Békés Megyei Népújság, 1973. december (28. évfolyam, 281-305. szám)

1973-12-04 / 283. szám

A »handlnngi iM*asl4i1Heit1<t3fr‘bajno'k*ágtMt£ isházi első, Gergely második Malmö. Ä skandináv nemzet­közi asztalitenisz-tíajnokságon, a vasárnapi döntőben, a jugo­szláv ex-Európa-bajnok, Sur- bek ötjátszmás csatában 3:2 (—4, 14, —17. 17, 17) arányban győzött Gergely Gábor ellen. Még egy számban, a női pá­rosban volt érdekelt magyar versenyző: Kisházi az angol Hammersley-el az oldalán 3:1 Oszt első étában, (Fagyban, jeges talajé» 3*4- szották le az !JS ü-es labdarúgó-baj­nokság; őszi, IS. fordulóját. Aaered. mények eselc.veltak: Vasas—SZEOX, 1—1 <0—0), Videoton—Riba BTO S—0 <0—0), Ferencváros—Haladás VSÄ S—1 (2—0), Újpesti Dózsa—Tatabánya 0—0 (0—0). MÏK—Bp. Honvéd 2—0 Űh-0). VM Egyetértés—Salgótarján »—0. Zalaegerszegi VB—Csepel 1—0 n—0), Pécsi MSC­-Dorog 3—1 (0—1). ha N® E SszS végeredsnéay® a. ü. »ta» 25 9 2 % S&-22 20 2. FTC 35 8 S ft 3©—17 1» S. Pécs 215 6 7 2 17—15 19 «. Honvéd SS 9 « 6 30-1« IS & Videotoai SS 7 ft ft 23—18 18 S. Tatabánya 315 ? « ft 21—19 18 1. SBTC 215 5 8 2 15—13 1* S. ÉT© 215 7 ft ft 18—19 18 9. Csepej 315 <S 8 6 21—29 15 ». MTK SS <5 8 S 19—18 15 JÉ 2TB 215 iS 3 «S 18—21 15 12. Vasas 15 2 7 (5 13—19 lu 13. Haladás 25 3 5 ? Uft—23 ÏJ 14. Szeged 215 3 € 8 15—39 10 IS. Egyetértés 315-5 S 10-3« 9 SS. Dorog 25 2 ft 10 13—2« (5 Ötödik helyen zárta a szezont a Bcs„ Előre (—16. 12, 12, 12)-re nyert a csehszlovák Grofoim, Ridedlova kettős ellen s ez a győzelem a bajnoki címet jelentette. Férfipáros: Johansson, Bengts- son (svéd)—Surbek, Sztipan- esics (jugoszláv) 3:0 (16,12, 12). Női egyes: Li Juan-cseng—Li- Sin-yin (mindkettő kínai) 3:0 (18. 13. 20). Vegyes páros: U Juan-cseng, Li Sin-jen (kínai)—Orlowski, Grofova (csehszlovák) 3:1 (20, —18, 19. 14). SAKK Az országos egyéni bajnoksá­gon, vasárnap, függőjátszmákat fejezték be: Faragó—Eperjesi 1:0, Gasztonyi—Honfi 0:1, Eper­jesi—Csőm 0;1, Nagy—Ribli döntetlen, Petrán—Dely 1:0, Lengyel—Honfi 1:0, Ribli—Ha­zai 1:0. Az élcsoport: Faragó 3.5, Adorján, Ribli 3, Csőm, Hazai, Forintos, Lengyel 2.5. Hétfőn szünnap. Madridban & nemzetközi ver­seny 5. fordulójában Portisch a 42. lépésben világossal legyőz­te a jugoszláv Planincsot. Az élcsoport: Uhlmann 4, Furman 3.5, Karpov—Hort 3—3 (1—d, Portisch, Liuboievics 3—3, LABDARÜGÂS Rió de Janeiróban, a dél- amerikai szövetség kongresszu­sán Andesek Kupát írtak ki válogatott csapatok részére. Az 1975-ben kezdődő tBolí­via, Ecuador, Chile, Kolumbia, Peru és Venezuela csapata vesz részt TORNA Medveczky Krisztina geren­dán második, lóugrásban — holtversenyben — a harmadik helyen végzett a tokiói nem­zetközi versenyesi. TENISZ Ausztrália «verte a Davis Kupát, miután az első két egyest követő napon a New- eombe, Laver-keátős 6:1, 6:2, 6:4 arányban győzött a Smith, Van DtHen-páros ellen. Ezzel már 3:0-ra vezetnek az auszt­rálok. VÍVÁS Gerevich György (BVSO győ­zött a Vasas vasárnapi kard­versenyén. 2. Nvúl (Ű. Dózsa), 3. Gulácsi (BVSC). RÖPLABDA Befejeződött a bajnokság. A vasárnap délelőtti utolsó mér­kőzéseken a nőknél az Ü. Dó­zsa legyőzte a Vasas Izzót, a NIM a Közgazdasági Egyetemet, egyaránt 3:0—3:0 arányban. A sorrend: 1. NIM 29, 2. Ü. Dó­zsa 27, 3. Bp. Spartacus 22 pont A iabósrúgó NB 1 S-fesn äs véget élt az őszi bajnokság. A szezon- zárón az Síőre Spartacus értékes pontot szerzett — idegenben, a Pénzügyőr SE otthonában. További eredmények: Bp. Spartacus—Várpa­lota 1—0, (1—Öj, Szolnoki MTK— Komló 2—0 (0—0), Oioszlány—Buda­fok 0—0, Eger—Kecskemét 4—0 (1—0), Szekszárd—Kossuth KFSE 3—o (1—0), Diósgyőr—Debrecen 2—2 (1—1). MÁV-DAC (Győr)—Ganz- MÁVAG 1—0 (1—0), Dunaújváros— Olajbányász SE 3—0 (2—0). ál ÜB 1 S ŐSZE VÉGEREDMÉNYE 1. DVTK 11 W ft 3 31—1ft 2ft 2. Szolaok JJ s 5 ft 24—17 21 3. Budafok 11 G 8 3 21—13 20 4. Dunaújváros 11 7 5 5 30—25 19 S. Bcs. É. Sè». ti 7 5 5 17—1ft 19 6. Komló 11 7 ft « IS—15 18 7. Olajbányász n 7 ft € 22—23 18 S. MAV-DAC n 6 5 « 21—17 17 9. DVSC ti 5 7 5 17—16 17 10. KKFSE ti 7 3 7 21—23 17 U. Szekszárd ti ft 8 5 14—12 1« 12. Bp. Spartacus ti 6 ft 7 18—21 1« 13. Pénzügyőr 17 6 3 8 28—39 15 14. Eger 17 5 5 7 24—26 15 15. Kecskemét 17 5 5 7 18—31 15 1«. Várpalota 27 ft 6 7 13—17 1ft 17. Ganz-MAVAG 11 ft 5 8 Uft—24 13 SSL Oroszlány 11 ft ft 9 12—23 22 il. Bo9-gms—I"terna'iónale * 2 2. Foggia—LanerMsi ï 3. Genoa—Cagliari * 2 4. Lázi©—RAma U 5. Mi an—Fiore fin» 1 ®. Torino—J u vertus x S 7. Vem»*®—Samptfo-ia 1 x 8. Avellino—Cr. tarda 1 9. B i">éïsi—Panna U 10. Catanzaro—Varese x 1 11. Novara—Tmana 1 12. Palermo—A*e-Iï y 1 13. Peregi»—Ataï&nfe S s Pâf mérkőzései 14 Beygiann—Spa! 1 15. Ba-I—Ta-anto 1 16. Napoli—C sema 1 (A műit heti tippünk tíztalá- latos volt.) A totó 48. telitalálata; 1, x, 1, 1, X, 1, X, 1, X. X, 1, SC, Z, 1. j mÆÊm î 1913, DECEMBER é. A Wù-fehéréit hosriebb álltait a gyosrlemheç Pénzügyőr SE—Bcs. Előre Spartacus 0:0 Pasaréti út 1500 néző. V: Szá- v6. Pénzügyőr: Vörös — Oláh. Zantai, Csekő, Jaskó, Kisházi. Kováé« (Gergely a 68. percben) Straub, Havasi, Sashegyi, Lesti (Vida, a szünetben). Edző: Mik- sovszky Zoltán. Békéscsaba: Tasnádi — Kvasz. Kende®, Lá­za. Vágási, Schneider, Zielbauer, Moós, Dávid, Németh, Király­vári. Edző: Babolcsay György. ötfdkos hidegben kezdtek n csapatok. Eleinte egymást és a havas terepet ismergetbak. Az­tán tíz perc elteltével a lenge szelei és a hideget is elfelejtet­ték, s mindkét csapat belelen­dült. Az első negyedórában in_ kább a csabai kapus melegedhe­tett játékba. A 10. percben Stra­ub, majd Havasi próbált elfut­ni; Straub hosszan szöktette ma­gát s elcsípték előle a labdát Havasi pedig csúnyán mellélőtt. Pár pereces később szép balol­dali csabai akció végén Király­vári lőtt mellé. Ezután hol az egyik, hol a másik térfélen patto­gott a labda, majd elkövetkezett a 25. perc, amely fordulópontot hozhatott volna. Sielbauer és Jaskó harcolt a labdáért, a csabai fiú remekül elment beadott dl Németh — a bosszú sarokba lőtte a lab­dát. Szávó játékvezető — a partjelző beintésére — lesei­mén nem adta meg a teljesen szabályos gólt. Közvetlen ez­után a bíró Királyvárit rekla­málás miatt felírta. Utána Királyvári 18 méterről élesen lőtt. Vörös vetődve hárí­tott. Ebben az időszakban nagy békéscsabai fölény jellemezte a mérkőzést. A játékosok rengete­get csúszkáltak, de helyzet egyik kapu előtt sem adódott. A 32. percben Németheí csúnyán felvágták, utána Havasi „eső. volta” meg a hideg ha­vat Pár perccel később Né­meth villámgyorsan megug­rott, s halról jobbal mellébonv bázoít A 35. percben Zielbauert gáncsolták és Schneider 20 mé­terről gyengén a sorfalba lőtte a labdát. Közvetlen azután Ki­rályvári futott el reménytkeltő- en, de kivárt és elsodorták. A játék változatosságát mutatta, hogy a következő percben már Tasnádi védte — nagy bravúr­ral — Havasi lövését. A 43. percben ismét Királyvári futott el. de nem tudott mit csinálnia labdával és — azzal együtt — tették ki a partvonalon túlra a védők. Második félidő. KSetőn m eleién Németh remekül robo­gott a Pénzügyőr kapuja felé. de többről. balról gyötörték, lökték, és kipattant előle a labda. Az 52. percben Dávid lőtt mész­sziről — fö’é. A másik oldalon, ugyancsak messziről, 35 méter­ről, Kovács rúgott szabadot — szintén fölé. Remek Moós—Ziel- hauer—Dávid adogatás után Né­meth kapta a labdát, s Oláh az utolsó nillanatban vágta szöglet­re a bőrt. Az ellentámadásnál Jaskó laposan meTéiőtt. Még ugyanebben a percben Németh a balszélen nagyszerű cselekkel csapta be a hazai védőket, ma­gasan beadott, bent azonban egyetlen csabai fiú sem volt Az 59. percben Dávid 35 méterről rúgott szabadot — Vörös öklöz_ ve mentett, a labda ott Pattogott az ötösön, de a kann közelében nem volt csabai játékos. Németh élői mentett öklözve Vörös, a labda messze a me­zőnybe pattant. A 60. percben nagy csabai főlény közben, Moós óriási kapufát lőtt. Aztán egészen váratlanul — a csabai fö'ény után — feljött a Pénzügyőr és két pere alatt há­rom szögletei ért el. A harma­dikat Tasnádi nagy bravúrral to­Tasnád] ezúttal is jói látta «Ï feladatát, több nagy lövést bra­vúrosáé hárított. nyerelte ki- A 70. percben Vida a jobb oldalon elfutott, laposan lőtt — Tasnádi kezébe, majd új­ra a cserejátékos Vida — vétette magát észre. Maga­san beadott, Havasi azonban lyukat rúgott. A 47. percben Németh dancsolt a félvonalon, rögtön utána újra a Pénzügy rúghatott szabadot. Schneider remek labdával szök­tette a felfutó Kvaszt, a beadás eredménye — szöglet lett Pár percig még szorongatott a zöld­fehér, hazai csapat. Oláh veszé­lyesen tört előre, Tasnádi azon­ban nagy nyugodtságáról tett bizonyságot — és vetődve men­tett A 84. percben Kerekes leköp_ te a félvonalnál ellenfelét, Szávó azonnal leküldte a pá­lyáról. Ezután már nagyon vigyáztak a csapatok a 0—8- ra. Ezen a mérkőzésen a havas, csúszós pálya; a bőrszegeik, és természetesen a felkészít’tség, a nagyobb tudás játszotta a fő­szerepet. A lehetetlen talajon a hazaiak csúszkáltak többet a Zielbauer jó néhányszor veszé­lyeztette a Pénzügyőr SE kapu­ját. A 25. percben, középre kül­dött. mintaszerű beadása után senki — csak a Partjelző látott lest.. jobb felkészültség és a nagyobb tudás a vendégek oldalán volt S hogy ennek ellenére mégsem győztek, annak elsősorban az volt az oka. hogv a pestiek na­gyobb akarattal, e’szántabban küzdöttek, s ezzel — a csabaiak nagyobb technikai felkészültsé­gét iobb csapatjátékát — ellen­súlyozni tudták,, De még így te győzhetett vol­na Babolcsay mester gárdája, ha „Fortuna” nem pártolt Tol­na d tőlük (Moós kapufája, mái a Pénzügyőr kapusa már verve volt), vagy akkor, ha a partjelző zászlója nem emel kedik a magasba, egy olyan támadásnál, amelynél a lab­dát beadó csabai játékos szem­mel láthatóan nem előre, ha­nem visszafelé gurított, s amelynél a berohanó Németh a labdát a hálóba lőtte. Így aztán Szávó játékvezető — akarva-akaratlann] — téves: ítéletével az eredményt is be­folyásolta. Szávó elég közel állt az esethez, partjelzőjét felül kellett volna bírálnia!) Az egész 90 perc alatt mind­két csapat nagyon vigyázott ar­ra, hogy védelmét megfelelőé® biztosítsa, így aztán megtörtént nemegyszer, hogy csabai táma­dásnál mind a 11 pesti játékos® hazai — Pénzügyőr támadásnál pedig—,mind a 11 vendégjáté­kos a csabai térfélen, a kaputól 40—50 méteres körzetben tolom, gott, szorgoskdott. így bizony nagyon nehéz dolga vo’t a ta­valyi gólkirály Némethnek és az idei „trónörökösnek”, a Pénz­ügyőr Havasijának is. Amit még el kell mondani * mérkőzésről: a 24 játékos na­gyon sokat mozgott (ez az 5 fo­kos hidegben persze érthető volt), a békéscsabai együttes sokkal stílusosabban játszott, a síkos pályán jobban .korcsolyá­zott’ és a kapura is veszélyesebb volt. Egyszóval közelebb állt * győzelemhez, _A Pénzügyőr csapatának m legjobbjait a védők között ta­láljuk. Vörös kapusnak volt né­hány parádés védése, de Oláh, Jaskó, Kisházi és Zentai is sok nehéz helyzetben tisztázott. Elöl a technikás Straub és Sashegyi ésszerű játéka, néhány szelle­mes, szép átadás érdemel első­sorban dicséretet. A Békéscsaba együttesében Tasnádi tudását ritkán tették próbára a Pénzügyőr-csatárok. Amit hárítania kel’ett, azt hárí­totta. A védelem tagjai általá­ban tol rombolták, és — ami ezen a talajom nagyon fontos volt — nem vágtáik a labdát, s legtöbbször társaikhoz adták. Láza, Schneider, Moós ás Dávid kiemelkedett a csapatból, renge­teg haszná’ható labdát adtak Némethéknek. As önbíráskodé Kerekes megérdemelt büntetést (kiállítási) kapott. Németh igen gyakran változtatta helyét, vol­tak kitűnő alakításai is, de őt általában kettős őrizetben tar­tották. Sajnos, lövései nem si­kerültek. Királyvárj sokszor re­mekül futott el, viszont labdái gyakran nem oda jutottak. ah©_ va szánta. A többiek — Kvasz, Vágási, Zielbauer — becsülettel küzdött, mindent megtett a pontszerzésért Nagy Józse Londonban nagy érdeklődéssel váriák a ma­gyar ököl vívó-válogatót. Az új Ságok szerint Európa második legerősebb csapata lép szerda este szőri tóba, s a kapitányuk nem más. mint az a Papp László, aki 1948-ban éppen Lon­donban kezdte el olimpiai sike­reit. Jellemző az érdeklődésre, hogy a hivatalos angol—magyar találkozót az angol televízió :—■ szerda este — egyenes adásban közvetíti. A rendezők felkérték Joe Bugnert. a magvar szárma­zású hivatásos ökölvívó Európa^ bajnokot, hogy a vendéglátók nevében köszöntse a mérkőzés előtti ceremónián ® magyar csa- satot