Békés Megyei Népújság, 1963. szeptember (18. évfolyam, 205-229. szám)

1963-09-25 / 225. szám

1963. szeptember 25. 5 Szerda SPORT SPORT SPORT Megyénk úszóválogatottja , legyőzte a Szolnok megyeieket Sok gól, javuló színvonal a megyei /• osztályú labdarúgó-bajnokság VIII. fordulójában Az igazán meleg őszi vasárnap délután meglehetősen sokan voltak ki­váncsiak a megyei I. osztályú labdarúgó-bajnokság mérkőzéseire. A szur­kolók nem távoztak csalódottan, ugyanis valamennyi találkozón gólokat és jó játékot láthattak. Ezek közül is kiemelkedik a Gyula II.—Gyoma találkozó, ahol tíz gól született. Erről a mérkőzésről azonban úgy is meg kell emlé­kezni, hogy míg a csatárok nagyszerűen kombináltak és támadásaikat igye­keztek lövésekkel befejezni, a védelmek nem remekeltek. Mindkét oldalon a védelmek hibájából több gól adódott. De nem lehet panasz a többi mér­kőzésre sem, hiszen általában 5—6 gól esett. A múlt vasárnaphoz képest javuló színvonal mellett mint pozitívumot kell még megemlíteni, hogy valamennyi találkozó a lehető leg sportszerűbb keretek között zajlott le. Elmaradt a már megszokott egy-két kiállítás, durvaság, s elsősorban ennek köszönhető, hogy színvonalas találkozókra került sor a VIII. fordulóban. Persze azért akadt meglepetés is, melyek közül első helyen kell említeni a Sarkadi Kinizsi hazai vereségét a mező­kovácsháziaktól. A meglepetések közé sorolható még a végegyháziak további gyenge szereplése, akik ezúttal sem tudtak győzni otthonukban a medgyes- egyháziak ellen. A Vili. forduló után továbbra is veretlen a szarvasi és gyomai csapat, nyeretlen viszont a kondorost és a battonyai együttes. Jók: Kiss, Sás, Pintye, Fáiba!, illet­ve: Megyeri, Németh, Bácsi. Békés — Kondoros 3:2 (2:0) Kondoros, 400 néző, vezette: Hodiro- ga. Békés: Thoman — Kocsor, Szabó, Acs — Püski I, Balogh. — Kopáixli, Pikó n, Arató, Tuslka, Mészáros. Ed­ző: Ferdd József. Kondoros: Kurucz — Hajdú, Sárost, Kósa — Vasas, Karsai — Ágfalvi, Éliás, Megyeri, Unka, Jan- kovics. Edző: Hajdú Mihály. Az első félidőben a korszerűbben játszó vendégcsapat Piikó n és Arató góljával már 2:0-ra vezetett. Ebben a játékrészben a hazaiak erőtlenül, kor­szerűtlenül játszottak, bár több gól­helyzetet kihagytak. A második félidőben a helyi csapat lelkesebben játszott, ennek ellenére újabb békési gól született. Sárosi a kiugró Fikó m-t a félpályától ki­sérte egészen a 16-oson belül, ahol kézzel megfogta a csatárt, amiért a já­tékvezető 11-est ítélt. A büntetőt Tus­ka értékesítette. Erősen szorongatott ezután a hazai együttes, sokat táma­dott és Vasas, majd Éliás góljával szépített az eredményen. Gyulai MEDOSZ II. - Gyoma 5:5 (2:3) Gyula, 2000 néző, vezette: Bognár. Gyula: Vörös — Sail, Petrovszki, Kiss — Pintye, Sá® — Lakita, Mészá­ros, VotLenszfld., Fából, Nagy L Edző: Vasvári Péter. Gyoma: Megyeri — Rófusz, Kruchió, Szendrei — Varjú, Fekete — Bácsi, Németh, Putnoki, Bene, Gyarmati.. Edző: Vattai Albert. A hazai védelem könnyelműsége mi­att a gyomaiak már 3r0-ra vezettek. Ezután kiegyensúlyozottabb lett a já­ték, kiegyenlített a hazai csapat, majd 4:4 lett, sőt 5:4 Gyoma javára. A ha­zai csapatnak az utolsó perceikben sikerült egyenlíteni. Góllövők: Fábrri (2), Sás, Lakita, Vo- lenszki, illetve: Németh (3), Putnoki s E U I HßZTHJI i z t a s í t a s Tűi, &aJÜeAet. iZíukUoííági káAote eáetéAe. 0jJ: 1 3 0.-R Mezökovíscsrtáza — Sarkadi Kinizsi 3:0 (0:0) Sarkad, 700 néző, vezette: Kocsondi. Mezőkovácsháza: Budácsiík — Csep- regi, Gigacz, Bányák II — Kenyeres, Olasz — Balázs, Gajdos, Kertmegi, Bányik I, Tóth. Edző: Arnőczki Jó­zsef. Sarkiad: Erdélyi — Szabó I, Ju­hász, Zsiláik — Gurzó, Mózes — Sza­bó II, Kótad, Pozojevics, Fóbián, Tóth. Edző: Házi István. Az első félidőben a hazai csapat többet támadott, de gólt nem tudott elérni. A vendégek szórványosabban vezették a támadásokat, s azok veszé­lyesebbek is voltak. A 20. percben Po­zojevics a mérkőzés legnagyobb gól­helyzetét hagyta ki. A 30. percben vi­szont az ötösön Gajdos rúgott a föld­be, majd három perc múlva közvetlen közelről a kapu mellé gurított. Szünet után megváltozott a játék. A vendégek átvették az irányítást és már az 55. percben Kenyeres a hálóba talált. Nem sokkal ezután mintegy 18 méterre a hazaiak kapujától szabad­rúgáshoz jutott a kovácsházi csapat. A szabadrúgást Bányik II rúgta s rú­gása nyomán a labda védhetetlenül vágódott a hálóba. Ezután mintegy 10 perces hazai meddő támadás követke­zett, mely során egy ellentámadásból Bányik I volt eredményes, s ezzel 3:0 arányban nyert a vendégcsapat. Jók: Tóth, Kertmegi, Kenyeres, Gi­gacz, illetve: a hazaiak védelme. Tótkomlós — Sarkadi MSE 3:2 (2:1) Tótkomlós, 900 néző, vezette: Gáspár. Tótkomlós: Karasz — Kergyó, Nyír­egyházki, Miklós — Nagy, Paiulik — Ácsai, Matajsz, Petrina, Dorotovics, Hovorka. Edző: Nyíregyházki Márton. Sarkad: Papp — Sajti, Barna, Somo­gyi — Balogh, Boldog — Simon, Var­ga, Kovácsi, Mikes, Rúzsa. Edző: Táj­irtás! Károly. Gyors hazai támadások vezették be a mérkőzést. A 2. percben Petrina kiugrott a védők között és közelről le­adott lövését Papp szögletre mentette. Három perccel később Dorotovics Matajsz elé fejelt, aki a kifutó Papp fölött a hálóba emelte a labdát. Ne­gyedórái hazai enyhe fölény után a sarkadi csapat is feljött és szép, kor­szerű összjatekkai többször megköze­lítette a hazaiak kapuját. A 19. perc­ben Varga kapu mellé lőtt, majd öt perc múlva Rúzsa nagy gólhelyzetben elesett. Nagy kavarodás támadt a 30. percben a hazaiak kapuja előtt, Nyír­egyházki kezére pattant a labda, s a megítélt büntetőt Mikes értékesítette. A félidő befejezése előtt egy perccel Matajsz távoli lövéssel szerezte meg a vezetést a hazaiaknak. Szünet után mindkét csapat felja­vult és színvonalas mérkőzést látott a közönség. Nagy gólhelyzet adódott mindjárt a 47. percben/Matajsz előtt, már csak a kapussal állt szemben, de a labdát kapu mellé gurította. Az 55. percben született m-ejé a hazaiak har­madik gólja. Egy tíosszú, előreadott labdára Papp kifutott, Boldog azonban belenyúlt a labdába, s az a kapus fe­lett a hálóba csúszott. Váratlanul szé­pítettek a vendégek. Karasz a 16-oság kimenve, rúgta ki a labdát, s az a félpályán álló Barnához szállt, aki egyből kapura rúgta a labdát, s az a hálóba került. Jók: Matajsz, Karasz, Miklós, illet­ve: Barna, Rúzsa, Mikes. Szarvas — Bcs. Előre li. 4:1 (1:0) Szarvas. 600 néző, vezette: Boldi­zsár. Szarvas: Hévízi — Csernus, Ficzere I, Cziglédszki — Szűcs, Ficzere II. — Antal, Járó, Müller, Rohony, Burázs. Edző: Bencsik Mihály. Előre: Kucsera — Miskolczi, Ambrus, Várai — Vasas, Láza — Kuba I, Schéfer, Ran gasz, Nagy, Kasznár. Edző: Gyócsá László. Az első félidőben úgyszólván telje­sen a szarvasi csapat irányította a já­tékot, de fölényét nem tudta gólok­ban érvényesíteni. Az első félidő gól­ja az ötödik percben született egy jobb oldali támadás után, Rohony lö­véséből. Szünet után a vendégek kiegyenlí­tetté tették a játékot, sőt támadtak, ennek ellenére újból a hazaiak értek el gólt Antal lévén. Kezdés után Sché­fer szépen ugrott ki a védőik között és 'szépített az eredményen. Az utolsó negyedórában jött fel ismét a hazai együttes és 'Rohony, majd Antal gól­jával megérdemelten győzött. Jók: Csernus, Ficzere I, Antal, il­letve: Kucsera, Ambrus. Mezőhegyes! Kinizsi - Battonya 2:0 (0:0) Battonya, 300 néző, vezette: Kovács. Kinizsi: Árgyelán — Sajti I, Csete I, Kiss — Sajti II, Kemény — Dúl, Nyári, Császár, Sülé, Csizmás. Edző: Olrök Mihály. Battonya: Berki — Fa­zekas, Poddna, Ármán — Karsai, Csiz­madia — Csordás, Restás, Németh, Nyírna, Somogyvári. Edző: Túri Mi­hály. A vendégek kezdték a játékot, de a battonyai csapat vette át az irányítást, azonban a csatárok elkényelmesked­ték a befejezést. Mintegy húszperces hazai mezőnyfölény után a vendégek kezdeményeztek és a 27. percben csak a szerencse mentette a hazaiak ka­puját a góltól. Az utolsó negyedóra Az egyre jobban fejlődő megyei úszósport ismételten sikeresén vizsgá­zott. Szolnokon a két megye közötti válogatott úszóviadalon megyénk vá­logatottja 11 ponttal legyőzte a szol­nokiakat. Az orosházi és békéscsabai úszókból összeállított válogatottnak ez nem első győzelme, ugyanis legutóbb Bócs-Kiskun megye ellen sikerült győ- niük. A 11 pontos győzelem annál is inkább értékes, mert egyetlen ver­senyszómban sem szereztek második­nál, illetve negyediknél rosszabb he­lyezést. Továbbra is tartja jó formá­ját Tóth Erzsi mind a mellúszásban, mind pedig a gyorúszásban. Igen jó eredményt ért el Tóth M. a 100 méte­res serdülő és a 200 méteres ifjúsági női mellúszásban, aki ezúttal legyőzte a már ismert Gombost és Gábort. A többi versenyzők is nagyszerűen meg- állták helyüket és nyolc első helyezést, ti? második helyezést szereztek. Eredmények: 50 m. újonc fiú hát: 2. Drienszki 40,1, 3. Pusztai 40,4. 50 m. újonc leány mell: 1. Tóth E. 44,2, 2. Hrabovszki 44,3. 50 m. gyermek leány gyors: 2. V&ss 47,5. 4. Uzsoki 49. 50 m. gyermek fiú mell: 3. Kiss 44,5, 4. Nagy 56,9. 100 méteres serdülő fiú gyors: 2. Gyulái 1,09,2, 4. Rácz 1:13;6. 100 méteres sérdúlő leány mell:-' -1, Tóth M/ .l:&9,6, 3. Gombos l:38,4. 100 m. ifjúsági férfi gyors: 1. Hajdú 1:04,8, 3. Varga 1:14,0. 50 m. gyermek fiú gyors: 2. Kiss 39,3, 4. Nagy 39,7. 100 m. ifjúsági női gyors: 2. Tóth 1:18,2, 3. Tóth I. 1:20,8. 100 m. ifjúsági férfi mell: 1. Benkő 1:24,3, 2. Szabó 1:24,5. 200 m. ifjúsági nőiv mell: l. Tóth M. 3:07,7, 2. Gábor 3:09,6. 50 m. újonc fiú mell: 1. Bán 39,9, 4. Zsóri 41.4. 50 m. újonc fiú gyors: 2., Pusztai 32.5, 4. Drienszki 34,4. 4x50 m. női ve­gyesváltó: 2. Békés megye 2:44,2. 4xl0o m. férfi vegyesváltó: 1. Békés megye 5:00.5, A pontverseny végeredménye: Békés megye 93, Szolnok megye 82. Pincérek — Újságírók 4:1 (2:1) Hétfőn délután a Kórház utcai pá­lyán került sor az elmúlt évtizedből el­maradt labdarúgó-rangadóra. Mintegy 3958 néző helye maradt üresen, amikor elindult 90 perces útjára a labda. Az újságírók kezdeményeztek s már az első negyedórában gólt értek el, de aztán — mintha elfogyott volna a tin­tájuk ... A pincérek viszont ezúttal nem várattak magukra (mint az étte­remben szokták) s végül is négy gól­lal terhelték meg ellenfelük kapuját, pedig azt dupla „háló” védte. A mérkőzés jellemzője volt, hogy a játékosok sokat mozogtak, amíg bír­tak. Pontos leadások szemtanúi lehet­tünk. A labda — mintha csak szeme lett volna — rendre elkerülte derék fut­ballistáinkat. A nem is annyira lét­számban, mint buzdításban szerénynek éppen nem mondható nézősereg inkább a Fészek derék felszolgálóinak druk­kolt. Lehet, hogy törzsvendégek voltak s ezt adták borravaló gyanánt. Persze a mérkőzés kimenetelét egyéb körülmények is befolyásolhatták. Az újságírók például a színészek elleni, néhány hónappal ezelőtti mérkőzésük fáradalmait még nyilván nem hever­hették ki. E mellett fáradságos napi munka után kellett kiállniuk, míg a fészekbeliek szabadnaposok voltak. Arról nem is beszélve, hogy utóbbiak közül néhányan állandó edzésben van­nak, hiszen minden este „játszanak”. A játékvezető kitűnően bíráskodott, sípját úgyszólván alig hallatta (lehet, hogy nem is volt neki). zár ismét a hazaiaké volt, azonban" a leg­jobb gólhelyzeteket is kihagyták. Szünet után tovább folytatódott a hazaiak támadása, de az isimét ered­ménytelen maradt. Ezután a vendé­gek nagy mezőnyfölényt harcoltak ki, a hazai csatársor nem tudta tartani a labdát és az állandó Kinizsi-támadá- • sok a 69., majd a 80. percben góllá ér­tek. Mindkét gólt Nyári lőtte. Jók: Árgyelán, Csete I, Nyári, Dúl, illetve Podina, Farkas, Karsai. Orosházi Honvéd — Elek 2:0 (2:0) Orosháza, 400 néző, vezette: Fülöp. Honvéd: Gerhardt — Juhász, Varga, Molnár — Saugyinszki, Baka — Lu­kács, Debreceni, Kopcsák, Strasser, Nagy. Elek: Szilágyi — Popucza, Ga- vara, Tiba — Szántai, Gyebrovszki — Gura. Havasi, Kun, Havasi n, Klein. Az Orosházi Honvéd csak az első félidőben játszott jót, a 10. percben StrasseT, valamint a 34. percben Deb­receni góljával bebiztosította győzel­mét. A II. félidőben a vendégcsa­pat is vezetett több gólt ígérő táma­dást, de a hazai védelem időben há­rítani tudott. Jók: Szügyins2flci, Debreceni, illetve: Gyebrovszki, Kun, Bcs. MÁV — Békésszentandrás 5:1 (2:1) Békéscsaba, 200 néző. vezette: Racs­kó. MÁV: Uny.ítir.szki — Kovács, Rein- holcz. Gyurkó II — GáU, Bankó — Dér, Palyusdk, Seregi, Tóth, Belanka. Edző: Weiner Pál. Békésszentandrás: Nagy — Szalai, Mrena. Gazsó — Kop­pányi, Kiss II — Babák, Bagi, Kiss I, Dorogi, Major. Edző: Tóth Gábor. A hazai csapat kezdte a játékot és a 4. percben Dér révén megszerezte a ve­zetést. A gól után is a hazaiak ma­radtak támadásban, ennek ellenére a vendégek kiegyenlítettek. A 27. perc­ben Babák a késlekedő védelem mel­lett a hálóba talált. Továbbra is a ha­zaiak mezőnyfölénye jellemezte a mérkőzést, míg a 37. percben Seregi újból vezetéshez juttatta a MÁV együt­tesét. , Szünet után folytatódott a hazaiak nyomása és az 52. percben újból Sere­gi talált a hálóba. Beszorult teljesen a vendégek csapata és előbb Belanika. majd Dór góljával 5:l-re alakult az eredmény. Jók: Gáli, Hankó, Seregi, illetve: Szalai, Koppányi, Dorogi. Medgyesegyháza - Végegyháza 3:2 Ifjúsági eredmények: Orosháza—Elek 82), Bcs. MÁV—Bé­késszentandrás 11:1, Mezőhegyest Ki­nizsi—Battonya 2:1. Gyula—Gyoma 52), Tótkomlós—Sarkadi MSE 1:0, Sarkadi Kinizsi—Mezőkovácsháza 2:1. a megyei 1. osztály állása í. Szarvas 8 8 — — 26:5 16 2. Gyoma 8 5 3 — 31516 13 3. Mezőkovácsháza 8 6 1 1 19:10 13 4. Tótkomlós 8 5 2 1 20:13 12 5. Mezőhegyes! K. 7 5 1 1 34:9 U 6. Medgyesegyháza 8 4 1 3 18:18 9 7. Bcs. MÄV 8 2 4 2 14:15 8 8. Sarkadi K. 8 2 4 2 13:15 8 9. Bcs. Előre II. 8 2 3 3 19:23 7 10. Békés 7 2 3 2 16:20 7 11. Sarkadi MSE 8 2 3 3 11:14 7 12. Oh. Honvéd 6 3 — 3 14:10 6 13. Gyula II. 6 2 2 2 18:15 n 14. Békésszentandrás 8 2 1 5 8:15 5 15. Kondoros 8 — 3 5 16:36 3 16. Battonya 8 — 3 5 7:14 3 17. Elek 8 1 — 7 13:26 2 18. Végegyháza 8 1 — 7 10:43 2 A tv rr műsora 1963. szeptember 25-én szerdán 10,00 TV-híradú. 10*15 Füttyszó nyolc­kor. Jugoszláv revüfilm. (Isin,) 1US Látogatás az Orion-gyárban. 17.35 Hí­rek. 17.45 Jobb agrotechnika — na- gyob termés. Kisfilm a korszerű bú­zatermelésről. 17.55 Afrika, Afrika! Nigéria. 18.15 Lányok, asszonyok. 18.45 TV-vll ághíradó. 19.00 Szép álmokat, gyerekek! 19.05 Az új színházi évad­ról. 19.10 B. Brecht: Svejk a II. világ­háborúban. Közvetítés a Madách Szín­házból. 22.25 Hírek. TV-világhiradó. wwwwvwwwtwww Olvassa és terjessze FÜR A NÉPÚJSÁGOT Totótippjeiiik 1. Bp. Honvéd—Ű. Dózsa 2. FTC—Tatabánya 3. Szeged—Bp. Vasas 4. Dorog—Győr 5. Csepel—Pécs 6. Komló—Debrecen 7. Oroszlány—Salgótarján 8. Borsodi B.—Dunaújv. 9. MÄV-DÄC—Székest'. V. 10. Nyfregyh.—BVSC 11. Miskolc—Ganz-MAVAG 12. Egyetértés—Budafok A pótmérkezésekre x, 2, 2, 1 tippünk. 1 x 1 1 x 1 x 1 X 1 1 X 1 X 1 X 1 1 1 I tnwvmtttnttvwwwww m ű s o r o Szeptember 25-én este fél Szeghalmon: ARANYSZORL BÁRÁNY