Békés Megyei Népújság, 1982. október (37. évfolyam, 230-256. szám)

1982-10-24 / 250. szám

1982. október 24., vasárnap NÉPÚJSÁG SPORT SPORT SPORT SPORT Látványos csatában, nagyszerű bravúr Békéscsaba —Rába ETO 3—2 (2—2) NB I-es labdarúgó-mérkőzés. Békéscsaba, 12 ezer néző. V: Divinyi (Szabó J., Tompa). Előre Spartacus: Rabcsák — Ti­sza, Kerekes, Kőhalmi, Fabulya — Cseh, Pásztor, Takács — Melis, Kurucz, Szekeres. Edző: Zalai László. Rába ETO: Ko­vács L. — Szijjártó, Hlagyvik, Mile, Magyar — Hannich, Póczik, Burcsa — Szabó, Szepesi, Szentes. Edző: Verebes Jó­zsef. Csere: Szentes helyett Vági, a szünetben, Szekeres helyett Kanyári az 57. p., Szepesi helyett Varga a 77. p., Cseh helyett Kéki a 90. p. Gólszerző: Tisza (11-esből) 9. p., Hannich 14. p., Melis 17. p„ Szepesi 33. p., Pásztor 70. p. Sárga lap: Fabulya (35. p.), Szijjártó (62. p.). Szögletarány: 9:4 (6:2) a Rába ETO javára. Nagy iramban indult a já­ték, hatalmas lendülettel kezdtek a hazaiak és a 9. percben megszerezték a veze­tést is. Mclis és Kurucz kö­zépen vezetett támadást, Ku­rucz ügyesen ugrott ki a jobbösszekötő helyén, s a ki­futó Kovács L. úgy vetődött eléje, hogy a csatár elesett. Divinyi játékvezető 11-est ítélt, és Tisza a jobbra in­duló kapus mellett laposan a kapu bal oldalába lőtt, 1—0. A gól „fclmérgcsítettc” a zöld-fehéreket, s a 14. perc­ben jött az egyenlítés. Sze­pesi fejesét Szabó kapta a jobbszélen, egyből középre játszott, és Hannich mintegy 18 méterről, nem sokat této­vázva óriási erővel a bal fel­ső sarokba bombázott, 1—1. Az újabb gólra sem sokat kellett várni, mindössze há­rom percet. A 17. percben Kurucz és Melis kényszerí­tőzött, pontos passzaikkal szinte állva hagyták a győri védelmet, Melis került tiszta helyzetbe, és a kifutó Ko­vács L. mellett 10 méterről fejmagasságban a kapu jobb oldalába helyezte a labdát, 2—1. A gól után ismét a Rába ETO vette át a játék irányí­tását de ez csak egy veszé­lyes' szabadrúgásban mutat­kozott meg: a 24. percben Hannich Póczik elé görgette a labdát, aki 25 méterről bombaerővel lőtt. de Rab­csák megmutatta, hogy bár injekcióval játszik, tartja jó formáját. A másik oldalon Kurucz korántsem öncélú magánszáma nagy tapsot ka­pott, teljes joggal! Nyomban utána Takács került óriási helyzetbe a lesre játszó zöld­fehér védők „segítségével”, de megiiedt a nagy lehető­ségtől, a kapusba lőtte a labdát, aztán felszabadítottak a védők. A 30. percben újabb parádés csabai támadást je­gyezhettünk fel. Ennek vé­gén Kurucz 14 méterről a felső lécet találta telibe. Gyors, élvezetes, változatos játék jellemezte a mérkő­zést. A 33. percben viszont a győriek lendültek előre. Póczik végezhetett el sza­badrúgást balról, 18 méterre a kaputól. Rabcsák megtor­panva vetődött, csak kiütni tudta a labdát, s a résen le­vő Szepesinek nem volt ne­héz kiegyenlítenie az ötös­ről, 2—2. (Rabcsák: „Úgy be­széltük meg, hogy szabadrú­gásnál mindenki kifut. Pó­czik azonban olyan gyorsan rúgta el a labdát, hogy sem kifutni, sem sorfalat állítani nem volt időnk.”) A folytatásban Fabulya sárga lapot kapott a Szabó Ottóval szembeni keményke­déséért. Szünet után továbbra is élvezte a közönség a mér­kőzést. Kerekes egyperces ápolása (Póczikkal csapott össze), Szijjártó sárga lapos figyelmeztetése, majd Me­lis oldalhálóban kikötött nagy erejű, 10 méteres, éles lövése jelentett feljegyezni valót. Aztán valamelyest alábbhagyott a hazai pályá­kon szokatlanul erős iram, ez azonban csak egyi ideig tartott, mert a 70. percben megint tombolt a nézőtér. A győri térfél közepén Pásztor csapott le egy le­pattant labdára — Hlagy- vikék ügyetlenkedése, és a lestaktika rossz alkalmazása volt a jó lehetőség alapja —, a végig kitűnően játszó középpályás középen meg­lódult, majd a kifutó kapus mellett higgadtan, laposan a kapu közepebe talált, 3—2. A gól szinte szárnyakat adott a lila-fehéreknek, új­ra egymás után alakították ki a helyzeteket a Rába ka­puja előtt. Pásztor futott el a bal oldalon ígéretes hely­zetben, de aztán nem bírt a „túlerővel”, majd Kurucz vezette egyedül kapura a labdát — éppen Pásztor át­adása után —, de Kovács L. messzire kifutva, lábbal tisztázott. A 82. percben Kurucz elcsípte Szijjártó át­adását, utána kicselezte Hlag/vikot, a kitűnő for­mában játszó csatár azonban kisodródott. Ezzel még nem lett oda a helyzet, Kányád­hoz került a labda, akinek jó lövését a győri kapus szögletre tolta. Izgalmas volt a hajrá is. Póczik be­adása után Mile elől meleg helyzetben szabadítottak fel Kerekesék, majd a 89. perc­ben egyenlítési lehetőséget is elmulasztott a Rába: Szabó Ottó kapáslövése a bal felső sarokba tartott, de Rabcsák kitűnően védett. Régen látott, nagyszerű mérkőzésnek lehettünk ta­núi a Kórház utcában! Az első perctől az utolsóig óriási becsvággyal játszottak a csapatok, felvonultatták a futball szinte valamennyi szépségét, mindazt, amiért érdemes mérkőzésre járni. Az Előre Spartacus a baj­nokcsapatot tulajdonképpen saját fegyverével fektette kétvállra. Játékuk csupa tűz, lendület volt, valamennyi játékos annyit futott, ameny- nyit ősszel talán egyszer sem. Jeles partner volt eb­ben a zöld-fehér gárda is, ami mégis a hazaiak javára döntött, az a két középpályás sor közötti különbség, főleg Pásztor jelentett pluSzt csa­patának. Nyilatkozatok. Moós Já­nos és Sülé István (mint ismeretes, és arról már be­számoltunk, . Zalai László vezető edző jelenleg orvosi kezelés alatt áll, ezért vé­gezte el a csapat közvetlen felkészítését két segítője): — Nagy iramú, küzdelmes és változatos mérkőzésen, felszabadult játékkal, meg­érdemelten nyertünk. Vala­mennyi játékosnak gratu­lálunk, példás lelkesedéséért. Verebes József: — Az el­lenfélnél volt egy nagyszerű napot kifogó Pásztor. aki harmadik góljával mindent eldöntött. Fábián István TOVÁBBI EREDMÉNYEK: Csepel—ZTE 2-0 (2-0) MTK-VM—PMSC 5-3 (4-0) NYVSSC—DMVSC 1-1 (0-1) DVTK—Videoton 1-0 (0-0) A Tatabánya—Haladás, Vasas— Bp. Honvéd és FTC—O. Dózsa találkozókat ma játsszák le. az NB i Állasa 1. Rába ETO 9 7­2 27- 7 14 2. Csepel 9 6 2 1 17-11 14 3. Ferencváros 8 6 1 1 23- 9 13 4. Vasas 8 4 1 3 19-14 9 5. Bp. Honvéd 8 4 1 3 13-11 9 6. Békéscsaba 9 3 3 3 15-17 9 7. Diósgyőr 9 3 3 3 12-14 9 8. Videoton 9 4­5 18-16 8 9. Debrecen 9 2 4 3 9-12 8 10. Ü. Dózsa 8 2 3 3 12-14 7 11. Tatabánya 8 2 3 3 10-12 7 12. Pécs 9 3 1 5 14-19 7 13. MTK-VM 9 3 1 5 12-25 7 14. Haladás 8 2 2 4 8-14 6 15. Nyíregyháza 9 2 2 5 7-14 6 16. ZTE 9 2 1 6 8-15 5 NB I-ES IF.JÜSAGI BAJNOKSÁG Rába ETO—Bcs. Előre Sparta­cus 3—2 (1—2). Békéscsaba, 500 néző. V: Aczél. Előre Sp.: Baji — Gyimesi, Kukely, Gál, Krausz — Rácz, Bódi, Hrubák (Kiss) — Fekete. Szarvas. Bress. Edző: Sülé István. G: Kiss G„ Tur­bók 2, ill. Fekete, Szarvas. Jó: Markó, Rezi, Turbék, Kiss G., ill. Gyimesi. Krausz, Fekete, Szarvas, (gyurkó) Pásztor és Hannich versenyfutása. A csíkos mezes Pásztor oroszlánrészt vállalt csapata győzelméből Fotó: Lónyai László Értékes döntetlen BÉKÉS— DÉLÉP SC 1-1 (1-0). Szeged, 500 néző. V: Czen- czik. Békés: Győrfi — Sza­bó T., Zsiros, Felegyi, Vágási I. — Zsömbör- gi (Vozár), Kátai, Vágási S., Ónodi — Süli, Bobcsek. Edző: Szűcs Mihály. DÉLÉP SC: Sza­bó L. — Kiss, Hojszák, Zádo- ri. Czibere — Miklós E., Hódi, Rácz — Wenner (Csurka), Há- gelmann, Magyar (Felföldi). Edző: Varga István. 30. perc: egy gyors jobb ol­dali támadás végén Süli Zsöm- börgit hozta helyzetbe, a kö­zéppályás nyolc méterről le­adott lövését Szabó L. csak ki­ütni tudta, s Zsömbörgi másod­szor már nem hibázott, három lépésről a jobb alsó sarokba pofozta a labdát, 1—0. 71. perc: Miklós E. jobboldal­ról érkező beadását Hódi tíz méterről a balösszekötő helyé­ről fejelte vállmagasságban a kapu bal oldalába, 1—1. Az első játékrészben jó ideig egyik csapat sem tudott tartós fölényt kiharcolni. A békésiek vezető góljukat követően egy- re-másra vezettek veszélyes tá­madásokat, ám a befejezésekbe mindig hiba csúszott. A 34. percben Süli például három lé­pésről nem tudta bevenni Sza­bó L. kapuját. Szünet után húsz percen át a szegedi kapu forgott többet veszélyben, a 63. percben, ismét Süli mulasztotta el a szegedi csapat padlóra küldését: öt mé­terről leadott lövését bravúros vetődéssel hárította Szabó L. A találkozó hajrája egyértelműen a szegedieké volt. Hódiék számos helyzetet dolgoztak ki. de a be­fejezésekbe náluk is mindig hiba csúszott, összességében a döntetlen megfelelt a játék ké­pének. A Békés jól szervezett együttes benyomását keltette. Jók: Zsiros, Zsömbörgi. Sülir Bobcsek. ilU Szabó L., Miklós E.. Hódi. Thékcs István A mai nap kiemelkedő Bé­kés megyei sporteseményei: Kézilabda. NB II. Szarvas —Bcs. Előre Sp., férfi, 11.00. Labdarúgás. Területi bajnok­ság. Nagyszénás—Mindszent, 13.30. Szarvasi FSSC—H. Kun Béla SE, 13.30. pAlybszéljegyzet Oda egy lehetőség Megint túl vagyunk egy kupafordulón, és szomorúan vehetjük tudomásul, hogy a második lépcsőn minden valószínűség sze­rint elbotlik a még versenyben maradt két csapatunk is. Bár a visszavágók még hátra vannak, de a madridi 1—3 és a bu­dapesti 1—1 után sem a Dózsa, sem a Ferencváros nem táplál­hat vérmes reményeket. Az FTC-t érheti több szemrehányás. A zöld-fehérek, azt hi­szem, a lehető legkedvezőbb ellenfelet kapták, hiszen az FC Zürich nem tartozik az európai labdarúgás krémjéhez. A sváj­ci csapat egyike ugyan az ottani profi együtteseknek (a svájci I. ligában csak három egyesület alkalmaz önálló vállalkozásként* labdarúgókat), de játékosállományában nincsenek igazi csilla­gok, azt ott játszó labdarúgók zöme technikailag nem zsonglőr, erőnlétileg azonban, mint minden profi, jól felkészült. Ezt a budapesti mérkőzést simán, több góllal kellett volna az FTC- nek nyernie, de nem így történt. Nagyon úgy tűnik, a zöld-fe­hérek félvállról vették a derék svájciakat, emlékezve a Bilbao elleni, valóban szép sikerre. Csakhogy annyira már a közepes erősségű csapatok is megtanultak futballozni, hogy a könnyel- müsködő ellenfél kínálta lehetőséget maradéktalanul kihasznál­ják. A zürichiek semmivel sem játszottak jobban, mint ameny- nyire a ferencvárosiak engedték nekik. Nem is értem, végre egy korábbi bravúr, és most egy szeren­csésen ölünkbe pottyant ellenfélen át eljuthattunk volna a har­madik fordulóig, s mindez szinte reménytelennek tűnik, mert néhány játékos számára ez majdnem hogy mindegy. A híres „Fradi-szívvel” nincsen baj, de a tüdővel . . . Hiszen a hazai pályán végigrohamozni a mérkőzést, bizony ehhez erőnlét és küzdeni tudás kell. De egyikből sincs felesleg a zöld-fehéreknél. Azaz hiába játszik lelkesen és jól, valamennyi „kiegészítő em­ber”, ha a vezéregyéniségek is csődöt mondanak, vagy rossz felfogásban, taktikailag fegyelmezetlenül játszanak. Jancsika, Pogány és az utóbbi időben Szokolai hiába teszi ki a lelkét, ha Nyilasi, Ebedli és a nagyon tehetséges Szabadi nem tesz meg mindent a sikerért. Még hátra van ugyan a visszavágó Zürich­ben, de nem hiszek abban, hogy a Ferencváros meg tudja is­mételni a bilbaói bravúrt. Ahhoz valamennyi játékos teljes oda­adására lenne szükség, és erre illúzió lenne számítani. Lám, az Üjpest a szürke eminenciásaival állt helyt a Real Madrid félelmetes otthonában. Mert még az 1—3-as vereség is tisztes szereplésnek mondható, ^Tiát még ha maradt volna az 1—2. Ugyanakkor szeretném leszögezni, egyszer lehet balszeren­csénk, hogy az utolsó percben válik súlyos vereségnek a ko­rábban szorosnak tűnő eredmény. De többször is, ez már sok? A Tatabánya a St. Etienne ellen a rendes játékidő’ legvégén, sőt azon túl, három perc alatt kapott két gólt. Az Üjpest most a 92. percben szedte be a harmadikat. Megint csak a profiszellem­re szeretnék hivatkozni. Amíg a bíró nem fújta le a mérkőzést, hajtani kell teljes erővel, és összpontosítani az utolsó pillana­tokban is, hiszen ilyenkor lehet növelni az előnyt. A mi játé­kosaink már-már a szorosnak ígérkező eredménynek örültek, az öltöző felé pislogtak, s egyszeriben nem lett szoros az ered­mény. És ezzel oda a kínálkozó lehetőség. Vass István Zoltán 1982: gyaloglók az élen Mérlegen a lila-fehér atléták munkája A Békés megyei Atlétikai Szövetség holnapi elnökségi ülésén vitatja meg legnagyobb szakosztályá­nak 1982. évi tevékenységét. Mint az erre készített írá­sos beszámolóból kitűnik, a Békéscsabai Előre Spartacus szakosztályvezetés — a sikeres munka egyik legfon­tosabb felételeként — jó kapcsolatot tart az egyesü­let apparátusával, onnan rendszeres szakmai és szer­vezési jellegű segítséget kap, elsősorban az összekötő, Medovarszki János révén. Még a kapcsolatoknál ma­radva, fontosnak tartják a tanintézetekkel való együtt­működést, ez az utóbbi idő­ben tovább bővült, miként a megye többi szakosztályai­val való együttműködés is. Nem így viszont a megye- székhely másik, a vasutas szakosztályával. Egyelőre kifejezetten rossznak mond­ható a viszony. Az elmúlt egy esztendő óta jelentős változás tör­tént az edzői garnitúra ösz- szetételében. Mindenekelőtt távozott a vezető edző, Mandel András. Ideiglene­sen Tóth Sándor lett a meg­bízott vezető edző, s miután a sorozatos tárgyalások sem hoztak eredményt új vezető edző szerződtetésére, úgy döntöttek, hogy 1983. de­cember 31-ig a szakágveze­tőkből kialakított öttagú ed­zői tanács irányítja a szak­mai munkát. Jelenleg négy fő-, nyolc mellékfoglalkozá­sú, és egy társadalmi edző dolgozik a lila-fehéreknél. A szakmai munka tapasz­talataival kapcsolatban az előterjesztés megállapítja: a Magyar Atlétikai Szövetség új követelményrendszerében a B kategóriás szakosztá­lyok fő feladata az- utánpót­lás nevelése. Ennek meg­felelően terveztek az edzők is. Az utánpótlás korú ver­senyzők az idén négy orszá­gos bajnoki címet és szá­mos helyezést értek el. A serdülő B korosztály az összetett OB-k során ki­emelkedően szerepelt, de a korosztály létszáma a minő­ARANYJELVÉNYESEK Bácsfalvi Zoltán, Bo- Kár Zoltán, Germán Ti­bor, Simcsik Mihály, Zsibrita Attila, Zsilkó Attila, Búzái Zsolt, Lau- rinyecz András (gyalog­lás), Takács István, Alt György, Bérezési And­rás, Gajdács Edina, Hra- bovszki Éva, Illyés Ildi­kó, Lukács Mikiás, Mi­hály László, Svecz Zol­tán (kismaratoni), Lau- rinyecz Mária, Faragó Péter, Gombkötő Géza, Ancsin Zoltán, Marik László, Rózsa Zsolt (négyróba). Korányi Rita (gerely), Molnár Já­nos (magasugrás). ség előtérbe helyezése miatt alacsony. Kiemelkedően leg­sikeresebb a gyalogló szak­ág — 59 úgynevezett baj­noki pontot gyűjtöttek. Pil­lanatnyilag 25 aranyjelvé­nyes ifjúsági sportolót szám­lál a szakosztály, és ezek közül 17-en gyaloglásban, illetve kismaratoni távon versenyeznek. A felnőtt- és junioratlétákkal szembeni tervek eléggé felborultak. Béla Emese Csepelre távo­zott (ez a MASZ elnökségi döntése értelmében szüle­tett), Rajniczer Lajos ge- rincműtéte után csak a nyá­ron kezdhetett el újra ed­zeni. Siti László fegyelmi problémák miatt távozott, míg Kovács Károly gya­logló eddig nem tudta meg­ismételni tavalyi I. osztályú szintjének elérését. -A dobó­szakág megtorpanásának okait külön meg kell vizs­gálni. Egy azonban ettől függetlenül biztos: javítani kell a szakmai és létesítmé­nyi feltételeket. Ugyancsak szükséges megtalálni annak okait, hogy néhányan a te­hetségek közül a vártnál lassabb ütemben fejlődtek. összességében megálla­pítható, hogy a szakosztály jelenlegi szakembergárdá­ja a MASZ követelmény- rendszerének megfelelően szervezi és végzi munkáját, annak teljesítésére szak­mailag felkészült és alkal­mas. Az ez évi eredmények is bizonyítják, hogy a je­lenlegi szervezeti keretek (Sl-i rendszer, szakági munka, önállóság) képesek biztosítani a hatékony szak­mai munkát. A már említett hiányos­ságok, és leendő feladatokon túl, a közeljövő tervei kö­zött a következők szere­pelnek: 1. Az edzői tanács alkalmas működésével elér­hető legyen, hogy „házon belülről” kerüljön ki a ve­zető edző, és lehetővé kell tenni egy fő részére a szak­edzői szakra történő je­lentkezést. 2. Szakmai vitát kell rendezni az életkori sa­játosságok neveléssel ösz- szefüggő kérdéseiről. 3. Ki kell dolgozni a hathatósabb propagandamunkára szol­gáló programot. Külön fejezetet foglal el a beszámolóban a létesítmény- helyzet. Feszítő probléma a futófolyosó hiánya, és a kül­ső pálya dobóhelyei sem fe­lelnek meg a követelmé­nyeknek. Legalább ilyen gond, hogy az edzés körül­ményei hosszú ideje olya­nok. hogy azok minősítésére alig-alig lehet vállalkozni. F. I. BÉKÉS MEGYEI NÉPÚJSÁG Az MSZMP Békés megyei Bizottsága és a Békés megyei Tanács lapja. Főszerkesztő: Enyedi G. Sándor. Főszerkesztő-helyet­tes: Séleszt Ferenc. Szerkesztőség: Békéscsaba. Pf.: 111. Munkácsy u. 4. sz., 5601. Tel.: 12-196, 12-035, főszerkesztő: 11-021. Ki­adja a Békés megyei Lapkiadó Vállalat, Békéscsaba. Pf.: 111. Munkácsy u. 4. sz., 5601. Telefon: 11-051. Felelős kiadó: dr. Arpási Zoltán. Terjeszti a Magyar Posta. Előfizethető a hírlapkézbesítő postahivataloknál és a kézbesítőknél. Előfizetési díj: egy hónapra 34 Ft, egy évre 400 Ft. Kner Nyomda Dürer üzeme, Bcs., Szerdahelyi u. 2 A, 5600. Vezérigazgató: Háromszék! Pál. INDEX: 25054 ISSN 0133—0055 Kéziratokat, képeket nem örzilnk meg és nem küldünk vissza.