Békés Megyei Népújság, 1983. november (38. évfolyam, 258-282. szám)

1983-11-29 / 281. szám

1983. november 29., kedd SPORT SPORT SPORT SPORT 11 labdarúgó HB II őszi záré fordultjában: D. Kinizsi—Békéscsaba 1—0 (1—0) Debrecen, 1200 néző. V.: Puhl (Boros, Juhász I.). D. KINIZSI: Kun — Ludánszki, Garamvölgyi, Takács, Orenstein — Magyar A. (Leiszt, 85. p.), Andrikó, Magyar L. — Vajda (Gajdán, 82. p.), Jőzsér, Sebők. Edző: Nagy György. BÉKÉSCSABA: Baji — Király vári, Kerekes, Takács, Rácz — Steigerwald, Pásztor, Sulija — Kanyári (Szekeres, 67. p.), Gyurmánczy, Melis. Edző: Pataki Tamás. Gólszerző: Sebők, 32. p. Vigasztalanul esett az eső Debrecenben akkor is, ami­kor bemelegítésre kivonult a két csapat, és a szurkolók közt már beszédtéma volt az, hogy az időjárás is mér­tékadó lesz ezen a mérkőzé­sen, hiszen az ázott, csúszós talajon a technika, a labda­kezelés milyensége döntő befolyással lehet a végered­mény alakulására. A Békés­csaba már a kezdés után többet kezdeményezett, la­pos,' jó adogatásokkal köze­lítették meg a debreceniek kapuját. A 2. percben Ka­nyári 22 méterről ívelt ka­pura, de a labda a léc fö­lött hagyta el a játékteret, ugyanígy járt a másik olda­lon Tőzsér is a lövésével. A 9. percben Melis lőtt fölé jó helyzetből. Alig telt el há­rom perc, Sebők került hely­zetbe, de 22 méterről lőtt labdája a jobb felső sarok mellett hagyta el a játékte­ret. Mezőnyfölényben ját­szott a .Békéscsaba. Kerekes átadásából Steigerwald 18 méterről a kapu mellé rúgta a labdát, majd a 16. percben Melis, majd Gyurmánczy is rosszul találta él a pettyest a 16-oson belül. A 15. perc­ben Magyar A. 25 méterről lőtt szabadrúgását Baji szög­letre tenyerelte, később Se­bők 12 méterről a bal kapu­fa mellé rúgta a labdát. A 20. percben gólveszélybe ke­rült a Kinizsi kapuja. Gyur- mánczytól Melishez került a labda, aki jobbról, az alap­vonalról rosszul adott be, pontatlanul, mikor már üres volt a debreceniek kapuja. Két perc múlva Kanyári 30 méterről küldött jó lövést kapura, Kun előbb kiejtette a labdát, de másodjára el­csípte az oda rohanó Pász­tor elől. A 32. percben az addig kevesebbet támadó debreceniek szerezték meg a vezetést: Orenstein indítot­ta Sebőköt, aki maga elé tet­te a labdát, futott vele né­hány métert, majd a 11-es pont tájáról a bal alsó sa­rokba lőtt, 1—0. A Békés­csaba persze nem adta fel, továbbra is igyek'ezett táma­dásokat vezetni. A 35. percben Pásztor és Melis kényszerítőzött, végül Melis a 16-osról a kapu mellé rúg­ta a labdát. A félidő utolsó perceiben inkább a Kinizsi kezdeményezett. FORDULÁS UTÁN, a 48. percben Sebők húzott el a jobb oldalon, majd távoli lövését Baji hárította. Két perc múlva a csabaiaknak akadt 100 százalékos gól­helyzetük: Melis balról be­adott, a labdára Kun kifu­tott, de Gyurmánczy fejjel az üres kapu fölé csúsztatta a labdát, néhány méterről. Egyre nagyobb fölénybe ke­rült a Békéscsaba, két-há- rom percenként lőttek ka­pura támadóik. Az 54. perc­ben Kanyári átjátszotta Ga- ramvölgyit, beadása azonban Kun ölében halt el. Az 57. percben Pásztor jobb oldali beadását Melis kapta, aki éles szögből, 12 méterről mellé lőtt. A csabai csatár nem ismerte fej a helyzetet, hiszen őrizetlenül, tisztán állt, akár besétálhatott volna a labdával együtt a kapuba. A 67. percben Melis a jobb oldalról adott középre, Suli­ja egyből kevéssel rúgta a kapu mellé a labdát. A kö­vetkező támadásnál Király­vári közeli lövését hárította szögletre Kun. A hajrában nyomasztóvá vált a Sparta­cus fölénye. A 81. percben Melis tisztán kapta a labdát, de 10 méterről Kun ölébe talált. A 84. percben Rácz reklamálásért sárga lapos fi­gyelmeztetést kapott, majd Királyvári beadása után Melis talán a mérkőzés leg­nagyobb helyzetét hagyta kihasználatlanul, amikor 8 méterről hibázott. A befeje­zés előtt Kerekes kapott sár­ga lapos figyelmeztetést többszöri szabálytalankodása miatt. Debrecenben nagy érdek­lődés előzte meg a mérkő­zést, annak ellenére, hogy csak 1200-an jelentek meg — igaz, állandóan esett az eső. Azért is tartották a ha­zaiak érdekesnek a mérkő­zést, mert kimenetele, az eredmény, befolyásolhatta a DMVSC és a Békéscsaba párharcát az NB I-be jutá­sért. A vérmesebb debrece­ni szurkolók is csupán egy pont megszerzésében re­ménykedtek, hogy ez nem így történt, abban egyrészt ludas a Békéscsaba, amely szemre tetszetősen játszott, nagyobbrészt lapos adogatá­sokkal igyekeztek játékosai megközelíteni a debreceniek kapuját, de a helyzetek ki­használásában szinte csődöt mondott a vendégcsapat. Ha összeszámláltuk volna, tu­catnál több helyzete akadt a békéscsabaiaknak, de volt legalább 5-6 olyan alkalom, amikor már csak a kapussal álltak szemben. A forduló meglepetését jelentette az, hogy a volt NB I-es Békés­csaba kikapott Debrecenben a hónapok óta kiesőhelyen tanyázó Kinizsitől. Persze, a Kinizsi rászolgált a két baj­noki pontra, labdarúgói nagy lelkesedéssel igyekeztek ki­egyenlíteni a technikai kü­lönbséget, másrészt kihasz­náltak néhány helyzetükből legalább egyet. Az első félidőben a csa­baiak kaptak hamarabb láb­ra, de ahogy múltak a per­cek, nyilvánvalóvá vált, hogy lehet valamit keresniük ezen a mérkőzésen a debreceni­eknek. Sebők kitűnő alakí­tása, helyzetfelismerése dön­tött. Fordulás után a Bé­késcsaba nagy erővel táma­dott, sokszor perceken ke­resztül a Kinizsi 16-osánáI folyt a játék, a hazaiak csak ritkán kerültek át a felező­vonalon, anélkül, hogy kü­lönösebb veszélyt idéztek volna elő. A mérkőzés har­madik harmadában egyre- másra vezették támadásai­kat a békéscsabaiak, sok jó helyzetük is akadt, de eze­ket nem tudták értékesíteni, pontatlanok voltak a lövé­seik, vagy éppen a debrece­ni kapuvédő hárított. A Bé­késcsaba — a játék képe alapján — nagy pontszerzési lehetőséget szalasztott el Debrecenben. Jó: Kun, Ludánszki, Oren­stein, Andirkó, Sebők, ill. Királyvári, Rácz, Steiger­wald, Pásztor. Fülep Kornél További eredmények: Kazinc­barcika—Kecskemét 1—2, Ganz- MAVAG—Debreceni MVSC 1—2, Eger—Szolnok 2—1, HÖDGEP Metripond—Ózd 2—0, H. Szabó L. SE—Keszthely 2—1, Baja—22. sz. Volán 1—1. Siótok—Salgó­tarján 0—0, Nagykanizsa—Sop­ron l—l, Bakony Vegyész—Szek- szárd 1—0. AZ NB II ŐSZI FORDULÓJÁNAK VÉGEREDMÉNYE 1. Eger SE 19 12 5 2 39-21 29 2. Hmv.-hely 19 10 6 3 28-16 26 3. DMVSC 19 9 7 3 31-21 25 4. Békéscsaba 19 9 6 4 46-26 24 5. 22. sz. Volán 19 9 4 6 31-30 22 6. Szolnok 19 8 5 6 36-23 21 7. N.-kanizsa 19 6 8 5 38-40 2(1 8. Bakony V. 19 8 4 7 34-36 20 9. Siófok x 19 7 9 3 36-22 19 10. Keszthely 19 6 7 6 28-21 19 11. Salgótarján 19 6 6 7 27-20 18 12. Kecskemét 19 7 4 8 30-43 Í8 13. özd 19 5 7 7 29-33 17 14. Sopron 19 6 5 8 18-29 17 15. Baja 19 4 8 7 30-36 16 16. Szekszárd 19 4 7 8 17-27 15 17. D. Kinizsi 19 5 4 10 22-32 14 18. K.-barcika 19 6 2 11 26-41 14 19. Szabó L. SE 19 4 5 10 22-28 13 20. Ganz-M. 19 2 5 12 19-42 9 x = a Siófok eredményéből négy büntetőpont levonva. Megnyitották az Olimpiai Klubot Toló . 48. heti telitalálata: 2, 2, x, 2, 1, 2, x, 1, 1, x, 1, x, 1, x. A Sportfogadási és Lottó Igazgatóság közlése szerint a 48. heti totónyeremények az illeték levonása után a kö­vetkezők: 13 plusz 1 talála- tos szelvény 6 darab, nyere­ményük egyenként 366 939 forint. 13 találatos szelvény 10 darab, nyereményük egyenként 194 262 forint. 12 találatos szelvény 1126 da­rab, nyereményük egyenként 1840 forint. 11 találatos szel­vény 14 741 darab, nyeremé­nyük egyenként 141 forint. 10 találatos szelvény 93 287 darab, nyereményük egyen­ként 33 forint. Tegnap este a Novotel Szállóban ünnepélyesen meg­nyitották az Olimpiai Klu­bot, amelynek „szülőatyjai” a KISZ KB és az Országos Testnevelési és Sporthivatal. A klubot immár harmadik alkalommal rendezik meg, ilyen volt már a montreali és moszkvai olimpia előtt is. A rendezők korábban és most is azt a célt tűzték ki maguk elé, hogy a sportolók a felkészülésük cseppet sem könnyű időszakában szabad idejüket kulturált körülmé­nyek között töltsék el. Az Olimpiai Klub vándorműso­ra .ellátogat a központi ed­zőtáborokba, és Budapesten is lesz összejövetel filmvetí­tésekkel, kiállításokkal, kul­turális és politikai műsorok­kal. A hétfői klubmegnyitón Varga Sabján László, a KISZ KB titkára és Páder János, az OTSH elnökhelyet­tese köszöntötte a meghí­vott vendégeket, köztük a Los Angeles-i olimpiára ké­szülő sportolókat, edzőiket. A versenyzőknek eredmé­nyes felkészülést, sikeres szereplést kívántai? Ezután Povázsán Katalin, a kajak­válogatott tagja békefelhí­vást olvasott fel, s kérte tár­sait, hogy aláírásukkal je­lezzék támogatásukat. —------------———---------mmtm A rosariói 90 perc volt a legnehezebb Palotai Károly elbúcsúzott a síptól is Ahányszor Európa nagy­városainak stadionjaiban az eredményjelző villanytáblán egymás után felvillanó fény­betűk nyomán „a mérkőzést Palotai Károly, Magyaror­szág, vezeti” felirat volt ol­vasható, még a lelátók vá­rakozásteli izgalommal túl­fűtött nézői is elégedetten dörzsölték tenyerüket. És mindezt egyetlen név isme­retében ... Palotai portréját már sok­szor megrajzoltuk. Pályafu­tásáról röviden: 1935-ben szü­letett Békéscsabán (a Vihar­sarok jó termőtalaja a FI- FA-játékvezetőknek, hiszen Palotain kívül Petri, Győri, és Németh, tehát még hár­man szerepeltek, illetve sze­repelnek a nemzetközi po­rondon. A Szerk.). Mint klasszis képességű védőjáté­kos, 1955-től 1967-ig a Rába ETO színeiben rúgta a lab­dát, több mint harmincszor volt B válogatott, és tag­ja volt az 1964-es tokiói olimpiai labdarúgótornán aranyérmet nyert magyar csapatnak. Aztán egy súlyos térdsérülés miatt végleg fel­hagyott az aktív játékkal, és átváltott a játékvezetésre. A kezdeti sikertelenségek nem kedvetlenítették el, a rá jel­lemző akarással leküzdötte azokat, és rövid idő alatt egészen csodálatos karriert futott be. 1959-ben még ak­tív játékosként vizsgázott, és elérve a különböző minősí­tési szinteket. 1970-ben már az NB I-ben fújta a sípot. 1972-ben tagja lett a F1FA- keretnek. Ettől kezdve mind Európában, mind a tenge­rentúlon, szinte futószala­gon vezette a legrangosabb nemzetközi találkozókat. Ne­ve csakhamar fémjelzett márka lett a nemzetközi futballbörzén. Egyedülálló csúcs Palotait • a szakvezetők méltán tartották a világ egyik legkitűnőbb FIFA-bí- rójának, aki a labdarúgó já­tékvezetés történetében egye­dülálló csúccsal büszkélked­het. A FIFA megtisztelő meghívása alapján részt ve­hetett az 1972-es müncheni és az 1976-os montreali olimpián, az 1974-es NSZK- beli, az 1978-as argentínai, és az 1982-es spanyolországi vi­lágbajnokságokon. Mindeze­ken felül vezetett két BEK-, egy KEK-, egy UEFA Kupa-, egy Szuper Kupa- és két MNK-döntőt. Pontosan 117 nemzetközi találkozón mű­ködött (közben 19 alkalom­mal partjelző volt), és 214 NB I-es mérkőzésen fújta a sípot. Méltán sorolható ide Palo­tai működésének, a labdarú­gás történetének újabb csú­csa: ő bíráskodott az 1976- os Bayern München—AS St. Étienne BEK-döntőn (Roth bombaerős, védhetetlen sza­badrúgásával győzött a Ba­yern 1—0-ra), három nappal ezután, ugyanazon a pályán, az oly sok vihart megért glasgow-i Hampden Park­stadionban a skót és az an­gol labdarúgó-szövetség meg­tisztelő meghívásának tett eleget: játékvezetője volt a Skócia—Anglia (2—1) talál­kozónak, melyet a két ősi ri­vális a Brit Kupáért vívott. De adjuk át a szót Palo­tainak. Sikerült élve megúszni Melyik volt. pályafutása leg­nehezebb mérkőzése? — Az 1978-as argentínai Mundialon, a Rosarióban rendezett, VB-döntőnek te­kintett Argentína—Brazília (0—0) összecsapás. A 22 já­tékos úgy rontott egymás­Egyedülálló karriert futott be nak, mintha ez alatt a ki­lencven perc alatt akarnák „lerendezni” a két rivális nemzet egymással szembe­ni sérelmeit. De mindezt el­homályosította a focihegemó­nia eldöntése, hiszen Brazí­lia háromszor nyerte el a Jules Rímet Kupát, míg Ar­gentína még nem nyert vi­lágbajnokságot. Pillanaton­ként felharsant a sípom, hi­szen a mérkőzés első tíz per­ce, a tévénézők is láthatták, nem hasonlított ahhoz, amit játéknak, futballnak nevez­nek. Többször is felmutat­hattam volna a sárga vagy a piros lapot, de semmiképpen sem akartam a játék fősze­replőjévé válni. Jól ismer­tem a latinok temperamen­tumát, színművészeket is meghazudtoló jeleneteiket. Minden erőmmel igyekeztem a felkorbácsolt indulatoknak gátat vetni. Egy-egy szikrá­zó összecsapásuk során pil­lanatok alatt a dulakodók közé vetettem magam, és megpróbáltam őket szétvá­lasztani. Aztán néhány fél­reérthetetlen, de nem teát- rális mozdulattal, a sport nemzetközi nyelvén hoztam tudomásukra, hogy mi kö­vetkezik. A tizedik percben felmutattam a sárga lapot Chicaónak, Villának és Zi- cónak, s ettől kezdve a 22 gladiátor már nem egymás­sal, hanem a játékkal törő­dött, s egyre kevesebbet kellett sípomat használnom, így sikerült a nagy futball- csatát élve megúsznom. Mind a FIFA-nál, mind or­szágunkban 50 év a játékvezető működési korhatára, miért ha­tározta el, hogy 48 évesen vég­leg szögre akasztja a sípját? — A játékvezetést is idő­ben kell abbahagyni. Na­gyon sok időt töltöttem el a pályán játékosként és já­Egy reges-régi békéscsabai kép: legelöl Palotai guggol. Éppen Miskolcra indulnak a nem éppen luxusvonaton. Mel­lesleg Palotai Károly 16 éve­sen már a Békéscsabai Előre felnőttcsapatában játszott, és ma is büszkén emlékszik leg­nagyobb itteni sikerére, amikor 1353-ban a Légierők (Szolnok) mögött a másodikok voltak az NB Il-ben (Reprodukció) tékvezetőként egyaránt. Soha nem kíméltem magam. En­nek következményeit egyre jobban érzem: kikoptak az izmok, az ínszalagok. Miért a vasi fővárost vá­lasztotta a fájó búcsú színhe­lyéül? — így lesz teljes a kép. 1970-ben itt vezettem első NB I-es mérkőzésemet, a Haladás—Salgótarján (1—2) találkozót, és igazán nem fájt a búcsú. Tudatosan vá­lasztottam ki a mérkőzés he­lyét és időpontját. Civilben, mint ismeretes, a Győr-Sopron megyei Testne­velési és Sportbizottság elnök- helyetteseként irányítja a me­gye sportját: milyen kapcsolata marad a jövőben a labdarúgás­sal és a játékvezetéssel? — Munkahelyemen hoz­zám tartozik a labdarúgás, és azon belül természetesen a játékvezetés is. Csak a zöld gyeptől válók meg, a focitól nem is akarok. Egy hullámhosszon, de nem megalkudva Kedvenc időtöltése, hobbija? — Közeledik a téli lábte- niszidény, jönnek a nagy lábteniszcsaták a régi játé­kostársakkal, időközönként pedig a heves kártyapartik baráti társaságban. Mind­ezen felül minden sportköz­vetítést végignézek a tévé­ben. Palotai nős, két felnőtt fia van. Egyik a TF hallgatója, ,a másik a vendéglátóiparban dolgozik, de mint mondja, nem gondolnak a játékveze­tésre ... Mi a jó játékvezetés titka? Mit tanácsolna a nyomdokaiba lépő fiatal játékvezetőknek? — Rendkívül nagy előny a nyelvtudás (Palotai néme­tül, angolul és szlovákul is beszél — a Szerk.), amely­nek révén a játékvezető közvetlenebbül tud a játé­kosokkal kapcsolatot terem­teni. Gyakorlati tapasztala­tom, hogy az emberi figyel­meztetés sok esetben meg­előzhet egy későbbi sárga lapos figyelmeztetést. A já­tékvezetőnek együtt kell él­nie a játékosokkal, egy hul­lámban kell mozognia velük, de ez nem jelenthet megal­kuvást. Egy jó, rutinos já­tékvezetőnek meg kell érez­nie azt a lélektani pillana­tot, amikor erélyes és hatá­rozott fellépéssel még meg lehet és meg kell akadá­lyozni a játék eldurvulását. Palotaival kétségtelenül az utóbbi évtized egyik legna­gyobb játékvezető-személyi­sége lép le a nemzetközi po­rondról. Somos István Labdarúgó NB I A labdarúgó NB I őszi idé­nyének záró fordulójában va­sárnap két mérkőzést játszottak. Mindkét összecsapáson a papír­forma igazolódott: Bp. Honvéd —Volán 2—0 (1—0). Ü. Dózsa— Pécsi MSC 2—1 (1—0). Az NB I őszi eredménye: idényének vég­1. Videoton 15 9 4 2 28-10 22 2. Bp. Honvéd 15 9 4 2 25- 9 22 3. Ü. Dózsa 15 7 7 1 29-17 21 4. Rába ETO 15 6 6 3 31-26 18 5. Tatabánya 15 7 4 4 20-19 18 6. Csepel 15 5 5 5 20-16 15 7. Vasas 15 5 4 6 18-18 14 8. ZTE 15 5 4 6 16-18 14 9. Szeol AK 15 5 4 6 19-22 14 10. MTK-VM 15 5 3 7 24-25 13 11. Pécsi MSC 15 4 5 6 19-22 13 12. FTC 15 4 5 6 22-27 13 13. Haladás 15 5 3 7 17-25 13 14. Nyíregyh. 15 4 3 8 16-24 11 15. DVTK 15 2 6 7 11-22 10 16. Volán SC 15 2 5 8 16-31 9 BÉKÉS MEGYEI NÉPÚJSÁG Az MSZMP Békés megyei Bizottsága és a Békés megyei Tanács lapja. Főszerkesztő: Ényedi G. Sándor. Főszerkesztő-helyet­tes: Seleszt Ferenc. Szerkesztőség: Bcs. Pf.: 111. Munkácsy u. 4. sz., 5601. Tel.: 27-844, főszerkesztő: 21-401. Kiadja a Békés megyei Lapkiadó Vállalat, Bcs. Pf.: 1J1. Munkácsy u. 4. sz., 5601. Telefon: 27-844. Felelős kiadó: dr. Arpási Zoltán. Tele­fon : 26-395. Terjeszti a Magyar Posta. Előfizethető a hírlapkézbesítő postahivataloknál és a kézbesítőknél. Előfizetési dij: egy hónapra 34 Ft, egy évre 400 Ft. Kner Nyomda Dürer üzeme, Bcs., Szerdahelyi u. 2/A, 5600. Vezérigazgató: Háromszék! Pál. INDEX: 25054 ISSN 0133—0055 Kéziratokat, képeket nem őrzünk meg és nem küldünk vissza.