszentandrás 0—1 (0—0) Sarkad—Mezőhegyes 1—1 (1—0) Gyomaendrőd—Mezőberény 0—3 (0-0) H. Szalvai SE—Csorvás 1—0 (0—0) Medgyesegyháza—Határőr Dózsa 3—2 (2—1) Szeghalom—Újkígyós 3—2 (1—0) Gádoros—Kondoros 0—0 A Medgyesbodzás—Kétegyháza mérkőzésről nem érkezett tudó­sítás. Békés—Gyula 0—0. Lipták (fehér mezben) hiába üldözi el­lenfelét... de ez fordítva is lehetett volna... (Fotó: Fazekas László) Ökölvívó EB Papp László búcsójával? Hosszú esztendők óta lehetett az EB Rómában, Madridban, Kölnben, Tamperében, vagy Vár­nában, mindenütt az ökölvívás legendás egyénisége, a világ­szerte kedvelt Papp László volt a legnépszerűbb szereplő. Nem nehéz megjósolni, hogy a szom­baton kezdődő XXVI. Európa- bajnokságon is a magyar válo­gatott háromszoros olimpiai baj­nok, és kétszeres EB-aranyér- mes szakvezetője lesz a közön­ség kedvence. A budapesti nagy verseny a tizenötödik EB, amelyen Papp László részt vesz, de szakveze­tőként minden valószínűség szerint az utolsó ilyen fellépése. Erről nyilatkozott Boskovics Je­nőnek, az MTI főmunkatársá­nak: — Nincs szándékomban nagy Győzelemmel javított a magyar válogatott az UEFIl-tornán Magyarország—Portugália 2—0 (1—0) Nagykanizsa, 500 néző, V.: Bjömsson (izlandi) Góllövők: Limperger (36. p.), Marik (60. p.) Magyarország: Tarlósi — Horváth, Jávorka, Harcsár, Palaczki — Kecskés, Huszák, Kisis- tók — Marik (Molnár 72. p.), Limperger (Pet- res 77. p.), Kanál Vasárnap a második forduló mérkőzéseit ját­szották nyolc különböző stadionban a III. lab­darúgó UEFA-tornán. A magyar ifjúsági válo­gatott két góllal legyőzte Portugáliát, javított helyzetén, de kilátásai változatlanul halványak a csoportelsőségre, miután a Szovjetunió újabb mérkőzést nyert, és pontveszteség nélkül vezet. Végig jó iramú, változatos, kemény mérkő­zés, nagy küzdelem! Kiegyensúlyozott játék után a magyar fiatalok megérdemelten sze­reztek győzelmet. Jók: Jávorka, Palaczki, Kecskés, Kisistók, Marik, ill. Bizarra, Pires, Fernando. csalódtam igen nagyot. Az Eu- rópa-bajnokságok történetében erről az egyről távoztunk csak érem nélkül. Mikor lesz elégedett a buda­pesti EB-n? — Ha egy aranyat nyerünk, de ha kettő lenne, akkor sem es­nék kétségbe ... De nemcsak érmekben értékelek. A sportban a jobbtól kikapni sohasem szé­gyen. Ha bármelyik magyar vá­logatott nagy harcban, a jobbtól kikap, akkor is gratulálok ver­senyzőmnek. Nem bocsátom vi­szont meg, ha azért marad el a győzelem, mert ökölvívónk nem tett meg minden tőle telhetőt. Hiszem, hogy ilyen nem lesz ezen az Európa-bajnokságon. Mikor lenne csalódott? — Ha legalább két ökölvívónk nem kerülne a döntőbe. Totóeredmények 1. Mannheim—Hamburg 3—1 1 2. VfB Stuttgart—Mönchengl. 2—3 2 3. Darmstadt—Hertha BSC 2—1 1 4. Oberhausen—Stuttg. Kickers 0—0 X 5. Solingen—Nürnberg 2—1 l 6. St. Pauli—Saarbrücken 1—0 l 7. Ulm—Duisburg 2—3 2 8. Bürstadt—Kasse] 2—1 1 9. FC Homburg—Hannover 3—3 X 10. Como—Milan 0—0 X 11. Lazio—Juventus 3—3 X 12. Cesena—Pisa 2—2 X 13. Parma—Pescara 1—0 1 PÓTMÉRKÖZÉSEK 14. Campobasso—Catania 1—0 1 15. Monza—Genoa 1—1 X 16. Taranto—Bologna 0—0 X ügyet csinálni, de az EB után elköszönök a válogatott irányí­tásától. Versenyzőként és edző­ként, amatőrként és hivatásos­ként majd fél évszázadot töl­töttem a szorítóban, vagy annak sarkába. Aki csinálta ezt, tudja mit jelent. Belefáradtam a mun­kába, no meg a tervek meg­valósításával kapcsolatban az örökös nehézségekbe, bonyodal­makba. Különben is, egyszer valakinek a helyembe kell lép­ni, eljárt az idő, itt az alkalom. Mire nem emlékszik szívesen? — Az elsőre, 1947-re, amelyen bemutatkozó mérkőzésen ki­kaptam Tormától, majd az 1953. évire, amikor Adlert nem enged­ték ki velem. Nekem sem lett volna szabad kimenni, kikap­tam a szovjet Tisintől. Ezután 24 évvel, 1977-ben, Halléban BÉKÉS MEGYEI IgHdiJKTilcj Az MSZMP Békés megyei Bizottsága és a Békés megyei Tanács lapja. Főszerkesztő: Arpási Zoltán. Főszerkesztő-helyet­tes: SeleSzt Ferenc. Szerkesztőség: Bcs. PL: 111. Munkácsy u. 4. sz., 5601. Tel.: 27-844, főszerkesztő: 21-401. Kiadja a Békés megyei Lapkiadó Vállalat, Bcs. PL: 111. Munkácsy u. 4. sz., 5601. Telefon: 27-844. Felelős kiadó: Csala János. Tele­fon: 26-395. Terjeszti a Magyar Posta. Előfizethető a hírlapkézbesltő postahivataloknál és a kézbesítőknél. Előfizetési díj: egy hőnapra 43 Ft, egy évre 516 Ft. Kner Nyomda lapüzeme, Bcs., Szerdahelyi u. 2/A, 5600. Vezérigazgató: Háromszék! Pál. ISSN 0133—0055 Kéziratokat, képeket nem érzünk meg és nem küldünk vissza.