Békés Megyei Népújság, 1964. augusztus (19. évfolyam, 179-203. szám)

1964-08-18 / 193. szám

1964. augusztus 18. 6 Kedd NB HI-as csapataink fekete vasárnapja SPORTSPORT Saját pályáján vesztett pontot a Bcs. Előre, balszerencsés vereséget szenvedett a Gyulai MEDOSZ az NB II-ben Feltűnően szép számú közönség volt kíváncsi arra, hogy a Bcs. Előre szerdai gyenge MNK teljesítménye vajon véletlen kisiklás, vagy pedig a visszaesés jele volt-e. Sajnos, a lila-fehér csatárok ezen a mérkőzésen is erőtlenül, ötlettelenül játszottak és a két kulcsember, a két összekötő já­tékkedvével is baj volt. A védekezésre berendezkedett debrecenieket álló játékkal, körülményeskedéssel, távoli lövések nélkül nem lehetett legyőz­ni. A gyulaidk balszerencsés körülmények között szenvedték el Szegeden első őszi vereségüket. A MEDOSZ nem okozott csalódást, a második fél­idei játéka alapján rászolgált volna a döntetlen eredményre. Annak elle­nére, hogy a két NB Il-es csapatunk vasárnapi számszerű eredménye el­maradt a várakozástól, már most is óriási érdeklődés nyilvánul „ meg ket­tőjük jövő vasárnapi, augusztus 23-i összecsapása iránt. Bcs. Előre — Debreceni Dóssá 0:0 Békéscsaba, 2500 néző, v.: Sch-nei. Bcs. Előre: Krátki — Szikodra, Si­mon, Gajdács — Román, Láza — Mik- lya, Kovács, Nagy, Rieger, Kerekes. Edző: Weiner Pál. D. Dózsa: Tirpák — Molnár I, Kóródi, Pellei — Nagy, Fankas — Némethy, Szűcs dr., Pál, Lázár, Hegedűs. Edző: Kertész Ta­más. Dózsa-rehamokkal kezdődött a mér­kőzés, a hazai csapat csak húsz perc elteltével jött föl. Ettől kezdve azon­ban óriási mezőnyfölényben játszot­tak a csabaiak, a Dózsa csak egy-két szórványos ellentámadást vezetett. Tirpáknak sok dolga akadt, de a gól­helyzetek kihagyásában az Előre-csa- tárok is ;,ludasak” voltak. Szünet után óriási nyomás nehezedett a Dózsa kapujára, de a védelem, Pellei- vel az élen, hősiesen rombolt. Az 55. percben, miután Rieger maga . volt kénytelen kilépni egy szabadrúgás­nál a í) métert, fölé emelte a labdát. Kovács két beadását ütötte ki a kapu szájából Tirpák, majd azon bosz- szankodott a közönség, hogy a jobb- összekötő magasan az üres kapu fölé bombázott. A csabai támadók jobb helyzetnél is jobbat kerestek, így nem csoda, hogy a tömörülő védők az utolsó pillanatban mindig menteni tudtak. Csak Románnak jutott eszébe a 76. percben az, hogy a tömör Dó- zsa-védelmet távolról kellene átlőni. Huszonkét métere® bombáját Tirpák csak másodszorra tudta magához ölelni. A csabai együttes — elsősor­ban a támadók — igen mérsékelt tel­jesítményt nyújtott. A csapat és a mezőny legjobb játékosa a fiatal Láza volt. A támadósorban Miklya játéka érdemel említést, a két össze­kötő, Kovács és főleg Rieger enervál- tan, lólektelenül, nagyon gyengén mozgott. A szerény képességű ven­dégcsapatból Pelleivel az élen, a vé­delem érdemel dicséretet. Régen fordult már elő, hogy MB HI-as csapataink ilyen gyenge telje­sítményt nyújtsanak, mint ezen a va­sárnapon. Mindössze a saját pólyáján játszó, sokat támadó, de legjobb hely­zeteit is kihagyó Mezőhegyes tudott egy pontot szerezni. Az Orosházi Ki­nizsi és a Bcs. VTSK szokatlanul nagy­arányú vereséget szenvedett, és amire eddig még nem volt példa, mindkét csapat szünet után esett vissza. A Honvéd-együttes már az első félidő­ben elvesztette mérkőzését. Kecskeméti TE — Orosházi Kinizsi 4:1 (0:1) KTE: Vitkovics — Nagy, Fekete, Kállai H. — Szabó, Vass — Zsákány, Diószegi, Nyilas, Külüncsics, Bozsó. Edző: Kovács Sándor. Kinizsi: Vidó — Fiam, Békési, Oszlács — Szűcs, Tú­ri — Zsiga, Pólyák, Berta, Bogár, Pet- rina. Edző: Cziráki József. A Kinizsi már a 4. percben megsze­rezte a vezetést Petrina éles szögiből lőtt bombájával. Három perc múlva Külüncsics a védőktől szorongatva a hálóba lőtt, de a játékvezető a csatár lökése miatt nem adta meg a gólt. A hazai közönség emiatt hatalmas tün­tetésbe kezdett. A második félidő­ben nagyon feljavult a hazai csapat. Az 55. percben Zsákány fejelte az egyenlítő gólt, majd néhány perc múl­va egy kavarodás után Diószegi feje­se is a hálóba került. A KTE táma­dói teljesen felőrölték a vendégek vé­delmét, és a 70. percben Diószegi, a 83. percben pedig Nyilas lőtt újabb gólt a teljesen visszaesett orosházi csapat hálójába. Jók: Szabó, Vass, Zsákány, Diószegi, ill. Fiam, Túri, Pólyák. Mezöhegyesi MEDOSZ — Jászberényi Vasas 1:1 (1:0) MEDOSZ: Varga — Borók, Csiger, Fe­kete — Borbély, Vigh — Rizsányi, Borsos, Madácsi, Zomborácz, Kovács. Edző: K. Szabó János. Vasas: Kohári — Rigó, Pintér, Hehe — Sárközi, Hé­ring — Orbán, Kiss, Benke, Kereszte­si, Bató. Edző: Udvaros János. Mór az első percekben nyomasztó fölénybe került a MEDOSZ. A 8. perc­ben már a hetedik veszélyes lövés szállt a vendégek kapujára, ebből egyet a kapufa mentett. Ezzel azon­ban a MEDOSZ mintha ellőtte volna „puskaporát”. Rövid időre feljött a Vasas, de kezdeményezései nem vol­tak veszélyesek. A 32. percben egy ha­zai támadás során Helle hibázott, a labda Rizsányi elé került, aki 5 mé­terről biztosan lőtt a hálóba. A máso­dik félidő a vendégek fergeteges ro­hamaival kezdődött. Az első ót perc­ben már a második gólhelyzetét hagy­ta ki a Vasas. Azután húsz percen ke­resztül a MEDOSZ támadott, és már többször „levegőben lógott” a hazaiak újabb gólja, amikor a 73. percben egy gyors ellentámadás során a hazai ka­pu előtt kavarodás támadt, és végül Keresztesi közelről a hálóba lőtt. Jók: Borók (a mezőny legjobbja), Vígjh, Madácsi, ül. Kohári, Pintér, Benke. Nagykörösi Kinizsi — Bcs. Honvéd 3:1 (2:0) Nagykőrös: Gömöri — Vass, Csikós I, Szomolányi — Pécsi, Aszódi —- De- csy, Klenovics, Csikós H, Lányi, Je­szenszky. Edző: Fazekas László. Hon­véd: Vörös — Litauszky, Bogár, Lo­vász — Horváth, Loss — Tímár, Bo­ros, Kerekes, Kerényi, Neller. Edző: Gurbán Líviusz. Hatalmas lelkesedéssel kezdett az utóbbi időben nagyszerű eredménye­ket elérő Kinizsi. Már a 4. percben Decsy megszerezte a vezetést. A gyors gól után tovább rohamozott a Kini­zsi. A csabai védelemnek rengeteg dolga akadt. A sorozatos hazai táma­dások végül is a M. percben ismét góllá értek. Csikós H-höz került a labda, aki védihetetlen lövéssel 2:<Hra növelte a hazaiak előnyét. Továbbra is a Kinizsi irányította a játékot. For­dulás után csabai rohamok következ­tek, a 47. percben Kerekes szépített^ Közel húsz percen át fölényben ját­szott a Honvéd, de a körűiményeskedő csatárok nem tudtak egyenlíteni. A 82. percben az újra magára talált ha­zai csapat Klenovics * góljával bizto­sította győzelmét. Jók: Csikós H, Lá­nyi, Csikós I, iU. Horváth, Kerekes, Neüer. Makói Vasas - Bcs. VTSK 5:1 (1:1) Vasas: Tóth H. — Huba, Varga, Széli n. — Marczika, Széli I. — Gábor, Vékony, Tóth I, B. Kovács, Máté; Edző: Galgóczi Károly. VTSK: Csepre- gi — Zsilinszki, Szarvas, Dobó — Papp, Kiss — Balogh, Lonovics, Szurgent, Schneider, Szilágyi. Edző: Szombati György. Gábor a 3. percben megszerezte a hazaiaknak a vezetést, és ezután to­vább támadott a Vasas. A 10. percben Vékony közeli lövését Csepregi bra­vúrosan ütötte szögletre. A másik ol­dalon Szurgent csak az oldalhálót ta­lálta el. A 36. percben Szilágyi fejese veszélyeztette Tóth kapu­ját, majd három perc múlva a ki­ugró Szurgent végre egyenlített. Az 50. percben megszerezhette volna a veze­tést a csabai középcsatár, de nagy gólhelyzetben mellé lőtt. A 62. perc­ben egy beadásnál Gábor és Csepregi összecsapott, a labda pedig a hálóba esett. A váratlan makói gól szárnya­kat adott a Vasasnak, és a csabai vé­delem egy megingása elég volt ahhoz, hogy Gábor növelje a hazaiak előnyét; A 74. percben Vékony közelről a há­lóba lőtt, majd pedig a jobbössze­kötő négy perc múlva „ismételt”. A hajrában támadtak a csabaiak, de már a szépítés sem sikerült. Jók: Vékony (a mezőny legjobbja), Marczika, Gá­bor, ill. Dobó, Szurgent, Lonovics. A Bcs. Előre csatárai egyszer sem tudtak betalálni Tirpák hálójába. Ké­pünkön a debreceni kapus a gólvonalon szerzi meg a labdát az egy gondolattal később érkező fehér mezes Rieger iéis Kerekes elől. Fotó: -Szeverényi Tamás Szegedi VSE — Gyulai MEDOSZ 2:1 (1:0) Szeged, 2000 néző, v.: Csák II. Szeged: Gilicze — Réti, Halász, Mösizmer — Szécsi, Szalai — Tóth, Zöldi, Kocsis, Károlyi, Kalmár. Ed­ző: dr. Veszelovszki László. Gyula: Zsilinszki — Stefanik, Szilágyi, Sás — Himmer I, Gúti — Rajki, Lovász, Boruzs, Himmer H, Nagy I. Edző: Vasvári Péter. Nagy lendülettel kezdett a hazai csapat és a gyúlaiak hamar megza­varó ditak. Főleg a védelem kapkodott. Zöldi a 6. percben a megdermedt gyulai védők között kiugrott és meg­szerezte a Szeged első gólját. Ezután nagy nyomás nehezedett Zsilinszki kapujára, de a kapus jól hárított. A 15. perctől kezdve feljött a MEDOSZ és lelassítva a Szeged lendületét, több alkalommal közelítette meg a hazaiak kapuját. A 25. percben formás gyulai A végig nagyáramú mérkőzésen a szerencsésebb hazai csapat győzött. A MEDOSZ második félidei játéka alapján legalább döntetlent érdemelt volna. A MEDOSZ-ból Stefanik, Szi­lágyi, Gúti, Boruzs és Nagy I nyúj­tott jó teljesítményt. A játékvezető kitűnően vezetett. További eredmények Baglyasalja—Kecskeméti Dózsa 0:0, Szolnoki MÁV—Kisterenye 3:0, Vasas Izzó—Nyíregyháza 2:1, Egri Dózsa— Nagybátony 2:1, KISTEXT—Bp. Spar­tacus 0:0, Bp. Előre—Miskolc 2:1, Jászberény—Szolnoki MTE 2:0. n Keleti csoport állása támadás után Boruzs ugrott ki, de le­1. Jászberény 22 13 5 4 30:16 31 Kosárlabda: Boháty Miklós, Bencze adását Himmer II és Lovász együt­2. Egri Dózsa 22 12 5 5 38:22 29 János, Gabányi László, Giatz Árpád, tesen elhibázta. Szünet után nagy 3. Bp. Spart. 22 10 6 6 38:22 26 Greminger János, Haán András, Kan­akarással játszott a MEDOSZ és a 4. Bp. Előre 22 9 8 5 24:18 26 gyal Tibor, Koczfca Pál, Lendvay labdát tartva, állandóan a hazaiak 5. Kecskemét 22 10 5 7 29:20 25 Ödön, Pó'lik György, Prieszol József, kapuja előtt tartózkodtak a gyulai 6. Szóin. MÁV 22 10 4 8 36:27 24 Rá ez János. csatárok. Az 51. percben formás tá­7. Szóin. MTE 22 10 4 8 37:30 24 Labdarúgás: Bene Ferenc, Dunai n. madás után Lovász a jobb felső sa­8. Gyula 22 8 7 7 36:24 23 Antal, Farkas János, Géléi József, rokba vágta a labdát. A kiegyenlítés 9. Békéscsaba 22 8 7 7 34:44 23 Ihász Kálmán, Katona Sándor. Ká­után mindenki gyulai gólt várt, hi­10. Szegedi VSE 22 8 6 8 45:35 22 poszta Benő, Komora Imre, Orosz Pál, szen a MEDOSZ teljesen átvette a 11. V. Izzó 22 9 2 11 29:33 20 Nagy Antal, Nagy György, Nagy Ist­játék irányítását, de a hazaiak egy 12. Nagybátony 22 6 7 9 18:19 19 ván, Nógrádi Ferenc, Novák Dezső, lefutása elég volt a győzelemhez. A 13. Nyíregyháza 22 7 5 10 29:38 19 Orbán Árpád, Palotai Károly, Szepesi 76. percben Sás szögletre hárított. A 14. Baglyasalja 22 6 7 9 16:33 19 Gusztáv, Szentmihályi Antal, Varga beadást Gúti menteni próbálta, de 15. Kisterenye 22 5 8 9 26:42 18 Zoltán. lyukat rúgott és a szemfülées Károlyi 16. KISTEXT 22 5 7 10 28:37 17^ ökölvívás: Baranyai Lajos, Kajdi megszerezte a győzelmet jelentő sze­17. Debr. Dózsa 22 3 11 8 19:32 17 János, Sebők László, Tóth István, Tö­múk goit, 18. Miskolci B. 22 5 4 13 23:43 14 rök Gyula^ Kétszázhetvennégy főből áll a Tokióba utazd magyar sportküldöttség Több éves előkészítő- munkára tett pontot hétfőn délelőtt a Sportcsarnok I. emeleti tanácstermében a Magyar Olimpiai Bizottság és a Magyar Test- nevelési és Sportszövetség Országos Tanácsának együttes ülése, amelyen Egri Gyiula, a MOB és az MTS elnöke előterjesztette a tokiói olimpián 16 sportágban részt vevő magyar csapat­ra vonatkozó javaslatot. A TOKIÓBA UTAZÓ MAGYAR SPORTKÜLDÖTTSÉG NÉVSORA: Atlétika: Férfiak: Csutorás Csaba, Eckschmddt Sándor, Göri István, Gyu­lai István, Havasi István, Kiss Antal, Kulcsár Gergely, Mácsár József, Me- cser Lajos, Mihályfi László, Nagy Zsigmond, Pintér János, Rábai Gyula, Rozsnyai Huba, Simon Attila-, Sütő József, Szécsényi József, Varjú Vil­mos, Zsivótzky Gyula. Nők: Bognár Judit, Heidt Erzsébet, Kazi Olga, Kispálné Skultétá Eta, dr. Kleibemé Kontsek Jolán, Munkácsi Antónia, Nagy Zsuzsa, Nemesháziné Markó Margit, Rudasné Antal Márta, Stugner Judit, Such Ida. Birkózás: Alker Imre, Bajkó Ká­roly, Csatári József, Holiósi Géza, Kozma István, Pólyák Imre, Reznák János, Rizmayer Antal, Varga János, Víg Imre. Kajak-kenu: Férfiak: Fábián László, Gyűrű Endre, Hajba Antal, Hesz Mi­hály, Kemecsed Imre, Kovács Kálmán, Mészáros György, Parti János, Sol­tész Árpád, Szén te András, Szöllősi Imre. Törő András. Nők: Benkő Katalin, Jantolecz Ilona, Róka Mária. Kerékpár: Bicskey Richárd, Habony Ferenc, Juszkó János, Mahó László, Megy érdi Antal, Mészáros András, Stámusz Ferenc. Röplabda: Bodó Gábor, Czafik Béla, Flórián Tibor, Gálos László, Ivancsó Vilmos, Jánosi Ferenc, Kangyerka Antal, Lantos Csaba, Molnár István, Prouza Ottó, Tatár Mihály, Tüske Fe­renc. Sportlövészet: Bállá Gábor, Gönczi Ferenc, Hammeri László, Jakosi Ti­bor, Kelemen Lajos, Kun Szilárd, Sán­dor Zoltán, Simíkó Imire. Súlyemelés: Ecser Károly, Földi Imre, Huszka Mihály, Nagy Róbert, Nemessányi Árpád, Tóth Géza, Veres Győző. Torna: Valamennyi egyéni számiban ott lesznek a magyar versenyzők, és természetesen a csapatversenyben is. Férfiak: Aranyos István, Csányi Ray miund, Cser Győző, Lelkes And­rás, Sós Péter, Varga Lajos. Nők: Bejekné Förstner Klára, Erdő- siné Tolnai Márta, Jánosiné Ducza Anikó, Kovácsné Mák Gyöngyi, Mak­rai Katalin, Müller Katalin, Tréssel Mária. Úszás: Férfiak: Csikóny József, Do- bay Gyula, Gulyás Ákos, Gulrich Jó­zsef, Katona József, Lenkei Ferenc, Száll Antal, Szlamka László, Dóra Jó­zsef (műugró). Nők: Bállá Mária, Dóbayné Mada­rász Csilla, Egervári Márta, Erdélyi Éva, Frank Mária, Kovács Zsuzsa, Takács Katalin, Turóczy Judit. Vízilabda: Ambrus Miklós, Bodnár András, Boros Ottó, Dömötör Zoltán, Felkai László, Gyarmati Dezső, Kanizsa Tivadar, dr. Kárpáti György, Konrád II. János, Mayer Mihály, Pé­csik Dénes, Rusorán n. Péter. Vívás: (Minden fegyvernemben részt vesznek a magyar sportolók, egyéni és csapatverseny keretében). Férfiak: Bakonyi Péter, Bárány Ár­pád, Gábor Tamás, Gyarmati Béla, Gyuricza József, Horváth Zoltán, dr. Kamut! Jenő, Kamiuti László, dr. Kausz István, Kovács Attila, Kulcsár Győző, dr. Mendelényi Tamás, Meszé- na Miklós, Nemere Zoltán, Pézsa Ti­bor, Szabó Sándor. Nők: Juhász Katalin, Marosi Paula, dr. Mendelényiné Ágoston Judit, Sá- kovitsné Dömölky Lídia, Üjlakiné Rejtő Ildikó. Vitorla: Fináczy György. Ezenkívül a csapat tagjai lesznek még különböző sportágbeli edzők, já­tékvezetők, versenybírók, gyúrók, két orvos és a technikai személyzet. (MTI) További eredmények Kiskunhalas—Ü jszeged szentmiklós—Mezőtúr 121, Szegedi Építők 1:1, zővásárhely 2:0. a Délkeleti 1 Martfű 2. Újszeged1 3. Hódmezővh. 4. Bcs. VTSK 5. Bcs. Honvéd 6. Csongrád 7. Kiskunhalas 8. Törökszentmiklós 9. Szegedi Ép. lfl. Orosháza 11. Kecskemét 12. Nagykőrös 13. Jászberény 14. Makó 15. Mezőhegyes 16. Mezőtúr 2:5, Török- Csongrád— Martfű—Hód>me­csoport állása 18 9 7 2 29:18 25 17 10 3 4 36:18 23 18 8 6 4 21:15 22 18 8 5 5 32:24 21 18 9 3 6 27:29 21 18 7 5 6 24:18 19 18 6 6 6 27:28 18 18 6 6 6 23:30 18 18 5 7 6 16:19 17 18 5 7 6 24:34 17 18 5 6 7 22:18 16 18 5 5 8 22:19 15 18 5 5 8 23:21 15 18 4 6 8 24:35 14 18 5 3 10 25:38 13 17 3 6 8 14:25 12 424 ÉNISBELEPEH fi BIZTOSÍTÁSI és Önsegélyző csoportba ÉLET- ÉS BALESET BIZTOSÍTÁS rántasz a BajBani