Békés Megyei Népújság, 1974. október (29. évfolyam, 229-255. szám)

1974-10-27 / 252. szám

Az IVB I-be került az Előre Sp. női kézilabdacsapata »<*. Flóré gpurtama—Budapeetl Kpitök 6—4 (2—1). NB I B-a női Jiézilatxia-mérkfteés, Békéscsaba. 110 ne?4>. V: Kiss, Sebő. Előre Sp.: ■Bonyhádi — Oláh 1. Tobakné l. Drienyovadd, Caultkné j (kettőt büntetőből), Kovácsné 1 (7 méte­resből), Sziszáic. Csere: Bielilc. I.ele Mihály. Dermesztő hidegben, szakadó esőben, csúszós bitumenen, nehéz, vizes labdával kezdtek a csapatok. Oláh szerzett szahaddo- bos után vezetést, a vendégek azonban ,— «lövésből — hamar egyenlítettek. (1—1). Bonyhádi zic­cert védett, majd a pestiek kapu­fára' lőttek egy 7 méterest. Drie- nyovsakit lerántották, a megítélt büntetőt Csullkná értékesített#, (a—1). Két pesti kapufa-lövés után Csuliknét i percre kiállították. Büntetése a szünet után még egy percig tartott. Ezalatt Kovácsné lőtt gólt 7 méteresből! (9—1). Átlövőé­ből szépítettek a vendégek, majd « csabaiak jutottak emberelőnyhöz. Meglepetésre a fővárosiak egyen­lítettek (3—8). Tobakmé remek egyéni akciója végén az Előre Spartacuat juttatta vezetéshez, az­után Csullkné nemek átlövése akadt meg a felső sarokban (t—3). A másik oldalon a kapufán csat­tant a labda, nyomban utána Bie- iik védett parádésan, Csullkné, Ko­vácsné a kapufát találta el, majd Kovácsné 2 perces büntetést ka­pott. Hetesből 5—4-re módosult az eredmény — a 45. percben. Előző­leg állt a játéik, ugyanis ki kellett vezetni a pályáról a vendégcsapat szalrvezetőjét. A folytatásban To- baknét lerántották. Ez ja 7 méte­re» I Csullkné nem hibázott! «—4. A hajrában Bielik újabb ziccert védett és Kovácsné — ismét a ka­pufát találta el. Az utolsó pillana­tokban Zent* arcul ütötte Csulik­nét, amiért a végleges kiállítás sor­sára jutott. A hárma* sípszó után a közönség hatalmas ünneplésben részesítette a Illa-fehér csapatot, i A nagy jelentőségű mérkőzésen — keményen küzdő, képzett csapat ellen biztosította a győzelmet, és az NB I-be jutást az Előre Spartacus. Az együttes valamennyi tagja szív- vel-lélekkel küzdött és mindent megtett a győzelemért! A csapat valamennyi tagjának, a vezetőknek — szívből gratulálunkl Kitettek magukért fogataink a hajtó derbyn A közelmúltban rendezte me* a Magyar Lovas Szövetség az 1974. évi hajtó derbyt Mélykútom, festői kör­nyezetben. Mint ismeretes a magyar ItajtóKport — az utóbbi években az együk sikert a másik után aratja- A közeim ültben Eülőp Sándor nyert világbajnokságot! A derby mezőnye erem a bajnok­ságom is nagyon, erőe volt. Békés megyét — a Délkelet-magyaronszági Területi Lovas Szövetség képvisele­tében — a mezőhegyest lótenyészté­si felügyelőség éa az orosházi ÜJ Elet Tsz négyeafogátal képviselték — kiválóan! A hajtó derby hárommapoa vemer ny<inek eled napján a mezőhegyes) Kiás Imre nyerte a dijhajtáat No­nius ménfogatával, míg Varga Sán­dor (Oh. Dj Elet Tsz) magyar fél­ver fogatával harmadik lett. A má­sodik versenynapon az igen nehéz, homokos talajon, komplikált akadá­lyokkal teli, 42 kilométeres pályán — a távhajtást bonyolították le. Itt Varga Sándor a hammadik, Kiss Im­re a nyolöádik helyét szerezte meg. Az akadály-hajtásban Kiss Imre ért el harmadik helyezést. Sajnos, ebben a számban Varga Sándor lo­vai a vizes árkon - nem mentek át — és ez a mézöhegyesi versenyző­nek dobogós helyezésébe került! A magyar hajtó derbyről Kiás Imre ötödik, Varga Sándor hatodik helyezéssel jött hazái A két előkelő hely azt bizonyítja, hogy jó ütőn jár a területi lovas- saöveteég, amikor mindent megtesz a hajtósport fejlesztéséért. Kiss Im­re és Varga Sándor szereplése azt bizonyítja, érdemes bízni hajtolnk- ban és a jövőben még nagyobb tá­mogatást kell adni ennek a venseny- ágnák. A helyezések értékét növeli az a tény, hogy versenyzőink elő­ször szerepeltek a legjobbak kö­zött A lovasszóvetség elismerését jelen­ti, hogy az orosházi Varjú Károly -v versenybíróként — működött közre a derbyn. Gratulálunk á versenyzőknek, és Magyar-Vietnami Barátság Mg. Termelőszövetkezet Körösladány megvételre feladni: 2 db „OROS” FKA—2,6 kukorica adaptert 2 db „FAUN” adaptert 2 db MÄHLADER rendvágó és szedőt. Érdeklődni lehet a gépmű- helyvezetőnél, I. körzet reméljük, hogy gazdaságaik fokozott figyelemmel kísérik jövő évi felké­szülésüket, s az alkatain edzés he­lyett rendszeres felkészülési lehető­séget biatoeítainak számukra. Ha így lesz, ezzel megteremtik az élőbbre lépés feltételét és a dobogós helye­zés a jövő évi versenyen — kézzel­fogható közelségbe kerül. E*. P. Vívás Hajtman János sikere Szegeden harmadosztályú férfi .minősítő törvivovenseriyt rendezett a Q&ocngrad megyei VSZ, melyen a | SZBOIá, Szegedi Postás, Kecskemét, Szentes. Hodmezővásárhely és a Bcs. VTSK 36 versenyzője lépett pástra. A viadal — mivel az előfeltételek adva voltak — minősítő jelleggel bírt. A selejtezőket, az elődöntő el­ső fordulóit a Bcs. VTSK-vívók könnyen vették és mind az öten továbbjutottak a középdöntőbe. In­nen. Grecsei, Au do és Egri nem ju­tott tovább, Hajtman csoportjából elsőnek, Ancsin harmadiknak ke­rült a kilences döntőbe. / Hajtman okosan vívott és a dön­tő első harmadában veretlen ma­radt. Később aztán a vásárhelyi Easkutoi — 4:0-ás vezetés után — 5:4-re kikapott. így nyílttá vált az első hely kérdésé, ugyanis a vá­sárhelyi A bony inak és a szentesi Kudomráknák is egy Veresége volt. A továbbiakban Hajtman bámulatos nyugalommal, egylámpás találatok­kal 5:0-ra verte vetélytársait és ra- j szolgált a győzelemre! Ezzel meg- | •zerezte az aranyjelvényes ifjúsági sportolói minősítést. Anosln kilen­cedik helyezése, a döntő erős me­zőnyét tekintve nem lebecsülendő. Kár azonban, hogy itt idegesen ví­vott. Ha nyűgöd tab b — tudását ala­pul véve —*, jobb helyezést ér ed. Békési Egyetértés Mgtsz FELVÉTELRE KERES: azonnali belépéssel két fő KOVÁCS szakmunkást. Fizetés: megegyezés szerint. Jelentkezés: a tsz-elnöknél. 5631 Békés U. Rákóczi Y- B. 33. sz. 353314 Újpesti Dózsa— Békéscsaba 1—0 (1—0) A mai nap kiemelkedő Békés megyei sport- eseményei a következők: Teke: NB n. Nőik. Bcs. Előre Spartacus—Kőbányai Sör, Bartók Béla u. 11.00. Kosárlabda. NB n. Mezőberényi ÁFÉSZ—Egyesült Gyógyszer, szabadtéri pálya, 11.0», női. Sakk. OB II. Bcs. Előre Spar­tacus—Nyíregyházi Spartacus Pető­fi, Gabonafelvásárló. Gyulai u. 2. 9.00. Kézilabda. NB n. Bcs. vízmű —Cegléd, férfi, u.oo, Fenyő, Kár­páti. Labdarúgás. NB Hl. Bős. VTSK —Mezőfi se, 13.30, Szarva« FSSC —Láng Vasas, 13.30, Megyei L osz­tály. (Ke dés egységesen 33.30-kor). Honvéd Szalvai SE—Battonya 9.30, Honvéd Dózsa SE—Bcs. Agyag­ipar, Oh. MEDOSZ—Be«. MÁV, Mh. Cukorgyár—Füzesgyarmat, Gyomai STK—Mh. MEDOSZ, Szeghalom— Sarkadi Kínja«, MezőkovácSházá— Oh. Kinizsi, Kondoros—Békés. A felfutásért küzd a Bcs. Vízmű Tegnap délután a Bem. Előre Spartacus NB I B-a női kézilabda" rsapata harcolt ax első osztályba kerülésért, ma a Bcs. Víaamű SC férfigárdája vív nagy jelentőségű mérkőzést a Cegléd együttesével. A tét* a bajnoki elm megszerzés©, az NB I B-be jutás! Tavasszal Cegléden vereséget szenvedett a Vízmű, most itt az alkalom a visszavágásra! Bízunk abban, hogy a közönség buzdítása mellett győznek a vízműsök, és ez­zel a két ponttal — akárcsak múlt vasárnapi győzelmével a Bcs. Kon­zervgyár női csapata — megnyerik az Nb II kö^épcsoportjának baj­nokságát! A Bcs. Vízmű—Cegléd mérkőzés­re ma délelőtt 11.00 órakor kerül sor a Kulich telepi, Szerdahelyi ut­cai Vízmű-pályán. Teke A megyei férfi tekeba.inokság állása a következő l. Gy. Lendület 12 10- 2 74:22 20 z. Batt. ÁFÉSZ n 8- 4 59:37 18 3a Bcs. Előre Sp. u 7- 4 56:32 14 4. Gy. Lendület/b 12 5 18 39:57 11 5. Bcs. MÁV 11 5- 6 43:45 10 fi. Mb. TevtIJ 12 4 1 7 37:59 9 7. Gyulai SE 12 3 2 7 40:58 8 8. Batt. SZSE 10 2- 8 20:60 i NB I-es bajnoki labdarúgó­mérkőzés, Újpest, Megyeri út, 3500 néző. V: Hámori (3) Neu- ber, dr„ Tapolcay. Ü. Dózsa: Szigeti (6) — Kolár (8), Har­sány) (7), Horváth (7), Kellner (7) — Dunai XII (8), Fazekas (8) , Tóth (8) — Fekete (4), Be­ne (5). Nagy (5). Edző; Várhldi Páll. Békéscsaba: Tóth (8) — Pai-óczai (6), Láza (7), Vágási (6) , Schneider (7) — Kerekes (7) , Pogács (7). Dávid (8) — Ki- rólyvári (5), Németh (5), Po­gács (5). Edző: Babolcsay Gy. Cserék: Horváth helyett Sar­lós (5), Láza helyett Moós (4) a szünetben. Fekete helyett Zámbó a 70. percben, Király- vári helyett Bánáti a 75. perc­ben. Szögletarány: 12:3 (6:1) az 0, Dózsa javára. Nagy lendülettel kezdett mindkét együttes. A 3. percben Pásztor két jól sikerült csel után beadott, az újpesti véde­lem nehezen mentett az elcsú­szó Dávid elől. Két perccel ké­sőbb Pásztor, Dávid akció vé­gén az előbbit dancsolták. Dá­vid rúgta a szabadot, labdája a sorfalról lepattant, a erejét vesztve Szigeti zsákmánya lett Fölénybe került a hazai gárda. A 17. percben Kerekes gán­csolta Fazekast. Fekete, majd Horváth kapta a labdát, s ő csúnyán mellélőtt. A 25. perc­ben villámgyors Fazekas, Nagy akció végén a szélső százszáza­lékos helyzetben hibázott. Egy perccel később Kerekes a fele­zővonalról jó labdával szöktet­te (nem tévedés) az újpesti Fe­ketét. Horváth óriási bombát eresztett meg 17 méterről, Tóth remek védését tapsolta a né­zősereg. A választámadásnál Pásztor eselsorozata után — bal oldali szögletet rúgott Schneider. A remekül ívelt labdát Németh a kapufára fejelte. Az újpesti kapus már verve volt. Közben előzőleg Láza, majd ez­után Horváth is megsérült, az utóbbi lement a pályáról, de pár perc múlva visszatért és tovább sántikált. F.kkor furcsa természeti tü­neménynek volt tanúja az új­pesti pálya közönsége: hirtelen beborult, sötét lett, messziről é^zengés hallatszott bekapcsol­ták a pálya világítását és így folytatódott a mérkőzés. Pedig ekkor még csak délután 4 óra volt. A vihar, illetve a zápor mindössze pár percig tartott, majd újra kivilágosodott. És ekkor megszületett a mérkőzés egyetlen, újpesti gólja. A 35. percben Kellner szép beadásából — ügyes cselek után — Bene mintegy 6— 7 méterről megszerezte a mérkőzés győztes újpesti gólját, 1—4). Második félidő. A megsérült Láza (húzódás) helyett Moós állt be. de a hátsó sorok megváltoz­tak. Kerekes került Láza helyé­re, Dávid — Vágásiéra. Bene sikertelen lövése vezette be ezt a játékrészt, majd Pász­tor rúgott szabadot a 11 -es pont magasságából. A megnyesett labda Németh fejére szállt, de olyan rosszul fejelt, hogy a lab­da óriási helyzetben — nem a kapuba, hanem az egyik oldalt álló újpesti játékoshoz került. (Ez is óriási lehetőség volt a gólszerzésre). Váltakozó lett a Játék, a vendégek legalább any- nyit támadtak, mint a sokszoros bajnok. Az 55. percben Németh és Pogács egymás meg nem ér­tése miatt hiúsult meg egy jó csabai támadás, majd Harsányi hibája után Németh törhetett előre, de 25 méterről messze a kapu mellé durrantott A 60. percben Fazekas vágta 25 mé­terről fölé a labdát. A 76, perc­ben Bene két csellel tisztára játszotta magát, s lőtt. A Kapu jobb sarkába tartó labdát Tóth — remek vetődéssel — csak ki­ütni tudta Nagy László elé, de a labda helyett Nagy zuhant a hálóba. A 87. percben szöglet után Szigeti csak szerencsével tudta megmenteni a hálóját a góltól. Rögtön ezután Moós buk­tatása miatt rúghatott szabadot a Békéscsaba, de ezt is hárította az újpesti kapus. * ♦ • Élénk iramú, közepes színvo­nalú mérkőzésen a csatárok — mind a két oldalon — nagyon gyenge napot fogtak ki. A szer­dai kupavereség bizonyos fokig még éreztette hatását az Ű. Dó­zsa játékosain, bár lendület,ük­kel, lelkesedésükkel és az aka­rással nem volt baj. Mindez csak növeli a békéscsabaiak teljesít­ményének értékét! Mert: igaz ugyan, hogy egy góllal kikap­tak — az Ü. Dózsától, amely Öt­letesebben, szemre is szebben játszott, gyorsabban szőtte a tá­madásokat —, de végeredmény­ben az újonc a bajnoktól, a bajnok pályáján szenvedett egy- gólns vereséget! És ha Fortuna? ezen a na­pon csak kicsit is a vihar­sarki vendégek oldalára áll. nagy szenzáció születhetett volna az úinesli stadionban. Az újnestiek legjobb csaoat- része a Dunai III. Fazekas, Tóth összeállítású középpályás sor volt. Ettől a hármastól sok szé­pet láthatott a meglepően ala­csony számú nézőközönség. Raj­tuk kívül Horváth, Kellner és Harsányi nyújtott a mérkőzés nagy részében jó teljesítményt. A csabaiak legtöbbje Tóth és Dávid volt. Tóth véd fte- tetlennek látszó lövéseket is védett, a gólról nem tehet, Dávid pedig 90 percen ke­resztül kitűnő teljesítményt nyújtott. Rajtuk kívül (amíg nem sérült meg) Pásztor és Láza emelke­dett ki a csaoatból és Schneider csupa szív, lelkes játéka volt dicsérhető. Feltűnő volt a más­kor jó teljesítményt nyújtó csa­tár-hármas indiszponáltsága. Hámori játékvezető igen jól vezette a nem könnyű mérkő­zést. További eredmények: Vasas— Rába ETO 1—0 (0—0), Csepel— MTK 0—0, Videoton—PMSO 1—0 (1—0), Bp. Honvéd—Hala­dás VSE 2—0 (1—0), SBTC— FTC 0—0. A Tatabánya—VM Egyetértés és a Diósgyőr—Zala­egerszegi TE mérkőzést ma dél­után játsszák le — 13.30 órai kezdettel. Cf^eUiums! A városi tanács vb pénzügyi osztálya felhívja a házadó alá eső épület tulajdonosai (haszonélvezői)> illetőleg a ház­ingatlanok kezelőinek figyelmét, hogy 1974 november navában az adóügyi csoporthoz az ott díjmentesen be­szerezhető hivatalos nyomtatványon liázadébwa Llá it kötelmek katí^íftani azokról az épületekről (épületrészekről), told a1 ék - ép ítkezé- sekről stb., amelyeket (egészben vagy részben) 1974. évben vettek használatba, amelyeknél a tulajdonos (birtokos, haszonélvező), illetőleg a kezelő vagy bérlő személyében a bérjövedelem összegében, valamint a házadót érintő bármely vonatkozásban a legutóbb benyújtott bevallás adataihoz (megelőző adókivetésben) képest változás kö­vetkezett be. A házadóbevallást az egész épületre kiterje­dően kell benyújtani. 1975. január hó első napjától a házadé kivetése végett mindennemű változást 15 napon belül kell adóbevallás benyújtásával az első fokú adóhatósághoz bejelenteni. VÄROSI tanács v. b. PÉNZÜGYI osztálya BÉKÉSCSABA Nagy József