Békés Megyei Népújság, 1983. június (38. évfolyam, 128-153. szám)

1983-06-12 / 138. szám

1983, június 12., vasárnap SPORT SPORT SPORT SPORT Harmadszor bajook a Rába ETO Nyíregyháza—Békéscsaba 2—1 (1—0) NB I-es labdarúgó-mérkőzés, Békéscsaba, 3 ezer néző. V.: Maczkó (Jaczina, Huták). Nyíregyháza: Csepecz — Cséke, Sziics, Szikszai, Varga — Moldván, Halász, Bezzegh — Kiss M., Bartha, Vágó. Edző: dr. Magyar György. Békéscsaba: Oláh — Királyvári, Kerekes, Plástyik, Fabulyá — Pásztor, Rácz, Sulija — Steigerwald, Kurucz, Szekeres. Edző: Pata­ki Tamás. Csere: Stcigerwald h. Melis, a 41. percben, Rácz h. Kő­halmi, az 52. percben, Kiss M. h. Czeczeli, a 72. percben, Bartha h. Pólyák, a 80. percben. G: Vágó a 40. percben, Kiss M. a 65. percben, Melis 87. percben. Sárga lap: Plástyik a 17. percben. Szöglet: 9:3 (4:3) a Békéscsaba javára. Rácz közeli lövése vezette be a találkozót, amely fölé szállt. A túloldalt Vágó fe­jelhette nyolc méterről a lab­dát kapura egy szöglet után, de az a védőkről kipattant. A 13. percben Kerekes fel­tartotta a kitörő Kisst. Bartha szabadrúgása levágó­dott a sorfalról, Szikszai elé, akinek távoli jobb alsó sar- kos lövését Oláh csak má­sodszoriba tudta megfogni. Egy perccel később Vágó gyengén sikerült kapáslövé­se hagyta el a kapu mellett a játékteret. A 22. percben Szűcs föltartotta Kuruczot, amiért közvetlen szabadrú­gás járt mintegy 17 méter­ről, szemben a nyíregyházi kapuval. Kerekes szabadrú­gása a sorfalról kivágódott szögletre. Ezt követően Suli­ja beívelt labdáját Rácz rúg­ta fölé. Nem sokkal később Szekeres beadását Sulija fe­jelhette közelről a kapura, de Csepecz megfogta a labdát. A 31. percben Vágó előtt adó­dott lehetőség, de az éles szöből leadott lövését Oláh szögletre tolta. A 40. percben megszületett a vendégek vezető gólja. Ke­rekes és Királyvári között visszafelé cselezett Vágó, a csabai 16-oson belül, majd meggondolta magát, megfor­dult, és mintegy 12 méterről kapura lőtt. A labda az el- alvó Oláh mellett a jobb sa­rokban kötött ki, 1—0. A fordulás után Melis tört be a nyíregyházi 16-oson be­lülre, de a védők szögletre rúgták előle a labdát. Pász­tor ismételhetett, de csak újabb szögletet ért el a csa­bai csapat. Az 50. percben megint Vágó került helyzet­be, de becsúszva bal lábbal csak a kapufa mellé tudott lőni. Az 57. percben Sulija Az NB I-cs búcsúmérkőzésen sem tudott nyerni a békéscsa­bai csapat Fotó: Fazekas László húszméteres kapáslövése, majd két perc múlva Szeke­res 15 méteres bombája ke­rülte el a nyíregyházi ka­put. A 65. percben növelte elő­nyét a nyíregyházi gárda. Vágó kicselezte Királyvárit, majd balról beadott. Kiss öt méterről senkitől sem zavar­tatva fejelhetett a kapu kö­zepébe, 2—0. Hosszú ideig nem is tör­tént esemény, majd a 87. percben Sulija a nyíregyházi térfél közepén a jobb oldali partvonaltól ívelt előre egy labdát, s a jó ütemben ér­kező Melis a szabolcsi kapu jobb oldalába talált, 2—1. Nyilatkozatok. Dr. Magyar György: Küzdelmes mérkő­zésen az akarat és a lelkese­dés újfent meghozta a győ­zelmet és egyúttal jövőre is az NB I-es szereplést. Saj­nálom, hogy a Békéscsaba ilyen játékosállománnyal bú­csúzik a legmagasabb osz­tálytól. Pataki Tamás: Meg­érdemelt a vereség. Az a csa­pat, amelyik kétfelé húz, az állva marad. További eredmények. Csepel—FTC 1—1 (0—1), Rába ETO—Ü. Dózsa 6—1 (2—0), Pécs—Debrecen 2—3 (2—2), MTK-VM—DVTK 1—1 (0—0), ZTE—Haladás 0—0, Tatabánya—Vasas 3—2 (2—0), Videoton—Honyéd 0—3 (0—0). A 81. magyar bajnokság vég­eredménye: 1. Rába ETO 30 19 6 5 82-37 44 2. FTC 30 19 5 6 73-46 43 3. Bp. Honvéd 30 17 8 5 57-33 42 4. Csepel 30 13 11 6 52-46 37 5. Ü. Dózsa 30 12 8 10 45-47 32 6. Tatabánya 30 9 11 10 42-40 29 7. Vasas 30 11 6 13 56-52 28 8. Haladás 30 10 8 12 33-40 28 9. DVTK 30 8 11 11 36-44 27 10. Nyíregyh. 30 9 8 13 29-37 26 11. ZTE 30 8 10 12 37-46 26 12. MTK-VM 30 9 8 13 40-58 26 13. Videoton 30 11 3 16 48-47 25 14. Pécs 30 9 7 14 45-52 25 15. Debrecen 30 8 9 13 35-51 25 16. Békéscsaba 30 5 7 18 41-75 17 * * * AZ NB I-ES IFJÚSÁGI BAJNOKSÁGÉRT: Békéscsaba—Nyíregyháza 2—1 (1—1). Békéscsaba, 350 néző. V: Horváth Gy. Békéscsaba: Braun — Gyimesi, Kukely, Kéki, Gaj­dács (Nagy) — Gál (Tárnok), Rácz, Hrubák — Kocsor, Papp, Szarvas. Edző: Sülé István. Nyíregyháza: Cziotka — Papp, Krizán. Szondi, Csákvári — Bo- hács, Szuhár, Balázs — Vo- nyigás (Bús), Bécsi. Barcsay. ■Edző: Kovács János. G.: Szarvas 2, ill. Bécsi. Jó: Az egész hazai csapat, illetve Bo- hács, Bécsi. (Gyurkó) Nemzetközi úszóversenv Békéscsabán A három város — Arad, Zrenjanin, Békéscsaba — sporttalálkozóinak már ha­gyománya van. Ezúttal is versenyre várja a fiatalokat Békéscsaba, S' most az úszók mérik össze tudásukat júni­us 14—-16-án a megyeszék­helyen, az Árpád fürdőben, amelyet 16 órakor rendez­nek mindkét napon. A ko­rábbi két fordulót az aradi sportolók nyerték a csabaiak és a zrenjaniniék előtt, és most is a román úszók az esélyesek a győzelemre. (Ta­valy Arad, tavalyelőtt pe­dig Zrenjanin volt a vizes sportolók versenyeinek há­zigazdája.) Ezúttal 9-9 ver­senyszámot rendeznek. A sportdelegációk már hétfőn megérkeznek és a versenyeken kívül ismerked­nék Békéscsabával, Gyulával kirándulás keretében, de úgy tűnik, jut idejük egy kis pósteleki kikapcsolódásra is. Kézilabda BÉKÉSCSABA—H. SZONDI SE 22—22 (14—8) NB I B-s férfi kézilabda­mérkőzés, Békéscsaba, 300 néző. V: Gyulai, Keszthelyi. Békéscsaba: TÓTH J. — Medvegy 3, Szilágyi 3, SZENTMIHÄLYI 6, Csulik 2, Tóth J. 1, Bene Z. 3. Cse­re: Felföldi 3, Skultéti, Bene A. 1, Kovács. Edző: Pataky György. Kiállitások: 8, ill. 8 perc. Hétméteresek: 4 0, ill. 6/2. A vendégek kezdtek ide­gesen, amit bizonyít, hogy már az első 5 perc után a lila-fehérek vezettek 3 gól­lal. Már ezektől a percektől kimagaslott a mezőnyből a hazaiak kapuvédője, Tóth Gyula, aki ziccereket, hét­métereseket hárított, s vé­gig tartotta jó formáját. Je­lentős előnnyel zárták a fél­időt a békéscsabaiak, de a fordulás után mintha rájuk is átragadt volna az ideges­ség, mi több, úgy tűnt, a vendégek lehiggadtak, s megkezdték a fölzárkózást. A 45. percben már csak há­rom volt a házigazdák elő­nye, tíz perccel a találkozó lefújása előtt kettőre csök­kent, az 57. percben pedig kiegyenlített a katona csa­pat. 21—21-es állásnál még Szentmihályi újítani tudott, de a túloldalon is eredmé­nyesek voltak, így maradt a döntetlen. A listavezető H. Szondi SE valamennyi játé­kosa a fordulás után felnőtt a feladathoz, a hazaiak vi­szont mintha elvesztették volna önbizalmukat... Védekezésben. A békéscsabai lányok elsősorban az első 3 mérkőzésen voltak kénytelenek védekezni, hiszen a sok sérült miatt fiatal játékosok léptek pályára. Felvételünk a Bp. Spartacus elleni találkozón készült: a kapuban Szabóné, előtte fehér mezben Hankóné, jobbról Rácz Éva. Szerencsés esetben a harmadik helyről várhatták volna az őszi folytatást 5. Békéscsaba 13 8 2 3 319—284 18 A sérülések közbeszóltak Április 1-én léptek első ízben pályára a női kézilab­dacsapatok az új, 1983. évi bajnokság soyán. Alig több. mint két hónap telt el, és a békéscsabaiak június 3-án — némely gárda egy-két nappal később — zárta is a tavaszi szezont. Szinte az első pil­lanattól kezdve a Bakony Vegyész és ,a Tatabányai Bá­nyász csapata állt a tabella élén, hiszen alig találtak le­győzőre, amit a héten közölt táblázat is mutatott, mind­össze egy vereségük, egy döntetlenjük volt, a többi találkozón győztesen hagyták el a pályát. A békéscsabai lányok a kezdeti „botlás” után magukra találtak, s az utolsó mérkőzés kivételével, később már mindent meg­nyertek. S hogy mégis miért örülhet a tavalyi ezüstér­mes csapat az ötödik hely­nek, arról később . . . Szokatlan felállás A sportágat figyelemmel kísérők minden bizonnyal emlékeznek a csabai nyi­tányra. A ferencvárosi gár­dát fogadták a lila-fehérek, merőben szokatlan felállás­ban. Az első mérkőzésről eleve hiányzott Csulikné, Hankóné — a két leggólerő- sebb békéscsabai „ász”, mindketten sérülés miatt. Ugyanakkor Oláh is harc- képtelen volt, s a találkozót megelőző percekben súlyos sérülést szenvedett a kitűnő kapus, Bjélik is. így Szabó Károly vezető edző mond­hatni úgy, csikócsapatot kül­dött a pályára. Azt koránt­sem lehet ráfogni a fővárosi gárdára, hogy a mezőny legerősebb csapatai közé tar­tozik, azonban a kényszerből alaposan megfiatalított csa­A BÉKÉSCSABAI GÓLLÖVŐLISTA 1. Hankóné 68 (42) 2. Csulikné 53 (48) 3. Kisuczky 48 4. Rácz É. 42 5. Tobakné 32 6. Juhász-Nagy 27 (10) 7. Mokosné 25 (18) 8. Bolla 10 9. Zsömbörginé 6 10. Giczey 5 11. Sebenné 3 (Zárójelben a büntetőből elért gól.) bai csapat rutintálanság mi­att, egygólós vereséget szen­vedett a zöld-fehérektől. Nem lehet azt mondani, hogy ez jó nyitány volt. S a foly­tatás is hasonló: a Bakony Vegyész otthonában ugyanez a csikócsapat vereséget szen­vedett. Kapus-kálvária A harmadik fordulóban Hankóné már játékra jelent­kezett, így a Budapesti Spartacusszal már döntetlen­re futotta. Ám három for­dulóból ekkor a lila-fehérek­nek még mindössze egy pontjuk volt. Fogalmazhat­juk úgy is, innen kezdték a felzárkózást, mi több, sze­rencsésebb esetben akár a harmadik helyen is kiköt­hettek volna a 13. forduló­val zárult tavaszi szezon­ban. Június első napjaiban fogadták félidős búcsúként a Vasas gárdáját, s hallatlan izgalmas küzdelemben egy- gólos vereséget szenvedtek. Győzelem esetén viszont bronzos helyről várhatták volna az őszi folytatást. De kanyarodjunk vissza néhány szó erejéig a kapu­sokhoz. A tavalyi szezonban Bjelik melett a hasonló ké­pességű Kovácsné is rendel­kezésére állt Szabó Károly- nak. Sőt készenlétben állt az ifjúsági válogatott, Rácz Gyöngyi is. Időközben Ko­vácsné „hazaigazolt”, s mint már említettük, Bjelik súlyosan megsérült a nyi­tányt megelőzően. Ugyan­akkor Rácz Gyöngyi is még csak lábadozó volt egy ope­rációt követően. így az ifjú­sági korú Vozárnak kellett a kapuba állnia, mi több, a Ferencváros elleni találkozó szünetére „elővarázsolták” a már. több éve visszavonult Szabóné kapust, aki az első három mérkőzésen kitűnően helytállt, valamennyi alka­lommal tapssal jutalmazta védéseit a közönség. Menet­közben igazolták Tatabányá­ról Mosolicsnét, aki ugyan­csak némi kihagyás után vál­lalkozott arra, hogy újra a legmagasabb osztályban véd­jen. Nos, hasonlóképp, több alkalommal taps kísérte já­tékát. A tavalyi leggólerősebb já­tékos, Csulikné vállizom- sérülés miatt hiányzott a nyitányról, ami meg is érző­dött a csapat játékán. A sé­rülésből való felgyógyulása után sem tudott olyan telje­sítményt nyújtani a hátralevő találkozókon, amit a szur­kolók már megszoktak tőle, KI HÁNYSZOR NYÚJTOTT KIEMELKEDŐ TELJESÍTMÉNYT: Hankóné 7, Mosolicsné, Kisuczky, Csulikné 4-4, Tobakné, Rácz É. Mokosné 2, Bolla 1. 3-3, illetve amit az MNK-soro- zaton produkált. Igaz, a kéz­töréséből felgyógyult Hankó­né némiképp átvette a szere­pét, s ezúttal ő volt a tava­szi szezon csabai gólgyárosa (hatvannyolcszor talált az ellenfél hálójába), s Kisuczky volt még igen eredményes a szélen, aki negyvennyolc góllal iratkozott föl a listá­ra. Rácz Éva hullámzó telje­sítményt nyújtott, végül mégis 42 góljának örülhettek a sportág kedvelői. Sajnos, továbbra is gyengéje a csa­patnak a jobb oldal, s noha némi kihagyás után Zsöm- börginé Nagy Irén újra já­tékra jelentkezett, nem tud­ta nyújtani azt, amit az el­múlt szezonban. Ök tizenheten Nem véletlen, hogy a megszokott, és szinte stabi­lan felálló bal oldal mellett, a jobb oldalon cserélt leg­gyakrabban Szabó Károly. Egyébként a 13 forduló alatt a kapusokkal együtt. 17 já­tékos jutott szóhoz, Bjelik és Oláh sérülése miatt egyetlen­egyszer sem vehetett részt a mérkőzéseken. A tizenhetes névsorból mindössze három olyan já­tékost jegyezhettünk ki, aki valamennyi mérkőzésen pá­lyára lépett. Tobakné min­den alkalommal kezdőként, Kisuczky 12-szer kezdő, egy­szer csereként, Juhász-Nagy kilencszer kezdő, négyszer csereként. Rácz É. (12), Han­kóné (11), Mosolicsné (10), Csulikné (9), Zsömbörginé (9), Sebenné (8), Bolla (7), Rácz Gy. (6), Giczey (6), Mo- kosné (5), Vozár (4), Szabó­né (3), Radnai (2), Salamon (1) a további sorrend. Tehát azt lehet mondani, hogy a titkon még bajnok­esélyesnek is kikiáltott bé­késcsabai női kézilabdacsa­pat e tények figyelembevé­telével, eredményesen helyt­állt a kibővített mezőnyben. (Tavaly 12, idén 14 csapat alkotja a legmagasabb osz­tályt.) Még annyit: az au­gusztus végén kezdődő őszi szezon se legyen rosszabb ... Jávor Péter Az MSZMP Békés megyei Bizottsága és a Békés megyei Tanács lapja. Főszerkesztő: Enyedi G. Sándor. Főszerkesztő-helyet- BEKES MEGYEI tes: Seleszt Ferenc. Szerkesztőség: Bcs. Pf.: 111. Munkácsy u. 4. sz., 5601. Tel.: 27-844, főszerkesztő: 21-401. Kiadja a Békés INDEX: 25054 Kéziratokat, képeket (fZf 'y' megyei Lapkiadó Vállalat, Bcs. Pf.: 111. Munkácsy u. 4. sz., 5061. Telefon: 27-844. Felelős kiadó: dr. Árpási Zoltán. Tele­ld 1 H ^ J fon: 26-395. Terjeszti a Magyar Posta. Előfizethető a hírlapkézbesítő postahivataloknál és a kézbesítőknél. Előfizetési díj: egy ISSN 0133—0055 nem őrzünk meg és nem küldünk vissza. hónapra 34 Ft, egy évre 400 Ft. Kner Nyomda Dürer üzeme, Bcs., Szerdahelyi u. 2/A, 5600. Vezérigazgató: Háromszéki Pál. V