Békés Megyei Népújság, 1983. október (38. évfolyam, 232-257. szám)

1983-10-18 / 246. szám

1983. október 18., kedd Sorrendben az ötödik Kórház utcai győzelem Bcs. Előre Sp.—Sopron 3—1 (0—1) NB Il-es labdarúgó-mérkőzés. Békéscsaba, 4000 néző. V: Csáki (Inges, Horváth Gy.). BÉKÉSCSABAI ELŐRE SP.: Újhelyi — Királyvári, Ke­rekes, Ottlakán, Fabulya — Steigerwald (Rácz, 51. p.), Pász­tor, Takács — Kanyári, Gyurmánczy (Szekeres, 51. p.), Me­lis. Edző: Pataki Tamás. SOPRONI SE: Eller — Fehér, Benkó, Czibula, Horváth I. G. — Németh J., Fűzi (Wunder, 57. p.), Szalai — Gosz- tola, Bogáti, Dercsár (Horváth II. G., 66. p.). Mb. edző: Gyurácz László. Gólszerző: Bogáti, 36. p., Kanyári, 67. p. Néhány veszélyes csabai akció közben a Kanyárit túl „magasan” szerelő Horváth I. G. kapott sárga lapos fi­gyelmeztetőt, majd egy Fű­zi—Szalai kombináció vé­gén az utóbbi fölé lőtt — gólhelyzetben. A 28. percben Takács remekül ugratta ki Melist, aki azonban nyolc méterről rosszul lőtt, s Eller szögletre tenyerelte a lab­dát. A belövésből tömörülés lett, és végül Fehér a gól­vonalról mentett. A 36. perc­ben Pásztor 25 méterre sa­ját kapujától fölöslegesen akasztotta Szálait. A csabai sorfal rosszul állt fel, Új­helyit túlságosan meglepte az előtte megpattanó labda, és így Bogáti térdmagasan szálló, de nem túl erős sza­badrúgása a jobb sarokban kötött ki, 0—1. SZÜNET UTÁN Bogáti lőtt közvetett szabadrúgás után az oldalhálóba. Az 55. percben egyenlítettek a ha­zaiak. Fabulya lopakodott előre, felvezette a labdát a bal oldalon, majd befelé ka­nyarodva a 16-os sarkáról, jobb lábbal óriási gólt lőtt a bal felső sarokba, 1—1. A 65. percben az előretörő Fabulya alapvonal mellőli beadását Rácz az ötösről a Fabulya, 55. p., Rácz, 65. p., kapu jobb oldalába „bólin­totta”, 2—1. Belelendültek a hazaiak, és a 67. percben újabb gólt értek el. Szekeres nyargalt el a bal szélen, a beadását Horváth I. G. „megszelídít­hette” volna, végül mégis Kanyárié lett a labda, és a szélső hat méterről, a balösz- szekötő helyéről az ellenkező sarokba talált, 3—1. A 86. percben növelhette volna előnyét a hazai együttes, de Melis elemi erejű lövése a bal kapufáról vágódott ki. Fabulya lőtt egy remekbe­szabott gólt, s mellé egyet előkészített Az első játékrészben a soproniak egyet lőttek ka­pura, s ez a vezetésükhöz is elegendő volt. Ugyanakkora bokaszalag-szakadás miatt Suliját nélkülöző lila-fehé­rek 6:0-ás vezetést szereztek — a szögletek tekinte­tében. Ez sok mindent el­mond a játék képéről. A térfélcsere után egy ideig úgy tűnt, hogy nagyon nehe­zen fogják „felőrölni'.’ a ha­zaiak ellenfelük erejét, de aztán a jól sikerült cserék új lendületet adtak az Előre Spartacusnak. Végeredmény­ben 12 perc alatt megfordí­tották az eredményt, és ez mindenképpen teljesen meg­érdemeltté tette a szívósan küzdő soproniak elleni si­kerüket, amely sorrendben az ötödik győzelmüket je­lentette a Kórház utcában. Jó: Fabulya, Pásztor, Rácz, Takács, ill. Eller, Szalai, Fe­hér. F. I. További eredmények: Baja— Keszthely 1—4 (1—1), D. Kinizsi —Szolnok 3—2 (2—0), Nagykani­zsa—Ganz MÄVAG 2—2 (1—1), 22. sz. Volán—Szekszárd 0—0, H. Szabó L. SE—Debreceni MVSC 0— 2 (0—2), Kazincbarcika—Ózd 1— 2 (0—1), Bakony Vegyész— HÖDGÉP Metripond 0—0, Siófok —Eger 1—1 (1—0), Kecskemét— Salgótarján 2—1 (1—0). az NB ii Állasa : 1. Eger 13 8 4 1 31-26 20 2. DMVSC 13 7 6­23-12 20 3. Békéscsaba 13 6 4 3 34-19 16 4. Hmv.-hely 13 5 6 2 21-11 16 5. 22. sz. Volán 13 7 2 4 21-23 16 6. Szolnok 13 5 4 4 24-18 14 7. Ózd 13 4 6 3 24-25 14 8. Nagykanizsa 13 4 6 3 32-32 14 9. Bakony V. 13 5 3 5 24-27 13 10. Kecskemét 13 5 3 5 21-30 13 11. Siófok x 13 5 6 2 27-16 12 12. Salgótarján 13 4 3 6 20-18 11 13. Szabó L. SE 13 3 5 5 19-20 11 14. Baja 13 4 3 6 25-29 11 15. Szekszárd 13 3 5 5 9-17 11 16. Keszthely 13 2 6 5 15-16 10 17. K.-barcika 13 4 2 7 17-26 10 18. Sopron 13 3 3 7 11-23 9 19. D. Kinizsi 13 3 2 8 15-25 8 20. G.-MAVAG 13 1 5 7 16-30 7 x = Siófok őszi eredményei­ből 4 pont levonva. A lila-fehérek ötödikek Békéscsaba—B. Vegyész 24—19 (9—9) NB I-es női kézilabda-mérkőzés. Békéscsaba, 500 néző. V: Andorka, Schóber. Békéscsaba: THAISZNÉ — Zsömbör- giné, Giczey, Tobakné 1, HANKÖNÉ 4, CSULIKNÉ 14 (7), Mokosné. Csere: Rácz Gy. (kapus), SZAKÁLNÉ 3, Juhász- Nagy, Holla 2. Edző: Szabó Károly. Bakony Vegyész: GYÖN­GYÖSI — Nyári, Plank, Orbán 8 (7), Budai 3, Sulyok 3. Rezsnyák 2. Csere: Kovács (kapus), Borsos 1, Vincze 2, Farkas, Trubin. Edző: Németh Gábor. Kiállítások: 2, ill. 8 perc + kizárás (Budai). Hétméteresek: 9/7, ill. 7/7. Az eredmény alakulása: 5. perc: 1—3, 17. p.: 5—4, 44. p.: 15—13, 54. p.: 20—13. A mérkőzés első mozzana­ta: Giczey betört a vendég­csapat védőfalába, ahol ala­posan „helyben hagyták”, s nem is maradt el a büntető. Pontosabban annyiból el­maradt — hogy kimaradt (Hankóné). A túloldali vá­lasz: Sulyok akcióból gólt szerzett a veszprémieknek. Sőt, ezután a beállós Budai növelte az előnyt, s 2—0 után Csulikné szépített — hétméteresből. A 17. perc­ben vették át a hazaiak első ízben a vezetést, s érdekes­sége meg az első félidőnek, hogy a 9 békéscsabai gól mindegyikét Csulikné lőtte! A fordulás után az első ta­lálat a házigazdáké volt, s ettől kezdve egy pillanatra sem engedték ki kezükből a vezetést. Sőt, a vendégcsa­pat olyannyira megzavaro­dott, hogy a 44. perctől 10 percen át egyszer sem ta­lált a kitűnő napot kifogó Thaiszné Bjelik Ilona kapu­jába. Ugyancsak a félidő derekának krónikájához tartozik, hogy Budait, har­madik súlyos szabálytalan­sága után — mindegyikért két percet kapott —, a já­tékvezetők az öltözőbe küld­ték. A lefújás előtti pilla­natban még Hankóné em­berhátrányból is betalált az ellenfél kapujába. Fogalmazhatjuk úgy, ki­tűnő hírverése volt a sport­ágnak ez a mérkőzés. A veszprémi gárdát több mint 100 szurkoló kísérte el, s bizony az első félidőben inkább az ő hangjuk hallat­szott. Ez érthető is, hiszen győzelmük, vagy az esetle­ges döntetlen esetén bajnok lett volna a veszprémi csa­pat. A házigazdák szurkoló- táborában viszont sokan tud­ni vélték, hogy megegyezett a két gárda, ám erre Csu­likné vezérletével a lila-fe­hérek — főleg a második félidőben nyújtott kitűnő védekezésükkel, és az egy­kori válogatott átlövő gól­jaival — alaposan rácáfol­tak. Persze, Csulikné már áz első félidőben is uralta a mezőnyt, hiszen fogalmaz­hatunk úgy az első 30 perc­ről: Csulikné—Bakony Ve­gyész 9—9. Végül mindkét szurkolótábor vastapssal köszöntötte a játékosokat, hiszen’a kitűnő hírverésen kívül azt is mondhatjuk, igazán sportszerű volt a ta­lálkozó. További eredmények: Bp. Spartacus—DMVSC 29—21, Dunaújváros—Tatabánya 24—21, Vasas—H. Porcelán 35—12, FTC—TFSE 27—21, Építők SC—BHG SE 25—24, Postás SE—Győri T. 19—18. Tobakné (fehér mezben) egy betörése, a háttérben Giczey AZ 1983. ÉVI NB I-ES NOl kezilabda-bajnoksag VÉGEREDMÉNYE: 1. Bp. Sp. 2. Bakony V. 3. Tatab. 4. Vasas 5. B.-csaba 6. FTC 7. Építők 8. Dunaújv. 9. DMVSC 10. Győri T. 11. BHG SE 12. H. Porcéi. 13. TFSE 14. Postás SE 26 20 1 S 587-465 41 26 20 1 5 682-546 41 26 17 4 5 598-523 38 26 18 2 6 570-486 38 26 16 2 8 652-580 34 26 14 2 10 634-633 30 26 13 3 10 593-551 29 26 12 2 12 596-626 26 26 11 2 13 593-584 24 26 8 3 15 580-658 19 26 8 1 17 543-578 17 26 5 - 21 433-586 10 26 3 4 19 574-672 10 26 3 1 22 458-605 7 Megjegyzés: azonos pontsz&m esetén az egymás elleni ered­mények rangsorolnak (Bp. Spartacus—Bakony Vegyész 20— 23 és 16—21, Tatabánya—Vasas 25—18 és 16—16), kivéve a ki­eső helyeket: a Porcelán SK és a TFSE osztályozol vív a bent- maradásért. Röviden 0 Bujkó Tamás, az D. Dózsa versenyzője a 60 kg-ban ezüst-, Ozsvár András, a Bp. Spartacus sportolója pedig bronzérmes lett a XIII. cselgáncs-világbajnoksá­gon Moszkvában, s ezzel a ma­gyarok eddigi legeredménye­sebb VB-mérlegüket könyvelhe­tik el. 0 A labdarúgó NB i-ben va­sárnap két mérkőzést játszot­tak: MTk VM—Vasas 2—2 (2—0), ZTE—Haladás VSE 1—2 (0—2). A tabellán: l. Videoton 15, 2. Tatabánya 15, 3. Bp. Honvéd 14, 4. Ü. Dózsa 14, 5. Rába ETO 12 pont. Totó A totó 42. heti telitalálata; x, 1, 1, 2, 1, 1, 2, 1, 1, 1, 1, x, 1, x. A Sportfogadási és Lottó Igazgatóság közlése szerint a totó 42. játékhetén beérke­zett 5 170 245 db szelvény. A nyereményalap 12 563 695 Ft. Jutalom 1 256 370 forint. Az I—IV. nyerőosztályra 3 769 109, a II. és III. nyerő- osztályra 2 512 739 forint ke­rült felosztásra. 13 plusz 1 találatos szel­vény 36 darab, a nyeremény és jutalom együtt egyenként 58 376 Ft. 13 találatos szel­vény 63 db, nyereményük egyenként 30 457 Ft. 12 talá­latos szelvény 1816 db, nyereményük egyenként 1107 Ft. 11 találatos szel­vény 16 864 db, nye­reményük egyenként 119 Ft. A 10 találatos szelvények száma 93 775 db, ezekre egyenként 32 forintot fizet­nek. SPORT SPORT SPORT Salakmotoros bajnok: Adorján Z. (Debreceni Volán) Vasárnap délelőtt Debrecenben, a verseny közben elromlott start­gép miatt irreális körülmények között fejeződött be az idei egyéni salakmtoros országos bajnokság. Éppen ezért a 16 versenyző között a sorrend nem végleges, és csak a közeljövőben, éppen Békéscsa­bán vagy Gyulán sorra kerülő salakmotoros bizottsági ülésen tisz­tázódik több kérdés. Az viszont bizonyos, hogy az 1983. évi bajnok a képünkön középen látható debreceni Adorján Zoltán, 2. Hajdú Zoltán (balról), 3. ifj. Tihanyi Sándor (ők szintén debreceniek), a kép előterében pedig Perényi Pál edző. Rusz István (Bcs. Volán) helyezése még bizonytalan, lehet 6. és 10. is a végső sorrendnél Fotó: Dorogi János A BKV Előre tartja előnyét A területi labdarúgó-bajnokság Körös cso­portjának legérdekesebb változása a 10. forduló után: a lassan egy hónapja veret­len Gyulai SE az ötödikről feljött a harma­dik helyre, de még így is „messze van" az élen álló BKV Előrétől és a fővárosiak mö­gött egy ponttal „futó” békésiektől. Ezen a hétvégén játszott a két régi rivális, Nagyszénás, Orosháza. A jobbik csapat nyert. Továbbra is gyengél­kednek a szarvasiak, viszont három vereség után tudott nyerni a Határőr Dózsa SE, s mint a tabellából is ki­tűnik, ez lélektanilag is fontos lehet a határőr együttes számára. OMTK—NAGYSZÉNÁS 3—0 a—o) Nagyszénás, 700 néző: V: Ko­szó. Orosházi MTK: Knapcsik— Hegedűs J., Hegedűs L., Csílek, Pisont (Nagy J.) — Kökény, Ta­pasztó, Kvasznovszki — Kucse- ra, Szalka (Fabisz), Bacsa. Ed­ző: Rábay László. Nagyszénás: Karkus — Burázs (Iga), Németh (Lukács), Szabovik, Verbőczi — Varnyű, Máté, Tóth — Gurzó, Plesovszki, Szatmári. Edző: Len­ti József. 37. perc: Bacsa futott el a bal szélen, élesen a kapu elé iveit, és a bizonytalankodó védők kö­zül kilépő Kvasznovszki a rövid sarokba vágta a labdát, 1—0. 73. perc: a kapura törő Pi- sontot a büntető területen belül Tóth testtel elsodorta, de a já­tékvezető túl szigorúan 11-est ítélt. A büntetőt Hegedűs F. a kapu bal oldalába vágta, 2—0. 87. perc: Hegedűs J., Tapasz­tó, Kvasznovszki volt a labda útja, s az orosházi játékos óriá­si védelmi hibából megszerezte csapata újabb gólját, 3—0. Közepes iramú mérkőzésen, a két rosszul játszó együttes kö­zül a vendégeknek azért sike­rült győzniük, mert jól kihasz­nálták a hazai labdarúgók né­hány súlyos hibáját. Helyzeteik a nagyszénásiaknak is voltak, de ezeket nem sikerült góllal befe­jezni. A második félidőben sok adok-kapok ütközés volt a pá­lyán, de ezeket a játékvezető nem minden esetben torolta meg, ítéleteivel viszont a hazaia­kat sújtotta. Az indiszponált já­tékvezetésre egy példa: Ple- sovszkinak mindkét félidőben felmutatott egy-egy sárga lapot. Kiállítva: Tóth, durva játékért. Jó: Hegedűs F., Kucsera, Kvasz­novszki, ill. Iga. Szabó Árpád LAJOMIZSE—SZARVASI FSSC 2—1 (0—0) * Szarvas, 300 néző. V: Szeke­res. Lajosmizse: Kripkó — Má- nyoki, Abel, Márkli. Rózsa — Csima, somogyi (Jerabek), Dió­szegi — Bédi, Kocsis (Gyulai), Kovács. Edző: Bende József. Szarvas: Hanyecz — Holp, Szi­lágyi, Kovács, Horváth — Szitó, Demjén, Czimrák — Paulik, Ku- peczki, Újvári. Edző: Koltai La­jos. 47. perc: egy előre vágott lab­dával Kovács két szarvasi védő díszkísérete mellett a bal felső sarokba lőtt, 1—0. 49. perc: gyors hazai támadás után Kupeczki a szélről ponto­san ívelt a kapu elé, s Újvári a hálóba továbbított, 1—1. 55. perc: vendég szöglet után a labda a védőkről Bédi elé pattant, aki pár lépés után a léc alá lőtt, 2—1. Ami a hazai csapat mérkőzé­seit illeti, Szarvason a helyzet változatlan, ezúttal már a má­sodik nézőriogató vereségét szen­vedte el a gárda. Egyénileg egyetlen játékos sem nyújtott átlagon felülit, s így a vereség is megérdemelt. A vendégeknél Somogyi és Bédi vétette magát észre teljesítményével. Csabai Pál hatArör Dózsa se— SZEGEDI DÓZSA 2—0 (2—0) Orosháza, 200 néző. V: Miklós. Határőr: Sárközi — ökrös, Hur- guly, Zsombok l„ Kondacs — Szabó I., Kiss, Pintér (Szabó II.) — Fejes (Deák), Darányi, Béres. Edző: Zalai Antal. Sz. Dózsa: Merley — Guba, Kamp­ier, Miklós (Horváth), Gerecz — Mező, öze (Farkas), Kemenes — Palotás, Császár, Polyvás. Ed­ző: Linka József. 19. perc: a bal oldalon szaba­don hagyott Pintér kapott jó in­dítást, kapura húzott, s a kifu­tó kapust is ki akarta cselezni, amikor az kivetödött, s elhúzta a lábát. A megítélt büntetőt Hurguly biztosan értékesítette, 1—0. 43. perc: Pintér szöglete után nagy kavarodás támadt a sze­gedi kapu előtt, s Zsombok fe­jelt kapura úgy, hogy a labda egy védőt is érintett, s a kapus már csak beljebb tudta segíteni a labdát, 2—0. Ekkor a játékve­zető Merleyt — akit már előző­leg is figyelmeztetett — sértő kijelentése miatt — kiállította. Kitűnő játékvezetés mellett, közepes színvonalú mérkőzésen, nem igazolta hírnevét, helyezé­sét a szegedi csapat. A hazaiak harcosságban, küzdeni tudásban múlták felül ellenfelüket. A tar­talékosán kiálló Határőr teljes erőbedobással küzdött az utolsó percig, s ennek köszönheti a két nagyon értékes bajnoki pontot. Jó: az egész orosházi csapatul. Mező, Polyvás. Sin Géza BÉKÉSI SE—H. KUN B. SE 2—1 (1—0) Békés, 1200 néző. V: Vörös. BSE: Győrfi — Szabó, Zsíros, Zsömbörgi, Deák — Felegyi, Ká- tai, Alberti — Süli, Vágási S.. Bobcsek- (Fehér). Edző: Szűcs Mihály. H. Kun B. SE: Gódor — Kernya, Vigh, Kollár, Kárász — Márton (Sárközi), Tóth, Lip- ták — Takács, Marosvölgyi, Ezsaiás, (Fenyves). Edző: Kurucz István. 10. perc: egy beívelt szögletet Vágási S. az ötösre fejelt, és Süli ügyesen a hálóba lőtt, 1-0. • 54. perc: a jobb szélre húzó­dott Marosvölgyit Deák nem tudta szerelni, aki nehéz szög­ből a hosszú sarokba csavarta a labdát, 1—1. 68. perc: Vágási S. remek egyéni elfutás után, óriási lö­vést küldött kapura, Gódor re­mekül vetődött, rajta volt a lab­dán, de a bombaerős labda ke­zét elsodorva került a hálóba, 2 —1. Remek mérkőzést láthatott a szép számú közönség. A nagy akarással játszó hazaiak értékes két ponthoz jutottak, mivel igen jól játszó honvédcsapatot győz­tek le. Jó: Zsiros, Alberti, Süli, Vágási S., 111. Gódor, Vigh, Lip- ták, Marosvölgyi. Nagy Mihály További eredmények: Szegedi VSE—BKV Előre 0—2, Kiskunha­las—KTE 3—3, Tisza Cipő—Szen­tes 2—1. A KOROS CSOPORT ALLÄSA: 1. BKV Előre 10 7 3­24- 3 17 2. Békés 10 7 2 1 18- 9 16 3. Gyula 10 5 3 2 26-16 13 4. DÉLEP 10 6 1 3 13- 7 13 5. Lajosmizse 10 5 3 2 15-12 13 6. OMTK 10 3 6 1 15- 8 12 7. Sz. Dózsa 10 4 4 2 16-11 12 8. Kun B. SE 10 4 3 3 13-12 11 9. KTE 10 3 4 3 14-20 11 10. Szarvas 10 3 3 4 18- 9 9 11. Martfű 10 3 2 5 12-16 8 12. Kiskunhalas 10 2 3 5 14-20 7 13.' H. Dózsa 10 2 3 5 9-21 7 14. SZVSE 10 1 4 5 9-17 6 15. Nagyszénás 10 2 1 7 5-23 5 16. Szentes 10 - 1 9 4-21 1 BÉKÉS MEGYEI GB 2 1 E Az MSZMP Békés megyei Bizottsága és a Békés megyei Tanács lapja. Főszerkesztő: Enyedi G. Sándor. Főszerkesztő-helyet­tes: Seleszt Ferenc. Szerkesztőség: Bcs. Pf.: 111. Munkácsy u. 4. sz., 5601. Tel.: 27-844, főszerkesztő: 21-401. Kiadja a Békés megyei Lapkiadó Vállalat, Bcs. Pf.: 111. Munkácsy u. 4. sz., 5601. Telefon: 27-844. Felelős kiadó: dr. Arpási Zoltán. Tele­fon : 26-395. Terjeszti a Magyar Posta. Előfizethető a hírlapkézbesítő postahivataloknál és a kézbesítőknél. Előfizetési díj: egy hónapra 34 Ft, egy évre 400 Ft. Kner Nyomda Dürer üzeme, Bcs., Szerdahelyi u. 2/A, 5600. Vezérigazgató: Háromszéki Pál. INDEX: 25054 ISSN 0133—0055 Kéziratokat, képeket nem őrzünk meg és nem küldünk vissza.