Békés Megyei Népújság, 1982. november (37. évfolyam, 257-281. szám)

1982-11-14 / 268. szám

1982. november 14., vasárnap NÉPÚJSÁG SPORT SPORT SPORT SPORT Békéscsabai Előre Sp.—Csepel 0—0 NB I-es labdarúgó-mérkőzés, Békéscsaba, 6 ezer néző. V.: Huták (Aczél, Szabó B.). Előre Sp.: Oláh — Király vári, Ti­sza, Kőhalmi, Rácz — Kéki, Pásztor, Cseh — Melis, Kurucz, Kanyári. Edző: Zalai László. Csepel: Kovács — Kincses, Kő­halmi, Godán, Gálhidi — Fischli, Kelemen, Lazsányi — Tu­lipán, Dékány, Budavári. Edző: Keszthelyi Mihály. Csere: Rácz helyett Szekeres a 77. percben. Szöglctarány: 7:4 (2:1), a Csepel javára. A kezdési idő előtt 5 perc­cel még egyetlen játékos sem melegített a pályán . .. Mint megtudtuk, veszélyben forgott az is, hogy a mérkő­zést egyáltalán lejátsszák. Délelőtt 11 órakor, az ifjúsá­gi csapatok találkozója előtt ugyanis kiderült, hogy az NB I-es csapat igazolása nincs meg, helyette az egy héttel ezelőtti ellenfél, az MTK-VM játékosainak kék könyvecskéi állnak rendel­jékán Kanyárit, aki csúnyán fölé lőtt, noha senki sem zavarta. A 38. percben Ka­nyári játszotta középre a labdát, most Királyvári bombázott fölé, majdnem az előzőhöz hasonló helyzetben. A félidőnek még egy érdem­leges eseménye volt: Pász­tor mintaszerűen pörgetett a felfutó Rácz elé, a balhát­véd azonban az 5-ös sarká­ról keresztben ellőtte a lab­dát. Kukucs. avagy labdakeresöben... Sötét mezben a csepeli védők Fotó: Lónyai László kezésre. Gyors kapcsolatte­remtés a fővárosiakkal, ran­devú Szolnokon, onnan irány vissza, és az eredmény: Tóth Márton technikai vezető úgy érkezett vissza a most már megfelelő igazolásokkal, hogy a találkozó kezdésére 13 perces késéssel mégiscsak jelt adhatott Huták játékve­zető. Sokáig kellett várni az el­ső eseményre: a 14. percben Királyvári beadása után a felső lécre pottyant a labda, de mégsem lett veszélyes a helyzet, mert a labda elő­zőleg már kint volt. A 21. percben Budavári jobb olda­li szögletét Fischli 3 méter­rel a jobb sarok mellé fe­jelte. A másik oldalon Pász­tor begurítása teljesen tisz­tán találta a 11-es pont tá­SZÜNET UTÁN továbbra is nagyon alacsony színvo­nalon zajlott a játék. Csak csupán érdekességként: ka­pura az első lövés az 56. percben ment, legalábbis ami igazán foglalkoztatta is a kapust! A „feladó” Kanyári volt, aki pedig védte a lab­dát — Kovács. A 68. perc hozta a találkozó egyetlen látványos, izgalmakat hozó jelenetsorozatát: Budavári 16 méteres bombáját Oláh ujj­heggyel ügyesen az alapvo­nalon túlra ütötte, a szöglet után felszabadult a hazai ka­pu, minden csabai kirohant, mert a csepeliek szerezték meg a labdát. A lesre állítás azonban nem sikerült, Fischli kitűnően lépett ki, és Oláh csak a 16-oson kívülre futva tudott menteni — de kézzel. A szabadrúgást Go­dán villámgyorsan végezte el, Fischli ismételhetett, de most is jól védett a nem tel­jesen egészséges csabai ka­pus. Az őszi szezonban talán még sohasem készültek ilyen kedvezőtlen előjelekkel a li­la-fehérek. Sérülések, sárga lapok miatti hiányzások kö­vetkeztében megtépázott csa­patuk azonban — főleg tá­madójátékban — hamar „el­árulta", hogy ennél nemigen képes többre. A csepeliek? Elszomorító, hogy a magyar bajnokság második helyezett­je csak ilyen teljesítményre képes. Az is közrejátszott az alacsony színvonalú játék ki­alakulásában, hogy mindkét csapat túlontúl óvatos volt. Mindegyik átadta a középpá­lyát a másiknak, mondván, kezdeményezzen az ellenfél. Ebből pedig nem is alakul­hatott ki semmi jó. A hazai­aknak több helyzete volt, de minden más tekintetben tel­jesen egyformának bizonyul­tak a piros-kékekkel. Nyilatkozatok. Zalai László: — Akárcsak az MTK-VM el­len, a győzelemhez szükséges helyzetek ezúttal is megvol­tak, ám nem volt, aki fel­tegye az ire a pontot. Keszt­helyi Mihály: — Az első já­tékrészben az ellenfél, szü­net után mi hagytunk ki­használatlanul több gólhely­zetet, így egyik csapat sem nyerhetett. Fábián István TOVÁBBI EREDMÉNYEK: Bp. Honvéd—Tatabánya 1-1 (1-0) Ü. Dózsa—DVTK 1-1 (0-0) MTK-VM—Haladás 1-0 (1-0) Nyíregyháza—FTC 1-1 (0-0) Pécs—Vasas 1-1 (1-0) Debrecen—Rába ETO 3-0 (1-0) ZTE—Videoton 1-0 (1-0) AZ NB I ALLASA: 1. Rába ETO 2. Csepel 3. Bp. Honvéd 4. Ferencváros 5. Vasas 6. Ü. Dózsa 7. Debrecen 8. MTK-VM 9. Videoton 10. Békéscsaba 11. Haladás 12. Pécsi MSC 13. Diósgyőr 14. Tatabánya 15. ZTE 16. NYVSSC 12 9 - 3 32-11 18 12 7 4 1 21-14 18 12 6 3 3 21-16 15 12 6 2 4 26-20 14 12 5 3 4 25-20 13 12 4 4 4 18-18 12 12 4 4 4 16-17 12 12 5 2 5 17-28 12 12 5 1 6 20-17 11 12 3 5 4 18-21 11 12 4 3 5 12-17 11 12 4 2 6 19-23 10 12 3 4 5 15-19 10 12 2 5 5 13-17 9 12 3 2 7 11-18 8 12 2 4 6 9-17 8 NB I, IFJÚSÁGI BAJNOKSÁG Bcs. Előre Sp.—Csepel 2—1 (1 —1). Kórház u., 300 néző. V.: Csáki. Békéscsaba: Braun — Gyimesi, Kukely, Nagy, Bányik (Kocsor) — Hrubák, Papp, Bó­di — Fekete (Rácz), Szarvas, Samu. Edző: Sülé István. G.: Gyimesi. Bódi (ll-esből), ill. Szabó. Jók: Braun, Bódi, ill. Gagicza. Csucsánzsky. (Gyurkó János) Mint arról beszámoltunk, a megyei és a városi békéscsabai szövetség pénteken és szomba­ton röplabdanapot szervezett, melynek keretében — egyebek közt — e sportágban tevékeny­kedő edzőinek, vezetőinek, játékosainak vendége volt a magyar röplabdasport teljes vezér­kara — Antalpéter Tibor elnök, Hennig Ernő főtitkár, Kotsits Attiláné, a női válogatott vezető edzője és a csapat két világhírű játékosa, Bánhegyiné, valamint Gerevichné Bárdi Gyöngyi. Képünkön éppen ők mutatják be az Előre Sp. játékosaival rendezett közös min- taedzés egyik gyakorlatát Háromszor 90 perc a nemzetközi porondon A játékot játékossá tenni... . Nem sokkal több, mint négy esztendővel ezelőtt még az NB I-es Bcs. Előre Spar- tacusban kergette a labdát Németh Lajos. Aktív pálya­futása végeztével mégsem akasztotta szögre a „futball- csukát”, hiszen a korábban megszerzett játékvezetői mi­nősítését kihasználva hétről hétre a labdarúgópályák „vendége maradt”. A városi tanács vb. sportlétesítmé­nyek gondnokságának veze­tője. igaz, 1970-ben kapta meg a „működési engedélyt”, de csak 1978-tól jegyezték be. mint aktív labdarúgó-já­tékvezetőt. — Harmincnégy esztendő­sen úgy gondoltam, mint já­tékos már idős vagyok, de mint játékvezető éppen jó korba értem — vallja a gyors NB I-es játékvezető- pálvát befutó Németh Lajos. — Igaz, ez sokszor elszólít a család mellől, de jó alka­lom arra, hogy továbbra is a sport közelében maradjak, s a kondíciómat is megőriz­zem. Formaruhában érkeztem Számos NB I-es találkozót vezetett már az idén is, s nemrégiben a nemzetközi porondra is kilépett. Míg ta­valy ősszel Jaczina mellett az ugyancsak békéscsabai Győri társaságában a Len­gyelország—Spanyolország A válogatott mérkőzésen len­gette a zászlót, addig az el­múlt egy hónap folyamán háromszor is bizonyítási le­hetőséget kapott. Sorrend­ben: az NDK—szovjet olim­piai válogatott barátságos mérkőzésen Braunsbedraban, október 9-én vezető bíró­ként tevékenykedett, majd egy héttel később a Wemb­leyben az Anglia—NSZK ba­rátságos mérkőzésen Palotai segítőtársa volt, végül no­vember 3-án ugyancsak Pa­lotai partjelzőjeként az FC Köln—Glasgow Rangers ta­lálkozón „szerepelt”. A nem­régiben hazatért játékveze­tőt élményeiről faggattuk: — Nem sok gondot okozott az NDK—szovjet találkozó, amelyen mint nemzetközi összecsapáson először voltam vezető bíró, noha a második félidőben, miután a szovje­tek egyenlítettek, a hazai csapat kicsit megzavarodott. Egy sárga lapot fel is kellett mutatnom, majd rá két perc­re egy szovjet játékost kiállí­tottam. Ezután lehiggadtak a kedélyek ... — Egyedül a nagyvilág­ban ... — Repülővel érkeztem Drezdába, ahol egy NDK- beli játékvezető kolléga, Manfreid Basch várt. aki később a mérkőzés egyik partjelzője volt. A forgatag­ban úgy találtunk egymásra, hogy én a formaruhában ér­keztem, s erről felismert. Három napig ő kalauzolt, és fogalmazhatom úgy, szoros barátság alakult ki közöt­tünk. Valaha az iskolában Ma A mai nap kiemelkedő Bé­kés megyei sporteseményei. KOSÁRLABDA. NB II. Békési ÁFÉSZ—MEAFC, fér­fi, 10.00. Mezőberényi SE— Eger SE, női, 10.30. Békési ÁFÉSZ—MEAFC, női, 11.30. RÖPLABDA. NB II. Bcs. Vo­lán—K. Lombik, férfi, 10.00. Gyomaendrődi Spartacus—Ü. PEAC. női, 10.00. LABDA­RÚGÁS. Területi bajnokság. Körös csoport. Füzesgyarmat —DÉLÉP, 13.00. Békési SE— Szarvasi FSSC, 13.00. Gyulai SE—H. Kun B. SE, 13.00. Németh Lajos németül tanultam, s ezt most hasznosítani tudtam a pá­lyán is, de az utcán is. A Csepel—Pécs NB l-es mérkőzésen debütált a ha­zai pályán Németh Lajos, 1981-ben egy szakadó esős mérkőzésen. Mint elmondta, kis drukk volt benne, de a játékosok partnerek voltak, így sima mérkőzésként köny­velhette el az összecsapást. Azóta egyenletes, jó telje­sítményt nyújt a hazai pá­lyákon. feltételezhető. ezek alapján jelölték a nemzet­közi mérkőzésekre. Bz első les — Legnagyobb élményem természetesen az Anglia— NSZK mérkőzés volt. Két kitűnő gárda küzdött a Wembley gyepén, mondha- ton úgy, a 90 perc alatt vé­gig sportszerűen játszottak a csapatok. Annyiból talán nehéz volt a találkozó, hogy nagyon gyors volt a játék, a 20 mezőnyjátékos megállás nélkül mozgásban volt, így még a vonal mellett is volt mit befutnom. Kitűnő kon­díciójú csapat az angol és az NSZK gárda is. A játé­kosok csak a labda megszer­zésével foglalkoztak, min­den mozgásuk erre irá­nyult, s noha akadt mindkét félnél technikai hiba, de vé­letlenül sem rugdosták egy­mást. Nagyon jól érvénye­sült az új irányzat: a labda nélküli játék. Persze, a pá­lyán kívül is akadtak él­ményeim jócskán. A Hyde parkkal szemben szállásoltak el bennünket, s a mérkőzés napjának délelőttjén meg­nézhettük London neveze­tességeit. A találkozót kö­vetően olyan neves szakem­berekkel ismerkedhettem meg, mint Stanley Rous, Crokker, Ron Greenwood, Millcihip, Wragg . . . — Megvallom, már akkor egy kicsit nyomasztott a Wembley híre és nagysága, amikor az általam is nagy­ra becsült Palotaival és Nagy Miklóssal két órával a találkozót megelőzően ellen­őriztük a pályát. Nem be­szélve. amikor kivonultunk a csapatokkal a 70 ezer né­ző elé... Akkor oldódott föl Férfi, női kézilabdatornát rendeztek Hódmezővásárhe­lyen, amely péntektől va­sárnapig tart. A tornán a Békéscsabai Előre Spartacus SC NB I-es ezüstérmes női gárdája is pályára lépett, igaz, a válogatott Jakab nél­kül, aki a VB-re készül a fővárosban, s Rácz Éva is hiányzott (sérült). A csabai csapat lejátszotta első két mérkőzését, ame­lyek eredménye: Békéscsabai bennem a feszültség, amikor az első lest jó ütemben be­intettem. JNÍoha a vendégcsa­pat győzött 2—1-re, megtap­soltak bennünket a levonu­láskor. — Aztán jött az UEFA Kupa meccs ... — Ezt már a mérkőzés előtt nehéznek véltük, s az is volt, amit bizonyít, hogy a 90 perc folyamán öt sárga lapot mutatott föl Palotai, s egy kiállítás is történt. Ez­úttal úgy érzem, nem vol­tak maximális partnerek a játékosok, s Palotai szemé­lyiségén, tekintélyén mú­lott, hogy végül is egysze­rűbben záródott az össze­csapás, mint amit a sok szí­nes kártya mutat. — Egy kicsit kanyarod­junk vissza a hétköznapok­hoz? Mi kell ahhoz, hogy valaki labdarúgó-játékveze­tő legyen? Míg a sípot a szájához emeli — Elsősorban nem árt, ha valaha űzte a sportágat. Ter­mészetesen pontról pontra kitűnően kell ismerni a sza­bályokat, s menet közben is folyamatosan forgatni a ké­zikönyvet. A továbbképzése­ken valamennyin részt kell venni, és az évente négy al­kalommal megrendezett tesz­teken eredményesen gyűjte­ni a pontokat. Ami ugyan­csak elengedhetetlen, a jó kondíció. Három éve társa­dalmi munkában vezetem a Békés megyei játékvezetők fizikai felkészülését, ami annyit jelent, hogy hetente egy alkalommal, kétórás kö­telező jellegű edzést vezetek számukra, amelyen természe­tesen jómagam is mindent végigcsinálok, de ezenkívül amikor csak időm engedi, mozgok, játszom, ha keli az edzéseken is játékvezetős- ködöm. Ehhez munkahelyi körülményeim is sokat segí­tenek. — Játékosként vagy játék­vezetőként könnyebb? — Talán játékosként, hi­szen azt 11-en űzzük, míg ha vezető bíró az ember, segítő­társain kívül önmagára van utalva, s csupán annyi ide­je van a döntésre, míg a sí­pot a szájához emeli. — Ha hét végén „nem kül­dik”, s megtekint a lelátó­ról egy-egy meccset, milyen szemüvegen keresztül nézi? — Régen játékosként más volt a szemléletem, ma mint szurkoló, a pályán fo­lyó találkozót a játékvezető szemüvegén keresztül látom. Sokszor elgondolkozom, én hogyan cselekedtem volna az adott esetben. — Mj a játékvezető alap­vető feladata? —> A durvaság megfékezé­se, a játékosok testi épségé­nek megóvása. A játékot já­tékossá tenni... Jávor Péter Előre Sp.—Magyar ifjúsági válogatott 33—19 (16—8). Ld.: Csulikné 10, Kisuczki 8, Tobakné 6, Giczey 4, ill. Tóth, Kiss 4—4. Békéscsabai Előre Sp.— Szentesi Kontakta 27—19 (14 —7). Ld.: Csulikné 11, Gi­czey, Juhász-Nagy 4—4, ill. Marozsán 6. Ma az NB I újoncával, a Hódmezővásárhelyi Porcelán gárdájával veszik föl a küz­delmet az első helyért. Vásárhelyi kézilabdatorna BÉKÉS MEGYEI Az MSZMP Békés megyei Bizottsága és a Békés megyei Tanács lapja. Főszerkesztő: Enyedi G. Sándor. Főszerkesztő-helyet­tes: Séleszt Ferenc. Szerkesztőség: Békéscsaba. Pf.: 111. Munkácsy u. 4. sz., 5601. Tel.: 12-196, 12-035, főszerkesztő: 11-021. Ki­adja a Békés megyei Lapkiadó Vállalat, Békéscsaba. Pf.: 111. Munkácsy u. 4. sz., 5601. Telefon: 11-051. Felelős kiadó: dr. Arpási Zoltán. Terjeszti a Magyar Posta. Előfizethető a hlrlapkézbesítő postahivataloknál és a kézbesítőknél. Előfizetési díj: egy hónapra 34 Ft, egy évre 400 Ft. Kner Nyomda Dürer üzeme, Bcs., Szerdahelyi u. 2 A, 5600. Vezérigazgató: Háromszéki Pál. INDEX: 25054 ISSN 0133—0055 Kéziratokat, képeket nem órzünk meg és nem küldünk vissza.