Békés Megyei Népújság, 1963. november (18. évfolyam, 257-281. szám)

1963-11-05 / 260. szám

< 1963. november 5. 6 Kedd SPORT SPORT SPORT NB II-es csapataink fekete vasárnapján a Rés. Előre otthon, Gyula idegenben kapott ki... Sajnos, már lassan teljesen megszoktuk, hogy csapa­taink gyengén szerepelnek, alulmaradnak a küzdelem­ben. Az utóbbi időben a jól rajtolt Gyula is kezdett visszaesni és ez Kisterenyén is folytatódott. Különö­sen az erőnléttel van baj a Gyulai MEDOSZ-nál. Né­hány héttel ezelőtt az élmezőnyben volt a Gyulai ME- DOSZ, úgy látszik ez elbizakodottá tette a játékosok egy részét, és annak tudható be, hogy az edzéseket nem látogatták, főleg pedig nem végezték olyan inten­zíven, mint ahogyan kellett volna. Remélhetőleg a hát­ralévő három fordulóban javítanak majd a gyulaiak. Sokan voltak kíváncsiak Békéscsabán az Előre— Nagybátony találkozóra. Mivel az előző vasárnapon idei első győzelmét aratta az Előre csapata, titokban min­denki azt remélte Békéscsabán, hogy valóban komoly fordulat állott be a csapat játékában. Sajnos, csalódni kellett. Ez azért is következett be, mert az akarással a mérkőzés elején baj volt. A csatársor széteső játékát a védelem ingadozása még fokozta és a fedezetek is kapkodva játszottak. Szünet után nagy akarással kez­dett az Előre, teljesen beszorult a Bányász, de a sok gólhelyzet kihasználatlanul maradt. A váratlan, gyors ellentámadásokat az előrehúzódott csabai védők mel­lett a vendégek ügyesen és főleg eredményesen ki­használták. A gólokon kívül még mind a két oldalon két kapufa és néhány kihasználatlan gólhelyzet adódott a gyenge színvonalú mérkőzésen. Nagybátonyi Bányász - Bcs. Előre 3:0 (1:0) Békéscsaba, 2000 néző, vezette: De­meter. Nagybátony: Builyovszki — Stuhl, Veres, Szalai — Sereg, Tail — Nagy, Szarvas, Poaiyi, Kovács, Baranyai. Ed­ző: Laczkió Sándor. Előre: Krátlki — Szi'kora, Frankó, Gulyás — Rakon- czás, Rieger — Miklya, Farkas, Ba­logh, Mitykó, Nagy. Edző: Kerekes Imre. Az elmúlt heti jó játék után sokan voltak kíváncsiak az Előre szereplé­sére. A látottak azonban nagy csa­lódást keltettek. Az együttes kissé el­bizakodottan lépett pályára. Bár a tá- madásokkall különösebb baj nem volt, inkább annak befejezésével. Az első percekben több meleg helyzet adódott a vendégek kapuja előtt, azonban a csatárok nem követték a támadást, így a legjobb helyzetek is kihaszná­latlanul maradtak. A 20. percben en­nék ellenére csaknem gólt ért el a ba^i csapat. Farkas meredeken szök­tette a jobb szélen Miklyát, aki la­posan a kapu elé beadott és Nagy csaknem a hálóba sodorta a labdát. Az ellentámadás során a lestaktikával játszó hazai védelem mellett Szarvas elfutott, már csak Krátkival állt szem­ben, de erős lövése a kapufáról pat­tant vissza a mezőnybe. A sikertelen támadás nem szegte kedvét a ven­dégeknek, tovább támadtak és a 25. percben Baranyai fordulásból a háló­ba rúgta a labdát. Krátki leadást várt. Eaután a hazaiak támadásai követ­keztek, a vendégek csupán gyors le­futásokkal próbálkoztak, s félidő vé­géig ap eredmény nem változott. Szünet után nagy nyomás neheze­dett a vendégek kapujára. Egymást érték a hazai támadások, a gőllövés- sel azonban ezúttal is hadilábon áll­tak. A vendégek nagy akarással és önfeláldozóan védekeztek, a gólvonal­ról fejelték ki a labdát vagy Bulyov- szki a már szinte gólnak látszó lövé­seket sorra tette ártalmatlanná. Az eredménytelenségben azonban ludasak voltak a hazai csatárok is, akik elég­gé pontatlanul és gyengén lőttek ka­pura. A mintegy tizenöt perces ha­zai rohamok után a vendégek is veszé­lyeztettek, a békéscsabai védelem elő­rehúzódott és egy hosszú labdával Szarvas elfutott, Krátki ugyan kijött a kapujából, de a labda mellé rúgott, s így Szarvas szinte senkitől sem za­vartatva nyugodtan helyezte hálóba a labdát. A mérkőzést még eziután is meg lehetett volna nyerni, hiszen ál­landóan a nagybátony iák térfelén folyt a játék. A csatárok azonban, mintha meg lettek volna babonázva, képtele­nek voltak a hálóba találni. Ennek egyik oka, hogy általában középen erőltették a támadásokat, keveset fog­lalkoztatták a szélsőket, különösen a jobb oldalon. Az állandó hazai táma­dások közepette újabb gólt ért el a vendégegyüttes. Kavarodás támadt a hazaiak kapuja előtt, míg végül is Ba­ranyai fejéről a kapufára, majd on­nan a hálóba perdült a labda. Ezután a vendégek nyűgödtabban játszottak, igyekeztek tartani a labdát, s ez si­került is. Nagy csalódást keltett a hazai csa­pat, mely ezúttal ismét taktikai hibát vétett. Általában középen akartak rést törni a jól záró védelmen, ez azon­ban nem sikerült. Különösen a máso­dik félidőben a széleken egyáltalán nem vezettek támadást. A mérkőzés rövid értékeléséhez még ennyit: az elbizakodottság nagyon veszélyes; Jók: Bulyovszki, Veres, Baranyai, illetve: a hazai csapatból senkit sem lehet kiemelni. Kisterenyei Bányász — Gyulai MEQOSZ 2:1 (1:1) Kisterenye, 400 néző, vezette: Miike. Kisterenye: Csermák — Király, Dob- rocsi, Bertha — Vanya, Szeherényi I. — Hanti, Tairlósi, Magyar, Megyés, Kaszás. Edző: Kaszás Ferenc. Gyula: Vidó — Szilágyi, Pásztor, Lovász II. Guti, Sás — Stefanik, Himmer n., Himmer I., Lovász I., Boruzs. Edző: Vasvári Péter. A hazaiak szórványos támadásaival kezdődött a mérkőzés. Inkább me­zőnyjáték folyt a két tizenhatos kö­zött, mert egyik csatársor sem tu­dott gólhelyzetet teremteni. Mintegy 20 perces meddő játék után Tarlós! szerezte meg a vezetést a hazaiaknak. Tarlós! egyébként mintegy kétméte­res lesről futott el, a partjelző nem intett, így a j'átékvezető megadta a gólt. Ezután a MEDOSZ támadásai következtek, azonban az igen jól záró védőik idejében közbeléptek. A soro­zatos támadások csupán a félidő be­fejezése előtt érteik góllá, amikor Him­mer I. a védők gyűrűjéből kiszaba­dulva, erősen szorongatott helyzetben kapura lőtt, a labda kipattant Him­mer H. elé, aki biztosan helyezte há­lóba a labdát. Szünet után igen bágyadtan ját­szott a két csapat. A MEDOSZ tíz emberrel játszott, ugyanis Stefanik megsérült. Így a hazaiak vették át a játék irányítását, többet támadtak, en­nek eMemére inkább a gyulaiak sze­rezhették volna meg a vezetést. Előbb Himmer II, majd Lovász előtt adó­dott gólhelyzet, de egylkőj üknek sem sikerült a hálóba találni. Mezőnyjá­tékkal telt el a következő fél óra, s csak az utolsó percek hoztak némi izgalmat. A 87. percben megismétlő­dött az elmúlt vasárnapi eset. Part- dobás után mentett Lovász H., majd az újabb partdobást gyorsan végeztffi el a hazaiak és Kaszás teljesen sza­Az NB II. Nyugati csoportjának eredményei Budai Spartakusz—Pécsi BTC 2:2, Zalaegerszegi Dózsa—VCS Traktor­gyár 2:2, Erzsébeti VTK—Zalaegersze­gi TE 2:1, Esztergomi Vasas—Pécsi Bá­nyász 5:1, Fővárosi Autóbusz—m. kér. TTVE 1:1, Mosonmagyaróvári TE—Pé­csi VSK 3:0, Pápai Textiles—Kapos­vári Honvéd 3:1, Kőbányai Lombik— Győri Dózsa 2:1, Veszprémi Haladás Petőfi—Székesfehérvári MÁV Előre 1:1? 0 Nyugati csoport állása 1. III. kér. TTVE 14 10 1 3 32:16 21 2. Pécsi BTC 13 8 3 2 32:11 19 3. Kap. Honv. 14 8 3 3 25:15 19 4. Pécsi VSK 14 8 2 4 28:15 18 5. Pécsi Bányász 14 6 6 2 30:27 18 6. Budai Spart. 14 7 3 4 29:19 17 7. Esztergom 14 6 4 4 25:19 16 8. Győri Dózsa 14 6 3 5 24:20 15 9. EVTK 14 5 5 4 26:27 15 10. Sz.-fehérv. MÁV 14 5 2 7 20:27 12 11. Mosonm. TE 14 4 4 6 11:23 12 12. Zalaeg. TE 13 5 1 7 25:30 11 13. Veszprém 13 4 3 6 15:21 11 14. Pápai Text. 13 5 — 8 14:14 10 15. Zalaeg. Dózsa 14 2 6 6 12:21 10 16. K. Lombik 14 4 1 9 20:30 9 17. Traktorgyár 14 2 4 8 14:28 8 18. Autóbusz 14 1 5 8 12:31 7 badon hagyva, nyugodtan szerezte meg Vidó mellett a győzelmet jelentő gólt. A gyulai csapat idegesen és kap­kodva játszott, bár kis szerencsével az egyik pontot megszerezhette volna. A játékosok mélyen formájuk alatt játszottak, csupán Vidó, Guti, Sás és Himmer II. nyújtott közepes teljesít­ményt. A hazai csapatból Dobrocsi, Szeberényi I, Honti és Tarlósi volt jó. Amit még a mérkőzésről meg kell jegyezni, illetve a mérkőzés utáni történtekről, az csak annyi, hogy a hazai szurkolók sokkal sportszerűtle­nebbek, mint a játékosok. A mérkő­zés után az öltözőbe vonuláskor tett­le gességre került sor és csak a hazai játékosok közbelépése akadályozta meg a nagyobb verekedést. További eredmények: Nyíregyháza—Jászberény 2:1, Vasas Izzó—Baglyasalja 3:1, Eger—Szegedi VSE 1:0, Kecskeméti Dózsa—Bp. Elő­re 2:1, Szolnoki MTE—Debreceni Dó­zsa 3:1, Szolnoki MÁV—Kis text Ort), Bp. Spartakusz—Miskolci Bányász 4:1. flz NB II 1. Kecskemét állása 14 9 3 2 33:11 21 2. Eger 14 9 3 2 31:13 21 3. Szegedi VSE 14 8 3 3 27:14 19 4. Nyíregyháza 14 8 2 4 31:26 18 5. Bp. Spartakusz 14 € 5 3 25:23 17 6. Szolnoki MTE 14 7 2 5 31:24 16 7. Jászberény 14 7 2 5 25:21 16 8. Gyula 14 6 3 5 28:25 15 9. Vasas Izzó 14 5 4 5 25:23 14 10. Nagybátony 14 5 3 6 15:14 13 11. Kisterenye 14 5 3 6 22:23 13 12. Kistext 14 4 4 6 21:19 12 13. Bp. Előre 14 5 2 7 19:18 12 14. Miskolc 14 5 2 7 19:34 12 15. Szolnoki MÁV 14 2 6 6 27:30 10 16. Baglyasalja 14 4 1 9 18:42 9 17. Debrecen 14 2 4 8 17:36 8 18. Békéscsaba 14 1 4 9 13:31 6 Labdarúgó-válogatottunk tovább jutott a Nemzetek Európa Kupájában Magyarország — NDK 3:3 (2:2) Népstadion, 40 000 néző, vezette: Ne- delkovszki (Tauzer, Straneczki) mind­három jugoszláv. Magyarország: Szentmihályi — Mát­rai, Mészöly, Ihász — Nagy, Solymosi — Sándor, Rákosi, Albert, Bene, Fenyvesi dr. NDK: Hernsch — Urban- czyk, Heine, Krampe — Kaiser, Lieb- recht — Nachtigall, Nöldner, P. Ducke, Érler, R. Ducke. A magyar labdarúgó-válogatott 400. mérkőzését az NDK válogatottja ellen játszotta a Nemzetek Európa Kupá­jáért. Gyors magyar támadásokkal kezdődött a mérkőzés és már a 6.. percben Bene megszerezte a vezetést. Ezután könnyelműsködött a magyar válogatott és Heine révén egyenlítet­tek a vendégek. Ezután Sándor sze­rezte meg a vezetést, de az NDK válo­gatottja .nem sokkal ezután ismét egyenlített R. Ducke góljával. Szünet után újból a magyar válogatott sze­rezte meg a vezetést Solymosi ti­zenegyesével, s a németek a 76. perc­ben Erler lövésével harmadszor is ki­egyenlítettek. Az összesített gólarány 5:4 a magyarok javára és így tovább jutott a Nemzetek Európa Kupájában, ahol Franciaország ellen játszik a négy közé jutásért. NDK B -^Magyarország B 3:1 (2:1) A Bcs. VTSK legyőzte otthonában a Szegedi Építőket, Orosháza Békéscsabán a Bes. Honvédőt az NB IH-ban Az őszi bajnokság hajrájában mutatkozik meg, a csapatok hogyan ké­szültek fel a bajnokságra és általában a heti mérkőzésekre is. Az utolsó mérkőzéseken döntő fontosságú az erőnlét és a taktikai fegyelem. Lehetnek „kisiklásokn egy-egy csapatnál, de ha mérlegre tesszük a 13. forduló össz­munkáját, akkor annak értékelésénél sok érdekes tanulságot lehet találni. Kellemes meglepetést hozott a Bcs. VTSK, az NB III. újonca. Szegeden nagy harccal, szép játékkal, megérdemelten győzte le a "volt NB Il-es Sze­gedi Építők csapatát, örvendetes volt hallgatni a szegedi labdarúgó-szakér­tők jó kritikáját a VTSK játékával kapcsolatban. Győzelmüket növeli az is, hogy mivel a 20. percben Novák megsérült és a méfkőzés hátralévő részé­ben csak a szélen statisztált, voltaképpen tíz fővel harcolta ki a nagysze­rű győzelmet. Az állandóan javuló formát mutató Orosházi Kinizsi is nagyszerű bra­vúrt hajtott végre Békéscsabán, a Bcs. Honvéd váratlan legyőzésével, az utóbbi időben rapszodikusan szereplő Bcs. Honvéd kissé kényelmesen kez­dett, majd azy Orosházi Kinizsi elért két gyors gólja után fokozatosan ma­gára talált, de akkor már késő volt. A második félidőben az állandóan tá­madó Honvéd csatársora nem tudta áttörni a 'nagy lelkesedéssel és önfel­áldozással játszó orosházi védők tömör védelmi falát. Jászberényben meglepően jól kezdett a Mézöhegyesi MEDOSZ. Nem­csak lelkesen, hanem ezúttal jól és veszélyesen — de sajnos kevés szeren­csével. Egy félidőn át vezettek és öngóllal egyenlített a Vasas. Ezután a hazaiak két szerencsés gólt értek el. Döntetlen lett volna az igazságos eredmény. Bcs. VTSK — Szegedi Építők 1:0 (0:0) Szeged, 200 néző, vezette: Molnár. VTSK: Csepregi — Litauszky, Bla­hut, Dobó — Novák, Kiss — Bakó, Lo- novics, Szurgent, Schneider, Balogh. Edző: Szombati György. Sz. Építők: Apjok — Rácz, Molnár, Veréb — Hor­nyait, Somogyi — Kiss II, Blaha, László, Komlód), Török. Edző: Palo­tai János. Széllel szemben az Építőik kezdte a játékot. Enyhe hazai mezőnyfölény alakult ki, majd később hullámzó lett a játék, hol az egyik, hol a másik kapu volt veszélyben. A 16. percben Kiss H éles beadásába Blahut belenyúlt és majdnem gól lett belőle. Egy perc múlva a csabai csatárok hagytak ki gólhelyzetet. Félórai váltakozó játék után a VTSK támadott többet és több formás, korszerű akcióval veszélyez­tette a szegediek kapuját. A szegedi ellentámadások is veszélyesek voltak. A 35. percben Blaha, majd három perc múlva Schneider előtt adódott gól­szerzési alkalom. A félidő utolsó per­ceiben is állandóan veszélyesen táma­dó VTSK megszerezhette volna a veze­tést. Fordulás után az Építők játszott erős széllel támogatva. Mindenki azt várta, hogy a VTSK védekezni fog, de nem így történt. A csabai együttes foly­tatta az előző negyedórában mutatott korszerű játékát. Egymást érték a ve­szélyes csabai támadások. Végre a 74. percben megszületett a mérkőzés első, egyben a VTSK győzelmét jelen­tő egyetlen gólja. Somogyi felesleges cselezése közben Szurgent szerezte meg a labdát, kapura húzott és nehéz szögből szép gólt lőtt. A gól után a szegediek is nagyon rákapcsoltak. Nagy volt az Iram, mind a két kapu többször forgott veszélyben. A sze­gediek veszélyes kezdeményezéseit a csabai védelem nagyszerűen tudta há­rítani. A 89. percben a szegediek felső sarokba tartó lövését csak nagy bra­vúrral tudta Csepregi szögletre tolni, de ennek végrehajtására már nem ke­rült sor. Jók: Bakó (a mezőny legjobbja), Csepregi, Blahut, Illetve: Veréb, Hor- nyák, László. Orosházi Kinizsi - Bcs. Honvéd 2:0 (2:0j Békéscsaba, 200 néző, vezette: Jurka. Kinizsi: Miki te — Fiam, Békési, Ber­ke — Szűcs, Forgács — Kiss, Rucz, Berta, Túri, Petrina. Edző: Csonka Béla. Bcs. Honvéd: Kasza — Kerekes, Bogár, Várnai — Meregya, Doroszlai — Decsi, Rajna, Laczkó, Merényi, Bo- zai. Edző: Gurbán Líviusz. Közepes színvonalú mérkőzésen az Orosházi Kinizsi bizonyult jobbnak. A mezőnyjátékot tekintve a Bcs. Hon­véd egyenrangú ellenfél volt, a kapu előtt azonban a vendégek sokkal ve­szélyesebbek voltak. Az első gólhely­zet a hazai csapat előtt adódott, Rajna került jó helyzetbe, de közvetlen kö­zelről a kapusba lőtte a labdát. Egy összecsapásnál Meregya megsérült és csak rövid ápolás után, kissé sántikál- va tért vissza a pályára. A 32. percben szerezték meg a vezetést a vendégek, Szűcs vezette fel a labdát és mintegy 20 méterről küldött erős lövése a kapu­fától a befutó Petrina elé pattant, aki a hálóba bombázott. A 38. percben is­mét a kitűnően játszó Petrina volt a gólszerző, egyéni játék után a védőket kicselezve, a jobb alsó sarokba lőtte a labdát. Fordulás után sem változott a játék, a hazai csapat játszott enyhe fölény­ben, támadásaikat azonban a jól záró Kinizsi védelem minden esetben hárí­tani tudta. A mérkőzés végén Decsi előtt kínálkozott alkalom a szépítésre, de jó helyzetből a kapu mellé lőtte a labdát. A több új játékos beállításával pályára lépő Békéscsabai Honvéd játé­ka csalódást keltett, látszott az össze­szokottság hiánya, az egész csapat, de különösen a csatársor játéka volt erőt­len és tervszerűtlen. Az Orosházi Kinizsi mindkét félidő­ben jobban játszott, a csatárok erőtel­jesebben törtek kapura, és a kínálko­zó gólhelyzeteket kihasználva, megér­demelten győztek. Jók: Békési, Szűcs, Petrina, illetve Bogár, Rajna, Decsi. jászberényi Vasas — Mezőhegyesi MEDOSZ 3:1 (0:1) Jászberény, 300 néző, vezette: Miké. MEDOSZ: Balogh — Rizsányi, Madá- csi, Csigér — Borbély, Zomborácz — Kovács, Tóth, Vígh, Borsos, Keresz­tes. Edző: K. Szabó János. Tapogatódzó játék után váratlanul a MEDOSZ került mezőny fölény be. Egymás után rohamozott a vendégek csatársora. A Vasas* meglepte a mező- hegyesiek lelkes és jó játéka. A hazai védelem többször megingott. Fokozó­dott a jászberényiek pánikja, amikor Keresztes révén vezetéshez jutottak a vendégek. A második félidőben is jól kezdett a MEDOSZ. Jól védekeztek a mező- hegyesiek és támadásaik gyorsak vol­tak és mindig veszélyt jelentettek a hazaiak kapujára. Egy hazai támadás végén a_ védőktől hálóba pattant a lab­da. A balszerencsés kiegyenlítés meg­zavarta a MEDOSZ védelmét. Nagy erővel támadott ezután a Vasas és Hell szerencsés góljaival sikerült a győzel­met megszereznie. ^ További eredmények: Hódmezővásárhely—Kiskunhalas 3:0, Nagykőrös—Makó 2:1, Martfű—Mező­túr 2:1, Törökszentmiklós—Újszeged, a mérkőzés elmaradt, mert Újszeged nem jelent meg, Csongrád—Kecskemét 2:2. Az NB 111 állása 1. Hmvásárhely 12 8 3 1 26: 7 19 2. Martfű 13 7 3 3 30:16 17 3. Csongrád 13 6 5 2 24:16 17 4. Bcs. VTSK 13 7 2 4 24:17 16 5. Kecskemét 13 6 3 4 20:17 15 6. Nagykőrös 13 6 3 4 19:22 15 7. Kiskunhalas 13 6 2 5 28:25 14 8. Jászberény 12 6 2 4 21:21 14 9. Bcs. Honvéd 13 5 3 5 27:22 13 10. Makó 13 5 2 6 18:23 12 11. Szegedi Ép. 13 4 3 6 19:21 11 12. Orosháza 13 4 2 7 19:24 10 13. Üjszegedi TC 12 4 2 6 18:27 10 14. Törökszentm. 12 3 3 6 14:16 9 15. Mezőtúr 13 2 3 8 24:34 7 16. Mezőhegyes 13 1 3 9 15:38 5