Békés Megyei Népújság, 1969. november (24. évfolyam, 254-278. szám)

1969-11-18 / 267. szám

I960, november 18. 8 Kedii Őszintén Békés megye kézilabdasportjáról Edzőkérdés > Amint azt elöl­járóban megemlí­tettük, megyénk 70 szakosztályánál I a szakmai munkát 16 minősített és 82 gyakorló edző irányítja. A statisztika te­hát egész kiváló. Viszont.« ' Edzőink közül mindössze 6—7 jár rendszeresen a negyedévenként sorra kerülő megyei továbbképzésekre, pedig az idén olyan világhírű, kitűnő szakemberek -jártak itt, mint Tö­rök Bódog, Albrecht Miklós a férfi-női válogatott edzője. Boncolgassuk tovább az edző­kérdést. Megdöbbentő, hogy a 22 megyei I. osztályú és ifjúsági csapatának — nincs minősített edzője! A megyei II. osztályban szereplő 24 csapatnál öt minősí­tett edző működik.« A megye 81 csapatának szak­mai felkészítését tehát 39 minő­sítéssel rendelkező oktató, segéd- oktató irányítja. Hét minősített edző jelenleg sehol sem tevé­kenykedik. (Vajon miért? Ilyen jól állunk?!) De nemcsak a továbbképzések l látogatásával van baj. Az edzők 15 százaléka fizet csak elő a Kézilabdázás című folyóiratra, pedig a szaklap rajzos edzésgya­korlataival, szakmai, elvi cikkei­vel óriási segítséget nyújt a mindennapi munkához. Évekkel ezelőtt a megyei EB kötelezően előírja az edzéstervek készítését. Jelenleg a továbbkép­zésről távol maradó, a felkészülé­si terveket, az edzésvázlatokat el­hanyagoló edzőkkel szemben a szakbizottság nem tud eljárni, mert az edzői munkaszerződése­ket a sportkörök kötik, az SK- elnökségek hagyják jóvá, így az edző munkáját közvetlenül csak­is ők ellenőrizhetik. Az EB tervezett vidéki edzés­bemutatókat Sajnos, ezekre nem kerülhetett sor, mert — bár kész volt a tematika — a mintaedzést vezető edzők . egyszerűen nem tudtak kijutni — közlekedési esz­köz hiányában — a sportkörök­höz. Azt, hogy a aportegyesűletek mit követelnek a velük munka- szerződésben levő edzőktől és mit nem, azt nem tudni. Mind­össze egy klubnál működik tár­sadalmi, módszertani bizottság, amely az év elején bekérte, fe­lülvizsgálta és megbírálta a me­gyei I. osztályú csapat 1969. évi edzéstervét Gátolja a megfelelő nevelő­munkát az, hogy az ifjúsági csa­patokkal nics idejük foglalkoz­ni az edzőknek. Szakszerű mun­kát nem lehet elképzelni gyakori edzőcserékkel. Jellemző példa, hogy Békés megye egyetlen NB I-es csapatánál 1963-tól 1969-ig kilenc (!) alkalommal változott meg az edző személye. Ez még akkor is magas szám, ha egy ed­ző háromszor dolgozott — meg­szakításokkal — az illető csapat­nál. Felvetődik a kérdés: mi ösz­tönözze az edzőket az alaposabb, jobb szakmai munkára? Az edzők rendszerint egyedül maradnak. Nagyon kevés szak­osztálynál találunk az edző mel­lett megfelelően képzett vezető­ket. Jócskán akad felfogásbeli probléma is. És ez döntő jelen­tőségű momentum! Abban az esetben, amikor bajnokságra tör a csapat, megfelelő munka folyik az edzéseken. Később az edzők zöme megalkuvóvá válik, komoly foglalkoztatás helyett focizással , töltik el a játékosok drága ide­jüket. Az edzői fizetések, az anyagi ösztönzés kérdése is idekívánko­zik. Klubjaink anyagi erejükhöz mérten — az idevonatkozó ren­delkezések értelmében — fizetik edzőiket. Célprémiumok kitűzé­séről, a jobb munkát célzó anya­gi ösztönzésről azonban nem hal­lottunk. Azt sem tudjuk, hogy a klubok a szakmai továbbképzé­seken való részvétel elmulasztása miatt — alkalmaznak-e felelős­ségre vonást? Helyes volna célprémiumot ki­tűzni az edzők elé, hiszen az, aki­nek csapata előkelőbb helyen végzett a bajnokságban, aki­nek legtöbb a saját nevelésű sportolója, akinek legfegyelme- zettebbek játékosai — nemcsak erkölcsi —, hanem anyagi elismerést is érdemel! Működő edzőink zö­me jó eredménnyel végezte el a TF edzői tanfolyamát. Nagyon sok köztük a pedagógus. Sokan nemcsak a szó szoros értelmé­ben vett oktató, hanem a neve­lőmunkával is eredményesen fog­lalkoznak. Az edzések, a mérkő­zések alkalmával nemcsak a szakmai fejlődést, hanem a sze­mélyiség formálását, a nevelést is szem előtt tartják! Ezek az ok­tatók mindenképpen dicséretet érdemelnek, hiszen a fejlődés előbbre vivői! összefoglalva: vannak jól kép­zett edzőink, akik élnek-halnak sportágukért, de jócskán vannak olyanok is, akik kényelmesekké váltak, nem képezik magukat, legfőképpen nem veszik észre, hogy korszerűtlen oktató-nevelő­munkájuk, passzivitásuk, becson­tosodott nézetük — a fejlődés gátjává válik! Az is tény, hogy az EB jó munkája, hatáskörének növelése nélkül — az előbbre- lépés csak illúzió! 2701 perc a büntetőpadon Szorosan idekívánkozik a fe­gyelmi helyzet ismertetése is, hi­szen ez kapcsolatban van a ne­velés kérdésével is. íme, az adatok dióhéjban: A férfi I. osztály játékosai 11969-ben 930, az ifjúságiak 496, a női I. osztályúak 377, a női if­júságiak 166, a férfi II. osztályú­ak 431, a női II. osztályúak 301 percet, összesen 2701 percet töl- [ töttek a büntetőpadon. A bajno­ki évben 21 végleges kiállításra ! került sor. A fegyelmi bizottság 38 esetben hozott határozatot... Visszalépések, ki nem állások, törlések miatt a megyei I. osz­tályú férfi-női bajnokság 720 mérkőzéséből 99, az ifiknél 54 ta­lálkozó maradt el! A megyei II. osztályban — itt négy csapat visszalépése borította fel a bajnokság rendjét — a 342 kisorsolt mérkőzésből 100 ma­radt el... Nem valami szívderítő szám­adatok ezek! (Sorozatunkat folytatjuk: no­vember 22-i, szombati számunk­ban.) SPORT SPORT SPORT Ez történt a labdarúgó NB IH-ban BCS. VTSK—SZENTESI VÍZMŰ 1:1 (1:1) Békéscsaba, 350 néző. V: Daub­ner. VTSK: Krátki — S. Nagy, Félix, Zsilinszki, Román, Bodó, Sarkadi, Rajki (Kovács) (Kasz- nár), Batke. Mázán I, Kalcsó. Ed­ző: Szombati György. Vízmű: Tarr — Danicska, Garai, Farma- si, Lengyel. Molnár, Szín, Orgo- vány, Héry, Török, Virák (Geren- di). Edző: Mikecz Sándor. VTSK- támadások vezették be a mérkő­zést. A 10. percben Batke ívelt szabadrúgását Rajki a kifutó ka­pusba vágta. Az ellentámadás so­rán Héri lövését a védők szögletre hárították. Állandósult a VTSK fölénye. A 18. percben Batke tisz­tára játszotta Rajkit, aki óriási helyzetben csúnyán a kapu fölé bombázott. Batke gólba tartó lö­vését Garai a gólvonalból fejelte ki. A 34. percben Kovács tisztára játszotta Sarkadat, és a szélső egy­ből a hálóba bombázott, 1:0. A 36. percben egy gyors ellentámadás során Héri leshelyzetből fejelt a léc alá, 1:1. Az 50. percben Kalcsó gólba tartó fejesét Danicska az utolsó pillanatban a gólvonalról vágta ki Ezután a vendégek lendültek támadásba és a kitörő Virág elő! Krátki bravúrosan hárított. A 60. percben Farmasi ravasz belövé- sét Krátki a felső kapufa segítsé­gével nagy reflexszel hárította. A 62. percben Virág összecsapott Félix-szel és végleg elhagyta a já­tékteret. Az utolsó percekben fel­jöttek a hazaiak. A kitörő Sarka- dit Molnár a büntetőn belül buk­tatta. A játékvezető sípja azonban néma maradt. A 80. percben szin­tén az elviharzó Sarkadat most Garai gólhelyzetben felvágta. Ojabb 11-es. A játékvezető azon­ban továbbot intett. Jók: Krátki, Félix. Zsilinszki, Sarkadi (a me­zőny legjobbja), ill. Tarr, Garai. Lengyel, Héri. Uhrin János ! Árvái Erzsébet (Oh. MEDOSZ), | játékosa kapura íő. mezőny egyik legjobb (Fotó: Baranyai) BCS AGYAGIPAR—KUN BÉLA SE 1:1 (0:1) Békéscsaba, Vasas-pálya, 200 néző. V: Sári. Agyagipar: Unya- tinszki — Urda, Vári, Láza II, Jancsó (Nagy), Bohus, Mitykó IV, Farkas, Schaffer, Kuti, Husztá. Edző: Mitykó András. Kun Béla SE: Hluchány — Kromfeld, Szá- vel, Balogh, Dóra, Makai, Jan- kuly, Szarka (Karsai), Kókai (Sense), Kovács, Rigó. Edző: Ka- nyó János. A 10. percben Farkas ívelt szögletét Mitykó kapura rúgta, Kúti tovább sarkalta, de a kapus elcsípte a labdát. A 16. percben az elfutó Husztit az 5- ösön a védők földre rántották, de a játékvezető továbbot intett. Az első 20 perc az Agyagipar fölé­nyével telt el. A 20. percben Szarka váratlanul a kapu mellé bombázott A 24. percben» Kovács lövése suhant el a kapu mellett Egy perccel később az Agyagipar kapusát reklamálásért kiállította a játékvezető. A félidő befejezése előtt egy perccel Szarka a tömö- , rülő védők között megszerezte csapatának a vezetést, 0:1. Szünet után az 54. percben Schaffer lab­dáját Huszti egyből a hálóba to­vábbította, 1:1. A gól után a 10 emberrel játszó Agyagipar telje­sen beszorította ellenfelét, de a jó napot kifogó Hluchány kapus mindent védett. Jók: Jancsó, Ur­da, Bohus, Kúti. ill. Hluchány (a mezőny legjobbja), Szável; Szarka, Rigó. Uhrin Pál MEZŐBERÉNY—KOSSUTH SE 3:0 (1:0) Mezőberény, 350 néző V: Fü­zesi. Mezőberény: Gyaraki — Har­mati, Hegedűs, Ökrös, Kovács, Hoffmann, Szenteszki, Solymosi 1, Pauló, Vígh, Heller. Edző: Szé­kely Béla. Kossuth SE: Turcsán — Szén drei, Terhes, Vasas, Maj- Snik, Bóné, Pugymer, Dalkó, Hä­ger, Szécsd, Angyal. Edző: Balogi Kálmán. A nagy akarással játszó Spartacus a nyolcadik percben szerezte meg a vezetést. Hoff­mann beadását Solymosi I fejelte a kapuba, 1:0. Ezután Dalkó és Häger veszélyes lövéseit védte re­mekül Gyaraki. Színvonalas, jó játék alakult ki. A Spartacus igyekezett közönsége előtt bizo­nyítani. A 47. percben Kovács ^át­adását Vígh fordulásból a vetődő kapus mellett lőtte a hálóba, 2:0. Heller, majd Szenteszki veszé­lyeztette a honvédek kapuját. A 73. percben Heller labdája a men­teni akaró Terhes lábáról került a kapuba, 3:0 (öngól!). Az utolsó hazai NB III-as mérkőzésen a Spartacus jó benyomást keltett és játéka a jövőre nézve biztató volt. Jók: Hoffmann. Gyaraki, Hege­dűs, Ökrös. ill. Terhes, Bóné, Hä­ger. Kitűnő játékvezetés! Makai Gyula SZÄLVAI SE—SZARVASI SP. 3:1 (3:1) Békéscsaba. 400 néző. V: Barna. Szalvai SE: Dudaszeg — Somos, Thúróczy, Rácz, Szabó I, Farkas, Kovács, Molnár, (Varga II, Fol­dest), Zahorán, Zolnai, Kiszely. Edző: Kőszegi László. Spartacus: Nagy II — Dóba, Mihály, Szu- rovecz dr., (Magyar), Brakszató- risz I, Lelkes, (Szirony), Braksza- tórisz II. Kerekes, Nagy I, Müller, Roszik. Edző: Bencsik Gyula. A nagy lelkesedéssel játszó honvé­dek már a harmadik percben megszerezték a vezetést. Kiszely lövése Szurovecz dr. lábáról pat­tant a kapuba, 1:0 (öngól!). A 24. percben Molnár 25 m-es szabad­rúgása vágódott a vendégek ka­pujába. 2:0. A másik oldalon Brakszatórisz I lőtt nagy hely­zetben mellé! A 3.\ percben Za- horán jó keresztlabdáját Kovács szép fejessel küldte a kapuba, 3:0. Három perc múlva Kerekes szög­letéből Roszik szépített, 3.1. For­dulás után a szarvasiak támad­tak többet, de a Szalvai-védelem jól állt a lábán. Sztoján János SARKADI KINIZSI­KECSKEMÉTI fémmunkás 2:1 (1:0) Kecskemét, 100 néző. V: Bálint. Kinizsi: Erdélyi — Kiss, Pozoje- vich, Polgár, Kovács, Gurzó, Mol­nár, Lovasi, Varga II, Balogh. Bú- zásá, (Kótai), Marik. Edző: Vasvá­ri Péter. Fémmunkás: Bende III — Palincsár, Koltai, ölvedi, Nagy, Virágh, Dorogi, (Földi), Bende II, Kiss, Kállai, Bakó. Edző: Máté Ferenc. Kezdés után a sarkadi együttes lépett fel támadólag. Varga II lövését Bende III ki­ütötte és a berobbanó Buzási a hálóba lőtt, 1:0. Szünetig ered­ménytelen mezőnyjáték folyt a pályán. Fordulás után a hazai együttes irányította a játékot Az 59. percben Virágh ívelt szabad­rúgást a kapu elé és a felugró Palincsár a kapuba fejelt, 1:1. Újrakezdés után Koltai hibázott, és Molnár a kifutó Bende III mellett megszerezte a sarkaddak győztes gólját 2:1. A gól után Koltai sportszerűtlenül levonult a pályáról. így a Fémmunkás tíz emberrel folytatta a küzdelmet. Az alacsony színvonalú mérkőzést megérdemelten nyerte a Kinizsi. Jók: Polgár, Kovács, Molnár, Varga II, ill. Palincsár, Nagy Kállai. Jó játékvezetés. Mezei István HÓDMEZŐVÁSÁRHELY— MII. MEDOSZ 0:0 Hódmezővásárhely, 300 néző. V: Molnár. Hmv. MEDOSZ: Bé- keffi — Szatmári, Béni, Rárósi II, Szilágyi, Rárósi I, Kutnyák, (Maczkó), Szabó, Bozó, Nagy II, Olasz. Edző: Bozó József. Mh. MEDOSZ: Kaiser — Erdei, Feke­te, Kovács, Komlódi, Gulyás, Nagy, (Sirovicza), Berki, Gábor, Keresztes, Csizmás. Edző: K. Sza­bó János. Alacsony színvonalú, álmos mérkőzésén a határtalan lelkesedéssel játszó mezőhegyesi- ek megérdemelten szerezték meg az egyik pontot A hazai csapat csatársora kiábrándítóan ját­szott Jók: Szatmári, Béni, ill. Kaiser, Csizmás. Jó játékvezetés. Török János SZEGEDI AK—OROSHÁZI K. 0:0 Újszeged, 100 néző. V: Fekete. SZAK: Varga — Putyora, Olasz, Sándor, Gábor, Csanádi, Bán, Bil. esik, Nagy. (Bácskai), Vass, Kun. Edző: Polyvás Dániel. Orosháza: Ujj — Kasuba, Fusch, Busa, Hu­nyadi, Kiss, Kutasi, Markő, Al­bert, Harmati, Fejes. Edző: Cson­ka Béla. A Kinizsi lépett fel tá­madólag és az első öt percben két gólhelyzetet hagyott kihasználat­lanul. Utána fokozatosan feljött a SZAK. Kemény lett a játék és ennek következtében a 30. perc­ben Kisst uténrúgásért a játék­vezető kiállította. Fordulás után sem változott sokat a játék képe. Az orosháziak Kutasi révén meg­szerezték a vezetést, de a játék­vezető előzőleg kezezést látcft, így nem ítélte meg a gólt. A hátj ralevő időben sokat támadott a hazai csapat, de Ujj mindent ki­védett. A döntetlen eredmény igazságos, mert a hazaiaknak a bennmaradást, az Orosházának pedig azt jelenti, hogy elbúcsúzott az NB Ill-tól. Jók: Putyora, Olasz, Kun, iH. Ujj (a mezőny legjobbja). Fusch, Kutasi. Metzger Károly A LABDARUGÓ NB in. DÉLKELETI CSOPORTJÁNAK Állasa 1. Szarvas 29 13 13 3 36:17 29 2. Bcs. Agyagipar 29 14 8 7 39:21 36 3. Szentes 29 14 7 8 39:37 35 4. Szalvai SE 29 14 6 9 52:33 34 5. Sarkad 29 13 8 8 40:30 34 6. H.-mezővásárh. 29 12 8 9 30:29 32 7. Bcs. VTSK 29 11 8 10 39:41 30 8. Kun Béla SE 29 11 7 11 36:30 29 9. Kiskunhalas 29 13 3 13 36:40 29 10. Kossuth SE 29 10 8 11 30:32 28 11. Tiszaföldvár 29 10 7 12 40:37 27 12. Szegedi AK 29 7 12 10 34:37 •1« 13. Mezőhegyes 29 7 11 11 35:43 25 14. Orosháza 29 6 11 12 22:35 23 15. Mezőberény 29 6 8 15 32:47 20 16. K. Fémmunkás 20 7 3 19 27:57 17