Békés Megyei Népújság, 1984. május (39. évfolyam, 102-126. szám)

1984-05-29 / 124. szám

1984. májas 29., kedd SPORT SPORT SPORT SPORT Békéscsaba—22. sz. Volán 2-2 (2-0) NB i(-es labdarúgó-mérkőzés. Rákoscsaba, 3000 néző. V: Hartmann (Szemes, Kiss G.). Békéscsaba: üjhelyi — Király­vári, Plástyik, Ottlakán, Vigh (Tóth, 81. p.) — Kanyári. Stei- gcrwald, Sulija, Szekeres — Gyurmánczy (Csanálosi, 81. p.), Melis. Edző: Pataki Tamás. 22. sz. Volán: Kertész — Kosztol- nik, Dunai, Balogh — Németh, Rojik, Kutasi (Vad, 65. p.), Huszár — Hídvégi (Goschler, 46. p.), Aranyosi, Kántor. Ed­ző: Nagy János. Gólszerzők: Sulija: (9. p.), Királyvári (28. p.>, Balogh (60. p.), Vad (75. p.). Jobban nem is kezdődhe­tett volna a lila-fehérek szá­mára a találkozó: a 9. perc­ben balról végezhettek el sarokrúgást. Először Kanyári kísérelhette meg gólba jut­tatni a labdát, de fejesét Huszár (ugyancsak fejjel) tisztázta. Sulija ismételhe­tett, immár lábbal, és a 10 méteres lövés a bal sarokban kötött ki, 1—0. Az első fél­időben a játék legjellegzete­sebb mutatója volt, hogy a hazaiak mezőnyfölényt har­coltak ki, a békéscsabaiak pedig ügyes ellentámadások­kal — újabb gólt. A 28. perc­ben látványos akció végén a jól játszó Szekeres elfutás Után a túloldalra ívelt, és a csapatkapitány, Királyvári 14 méterről egyből bombázott a Volán hálójába, 2—0. A szünetben találkoztunk dr. Szepesi Györggyel. Az MLSZ elnöke arra a kérdés­re, hogy miért éppen ezt a mérkőzést választotta, a kö­vetkezőket mondta: „Kíván­csi voltam a csabaiakra, ré­gen láttam őket, és sok jót hallottam mostanában róluk. Nagyon ügyes fiú ez a Sze­keres! Eddig egyébként iga­zolták a viharsarkiak, hogy joggal pályáznak az NB I- be való visszakerülésre.” Eközben a pályán megválto­zott a kép. Most már nem­csak támadott, gólhelyzete­ket is teremtett a Volán, a 60. percben védelmi hiba után pedig szépített. Dunai szabadrúgása lepattant, és a csabai védők előtt Balogh 14 méterről a léc alá talált, 2—1. A 64. percben Gyurmánczy teljesen egyedül tört kapura, de nem vállalta el a befeje­zést, Szekerest pedig már el­sodorták labdástól. A Volán felbátorodott, a lilák pedig egyszeriben megijedtek, és nem tudták folyamatosan elöl tartani a labdát. Egy újabb hiba: a lecsorgó labda után, a 75. percben Vad ki­egyenlített, 2—2. Lehetett volna azonban előtte 3—1 is, hiszen egy tűzijáték vé­gén a visszaguruló labdát Szekeres 25 méterről védhe- tetlenül a jobb felső sarokba vágta. A hazaiak már in­dultak volna középkezdés­hez, amikor Hartmann Me- lishez fordulva felső karos kezezést mutatott, s közben szabadrúgást ítélt kifelé. Érthetetlen döntés! (A hár­mas sípszó után Vadas Györ­gyöt, az egykori ismert FI­FA-játékvezetőt kérdeztük az esetről: — Bár én elég mesz- sziről láttam a történteket, számomra szabályosnak tűnt a gól. Mellesleg, ilyen kitűnő második félidőt régen lát­tam.) A befejezés előtt Me­lis 12 méterről gólhelyzetben mellé lőtt, Királyvári pedig Kertész kezei köró ívelt egy szabadrúgást az alapvonal mellől. Aki az első félidő után egy fél órát »valamelyik közeli, Péceli úti büfében töltött, s a befejezés előtt tért csak vissza, alighanem rossz vicc­nek vélte a villanyújságon a 2—2-t. Érthetetlen az Előre Spartacus második félidőre tovatűnt magabiztossága, igaz, egyesekre — főleg a védőkre — túl sok teher ne­hezedett Nem mentség: a pontvesztéshez, az eredmény alakulásához némi köze a já­tékvezetőnek is volt. Ennek ellenére úgy gondoljuk, hogy a DMVSC lépéselőnyét nem szabad elfogadni, s a Siófok ellen meg kell mu­tatni, hogy az Előre Sparta­cus méltó a feljutásra. Jó: Szekeres, Király vári, ill. Kosztolnyik, Dunai. Fábián István További eredmények: Kazinc­barcika—Salgótarján 3—2, Nagy­kanizsa—Keszthely 1—1, Baja— Sopron 2—1, Hódgép Metripond— Eger 0—1, Siófok—Űzd 2—3, D. Kinizsi—Szekszárd 2—2. Kecske­méti SC—DMVSC 0—1, Bakony Vegyész—Szolnok 3—1, H. Szabó L. SE—Ganz-MAVAG 4—0. AZ NB II ALLASA: 1. Eger 34 22 7 5 65-32 51 2. Békéscs. 33 18 8 7 78-40 44 3. DMVSC 32 17 9 6 56-35 43 4. Siófok X 34 16 12 6 58-39 40 5. Hmv.-hely 33 15 7 11 43-31 37 6. Bakony V. 33 15 7 11 55-51 37 7. N.-kanizsa 33 11 13 9 57-54 35 8. Szolnok 33 13 8 12 59-46 34 0. D. Kinizsi 33 12 9 12 47-46 33 10. 22. Volán 33 11 11 11 42-47 33 11. Keszthely 34 10 12 12 48-42 32 12. Baja 33 11 9 13 54-54 31 13. ózd 33 10 9 14 46-60 29 14. Sopron 33 10 9 14 30-47 29 15. Szekszárd 34 9 10 15 36-51 28 16. STC 33 8 11 14 38-44 27 17. Kecskemét 33 9 9 15 45-66 27 18. K.-barcika 32 11 4 17 46-63 26 19. Szabó L. SE 33 8 9 16 38-49 25 20. Ganz-M. 33 4 9 20 33-77 17 x — négy büntetőpont levonva. A félbeszakadt Kazincbarcika —Debreceni MVSC mérkőzés eredménye nincs beszámitva. Gyulai modellezők Salzburgba Ma reggel utaztak Buda­pestre — az MHSZ-központ- ba — a gyulai világ- és Európa-bajnok körrepülő se­bességi modellezők, Szegedi Sándor, Múlt József és Mol­nár József, ugyanis a fővá­rosban találkoznak a műre­pülő és túrakategória-mo- dellezőkkel, akiknek társa­ságában holnap, szerdán in­dulnak Salzburgba. Ezúttal e szép városban rendeznek nagyszabású nemzetközi ver­senyt. Indulás előtt Szegedi Sándor elmondta, hogy a hét végén sorra kerülő erőfölmé­rő versenyen a gyulai trió új motorokat is kipróbál, amelyekkel edzésen már 270—280 km-es sebességet is elértek. Ideális időjárási vi­szonyok között remélik, a nemzetközi versenyen is ha­sonló teljesítményre lesznek képesek a kis masinák, s bíznak abban is, hogy ketten, de akár mindhárman a do­bogóra is feljuthatnak. „Jó versenyre van kilátás, mert itt találkozhatunk a legna­gyobb ellenfeleinkkel, a fran­ciákkal, az olaszokkal és az NSZK-beliekkel, ami fontos a bostoni világbajnokság előtt” — mondta búcsúzóul a világbajnok. A vidéki csapatbajnoki II. for­duló keretében Szombathelyen állt rajtkőre a gyulai és bé­késcsabai úszókból álló Békés megyei csapat. Kitűnően helyt­álltak a fiatalok, amit bizonyít számtalan győzelmük és dobo­gós helyezésük a több mint 20 egyesület és megyei válogatott versenyén. Kovács László az 50 méteres gyorsúszást nyerte Jő idővel (24.96), majd ismételt a 100 mé­teres távon, ahol eredménye: 56.13. Hasonlóképpen az élen végzett a gyulaiak kitűnősége a 200 méteres pillangőúszásban <2:13.65). Ugyancsak aranyér­mesként fejezte be a versenyt Kovács Péter, aki a 100 méteres úttörő fiú mellúszásban diadal­maskodott (1:22.0). A Kovács, Fábry, Tóth, Vass összeállítású 4 X 50 méteres férfi gyorsváltó is az élen végzett. A majdnem ugyanilyen fölállítású vegyes- váltó ezüstérmes volt (csak Tóth helyett úszott Gulyás). Szintén ezüstérmes volt a Braunsteiner, Fodor, Katona, Kovács P. né­gyes a 4 X 50 méteres úttörő fiú mellváltóban. S a bronzér­mesek: Kovács Péter (200 m mell), Fábry György (100 m gyors), Csizmadia Mariann (50 m leány hát). Nem sokkal később a gyulai­ak Kecskeméten találkoztak hat klub társaságában az ORV II. fordulóban. A gyermek fiú csa­patversenyt ezúttal is meg­nyerték, 2973 ponttal a Buda­pesti Honvéd előtt. Különösen kiemelkedett Jeszenszky Ákos teljesítménye, aki az 50 méte­res hát- és 400 méteres vegyes­úszásban első, a 100, Illetve 200 méteres gyorsúszásban 2. he­lyezést ért el. Gulyás Károly a 200 méteres mellúszásban dia­dalmaskodott, a 400 méteres ve­gyesváltó pedig az ezüstérmes helyre úszott be. A gyulai gyermek fiúcsapat az országos összetett listán is jelenleg a 3. helyen áll. A gyermek leánygárdák ver­senyében a harmadik helyen kötött ki a területi versenyen a GYSE gárdája, s Itt elsősorban Annus Szilvia Jeleskedett egy első (50 m hát) és három har­madik (100, 200 m gyors, 400 m vegyes) helyezésével. Az úttörő korosztályúak vetél­kedőjében Kovács Péter három percen belüli 200 m-es mell- úszóldeje kívánkozik az élre — amellyel természetesen meg­nyerte a versenyt —, s hasonló­képpen az első helyen végzett Seres Anikó a 200 m-es gyors­úszásban. Az úttörő leánycsapat holtversenyben az első helyen kötött ki a kecskeméti ORV- fordulóban. Tornász 0B A szerenkénti döntőkkel folytatódott vasárnap Buda­pesten a férfi-női tornász or­szágos bajnokság, amelynek során a békéscsabai Zsilinsz- ki Tünde is érdekelt volt. A hosszú kihagyást követően — fogalmazhatunk úgy — nem éppen csúcsformában állt szerhez a békéscsabaiak legjobbja. A gerendagyakor­latot követően Kolos és Kö­teles mögött a 3. helyen kö­tött ki, s Csányi és Kolos mögött hasonlóképpen bronz­érmes volt a talajon. A női kézilabdázók nagy erőpróbája Szerdán kezdődik és va­sárnapig tart az NDK-ban a hagyományos neubtanden- burgi nemzetközi női kézi­labdatorna, amelyet tizenö­tödször rendeznek meg. Csik János szövetségi kapitány kijelölte az utazó keretet, amelyben helyet kapott a békéscsabai Hankóné Ja­kab Gabriella is. Totó A totó 21. heti telitalálata: 2, 1, 1, 2, 1, X, x, 1, 2, 1, 1, 1, x, 2. A Sportfogadási és Lottó Igaz­gatóság közlése szerint a 21. heti totőnyeremények az Illeték levonása után a kővetkezők: 13 plusz 1 találatos szelvény 140 darab, nyereményük egyenként 19 476 forint. 13 találatos szel­vény 218 darab, nyereményük egyenként 10 514 forint. 12 talá­latos szelvény 6598 darab, nyere­ményük egyenként 380 forint. 11 találatos szelvény 51 303 da­rab, nyereményük egyenként 49 forint. 10 találatos szelvény 231 881 darab, nyereményük egyenként 20 forint. A napokban mutattuk be a nemrégiben elkészült békéscsabai súlyemelőcsarnokot. Annak közvetlen szomszédságában épül egy új létesítmény, a futófolyosó — ugrógödörrel —, amelyet viszont az atléták vehetnek hamarosan birtokukba... Fotó: Jávor Péter A DÉLÉP SC a bajnoki cím közelében Noba a DÉLÉP SC-t követő élboly vala­mennyi csapata győztesen hagyta el e hét végén a pályát — akárcsak a listavezető — egyre közelebb kerül az Ondrik István vezette szegedi csapat a bajnoki címhez. Amennyire kevés lehetőség van az elsőség beleszólásába más csapatoknak, annyira biztossá vált, hogy a Határőr Dózsa SE gárdája viszont búcsúzik a harmadik vonaltól. A megyei csapatok közöl ezúttal egyedül az orosháziak szenvedtek vereséget, míg a Nagyszénás egy pontot gyűjtve, a 12. helyről várja az utolsó két fordulót. A békésiek, gyulaiak, szarvasiak hazai pályán, az Orosházi MTK pedig idegenben diadal­maskodott. NAGYSZÉNÁS- SZENTESI VlZMt 0—0 Nagyszénás, 800 néző. V.: Far­kas J. Nagyszénás: Pribojszki — Burázs, Szabovik, Plesovszki. Verbőczi — Vamyu (Brlázs), Balta, Nagy L. — Sebestyén, Máté (Varga), Simon. Edző: Lenti József. Sz. Vízmű: Jani­ka *— Juhász, Koncz, Bartyik, Rozman — Kecskés, Berezval, Mák (Boros) — Vlgh (Hevesi), vörös, Király. Edző: Mikecz Sándor. Ideális labdarúgóidőben ira- mos, de közepes színvonalú mérkőzést vívtak a csapatok. Nagy taktikai küzdelem folyt a pályán, melynek tétje a tabel­lán a jobb helyezés megszerzé­se volt. Mindkét oldalon inkább a védelmek jeleskedtek, a csa­tárok ezen a délutánon nem ta­lálták góllövő cipőjüket, nagy­szerű, biztosnak látszó gólhely­zetek maradtak kihasználatla­nul, mindkét kapu előtt. A he­lyenként szlkrázóan kemény mérkőzésen bármelyik csapat nyerhetett volna. A Játékvezető néhány ítéletével főleg a hazai csapatot sújtotta, ezzel bor- zolvá a szurkolók Idegeit. Jó: Pribojszki, Burázs, Szabovik. Plesovszki, ill. Janika, Koncz, Vigh, Vörös. Szabó Árpád BÉKÉS—SZ. DÓZSA 2-1 (1-1) Békés, 800 néző. V.: Dömény. Békés: Makai — Vágási I., Zsi- dai, Felegyi, Deák — Kákái (Szabó), Alberti (Vozár), Llp- ták — Ravasz, Vágási S., Süli. Edző: Szűcs Mihály. Sz. Dózsa: Farkas — Guba, Pécsik, Hor­váth (Mező), Blke — Kemenes. Kampier, Gerecz — Léber, öze, Császár. Edző: Slnka József. 1. perc: Ravasz húzott el a jobb szélen és csavart beadását Farkas a kapu fölé akarta ök­lözni, de a labda végül Is a há­lóban kötött Jel, 1—0. 10. perc: egy védelmi hiba következtében öze 18 méterről laposan kapura lőtt és a rossz pozícióban levő Makai nem tu­dott menteni, 1—1. 60. perc: Süli a mezőnyben szerzett labdát, majd nagy len­dülettel a kapura tört, és 16 méterről a kimozduló kapus fö­lött talált a hálóba, 2—1. Nagy küzdelmet hozott a két, csaknem egyforma képességű csapat találkozója, a gyors gól sokkolta a vendégeket, de a hazaiak nem tudtak élni a le­hetőséggel. Sőt, jött a váratlan egyenlítés. A fordulás után sem volt meggyőző a BSE támadő- játéka, mi több, a hajrában a Dózsa kerekedett felül, de a helyzeteiket ők is kihagyták. Jó: Makai, Felegyi, Deák, Süli, ill. Pócsik, Horváth, öze. Nagy Mihály SZARVASI FSSC— TISZA CIPŐ 3—0 (2—0) Szarvas, 500 néző. V.: Szeke­res. Szarvas: Hanyecz — Pau­lik, Szilágyi, Boda, Holp — Czlmrák (Petneházl), Demjén, Durucskó — Újvári, Kupeczki. Thúry (Gonda). Edző: Koltal Lajos. Tisza Cipó: Németh — Kardos M., Mihovics, Kesjár. Sütő — Hegedűs, Fürtös, Szőke — Kardos Z„ Szántai, Palcsó. Edző: Szűcs János. 20. perc: Újvári lövése az egyik martfűi védőn Irányt vál­toztatva Kupeczki elé került, aki közelről a hálóba bombá­zott, 1—0. 26. perc: Kupeczki balról be­ívelt labdáját Újvári felhőfejes­sel küldte a bal felső sarokba, 2—0. 80. perc: az előretörő Paulik szép összjáték után gurított a bal alsó sarokba, 3—0. A közepes színvonalú mérkő­zésen mindkét csapat sok hibá­val játszott, és több gólhelyzetet kihagyott. Jó: Szilágyi, Újvári. 111. Szántai. Csabai Pál OROSHÁZI MTK— KISKUNHALAS 1—0 (0—0) Kiskunhalas, 300 néző. V: Szilágyi S. OMTK: Bugyik — Csilek, He­gedűs F„ Rá­bai, Füsti — Plsont (Szál­ka), Kucsera, Bacsa — Ta­pasztó (Papp), Kvasznovsz- kt. Deák. Ed­ző : Rábay László. Kis­kunhalas : Mo­lek — Balogh. Szőke, Gieslnger, Tápai — Ko­vács, Juhász, Fuch — Csincsák, Szabó, Jójárt. Edző: Rádi Zol­tán. 53. perc: egy jobb oldali táma­dást kővetően Tapasztő beadá­sát Deák közelről kotorta a há­lóba, 1—0. A kiskunhalasiak többet bir­tokolták a labdát a mezőnyben, veszélyes támadásokat alakítot­tak ki, de az orosháziak helyt­álltak a kiesés ellen küzdő ha­zai csapat ellen. Jó: Bugyik (a mezőny legjobbja), Hegedűs F.. Csilek, 111. Tápai, Szőke, Csln- csák. Bogdánffy Csaba BKV ELŐRE— HATÁRŐR DŐZSA SE 2—1 (2—1) Orosháza, 400 néző. V: Nagy L. BKV Előre: Jantsek — Vári. Béres, Arató (Nagy), Tóth — Újvári, Gergely, Gubán (Feke­te) — Kelemen, Keller, Kap­csos. Edző: Anda László. Ha­tárőr: Szakács — Zsombok, Li- pováczi (Székelyhídi), Török. Tahóczki — Kiss, Nagy B., Fe­hér (Nagy J.) — Laczó, Répá- si, Hurguly. Edző: Nagy Ferenc. 18. perc: Nagy B.-tól indult a hazaiak akciója, Kiss, majd Fe­hér következett a jobb szélen, s a hazaiak középpályása a ka­pu elé lőtt, amit a jól helyez­kedő Laczó ügyesen kihasznált. és a labdát a hálóba helyezte, o—i. 28. perc: a 16-os vonalánál Zsombok szerelt szabálytalanul. A szabadrúgást Béres végezte el. Lövése a sorfalon megpat­tant, és á labda a kapu bal sarkában kötött ki, 1—1. 42. perc: a hazai védők nem tudtak felszabadítani, a labda Kelemen elé került, aki éles szögből, közelről a hálóba ta­lált, 2—1. A kezdeti tapogatózó játék után mind jobban magára ta­lált a hazai csapat. Támadása­ik veszélyt Jelentettek. A vezető gól után viszont a vendégek vették át a játék irányítását, s noha a második félidőben a közlekedésiek az eredmény tar­tására törekedtek, mégis fordí­tani tudtak. A BKV védői ál­landó reklamálásokkal, kímé­letlen belemenésekkel áílták út­ját a hazai rohamoknak, amely­nek következménye két sárga és egy piros (Tóth — durvasá­gért) lap volt. Az eredmény a vendégekre nézve hízelgő. Jó: Jantsek, Vári, Kelemen, ill. Ré- pási. Nagy B., Hurguly. Sin Géza GYULA—LAJOSMIZSE 3—2 (2—0) Gyula, 1500 néző. V: Zsembe- ri. Gyula: Szobek — Csathó, Otott, Csorba, Mohácsi — szi­lágyi (Szűcs), Hirka (Kiss). Cserháti — Lipták, Schmidt, Jó­nás. Edző: sülé István. Lajos- mizse: Kripkó — Mányokl (Kál­lai), Ábel, Rózsa, Csima —Ko­csis, Márkli. Hodermarszki — Diószegi, Vajda (Bódi), Somo­gyi. Edző: Bende József. 15. perc: Márkli a kaputól 25 méterre elhúzta Schmidt lábát. A szabadrúgást Cserháti Hirká- nak gurította, akinek Jövése a sorfalon megpattanva vágódott a kapu bal oldalába, 1—Ó. 19. perc: a mérkőzés legszebb gólja: Cserháti a bal szélen Jó­nást Indította, a szélső beadá­sára a rövid sarokhoz pontosan érkező Schmidt felugorva csúsz­tatta fejjel a hálóba a labdát, 2—0. 54. perc: Bédi és Somogyi jobb oldali közös akcióját a cse­reként beállt csatár lövéssel fe­jezte be, ami azonban a kapu­fán csattant, de a berobbanó Somogyi biztosított, 2—1. 64. perc: Jónás a bal szélen cselezgetett, majd a 16-os ma­gasságában befelé Indult, s vá­ratlan lapos lövéssel ismét ket­tőre növelte a hazai csapat elő­nyét, 3—1. 70. perc: Bédi ezúttal egyedül kezdeményezett, s a határozat­lan hazai védők mellett szem­füles volt, 3—2. A gyors két gól után a gyu­laiak kissé lefékezték az Ira­mot, a vendégek pedig kitá­madtak. Ez több látványos ak­cióra adott alkalmat. A fordu­lás után a lajosmizseiek kerül­tek enyhe fölénybe, de egyen­líteni nem tudtak. Akár több gól is születhetett volna a for­dulatokban gazdag találkozón. Jó: Szobek, Csathő, Schmidt, Jónás, 111. Bédi, Somogyi. Jeney Kálmán További eredmények: Kecske­méti TE—DÉLEP 1—2, szegedi VSE—H. Kun B. SE 2—5. A Körös csoport állása: 1. DELÉP 28 19 3 6 46-20 41 2. Gyula 28 15 9 4 55-44 39 3. BKV Előre 28 15 8 5 62-23 38 4. Békés 28 14 8 6 39-29 36 5. OMTK 88 12 10 6 33-22 34 6. Szarvas 28 12 8 8 50-31 32 7. Lajosmizse 28 10 12 6 36-34 32 8. Sz. Dózsa 28 10 10 8 43-33 30 9. Kun B. SE 28 9 9 10 38-35 27 10. KTE 28 9 8 11 45-55 26 11. SZVSE 28 6 10 12 34-38 22 12. Nagyszénás 28 7 7 14 27-52 21 13. Martfű 28 4 12 12 28-44 20 14. Szentes 28 6 7 15 19-36 19 15. Kiskunh. 28 5 7 16 30-55 17 16. Dózsa SE 28 4 6 18 29-57 14 Hegedűs F. BÉKÉS MEGYEI NÉPÚJSÁG Az MSZMP Békés megyei Bizottsága és a Békés megyei Tanács lapja. Főszerkesztő: Enyedi G. Sándor. Főszerkesztő-helyet­tes: Seleszt Ferenc. Szerkesztőség: Bcs. Pf.: 111. Munkácsy u. 4. sz., 5601. Tel.: 27-844, főszerkesztő: 21-401. Kiadja a Békés megyei Lapkiadó Vállalat, Bcs. Pf.: 111. Munkácsy u. 4. sz., 5601. Telefon: 27-844. Felelős kiadó: dr. Árpást Zoltán. Tele­fon: 26-395. Terjeszti a Magyar Posta. Előfizethető a hírlapkézbesítő postahivataloknál és a kézbesítőknél. Előfizetési díj: egy hónapra 34 Ft, egy évre 400 Ft. Kner Nyomda lapüzeme, Bcs., Szerdahelyi u. 2/A, 5600. Vezérigazgató: Háromszéki Pál. INDEX: 25054 ISSN 0133—0055 Kéziratokat, képeket nem érzünk meg és nem küldünk vissza.