Békés Megyei Népújság, 1979. április (34. évfolyam, 77-100. szám)

1979-04-01 / 77. szám

& 1979 április 1., vasárnap jgUillMW Igazságos pontosztozkodás Tatabánya—Bcs. Előre Sp. 1—1 [1—1) NB I-es labdarúgó-mérkő­zés, Békéscsaba, 10 ezer né­ző. V: Maczikó (3) (Tóth L., Füzessy). Tatabánya: Cse- pecz (6) — Szabó (5), Ud- vardi (6), Lakatos (4), Kna- pik (5) — Barabás (6), Arany (4) , Schmidt (5) — P. Nagy (6), Csapó (7), Hegyi (5). Ed­ző: Monostori Tivadar. Elő­re Spartacus: Tasnádi (6) — Király vári (5), Kerekes A. (5) , Láza (6), Bánáti (6) — Tulipán (6), Kőhalmi (7), Csepregi (4) — Tisza (4), Pogács (5), Budavári (5). Ed­ző: Ondrik István. Csere: Arany helyett a 46. percben Dupai (5), Tisza helyett a 60. percben Mártái (5), Csep­regi helyett a 71. percben Maján (—). Szögletarány: 10—4 (6—2) a Bcs. Előre Sp. javára. A nagy lendülettel kezdő hazai együttes már az első percben megszerezhette vol­na a vezetést. Tisza húzott el a jobbszélső helyén. Élesen belőtt labdáját Pogács fej­jel Budavári elé csúsztatta, aki 6 méterről pontosan Cse- pecz kezébe fejelt! Nem sok­kal ezután a kitörő Csepre- git Lakatos durván leterítet­te. A tizedik percben újabb csabai akció bontakozott ki a jobb oldalon. Tulipán Kna- piköt, majd Lakatost cselez­te ki, s visszapörgetett lab­dája Tisza sarkáról a kapus ölébe hullott. Két perc múl­va Tulipán ívelt középre, de Budavári 5 méterről a kapu fölé fejelt. Csabai támadá­sok közepette váratlanul ve­zetéshez jutott a Bányász. A 16. percben Hegyi a balösz- szekötő helyéről P. Nágy elé tálalt, s a szélső az alapvo­nal közeléből ívelt középre. A jókor érkező Csapó nehéz szögből — az 5-ös sarkáról — fejjel úgy csúsztatott ka­pura, hogy a labda a jobb oldali kapufa belső éléről a háló közepébe gurult, 1—0. A gól után ismét a lila-fe­hérek lendültek támadásba. Pogács verekedte be magát a védők között a büntető- területre, s közben buktat­ták. Maczkó továbbot in­tett. Tíz perccel később Tisza iramodott meg a Bányász­kapu felé, már a 16-oson be­lül járt, amikor Szabó és Ba­rabás közösen ellökték a csatárt. A büntetőt Király­vári félmagasan a kapu jobb oldalába küldte, 1—1. A 30. percben a jó ütemben kiug­ró Budavári faképnél hagyta az egész tatabányai védel­met, de a visszafutó Lakatos kíméletlenül felvágta a szél­sőt. A játékvezető sípja ez­úttal is néma maradt. A 40. percben Csepregi alaposan „megkeverte” a vendégek jobb oldali védelmét, pontos beadását Tulipán a 16-osról kapásból csak centiméterek­kel küldte a jobb felső sarok mellé. Kimaradt csabai gólhely­zettel kezdődött a második játékrész. Budavári labdája Tulipán elé került, aki a 11- es pontról kapura lőtt, a labda azonban Udvardi lá­báról az alapvonalon túlra került. Egy perc múlva Ke­rekes 22 méteres erős, la­pos szabadrúgását csak ne­hezen védte Csepecz. A vá­lasztámadás során az 50. percben viszont a vendégek hagytak ki óriási gól­Kézlratokat, képeket nem őrzünk meg és nem kül­dünk vissza. helyzetet. P. Nagy—Hegyi- Csapó összjáték után Duplái­hoz került a labda. A Bá­nyász-játékos 8 méterről sen­kitől sem zavartatva kapura lőtt, a labda a kivetődő Tas- nádi lábáról vágódott ki a mezőnybe. A másik oldalon Budavári hagyott ki kecseg­tető helyzetet. Az 55. perc­ben egy újabb Bányász-ak­ció után Dupai nagy erejű lövését Tasnádi reflex moz­dulattal szögletre tenyerelte. Hét perccel később Kőhalmi beadását Tulipán a kimozdu­ló kapus mellett fejelte a léc fölé. A 68. percben Láza Dupaival csapott össze. A Bányász-játékos kétperces ápolás után folytatta a játé­kot. A mérkőzés befejezéséig mindkét együttes az ered­mény tartására törekedett. A tavaszi szezon folyamán immár harmadszor találko­zott a két csapat egymással. Az MNK-mérkőzések kereté­ben — mint ismeretes — a vendégek jutottak a legjobb 8 közé. Így nem is csoda, hogy a csabaiakat fűtötte a visszavágás reménye. Pásztor sérülése nagy gondot okozott Ondrik Istvánnak, s ennek megfelelően választotta meg a hadrendet. A középcsatár­nak kijelölt Pogács helyett Tulipán volt „a prímhege­dűs”, aki ezúttal kitűnően látta el feladatát. A jó ira­mú, helyenként szikrázó ösz- szecsapáson mindkét csapat alaposan kivette részét a tá­madásokból. A vendégek fe­gyelmezett védőjátékkal rombolták szét a lila-fehérek középen erőltetett támadása­it. Ritka ellentámadásaik vi­szont mindig veszélyt jelen­tettek Tasnádi kapujára. Ha­bár a csabaiak többet tá­madtak, a mezőnyben többet birtokolták a labdát, de hely­zeteiket nem tudták kihasz­nálni. A döntetlen igazsá­gosnak mondható. Nyilatkozatok: Ondrik Ist­ván: Óriási küzdelemben, reális a döntetlen. Monostori Tivadar: Nagy ir,am, férfias játék, értékes pontszerzés. Dhrin János További eredmények: FTC—DVTK 1:1 (1:0), Ű. Dózsa—PMSC 2:0 (1:0), Vasas—Csepel 0:0, STC—Bp. Honvéd 2:1 (0:1), Videoton—MTK-VM 3:1 (0:0) Haladás—D. Kohász 0:1 (0:0), Izzó—Rába ETO 0:2 (0:0), ZTE—MÁV Előre 3:1 (0:0). Megyénk legjobbjai átvették díjaikat Buzánszky lenit Gyomán A gyomai művelődési ház új klubsorozatának első ren­dezvényén 250-en találkoz­tak Buzánszky Jenővel, a magyar labdarúgás arany­csapatának tagjával, akit Rónai Egon is elkísért az él­ménybeszámolóra. A több­órás találkozón bemutatták az emlékezetes Magyarország —Uruguay (4—2) és a Ma­gyarország—Anglia (6—3)-as mérkőzések filmjeit. SPORTMŰSOR A mai nap kiemelkedő Békés megyei sporteseményei: Atlétika. Általános iskolások megyei futóbajnoksága. Békés­csaba, repülőtér, 10.00. Ifjúsági és felnőtt sportdélelőtt. Gyula, városi sporttelep, 8.30. Cselgáncs. Országos junior csa- patbainokság. Békéscsaba, KISZ- vezetőképző Iskola tornaterme, 9.00. Kosárlabda. NB II. Férfiak. Békési ÁFÉSZ—Karcagi Szöv. SE, Békés, Petőfi u., szabadtéri pálya, 11.30. Nők. Békési ÁFÉSZ —Karcagi Szöv. SE, Békés, sza­badtéri pálya, 10.00. Mezőberényi ÁFÉSZ—Debreceni VSC, Mezőbe- rény, szabadtéri pálya, 11.30. Sakk. OB II. Békéscsabai Elő­re Spartacus—Szolnoki MEZŐ­GÉP, Békéscsaba, Dózsa Gy. u. 35. Kézilabda. NB I/B. Békéscsabai Vízmű SC—Miskolci VM, férfi, Békéscsaba, Szabolcs utca, 10.00. Férfi MNK-mérkőzések. Üjkí- gyósi TSZSK—Bcs. Előre Sparta­cus, Csuka, Fehér. Kondoros! TSZSK—Szarvasi FSSC, C. Ve­res, Medovarszki. Békési Spar­tacus—Szeghalmi KSE. Giczey, Varga III. (a találkozók 10 óra­kor kezdődnek). Női MNK-mér­kőzések. Bcs. Volán—Szeghalmi KSE, Kocsis, Varga I., Békéscsa­ba, Vízmű Szabolcs utcai sport­telepe, 8.30. Békésszentandrás— OMTK, S. Farkas, Nyári, 10.00. Férfi középiskolai középdöntő: Szarvasi Vajda Péter Gimnázi­um—Hódmezővásárhely, Val- kovszki, Varga II., Szarvas, Vaj­da Péter Gimnázium pályája, 14.00. az NB i Állása 1. Ü. Dózsa 23 15 6 2 56-23 36 2. FTC 23 13 6 4 49-27 32 3. Bp. Honv. 23 12 7 4 48-21 31 4. DVTK 23 13 4 6 39-26 30 5. Rába ETO 23 9 8 6 21-18 26 6. Tatabánya 23 8 8 7 37-34 24 7. Videoton 23 8 8 7 29-29 24 8. Békéscsaba 23 8 6 9 30-28 22 9. Dunaújv. 23 7 8 8 33-36 22 10. Vasas 23 6 10 7 31-34 22 11. Salgótarján 23 7 7 9 33-35 21 12. ZTE 23 6 9 8 22-25 21 13. PMSC 23 5 11 7 19-29 21 14. MTK-VM 23 8 4 11 29-33 20 15. Csepel 23 4 11 8 23-28 19 16. MÁV Előre 23 6 6 11 17-40 18 17. Haladás 23 5 5 13 24-53 15 18. Vasas Izzó 23 2 6 15 19-46 10 így egyenlített az Előre Spartacus a Tatabánya ellen. Király- vári büntetője a vetődő Csepecz hálójába vágódik Fotó: Lónyai László □ □ A tartalék bajnokságért: Bcs. Előre Sp.—Tatabánya 1:0 (1:0). Békéscsaba, 3 ezer néző. V: Abonyi. G: Kurucz. Jók: Plástyik, Fehér, Kurucz, Alberti I. A Békés megyei Népújság körkérdésére válaszolva 555 sportbarát szavazással dön­tötte el: ki volt Békés megye legjobb női és férfi sporto­lója, s melyik csapat nyúj­totta a legjobb teljesítményt 1978-ban? A győztesek: Kal­már Zsuzsa, a Bcs. Előre Sp. tornásza, Tímár Vince, az MHSZ Békés megyei klub­jának ejtőernyőse, a Bcs. Előre Spartacus női tornász­csapata — tegnap, a csabai NB I-es labdarúgó-mérkőzés szünetében tízezer néző tapsa közepette vette át Priskin Teréziától, a' megyei TSH főelőadójától tiszteletdíjait. Képünkön balról jobbra Priskin Terézia, Üjszigeti Katalin, a tornászok csapat- kapitánya, Lukács József tornaedző, Tímár Vince, Kal­már Zsuzsa és Bánsziki György, az ejtőernyősök ed­zője. (Fotó: Lónyai László) Felföldi István emlékére Április 4-én első alkalom­mal rendezik meg Újkígyó­son a Felföldi István férfi kézilabda emléktornát, mely- lyel a községi kézilabdasport alapítójára emlékeznek. Felföldi István azüjkígyó- si Általános Iskola testneve­lő tanára volt 1967-ben be­következett haláláig, ö ho­nosította meg Újkígyóson a kézilabdázást, áldozatot nem sajnálva, igen mostoha kö­rülmények között, de igen lelkes gárdával. Szinte ama­tőr alapon — saját pénzen vett szereléssel, sokszor ke­rékpárral közlekedve — ját­szották a mérkőzéseket. Ne­ki köszönhető, hogy ma Új­kígyóson ez a sportág sike­reket könyvelhet el. Az Üjkígyósi TSZSK ké­zilabda-szakosztálya az alka­lomra díszes kupát alapított. A szerdán 9 órakor kezdődő mérkőzéssorozaton Békés, a Bcs. Vízmű és a Bcs. Előre Sp. együttese vesz részt a házigazdák mellett. Tervezik, hogy jövőre még rangosabb csapatokat hívnak meg. SPORTLÖVÉSZET A Vörös Hadsereg és a szovjet hadiflotta születésének 61., vala­mint a Magyar Tanácsköztársa­ság 60. évfordulója tiszteletére rendezték meg a Békés megyei Tégla és Cserépipari Vállalat nagytermében azt a légfegyve­res sportlövész csapatversenyt, melyen 26, egyenként 6 tagú csapat indult. A FÉKON békés­csabai gyára, a városi KISZ-bi- zottság, az MHSZ városi veze­tősége és a Kner Nyomda közös eseményére ezúttal negyedszer került sor. Eredmények. 1. Mezőberényi községi MHSZ Lk. 750, 2. Bm. Tégla- és Cserépipari Vállalat Lk. 683, 3. Bcs. VII. kerületi (Mezőmegyer) Lk. 682 kör. A leg­jobb egyéni eredményt Füzesi Erzsébet és Sáros! Ferenc érte el 137, illetve 158 körrel. KOSÁRLABDA Szarvasi FSSC—Mezőberényi ÁFÉSZ 86:85 (30:19). Férfi MNK- mérkőzés, Szarvas. V: Patay, Balogh. FSSC: Boros (39), Péter (3) , Tihanyi (31), Hidegh (1), Zahorecz (2). Csere: Kuli (6), Bakos (2), Valastyán (2), Ju­hász. Edző: Szirony Pál. Mező- berény: Szugyiczki (15), Hoff­mann (23), Iványi (23), Szilágyi (12), Károlyi (8). Csere: FilozÓf (4) , Várnagy, Siklósi, Kálazi A., Kálazi I. Edző: Táncos Imre. Szarvasi Vajda Péter Gimnázi­um-Egri Gárdonyi Géza Gim­názium 62:45 (30:19). Leány kö­zépiskolás kosárlabda-mérkőzés. Eger. V: Hajniss, Sóskúti. Szarvas: Balázs (7), Dombóvári (9), Pusztai (17), Frankó (14), Borgulya (10). Csere: Mile (5), Frankó A., Elefánty, Csaba, Székely. Edző: Szirony Pál. Az idegenben elért győzelem a leg­jobb 12 csapat közé Jutást Je­lentette a szarvasi gimnazisták­nak. Megyei bajnokság. Férfiak. Me­zőberényi Spartacus II.—Szarvasi FSSC III. 65:29, Békési Gimná­zium-Szarvasi FSSC II. 103:42. Női mérkőzés. Mezőberényi ÁFÉSZ n.—Szarvasi FSSC ser­dülők 56:49. RÖPLIlBDfl A megyei röplabda szövetség Sarkadon, az Ady Endre Gimná­zium tornatermében rendezte meg a női Tanácsköztársaság Kupa mérkőzéseit. Az ideális környezetben megrendezett via­dal Jól szolgálta a bajnokságra való felkészülést. A résztvevő­ket két csoportba osztották, majd helyosztó mérkőzéseken döntöt­ték el a végső helyezéseket. Eredmények. A csoport. Bcs. Előre Spartacus—Gyulai Román Gimnázium 3:0, DÉLÉP SC— Gyulai Román Gimnázium 3:0, DÉLÉP SC—Bcs. Előre Sparta­cus 3:0. B csoport. Szolnoki Vegyiművek—Gyomai STK 3:0, BÁCSÉP SC—Gyomai STK 3:0, BÁCSÉP SC—Szolnoki Vegyimű­vek 3:0. Helyosztók, 3. helyért: Szolno­ki Vegyiművek—Bcs. Előre Spar­tacus 3:0. A megyei bajnokság­ban szereplő szolnoki csapat biztos győzelme teljesen megér­demelt volt. Első helyért: BACS- ÉP SC—DÉLÉP SC 3:0. A kecs­keméti lányok győzelme egy pil­lanatig sem volt vitás, csak az első Játszmában volt némi küz­delem. Edzők az esélyekről A labdarúgó NB II mai fordulójában ezúttal a gyu­laiak játszanak hazai pályán, a másik két csapat idegen­ben szerepel. Az edzők így látják az esélyeket: Bányai Nándor (GYSE): — Miskolcon, a Papp József SE ellen a bravúrosan védő Szabó mellett Tóth I., Mol­nár és Kocsis játszott jól, ez azonban kevés volt a hon­védcsapat ellen. Mai ellenfe­lünk, a Szolnoki MTE, füg­getlenül attól, hogy az utób­bi időben meglehetősen gyen­gén szerepelt, nagyon nehéz­nek ígérkezik. Ráadásul sé­rülések sújtanak bennünket. Cseh, Nagy I., Zámbori sze­repel a maródiak listáján. Azt gondolom, hogy maxi­mális küzdőképességgel van esélyünk a két pont megszer­zésére. Egy változtatással valószínűleg a hét közben a Dukla B. Bystrica ellen sze­repelt kezdő csapat játszik, vagyis: Szabó — Ottlakán, Molnár, Tóth L, Otott — Rétlaki, Kocsis, Nagy II. — Kuti, Turcsek, Steigerwald. Szita László (Bcs. TASK): — A Gyöngyösi Spartacus ellen az első és utolsó 20— 25 percben elfogadhatóan játszott a csapat, az akarat és a jó küzdőszellem azon­ban meghozta a várva várt győzelmet. És ez volt a leg­fontosabb ! Sajnos az eddig lejátszott találkozók eredmé­nyeinek kimenetele, a csa­paton belüli szükségszerű személyi változások nem szültek éppen optimista szemléletet és ez egy héttel ezelőtt is a csapatjáték ro­vására ment. Hét közben ta­lálkoztunk a Szabó Lajos SE- vel és 2—0-ra nyertünk. A Szolnoki MÁV elleni össze­csapást háromesélyesnek ítélem. A vasutasok megle­hetősen kedvezőtlen helyzet­ben vannak, de az utóbbi fordulókban mindig szoros eredményeket értek el. Saj­nos Lipták húzódást szenve­dett, ő nem játszhat, de Erős és Nemes sincs még teljesen rendben. Várható összeállításunk: Gulyás — Hajdú, Szász, Lukoviczki, Jegyinák — Erős (Nemes), Somogyi, Soós — Rózsa, Ma­gyar, Oláh O. Pallagi Róbert (Szarvasi FSSC): — A múlt heti baj­noki mérkőzésünkön Szarva­son nézőcsúcs született és nem véletlenül! A szurkolók megérezték, hogy izgalmas, preztizsmérkőzésre van kilá­tás. Igazuk lett, mert való­ban jó mérkőzésnek lehettek szemtanúi. Játékosaim okul­tak a korábbi két vásárhe­lyi mérkőzésből, és a szabá­lyok keretem belül kemény, határozott és jó játékukkal megérdemelten vágtak visz- sza az őszi vereségért. A so­ron következő, Borsodi Bá­nyász elleni találkozó sem ígérkezik könnyűnek, hiszen a bányászok tavasszal ott­hon még veretlenek. Ha meg tudjuk ismételni a HMSE el­leni játékunkat, akkor egy pontra feltétlenül esélyesek vagyunk. A következő csa­pat kezd vasárnap: PQCsai — Kajtár, Szőke, Petneházi, Fi- lyó — Petykó, Rozsán I., Molnár — Jakab, B. Tóth, Oravecz. Cs: Kerekes, Plás­tyik, Széplaki. Mit hoz a fordult? Legutóbbi labdarúgótippjeink ismét nagyszerűen sikerültek, csak a herényiek „rebetlijét” nem találtuk el. Tippjeink a mai fordulóra: NB H. Szolnoki MÁV—Bcs. TASK x, 2, Borsodi Bányász—Szarvasi FSSC 2, Gyulai SE—SZMTE x, 1. Megyei I. osztály: Békés­szentandrás— Battonya 1, Gyoma —Mezőberény x, Nagyszénás- Gerendás x, 1, Szeghalom—Me­zőhegyes x, 1, Medgyesegyháza —Tótkomlós 1, Sarkad—Békés l, x, Kondoros—Füzesgyarmat x, 1, Honvéd Szalval SE—OMTK 2, x, (10.30 óra) Medgyesbodzás—End- rőd 1. (A találkozók 15.30-kor kezdődnek) M. Gy. BÉKÉS MEGYEI Az MSZMP Békés megyei Bizottsága és a Békés megyei Tanács lapja. Főszerkesztő: Enyedi G. Sándor. Főszerkesztő-helyettes: Rocskár János. Szerkesz­tőség: Békéscsaba Ff: 111. Munkácsy u. 4. szám, 5601. Telefon: 12-196, 12-035, főszerkesztő: 11-021. Kiadja a Békés megyei Lapkiadó- Vállalat, Békéscsaba Pf: 111. Munkácsy u. 4. szám, 5601. Telefon: 11-031. Felelős kiadó: dr. Árpást Zoltán. Terjeszti a Magyar Posta. Előfizethető a hírlapkézbesítő postahivata­loknál és a kézbesítőknél. Előfizetői dfj egy hónapra 30 forint. Dürer Nyomda, Békéscsaba, Szerdahelyi u. 2/A, 5600. Igazgató: Háromszéki Pál INDEX: 25054 ISSN 0133—0055