Békés Megyei Népújság, 1963. április (18. évfolyam, 77-99. szám)

1963-04-17 / 88. szám

1963. április IT. 5 Szerda SPORTSPORTSPORT Döntetlent hozott a labdarúgó-rangadó — Csak a Bcs. Előre győzött Súlyos vereséget szenvedett a Szarvas Jászberényben A vasárnapi forduló is igazolta, hogy mennyire kiegyensúlyozottak, az erő­viszonyok az NB III.. Délkeleti cso­portjában. A legnagyobb érdeklődést a Gyulánr lejátszott csoport-rangadó vál­totta ki. Sajnos a gyulai csapát ezút­tal adós maradt a várható szép játék­kal és a nagy rivális pontot vitt haza Gyuláról. így azután tovább folyik a fej-fej melletti küzdelem u bajnoki címért* A Békéscsabai Élőre úgy látszik csak idegenben tud győzni, játszani. Az elő­ző vasárnap mutatott játék alapján nagyon kevés remény volt arra, hogy győztesén térnek haza Martfűről. Nagy lelkesedéssel küzdöttek és megérde­melten harcolták ki a győzelmet. Az Orosházi Kintisi nagy akarással küzdött Kecskeméten, de kénytelen volt minimális vereséggel hazatérni. Ezúttal is adós maradi jó játékával az orosházi csatársor. A döntetlen ered­mény nem lett volna meglepetés, de ehhez az kellett volna, hogy a kínál­kozó gólhelyzeteket ki is használják. Jászberényben régen láttak olyan szép és főleg eredményes csatárjáté­kot, mint éppen ezen « vasárnapon. A hazai csapói a tabella utolsó he­lyén tartózkodó Szarvasiak elten im­ponáló fölénnyel győzött. A szarvasiak az első félidőben még elég jól tartot­ták magukat, szívósan védekeztek, de a második félidőben már nem bírták erővel és a hazai csatársor egymás után lőtte góljait* Törökszentmiklóson fs elvérzett a mezőhegyest csapata Mezőnyben még egyenrangú ellenfélnek bizonyultak a vendégek, azonban csatársoruk képte­len volt áttörni a tömör hazai védel­met. A forduló meglepetésének szá­mít meg a Szegedi Építők hazai vere­sége a Jászberényi Vasastól, A töb­bi mérkőzéseken általában « várható eredmény született. Bcs. Etilre - Martfű 1:0 (0:0) Martfű, 500 néző. vezette: Veres. Előre: KrátikS — Vári, PopoJ, Fran­kó — Rakonczás, Rieger — Müklya, Mityfcó, Sípos, Kerekes, Szita: Edző: Kerekes Imre. Martfű: Németh. — Nagy II, Seres, Száraz — Mészáros. Szűcs — Dihem, Mester, Papp, öz, Mezöleleiki. Edző: Horváth Ferenci A három tartalékkal kiálló hazai csapat erőtlen támadásokkal kezdett. Az első percekben az Előre inkább csak a védekezésre törekedett. A 8. percben Mezőteleki váratlanul, távol­ról kapura lőtt, s az erős lövés a ka­pufa felső lécétől a mezőnybe pattant. A hazaiak gólt reklamáltak, de a já­tékvezető határozottan továbbot intett. E veszélyes lövés mintha felrázta vol­na a játékosokat, lendületesebb, érde­kesebb lett a küzdelem. Most már az Előre is több veszélyes támadást in­dított. A 30. percben * Mitykó került gólhelyzetbe, de félerős lövését a ka­pus védeni tudta. Ezután váltakozva mindkét kapu előtt adódott gólhelyzet, de a csatárok nem tudtak a hálóba ta­lálni. Fordulás után folytatódott a válta­kozó mezőnyjáték. A csatárok mind­két oldalon sokat pepecseltek, s bizony a tömörülő védelem min­dig idejében közbe tudott lép­ni. Előbb az Előre, majd ké­sőbb a hazaiaik kerülték némi me­zőnyfölénybe. Az utolsó harmadban inkább a hazaiak kezdeményeztek többet. A 70. percben egy gyors csa­bai ellentámadás futott végig a pályán. Az akció végén Sípos lövése a hálóban kötött ki. A gyors gól után visszaesett a játék irama, s az eredmény már nem változott. Jók: Popod, Rakosiczás, Rieger. Si­pos, illetve Nagy II, Papp, Seres. Gyufái MED0SZ — Szolnoki MTE 1:1 (0:0) Gyula, 2600 néaő, vezette: Virágh. Gyula: Vidó — Ozsgyán, Pásztor, Szilágyi — Guli, Raj ki — Lovász, Him- mar II, Baruzs, Hirmmer I, Petravsz- ki. Edző: Vasvári Péter. Szolnok: Sár­kány — Sáli X, MaJcai, Zalai — Papp IT, Papp I, — Cs. Farkas, Bánhidi. Sári II, Wilhsch, Pálmai. Edző: Szántó Jóasef. Heves hazai rohamokkal kezdődött a mérkőzés, és az első gólhelyzet Him- metr I. előtt adódott, de lemaradt a labdáról. Az első félórában változatos játék alakult ki, a hazaiak a mezőny­ben irányították a játékot és fölény* ben voltak. A vendégeik inkább a gyors Sári H révén veszélyeztettek. Szünet után továbbra is a MED ŐSZ támadott többet, de az SZMTE szívó­san védekezett — sakerrel. A 25. perc­ben négy szolnoki védőt kicselezett Lovász és belőtte a gyulaiak gólját. A gói után továbbra is a hazaiak támad­tak, de a szolnoki védelem sorra vise- szaverte a próbálkozásokat. A befeje­zés előtt 7 perccel szabadrúgáshoz ju­tott a hazai csapat. Rajki könnyelmű­en Gutiihoz továbbított, akinek leadá­sa Sári n-4iöz került. A szolnoki kö- ziópcsatár lefutotta a MEDOSZ védel­mét és lövése a felső kapufáról a 11-es ponton álló Williscih elé került, aki nagy lövéssel kiegyenlített. A gól utón mindkét csapat idegesen játszott, s a-z eredmény már nem változott. Jók: Vidó, Szilágyi, Lovász, Hümmer IT, illetve Mókád, Papp I, Bánhidi, Sári H, Wilüsdhj Kecskemét — Orosházi Kinizsi 1:0 (0:0) 3600 néző, vezette: Kecskemét, Spifcczer, Kecskemét: Vitácovics — Farkas, Fe­kete, Suíiajda — Szabó. Vas — Len­gyel, Dezsőffy, Kasza, Laczy H, Barte. Edző: Kosa Károly. Orosháza: Ri- movszky — Dudás, Békési, Fiam — Szűcs, Berta — Cziráfci II, Ruez, Czd- rákl I, Kollár, Selávik. Edző: Csonka Béla, Nagy lendülettel kezdett mind a két csapat. A játék főleg a két 16-os kö­zött folyt, mivel a védők mind a két Az ifjúsági kardvívó világbajnokságot a szovjet Lordkipanidze nyerte meg 3 győzelemmel. További he­lyezések: 2. Brasenr (belga) 1 győzelem; 3. Laradion (olasz) 1 győzelem; 4. Drimba (román) 1 győzelem; Apróhirdetések Gyula Trabant Combi -eladó tér. 1. I' ‘M Kossuth 2mi2 Háztartási alkalmazottat keresek bent­lakással. Békéscsaba, Jókai utca ©8. 307*57 noo-as Mercedes eladó. Megtekinthető vasárnap, Orosháza, Szegfű u. 11. 53436 5—8. Kovács Tamás (magyar), Frech ti (NSZK), Wortman (len­gyel), Losert (osztrák). (MTI) kapunál jól tömörültek. Később a ha­zaiak támadásai veszélyesebbek let­tek. Egymást követték a gyors hazai kezdeményezések. A 22. percben Kasza megszerezhette volna a vezetést, de kés­lekedett és Így az önfeláldozó Békési menteni tudott. A Kinizsi támadásai ebben az időszakban nem jelentettek veszélyt a hazaiak kapujára. A félidő befejezése előtt ismét Kasza előtt adó­dott gólszerzési alkalom, de a csatár ezúttal is hibázott. A második félidőben a Kinizsi táma­dásai voltak veszélyesebbek. Előbb Cziráki, majd Kollár előtt volt komoly gólhelyzet, de mindkét esetben Vitko- vtcs bravúrosan mentett. Ezután ismét visszaesett a vendégcsapat és fokoza­tosan a hazaiak vették át a játék irá­nyítását. A sorozatos támadások vé­gén a 74. percben Laczy II ívelt sza­badrúgását Kasza a hálóba továbbítot­ta. A gól után a hazaiak engedlek az iramból, a Kinizsi pedig mintha fel­adta volna a küzdelmet. Jók: Vitkovics, Suhajda, Vas, Laczy n, illetve Szűcs (a mezőny legjobbja). Fiam, Kollár. Jászberényi Lehel — Szarvas 8:0 (2:0) Jászberény, 1200 néző, vezette: Hon- tL Lehel: Sándor — Nagy I, Páncsdcs, Novak — Józsa, Pecha — Sánta, Szán- tay, Lúgosa, Nagy II, Fülöp. Edző: Korompai István. Szarvas: Hévízi — Cziglédszky, Ficzsere I, Bobvos — Pat­kós, Burázs — Antal, Szalontay, Gás­pár, Nádas, Ficzere n. Edző: Janurik Pál. A vendégek kedték a játékot, de « Lehel hamarosan átvette az irányítást és a mérkőzés végéig ki sem engedte azt kezéből. A 3. pei'cben Fülöp lapos szögletét az ötösön álló Bobvos elvé­tette, és a mellette helyezkedő Sántha egyből a hálóba lőtt. A gyorsan ka­pott gól után a szarvasiak nyolc em­berrel védekeztek és szórványos táma­dásaik alig jutottak túl a félvonalon A kitűnően játszó fedezebpár révén pedig a csatársor valósággal tűzijáté­kot rendezett Hévízi kapuja előtt. A 22. percben Lugosi lövését kézzel fog­ták meg a szarvasi védők a 16-oson be­lül, és a megítélt büntetőt Nagy II ér­tékesítette. A szünet utón sem változott a játék képe. A «). percben ismét szögletből értek el gólt a hazaiak. A beívelt lab­dára Józsa futott rá és 12 méterről szép gólt fejelt. Kezdés után mindjárt Lugosi szerezte meg a labdát, Nagy II-nek adta, aki kicselezve védőjét, tovább növelte az előnyt. Két perc múlva már 5:0 volt az eredmény, Nagy H újabb góljával. Nyomasztó lett ez­után a hazai fölény, s a 71. percben Fülöp nehéz szögből lőtt gólt. Nem sóikkal később Szánfcay cselezte át ma­gát a védelmen, és a jobb alsó sarok­ba ■ gurított. Négy perccel a befejezés előtt Józsa fejelt ismét gólt. Jók: Józsa, Pecha, illetve a csatár­sor. A szarvasiak közül csak Patkós és Hévízi játszottak jól. További eredmények: Hódme zővásárhely—Cegléd 2:1, Csoingrád—Makó 3a. Törökszentmiklós —Mezőhegyes 2:1. (A mérkőzésről nem küldték tudósítást). J. Vasas—Szeged 1:0. A bajnokság állása Kosárlabda NB II. Békési Vörös Meteor — Nagykőrös 43:28 (23:10) Békés, vezette: Pásztói—Hévéi. Békés: Mucsiné, Molnámé — Bellus — Kulich, Varga. Csere: Rieglemé, Fábián, Králik, Híd­végi, Pataki. Nagykőrös: Molnár- né Jándi — Komáromi — Varga, Istári. Csere: Paul, Vilcsák, Faj­ba, G. Nagy, Szarka. Mindkét csapat idegesen kez­dett és emiatt 2—3 percig nem tudtak kosarat dobni. Előbb a ha­zaiak nyugodtak meg és Bellus, valamint Kulich kosaraivá] 6:0-ás vezetést szereztek. Ez még jobban megnyugtatta a csapatot és az el­ső félidőt végig irányítva 13 pon­tos vezetést szereztek. Szünet után visszaesett a hazai együttes és ki­egyensúlyozottabb lett a játék, de a szerzett előnyt tartani tudták s így megérdemelten győztek. Kosárdobók: Mucsiné (14)t Ku. lioh (10). Molnárné (8), Bellus (7), Varga—Hídvégi (2—2). Kézilabda NB II. Miskolci MTE - Bcs. MÁV 2«: lí! (11:5) Miskolc, vezette: dr. Fülöp. Miskolc: Szopkó — Némethy, Tóth, Fázold, Varga, Makai, Ne­mes. Csere: Jáger, Gyülcsészi, Dan_ kó, Petrényi. Bcs. MÁV: Rácz — Veres IX, Eperjesi, Zsilák, Benkö, Rohus, Rozsos. Csere: Durai, Gi- czey II, Varga, Szabó. Taktikai célból fiatal csapattal kezdett a MÁV. Később a cserék használtak ugyan a vasutasoknak, de gyenge védőmunkájuk ismét megbosszulta magát. Szünet után magára talált a csabai csapat, bátran támadtak, háromszor is si­került megközelíteniük ellenfelü­ket, de a döntő pillanatokban, 17:18 és 18:19-nél elkapkodták helyzeteiket. A vereséget az első félidei gyenge védekezés és egy­két lövő csatár kihagyása okozta. Sajnos a csapat még most sem ta­lálta meg legjobb összeállítását. Góldobók: Makai (6), Nemes (5), Fázold (4). Némethy (2), Tóth, Var. ga, Gyülcsészi, illetve Bohus (5), Giczey (4), Eperjesi—Varga (3—3), Zsilák (2), Szabó. Jók: Nemes. Makai, Tóth, il­letve: Rácz, Giczey, Varga, Zsilák. NB I-es eredmények B.p. Vasas—Bp. Honvéd 2:1, MTK— Bp. Dózsa 2:1, Szeged—De&recen 2:«. Komtő—Győr 1:0, Szombathely—Salgó­tarján 2:0, Tatabánya—Pécs 3:1, Fe­rencváros—Dorog 1U. A BAJNOKSÁG ALLASA: 1. Ferencv. 17 8 5 4 28:20 21 Z. MTK 17 8 5 4 31:25 21 3. Ü. Dózsa 17 7 6 4 34:19 20 4. Bp. Honvéd 17 8 4 5 38:22 20 5. Győr 17 8 4 5 23:19 20 6. Szeged 17 7 5 5 12:20 19 7. Dorog 17 5 8 4 22:18 18 8. Tatabánya 17 6 5 6 20tt8 17 9. Vasas 17 5 7 5 21:20 17 10. Pécs 17 4 7 6 21:25 15 11. Komló 17 4 7 6 19:24 15 12. Debrecen 17 3 8 6 18:30 14 13. S.-tarján 17 4 4 9 17:25 12 14. Sz.-hely 17 3 3 11 12:31 9 Az NB II. eredményei NYUGATI CSOPORT: BVSC—Szállítóik 2:1, Csepel—K. Lom­bik 5 :ö. Székesfehérvár—Oroszlány 0:0, Budafok—Kaposvár 2?1, Dunaújváros— Budai Sp. 1:1, Győri MAV-DAC—Zala­egerszeg 2:0, Csepel Autó—Erzsébeti VTK 1:0, Mosonmagyaróvár—Pécsi VSK 2:0. A NYUGATI CSOPORT ÁLLÁSA: Három telitalálat a totón A totó 15. játékhetében három szelvényen értek el 12 találatot. Nyereményük 103 248 forint. Ti­zenegy találatot 44, 10 találatot 576 fogadó ért el. Az előbbire 7039. az utóbbira 717 forintot fizetnek. A 12 találatos szelvény a követ kező: 2 x, 2, 1, 1 1, 1 2, 2, 2, 1, 1, 1. Gyula 19 12 5 2 47:15 29 2. Szolnok 19 11 5 3 34:12 27 3. J. Lehel 19 9 3 7 38:25 21 4. Szeged 19 5 1U 4 18:15 20 5. Kecskemét 19 9 1 9 23:21 19 6. Békéscsaba 19 6 7 6 32:32 19 7. Hmvásárhely 19 8 3 8 35:36 19 8. Orosháza 19 7 5 7 16:23 19 9. T.-szentmíklós 19 9 1 9 22:33 19 10. Cegléd 19 7 4 8 22:24 18 11. Martfű 19 8 2 9 27:33 18 12. Csongrád 19 7 3 9 29:30 17 13. Mezőhegy es 19 6 5 8 27:31 17 14. Makó 19 4 9 6 23:31 17 15. J. Vasas 19 5 6 8 21:25 16 16. Szarvas 19 1 7 11 12:40 9 KELETI CSOPORT: Diósgyőr—Özd I:», 3p. Előre—Szeged 2:1, Debrecen—Salgótarján 0:0, Nyír­egyház a—Szóin olt i:e, VM. Egyetértés —Eger 12), Borsod—Miskolc 3:0, Bp. Spartakusz.—Láng SK 1:0, Ganz— MÁVAG—Kecskemét o:o. A KELETI CSOPORT ÄLLASA: 1. Csepel 19 14 4 1 38:11 32 1. Diósgyőr 19 12 6 1 36:11 3« 2. Székesfehérvár 19 1» 6 3 31:ll 26 2. Ózd 19 12 4 3 34:14 28 3. Dunaújváros 19 9 8 2 40:20 26 3. Nyíregyháza 19 9 6 4 31:27 24 4. BVSC 19 10 5 4 29:27 25 4. Miskolc 19 9 5 5 30:17 23 5. Szállítók 19 9 5 5 24:16 23 5. Láng 19 9 5 5 29:27 23 6. Oroszlány 19 7 7 5 35:28 21 6. Egyetértés 19 9 4 6 29:21 22 7. Győrt MÁV 19 6 9 4 25:21 21 7. Ganz—MÁVAG 19 7 6 6 32:24 20 8. Budafok L9 7 6 6 24:25 20 8. Szolnok 19 8 3 8 18:20 19 9. Budai Sp. 19 6 7 6 21:22 19 9. Borsod 19 7 4 8 23:27 18 10. M.-magyaróvár 19 6 6 7 28:28 18 10. Debrecen 19 6 4 9 23:28 16 11. Pécsi VSK 19 6 6 7 25:27 18 ll. Szeged 19 5 6 8 20:35 16 12. Zalaegerszeg 19 5 6 8 26:35 16 12. Kecskemét 19 5 5 9 22:23 IS 13. Erzsébeti VTK 19 3 8 8 15:20 14 13. Bp. Előre 19 6 1 12 24:33 13 14. Csepel Autó 19 4 1 14 16:32 9 14. Eger 19 6 1 12 18:28 13 15. K. Lombik 19 4 1 14 14:43 9 15. Bp. Spartakusz 19 5 3 11 19:35 13 16. Kaposvár 19 1 5 13 14:39 7 16. Salgótarján 19 3 5 11 17:35 11 Bánsxky János lett Békéscsaba sakk-bajnoka .Több mint két hónapon át küzdöt­tek Békéscsaba sakkozói a bajnoki címért, az első osztályú minősítésért, illetve a megyei bajnokságon való sze­replés jogáért. .A 36 sakkozó elődöntő­je, illetve döntője után Bánszky János, a VTSK versenyzője végzett az első helyen, s ezzel elnyerte Békéscsaba város 1963. évi sakk-bajnoka címet. Második Búzás József, harmadik Purcsi László, negyedik Leszkó György (VTSK), ötödik Kerekes Attila (Spartakusz) lett. E bajnokság meglepetése a veterán Bánszky János kitűnő eredménye, aki már a hetedik forduló után maga mögött hagyta küzdőtársait és fölé­nyesen lett első. De meglepetés a fia­tal Kerekes Attila jó szereplése is, aki nagyszerűen kezdett, később azon­ban beteg lett, végül is hihetetlen aka­raterővel, betegségét és kitűnő ellen­feleit legyőzve kiverekedte magának a megyei bajnokságon való részvétel jo­gát. Hasonlóan dicsérő szóval kell megemlékezni Ancsin Mihályról. aki 65 éves kora ellenére megerősítette I­osztályú minősítését és Kerekes Attilá­val azonos pontszámot ért el, csupán rosszabb „bergeréver’ maradt el a to­vábbjutóktól. Meg kell még említem Lischka Józsefnét, Balogh Sándort, Sztanics Istvánt és S. Nagy Lászlót, akik ugyan nem vehetnek részt majd a megyei bajnokságon, azonban a további versenysorozatokban komoly esélyekkel indulhatnak az I. osztályú minősítésért. Függőben maradt a sakkvilágbainoki párosmérkfizés 10. játszmája A Botvinnik—Petroszjan sakk­világbajnoki párosmérkőzés 10. játszmájára hétfőn este került sor a moszkvai esztrád színházban. A játszma a 43. lépés után Botvin­nik kedvezőbb állásánál függőben maradt. (MTI)