Békés Megyei Népújság, 1969. november (24. évfolyam, 254-278. szám)

1969-11-04 / 256. szám

1969. november 4. 9 Kedd m A Szarvasi Spartacus visszavette a vezetést — Javított a Mh. MEDOSZ, győzött a VTSK — Vereséget szenvedett négy csapatunk Fáradtság ellen torna SZARVASI SPARTACUS— K. FÉMMUNKÁS 4:1 (3:1) Kecskemét, 100 néző. V.: Bal da. Szarvas: Nagy II. — Dóba, Brak- szatórisz II., Mihály, Braks zató- risz I., Szurovecz (Magyar), Ke­rekes, Nagy I., Müller, Roszik, Szirony (Lelkes). Edző: Bencsik Gyula. Kecskemét: Ben de III. — Palincsár, Koltal, ölvedi (Bende II.), Nagy, Virágh, Farkas, Doro­gi, Kiss, Kállai, Bakó. Edző: Má­té Ferenc. Kiegyenlített első ne­gyedóra után Nagy I. lesgyanús helyzetből lőtt a hálóba, 1:0. A 18. percben Szirony volt eredmé­nyes, 2:0. A 37. percben Kállai szépített, 2:1. A félidő eredmé­nyét szabadrúgásból Nagy I. állí­totta be, 3:1. Fordulás után a ven- régek az eredmény tartására töre­kedtek, de közben volt „idejük”, Müller révén a gólszerzésre is, 4:1. Megérdemelt szarvasi győze­lem. — a gólarány azonban túl­zott. Jók: Nagy II., Brakszatórisz 11., Mihály, ill. Virágh, Kiss, Bakó. Jó játékvezetés. Mezei István BCS. VTSK—OH. KINIZSI 3:1 (1:0) Békéscsaba, 400 néző. V.: Sári. VTSK: Krátki — S. Nagy, Félix, Kalcsó, Román, Bodó, Sarkadi, Kasznár, Batke, Mázán I., (Bo- tányszki), Kuba (Rajki). Edző: Szombati György. Orosháza: Ujj — Kasuba, Hunyadi, Albert, RaffBi. Kiss, Kutasi, Markó (Zsurka), Busa, Fejes, Soós. Ed­ző: Csonka Béla. Az orosháziak kezdtek jobban. A 10. percben Markó 30 m-ről kapura ívelt, a labda a felugró Krátki háta mö­gött valahogy visszapattant és a kapus hárítani tudott. (?!). Húsz perc elteltével a VTSK vette át a játék irányítását. Ujj röviden öklözött és a berohanó Sarkadi a hálóba lőtt, 1:0. A Kinizsi roha­mozott, de csatárai három „zic­cert” hagytak ki. A 44. percben Busa óriási helyzetből mellé­lőtt. Orosházi támadások köze­pette a 6ö. percben Batke szabad­rúgását Ujj röviden öklözte és Mázán I. egyből lőtt a hálóba, 2:0. A 79. percben Zsurka a háló­ba emelt, 2:1. Ismét a Kinizsi tá­madott, mégis Kasznár lőtt gólt a 85. percben, 3:1. Jók: Félix (mezőny legjobbja), Bodó, Kal­csó, Batke, Sarkadi, ill. Hunyadi, Kiss, Zsurka, Soós. Uhrin János MEZÖBERÉNYI SPARTACUS— MH. MEDOSZ 2:2 (1:0) Mezőberény, 400 néző. V.: Kor­mányos. Spartacus: Guba — Har­mati, Hegedűs, Ökrös, Solymosi 11., (Kovács), Hoffmann, Heller, Solymosi I., Vígh, Hancsák I., Pauló. Edző: Székely Béla. Me­zőhegyes: Sárközi (Kaiser) — Er­dei, Fekete, Kovács, Gulyás, Komlóéi, Berki, Madácsi, Gábor, Csizmás (Nagy), Sirovicza. Edző: K. Szabó János. A 12. percben Pauló lövését Sárközi visszafele vetődve védte. A másik oldalon Guba mentett Csizmás elől. A Spartacus fölénybe került. A 36. percben Hancsák pörgetett labdája jutott túl a gólvonalon, 1:0. A 41. percben Heller lőtt a hálóba. A pertjelző gólt jelzett, Kormányos azonban lest ítélt. Az 55. percben Csizmás közelről egyenlített, 1:1. Az 57. percben Solymosi I. kapufáról visszapat­tant labdáját Vígh küldte a lá­bak közt a hálóba, 2:1. Heller lövését védte Sárközi, majd a 63. percben Csizmás elhúzott és nagy gólt lőtt, 2:2. A 86. percben Gábor belerúgott a fekvő Gubába, de még a figyelmeztetés is elma­radt ... Alacsony színvonalú mérkőzésen a Spartacus közelebb állt a győzelemhez. A játékveze­tő tévedései rendre a hazaiakat sújtották. Jók: Vígh, Guba, ill. Fekete, Csizmás. Makai Gyula K. MEDOSZ—SZALVAI SE 3:2 (1:1) Békéscsaba, 200 néző. V.:' Al­földi. Kiskunhalas: Nagy — Tóth II., Tóth III., Juhász, Vass, Rádi, Mészáros, Csányi, Tóth* I., Tüske, Oláh. Edző: Virágh István. Szal- vai: Huszár — Somos, Thúróczy, Rácz, Szabó I., Szabó II. (Farkas), (Rétlaki) Mázán, (Varga II.) Zolnai, Zahorán, Kovács. Edző: Kőszegi László. A 7. percben Má­zán a kapusba lőtt. A 20. percben Kovács lövését védte Nagy. A 42. percben Thúróczy hazaadása jutott a hálóba, 1:0. A 43. perc­ben Zahorán 11-esből egyenlí­tett, 1:1. Fordulás után a széllel háttal játszó vendégek kerültek fölénybe. A 62. percben Csányi használta ki Huszár hibáját, 2:1. A 70. percben Tóth I. lesről ug­rott ki, de gólját a játékvezető megadta, 3:1. A 77. percben Za­horán 18 m-es szabadrúgása vá­gódott a léc alá, 3:2. A döntetlen reálisabb lett volna. A Szalvai veresége ellenére is jó benyomást keltett. Jók: Rádi, Tüske, Oláh, ill. Somos, Szabó I., Kovács. Sztoján János SZ VÍZMŰ—BCS. AGYAGIPAR 1:0 (1:0) Békéscsaba, Kórház utca, 400 néző. V.: Horváth. Szentes: Tar — Danicska, Garai, Farmosi, Lengyel, Molnár, Szín, Héri, Ba- bovka, Török, Virág. Edző: Mi- kecz Sándor. Agyagipar: Unya- tinszki — Mitykó, Vári, Láza II., Jancsó, Urda, Farkas, Seregi, Tóth, Kuti, Petrina' (Schäfferk Edző: Mitykó András. A Vízmű védekezésre rendezkedett be — Unyatinszld hibájából azonban mégis gólt ért el a 12. percben. Molnár a cselezgető Jancsótól a félpálya körül elvette a labdát, majd a kapu felé rúgta. A csabai kapus ügyetlenül a labda mellé rúgott, a hátrafutó Mitykó már nem érte el és Virág az üres j kapuba lőtt, 1:0. A 24. percben Láza II. mentett egy kapufáról 1 leperdült labdát — szögletre. Ké­sőbb Kuti rúgta fölé gólhelyzet­ben a labdát. Szünet után három AMTE-helyzet maradt ki... A Vízmű lelkes játékával megérde­melten nyert. Az Agyagipar já­tékosai szétesően, kapkodva fut­balloztak. Jók: Garai, Molnár, Virág, Héri, ill. Schäffer, Láza II. Uhrin Pál H. MEDOSZ—SARKADI KINIZSI 1:0 (1:0) Hódmezővásárhely, 400 néző. V.: ifj. Kiss. MEDOSZ: Békeffi — Szatmári, Szabó, Rárósi II., Szilágyi, Rárósi I., Maczkó, Nagy, II., Boros (Molnár), Bozó, Olasz. Edző: Bozó József. Kinizsi: Er­délyi — Varga I„ Pozojevich, Polgár (Búzás), Kovács, Kiss, Molnár, Lovasi, Varga IX., Ba­logh (Gurzó), Soproni. Edző: Vas­vári Péter. Amint az várható volt, a Kinizsi tervezett védekezéssel arra törekedett, hogy gólt ne kapjon. Ezért a megújuló hazai támadások csak a 41. percben hoztak eredményt, Boros fejes­gólja révén, 1:0. A helyzetek alapján a vásárhelyiek meg­érdemelték a győzelmet a lel­kesen védekező sarkadi akkal szemben. Jók: Békeffi, Szatmári, ! Boros, ill. Pozojevich, Kovács, ' Soproni. Török János További eredmények: Szegedi AK—Tiszaföldvár 1:2, Kossuth SE—Kun Béla SE 1:1. A LABDARUGÓ NB III DÉLKELETI csoportjának Állasa 1. Szarvas 2. Bcs. Agyagipar 3. Szentes 4. Szalvai SE 5. Sarkad 6. Hmvásárhely 7. Bcs. VTSK 8. Kun Béla SE 9. Kossuth SE 10. Kiskunhalas 11. Szegedi AK 12. Tiszaföldvár 13. Mezőhegyes 14. Orosháza 15. Mezőberény 16. K. Fémmunkás 27 12 13 27 14 7 27 13 27 12 27 11 27 11 27 11 27 11 27 9 27 12 27 7 11 27 9 6 27 7 10 27 0 10 27 S 8 27 7 3 2 33:14 37 € 38:18 35 8 36:36 32 9 47:32 30 j 8 36:29 30 9 30:29 29 9 38:38 29 10 35:2* 2* 10 27:2« 26 U 33 3* 2* 0 33:35 25 j 12 30:3« 24 10 34:40 24 11 22:34 22 14 20:44 1« 17 26:53 17 A dolgozó nőknek, még ha igé­nyük volna is rá, alig van idejük rendszeres testedzésre, sportolás­ra. Pedig kívánatos volna elfáradt szervezetük, idegrendszerük fel- frissítésére, szép testtartásuk, könnyed járásuk, fiatalságuk meg­őrzésére. A rendszeres testedzés, a sport a szervezet állandó karban­tartását, rugalmasságát, idegálla­potának kiegyensúlyozottságát se­gíti elő. A női alkatnak különö­sen kedvezőek a vízisportok, eve­zés. úszás, melyek amellett, hogy az egész vérkeringést felfrissítik, fokozzák — erősítik a mell füg­gesztő izmait is, tehát hozzásegí­tenek a szép formák, a szép test­tartás megőrzéséhez. Hasonló ha­tásúak a labdajátékok, a röplabda, tenisz, asztalitenisz, amelyek a láb izomzatát is fejlesztik. Nincs idő a rendszeres sporto­lásra, rendszeres testedző gyakor­latok végzésére — így hangzik a legkomolyabb kifogás. „Sporto­lok én anélkül is eleget!” — mondják félig tréfásan, félig kis mélabús önsajnálattal a háziasz- szonyok is, a takarításra, mosás­ra. ablaktisztításra, a konyhákő- feímosásra, a piaci cipekedésre gondolva. Ám, aki ilyesmire hi­vatkozik, a legfontosabbat felejti el. A kosarak cipelése, a mosás, vasalás, a létrán állás vagy a lép­csőjárás, vagy akár a kapálás is — még ha elfáradunk is benne —, nem helyettesíti a céltudatos test­edzést. Az üzletekben, üzemekben vagy a hivatalokban dolgozó nők munkája rendszerint egyoldalú. Nem foglalkoztatja az egész szer­vezetet, csupán egyirányú kifára­dást okoz. Még a háziaszonyi, ház­tartási munka a változatosabb, de j az is többnyire szervezetünk egy- ] egy részét veszi csak igénybe, mozgatja meg. Pedig jó közérze­tünk, munkabírásunk, női fiatal­ságunk megtartásához ennél át­gondoltabb és módszeresebb test­mozgásra van szükség. A fővárosban a kerületi taná­csok, iskolák tornatermekben lé­tesítettek már olyan lehetőséget dolgozó nők részére, hogy szakok­tató vezetésével heti 1—2 alka­lommal rendszeres gimnasztikái gyakorlatokat végezhessenek. Ez az akció népszerűvé is vált. Ilyen lehetőség sajnos nincs mindenütt, mint ahogy úszócsa3*nok is kevés helyen van. A torna azonban a testedzés­nek olyan módja, amely mindenki számára elérhető. Tornázni ugyan­is otthon is tornázhatunk, még meghatározott időbeosztáshoz és felszereléshez sincs kötve. fis nincs olyan elfoglalt nő, akár többgyermekes háziasszony is, aki ne iktathatna be a napi program­jába legalább 5—10 percnyi tor­nát, akár a reggeli felkelés után, akár az esti lefekvés előtt. Aki fáradtnak érzi magát, annak is csak ezt ajánljuk, próbálja meg, hogy gyógyszerek, tabletták he­lyett kar-, vállizom, csípőgya­korlatokkal, törzskörözéssel űzze el fáradtságát, idegességét. A tornát lehetőleg mindig nyitott ablaknál, laza öltözetben (amely sehol sem szorít) végezzük, de mindenképpen rendszeresen, min­dennap. Ábráinkon néhány köny- nyebben és nehezebben elvégez­hető gyakorlatot láthatnak, s ki­ki tetszése szerint válogathatja, alakíthatja ki belőlük a testal­katának. és korának legmeete1*’- lőbb gimnasztikát. Reggeli tornához ajánljuk az alábbi gyakorlatokat: Sporthírek REYKJAVIK Vasárnap este Reykjavikban került sor a Bp. Honvéd—Haf- narjardar kézilabda-bajnokcsapa­tok Európa Kupa első forduló­beli mérkőzésének a visszavágó­jára. A magyar együttes a Budapes­ten szerzett 11 gólos előnyének birtokában mindvégig magabiz­tosan játszott, 21:17 (11:8) arány­ban a második mérkőzést is meg­nyerte, így 49:34-es összgólarány- nyal került tovább a második fordulóban. GLOGGNITZ Gloggnitzban továbbra is rend­kívül kiélezett harc folyik a sakk-világbajnokság zónaverse­nyén a továbbjutást jelentő első három helyért. Az már eldőlt, hogy az NDK-beli Uhlmann, aki a 20. fordulóban a magyar Bár- czayval döntetlenül játszott, már továbbjutott a 15 pontjával. Por- tisch a fiatal svéd Anderssonnal szemben fél pontot szerzett s továbbra is holtversenyben áll a 3—4. helyen Smejkallal. Pontja­ik száma: 12,5 (1). Portischnak Ivkov ellen van függőjátszmája, amelyben a jugo­szláv nagymesternek kedvezőbb az állása. A kedden sorra kerülő utolsó fordulóban Duéball lesz Portisch ellenfele. *** Gandban, királykupa mérkőzé­sen Jugoszlávia csapata 3:2 arány­ban győzött Belgium ellen. AMSZTERDAM A női kézilabda EK első fordu­lójában a román bajnok Temes­vár 13:8 (6:4) arányban legyőzte a holland Swift Roermond együttesét. LENINGRAD A leningrádi Szpartak nyerte a nemzetközi férfi és női kosár­labda-tornát. A férfi mezőnyben a MAFC a 4. helyen végzett, Gabányi László a legjobb játé­kosnak felajánlott különdijat kapta. BUKAREST Az Atlétikai Európa Bizottság bukaresti ülésén hivatalosan kő- , zölték, hogy megalakult az Eu- j rópai Atlétikai Szövetség. (MTI) I 1. Vállgyakorlat: Alapállásban, mindkét vállunkkal körözzünk előre, majd hátra (10—10-szer). 2. Hátizomgyakorlat: Letérde­lünk, ügyelve, hogy felső testünk függőleges helyzetben maradjon. Jobb kezünkkel jobb bokánkhoz közelítünk addig, amíg kinyújtott bal kezünk ujjai elérik a talajt. Kissé kitartunk, majd az alap­helyzetből kiindulva, a másik ol­dalra ismételjük a gyakorlatot (5—5-ször). 3. Mellizomgyakorlat: Terpesz­állásban karjainkat vállmagasság­ban oldalra nyújtva, a karokkal hátrafelé rugózunk (20—20-szor). 4. Derékgyakorlat: Terpeszál­lásban, karjainkat fejünk fölé ma­gasba nyújtva összekulcsoljuk. Ebben a testtartásban felső tes­tünkkel próbáljunk előbb egyik, majd másik oldalra minél na­gyobb köröket leírni (10-szer). 5. Hasizomgyakorlat: Hanyatt­fekszünk a padlón, karjainkat la­zán magunk mellé helyezzük. Láb­szárainkat összezárva, kissé meg­emelve. zárt lábfejjel körözzünk jobbra, majd balra (10—10-szer). 6. Csípőgyakorlat: Hasrafek- szünk, karjainkat vállmagasság­ban kinyújtva, a talajra szorít­juk. Térdeinket összezárva fel­húzzuk és csípőből fordulva, len­dülettel, egyik kezünkön támasz­kodva, a másikat magasba emel­jük. Jobbra-halra ismételjük 6- szor. 7. Combizomgyakorlat: Terpesz­állásból — karjainkat lazán ló­gatva — bal lábunkkal nagy lé­pést teszünk oldalra. Jobb lá­bunkat kifeszítjük, a bal lábun­kat térdben behajlítjuk, s így ru- góztatjuk a felső testünket A má­sik irányban is ismételjük a gya­korlatot (8—8-szor). 8. Lábizomgyakorlat: A földre ülünk, karjainkat, hátul a talajra támasztjuk, térdeinket felhúzzuk. Helyezzünk á lábunk elé egy fém- láncot vagy övét, és lábujjainkkal emeljük fel, majd tegyük vissza a padlóra. Másik lábunkkal is megismételjük a gyakorlatot (3— 3-szor).