Békés Megyei Népújság, 1962. december (17. évfolyam, 281-305. szám)

1962-12-04 / 283. szám

10fö. december 4. Kedd SPORTSPORTSPORT Gyula második — Szolnok az őszi bajnok az NB lll-ban Szolnoki HTE - Szarvasi SC 2:0 (1:0) Vasárnap játszották le az elmaradt Szolnoki MTE—Szarvas NB m-as labdarúgó bajnoki mérkőzést. Mint várható volt, a hazai együttes biztosan győzte le az utolsó helyezett szarvasiakat, s így a Szolnoki MTE egy pont­tal megelőzte a Gyulai MEDOSZ-t, s megszerezte az őszi bajnoki címet. Második lett tehát a Gyulai MEDOSZ, negyedik a Mezőhegyes, hetedik az Orosháza .tizenegyedik a Békéscsaba és tizenhatodik a Szarvas csapata. Á Mi zőhegyesi MEDOSZ és a Békéscsabai MÁV játssza a jubileumi kupa-döntőt A Békéscsabai Építők 50 éves fennállásának tiszteletére négy csa­pat részvételével jubileumi kupa­versenyt rendeztek. A kieséses rendszerű verseny első fordulóját vasárnap játszották le Békéscsa­bán, ahol meglepetések születtek. Az első mérkőzésen a megyei I. osztályban szereplő Békéscsabai MÁV-Bocskai könnyedén győzte le a tartalékosán felálló NB III-as Orosházi Kinizsit. A következő ta­­'álkozón viszont a Mezőhegyesi MEDOSZ minden nehézség nélkül érte el 4:0-ás győzelmét a Békés­csabai Építők ellen. Az eredmé­nyek mellett a legnagyobb megle­petést a „nézőcsűcs” okozta. Eddig ugyanis egyetlen alkalommal sem fprdult elő, hogy a Békéscsabai Építők mérkőzésén mintegy 350 ember vegyen részt. Ennek vajon a rendkívüli csípős hideg időjárás az oka? Eredmények: Bcs. MÁV-Bocskai — Orosházi Kinizsi 5:1 (3:0) Békéscsaba, 300 néző, vezette: Vozár. MÁV: Unyatyinszky — Moravszki, Reinholcz, Fábián — Kovács, Válent — Palyusik, Hankó, Seregi, Tari, Ku­­kukk. Edző: Weiner Pál. Orosháza: Kiss (Mikite) — Dudás, Fiam, Berke — Szűcs, Kollár — Patvi. Dobsa, Szabó, Túri, Jankó. Edző: Csonka Béla. Hazai támadásokkal kezdődött a mérkőzés, de mintegy tíz percig a két tizenhatos között folyt a játék. A 11. percben kapus hibából Hankó lőtt gólt, majd a további hazai támadások után Tari, illetve Kukukk góljával 3:0- ra alakult az eredmény. Szünet után is a hazaiak támadtak és az 59. percben Tari lőtt gólt. Ezt megelőzően Kovács és Túri összecsa­pott .mindkettőt kiállította a játékve­zető. Ezután a vendégek is támadtak s a 24. percben Kollár volt eredményes. A hazaiak támadásaival ért véget a mérkőzés, amelynek befejezése előtt két perccel Tari állította be a végered­ményt. Jóik: Rednhodcz, Valent, Tari, Ku­kukk, illetve Fiam, Dudás, Kollár. Mezőhegyesi MEDOSZ — Bcs. Építők 4:0 (2:0) Békéscsaba, 350 néző, vezette: Ko­­csondi. MEDOSZ: Balogh (Harangozó) — Pál­­hidal, Rizsányi, Csete — Cslgér, Zom­­borácz — Dúl, Molnár (Fejes), Sülé, \ígh, Boros. Edző: K. Szabó János. Építők: Krátkl — (Űj), Sajben, Radnai, Blahut — Frankó (Szóráth), Rakoncás — Miklya, Szita (Kasznár), Kuba, Ke­rekes, Galovicz. Edző: Kerekes Imre. A vendégcsapat vezette az első táma­dást, s a hazaiak csak nehezen lendül­tek játékba. Mintegy húsz percig jól állta a hazai védelem az állandó me­zőhegyesi rohamokat, de a 21. percben megtört a védelmi fal, s Molnár, majd később Rizsányi lőtt gólt. Szünet után is a vendégek harcoltak ki mezőnyfölényt, amelynek során, Sülé é3 Vígh volt eredményes. A ha­zai csapat Miklya révén egy 11-est js. kihagyott. Jók: Rizsányi, Csigér, Sülé, Vígh, illetve Sajben, Radnai, Rakoncás, Ku­ba. Szolnok, 1000 néző, vezette: Flórián. SZMTE: Sárkány — Sári, Makai, Za­lai — Papp II, Borsi — Cs. Farkas, Bánhídi, Willisch, Pálmai, Karakas. Edző: Szántó József. SZSC: Hévízi — Szakács, Nagy, Szűcs — Patkós, Prakszetovics — Antal, Ficzere n, Bo­­hony, Burázs, Ciglédszky. Edző: Ben­­csik Mihály. Máx az első peroeíkibem is veszélyesen támadott a hazai csapat; Borsi, majd Pálmai lövései alig kerülték el a ven­dégek kapuját. A félidő elején inkább csak mezőnyjáték folyt. Később fokoz­ta az iramot a hazai együttes és nagy nyomás nehezedett a szarvasi véde­lemre. A 40. percben végül is ered­ményhez jutott az SZMTE, 1:0. Szünet után is a hazaiak támadtak. S a 47. percben Willisch kiugratta Bán­­hídit, aki hatalmas gólt lőtt, 2:0. Jók: Cs. Farkas, Borsi, Willisch, ill. Hévízi, Szakács, Prakszetovics. Csak találkoznának, mielőtt még bekövetkezne a tragédia. Az idő pedig haladt. Az egy órahossza, amelyet Staleckernek adott a szovjet felderítő felkuta­tására, már letelt. Schubert ag­godalma egyre nőtt. Nem hagyta nyugodni a gondolat: lehetséges, hogy Krause ezekben a percek­ben éppen Max Wiesbachhal be­szélget. Vagy az is lehet, hogy a beszélgetés már megtörtént, és Wiesbach — ha áruló — régi gazdái előtt áll, s tövéről-hegyé­­re elmond nekik mindent. Az Abwehr épületének kapuján ri­adóautók fordulnak ki, marcona kémelhárítókkal megpakolva, s indulnak, hogy elfogják Krau­­sét_ — Barnán! — a sarokban álló falióra ütése most úgy hatott, mintha ágyúszó rezegtette volna meg a levegőt. Az idegein tán­coltak a hangok. — Bimm! Bamm!... — kilenc egyforma ütés. S a telefon még mindig né­ma. Hol van Stalecker? Csak nem történt vele is valami? El­fogták volna az úton?... Schubert változatlan nyugta­lansággal rótta tovább a szobát fel-alá. Ebben az idegtépő vára­kozásban szinte újra élte egész életét, elvonult előtte sok év izgalma, eseménye. Látta ma­gát az iskolapadban, Hamburg­ban, ahol gyermekkorát töltötte, aztán a távoli Weimarban, az egyetem falai között, ahol ter­mészettudományt hallgatott. Mi­csoda késhegyig menő diákvitá­kat rendeztek ott az egyik kis sörözőben! Az újságokban közölt drámai távirat volt a legheve­sebb viták egyikének tárgya: Sarajevóban megölték Ferdi­nand trónörököst. Lesz-e hábo­rú vagy sem? És ha lesz, ho­gyan, mivel fejeződik be? Győz. e a nép? Ledobja-e végre az el­nyomás és a rabság jármát?... Aztán jött a háború. Filmsze­rűen peregtek előtte az esemé­nyek. Durva, a testtől elálló, naftalin-szagú katonaköpeny­ben menetel a frissen behívot­­tak között. Kétoldalt, a járdá­kon őrjöngő, ovációzó tömeg, vi­rágokat, színes szalagokat haji­gáinak a menetbe. így kezdődött számára a há­ború. S egészen másként végző­dött. Az orosz frontról rácsos vagonban hozták vissza: az el­lenség katonáival cimboráit, a háború ellen agitált. Elítélték érte. Előbb golyó általi halált szabtak ki rá, de aztán mérsé­keltek a büntetést. Tekintetbe vették, hogy a Vaskereszt két­szeres kitüntetettje. Hősiességé­ért kapta a plecsniket annak idején. Tíz esztendőt kellett börtön­ben ülnie. Ott kötötte véglege­sen a sorsát Németország mun­kásosztályához. Igen, tulajdon­képpen minden ott kezdődött... Mintha tegnap történt volna, úgy emlékszik a napra, amelyen amnesztiát kapott, s szabadlábra került. Emmi várta a börtön­épület előtt. Emmi mindenütt vele volt, még a háborúban is, bár tízezer kilométerek válasz­/K fimni Felh ívás! Értesítjük a lakosságot, hogy a jármű és villamossági szak­üzletünkben minden héten CSÜTÖRTÖKÖN javító szervizszolgálatot tanunk Rádió, televízió és mindennemű HÁZTARTÁSI kisgépek garanciális és nem ga­ranciális javítását azonnalra és nagyobb hibával egy héten be­lüli elkészítésre vállaljuk. Vegye igénybe szervizszolgála­­. , v. tunkat! -í Mezölreryesi Fiíldtüi'vesszővel'ezet igazgatósága 631 tották el őket, s a börtönben is... Igen, Emmi ott áll, kedvesen mosolyog, s nyújtja a kezét. Arányló haja, a szeme, minden olyan rajta, mint azelőtt. Sem­mifélé égi ragyogás nem kel­het vele versenyre... Azon a na­pon házasodtak össze. — Emmi! — suttogta magában Schubert, s elszorult a szíve. Emmi már nincs. Soha többé nincs. Megajándékozta egy kis­lánnyal, egy ugyanolyan kéksze­mű, szőke lobogással, mint ő maga... De már a kislányt is el­ragadta tőle a sors. Tél volt, éjszaka, amikor le­tartóztatták a családjával együtt. Javában dúlt a második világ­háború, Hitler hadserege elszen­vedte rettenetes vereségét Moszkva és Sztálingrád alatt. Abban az órában rontottak rá­juk a Gestapo emberei, amikor éppen befejezte a párt illegális lapjába írt cikket. S tíz hónap sínylődés következett egy Prága melletti lágerben. Tíz hónap, amelynek minden napja, szinte minden órája kínvallatással, a lassú halál gyötrelmeivel telt el. Emmi és a kislány nem bír­ta ki. Ö pedig megszökött Sze­retett volna legalább hamvaik közelében maradni, de hát az ő élete a mozgalomé. S megszökött egy fogoly csoport tál. Olyan em­berekkel, akik a sok szennyben is meg tudták őrizni tisztaságu­kat, elveiket, s — ami • szintén ^^n+os volt ah'--' hely­zetből —. erejüket. (Folytatjuk) BEM VTA TJÜK A Szarvasi Háziipari Szövetkezetben találkoztunk Gulyás Mihálynévat. Már 10 éve aktív sportoló, s különösen akkor ért el jó eredményeket, ami­kor még családi ügyek nem szaporították gondjait. Férjhezmenetele után sem hagyta abba a sportolást, jelenleg is áktiv tagja a szarvasi sportkörnek. Elsősorban ma­gasugrásban s tá­volugrásban je­leskedett, több­ször volt az or­szágos spartaki­­ád döntőkön. El­ső helyezést u­­gyan nem ért el, de értékes pont­jaival részese volt a megyei epartaikiád csa­pat jó helyezésé­nek. — Szeretnék még több évig sportolni, erre megvan az erőm, de úgy érzem, ne­kem már lét­­szükségletté vált p sport — mon­dotta. Ezek részbe« tervek is és azo­kat viszont tel­jesíteni szokta a sportban éppúgy, mint a munká­ban. Elégedettek magatartásával, munkájával. Jó sportoló, jó dol­gozó. Nem tudni meddig állja sza­vát, de még né­hány évig szeret­nénk találkozni vele á falusi dol­gozók spartaki­­ádjának megyei döntőin. * Gulyás Mihályné * ' Radios és Bugyenszky országos bajnok Szombaton, Budapesten a Sport­csarnokban kezdődött meg az or­szágos felnőtt birkózó-bajnokság, amelyen megyénkből az Orosházi Spartakusz versenyzői is részt vet­tek. Mindjárt az első napon meg­lepetéssel kezdődött a bajnokság. Bár Radios, az orosházi birkózó, mint esélyes indult, azonban Alker elleni nagy pontarányú győzelme meglepetés. Radics ezzel a győzel­mével csak fokozta esélyeit, csu­pán a Szabó elleni döntetlenje csökkentette azt. Vasárnap azon­ban folytatta jó szereplését az orosházi birkózó és Bollát nagy pontaránnyal legyőzte, Alker pe­dig két vállra fektette Szabót. így holtverseny alakult ki Alker és Radics között, de az egymás közti eredmény döntött, s így Radics megszerezte élete első országos bajnokságát. A másik esélyes versenyzőnk is nagyszerűen helytállt. A félnehéz­súlyú Bugyenszky az első napon Vígh ellen győzött. Vigh tusveszé­lyes fogásból ugyan kimenekült, de azután meggondolatlanul indí­tott egy kiemelést és öntust vé­tett. Bugyenszky másnap is foly­tatta jó szereplését és a szegedi Höhn elleni két vállas győzelmével már biztos esélyes volt, később meg is nyerte az országos bajnok­ságot. A többi versenyző, Farkas és Berta jól küzdöttek, azonban a nagyobb rutinnal rendelkező fő­városiak ellen alul maradtak. Apróhirdetések Eladó Orosháza, Vásárhelyi út 12. szá­mú, beköltözhető ház. Értekezni: Akác­fa utca 17. 69910 Két fő villanyszerelőt és két fő tisz­tító segédmunkást azonnali belé­pésre felvesz a Békés megyei Tanács Bánya- és Építőipari ES, Békéscsaba, Tanácsköztársaság útja 50. 73717 Vállaljuk: különféle (élelmiszeripari, könnyűipari, kohászati) kemencék ka­zánok és kémények falazását, mvitá­­sát. Kemenceépítő Ktsz Bp. xm., Po­zsonyi Út 73/75. Tel.: 206—554. 2*16 ’100-as Skoda kifogástalan állapotban, égősen eladó. Békéscsaba, Bartó: 66. 73714 Rádiót, motorkerékpárt cserélek tele vízióért. Baditz Pál, Miskolc, Tass t 15. 229 Eladó a gyuiamezöi iskola mellett, volt Siági-féle ház. Érdeklődni levélben Csépán, Zrínyi út 51. szám alatt, Vá­sárhelyi Ferencnénél. 69912 Közgazdasági technikumi végzettségű, negyedéves levelező joghallgató férfi január 1-vel állást változtatna.—..Bu­dapestről 73726" jeligére. Magyar Hir­dető. Békéscsaba. 73726 Egy prima hízó eladó. Orosháza, Ba csy-Zsllinszky út 7. 699 Háztartási alkalmazottnak elhelyezked­nék. „Megbízható jeligére a Szarvasi Hirdetőbe. 644< \ OTP Hitellevélre vásárolható fényképezőgépek: Momikon-MomeUa összes típusok tokkal Ft 900,------ 1320-ig Sxa I—II. ö&szes típusok tokkal Ft 1780,— — TUÖOrig Praktica FX 3. összes típusok tokkal Ft 3240,--------3840-ig Certo Super Six összes típusok tokkal Ft 1580,------ 1780-ig Ercona összes típusok tokkal Ft 980,------- 1230-ig Super Dollyna összes típusok tokkal , Ft 1580,— — 1780-ig Precisa Il/a. tokkal Ft 950,— Kiew összes típusok tokkal Ft 3680,-------- 4700-ig Leningrád tokkal Ft 4700,— Zorky C. tokkal Ft 1480,__ Zenit C. tokkal Ft 1780,__ Zorky 4. tokkal Ft 2980,— Fed 2. tokkal Ft 1930,— Vilux hálózati örökvakú * 1650,— helyett 960,­<6fOTgR^> 2542