Békés Megyei Népújság, 1965. november (20. évfolyam, 258-282. szám)

1965-11-02 / 258. szám

1965. november 2, 6 Kedd Öntevékeny veteránok Endrődön Még 1958 őszén történt, hogy Endrőd határában a Simai-Körös partiján tanyát ütöttek az olajku­tatók. Győri Gyula olajmémök irányítása mellett az Alföld egyik legmélyebb fúrását kezdték itt meg hatalmas szovjet gépek se­gítségével. Ezt megelőzően ugyan­is az Alföldön csupán 2000—2400 méter mélységű fúrásokat végez­tek. Az itteni fúrást viszont 3400 méterre „tervezték”. A kérges kezű, cserzett arcú olajbányászok hónapokat dolgoz­tak itt esőben, sárban, a tél der­mesztő hidegében kitartóan és ke­ményen. Muhkájuk azonban nem járt eredménnyel. A föld méhe a milliós költségek nyomán sem volt hajlandó arra, hogy olajjal honorálja a fáradságos munkát. Egészen azonban nem maradt adós. A fúró nyomán jódos illatú, íorró termálvíz tört fel a mélyből. A községi tanács 1959 márciusá­ban mintát küldött a vízből az Országos Közegészségügyi Intézet­nek vegyvizsgálaitra, ahol tanul­mányozás, illetve elemzés után megállapították, hogy a gyógyvi­zek csoportjába tartozik, jódos, termál is víz, mely jelentékeny mennyiségű íiueridot, bórsavat és kovasavat is tartalmaz. Ettől kezdve a község vezetőinek, ta­nácstagjainak és lakóinak gondo­latát egyre sűrűbben foglalkoztat­ta egy fürdő kiépítése. Sajnos, ezt a felajánlott és jelentős összeget kitevő társadalmi munka mellett sem tudta a tanács a községfej­lesztési alapból megvalósítani, máshonnan pedig nemhogy segít­séget, de még biztatást sem ka­pott. Szinte minden tanácsülésen napirenden szerepelt a termálvíz hasznosítása. Különösen nagyon szorgalmazta ezt a község körzeti orvosa, aki a lakosság egészség- ügyi szempontjából nagyon hasz­nosnak találta egy fürdő létesíté­sét. Mások viszont üvegházak fel­építését helyezték kilátásba a környéken, ahol a meleg vízzel fű­tött építményekben gazdagon ter­mettek volna a primőr áruk. A javaslatok, kezdeményezések azonban hót éven keresztiül hiába­valónak bizonyultak. Pedig a köz. .'égi tanács és a pártbizottság ve­zetői is kopogtattak a meleg víz hasznosításával kapcsolatosan nemegyszer az illetékesek ajta­jún, persze eredménytelenül. Közben a lefolyó mentén, me­lyet a kiömlő forró víz saját maga vájt a Simai-Körös medréhez, egyre szaporodtak a gödröcskék, melyekbe vizet engedtek és váltva gyógyítgatták fájós i végtagjaikat a községtől öt-hat kilométerre, kizarándokló betegek. Hogy mi­lyen körülmények között találtak gyógyulást ezekben a „kacsalubic. kolókban”, az még nincs kimutat­va, de hogy sokan visszanyerték egészségüket, azt már példák iga­zolják és emberek tanúsítják. A sok hiábavaló kérés, a számta­lan levelezés azonban a hosszú idő alatt megtörte az emberek türel­mét, s a nyár utolján a község veteránjai így állították be a ta­nácshoz: — Eddig minden próbálkozás hiábavaló volt, hát most már ne­künk kell tenni valamit, elnök elviére. A tanács biztosítson anya­got, a többi pedig a mi dolgunk. De azt tovább már nem nézheti senki, hogy úgy mi, mint rajtunk kívül még sokan, szűk gödrökben fürödjünk, mint a jószágok. Így indul! meg a munka. Fekécs István, Babos János, Bella Elek, Fekécs János, Giric Béla, Homok Lajos, VasZkó Mihály és még több hasonló, 60—65 éves ember napokat dolgozott itt társadalmi munkában. De besegítettek a ci­pész és szabó ktsz kiszesei is, söf egy napra a Mezőtúri Állami Gaz­daság is segítségül küldött néhány embert a veteránok tevékenységé­nek elősegítésére. Így készült el a közelmúltban mindenféle külső támogatás nélkül Balogh Eleknek, a Béke Tsz kőművesbrigádvezető- jének szakmai irányításával há­rom kisméretű betonmedence és három öitözőkabin, Azóta számosán keresik fel a fürdőhelyet és elégedetten beszél­nek róla, bár ez az elégedettség nem olyan, mint amilyeneket a le. hetőségek kiválthatnának, és ki­váltanának, mert azok sokkal tá- gabbak. Lehel, hogy ha kijönnek az illeté­kesek, szabálytalannak találják az építményt, az is lehetséges, hogy a KÖJÁL is ellene szól. De ha problémájuk akad, keressék csak fel Fekécs Istvánt, Bella Eleket és a többieket, azok min­denkor magyarázattal szolgálnak. Mert ahogyan az építkezések al­kalmával mondották: — Szükség, törvényt bont. Sztanyik Károly NB ll-es labdarúgó-csapataink a középcsoportban A két Békés megyei NB H-es labdarúgó-csapat sikeresen vette a 31. forduló mérkőzéseit. Mindkét együttesünk 2:0 arányban győ­zött és ezzel a középcsoportba került. A MEDOSZ az elmúlt va­sárnapi játékához képest javuló formát mutatott. Érdekes, hogy a csapat játékfelfogása és stílusa jobbára a vidéki mérkőzéseken tud eredményes lenni. A közeljövő feladata olyan felállítást és taktikát találni, amely a hazai mérkőzéseken is biztosíték lesz a győzelem kivívásához. A már biztos kieső Martfű nehezen adta meg magát Békéscsabán. Bár a csabai győzelemhez nem fért két­ség, néhány védőjátékos könnyelműsködése azonban könnyen bajt okozhatott volna. A lila-fehérek hátralevő ellenfelei közül a jövő heti, a D. Honvéd ígérkezik különösen veszélyesnek, nem szabad tehát senkinek sem lazítani, hisze nagyon szoros a mezőny, és sok minden lehetséges még. Bcs. Előre — Martfűi MSE 2:0 (1:0) Békéscsaba, 2000 néző. Ve­zette: Egervári. Előre: Kucsera — Ambrus, Fran­kó, Szakóra — Papp, Rieger — Miklya, Bócsik, Szurgent, Dobó, Kuba. Edző: Szombati György. Martfű: Tasnádi — Molnár, Se­res, Hajik — Sütő, Szűcs — Kiss, Bíró, Erdei, Mészáros, Mezőteleki. Edző: Csendes Imre. Az első tá­madást a martfűiek vezették, az örökmozgó, gyors Mezőteleki elől tisztázott Frankó. Ezután hazai támadások következtek. Kuba kapásból lőtt a kapu fölé, majd Szurgent lövése okozott izgalmat. Az 5. percben Kuba került jó helyzetbe, de elhamarkodottan a kapus kezébe lőtt. Az Előre csa­társora kissé idegesen játszott, így a sorozatos támadások ered­ménytelenül végződtek. A 11. percben Kiss alapvonalról beadott labdáját Mezőtelekd lőtte kapura, Kucsera elvetődve tisztázott. A martfűiek hosszú labdákkal, az állandóan helyét változtató Mező- telekit szöktetve indították táma­dásaikat, a hazai védelem azon­ban jól zárt. A 17. percben Dobó elől az utolsó pillanatban tisztá­zott Seres, ezután Bócsik, majd Szurgent nagy erejű lövését védte a jó formában levő Tasnádi. A 19. percben egy kapu előtti kava­rodásból megszerezte a vezetést az Előre. A labda Dobó lábáról került a hálóba. A gól megnyug­tatta az Előre játékosait, és ez­után fölényben játszva, egymás után vezették támadásaikat. A 39. percben Szurgent kiugrott a vé­dők közül, már csak a kapussal állt szemben, de gyengén és rosz- szul helyezett labdáját Tasnádi védte. Kuba két szögletével ért véget az első félidő. Szünet után Dobó, majd Kuba lövése zúgott el a kapu mellett. Az 55. percben Dobót a 16-osnál szabálytalanul szerelték, a szabadrúgást védte Tasnádi. A 62. percben az előre­húzódott Seres nagy erejű lövéséi húzta le Kucsera. Egy perccel ké­sőbb Mezőteleki megsérült, levit­ték a pályáról és csak pár perces ápolás után tért vissza. A 65. percben Szurgent lőtt kapura, a labda a bal oldali kapufát súrol­va jutott az alapvonalon túlra. A 69. percben csak a szerencse men­tette meg Kucsera kapuját a gól­tól. Frankó a felezővonalon könnyelműsködött, Bíró megsze­rezte a labdát, egyedül, tisztán nyargalt a kapu felé, de rosszul helyezett lövése kicsúszott a ka­pufa mellett. Egy perccel később megszerezte a második gólját az Előre: Rieger szabadrúgása után nagy volt a tömörülés a martfűi kapu előtt és a labda Bócsik lá­báról jutott a hálóba. A 77. perc­ben a veszélyesen kapura törő Kiss elől tisztázott Frankó. A mér­kőzés végén Kuba csukafejesét védte Tasnádi. Jók: Kucsera, Fran­kó, Papp, illetve Tasnádi, Szűcs, Mezőteleki. Gyulai MEDOSZ—Vasas Izsó 2:0 (1:0) mi A Békés megyei LASZ Fegyelmi Bi­zottsága a békésszentandrási Liszkai Vincét játékvezetői sértegetésért két bajnoki mérkőzésről tiltotta el, de büntetését hat hónapra felfüggesztette. Mikes Tibort (S. SZMSE) játékvezető- sértésért, mint visszaesőt, három mér­kőzéstől tiltotta el. Köröstarcsa óvását Endrőd ellen elutasították, mert Gyu­lai Gergely (Endrőd) jogosain szerepelt a szabályok értelmében úgy az ifi, mint a II. osztályú mérkőzésen. Mol­nár Ferenc (Doboz) ellenfelét szándé­kosan megrúgta, két bajnoki mérkő­zéstől tiltották el. Machlik Mihály (Bcs. Vasas) játékvezetősértésért egy­heti, Túri Imre (Szeghalom.) utánrúgá- sért kéthónapi eltiltást kapott. Papp Zoltán (Dombegyháza) durva játékért egyheti, Kotroczó János (Kevermes) ugyancsak durva játékért kétheti el­tiltást kapott. Gilán ^Jánost (Szarvasi Előre, ifi) utánrúgásért 4 bajnoki mér­kőzéstől tiltották el. Agócs Imrét (Ma- gyarbánhegyes) játékvezetősértésért két bajnoki mérkőzéstől tiltották el. A fegyelmi bizottság Velenczei György (Szarvasi Előre intéző) büntetését tö­rölte, mert bizonyítást nyert, hogy egyik játékosának igazolásában nem ő követte el a hamisítást, erről nem is tudott. Budapest, 100 néző, vezette: Szabó F. Gyula: Barna — Stefa- nik, Szilágyi, Lovász — Gúti, Sás — Ludaics, Himmer I, Boruzs, Nagy, Petrovszki. Edző: Vasvári Péter. Izzó: Magyar II — Stefan- csik, Magyar I, Tauzin — Marin, Varga — Mézes, Bodó, Legimusz, Pásztor, Serényi. Edző: Hartmann Gyula. Erős széllel hátban kez­dett a gyulai csapat és rögtön ma­gához ragadta a kezdeményezést. Ügy szólván végig, az első 45 perc­ben mezőnyfölényben játszottak a vendégek, az Izzó csatárai szin­te nem tudtak a gyulai kapuig eljutni. A MEDOSZ-támadások a 25. percben hoztak eredményt. Sás— Petrovszki-adogatás után Himmer I Boruzst ugratta ki és a középcsatár kicselezve a védőket, a kapuba vágta a labdát. A gyu­laiak tovább rohamoztak, de az Izzó védelme jól állta a „sarat”. Fordulás után a fővárosiak nagy lendülettel kezdtek, a gyulaiak azonban tervszerűen lelassították a játékot. Az 53. percben Serényi lövése a felső kapufára jutott, majd néhány perc múlva Barna tisztázott nehéz helyzetben. Ez­után ismét a MEDOSZ percei kö­vetkeztek. A 60. percben Boruzs húzott el a védők mellett és be­adását a jó ütemben érkező Nagy I értékesítette. Az Izzó még ezután sem adta fel, elkeseredetten tá­madott, de a jól záró gyulai vé­delem minden próbálkozást meg­hiúsított. Jók: Barna, Szilágyi, Lovász, Sás, Boruzs, Petrovszki, | illetve Magyai- II, Pásztor, Seré- I nyi. További eredmények Szolnoki MÁV—Pénzügyőr 3:2, Bp. Előre—Szolnoki MTE 5:0, Borsodi Bányász—Miskolc 4:1, Kisterenye—Debreceni Honvéd 3:1, Nagybátony—Szegedi VSE 1:0, Kecskemét—Bp. • Spartacus 0:1, Egri Dózsa—KISTEXT 5:0. > Keleti csoport állása A r ■ //» 1 ■■ r ■ vésztői községi labdarúgó-bajnokság végeredménye 1. MÁV 7 6 1­30: 8 13 2. Körösújfalu 7 6­1 22: 6 12 3. Pedagógus 7 4 2 1 20: 6 10 4. Gimnázium 7 4­3 8:11 8 5. 613. sz. ITSK 7 1 2 4 12:19 4 6. Aranyk. Tsz 7 2­5 8:12 4 7. Béke Tsz 7 2­5 6:16 4 8. Petőfi Tsz 7­1 6 5:24 1 Orosházi sporthírek A járási, városi kézilabda szakszö­vetség november 7-én, vasárnap dél­előtt 9 órai kezdettel a 2. számú ál­talános iskola udvarán rendezi meg a jáirási és városi női, férfi kézilabda- csapatok részére a hagyományos No­vember 7 Kupát. * Háromszori meg nem jelenés miatt kizárta az orosházi járási-városi labda­darúgó szakszövetség a városi bajnok­ságból az Orosházi Kinizsi Hl. csapa­tát. Az együttes éveken át kitűnően szerepelt a bajnokságban. A sportkör­nél szinte nem győztek elég szekrényt adni azokhoz a serlegekhez és érmek­hez, amiket nyertek a csapat tagjai. És most ezt az együttest ki kellett zárni a bajnokságból. .. 1. Eger 31 17 8 6 58:25 42 2. Kecskemét 31 17 6 8 52:29 40 3. Szóin. MÁV 31 16 6 9 45:33 38 4. Pénzügyőr 31 13 11 7 41:32 37 5. Bp. Előre 31 13 9 9 46:28 35 6. Bp. Spart. 31 13 8 10 48:34 34 7. Borsodi B. 31 13 8 10 42:33 34 8. Szóin. MTE 31 13 1 11 36:46 33 9. Gyula 31 10 10 11 35:36 30 10. Nagybátony 31 10 10 11 29:39 30 11. Békéscsaba 31 10 8 13 34:42 28 12. V. Izzó 31 10 8 13 27:41 28 13. Szeg. VSE 31 8 11 12 50:43 27 14. Misk. B. 31 11 5 15 40:52 27 15. KISTEXT 31 9 9 13 32:48 27 16. Debr. H. 31 8 9 14 32:46 25 17. Kister. 31 8 8 15 33:48 24 18. Martfű 31 6 7 18 31:56 19 0 békéscsabai körzeti labdarúgó-bajnokság végeredménye 1. Konzervgyár 22 18 3 1 72:26 39 2. Honvéd II. 22 16 1 5 94:29 33 3. MEDOSZ 22 14 3 5 53:41 31 4. Postás 22 13 — 9 58:26 26 5. Spartacus 22 11 3 8 41:40 25 6. Szabadkígyós 22 10 1 11 44:65 21 7. MÁV II. 22 8 2 12 31:59 18 8. Baromfiipar 22 5 7 10 34:49 17 9. Közlekedés 22 7 2 13 23:42 16 11. Agyagipar II. 22 6 4 12 22:48 16 11. Agyagipar n( 22 7 — 15 48:86 14 12. Vasas II. 22 4 — 18 13:22 8 A TARTALÉKCSAPATOK EREDMÉNYEI NÉLKÜL 1. Konzervgyár 14 11 3 — 46:15 25 2. MEDOSZ 14 8 2 4 24:24 18 3. Postás 14 8 — 6 42:19 16 4. Spartacus 14 5 3 6 26:27 13 5. Baromfiipar 14 3 6 5 19:19 12 6. Közlekedés 14 5 2 7 17:26 12 7. Szabadkígyós 14 4 1 9 20:41 9 8. Mezőmegy er 14 2 3 9 10:33 7 Ha 1966-ban HÁZAT ÉPÍT, anyagbiztosítási szerződését most kösse meg Megköthető az összes állami és földművesszövetkezeti TUZEP-telepen. Különleges kedvezményben részesül! 91834