Békés Megyei Népújság, 1975. április (30. évfolyam, 77-100. szám)

1975-04-13 / 86. szám

Á labdarugó NB i-ér! Békéscsaba— Videoton O—O Békéscsaba, 12 ezer néző. V.: Bana (8) (Almási, Kutx). Bé­késcsaba: Tóth (6) — Dobó (5), Kerekes (6), Vágási (5), Schneider (6) — Pász­tor (8), Láza (6), Dávid (6) — Királyvári (5), Németh (4), Pogács (4). Edzó: Szita László. Videoton: Kovács L (7) — Végh (5), Nagy III (6)‘, Fejes (5), Czeczeli (5) •— Ko­vács J. (6), Nagy II (6), Kar­sai (5) — Wollek (5), Janko- vics (5), Mayer (—). Edző; Ko­vács Ferenc. Csere: Mayer he­lyett Szalmássy (6), a 36. perc­ben. Dávid helyett., ZielDauer (—), a 65. percben, Királyvári helyett Zsíros (—), a 75. perc­ben. Szögletarány; 7:6 (3:2) a Vi­deoton javára. Nagy lendülettel kezdett a Békéscsaba, mégis, a 6. percben Wollek kapáslövését kellett ki- tenyerelnie a bal sarokból Tóth- nak. Negyedórás székesfehér­vári mezőnyfölény után át­vette a játék irányítását az Elő­re Spartacus. Schneider lövés­szerű beadása a kapufát sú­rolva esett a háló tetejére. A 18. percben Mayer egy össze­csapás során megsérült és négy­perces ápolás után tért vissza. A 24. percben Dobó 6 méterről leadott, éles lövését a kapufa tövénél, lábbal hárította Ko­vács L., majd kétszer is öklö- zéssel tisztázott a Videoton ka­puvédője. Nagy nyomás hárult a ven­dégcsapat védelmére, de Nagy lll-mal az élen jól állta a csabai rohamokat a vendégcsapat. A 38. percben Pásztor két csel után ki­ugratta Királyvárit, a szél­ső éles szögből lőtt, a né­zők már gólt kiáltottak, de Kovács L. óriási bravúrral szögletre tolta a labdát. A 42. percben, majd egy perccel később két szabadrú­gás hárításával igazolta klasszi­sát a fehérvári kapuvédő. A 45. percben Pásztor beívelése át­szállt a teljes Videoton-védel- men és — a csabai csatárok fölött is, úgyhogy a labda el­gurult az üresen maradt kapu előtt Szünet után néhány percig az Előre Spartacus térfelén tanyá­zott az ellenfél, Karsai három szögletet ívelhetett középre, de a védők kifejelték a beadáso­kat. A 62. percben Dávid meg­sérült és csakhamar kiállt A Békéscsaba mintegy negyedóra elteltével fölénybe került. Nagy lelkesedései játszottak a lila­fehérek , de újabb gólhelyzet mégis Karsai előtt adódott, aki két csel után a balösszekötő helyéről nagy lövést zúdított kapura. Tóthnak minden tudá­sára szüksége volt ahhoz, hogy megőrizze hálóját a góltól. A sorozatos hazai támadá­sok közül a 75. percben ve­zetett akciónak volt „gól- szaga”. Pásztor a 16-osnál visszasarkallta a labdát Németh elé, a csatár remek helyzetbe került, de a lövés előtt Nagy III elpöccintette a labdát, s ezzel felszaba­dult a fehérvári kapu. A hajrában az Előre Sparta­cus támadott, a Videoton 6—8 emberrel védekezett, így Ko­vács L. kapuja érintetlen ma­radt • * • A csúszós talajon hatalmas iramú, gyors játék alakult ki már az első percekben és a küzdelem hevessége 90 percen át egy pillanatig sem csökkent. Mindkét edző alaposan felké­szült a találkozóra. Némethre Fejes, Karsaira Láza vigyázott. A játékosok dicséretére szol­gáljon, hogy végig sokat futot­tak, vállalták a test-test elleni' harcot, a kemény belépők után sem sajnáltatták magukat. A Videoton játékán látszott, hogy egy pontért utaztak le Bé­késcsabára. Ennek megfelelően választották meg taktikájukat. Szervezetten védekeztek, s ha hozzájuk került a labda, hig­gadtan tartották azt, s igyekez­tek minél gyorsabban a bé­késcsabai, kapu elé kerülni. Az Előre Spartacus vala­mennyi játékosa nagy akarás­sal, lelkesen vetette magát a küzdelembe. Sajnos, a lila-fe­hérek elkövették azt a hibát, hogy támadásaikat rendre kö­zépen erőltették, felemelték a labdát a levegőbe, s ez a harc­modor a remekül fejelő Video- ton-védőknek kedvezett. A csabai csapat tavaszi legjobb hazai teljesítményét nyújtotta, de mindez kevés volt a higgadt, , rutinos ellenfél ellen, a hőn áhított, első tavaszi győzelem megszerzéséért Nyilatkozatok. Szita László: Küzdelmes találkozón, helyze-. teink és játékunk alapján győ­zelmet érdemeltünk volna. Kovács Ferenc: Végig nagy iramú mérkőzésen a pontosztoz­kodás igazságos. (Machalek István, Uhrin János.) További eredmények: FTC— Haladás 1—0 (1—0), Ü. Dózsa— MTK-VM 4—1 (2—1), DVTK—• Bp. Honvéd 1—1 (0—0), Tata­bánya—Rába ETO 4—0 (2—0), ZTE—Csepel 0—1 (0—0), SBTC—Pécs 1—0 (0—0). TARTALÉKÉAJNOKSÁG Bcs. Előre Spartacus—Vide­oton 2—0 (1—0). Békéscsaba, 3000 néző. V.: Szabó J. Előre Spartacus: Tasnádi (Bugyik) — Kvasz, Lengyel, Zsömbörgi, Szűcs, Erőss (Szász), Moós, Szlávik (Dinya), Gulyás), Ko­vács, Bánáti. Edző: Sülé István. Videoton: Horváth L. — Hor­váth T., Garamvölgyi, Zseli, Párits, Nyitrai, Juhász, Váli (Eger). Hartyáni, Kúti, Kole- szár. Edző: Németh Lajos. G.; Kovács, Erőss. Jók: Zsömbörgi, Lengyel, Moós, Kovács, ill. Horváth T., Nyitrai, Kuti, Hártyánk (Sztojan János). Fiatalok, figyelem! Ipari tanulónak felveszünk fonó- és szövőszakmára JELENTKEZHET. minden 14. életévét bétől tött, 8. általános iskolai végzettséggel rendelkező fiatal lány és fiú. JUTTATÁSOK: kezdő tanulóbér 350,— Ft. mely a tanulmányi ered­ménytől függően emelked hét. Társadalmi ösztöndíj 300.— Ft Napi háromszori étkezést biztosítunk, havi 90,— Ft-ért. Elhelyezés díjmentesen a gyár le­ányszállásán. Ingyen munkaruhát, tanszert és tankönyvet biztosítunk. Tanulmányi idő 2 év. A kezdő szakmunkások keresete 2800—3200 Ft+5% szakmunkásod tlék. CÍMÜNK: PNYV Szegedi Textilművek, Szeged, Tolbuchin sgt. 87. Országos ba’ntk a Bcs. Városi Lövész Klub légplszíoly női csapata A közelmúltban rendezték meg Budapesten az országos lég- fegyveres bajnokságot. A ver­senyen a Békéscsabai Városi Lövészklub légfegyveres sport­lövészei tizenegy csapattal vet­tek részt, melyek közül hét he­lyezést ért el. A csabaiak össze­sen 41 pontot szereztek. A legkiemelkedőbb eredmé­nyük: a II. osztályban a lég­pisztoly 40 lövéses számban a női csapat 1016 köregységgel or­szágos bajnokságot nyert. A csapatban a következők szere­peltek: Oláh Dorottya, Rattai Katalin és Molcsány Ágnes. Harmadik helyezést értek el: ifjúsági leány légpisztoly csapat 40 lövés, 977 körrel (aranyjel­vényes szint), Ifjúsági leány­csapat légpuska 40 lövés, zárt irányzék. 1018 köregység (ezüst­jelvényes szint): junior fiú csa­pat légpuska 40 lövés, zárt irányzék 1036 köregységgel (ezüstjelvényes szint). A negye­Befejeződtek a megyei ifjúsági labdarúgó-válogatottak országos tornájának elődöntői. A szom­bathelyi csoportban így alakult a sorrend: 1. Fejér m. 5, 2. Borsod ín, 4, 3. Bács m. 3, 4. Vas m. 0 pont. Cselgáncs Baja adott otthont az idei If­júsági és junior cselgáncs vidék - bajnokságnak. Huszonhárom egyesület 133 ifi és 90 junior versenyzője mérte össze erejét a Duna menti városban. A Szalvai SE ifi judósai kö­zül öten harcolták ki a hétvégi országos bajnokságon való in­dulás jogát, míg a junioroknál hatan lehetnek ott a legjobbak versenyén. Eredmények. Ifjúságiak. 65 kg (30 induló). 1. Kovarszki Pál. 70 kg (27). 2. Gyáni János. 8o kg (13). A legjobb hat közé jutott Belicza László. Nehézsúly. (13). 3. Deák Attila és Nagy Miklós. Juniorok. A legjobb nyolc közé jutásukkal a következők harcol­ták ki a továbbjutást. Csetovsz- ki Pál és Erszt Róbert (63 kg), Mengyán Pál (70 kg), Kovács Zoltán (80 kg), Román Zoltán és Deák Attila (93 kg). tA juni­orok versenyén indulhattak az ifjúsági korúak is.) A vidékbaj­nokság krónikájához tartozik még, hogy Román Zoltán má­sodik mérkőzésén kellemetlen vállsérülést szenvedett, vissza­lépett és kétségessé vált az OB- n való indulása. * » • A Szegedi vároisi Sportcsar­nokban rendezték meg az idei felnőtt Magyar Népköztársasá­gi Kupát. A 15 csapat közül a Szalvai SE a negyedik helyen végzett. Részletes eredmények. 63 kg. 2. Hipszki Pál, 5. C.se- lovszki Pál. 70 kg. 3. Döme Gé­za. Nehézsúly: 2. Krisztóf János. * * * Petrovszki Mihály Csehszlo­vákiában versenyzett a magyar válogatottal. A Szalvai SE ju- dósa nehézsúlyban a második helyen végzett. Mérkőzései so­rán először lengyel ellenfele, majd a háromszoros szovjet ju­nior Európa-bajnok, Griff le­győzésével jutott a döntőbe, ahol hazai cselgáncsozó ellen mérkőzött. Petrovszkí a 6. per­cig jelentős előnnyel vezetett, dé a további küzdelmet borda­sérülés miatt feladni kénysze­rült. A hét ország viadalán egyébként szép magyar siker született- a 63 kg-ban Molnár győzött, míg a 80 kg-ban Kiss és nehézsúlyban Varga Is a má­sodik helyen végzett, dik helyezettek: serdülő leány­csapat, légpuska 40 lövés, 1019 körrel (aranyjelvényes szint); ifjúsági íiú csapat légpuska 40 lövés, zárt irányzék, 1016 körrel (ezüstjelvényes szint); serdülő, fiú, csapat légpisztoly 40 lövés, 946 körrel (ezüstjelvényes szint). A csabaiak legjobb egyéni eredményei: 3. Oláh Dorottya légpisztoly 40 lövés, II. o. 348 körrel. Ugyanebben a számban Rattai Katalin 339 körrel 4. lett. Ugyancsak a 4. helyen végzett a légpuska zárt irányzékú 40 lö­véses ifjúsági számban 349 kör­rel Lipták Mária (ezüstjelvé­nyes szint), valamint ugyaneb­ben a számban 357 körrel Tóth László (ezüstjelvényes szint). Szintén ebben a számban 6 he­lyezést ért el 342 körrel Zsilák Ágnes (ezüstjelvényes szint). Gratulálunk a csabai sportlö­vészeknek! Rákóczi István így tehát április 16-án, szer­dán a Népstadionban Békés me­gye és Fejér megye vívja az országos döntőt, melyet a Ma­gyarország—Wales Európa-baj- noki selejtező mérkőzés előtt rendeznek meg. A mai nap Jdemelkedő Békés megyei Sport­es eményel: Kézilabda. 1MB. I/B. Bea, »«re Sp.—Székesfehérvárt MÄV Előre, férfi, Kórház u., 10.30. NB n. Szar­vasi FSSC—Nagykőrösi Kinizsi, fér­fi, 10.30. Megyei bajnokság. Bcs. MÁV— Cjkígyós, férfi, 10.00. Oh. Kinizsi— Kondoros, férfi, 10.00. Dévaványa— Békés, női, 10.00. Labdarúgás. NB EB Gyulai SE— Erzsébeti STK, 15.30. Bcs. TASK— Szolnoki MÄV, 15.30. Szarvasi FSSC—Kiskunhalas, 15.30. Megyei L o. bajnokság. Békés—Füzesgyar- mat, 15.30. Kondoros—Bcs. MÁV, 15.30. Szeghalom—Bcs. Szalvai, 15.30, Gyoma—Honvéd Dózsa, 15.30. Oh. Kinizsi MEDOSZ—Mezőhegyest ME- DOSZ, 15.30. sarkadi Kinizsi—Bat- tonya, 15.30. Röplabda. NB n. Gyomai STK— Sátoraljaújhely, női, lO.ÖO. Teke. NB n. Gyulai SE—Vasas Ikarus, férfi, kórházi pálya, li.OO Bcs. MAV—Vasas Ikarus, női, Bar­tók Béla u., unó. Békésen befejeződtek a márciusban kezdő­dött labdarúgó Téli Kupa csoport- mérkőzései. A két csoport állása. - I. csoport L Kamut! TSZSE 5 3 11 13— 5 1 2. Bék. SZMTE 5 3 11 10— 3 1 3. Mezöb. Sp. 5 2 3 1 13— S * 4. Telekgerendás 5------5 5—13 — n . csoport 1. Tarhos 5 4 1 — IS— 7 3 2. Bcs. Magyar—Csehszlovák Baráts. TSZSE 5 3 11 13— ( 1 3. Bucsa 5 2 12 12—10 5 4. Köröstarcsa 5 113 10—15 3 5. Bcs. Szabads. TSZSE 5-------5 5—15 — A Kamut—Tarhos döntőt május 1-én rendezik. A Békés megyei Gabonafelvásárló és Feldolgozó Vállalat központi karbantartó üzeme azonnali belépéssel felvesz GÉPKOCSISZERELÖ ÉS VILLANYSZERELŐ SZAKMUNKÁSOKAT. Jelentkezni lehet az üzem vezetőjénél, Békéscsaba, Kórház u. 1. 266143 fl Budapesti Kőolajipari Gépgyár azonnali belépésre keres központi telephelyére, továbbá műszer- és technológiai szerelési munkahelyekre (Algyő, Százhalombatta) külszolgálatos munkakörbe: lakatos, villanyszerelő, esztergályos, asztalos, kőműves, kovács, lemezlakatos, tv- és lánghegesztő, csőszerelő, marós szakmunkásokat, továbbá öltözőőröket, őröket és férfi segédmunkásokat. Vidéken minden szombat szabad. Jó kereseti lehetőség. Munkásszállás, üzemi konyha van. A munkásszállás vidéken ingyenes, a központban havi 75 Ft térítésért. Felvétel esetén az útiköltséget megtérítjük. Próbaidő alatti kilépés esetén az útiköltséget visszavonjuk. Segédmunkások részére hegesztőképzés, jelentkezés a vállalati üzemgazdasági és munkaügyi főosztályon; Budapest, XVIII., Gyömrői út 79—83. vagy a vidéki munkahelyek vezetőinél. Megközelíthető: a 95-ös, a 17-ee, a 117-es ée a 35 Y jelzésű autóbuszokkal Szárdán a Népstadionban: Békés megye—Fejér megye döntő