Békés Megyei Népújság, 1984. november (39. évfolyam, 257-281. szám)

1984-11-13 / 266. szám

1984. november 13., kedd SPORT SPORT SPORT SPORT Vasas—Békéscsaba 1—0 (0—0) NB I-es labdarúgó-mérkőzés. Békéscsaba, 7 ezer néző. V: Puhl (Maczkó J., Lázin). Vasas: Gulyás — Farkas, Hires, Ba­logh, Csorba — Katona, Birinyi, Szijjártó (Pecha, 56. p.), Kú­ti — Kiss, Nyúl (Borostyán, 56. p.). Edző: Mészöly Kálmán. Békéscsaba: Baji — Király vári, Kerekes, Baranyi, Fabulya — Steigerwald (Fecsku, 76. p.), Pásztor, Sulija, Takács (Me­lis, 59. p) — Kanyári, Szekeres. Edző: Sülé István. G: Kiss (58. p.). Sárga lap: Birinyi (28. p.), Fabulya (47. p.). Szögletarány 4:4 (2:2). (A mérkőzést megelőzően mindkét edző azonos véle­ményt alkotott, vagyis Mé­szöly Kálmán és Sülé István egyformán vallotta: „Szük­ségünk van a két pontra”, Ezt még Mészöly a követke­zőkkel toldotta meg: „A ha­zaiak kétszeres lépéselőny­ben vannak, neificsak hogy saját pályájukon játszanak, hanem jelentős pontelőnyt is élveznek a tabellán”,) Az első 10 percben Szeke­res háromszor is elviharzott a bal szélen, s beívelt, de valamennyi alkalommal Gu­lyás zsákmánya lett a lab­da. A 10. percben Katona Kerekes mellől, a 16-os jobb sarkáról tálalt Szijjártó elé, de a fővárosiak középpályá­sa lyukat rúgott. A 27. perc­ben a békéscsabai kapu előtt pattogott a labda, Kiss lót1 rá. de Baji és Kerekes közös erővel mentett, a labda a tőlük néhány lépésre álló Baloghig jutott, a Vasas vé­dője ismételt, de a pettyes újra kipattant a védőkről. A 36. percben Pásztor hosszú vágta után 25 méterről lőhe­tett kapura, de az erős, fél­magas lövést Gulyás vetődve hárította. Nem sokkal ké­sőbb Katona—Birinyi-akció végén Kisshez került a lab­da, aki 12 méterről, kapás- bój lőtt. Baji először kiök­lözte, újra a Vasas csatára elé, aki fejjel ismételhetett, ám a fiatal csabai kapuvédő fölpattanva a földről másod­szorra szögletre mentett. A félidő utolsó percében Ki­rályvári jobbról betört a Vasas 16-osán belülre, ahol Csorba fölvágta a csabai vé­dőt. Puhl játékvezető azon­ban nem látott okot a be­avatkozásra — jelezvén —, műesés volt... A SZÜNET UTÄN Szeke­res iramodott meg a bal ol­dalon, a 11-es ponttal egy magasságban élesen berúgta a labdát, Sulija viszont öt méterről főié talált. (Mit oly sokszor, most is Szekeres volt a békéscsabai akció előkészítője. De mivel két ékkel játszottak a hazai­ak, s közülük ő volt az egyik, a befejezéshez nem­igen jutott támadó ...) Az 58. percben szerezte meg a fővárosi csapat a ve­zető — egyben a győztes — gólt. Fabulya mintegy 20 mé­terre a békéscsabai kaputól fölvágta Borostyánt. Kiss állt a labda mögé, nem so­kat cifrázott: a rosszul fel­álló békéscsabai sorfal mel­lett laposan a jobb alsó sa­rokba lőtt, 1—0. A 67. percben Csorba akasztotta Pásztort 18 mé­terre Gulyás kapujától. Suli­ja állt a labda mögé, először a sorfalba lőtt, a visszapat­tanó labdát pedig fölé. A 74. percben Katona két védőn átjutva, 14 méterről nagy lö­vést zúdított a kapura, Ba­ji Kerekes elé öklözött, a védő pedig felszabadított. Az utolsó veszélyes akciót a Va­sas vezette: Farkas: a jobb szélen elfutott, élesen belőtt, s a berobbanó Birinyi futtá­ból, 15 méterről a jobb kapu­fa mellé lőtt. Az első 20 perc láttán sok szurkolóban felvetődhetett, hogy ezen a találkozón csak véletlenül születhet gól. Jel­lemző, hogy Baji a 27., Gu­lyás pedig a 36. percben ta­lálkozott először „komo­lyabb” labdával. Rengeteg átadási hiba, és az NB I-hez méltatlan színvonal jelle­mezte ezt az időszakot. A fordulás után mintha érezték volna a főszereplők, hogy az eddigi teljesítmény kevés. A kettős cserékkel a piros-kékek jártak jobban. Borostyán beállásával javult a Vasas támadójátéka. A gólhoz azonban Kiss érdemei mellett hozzátartozik az is. hogy a rövidsarkot rosszul zárták el sorfalukkal a csa­bai védők. A frissítés a ha­zaiaknak kevéssé sikerült. Nem tudtak újítani a cserék után sem, noha a hajrában akadtak helyzeteik. A piros­kékek győzelme szerencsés­nek mondható. A játékról pedig annyit: a 7 ezer néző többet érdemelt volna. Nyilatkozatok. Mészöly Kálmán: — Az egyik sze­mem sír, a másik nagyon örül. Nehéz helyzetbe kerül­ve érkeztünk Csabára, ahon­nan az edzői karrierem in­dult. Tartottam a mérkőzés­től, ennek ellenére úgy ér­zem, hogy a mai találkozón mindenféle tekintetben, s helyzeteink alapján, akár nagyobb győzelmet is arat­hattunk volna. Sülé István: — A Vasas elleni hazai mér­kőzéseinken úgy látszik, kí­sért a múlt... FI—JP * * * AZ utanpOtlAs­BAJNOKSAGERT. Békéscsabai Előre Spartacus— Vasas 2—2 (1—1). A juniorbajnokságért. Békés­csaba, 200 néző. V: Kokavecz. Békéscsaba: Újhelyi (Lebonicz- ky) — Gyimesi, Plástyik, Ottla- kán, Kocsor (Pápa) — Kéki (Vá­rai). Kukely, Szarvas — Újvári, Mohácsi, Fekete (Kiss). Edző: Szita László. Vasas: Babócsy — Nahóczky, Erdész, Orosz, Tóth — Kőszegi, Feleki, Oglaschek — Ragadlcs (Lilik), Zvara, Her- czeg. Edző: Antal Péter. Sárga lap,: Kőszegi. Gól: Mo­hácsi, Fekete, ill. Herczeg, Zva­ra. Jó: Plástyik, Kukely. Szarvas, Újvári, ill. Nahóczky, Orosz, Feleki, Herczeg. Békéscsabai Előre Spartacus— FTC Sí 2—1 (1—0). Az ifjúsági bajnokságért. Bé­késcsaba. 100 néző. V: Tóth J. Békéscsaba: Gregovszki — Ba- gyinka. Pápa, Krizsán, Marik Z. — Németh, Kiss, Zsigmond — Simák (Boldizsár), Marik L. (Nagy), Kanál. Edző: Klem­bucz János. G: Marik L., Pápa, 111. Hudák. Jó: pápa, a mezőny legjobbja, Marik Z-, Marik L., Krizsán, ill. Nagy. Vajda. Békéscsabai Előre Spartacus— FTC SÍ 0—0. A serdülőbajnokságért. Békés­csaba, 60 néző. V: Tóth. J. Bé­késcsaba: Oláh — Such, Bánfi, Gál, Papp — Kövesi, Karsai, Kiss — Miklya, Belvon, Képiró. Edző: Szombati György. Jó: Bánfi. Oláh. Kövesi, Karsai. (Gyurkó Mihály) További eredmények: MTK­VM—Rába ETO 3—1, Videoton— SZEOL AK 1—0, Tatabánya—Ha­ladás 0—0, Zalaegerszeg—Ű. Dó­zsa 1—X. az NB i Állasa: 1. Videoton 11 7 3 1 18- 8 17 2. Debrecen 11 6 3 2 14- 9 15 3. Honvéd 11 6 2 3 12- 7 14 4. Tatabánya 11 5 3 3 18- 9 13 5. MTK-VM 11 5 3 3 18-11 13 6. Rába ETO 11 5 3 3 19-17 13 7. Pécs 11 5 2 4 15-13 12 8. Csepel 11 5 2 4 11- 7 12 9. ZTE 11 4 3 4 15-13 11 10. Ü. Dózsa 11 4 2 5 11- 9 10 11. Haladás 11 4 2 5 8-10 10 12. Eger 11 3 3 5 8-16 9 13. B.-csaba 11 4 1 6 10-20 9 14. Vasas 11 2 4 5 10-15 8 15. FTC 11 3 2 6 12-18 8 16. SZEOL 11­2 9 6-23 2 * * * A NB Il-es labdarúgó-baj­nokság 16. fordulójának eredmé­nyei: 22. sz. Volán—Keszthely 2 —3. Diósgyőr—Volán SC 1—6, Nagykanizsa—Sopron 1—1, Du­naújváros—Kazincbarcika 1—1, Váci Izzó—Baja 0—1, Tapolca— Nyíregyháza 1—0, Debreceni Ki­nizsi—Bakony V. 4—0, Siófok— Salgótarján 0—1, Hódmezővásár­hely—Szekszárd 2—1, Ózd—Szol­nok 2—0. Az NB II élcsoportjának állása: 1. Volán SC 2. Vác 3. Szolnok 4. Siófok 5. D. Kinizsi 16 11 3 2 38-15 25 16 10 3 3 33-13 23 16 8 4 4 30-19 20 16 9 2 5 26-19 20 16 7 5 4 27-21 19 Szerdán: n Wismut flue vendégszerepei a Kórház utcában A Wismut Aue révén az NDK labdarúgásának je­lenlegi helyzetéről kaphatnak a szurkolók „bepillantást” szerdán délután Békéscsabán. A csabaiak — mint is­mert — a téli alapozás során egy hetet a Wismut ven­dégeként készültek az NDK-ban. A kapcsolat mostani állomása az NDK bajnokságának 5. helyén álló, ottani lila-fehér gárda vendégszereplése. A találkozó fél 2-kor kezdődik. Totó A toló 45. heti telitalálata: 1, x, törölve, 1, 1, 1, x, 2, 2, 1, x, 1» x, I, 1. 13 plusz 1 találatos szel­vény 150 darab, nyeremé­nyük egyenként 32 667 fo­rint. 13 találatos szelvény 153 darab, nyereményük egyenként 18 403 forint. 12 találatos szelvény 5850 da­rab, nyereményük egyenként 493 forint. 11 találatos: szel­vény 48 908 darab, nyeremé­nyük egyenként 59 forint. 10 találatos szelvény 241 875 darab, nyereményük egyen­ként 22 forint. Temesváron 3.v Hódmezővásárhelyen első a Békéscsaba MNK előtti nagyüzem a kézilabdázóknál Az elmúlt héten két tor­nán is pályára lépett a Bé­késcsabai Előre Spartacus női kézilabdacsapata. Hét­közben először Temesvárra utaztak, ahol három mérkő­zést játszottak a torna ke­retében, s végül a bronzér­mes helyen fejezték be a versenyt. Először egy II. li­gás csapattal játszottak, ek­kor még gyengélkedett a li­la-fehér gárda, hiszen a megérkezést követően kellett rögtön megmérkőzniük. Ez­után egy III. ligás csapattal mérkőztek, s a javuló játék, no meg a nyomasztó vendég­fölény meglátszott az ered­ményen. A záró fordulóban az egyik legerősebb román I. ligás csapattól egygólos ve­reséget szenvedtek. Itt már kitűnő játékot produkált a Csuliknét és Tobaknét nél­külöző csabai csapat. Eredmények. Construcrorul Temesvár (II. ligás)—Békéscsa­ba 19—17 (10—7). Ld.: Szakálné 5, Salamon 4. Békéscsaba—Elektromotor Te­mesvár (II. ligás) 31—2 (16—1). Ld.: Bolla 11, Barna 7, Giczey 5. AEM Temesvár (I. ligás)—Bé­késcsaba 25—24 (14—10). Ld.: Bolla 11, Szakálné 6, A torna végeredménye: l. AEM Temesvár, 2. Construcrorul Temesvár, 3. Békéscsaba, 4. Elektromotor Temesvár. * * * Alighogy hazaérkeztek a lila-fehérek a szomszédos országból, Hódmezővásár­helyre utaztak a Vásárhely Kupára. Itt jegyezzük meg, hogy 1956 óta rendezik meg ezt a tornát, hatszor nyerte békéscsabai csapat (kétszer a kötöttárugyár gárdája és most sorozatban negyedszer az Előre Spartacus). Itt is négy csapat lépett pályára az NB I-es lila-fehéreken kí­vül három NB I B-s gárda. Villámtorna rendszerben, vagyis kétszer 15 perces mérkőzésekkel játszottak a gárdák, s mindenki minden­kivel találkozott. Eredmények. Békéscsaba— Jászberény 15—8 (7—2). Ld-: Sa­lamon 5, Bolla 4. Békéscsaba—H. Porcelán 15—11 (5—5). Ld.: Zsömbörginé, Radnal 4—4. Békéscsaba—Szegedi Textiles 20—7 (12—3). Ld.: Bolla 5, Bar­na, Karip 3—3. A torna végeredménye: 1. Bé­késcsaba 6 pont, 2. Sz. Textiles 4, 3. Jászberény (az NB I újon­ca) 2, 4. H Porcelán (kieső az NB I B-ből) 0. A gólkirályi címet Bolla érde­melte ki 11 találatával. A leg­jobb mezőnyjátékos: Salamon. A legjobb kapusnak Nagy E. (Jászberény) bizonyult. A kézilabdások szakvezetése úgy véli, hogy nagyon jól jött mindkét sorozat a november 14- én, szerdán lejátszandó MNK- mérkőzés előtt. Ugyanis e na­pon délután 17 órai kezdettel mérkőzik meg a Békéscsabai Előre Spartacus a Debreceni MVSC-vel. A találkozót Békés­csabán, a 2. sz. általános Isko­lában rendezik. Szombaton az ünnepélyes meg­nyitót követően délután az első fordulóra került sor Békéscsa­bán a KISZ-táborban, ahol a mozgássérültek I. országos sakk- bajnokságát rendezik. Eredmények. 1. forduló. Ker­tész-Pásztor 1:0, Gyorgyevics— Lengyel 0:l, dr. Gyulai—Bruko- veezki i:0, Sipos—Nagy T. 0:1. Strum—Uzsorás 1:0, Ferenczi— dr. Herczegh 0:1, Krinkó—Gável 1:0, Szabados—Polák 0:1, Szabó —Nagy Z. i:0, Talabér—Mausz 0:1. Döntetlenek: Horváth S.— Baraczko, Borbély—dr. Horváth. 2. forduló. Lengyel—Szabó 1:0, Nagy T.—Krinkó i :0, dr. Hor­váth—Horváth 1:0, Gável—Feren­czi 0:1, Brukoveczki—Sipos 1:0. Uzsorás—Szabados i:0. Döntet­lenek: dr. Herczegh—Strum, Ma­usz—Kertész, Polák—dr. Gyulai. Braczkó—Borbély, Pásztor—Ta­labér, Nagy Z.—Gyorgyevics. Az első forduló Fotó: Fazekas László n hat megyei csapat erejéből egy gólra futotta Bármily meghökkentő, a hat Békés me­gyei csapat ezen a hét végén, a területi bajnokságban mindössze egy gólt tudott elérni. Ez is az orosháziak nevéhez fű­ződik, noha ennek ellenére hazai pályán kikaptak. Az Agyagipar négyet kapott Szegeden, s egyet sem rúgott. A többi csapat, vagyis a gyulaiak, szarvasiak, békésiek és nagyszénásiak „békés”, gól nélküli döntetlennel kellett, hogy megelégedjenek. SZARVASI FSSC— BÉKÉSI SE 0—0 Szarvas, 1000 néző. V.: Szalai. Szarvas: Oláh — Paulik, Dem- jén, Boda, Tóth — Fedorjak (Vigh), Czimrák (Petneházi), Durucskó — Petykó, Kupeczki, Thury. Edző: dr. Bencze Sán­dor. Békés: Győrfi — Szabó, Alberti, Deák, Kátai — Nagy, Pelyák, Felegyi — Kozár, Bob- csek, Antóni. Edző: Szűcs Mi­hály. A kedvezőtlen, hideg, szeles idő ellenére szép számú közön­ség előtt kezdődött a megyei rangadó. A hazaiaknál Beles, a vendégeknél Zsiros, Zsömbörgi és Vágási S. hiányzott. Az első félidőben a játékosok sok hi­bával és elgondolás nélkül fut­balloztak. Ekkor, mintha elfe­lejtették volna, hogy kapuk is vannak a pályán. Az első lövés az 55. percben ment kapura, ek­kor a gólhelyzetben levő Vigh közeli lövését védte Győrfi. A második félidőben a széllel szemben játszó hazaiak a két szélsőjüket jól foglalkoztatva, időnként egykapuztak. Gólhely­zeteiket azonban sorra kihagy­ták, de nem elsősorban az egyébként lelkesen romboló bé­késiek jóvoltából. . . Csabai Pál DÉLÉP SC— —BCS. AGYAGIPAR 4—0 (1—0) Szeged, 400 néző. V.: Nagy L. G.: Szabó 3, Szeghalmi dr. MAKÓ—GYULA 0—0 Makó, 1200 néző. V.: Francis- kovics. Értékes döntetlent ér­tek el a gyulaiak idegenben. MISKE—OROSHÁZI MTK 2—1 (1—0) Orosháza, 800 néző. V.: Ko­szó. Miske: Majzlinger — Do­hai, Hayerbacher, Huber, Hor­váth T. — Illés, Pesti (Tamási). Kákonyi — Radics, Pécsi, Vén (Bogárdi). Edző: Ónodi Tamás. Orosháza: Knapcsik — Fabisz, Hegedűs F., Krcsméri, Hegedűs J. — Máthé. Papp, Kucsera — Tapasztó, Kvasznovszki, Nász (Forgács). Edző: Kérdő Sándor. 32. perc: egy eladott labda után a kapkodó hazai védelem statisztálása mellett Pécsi az üres kapu bal sarkába helye­zett, 1—0. 70. perc: beszorultak a vendé­gek, ám a 70. percben a máso­dik félidőben harmadik táma­dásuk gólt eredményezett. Egy beívelést Kákonyi fejjel meg­csúsztatott, a keresztbe futó Vén a 16-os vonaláról egyből lőtt, és a labda a jobb alsó sarokban kötött ki, 2—0. 90. perc: egy legurított sza­badrúgás után Kucsera a bal felső sarokba bombázott, 2—1. Az orosházi csapat nagy erő­vel támadta végig ezt a mérkő­zést, azonban játékukban tuda­tos, tervszerű elképzelésnek na­gyon kevés nyomát lehetett ta­lálni. A miskei csapat ügyesen tördelte szét a mérkőzést, és ellentámadásaik révén biztosan szerezték meg a két pontot. Koszó játékvezető erélytelensé- gének köszönhetően a vendégek időhúzása révén mindössze 40 percnyi tiszta játékidőből állt a mérkőzés. Jó: Majzlinger, illés, Vén, ill. Fabisz. Varga Zoltán NAGYSZÉNÁS—LAJOSMIZSE 0—0 Nagyszénás, 400 néző. V.: dr. Botka. Nagyszénás: Pribolyszki — Burázs, Szabovik, Leszenyicz- ki, Verbőczi — Berta (Nagy), Kökény, Vinetter — Szatmári (Németh), Sebestyén, Laczó. Ed­ző: Lenti József. Lajosmizse: Kripkó — Tóth, Csima (Janó), Mányoki, Abel — Hódermarszki, Márkli, Nagyhegyesi — Lend- vai, Sajó, Kocsis (Kállai). Edző: Bende József. Helyenként jó iramú, de kö­zepes színvonalú mérkőzést lát­hattak a szurkolók. A hazaiak jobbára kezükben tartották a kezdeményezést, de helyzeteiket nem tudták kihasználni. A ven­dégek néhány gyors, de nem elég céltudatos kontratámadást mutattak be. Jó: Verbőczi, Le- szenyiczki, Vinetter, ill. Janó, Hódermarszki, Lendvai. Szabó Árpád További eredmények: KSC— Szegedi VSE 1—1, H. Kun B. SE —Sz. Dózsa 2—1, Tisza Cipő- Kecskeméti TE 2—3. A KÖRÖS CSOPORT ALLASA: 1. KTE 13 9 2 2 32-18 20 2. DÉLÉP 13 7 4 2 31-12 18 3. Miske 13 7 4 2 25-12 18 4. Békés 13 6 4 3 28-14 16 5. KSC 13 5 6 2 18-11 16 6. Szarvas 13 4 8 1 16- 9 16 7. Kun B. SE 13 5 4 4 13-17 14 8. Makó 13 3 7 3 20-19 13 9. Sz. Dózsa 13 5 3 5 19-22 13 10. OMTK 13 4 4 5 15-14 12 ll. Lajosmizse 13 3 5 5 13-15 11 12. Gyula 13 2 7 4 17-23 11 13. Martfű 13 4 3 6 16-25 11 14. Nagyszénás 13 4 2 7 12-23 10 15. SZVSE 13 2 4 7 12-28 8 16. Bcs. Agyag. 13- 1 12 7-32 1 A megyei I. osztályú labdarú­gó-bajnokság e hét végi for­dulójában a következő eredmé­nyek születtek: Mezőhegyes— Medgyesbodzás 5—1, Békésszent- andrás—Csorvás 4—2, Kondoros —Határőr Dózsa 0—2, Mezőbe- rény—Kétegyháza 1—0, Gyoma- endrőd—H. Szalvai SE 1—1, Fü­zesgyarmat— Medgyesegyháza 0—0, Gádoros—Szeghalom 2—2, Sarkad—Üjkígyós 2—5. A részle­tes tudósításokat lapunk holna­pi, szerdai számában közöljük. BÉKÉS MEGYEI NÉPÚJSÁG Az MSZMP Békés megyei Bizottsága és a Békés megyei Tanács lapja. Főszerkesztő: Enyedi G. Sándor. Főszerkesztő-helyet- tes: Seleszt Ferenc. Szerkesztőség: Bcs. PL: 1X1. Munkácsy u. 4. sz., 5601. Tel.: 27-844, főszerkesztő: 21-401. Kiadja a Békés megyei Lapkiadó Vállalat, Bcs. Pf.: 111. Munkácsy u. 4. sz., 5601. Telefon: 27-844. Felelős kiadó: dr. Árpást Zoltán. Tele­fon: 26-395. Terjeszti a Magyar Posta. Előfizethető a hfrlapkézbesftő postahivataloknál és a kézbesítőknél. Előfizetési dij: egy hónapra 34 Ft, egy évre 400 Ft. Kner Nyomda lapüzeme, Bcs., Szerdahelyi u. 2/A, 5600. Vezérigazgató: Háromszék! Pál. INDEX: 25054 ISSN 0133—0055 Kéziratokat, képeket nem őrzflnk meg és nem küldünk vissza.