Békés Megyei Népújság, 1985. április (40. évfolyam, 76-100. szám)

1985-04-29 / 99. szám

1985. április 29., hétfő SPORT SPORT SPORT SPORT Békéscsaba—Rába ET01—1 (1—0) NB I-es labdarúgó-mérkőzés. Békéscsaba, 10 ezer néző. V: Fekete (Szilágyi, Csáki). Békéscsaba: Kovács L. — Ottlakán, Kerekes, Takács, Fa- bulya — Steigerwald, Pásztor, Fecsku — Kanyári, Melis, Sze­keres. Edző: Sülé István. Rába ETO: Mészáros — Csonka, Judik, Mile, Preszeller — Kurucz, Hannich, Vági — Szabó, Szentes, Hajszán. Edző: Ve­rebes József. Csere: Vági helyett Rezi (a szünetben), Hajszán helyett Weimper (63. p.), Pásztor helyett Adorján (72. p.), Kovács L. helyett Leboniczky (80. p.). Gólszerzők: Melis 11-esből (44. p.), Hannich (70. p.). Sárga lap: Judik (11. p.), Fabulya (67. p.). Szögletarány: 5:4 (3:2) a Békéscsaba javára. tek ki a csapatok, nagy erő­feszítést kívánt a győriektől hogy egyenlítsenek, de a há. zigazdák is igyekeztek to­vábbi gólokra váltani táma­dásaikat. A 70. percben esett egyenlítő gól után még tíz percig igazán élvezetes, ira- mos volt a játék, majd a vé­gére mintha mindkét csapat beletörődött volna az 1—1- be, egy kicsit lassítottak, alább hagyott a lendület, s végülis a döntetlen igazsá­gosnak mondható. Az első perc eseménye a békéscsabai kapu előtt ját­szódott le: Hajszán távolról vállalkozott, azonban közép­erős lövése, amely a kapu közepe felé tartott, könnyű zsákmánynak bizonyult Ko­vács L. számára. A 11. perc­ben Kanyári lerántásáért — amely a félpályánál történt — Judik sárga lapot kapott. A 16. percben a békéscsabai térfélen szabadrúgáshoz ju­tottak a győriek, Hannich gyorsan elvégezte, Szabó ki­ugrott Steigerwald mellől és hiába kísérte a békéscsabai középpályás, nem érte utol, annál ügyesebben futott ki Kovács L. a kapujából és az alapvonaltól 8 méterre el­akadt benne a labda. Ezután, ha nagy üggyel-bajjal is, de mentettek a békéscsabai vé­dők. A 20. percben a békés­csabaiak jutottak szabadrú­gáshoz 25 méterre Mészáros kapujától. A lehelyezett lab­dát Pásztor pöccintette Ke­rekes elé, akinek nagy erejű lövése azonban mellé szált. Két perccel később adódott az addigi legnagyobb helyzet a békéscsabaiak előtt: Melis 25 méterről hirtelen lövésre szánta el magát, a bal felső sarok felé tartó labdát Mé­száros bravúrosan kitornáz­ta az éppen berobbanó Ka­nyári elé, aki így ismételhe­tett, de a jobb kapufa mellé helyezett. A 25. percben Steigerwald és Fecsku előtt maradt ki helyzet. Az előb­bi a kapu előtt keresztbe lőtt, amit Szekeres még visz- szapöccintett Fecsku elé, de a békéscsabai középpályás fölé lőtt. A túloldalon Haj­szán lapos, a kapu közepe felé tartó erős szabadrúgását hárította Kovács. A 44. percben előnyhöz ju­tottak a békéscsabaiak. Pász­tor indította Steigerwaldot, aki betört a 16-oson belülre, ahol Preszeller lerántotta — 11-es. Melis állt a labda mö­gé és nagy erővel a kapu közepébe rúgta a labdát az elmozduló Mészáros Fölött, 1—0. A szünet után az 55. perc­ben Mile bál oldali beívelé­sét a kifutó Kovács L. ki­tűnő érzékkel húzta le Szen­tes elől. Tíz perccel később szöglethez jutottak a hazai­ak, Steigerwald jobb oldal­ról mintaszerűen ívelt, Ta­kács mindenki feje fölé ma­gasodott és hét méterről fe­jelt, de a jobb felső sarokba tartó labdát Mészáros bra­vúrosan megfogta. A 66. percben Kerekes 25 méteres szabadrúgása szállt mellé, egy perc múlva pedig Fabu­lya fölvágta Szentest, amiért sárga lapot kapott. A 70. percben egyenlítet­tek a vendégek. Preszeller előre ívelt egy labdát, Ott­lakán rosszul fejelt ki, ép­pen Hannich elé, aki kapás­ból 16 méterről a jobb alsó sarokba talált, 1—1. A 80. percben Kovács L. egy kifutás során megsérült, helyére Leboniczky állt be. Egy perccel később Melis lőtt fölé 16 méterről — nagy erővel —, miután Steiger­wald beadott. A túloldalon Leboniczky szedte föl Szen­tes gyengén meglőtt labdá­ját, amit 12 méterről gurí­tott a békéscsabai kapura. A 85. percben Adorján—-Szeke­res volt a labda útja, az utóbbi néhány csel után be­adott és Kanyári estében hét méterről rosszul találta el a labdát — mellé. A túl­oldalt Hannichtól Szabóhoz került a pettyes, a győri jobbszélső beívelt és a bé­késcsabai védők kétségbees­ve a szögletre mentettek a csatárok elől. Az utolsó per­cekben Kerekes szabadrúgá­sa szállt fölé. Kétórás esőzés előzte meg a találkozót, ami bizony föl­áztatta és csúszóssá változ­tatta a pályát. Ezt felismer­ve a vendégek az első ne­gyed órában távoli lövések­kel kísérleteztek, s valljuk meg, ekkor szervezettebben támadtak, illetve védekeztek. Nem sokkal később a békés­csabaiak is „fölvették a rit­must” és mind veszélyesebb akciókat dolgoztak ki, tehát ettől kezdve akadt dolga a győri védelemnek is. A ve­zetés birtokában sem enged­Fecskut (háttal, sötét mezben) igyekeznek megakadályozni a győri védők Fotó: Lónyal László AZ NB I TOVÁBBI EREDMÉNYEI: Bp. Honvéd—Ü. Dózsa 2—4 (0—1) FTC—Vasas 1—0 (1—0) SZEOL AK-PMSC 2—1 (0—1) ZTE—Eger 1—0 (1—0) MTK-VM—Csepel 0—2 (0—2) Haladás—Videoton 0—2 (0—0) Tatabánya—DMVSC 1—2 (1—2) az NB i Állasa: 1. Bp. Honvéd 23 15 4 4 46-17 34 2. Videoton 23 13 6 4 37-18 32 3. Rába ETO 23 11 6 6 39-36 28 4. Csepel 23 9 7 7 20-15 25 5. O. Dózsa 23 9 6 8 31-24 24 6. ZTE 23 9 6 8 30-26 24 7. Debrecen 23 9 6 8 29-27 24 8. Haladás 23 9 6 8 23-21 24 9. Vasas 23 6 10 7 38-34 22 10. MTK VM 23 9 4 10 27-29 22 ll. Tatabánya 23 8 5 10 31-34 21 12. Békéscsaba 23 8 5 10 26-39 21 13. FTC 23 8 4 11 24-31 20 14. Pécs 23 6 7 10 22-27 19 15. Eger 23 7 4 12 19-34 18 16. Szeged 23 4 2 17 20-50 10 az utanpötlAs- bajnoksagért Bcs. Előre Sp.—Rába ETO 4—2 (1—1). Békéscsaba, 300 néző. V.: Oravecz. Előre: Újhelyi — Pápa, Kukely, Kiss M. (Krizsán) — Várai, Gyimesi, Samu, Szarvas — Lipták, Marik L. (Karaffa). Újvári. Edző: szita Lászól. Rába ETO: Markó — Turbék, Udvar- di, Németh, Csikós — Mónos, Nagy, Somogyi, Kiss Zs. — Ru- govics, Riba. Edző: Bolla Péter. Sárga lap: Kiss Zs, Németh, Ru- govics. G.: Szarvas 3 (egyet 11- esből), Ljpták, ill. Somogyi, Ri­ba. Jő: szarvas, a mezőny leg­jobbja, Újhelyi, Kukely, Lipták, Újvári, ill. Nagy, Kiss, Riba. A végig zuhogó esőtől alaposan felázott talajhoz remekül alkal­mazkodtak a csapatok, és a lendületesebb, keményebb tá­madójátékot produkáló házigaz­dák — elsősorban Szarvas ve­zérletével — megérdemelten nyertek a helyenként gyengébb védőmunkát bemutató győriek ellen, (gyurkó) AZ NB II-BEN TÖRTÉNT: SBTC—Keszthely 1—0 (1—0) NYVSSC—Szekszárd 2—0 (0—0) Sz. MÁV MTE—Sopron 4—0 (2-0) Bp. Volán—B Vegyész 3—2 (1-0) DVTK—Kazincbarcika 0—1 (0—1) Ózd—Baja 1—0 (0—0) T. Bauxitbányász—22. sz. Volán 2—2 (0—1) Siófok—Vác 2—1 (1—0) HMSE—Dunaújváros 0—0 Nagykanizsa—D. Kinizsi 3—1 (1-0) Az NB II. állása: 1. Bp. Volán 28 17 6 5 58-32 40 2. Siófok 28 16 6 6 50-29 38 3. Vác 28 14 8 6 50-26 36 4. Szolnok 28 14 6 8 50-30 34 5. Níregyh. x 28 15 7 6 43-23 33 6. Salgótarján 28 13 7 8 36-27 33 7. D. Kinizsi 28 12 8 8 44-40 32 8. Sopron 28 12 8 8 36-32 32 9. Kazincb. 28 10 10 8 37-34 30 10. Dunaújv. 28 10 10 8 34-36 30 11. Diósgyőr x 27 11 8 8 49-43 26 12. Metripond 27 9 8 10 30-28 26 13. özd 28 9 7 12 ?2-35 25 14. Keszthely 28 9 5 14 34-35 23 15. Baja 28 8 7 13 31-41 23 16. Nagyka. 28 7 8 13 39-53 22 17. Szekszárd 28 6 9 13 27-45 21 18. B. Vegyész 28 6 6 16 25-49 18 19. 22. sz. Vol. 28 4 6 18 31-61 14 20. Tapolca 28 3 8 17 28-65 14 x: a Nyíregyházától és a Diós­győrtől 4—4 büntetőpont levonva. Reál—Vidi döntő Az' Európai Labdarúgó Szövet­ség (UEFA) fegyelmi bizottsága tegnap Zürichben tartott rend­kívüli ülést, amelyen az Inter- nazionale óvását tárgyalta. Az UEFA Kupa elődöntőjébe jutott olasz klub azért óvott, mert 23 éves hátvédjét, Giuseppe Bergo- mit a visszavágó mérkőzés 29. percében egy golyóval fejbe­dobták, s emiatt nem tudta folytatni a játékot. A bizottság 3 és fél órán át tárgyalta az óvást, s végül a következő döntést hozta: a mér­kőzést a pályán elért 3—0-ás Real-győzelemmel igazolja, így a május 8-i és 22-1 döntőbe 3-2- es összesítéssel a spanyol Real Madrid jut. A fegyelmi bizottság a mérkőzést rendező Real Mad­ridnak ugyanakkor 30 000 svájci frank pénzbüntetést szabott ki. Tatabánya—Bcs. Előre Sp. 26—25 (13—14) NB I-es női kézilabda-mérkőzés. Tatabánya, 400 néző. V: Bergmann, Sziklai. Tatabánya: Veréczi — KISS 5, Németh 1, Jónás 1 (4), Keczkóné 5, SZLAUKÓNÉ 4, Fekete 2. Csere: Meksz (kapus), Török 2, Ceyssens. Edző: Sándor Ferenc. Bé­késcsaba: Hang — Barna 7 (4), Giczey 1, Csulikné 4, Salamon 1, BOLLA 9 (1), Szakálné 2. Csere: Karakainé (kapus), Karip 1, Sebenné. Edző: Szabó Károly. Hétméteresek: 7/4, ill. 6/5. Kiállítások: 6 perc az Előrénél. Az eredmény alakulása: 8. perc: 2—5, 18. perc: 7—11, 44. perc: 19—-16, 56. perc: 23—24. Ügy kezdődött a mérkőzés, ahogyan azt a pillanatnyi ta­bella mutatta. Ideges, kap­kodó bányász-játék, tapsot érdemlő békéscsabai gólok. Aztán oldódott a hazaiak görcsös játéka és főleg a jobb széltől, valamint kö­zépről voltak eredményesek. A 24. percben a belga Ceyssens szerencsétlenül nyúlt a labdához, bal kezé­nek mutató ujja eltörött. A fordulás után tovább fokozó­dott a küzdelem. Az 52. percig őrizték háromgólos előnyüket a bányászok, s ek­kor — Sebenné kiállítása miatt — emberhátrányból három csabai indításgól szü­letett ! Másodpercek voltak már csak hátra, amikor a lila-fehér támadás rosszul „végződött”, s a házigazdák gyors indítás után, hétmé­teresből gólt lőttek. x. L. * * * NB-s csapataink hét végi eredményei: Közgép—Újkígyós 34—30 (15—12), NB I. B. Férfi. Cegléd. Siroki Vasas—Szeghalom 19—19 (10—10). NB II. Női. Sírok. Tovább „zuhan” az Orosháza 83. perc: Oláh késlekedett a kifutással és kiejtett labdáját Szűcs az üres kapuba gurította, 3—1. A területi labdarúgó-bajnok­ság 23. fordulójában a kővetke­ző eredmények születtek. SZEGEDI VSE—BÉKÉS 4-1 (1-0) Szeged, 300 néző. V.: Kiss A. Szeged: Pozsár — Deák M-, Ménesi, Földeák, Szremka — Márki, Simái, Prágai (Rézsó) — Apró (Bátyi), Széli, Nagy L. Edző: Tóth Lajos. Békés: Győr- fi — Szabó, Alberti, Deák J., Felegyi — Pelyák, Nagy, Süli — Ravasz (Vágáis S.), Vozár, Bob- csek. Edző: Szűcs Mihály. 26. perc: góllá ért a hazaiak támadássorozata, Apró talált Győrfi hálójába, 1—0. 47. perc: a békési védők sza­badon hagyták Nagy L.-t, aki közelről a kapuba talált, 2—0. 55. perc: Földeák kiugrott az elalvó védők közül, s hiába fu­tott ki Győrfi kapus, a hálóba talált, 3—0. 58. perc: az addig veszélytelen békési támadások következtében Prágai menteni akart — Po- zsárt segítve —, de balszeren­cséjére a saját kapujába talált, 3—1 (öngól). 72. perc: Márki nagy szőlő után már csak Győrfivel állt szemben, aki szabálytalanul akasztotta a 16-oson belül, 11-es! A büntetőből Nagy L. talált a hálóba, 4—1. A végig mezőnyfölényben ját­szó és „darálósán” támadó sze­gediek megérdemelten győzték le az enervált békési csapatot. Jő: Márki (a mezőny legjobb­ja), Simái, Apró. A békésiek közül senkit sem lehet kiemel­ni. GYULAI SE—BCS. AGYAGIPAR 3—0 (2—0) Békéscsaba, 200 néző. V.: Franciskovics. Gyula: Szilágyi — Otott, Szakái, Szűcs, Csorba — Mohácsi, Pálhidai, Lipták — Rácz, Jónás, Cserháti. Edző: Ma­rosvölgyi Károly. Agyagipar: Petrás — Jagyugy, Bertalan, Je- gyinák, Molcsányi (Rácz) — Né­meti. Kovács, Bányik — Lőrin- czi (Szarvas), Drágán, Turcsek. Edző: Kovács György. 5. perc: bal oldali gyulai ak­ció végén Jónás az elmélázó vé­dők között helyezett a kapu kö­zepébe, 1-0­44. perc: Lipták 18 méterről lőtt kapura, a kellemetlen pat­togós labda Petrás melléről ki­pattant, és a közelben levő Rácz a hálóba talált, 2—0. 72. perc: Rácz ugrott ki a vé­dők gyűrűjéből és 10 méterről beállította a végeredményt, 3—0. Az egységesebb és jobb csapat benyomását keltő gyulaiak tel­jesen megérdemelt győzelmet arattak az elméletileg már biz­tos kieső hazaiak ellen. Jő: Csorba. Mohácsi, Rácz, a me­zőny legjobbja, Szűcs, ill. Ber­talan, Kovács, Jegyinák. Uhrin János KECSKEMÉTI TE— OROSHÁZI MTK 3—1 (1—1) Orosháza, 200 néző. V.: Zsem- beri. KTE: Varga — Putnoki, Lajos (Vlrágh), Rózsa, Petényi — Lakatos, Csordás, Seres, Cser- venka (Parti) — Meszlényi, Hor­váth. Edző: F. Tóth András. Orosháza: Fekete — Fablsz, He­gedűs F., Rábai (Forgács), Csi- lek — Kiss, Kucsera, Máté, Pi- sont — Kvasznovszki, Papp. Edző: Kérdő Sándor. 21. perc: kapu előtti kavaro­dás végén Papp fordulásból a hálóba emelt, 0—1. 35. perc: gyorsan elvégzett KTE-szöglet után a jobbról ér­kező labdával Meszlényi bújt ki a védők mögül, s közelről a hálóba gurított, 1—1. 67. perc: Seres 20 méteres lö­vése a léc alatt a kapuba vágó­dott, 2—1. 76 perc: sorozatos védelmi hibák után Seres a 16-os sarká­ról a jobb sarokba lőtt, 3—1. Úgy tűnik, tovább tart az orosháziak „liftezése”, akik az első félidő biztató játéka után, kiábrándító második 45 percet produkáltak. A KTE tervsze­rűbben, gólratörőbben játszott, és megérdemelten nyert. Varga Zoltán SZARVAS—NAGYSZÉNÁS 4—1 (2-0) Szarvas, 500 néző. V: Kérdő. Szarvas: Oláh — Paulik, Beles, Boda, Tóth — Czimrák, Demjén, Durucskó — Petykó, Somogyi, Filyó. Edző: Száger György. Nagyszénás: Pribolyszki — Le- szenyiczki, Iga (Békési), Sza- bovik, Németh — Winetter (Barlázs), Laczó, Czető — Sebes­tyén, Kupeczki, Szűcs. Edző: Lenti József. 7. perc: Filyó 16 méteres sza­badrúgása után a labda a jobb alsó sarokban kötött ki, 1—0. 25. perc: jobbról beívelt labda tisztán találta Bodát, aki bizto­san lőtt a hálóba, 2—0. 52. perc: Sebestyén 11-est hi­bázott. 64. perc: a Durucskó buktatása miatt megítélt szabadrúgás után Demjén a jobb felső sarokba csavarta a labdát, 3—0. 90. perc: Filyó szabadrúgásból állította be a végeredményt, 4—1. A rendkívül nehéz talaj nagy feladat elé állította a csapatokat. Emiatt sok hiba csúszott a já­tékba mindkét oldalon. A nagy kedvvel játszó szarvasiak jobb erőnlétük révén végig irányítot­ták a mérkőzést és régen várt, nagy különbözetű győzelmet arattak. A szénásiakat Pri­bolyszki nagy védései mentették meg a még súlyosabb vereségtől. Jó: Beles, Boda, Filyó, ill. Pri­bolyszki, Sebestyén. Csabai Pál További eredmények: Martfű —Miske 2—1 (2—0), Makó—H. Kun B. SE 2—4 (0—3), KSC—La- josmizse 1—0 (0—0), Délép SC— Sz. Dózsa 2—1 (1—1). A KOROS CSOPORT ALLASA: 1. Délép 23 15 4 4 50-20 34 2. Miske 23 13 6 4 42-21 32 3. KTE 23 14 3 6 53-35 31 4. KSC 23 11 8 4 36-19 30 5. Békés 23 9 6 8 38-28 24 6. Szarvas 23 6 12 5 23-16 24 7. Gyula 23 7 10 6 34-34 24 8. Kun B. SE 23 9 6 8 29-33 24 9. Lajosmizse 23 8 7 8 28-23 23 10. Sz. Dózsa 23 8 7 8 32-31 23 11. Makő 23 6 9 8 35-41 21 12. Martfű 23 7 6 10 25-40 20 13. SZVSE 23 7 5 11 26-43 19 14. Nagyszénás 23 7 4 12 26-42 18 15. OMTK 23 5 7 U 19-26 17 16. Agyagipar 23 i 2 20 9-53 4 A megyei I. osztályú labda­rúgó-bajnokság tavaszi, 8. for­dulójának eredményei: Kondo­ros—Medgyesbodzás 1—0, Mező­hegyes—H. Dózsa SE 0—0, Bé- késszentandrás—H. Szalval SE 1—1, Mezöberény—Medgyesegy- háza 1—1, Sarkad—Gyomaend- rőd 0—4, Csorvás—Újkígyós 1—0, Kétegyháza—Szeghalom 1—0, Gádoros—Füzesgyarmat 2—1. Lendületben a gyulaiak. Felvételünk a második gól előkészí­tésekor készült Fotó: Kovács Erzsi Szabadfogású EB Amint a kötöttfogásban, úgy a szabadfo­gásúaknái is a szovjet gárda volt a leg­jobb, nyolc döntőbe jutott versenyzőjük közül heten a dobogó legmagasabb fokára állhatták a lipcsei birkózó EB-n. A győztesek és a magyarok helyezései: 48 kg: Gogoljev (szovjet). 52 kg: Jordanov (bolgár). 57 kg: Ivanov (bolgár), 62 kg: Remus (NDK) ... 4. Orbán József. 68. kg: Faddajev (szovjet)... 4. Szalontai Zoltán. 74 kg: Talamarjev (szovjet). 82 kg: Vorob- jov (szovjet). 90 kg: Tibilov (szovjet). 1000 kg: Habelov (szovjet)... 5. Robotka Ist­ván. 130 kg: Gobedzisvili (szovjet)... 4. Bállá József.--------------------------------------------------------­­I I totó 17. heti eredményei 1. St Pauii—Aachen 1—1 X 2. Freiburg—Kassel 2—1 1 3. Blau Weiss 90—Wattensch. 0—1 2 4. Bürstadt—Oberhausen 1—1 X 5. Ascoli—Udinese 0—1 2 6. Atalanta—Milan 1—0 1 7. Avellino—Sampdoria 2—1 1 8. Como—Torino 0—0 X 9. Roma—Napoli 1—1 X 10. Arezzo—Monza ' 1-1 X 11. Campobasso—Empoli 1—1 X 12. Taranto—Triestina 0—1 2 13. Varese—Bari 2—3 2 PÓTMÉRKÖZÉSEK: 14. Pescara—Catania 1—1 X 15. Cagliari—Parma 1—0 1 16. Cesena—Sambenedettese 1—0 1 BÉKÉS MEGYEI IgHilUkfiM Az MSZMP Békés megyei Bizottsága és a Békés megyei Tanács lapja. Főszerkesztő: Arpási Zoltán. Főszerkesztő-helyet­tes: Seleszt Ferenc. Szerkesztőség: Bcs. Pf.: 111. Munkácsy u. 4. sz., 5601. Tel.: 27-844, főszerkesztő: 21-401. Kiadja a Békés megyei Lapkiadó Vállalat, Bcs. Pf.: 111. Munkácsy u. 4. sz., 5601. Telefon: 27-844. Felelős kiadó: Csala János. Tele­fon: 26-395. Terjeszti a Magyar Posta. Előfizethető a hírlapkézbesítő postahivataloknál és a kézbesítőknél. Előfizetési díj: egy hónapra 43 Ft, egy évre 516 Ft. Kner Nyomda lapüzeme, Bcs., Szerdahelyi u. 2/A, 5600. Vezérigazgató: Háromszéki Pál. ISSN 0133—0055 Kéziratokat, képeket nem őrzünk meg és nem küldünk vissza.