Békés Megyei Népújság, 1973. augusztus (28. évfolyam, 178-203. szám)

1973-08-22 / 195. szám

I Érdemes volt tévét nézni szombattól hétfő estig A kétnapos ünnep három té­vés pihenőnapot jelentett. Már a szombat esti program is vá­rakozással töltötte el azt, aki erre a három napra jobban oda­figyelt a televízióra, és szórako­zását elsősorban vagy nagyrészt a képernyő előtt kereste. Ez alkalommal az ünnepi ese­mények közvetítését-szerkeszté. sét, valamint a hasznos szóra­kozás lehetőségeit vettük szám„ ba. Alkotmányunk megszületésé­nek 24. évfordulóján a Magyar Televízió az eseményeket jól követő, érdekfeszítően izgalmas helyszíni közvetítésekkel újból bizonyította, hogy a politikai ri- portázs e fajtájával már régen megtanult és tud nagyvonalúan — úgy is mondhatnánk, hogy — világszínvonalon élni. A Kos­suth téri nyilvános tieztavatás- sal Kezdődött és folytatódott a káprázatos vízi- és légi parádé­val, melyen a tévé előtt ülők ugyanúgy az élmény részesei lehettek, mint azok, akik Buda­pesten, a Dunaparton vagy a Lánchídon, a Margíthídon gyÖL- nyörködtek a rengeteg látvá­nyosságban. Meg kell állapíta­nunk — és azt hiszem, ebben minden tévénéző egyetért —, hogy ez a hétfő délelőtti hely­színi adás kitűnően szervezett, lényegretörő és érzékletes volt. Gondosan kerülték a lassan már megszokott képi-közhelyeket, nem képeztek üresjáratokat p.’dául azzal (mint régebben annyiszor!), hogy nem is annyi­ra a parádét, mint inkább az abban gyönyörködő pestieket ér; a főváros panorámáját mu­tatták ország-világnak. Igv tör­ténhetett, hogy a tévénéző ezen a hőséggel, verőfénnyel sem fu­kar augusztusi délelőttön való­ságos részese lehetett az Alkot­mányt ünneplő dunai látvá­nyosságnak. Hétfőn . este a híradó adott ügyesen és újból csak lényegre törő áttekintést a nap esemé­nyeiről, köztük a békéscsabai nemzetiségi fesztiválról is, igaz kissé egysikúan, csak az együt­tesek felvonulásáról. Ide tarto­zónak említem meg, és hívom fel az olvasó figyelmét a vasár­nap kezdődött „Bemutatjuk Magyarországot” című filmsoro. zatra. Az első rész az ezer- esztendős Esztergomba vitte el a nézőt, és kalauzolta végig a városban, nevezetesséaeit meg­ismertetve. Várjuk a folytatá­sokat! Egy mondatban még: jól tájékoztatott a világ és az or­szág elmúlt hét napjáról a va­sárnap esti „Hét”. A műeorszerkesztőket dicséri a három nap szórakoztató prog­ramja. Ünnepi alkalmakhoz méltó válogatási lehetőséget adott, és színvonalat is. Már szombaton este izgalmas él­mény volt a mozikban nem ját­szott amerikai film, a „Ne bánt. sátok a feketerigót!” vetítése. Robert Mulligaan rendező ki­váló helyzetjelentést adott az átlag-amerikaiak világáról, és félreérthetetlenül letette a voksot az Igaz emberség, mint legfőbb erkölcsi tartás mellett. Tetszett a vasárnap esti Kel­lér Andor-em’ékmúsor, bár akadt a jelenetek között több is, amelyet kissé felületesen „kentek oda” a kénszalagra, de akadt kiváló is, a Beöthy Lászlót Idéző, Makay Margittal és Rá­day Imrével a főszerepben. Szí­vesen emlékezünk egy ismét­lésre is: „Egy óra, három arc”, főszerepben Darvas Lilivel és záróaktusként az interjút ké­szítő kitűnő Vitray Tamással. Hétfőn este a Csiky Gergely színművéből készült „Mákvirá­gok” le a jől sikerült produk­ciók sorába tartozik, előtte pe­dig kora este Csehov: „Jubileu­mában” Psota Irén és Inke László komédiázott stílusosan. Végül — de nem utolsósorban — a mai magyar költők verseit mondták fiatal színészek, főis­kolások, váltakozó sikerrel és színvonalon. Érdekes volt meg­figyelni az amúgy is túl közeibe hozott arcokon a belső tartást: volt sok alázatot sugárzó arc, volt görcsösen merev, csupa­szé), csupa szem, és olyan is, me’ynek félmosolyában Külö­nös, gátlástalan „agresszív-biz­tonság” bujkált. Az ember úgy érezte, hogy ez a két-három művész, és zseni-jelölt a vers fölé terpeszkedett mondván : köszönje meg a költő, hogy volt szívós elmondani a versét. Nem hiszem, hogv egyedül állnék ez­zel az érzéssel és a többszőrt ilyen felismerés meg is zavarta a maradandóbb vers-befogadást. Ennyit feltétlenül el ke’lett mondanunk a három nap tévé- programjáról és hozzátenni: ér­demes volt odafigyelni és le- r ülni a készülék elé. Sass Ervin Amerikai történelmi film a hét mozimösnrán Sebesülten sem adja meg magát a Buck és a Prédikátor hőse. A hét egyetlen filmje a szí­nes, szé’es vásznú amerikai Buck és a Prédikátor. A törté­net a polgárháború után játszó­dik- amikor a felszabadított né­ger rabszolgák menekülni igye­keznek az őket a törvény elle­nében is fogva tartani kívánó volt uraik elől. Ahol lehet, se­gíti őket Buck — a Megbilin- cseltekből s a Mr. Tibbs nyo- moz-ból ismert Sidney Poitier játssza a szerepet —, s ha más­ként nem sikerül, fegyverrel szegül szembe a fehérekkel. Köz­ben azonban törvénytelen cse­lekedetre, rablásra- kényszerül, ami miatt újra menekülnie kell. Az újabb fegyveres összetűzést a fehérekre támadó indiánok megjelenése dönti el. A főszerepet s a rendezést egyaránt vállaló Sidney Poitier filmje elsősorban azoknak kí­nál szórakozást, akik az izgal­mas fizikai cselekményű, látvá­nyos, fordulatokban tobzódó al­kotásokat kedvelik. Várpalotai Bányász—* Bcs. Előre Spartacus (1—0) NB I В-s labdarúgó-mérkő-1 zés. Várpalota, 3500 néző, V : Körös (5), Várpalota: Palotai (6) — Süke (0), Csapó A. (7), Janás (9), Kerkai (5), Kiebej (6), Horváth E, (7), Bertalan (5) , Albu .5), Szekér (7), Mártái (6) . Edző: Terbe Benjamin. Előre Sp.: Tasnád.y (6) — Dobó i (5), Kerekes (7), Schneider (7), i Paróczai (6), Lengyel (5), Ziel- ! bauer (5), Moós (7), Dávid (0), Németh (5), Bánáti (0). Edző: Babolcsay György. . Cserék: Albu helyett Csapó Gy, (—), a 72. percben. Szekér helyett Kun (—), a 62. percben, ill. Dobó helyett Kvasz (—), a 67. percben Paróczai helyett Hódi (0), a 46. percben. A várpalotaiak kezdtek job­ban, enyhe fö’ényüket az első tíz percben az Is jelezte, hogy három szögletet ívelhettek be Tasnády kapuja felé. A lila-fe­hérek a kezdeti tapogatózás után, lassan belelendültek és fokozatosan átvették az irányí­tást. A találkozó első nagy hely. zete a 18. percben Zielbauer előtt nyílott, de hibázott. Há­rom perccel később Kerekes próbálkozott, de a félfutó hát­véd óriási bombája kevéssel el­kerülte a kaput. A 24. percben Németh és Palotai összecsapott az ötösön, miközben a labda ottmaradt közelükben. A fel­ugró csabai csatárt Palotai vtsz- szarántotta, de a — szerintünk jogos büntetőt nem adta meg a játékvezető —. továbbot in­tett. Nem szabadult fel azonban a Bányász kapuja ezután sem. A 20. percben Bánáti vállalko­zott, hatalmas lövése a felső lé. cen csattant, majd a kapu mögé hullt. A másik oldalon Albu ka­pott egy jó átadást, de a léc fölé rúgta a labdát. A 31. perc­ben Bánáti újból gólhelyzetbe került, most viszont csúnyán a kapu mellé lőtt. A 34. perc hozta a félidő egyetlen gólját. Lengyel buktatta a mellette futó Al- but. A 18. m-es szabadrú­gást Szekér végezte el, s lab- dá»a a sorfal mellett a felső sarokban kötött ki. 1—0. Zielbauer, az Előre Spartacus csatára. (Fotó : Jankulár Isván) Szünetig mezőnyjátékkal telt az idő, esemény azért így is akadt — sajnos ez eléggé kel­lemetlenül érintette a csabaia­kat: egy összecsapás során Pa­róczai összefejelt a hórlhorgas, sziklaszilárd hazai hátvéddel, Sükével és a Illa-fehérek játé­kosa szünet után már nem tud­ta folytatni a játékot. A második félidőt az Előre Spartacus kezdte jobban. Ennek ellenére az 58. percben újabb hazai gólnak taosolhatott a szépszámú közönség. Csapó A. hosszan szöktet­te Horváth E.-t, aki közép­re gurított, és Mártái (aki­nek őrzéséről Dobó megfe­ledkezett), Tasnády mellett öt méterről nem hibázott. 2—0. A 61. percben még egv nagy helyzete akadt a hazaiaknak, Kerkai végzett el szohndrúgást Nyitány a labdarúgó NB ll-bent Bp. Építőit—Bcs. VTSK 3-3 (2-2) Békéscsaba, Kórház u., 1000 j néző. V: Szabó J. (4) Építők: \ Veróczky (6) — Szeitl (6), Vass I (7), Gelesits (5), Menyhárt (6), Eich (8), Kerel (6), Windt (7). Rozsnyó (8), Nagy (6), Budai (—) (Tamon, 6). Edző: Bolvári Ferenc. VTSK: Széplaki (5) — Harmati (6), Laczó (6), Csicsely (7), Kátai (6). Palotai (5), (Lu- koviczki, 5), Varga M. (8), Var­ga B. (6), (Szász, 0), Kolarovsz- kl (6), Lipták (8), Kalcsó (5). Edző: Sülé István. Szögletarány: 8:6 az Építők javára. A 9. percben Kolarovszki érvényte­len gólt lőtt, majd Kalcsó há­lóba tartó fejesét Eich hárítot­ta. Ezután két gyors fővárosi gól következett. A 14. percben Budai 22 m-rő' a feleslegesen kifutó Széplaki fölött a léc alá lőtt, majd öt perccel később Vindt az üres kapu közepébe helyezett. 2—0. A hideg zuhany mintha felrázta volna a csa­baiakat, a 22. percben Lipták felhöfejessei szépített, 1—2.. Tíz perccel később Veróczky visz- szahúzta Varga B._t a 16-oson A% NB t-es labdarúgó bajnokság első for­dulójának eredményei: Hala­dás—Ü. Dózsa 2—3. Vasas— ZTE 1—1, SBTC— Raba ETÔ 3—1, Tatabánya—Egyetértés 2—1. Csepel—Pécs 2—3, Bp. Honvéd—SZEOL 4—1. Dorog— Ferencváros 1—0, MTK—Video­ton 3—0. belül, a vitathatatlan ll-eet Lipták értékesítette, 2—2. Heve­sebb. változatosabb lett a játék, A félidő hátra’evő részében Ta­mon a fülén megsérült és négy percig ápolták. A második félidő azzal kez­dődött, hogy kipukkadt a labda, majd egy összecsapás során Ka­réi fejbőre felrepedt. Ebben a játékrészben nemigen lehetett beszélni jó labdrúgásról, pontat­lan átadások, technikai hiányos­ságok voltak jellemzők mindkét részről. A 76. percben Lipták a büntetőterületen belül cselezge­tett, amikor Gelesits elhúzta a lábát. Üjabb 11-es, ezt Ismét Lipták rúgta be, 2—3. A, 83. percben Karel közeli bombáját Széplaki a kapufa segítségével hárította. A 86. percben egy ki­pattant labdát Kolarovszki a hálóba lőtt, de a játékvezető nem ^dta meg a szerintünk sza. bályos gólt. Két perccel a be- J fejezés előtt egy szabadrúgást követően Karel átadását Rozs­nyó a „szétnyíló” csabai sorfal mögött a há’óba vágta. 3—3. Csak az első félidő hozott el­fogadható játékot, szünet után nagyot esett я színvonal, ráadá­sul több téves játékvezetői íté­let is rontott a mérkőzésen. Uhrin János További eredmények: III. kér. TTVE—KTE 5—0, FÖSPED —K.-halas 6—0, Bocskai—Szabó L. SE 1—2, Szolnok—Láng 3—2. SZVSF—DEAC 0—0. Sz. Dózsa —MGM 2—1, Volán—Cegléd 1—0. a bal oldalról és labdáját я be­robbanó Horváth E. a kapufára fejelte. Ezután az Előre Spar­tacus következett. A 65. percben Schneider ívelt a kapu elé a bal o'dalról, de a befutó Hódi gólhelyzetben fölé fejelt. Három perc múlva Schnei­der megismételte produk­cióját, Hódi most is szé­pen ment fel és fejéről Pa­lotai hálójába vágódott a labda. 2—1. A gól után a vendégcsapat egyik támadást vezette a másik után, lendületben volt a csatár­sor. A 75. percben azonban Horváth E. beadásánál, egy ka­pu e'őtti tömörülésnél Albu megsérült, három percig állt a játék és ez a szünet láthatólag nem tett jót a lila-fehéreknek. Kizökkentek a ritmusból és a hátralevő időben a Bányász meg tudta tartani egygólo* előnyét. A szépezámmal megjelenő békéscsabai üdülő-szurkolók nem bánták meg, hogy néhány órára otthagyták a Balaton hűs hullámait. A ta’álkozó végig nagyiramú és színvonalas volt. Ha 0—0-nái a játékvezető meg. ítéli a ll_est, bizonyos, hogy az eredmény Is másképp alakul. Ettől függetlenül azonban az első félórában adódott helyzete, két értékesíteni kellett volna, és akkor szintén ponttal vagy esetleg pontokkal tér haza a bé­késcsabai együttes. Végered­ményben a nagy erőbedobással játszó Előre Spartacus a látot­tak alapján rászolgált volna a döntetlenre. Zelenyánszky János További eredmények : MÁV DAC (Győr)—Szekszárdi Dózsa 1—0. Diósgyőri VTK—Szolnoki MTE 4—2, Olajbányász SE (Nagykanizsa)—Pénzügyőr SE. 3—0, Budafoki MTE—Egri Dó­zsa 2—1, Debreceni VSC— Oroszlányi Bányász 1—0, Kecs­keméti SC—Kossuth K FSE 3—0, Ganz-MAVAG — Dunaújvárosi Kohász 3—2. Komlói Bányász— Bp. Spartacus 2—1. A labdarúgó NB I ! В állása 1. Olajbányász 2 2 — — б-i 4 2. Diósgyőr 2 2 — — 6—2 4 3. Komló 2 2 — — 5—3 4 4. Kecskemét 2 1 1 — 3—0 3 5. Várpalota 2 1 1 — 4—3 3 6. Budafok 2 1 1 — 3—2 3 7. DVSC 2 1 1 — 1-0 3 8. Bcs. Előre sp. 2 1 — 1 3—3 2 Ganz-MAVAG 2 1 — 1 3—3 2 ló. Oroszlány 2 1 — 1 1—1 2 11. MÁV DAC 2 1 — 1 1—2 2 12. Bp. Spart, 2 — 1 1 1—2 1 13. Szekszárd 2 — 1 1 0—1 1 14. Szolnok 2 — 1 1 3—5 1 15. Pénzügyőr 2 — 1 1 2—5 1 ló. Dunaújváros 2 — — 2 4—6 17. Eger 2 — — 2 2—5 » 18. KFSE 2 — — 2 1—5 — Totótipplelnk í. Pécs—Vasas X 1 z. Szeged—MTK X г 3. Rába ETÔ—Tatabánya í 4. Egyetértés—Haladás 1 5. Dunaújváros—Diósgyőr X 1 0. Pénzügyőr—Komié X 2 7. Bcs. Előre Sp„— Kecskemét 1 8. Bp. Spartacus—Budafok t 9, Sz'ilnokt MTF—Debrecen í IC. Orosz’ány—MÁV DAC í lí, KOMÉP—Győri Dózsa X 2 13. Körmend—SzFv. MÄV X 2 13. Cegléd—FÖSPED X 1 Pótmérkőzések 14. Kisterenye—Nagyb-Чопу 1 15. Salgótarjáni. KSE— Kazincbarcika 1 16. Rp, Ép.—Szegedi Dózsa l (A múlt heti tippünk tíztalála­tos volt.) A totó 33. heti eredménye: 1, 1, 1, 1 1 11112x112. Tizenhárom + 1 ta Iá latos szel­vény 7 db akadt nyereményük: 72 261 forint. Az 52 db 13 talá- latos szelvényre 11 761, az 1 315 db 12-esre 310 a 11-esekre 20, a 10-esekre 9 forint nyeremény jut.