Békés Megyei Népújság, 1969. március (24. évfolyam, 50-74. szám)

1969-03-24 / 68. szám

1969. március 24. 8 Hétfő Remekeltek Szegeden a csabai tornászlányok _ A Tanácsköztársaság kikiáltá­sának 50. évfordulóján került megrendezésre Dél-Magyarország középiskolás tornászainak egyéni és csapatbajnoksága. Megyénket a lányok I. osztályú ■versenyén a Bcs. Gimnázium és Szakközépiskola, a Bcs. Sebes György Közgazdasági Technikum a II. osztályon a Sebes György Közg. Techn. csapata képviselte. A verseny végig szoros, izgal­mas küzdelmet hozott és — ha­talmas békéscsabai sikerrel vég­ződött. Eredmények. Dél-Magyaror- tzág 1969. évi középiskolás 1. osztályú női csapatbajnoka: 1. Bcs. Gimn. és Szakközépiskola (Petrovszki Mária, Bugyinszki Erzsébet. Adamik Sva, Lovas Ilona, Kovács Mária, Matyucz Éva, Fodré Margit) 178,1. 2. Kecskeméti Katona József Gimn. 176,4. 3. Szegedi Radnóti Gimn. 176,0. ponttal. Dél-Magyarország 1969. évi II. osztályú csapatbajnoka: 1. Bcs. Sebes György Közg. Techn. (Ja- csek Judit, Molnár Zsuzsa, Czin­koczki Mária, Petrovszki Ilona, Kurilla Edit, Kecskeméti Adrien) 178,9 ponttal. 2. Kiskunfélegyházi Petőfi Sándor Gimn. 177,5. 3. Sze­gedi Radnóti Gimn. 176,8 pont­tal. Az 1. osztályú egyéni bajnok­ság eredménye: 1. Matyucz Éva (Bcs. Gimn. és Szakközépisk} 73,5, 2. Kovács Mária (Bcs. Gim­názium és Szakközépisk.) 72,4. 3. Halász Anna (Kecskemét) 71,3. 4. i Patyi Zsuzsa (Szegedi Radnóti) 71,2. 5. Czhlebik Veronika (Kecs­kemét) 70,4. 6. Greminger Márta (Szegedi Radnóti) 70,0 ponttal. A csabai lányok, akik elsöprő sikert" arattak Szegeden, jogot nyertek az országos bajnokságon való részvételre, amelyet április I 10—11-én rendeznek meg Bu­dapesten. Dicséret Illeti az együttes va­lamennyi tagját, s az edzőket, Lukács Józsefnét, Rácz Lukács­áét, Such Sándomét, akik a t'e- hetséges tornászokból a Bcs. Elő­re edzésein — kitűnő versenyző­ket neveltek. Határozat az edzőképzés új iormájáról Dösiletlcnf érdemeli volna Özdon a Békéscsabai Előre Megérdemelten győzött otthonában a Mezőkovácsháza és a Gyulai MEDOSZ Ózdi Kohász—Békéscsabai Előre 1:0 (1:0) ózd, 3000 néző. V: Nagy B. ózd: i Katona — Gaál, Murányi, Dienes,! Várallvay, Barna, Fükő, Egri, j (Bordás 76. perc), Csuhány, Szend- i rei, Sashegy. Edző: Vilezsái Ősz- j kár. Előre: Tóth — Kvasz, Láza, Szűcs, Lengyel, Kiss, Schneider, (Bertók a szünetben), Moós, Dobó, Németh, Száraz. Edző: Pillér Sán­dor. Kölcsönös üdvözlés és zászló­csere után élénk iramban Indult a játék. Mindkét oldalon megerősí­tett védelmek vették fel a küzdel­met a csatárokkal. Az' 5. percben jó támadást vezetett bal oldalon a csabai csapat, de Száraz beadásá­ról a belsők lemaradtak. A 9. percben egy középre kül­dött labdát az Előre-védők rö­viden fejeltek ki, s Fükő a 16-osról a jobbösszekötő he­lyéről kapásból az ellenkező felső sarokba lőtt, 1:0. Feltűnt, hogy a hazai csapat a gól után még jobban megerősítette védelmét. Sorozatos csabai táma­dások után,, a 22. percben a nagy tudta szerelni, de a balösszekötő' kisodródott és a kapu mellé gurí- : tott. A jobb erőben levő csabai j csapat mind nagyobb fölénybe ke- I rült, sorozatos támadásokat veze- 1 tett A 6f percben Németh kitört, kicselezte a kifutó Katonát is, de érthetelenül az üres kapu mellé küldte a labdát. Egyen­lítési alkalom volt! Az Előre nagy erőfeszítéseket tett az egyenlítésért, de a döntő helyzetekben nem volt elég hig­gadtság a csatárokban. A 70. perc­ben korszerű csabai támadást lát­tunk. A lyukra futó Száraz kapta a, labdát, de nagy helyzetben az önfeláldozóan vetődő Katonába lőtt. A 77. percben az élőrehúzódó Lázát csak szabálytalanul tudta szerelni a hazai védelem. A csabai csapat a mérkőzés utolsó szaka-! szában határozott fölényben ját­szott, de Katona kapjuát nem sí-! került bevenni. A közepes színvonalú mérkőző-! sen a jó taktikával játszó Előre balszerencsés vereséget szenve­dett. A csapat a mérkőzés nagy ré­szében határozott fölényben ját­szott, de az idegeskedő csatárok négy (!) száz százalékos gólhely­zetet hagytak ki. A jól játszó Elő­re legalább döntetlent érdemelt volna. Jók: Murányi, Fükő, Csu­hány, ill. Tóth, Szűcs, Len gyek Nyilatkozatok: Vilezsái Oszkár: Küzdelmes, nehéz mérkőzésen ér­tékes két pontot szereztünk. Pil­lér Sándor: Csatáraink kapkodása megbosszulta magák ennyi abszo­lút gólhelyzetet nem lehet büntet­lenül kihagyni További eredmények: Miskolc— Győri Dózsa 2:0. BKV Előre—Za­laegerszeg 0:0. SZEOL—Székesfe­hérvári MÁV 4:0. Pécsi Bányász— Nagybátony 1:0. Bp. Spartacus— Ganz-MAVAG 1 f). Oroszlány— FOSPED Szállítók 1:0. Szolnok— Kecskemét 1:L VIDEOTON—Vár­palota 3:1. Az MTS OT Elnöksége szabá­lyozta az edzöképzés rendjét. Ha­tározatot hoztak arról, hogy az 1969— 70-es tanévtől kezdődően meg kell szervezni az edzők kor­szerű alapképzését. Eszerint meg­indul a segédedzők képzése. A segédedzői tanfolyamokat az MTS megyei tanácsai a terület edzői ellátottságának biztosítása céljából saját hatáskörükben, ön­állóan rendezik meg. Az edzői tanfolyamokat az 1970— 71-es tanévtől kell megin­dítani, három féléves oktatás­sal, központi szervezésben, ame­lyet a Testnevelési Főiskolán mű­ködő szerv irányít. A szakedzők képzése továbbra is a TF edzői szakán történik, az 1970—71-es tanévtől kezdődően négyéves idő­tartamban. mai kérdésekkel foglaTkoznak, összesen 80 órában. Az elméleti vizsgaterv "* kö­vetkező: Beszámolót kell tenni a sportmozgalom időszerű kérdé­seiből és a sportlélektani alapis­meretekből. Szóbeli vizsga lesz a sportpedagógia, az edzéselmélet, a sportegészségtan, elsősegély alapismereteiből. Írásbeli vizsgát tesznek a hallgatók a gimnaszti­kái alapismeretekből. A szakel­mélet anyagából — a gyakorlati táborban vizsgáznak a jelöltek. Az új káderképzési formáról és a tanfolyamra történő jelent­kezésekről az MTS Békés megyei tanácsa és a járási, városi TS-ek adnak részletesebb felvilágosí­tást. területen játszó Németh négy vé­dőt kicselezve, a kapuson is túl jutott, de a gólvonalról a beroha­nó Dienes mentett. Óriási helyzet maradt ki. A csabai csapat összjá- téka folyamatosabb és ötletesebb volt. A 28. percben Száraz beadá­sa elcsúszott a hazai kapu előtt A 30. percben az erőteljesen játszó Csuhány az El őre-védelem jobb oldala mellett elhúzott, de a kapu előtt Lengyel ügyesen mentett A félidő hátralevő része Blőre-fö- lény jegyében telt ed. A második félidő változatos já­tékkal indult. A 48. percben Ber­tók 25 m-es lövése a léc fölött hagyta el a játékteret Az 53. perc­ben a kitörő Szendreit Láza nem A segédedzői tanfolyamok meg­szervezése és megrendezése új feladatot jelent az MTS megyei tanácsának, ugyanis korábban csak elméleti képzéssel foglalkoz­tak, gyakorlati képzéssel nem. A segédedzői tanfolyamokra megyénkben az MTS járási, vá­rosi tanácsainál már lehet jelent­kezni. A segédedzői tanfolyam egyéves, vegyes jellegű (levelező és bentlakásos). A jelentkezők­nek meg kell felelniük a meg­határozott feltételeknek, s felvé­teli vizsgát kell tenniük. A fel­vételi vizsgára Békéscsabán ke­rül sor. A/ tanfolyamra felvett se­gédedző-jelölteknek 1969 októbe­rétől, havonta egy-két alkalom­mal a megyeszékhelyen kell egész napos konferenciákon részt venniük. Tíz konferencia után. 1970 má­jusában elméleti vizsgára kerül sor, a nyári hónapokban pedig az egyes sportágak gyakorlati vizsgáit rendezik meg gyakorlati tábor formájában, Békéscsabán. A tanfolyam önköltséges. A jelentkezési feltételek a kő­vetkezők: Tizenyolc éves életkor, általános iskolai vagy a 35 éven felülieknél legalább elemi isko­lai végzettség sportegyesületi tagság, az egyesület javaslata, gyakorlati jártasság, sportolói múlt az adott sportágban. A felvételnél az elégtelen ered­ményen túl, eleve kizáró ok: a sportág elméleti és gyakorlati is­mereteinek hiánya, büntetett elő­élet, ersően kifogásolható magán­élet (pl. idült alkoholizmus). A hallgatók a. konferenciákon sportpedagógiával, sportlélektan­nal, edzéselmélettel, sportegész- ségtannal, gimnasztikái és szak­A röplabda Sararia Kupáért Hat NB I-es és hat NB II-es csapat Részvételével Szombathe-1 lyen, a Sport palota ban rendezték' meg március 15—16-án a Savaria i Kupa női röplabda torná t A csa­piatokat két csoportba osztották, egy mérkőzés 2x15 pierces félidők-| bői állt, tehát az eredmény 2:0 vagy 1:1 is lehetett összesen 37 mérkőzést bonyolítottak le A tornán ott volt a Bcs. Kötött­árugyár NB II-es csapiata is, amely a következő eredményeket érte ed. Bcs. Kötött—Székesfehérvár (NB I) 2:8 (23:7, 17:7). A kezdeti elfogódottság hamar fedengedett és biztosan nyertek a csabaiak. Bcs. Kötött—Vasas Izzó (NB I) 1:1 (11:6, 9:15). Az első félidőt biztosan nyerték a csabaiak, a másodikban még 8:7-re vezettek, de egy kisebb zavar után az Izzó egyenlített. Bcs. Kötött—Fertőd (NB II) 2:0 (34:6, 14:7). Kitűnő ütőformában szerepeltek a csa­baiak. Almásfüzitő (NB I)—Bcs. Kötött 2d) (12:11, 12:11). Szerve­zési hibák miatt a csabaiaknak három találkozó után, este 20.15 órakor még egy negyedik mérkő­zést is kellett játszaniuk. Itt a textileseken kiütközött a fáradt­ság és a jobb helyezés szempont­jából nagy fontosságú mérkőzésen nem bírtak aznapi, harmadik NB I-es ellenfelükkel. Szombathelyi Spartacus (NB II) —Bcs. Kötött 2d) (12:10, 13:10). A tornát játszmaveszteség nélkül nyerő Spartacust a Kötött nagy küzdelemre késztette. A csabaiak az első félidőben 6:l-re vezettek, majd a második játékrészben j 110:10-ig együtt haladtak ellenie-í lükkeJ. Végül a hazai pályát és a; játékvezető segítségét élvező Spartacus felülkerekedett A csa­baiaknak nagy közönségsikere volt, az egész nézőtér nekik szur­kolt A balszerencsés körülmények között elvesztett almásfüzitői mérkőzés miatt a Békés megyei csapat csoportjában csak negye­dik lett, és így csak a 7. helyért mérkőzhetett Bcs. Kötött—Veszprémi Ve­gyész 1:1 (9:17, 18:8). Az első fél­időben a textilesek gyengén ját­szottak, fordulás után behozták hátrányukat és jobb p>oénará- nyukkal megszerezték a 7. helyet. A Savaria Kup>a végeredménye: 1. Szombathelyi Spartacus. 2. BVSC. 3. Miskolci VSC. 4. Almás­füzitő. 5. Bp. Petőfi. 6. Vasas Iz­zó. 7. Bcs. Kötött 8. Veszprém. 9. Szombathelyi Haladás. 10. Fer­tőd. 11. Székesfehérvár. 12. Tata­bánya. A közelmúltban a Bcs. Kötött játékosok formába hozó időszaká­nak megfelelő mintaedzést tartott Bieliczki István szakfelügyelő. A bemutatott gyakorlatok száma 55 volt Az edzésen a következő technikai elemek kerültek sorra: kosár érintések, alkarérintések, az ütés-mozgástechnikája, ütés a há_ lónál, sáncolás, ütésvédési • A textilesek két játékosa, Mar­tincsek és Cscte tagja lett az if­júsági Európa Bojnokságra és az Olimpiai Reménységek Tornájára készülő magyar válogatott keret­nek. Gratulálunk! Két értékes győzelem az NB ll-ben Mezőkovácsházi Petőfi—Kecskeméti TE 2:1 (1:0) M ezőkovácsháza, 1000 néző. V: Ungi. Petőfi: Drágán — Plástyik, Gajdos, Szabó, Gigacz, Budácsik II, Gábor, Pasek, Sári, Kerekes, Janiga. Edző: Kerekes Imre. Kecs­kemét: Molnár — Gudricza, Fe­kete I, Suhajda, Franczkó, Pavlo- vics, Mányoki, Dinnyés, Beregi, Szőczey, Parádi. Edző: Ly-ka An­tal. A mérkőzés hazai rohamokkal indult, a negyedik pxa-cben Gábor középre keveredett, de jó helyzet­ben mellé lőtt. Szinte ugyanaz is­métlődött meg a 9. p>ercben, ami­kor a hazai kapu előtt Parádi hi­bázott A támadások során 17. percben Gábor kétszer, majd a 22. percben Sári hibázott gólhelyzet­ben. A 27. percben Budácsik az ellenfél térfeléről partot dobott, a labda Pasekhoz került, aki őrző­jétől lefordult, Sárihoz továbbítot­ta a labdát Ö rálőtte, egy védőről lep>attamt a labda, de mo6t már Gábor nem hibázott, 1:0. A félidő Gyulai MEDOSZ-C Gyula, 1000 néző. V: Bacsa. Gyula: Barna — Somos, (Géczi), Szilágyi, Lovász G, Szabó, Csőke, Mészáros, Tóth, Himmer, Lovász, K, Arató. Edző: Szombati György. Cegléd: Hamza — Zátonyi, Tóth, Töröik (Kubinyi), Kábák, Halmi, Csurgai, Kökény, Csontos, Kres- ják, Murzsa. Edző: Dombóvári András. A 20. mp-ben a Cegléd szerzett vezetést, de a Gyula nagy végéig különösebb esemény nem történt Szünet után a vendégcsapat fel­jött, több veszélyes támadásokat vezetett Beregi lövése azonban két esetben is célt tévesztett A 71. piercben Parádi belőtt labdáját Dinnyés a jobb sarokba fejelte, 1:1. A hazai csapat erősített, de a vendégek jól tömörülő védelme mindent hárított Már-már döntet­lennek látszott a mérkőzés, mikor a 89. percben Kerekes labdáját Sári fejjel csúsztatta Gábor elé, és ő fél fordulattal a bal sarokba lőt­te a labdát 2:1. Rendkívül sokat támadott a ha­zai csapat. Ezt a 7:4-es szöglet­arány is bizonyítja. A kovácsházi támadósor azonban jó néhány helyzetet elhibázott. Érdekes, iz­galmas mérkőzésen végül a jobb erőnlét döntött a hazai csapat ja­vára. Jók: Kerekes, Gajdöß, Pasek, Sári, Gábor, illetve Molnár, Pav­lovi cs, Parádi. eglédi VSE 2:1 (2:1) becsvággyal küzdött, csatársora tetszetősen kombinált és helyze­teiből kettőt sikerült kihasználni. G: Mészáros, Arató, ill. Csontos. További eredmények: Sz. MÁV —KISTEXT 2:1, Tűzálló—Jászbe­rény 0:1, Szegedi Dózsa—DVSC 1:1, Kiskunfélegyháza—Pénzügyőr 1:1, Bocskai SE—Budafok 2:2, MGM Debrecen—Szegedi VSE 1:1. RÖVIDEN Befejeződött Szegeden három me­gye — Csongrád, Báes. Békés — szakszervezeti sportfelelőseinek há­romhetes középfokú sportvezetői tan­folyama. A 34 vezető között 12 Békés me­gyei üzem szb sportfelelőse is ered­ményesen sajátította el azokat az is­mereteket, amelyek lehetővé teszik a szakszervezeti sportfeladatok még hatékonyabb végzését. A szegedi tanfolyamon a Békés me­gyei SZMT munkatársa, Dömény Fe­renc előadásai is sikert arattak. • A labdarúgó NB L IV. fordulójá­nak eredményei a következők: Va­sas—Ferencváros 2:2 (1:1), Diósgyőr— Salgótarján 2:1 (1:0). Bp. Honvéd— MTK 0:0. Eger—Csepel 2:0 (1:0), Pécs —Tatabánya 1:0 (1:0), Dunaújváros— Komló 2:1 (1:0), O. Dózsa—Egyetér­tés 4:2 (2:0). Szombathely—Rába ETO 1.1 (1:0).