Békés Megyei Népújság, 1963. március (18. évfolyam, 50-76. szám)

1963-03-26 / 71. szám

1903. március 26. 6 Kedd SPORT SPORT »SPORT Jól rajtoltak NB 111-as csapataink... Tűrhető talajú pályákon, szezon eleji játékkal kevés gól esett Az időjárás feles-alapon volt csak kegyes a labdarúgó-bajnokság nyitá­nyának napján. Sütött a nap, de csípős, metsző bideg szél fújt. Ez azonban nem zavarta a lelkes ilabdLarúgó-szurkolókat. A nyitányon rekord számú né­zőközönség előtt bizony döcögött a játék valamennyi csapatunknál. Megyénk NB in-as csapatai két győzelemmel és két döntetlenül végződő mérkőzésen sajnos csak bárom gólt rúgtak összesen, viszont egyetlen gólt sem kaptáik a kapusaink hálójába. így tehát a védők remekeltek, avagy talán a csatárok voltak gyengék? Korai lenne mindkettőről komoly következtetéseket levonni. Egy ami örvendetes, hogy a sportszerűen lezajló mérkőzéseken lelkesen küz­döttek csapataink. Ez biztató a jövőre nézve... Gyulán bizony keserű szájízzel figyelték a lelkes szurkolók, hogy a MED ŐSZ játéka elmaradt az előkészületi mérkőzéseken látottaktól. No, de ne felejtsük el, más egy barátságos mérkőzésen játszani, és másképpen hat az idegrendszerre a bajnoki pontokért folyó küzdelem. Nehezen bár, de meg­született a gyulai győzelem, jóllehet, a volt NB Il-es Jászberényi Vasas is sokszor közel állt legalább a döntetlenhez. Mezőhegyesen döntetlent hozott a megyei rangadó. Mindkét csapat in­kább a védekezésre fektette a fősúlyt. A MEDOSZ, Cziráki semlegesítésével akarta megtörni a Kinizsi lendületét. Örvendetes, hogy mindkét csapat­nál beváltak a fiatalok. Szarvas értékes ponthoz jutott. A Szolnoki MTE kissé talán könnyedén vette az akadályt, nem számított arra, hogy Szarvas éppen a „nagy csapa­tok” ellen szokott meglepetést okozni. Ha egy kis szerencséje van a hajrá­ban, az SZSC még győzhetett is volna. A Békéscsabai Előre bravúros sikert aratott Jászberényben a Lehel el­len. Legfeljebb egy nehéz döntetlenre számított mindenki. A csabai fiúk lel­kesedésből, küzdelemből jelesre vizsgáztak az első mérkőzésükön és az eredmény nem is maradt el. Kecskeméten a Ceglédi VSE vereséget szenvedett, de nem várt sok góllal tért haza Martfű Hódmezővásárhelyről. Szegeden az Építők nyerte a me­gyei rangadót Csongrád ellen. Törökszentmiklóson hazai győzelem született Makó ellen. Jászberényi Lehel — Békéscsabai Előre 0:2 (0.0) Jászberény, 900 néző. Vezette: Nagy. Lehel: Sándor — Nagy I., Páncsics, Novak Peclia, Józsa — Fülöp, Lúgo­sa, Nagy in., meze, Sántha. Edző: Ku­tyák Sándor. Előre: Krótki — Gulyás, Fopol, Szikora — Rakonczás, Rieger — Miíklya, Mityfkó, Sehäffer, Kerekes, Szita. Edző: Kerekes Imre. Salakos, a körülményekhez képest jó pályán, a Lehel támadásaival indult a mérkőzés. Egymást érték a hazai veszélyes támadások, de az Előre vé­delme biztosan álüt a lábán és nagy lelkesedéssel mindent hárított. A sok meddő hazai támadás után kissé visz- szaesett a Lehel. Ekkor már a csabai együttes is indított néhány kecsegtető támadást, a befejezésnél azonban ők is késlekedtek. Mintegy negyedórád vál­takozó játék következett ezután, A fél­idő utolsó negyedórájában ismét a Lehel kezdeményezett többet, a kapu előtt körülményeskedő csatárai elől a lelkes csabaiak azonban mindig men­teni tudtak. Szünet után is mintha a hazad csa­pat kezdett volna jobban. Néhány len­dületes jászberényi támadás gördült végig a pályán, eredménytelenül. A 61- percben a kiugró Miklya labdáját a hazai védők csak kézzel tudták há­rítani. A megítélt 11-est Szikora érté­kesítette. A váratlan fordulatból jött gól megnyugtatta a csabaiakat, most már fokozott erővel lendültek táma­dásba, Helyenként formás akciókat is lehetett látni. A 66. percben Raikonczás góljával megpecsételődött a mérkőzés sorsa. A Lehel teljesen visszaesett, úgy nézett ki, hogy erőnléttel nem bírják a küzdelmet és csak védekez­tek, hogy az újabb gólt elhárítsák. Az Előre főleg a második félidőben mu­tatott játékával érdemelte ki a győzel­met. Jók: Krátfci, Fopol, Szikora, illetve: Páncsics, Pecha nyújtott elfogadhatót. Gyulai MEDOSZ — Jászberényi Vasas 1:0 (0:0) Gyula, 1500 néző, vezette: Jurka. Gyula: Vidó — Osgyán, Pásztor, Szi­lágyi — Outi, Rajki — Lovász, Himmer n., Boruzs, Himmer I., Petrovszki. E.: Vasvári Péter. J. Vasas: Csikós — Rigó, Rétsági, Helle — Hering, Pintér — Csizmadia, Kovács II., Buchár, Bíró, Urbán. Edző: Túri László. Nagy érdeklődés előzte meg a talál­atától. Nemcsak azért, mert a tavaszi forduló nyitányát jelentette ez a mér­kőzés, hanem azért is, mert a gyulai­aknak még eddig nem sikerült legyőz­niük a Jászberényi Vasast. Ennek el­lenére többgólos győzelmet várt a ha­zai közönség az előkészületi mérkőzé­seiken látott játék alapján, (A jászbe­rényi csapat azonban keresztülhúzta ezt a számítást, igazolva jó hírnevét, végig egyenrangú ellenfele volt a hazai csapatnak, sőt olykor fölénybe is ke­rült. A gyulai csapat eredménytelen­ségének egyik oka, hogy a két fedezet mélyen formája alatt játszott, s az ed­dig igen jó formát mutató Boruzs is gyenge napot fogott ki. A mérkőzés egyetlen gólja a második félidő 30. percében esett. A sorozatos gyulai tá­madásokat a 30. percben csak szöglet­re tudták szerelni a Vasas védők, s a beívelt szögletet Himmer H. a kifutó Csikós mellett a hálóba fejelte. Ezután a vendégcsapat felhagyott védekező taktikájával, egymás után vezette a támadásokat, azonban a kitűnően ját­szó gyulai hátvédhármas mindent hárítani tudott. A hazai csapat ezen a mérkőzésen nem azt játszotta, amit az ősszel mu­tatott. A támadásokból hiányzott az Í átgondolás, s a lövések is pontatla­nok voltak. Tanulságul kell, hogy szolgáljon ez a mérkőzés a jövőt ille­tően, hiszen a jelenlegi előny nem biztos, hogy elegendő lesz a második hely, avagy a negyedik hely megtar­tásához. Jók: Vidó, Osgyán, Pásztor, Szilá­gyi, Himmer II, illetve Rétsági, Helle, Pintér. Mezőhegyesi MEDOSZ — Orosházi Kinizsi 0:0 Mezőhegyes, 600 néző, vezette: Tóth. MEDOSZ: Balogh — Pálhidai, Zom- borácz, Fekete — Csigér, Vigh — Kovács, Rizsányi, Molnár, Boros, Ke­resztes. Edző: K. Szabó János. Kini­zsi: Kiss — Dudás, Békési, Fiam — Szűcs, Kollár — Rucz, Berta, Cziráki, Túri, Berki. Edző: Csonka Béla. Nagy lendülettel kezdett a MEDOSZ. Már az első negyedórában sok gól­helyzetet teremtettek, és úgy nézett ki, hogy többgólos hazai győzelemmel végződik a találkozó. Az 5. percben Rizsányi fejese alig kerülte el a ka­put. Rövid idő múlva Molnár hibá­zott biztos gólhelyzetben, majd a 9. percben Rizsányi szabadrúgása zúgott el a kapu mellett. Ezt ismét egy izgal­mas perc követte, Borsos beadását Rizsányi a kapufának fejelte. Nyo­masztó lett már az elején a hazai mezőnyfölény. Az orosháziak azon­ban nagy. elszántsággal védekeztek, jóllehet a kapusuk sokat bizonytalan­kodott. Szinte az egész félidőben tá­madott a MEDOSZ, a Kinizsi csak rit­kán próbálkozott támadásokkal és csak egy alkalommal került veszélybe a hazai kapu, de Túri kapáslövése el­süvített a léc felett. A második félidőben az eredményte­lenül támadó MEDOSZ felforgatta csapatát, Vígh cserélt Pálhidaival, ezen­kívül a többiek is más-más poszton próbálkoztak. Ez bizony zavart oko­zott a MEDOSZ csapatában, aminek az lett az eredménye, hogy a Kinizsi fo­kozatosan átvette a játék irányítá­sát és állandóan támadott. Ezt tetézte az is, hogy a hazaiak megbolygatott védelmi vonala többször kihagyott és csak a tehetetlen orosházi csatároknak volt köszönhető, hogy a hazai kapu­ban gól nem esett. Az orosházi csa­társor irányítóját, Czirákit, a fiatal Kovács nagyszerűen semlegesítette, s így a Kinizsi csatársora tehetetlen volt. A két ellentétes félidő végered­ményben igazságos eredményt hozott. Jók: Csigér, Kovács, Borsos, illetve Békési (a mezőny legjobbja) és Berki. Szarvasi SC — Szolnoki MTE 0:0 Szervas, 1600 néző, vezette: Pencz. Sz. SC: Hévizi — Szakács, Csemus, Ficzere I — Patkós, Burázs — Antal, Gáspár, Rohony, Ficzere II, Szalontay. Edző: Janurik Mihály. Sz. MTE: Ben- csik — Sári I, Makai, Zalai — Cs. Farkas, Papp II — Pálmai, Bánhidi, Sári n, Willisch, Karakas. Edző: Szántó József. A füves pályán, az első negyedórá­ban kiegyenlített, mezőnyjáték folyt. „Kóstolgatták” egymást a csapatok. Azután a vendégek enyhe mezőny­fölényt harcoltak ki, de a kapu egyik oldalon sem került veszélybe. A 24. percben Pálmai nagyszerűen vezette fel a labdát és beadásszerű lövésére Karakas ráfutott, de a nagy gólhely­zetben csúnyán hibázott. A 32. perc­ben pedig Gáspár bombája kerülte el a vendégek kapuját. A félidő hátra­lévő részében Rohony sérülése jelen­tett eseményt. A középcsatár rúgást kapott és kiállt, s csak szünet után folytatta a játékot. Fordulás után a vendégek veszélye­sen, de eredménytelenül támadtak. Majd néhány hazai kezdeményezés következett. A hazai támadások na­gyon körülményesek voltak és a két gyors szélsőt teljesen elhanyagolták. Negyedórái játék után ismét a szol­nokiak kerekedtek felül, de csatáraik a gólhelyzetek sorát hagyták ki. Ebben az időszakban a hazai védelem csak nagy önfeláldozással tudott tisztázni. A hajrában feljött a hazai együttes, több formás támadás azonban ered­ménytelen maradt. A hazai csapat mezönyfölényével ért véget a mérkő­zés. A mérkőzésen mutatott játék nem tükrözte a két csapatnák a tabellán el­foglalt helyezési különbségét. • jók: Csemus, Ficzere I„ Bpruzs. il­letve: Sári I., Cs. Farkas, Papp II. További eredmények: SreneíiJ5 ÉRftfi!'—CsobnráiT Peföf ?:P, Hótfme*i‘¥ísáitefy—Martfű 4:P. Kecf- !;emé.—Cegléd 2:0, Törnkszentm klós -Makó 3:0 Az NB. III. állása 1. Szolnok 16 10 4 2 29:9 24 2. Gyula 16 10 4 2 42:14 24 3. Szeged 16 5 8 3 16:12 18 4. Mezőhegyes 16 6 5 5 25:22 17 5. Orosháza 16 6 5 5 14:17 17 6. Hmvásárhely 16 7 2 7 31:31 16 7. Cegléd 16 6 4 6 18:20 16 8. Martfű 16 7 2 7 23:27 16 9. J. Lehel 16 6 3 7 24:24 15 10. Békéscsaba 16 5 5 6 29:30 15 11. Kecskemét 16 7 1 8 17:18 15 12. Tszentmiklós 16 7 1 8 18:28 15 13. Makó 16 3 8 5 15:24 14 14. Csongrád 16 5 3 8 22:27 13 15. J. Vasas 16 3 6 7 17:23 12 16, Szarvas ÍS 1 3 8 12:26 9 A meglepetések sorozata az NB I. tavaszi első fordulójában Meglepetéssel kezdődött a labdarúgó NB I. tavaszi fordulója szombatom, a kispesti pólyáin. A Budapesti Honvéd— Győri ETO mérkőzésen a végig job­ban játszó vendégeik megérdemelten 2:1 arányban győztek. Vasárnap foly­tatódott a meglepetés és a Hungária úton a Deberceni VSC az MTK-t győz­te le 3:2 arányban. Szegeden is nem várt eredmény született, s a Dorog— Szeged mérkőzés 2:0-ás eredménnyel zárult. Elvérzett azv Üjpesti Dózsa is Tatabányán, ahol a bányász-csapat 2:0 arányban győzött. Pécsett a hazai csapat biztosan szerezte meg a két pontot, s négy góllal terhelte meg a salgótarjániak kapuját. Szombathe­lyen viszont, ahol a Budapesti Vasast fogadták vendégül, 0:0-ás döntetlen eredmény született. A tavaszi forduló egyetlen papírforma eredményét a Ferencváros—Komló találkozó hozta, amelyen a Ferencváros csapata 3:1 arányban győzött. A LABDARÚGÓ NB I. ÁLLASA 1. Bp. Honvéd 14 8 3 3 37:19 19 2. Újpesti Dózsa 14 6 6 2 31:15 18 3. Győri ETO 14 7 3 4 20:16 17 4. MTK 14 6 5 3 21:22 17 5. Ferencváros 14 6 4 4 24:19 16 6. Szeged 14 6 4 4 10:13 16 7. Dorog 14 5 5 4 21:17 15 8. Bp. Vasas 14 4 6 4 18:16 14 9. Tatabánya 14 5 4 5 17:16 14 10. Debrecen 14 3 8 3 16:20 14 ll. Pécs 14 3 6 5 14:18 12 12. Komló 14 2 7 5 16:22 11 13. Salgótarján 14 3 3 8 12:22 9 14. Szombathely 14 1 2 11 9:31 4 A Csepel és a az NB A NYUGATI CSOPORT EREDMÉNYEI: Csepel—Székesfehérvár 1 :1, BVSC— Oroszlány 2:1, Szállítók—Zalaegerszeg i 1:0, Budafok—EVTK 2:0, Kaposvári Ki­nizsi—Pécsi VTSK 0:0, Mosonmagyaró­vár—Kőbányai Lombik 2:0, Győri. MÁV DAC—Budai Spartaikiusz 1:1, Dunaúj­városi Kohász—Csepel Autó 2:0. AZ NB n. ÁLLÁSA: NYUGATI CSOPORT: L Csepel 16 12 3 1 31:10 27 2. Székesfehérvár 16 9 5 2 29:9 23 3—. Szállítók 16 9 4 3 22:12 22 3—4. Dunaújváros 16 8 6 2 33:18 22 5. BVSC 16 7 5 4 24:25 19 6. Oroszlány 16 6 6 4 30:22 18 7. Budafoki MTE 16 6 5 5 17:18 17 8. Győri MÁV-DAC 16 4 8 4 18:20 16 9. M.-magyaróvár 16 5 5 6 25:24 15 10. Pécsi VSK 16 5 5 6 22:23 15 11. Zalaegerszeg 16 5 5 6 23:29 15 12. Budai Spartakusz 16 4 6 6 17:21 14 13. EVTK 16 3 7 6 15:17 13 14. Csepel Autó 16 3 1 12 15:30 7 15. K. Lombik 16 3 1 12 12:32 7 16. Kaposvár 16 1 4 11 12:35 6 Diósgyőr vezet II-ben A KELETI CSOPORT EREDMÉNYEI: Ózdi Kohász—Kecskemét in, Diós­győri VTK—Salgótarjáni Kohász 1:0, Szolnoki MÁV—Szegedi VSE 0:0, Láng SK—VM Egyetértés Itt, Egri Dózsa— Bp. Előre 2:1, Debreceni EAC—Nyír­egyháza 5:2, Bp. Spasrtakusz—Borsodi Bányász 1:0, Miskolci VSC—Ganz MÁVAG 2:2. KELETI CSOPORT: 1. Diósgyőr 16 10 5 1 32:10 25 2. Ózd 16 11 3 2 28:11 25 3. Nyíregyháza 16 8 5 3 30:23 21 4. Miskolc 16 8 4 4 28:13 20 5. Láng 16 8 4 4 26-85 20 C. Egyetértés 16 7 4 5 27:20 18 1. Ganz MA VÁG 16 7 3 6 32:24 17 8. Szolnok 16 7 3 6 15:16 17 9. Szegedi VSE 16 5 5 6 19:30 15 10. Borsodi Bányász 16 6 2 8 18285 14 11. Kecskemét 16 4 4 8 ista» sz 12. Debreceni EAC 16 5 2 9 21:27 12 13. Eger M 6 — 10 18 12 14. Bp. Spartaiknsz 16 4 3 9 18:30 11 15. Bp. Előre 16 4 1 U »36 9 16. Salgótarjáni IBSE 16 2 4 M 1332 « Negyedik leit a Békéscsabai Dózsa cselgáncs- csapata az országos vidéki bajnokságon A vidéki országos cselgáncs csapat- bajnokságot Szegeden nyolc csapat részvételével rendezték meg szomba­ton és vasárnap. A csapatok általában A totó 12. heti eredménye A Totó 12. játékhetében hat fogadó ért el telitalálatot. Nyereményük egyenként 53 622 forint. Tizenegy talá­latot 250, tíz találatot 2952 fogadó ért el. Az előbbire 1285 forintot, az utób­bira 145 forintot fizetnek. A 12 találatos Totó-szelvény a követ­kező: L, x, 1, 1, 2, x, 2, x, 1, 2, törölve, törölve, x, 1, jól felkészültek e versenyre, s külö­nösen a Kecskeméti Dózsa és a Tata­bányai Bányász versenyzői alkalmaz­tak sok ügyes cselgáncs-fogást. A? első fordulóban a megyénket képviselő Békéscsabai Dózsa csapata az esélyes Tatabányai Bányásszal került össze — a tatabányaiak meg is nyerték a baj­nokságot — s nagy küzdelemben 6* arányú döntetlen eredményt értek el. A bajnokság második napján a dön­tőkre került a sor. Itt a békéscsabai cselgáncsozók nem tudták megismétel­ni előző napi jó teljesítményüket, s ugyancsak a Tatabányai Bányásszal kerültek össze, ahol 12:0-ás vereséget szenvedtek. így, végeredményben a Tatabányai Bányász, a Kecskeméti Dózsa és a SZEAC után a negyedik helyen végeztek. Kedvesek, csinosak a tavaszi áSAHVKA KALAPOK Filcanyagból *>-55.- Ft-ig Gyapjúanyagból 71._ m Twillselyemből 54.— Ft 2171