Békés Megyei Népújság, 1985. február (40. évfolyam, 26-49. szám)

1985-02-25 / 46. szám

1985. február 25., hétfő MHiWEfiTtH SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT A lila-fehérek előkészületi mérkőzése Nehezen született győzelem Vidékbajnokság és XXXVIII. Népújság kézilabdatorna Az utolsó percekben egyenlített a békéscsabai férfi-kézilabdacsapat- A nőknél értékes döntetlen az első napon, majd vereség a házigazdáktól — Bolla 24 gólja — A Lakótelepi SE az idei első Népújság Kupa-győztes Döntetlen a Kner Kupáért. A sötétmezes Szilágyi (éppen lő) és a háttérben Tóth J. volt a békéscsabaiak legjobbja a DÉLÉP SC ellen Békéscsaba—DÉLÉP SC 24-24 (12-12) Kner Kupa férfi kézilabda vidékbajnoki mérkőzés. Békés­csaba, 300 néző. V: Kaponyi, Kis K. Békéscsaba: Tóth Gy. — Medvegy 3, SZILÁGYI 9 (5), Velky 2, Ferencz 1, TÓTH J. 6, Bene 3 (1). Csere: Rácz (kapus), Csuvarszki, Csulik, Fe­kete J. Edző: Pataki György. DÉLÉP SC: Farkas J. — Vin- cze 1, SZABÓ L. 6, Gazsó 3, Paku 4 (1), Hódi, Tamás 3. Cse­re: Fekete T. (kapus), FARKAS I. 7 (2), Barabás. Edző: Gi- ricz Sándor. Kiállítások: 2, ill. 12 perc. Hétméteresek: 8 6, ill. 3 3. Az eredmény alakulása: 10. perc: 3—1. 12. perc: 3—3. 23. perc: 9—9. 25. perc: 11—9. 36. perc: 13—15. 39. perc: 15—15. 51. perc: 21—21. 57. perc: 22—24. Némi meglepetésre már a bemelegítéskor tapasztalhat­tuk, hogy a „nagy” nevek közül hiányzik ezúttal Bo- gárdi, Jánovszky, Szentmi- hályi. Az ok prózai: sérül­tek, illetve betegek. így majdhogynem az NB I B-s bajnoki címet kiharcoló gár­da lépett pályára, s játszott végig, a kezdetben nem is túlságosan izgalmas találko­zón. Az első tíz percben né­mi előnyhöz jutott a lila-fe­hér gárda, majd miután fel­zárkózott a szegedi csapat, felváltva estek a gólok — de mindig a hazaiaknál ma­radt az előny. A fordulás után változott a kép, ekkor a szegediek kaparintották magukhoz a kezdeménye­zést, hol egy, hol két góllal is vezettek. Az 53. percben mondhatni sorsdöntő hét­méterest hagytak ki a hazai­ak 21—22-nél, a túloldalt vi­szont Tamás gólra váltotta a délépesek akcióját. Sőt, az 57. percben is két gól kü­lönbségű előny birtokában tartották keményen a védel­müket a szegediek, ekkor másodperceken belül két sú­lyos hibát vétettek, ami ket­tős emberhátrányt jelentett számukra. A békéscsabaiak az utolsó szalmaszálba ka­paszkodva végigrohamozták ezt a játékrészt, és néhány másodperccel a találkozó le­fújását jelző sípszó előtt egyenlítettek. A nem túl iz­galmas, csupán az utolsó percekre fölpaprikázódott hangulatú mérkőzésen, s a játék képe alapján a 24—24 felelt meg a valós képnek. Békéscsaba—Bakony Vegyész 20—20 (13—0) Női vidékbajnokság, Tatabánya, 200 néző. V: Kómár, Ócsai. Békéscsaba: Hang — Tóth M., Giczey 1, Sebenné 1, Barna K. 7 (2)v BOLLA 8 (1), Szakálné 3. Csere: Radnai, Rajki. Edző: Szabó Károly. B. Vegyész: Gyöngyösi — Tru- bin 3, SULYOK 5 (2), Nagyné, Budai 2, Szabóné 3 (1), Rezs- nyák 5. Csere:1 Borsos 2. Edző: Németh Gábor. Hétméteresek: 3 3, ill. 4 3. Kiállítások: 4, ill. 6 perc. Tatabánya—Békéscsaba 32-26 (15-13) V: Balogh, Schmidt. Tatabánya: Veréczi — Prohászka, Tö­rök 5, JÓNÁS 12 (5), KESZKÓNÉ 7, Németh 4, Dobó 4. Cse­re: Holényi. (kapus), Szlaukóné. Edző: Sándor Ferenc. Bé­késcsaba: Hang — Rajki, Giczey 1, Karip, BARNA K. 2, BOLLA 16 (11), Szakálné 6. Csere: Karakainé (kapus), Se­benné, Tóth M., Krisztóf 1. Edző: Szabó Károly. Kiállítás: 8 perc a Békéscsabánál. Hétméteresek: 6/5, ill. 12 11. Mindkét mérkőzésre jel­lemző volt, hogy idény eleji formát mutattak a csapatok, de az egész nyolcfőnyi me­zőnyre is elmondható ugyan­ez. Mint a felállításból is ki­tűnik, a békéscsabaiak ugyancsak alaposan felfor­gatott csapattal utaztak a vidékbajnokság első fordu­lójára, hiszen sérülések ti­zedelik a csapatot. Ennek el­lenére dicséret illeti a játé­kosokat egy-egy akciójukért, és mindenképp kiemelkedő a fiatal balátlövő poszton szereplő Bolla teljesítmé­nye, aki a két mérkőzésen 24-szer talált az ellenfelek kapujába. A népújság kupáért MEZÖBERENYI EREDMÉNYEK Nők. Szeghalom—Orosházi MTK 28—8 (16-5). Az orosházi­aknak nem volt ellenszerük az NB Il-es sárrétiek magabiztos játékával szemben. Ld*: Mendré- né 10, Sántha 6, ill. Tóthné, He­gedűs 3—3. Mezőberény—Gyula 27—12 (10— 5). A jobb kapussal és jobb erőnléttel rendelkező herényiek a második félidőben tetszés sze­rint érték el góljaikat. Ld.: Me­zővári 9, Bánfalvi G. 6, ill. Mu- csi 5. Ifjúságiak. Gyula—Gyomaend- rőd 15—12 (9—6). Alacsony szín­vonalú mérkőzésen a csapatok egymás hibájából éltek. A jobb helyzetkihasználás döntött. Ld.: Cserenyecz 6. Kiss 3, ill. Di- nya 4. Serdülők. Bcs. Előre Spartacus II.—Gyomaendrőd 18—8 (8—2). A technikailag képzettebb lila-fe­hérek könnyedén nyertek. Ld.: Kukla 8, Kulcsár 7, ill. Szaká- los 4. Férfiak. Ifjúságiak. Gyoma­endrőd—Békés 17—15 (7—8). Má­sodik félidei eredményesebb tá­madójátékával nyert a Gyoma­endrőd. Ld.: Túri 12, ill. Lip­csei 6. Békés—Szarvas 18—10 (8—5). A békésiek végig fölényben ját­szottak. Ld*: Kiss 7 Varga, Szatmári 5—5, ill. Farkas 3. Gyomaendrőd—OMTK 16—13 (9—5). A gyomaendrődiek végig vezetve, biztosan győzték le az eddig veretlen orosháziakat. Ld.: Túri 10, ill. Czékmann 5. Üjkígyós I*—Szarvas 20—h (10—2). Az eredmény a papír­formának megfelelően alakult. Az újkígyősiak sportszerűtlen magatartásukkal hívták fel ma­gukra a figyelmet. (Négy 2 per­ces kiállítás, 2 sárga lap.) Ld.: Fekete 6, ill. Farkas 5. OMTK—Bcs. Előre Spartacus 19—8 (l*5—2) * A találkozó az oros­háziak nagy sikerét hozta. Az előrések nem tudtak méltó el­lenfelei lenni az első helyért harcoló orosháziaknak. Ld.: Tóth, Czékmann 6—6, ill. Ugrál 4. Serdülők. Bcs. Előre Spartacus —Békés 18—11 (9—4). Szervezet­tebb csapatjátékkal biztosan nyert az Előre. Ld.: Molnár 6, Gyebrovszki 5, ill. Szilágyi 4. A játékvezetők: Gyeraj, Haj­dú, Balaskó Cséfai, Farkas, Vi- rágh, Valkovszki, Kovács. BÉKÉSCSABAI eredmények . Férfiak. NB-s csoport. Bcs. Előre Spartacus—Üjkígyós 27—27 (15—14). Kemény, jó iramú mér­kőzésen igazságos eredmény, született. Az előrések valamivel közelebb álltak a győzelemhez. Ld.: Baráth 8, Gazsó 7, ill. Val- kó 6, Skaliczki 5. Mezőhegyes—Üjkígyós 26—25 (14—11). Az NB-s csoport meg­lepetés mérkőzése. A mezőhe- gyesi csapat fegyelmezett, jó já­tékkal megérdemelt győzelmet aratott. Az újkígyósiak fárad­tan, sok hibával játszottak. Ld.: Imre 17, Komáromi 5, ill. Ska­liczki 8, Bacsa 7. I. osztály. Helyosztó mérkőzés, az 1. helyért: Bcs. Lakótelepi SE —Szeghalom 20—17 (7—6). Nagy taktikai harc folyt az első fél­időben, melyben kevés gól esett. Mindkét csapat jól védekezett, a szeghalmiak sok helyzetet el­ügyetlenkedtek. A második já­tékrészben kiegyenlített küzde­lem folyt. A Lakótelepi SE vé­gül is jobb helyzetkihasználásá­nak köszönheti a győzelmet. Ld.: Kurilla 6, Nemes, Maróti 3—3, ill. Tóth 5, Gidai 4. A 3. helyért: Békés-rMezőbe- rény 31—21 (13—12). A helyosztó mérkőzésen a békési csapat vé­gig fölényben játszott, s megér­demelt győzelmet aratott. Ld.: Bakucz 7, Kelemen 6, ill. Kola- rovszki 7, Benkő, Orosz 4—4. Ifjúságiak. Bcs. Volán—Mező­hegyes 16—14 (7—9). Két ellen­tétes félidő. A második játék­részben feljött a Volán, hátrá­nyát ledolgozta, és nyugodtabb játékával az utolsó percekben a maga javára fordította a mér­kőzést. Ld.: Csányi 5, Gazsó 3, ill. Mag 6, Borbély 3. Serdülők. Mezőhegyes—Bcs. Volán 17—8 (7—5). Mezőnyben mindkét csapat jó teljesítményt nyújtott, a nagyobb lövőerő dön­tötte el a mérkőzés sorsát. Ld.: Magyar 6, Baracsi 5, ill. Bara­nyai, Murzsicz, Frisnyik 2—2. Nők. Szeghalom—Gyula 33—13 (13—6). A két csapat nem volt egy súlycsoportban. Ld.: Mend- réné 10, Losonczi, Vizemé 7—7, ill. Mucsi, Kajtor 4—4. A játékvezetők: Nyári, Vesz- ter, C. Veres, Szekeres, Lázár, S. Farkas. Giczey, Varga J. Izgalmas összecsapást hozott a Népújság Kupa első döntője, amelyben a fehérmezes lakótelepiek győztek a szeghalmiak ellen A Lakótelepi SE csapata Gál Edit felvételei BÉKÉSCSABAI ELŐRE SPARTACUS—DÉLÉP SC 2—1 (1—1). Előkészületi lab­darúgó-mérkőzés. Békéscsa­ba, 300 néző. V.: Aczél. Bé­késcsaba: Leboniczky (Új­helyi) — Vígh, Ottlakán (Kerekes). Takács, Fabulya — Királyvári (Adorján), Steigerwald (Csanálosi), Pásztor, Sulija — Melis (Ká­nyán), Szekeres (Fecsku). Edző: Sülé István. DÉLÉP SC: Kovács — Varga, Fábi­án (Tóth), Kántor, Kendere- si — Hegyesi (Kiss), Kőhal­mi, Bazsó (Pető) — Hegedűs (Lengyel), Szabó, Szíjgyártó (Molnár). Edző: Ondrik Ist­ván. 20. perc: Pásztor sokadik indításával Szekeres húzott el a bal oldalon. A 16-oson belülre érve Sulijához ját­szott, akinek labdáját az ér­kező Melis tíz méterről, nagy erővel a jobb felső sarokba rúgta. 1—0. 44. perc: Hegyesi egy test­csellel átjátszotta Ottlakánt, aki a 16-oson belül már csak visszanyúlva buktatni tu­dott, 11-es! A büntetőt Kő­halmi biztosan lőtte a kapu bal alsó sarkába, I—I. 88. perc: szabadrúgáshoz jutottak a hazaiak, a vendé­gek kapujától 18 méterre. Pásztor állt a labda mögé, és nagy erővel lőtt a bal al­só sarokba, 2—1. A néhány nappal ezelőtti Nagyszénás elleni gólzápo­ros győzelem, no és az eny­hére fordult idő több nézőt csalogatott ki a lelátóra, akik ezen a szombat délutá­non élvezetes találkozót lát­hattak. A házigazdák már az első negyedórában beszorí­tották ellénfelüket kapujuk előterébe, aminek eredmé­nye volt a gyors vezető gól. Ügy tűnt, ezúttal is nagy gólkülönbségű győzelem születik, de a kidolgozott helyzetek kapkodással páro­sultak, így elmaradt a pont az i-ről. A nem sokkal a be­fejezés előtt kicsikart hazai győzelem nehezen született meg a lelkes és jól játszó szegediekkel szemben, de az eredmény valós. Jó: Pásztor- Takács, Vígh, Sulija, Stei­gerwald, ill. Kovács, Fábi­án, Kőhalmi. (gyurkó) Akció! Gyulai akció! A városrészek közötti vetélkedő sikere (folytatás a 7. oldalról) az asztalitenisz, az atléti­kai, a sakk, a kézilabda, a kosárlabda, a röplabda, az úszás, teke, a tenisz és a labdarúgás, ez utóbbi nagy­pályás férfi, illetve női kis­pályás rendszerben. Vala­mennyi sportágat számítva ez évről évre mintegy két­ezer sportolni vágyót mozgat meg folyamatosan. Az üze­meken, intézményeken be­lüli sportélet rendszeressé­ge viszont változó. Jó pél­daként hozzák föl a hús- kombinátosokat, a mező­gépeseket, az élelmiszer-kis­kereskedelmi vállalatot, és sorolhatnánk. A lakóterületi sportéletet befolyásolja a város szerkezete. Ebből adó­dóan sikeres volt a 11 város­rész több mint ezer lakosát megmozgató, városrészek közötti vetélkedő, ami iga­zolta a program létjogosult­ságát. Ha mindezeket összead­juk, rendszeresen vagy al­kalomszerűen a tömegsport­mozgalomban részt vevők száma 10—15 ezer között mozog — a sportosztály dol­gozóinak becslése alapján. De hol is sportolhatnak a mozogni vágyók? Ugyanis a fedett létesítmények egy-két kivételtől eltekintve, bi­zony korszerűtlenek, és szá­muk kevés. Annál kedvezőbb a szabadtérieknél a helyzet, amit alaposan ki is hasz­nálnak a fürdővárosiak. Fo­galmazhatunk úgy, hogy a létesítmények kihasználtsá­ga hétköznapokon jó, de hoz­zá kell fűznünk, hogy a hét­végeken nem mindig kielé­gítő. Örömmel nyugtázták tavaly, a pályaépítési akció keretében elkészült létesít­mények sorát: a húskombi- náti sporttelep (labdarúgó, atlétikai és teniszpályákkal), valamint a SZOT-üdülő mű­anyag borítású pályái. Hosszú távon is építhetnek a társadalmi sportmunkások hálózatára. Ugyanakkor a tömegsportfeladatok ered­ményes megoldásában kü­lön hangsúlyt érdemelnek a tanácsi társszakosztályokkal, a KISZ-szel, a szakmaközi bizottsággal és az MHSZ-szel kialakult jó együttműködés. De nem hagyhatjuk figyel­men kívül a helyi szövetsé­gek aktivistáit sem, akik minden tömegsportesemény rendezésében készen állnak arra, hogy segítsék az ered­ményes lebonyolítást. A fentiekben leírtakat an­nak tudatában adtuk közre, hogy — ha némi helyi át­alakítást is kíván — más te­lepülések is hasznosíthassák. (jávor) A totó 8. heti eredményei 1. Ascoli—Avellino z—2 X 2. Cremonese—Atalanta 0—0 X 3. Fiorentina—Sampdoria 0—3 2 4. Intcrnazionale—Torino 1—1 X 5. Juventus—Verona 1—1 X 6. Udinese—Como 4—1 1 7. Parma—Taranto 2—1 1 8. Pescara—Perugia 0—0 X 9. Arezzo—Triestina 2—1 1 10. Cagliari—Empoli 1—0 1 11. Campobasso—Varese 1—0 1 12. Lecce—Bari 1—0 1 13. Monza—Pisa 0—0 X PÓTMÉRKÖZÉSEK: 14. Catania—Cesena 2—2 X 15. Napoli—Lazio 4—0 1 16. Roma—Milan 0—1 2 Az MSZMP Békés megyei BizottsAga és a Békés megyei Tanács lapja. Főszerkesztő: Árpást Zoltán. Főszerkesztő-helyet­tes: Seleszt Ferenc. Szerkesztőség: Bcs. Pf.: 111. Munkácsy u. 1. sz., 5601. Tel.: 27-844, főszerkesztő: 21-401. Kiadja a Békés megyei Lapkiadó Vállalat, Bcs. Pf.: 111. Munkácsy u. 4. sz., 5601. Telefon: 27-844. Felelős kiadó: Csala János. Tele­fon: 26-395. Terjeszti a Magyar Posta. Előfizethető a hirlapkézbesltő postahivataloknál és a kézbesítőknél. Előfizetési díj: egy hónapra 43 Ft, egy évre 516 Ft. Kner Nyomda lapQzeme, Bcs., Szerdahelyi u. 2/A, 5600. Vezérigazgató: Háromszék! Pál. Kéziratokat, képeket nem őrzhnk meg és nem küldünk vissza.