Békés Megyei Népújság, 1962. október (17. évfolyam, 230-255. szám)

1962-10-09 / 236. szám

I99t. október 9. 7 Kedd SPORTSPORTSPORT Megőrizte első helyét Gyula — Esett a színvonal — Helycserék az XB IH-ban A tizedik fordulót híven tükrözik a számok: öt NB III-as csapatunk há­rom gólt rúgott ezen a vasárnapon. Bizony e héten nem nagyon kápráz­tatták el a nézőket szép játékkal. Mintha elfogyott volna a kezdeti lendület, csökkent volna a vetélkedést vágy, kivéve a Gyulai MEDOSZ csapatát, amely Szegeden döntetlen eredményt ért el. Bár a gyulaiak csatársora nem remekelt, hiszen a sok gólhelyzetből csak egyet értékesítettek, úgy tűnik: könnyen belenyugodtak á pontosztozkodásba. A szarvasiak szintén pontot raboltak Jászberényből. A vendégek igen jó játékkal rukkoltak ki, s a még mindig „gyengélkedő” Vasas ellen a ve­zetést is megszerezték, csupán a második félidőbeni gyengébb játékuk és a Vasas rákapcsolása miatt nem hozták el mindkét pontot. Az orosháziak Makóról hoztak el egy pontot. A múlt vasárnapi gólképes csatársor ezúttal nem boldogult a kémény védelemmel, s így gól nélküli dön­tetlen eredményt értek el. Vereséget szenvedett két élcsoportban lévő csapatunk. A súlyosabb, hogy a Békéscsabai Építők otthonukban kaptak ki a jó képességű szolnoki csa­pattól. Az Építők csatársora ezen a mérkőzésen egyszer sem tudott betalál­ni a szolnokiak kapujába. A mezőbe gyesiek vidéken szenvedtek vereséget a tavaly még NB ll-es ceglédiektől. Az első félidőben a ceglédiek, míg a második félidőben a MEDOSZ játszott jobban. Esett tehát a színvonal, egyik csa patunk sem 'diktált erős iramot. Fenn­áll ez a megállapítás azokra a találkozókra is, ahol közel egyenlő képességű csapatok találkoztak, ahol várható volt, hogy a szemben állók legalább gyorsaságukkal, jobb erőnlétükkel igyekeznek a mérkőzést maguk javára fordítani. Ezzel szemben — a gyenge iram ellenére — egy-két csapat játéko­sain a fáradtság jelei mutatkoztak. Szolnoki MTE — Bcs. Építők 3:0 (1:0) Békéscsaba, 3000 néző, vezette: Bo­kor. Szolnok: Sárkány — Sári, Makai, Zalai — Papp, Borzi — Cs. Farkas, Bánihidd, Kolláth, Willis eh, Pálmai. Edző: Szánthó Ferenc. Bcs. Építők: Krátki — Gulyás, Popod, Szikéra — Frankó, Mitykó. — Miklya, Farkas, Mis­kolci, Kerekes, Török. Edző: Kere­kes Imre. Széllel hátban az Építők támadásával indult a mérkőzés. A hazai csapat kez­deményezett többet, de a támadások körülményesek, erőtlenek voltak. A 21. percben ment volna az első komoly lövés a szolnoki kapura, , de Török erős lövése a védőktől visszapattant. Két perc múlva a csabai kapu előtt 10 mé­terre Bánihidi került gólhelyzetbe, de csúnyán mellé lőtt. A 32. percben Kol­­láth kapáslövése a felső léc felett sü­vített el, majd két perc múlva Pálmai közeli erős lövését a felső léc men­tette. A 35. percben egy formás csabai támadás végén a szolnoki védők csak némi szerencsével tudtak szögletre menteni. Egy ellentámadásnál a labda bal szélre került, a csabai védelem ^elaludt”, Pálmai elfogta a labdát az ötös vonalnál, az alapvonalról vissza­gurított a jó ütemben kiugró WiHísch elé, aki laposan, védhetetlenül a bal alsó sarokba lőtt. Szünet után egy-két erőtlen hazai támadás után az SZMTE vette át a játék irányítását. Széleken indított gyors támadásokkal ostromolta a csa­bai kaput. A 67. percben Willisch. át­adásából Kolláth növelte a szolnokiak előnyét. Most már ellenállhatatlanul rohamoztak á vendégek. A csabai vé­delem kapkodott. A 70. percben egy meredek szöktetésre Kolláth kiugrott, és két csabai védő kíséretében 18 mé­terről futtából védhetetlenül a jobb felső sarokba lőtt. Jók: Makai, Papp, Kolláth, a csabai csapatból senkit sem lehet kiemelni. Makói Vasas — Orosházi Kinizsi 0:0 Makó, 800 néző, vezette: Bállá. Makó: Szabó — SZél I., Varga, Ju­hász dr. — Halina, Szél II. — Tóth, Kovács, Balogh, Baka esi, Präger. Ed­ző: Veres János. Kinizsi: Kiss —i Du­dás, Békési, Fiam — Szűcs, Kollár — Sárközi, Berta, Cziráki, Túri, Bogár. Edző: Csonka Béla. Az első negyedórában változatos me­zőnyjáték folyt. A Vasas támadott ve­szélyesebben. A 15. percben Tóth sza­badrúgását Balogh csúnyán mellé lőt­te. Tíz perc múlva egy veszélyes orosházi támadásnál Szabó csak nehe­zen, merész kifutással tudott tisztáz­ni. A 35. percben Kovács beadása Fi­am lábáról a felső lécre vágódott. A félidő vége felé esett az iram. A 40. percben egy baloldali támadásnál Prä­ger a fedezetlenül álló Kovácshoz to­vábbított, aki kapásból mellé lőtt. Az utolsó percben egy gyors Kinizsi-tá­madásnál Berta lőtt fölé. Szünet után élénkebb lett a játék. A Vasas sokat támadott, de a vendégek tervszerű szoros védekezőét nem tud­ták áttörni. Egy orosházi támadásnál \ Cziráki elől a kapus csak merész ki­vetődéssel tudott menteni. A sok med­dő hazai támadás után mintha a Va­sas kifulladt volna. Feljött a Kinizsi. Többször veszélyeztettek a vendégek. A 65. percben Cziráki beadását Túri a kapu torkában kapta meg, de csúnyán mellé gurított. Ezután ismét a Vásas támadásai jöttek, majd a 80. percben egy ártatlannak látszó ellentámadás­nál Túri váratlanul kapura lőtt, de Vargától a felső iécre pattant. Az ala­csony színvonalú, közepes iramú mér­kőzésen a Vasas támadott többet és veszélyesebben. Jók: Varga, Szél I, Bakacsi, illetve: Szűcs (a mezőny legjobbja), Békési, Kollár. Gyulai MEDOSZ — Szegedi Építők 1:1 (0:0) Szeged, 1260 néző, vezette: Mácsai. i Gyula: Vidó -r Lindenberger, Pász­tor, Petrovszki — Guti, Raj ki — Fábri, Himer n, Boruzs, Himer I., Jenei. Ed­ző: Vasvári Péter. Szeged: Vadányi — Véreb, Molnár, Enesey — Makai, László — Jánosi, Tóth, Bezsenyi, So­mogyi, Vörös. Edző: Törköly György. A vendégcsapat kezdte a játékot. Az első negyedórában inkább tapogatód­­zó volt a játék, szép akciókkal tarkít­va; Mindkét kapu többször került ve­szélybe, a védelmek sorban remekel­tek. A változatos, élénk iramú játéka félidő vége felé még csak fokozódott. Szünet után mindjárt a gyulai csa­pat vette át a játék irányítását. Egy­mást érték a veszélyes gyulai táma­dások. Az 57. percben Himer I. nagy­szerű szögletét Fábri csúsztatott fe­jessel a hálóba továbbította. A gól után rákapcsoltak az Építők. A 62. percben ll-es gyanús helyzetből sza­badrúgás lett a 16-os vonalról a gyulai kapunál. A veszélyes lövést Vidó re­mekül hárította. Három perc múlva Bezsenyi lövése, a kapufától Vidóra pattant, míg végül -- egy kis szeren­csével — de megszerezte a labdát.- A 75. percben Vörös elfutott a szélen, jól ívelt beadását Bezsenyi a hálóba to­vábbította. A kiegyenlítés után foko­zódott az iram. Himer I., majd Tóth került gólhelyzetbe, de mindketten hi­báztak. A 85. percben egy vitatható kezes miatt 11-est ítélt a szegediek ja­vára a játékvezető. Tóth fél magas lö­vését Vidó bravúrosan kiöklözte. A szegediek jobban bírták a hajrát. A 88. percben egy jobboldali támadásból be­ívelt labdát az ötösről Vörös kapásból kapura lőtte, de az Vidó zsákmánya lett. Jók: Vidó, Pásztor. Gúti, Borúzs, il­letve Molnár, Makai, Tóth, Bezsenyi. Cegléd — /Mezőhegyes 2:1 (2:1) Cegléd, 800 néző, vezette: Marsi. Cegléd: Kaltanecker — Pákozdi, Med­­nyánszki, Csonka -r- Csontos, Oláh — Kubínyi, Kishegyi, Gyikó, Nagy, Pin­tér. Mezőhegyes: Balogh — Pálhidai, Zomborácz, Fekete — Csigér, Vígh — Erdélyi, Molnár, Rizsányi, Boros, Ke­resztes. A hazai csapat mindjárt a mérkőzés | elején heves rohamokat indított a me­zőhegyes! kapu ellen. Sokat támadtak, s a mezőhegyesi védelemre nagy nyo­más nehezedett. Az egymást követő támadások gólokban is kifejeződtek, ugyanis a hazai csapat Gyikó II két góljával vezetéshez jutott. Ezután alább hagyott az iram, s a MEDOSZ irányí­totta a játékot. A félidő befejezése előtt néhány perccel Boros szépített az eredményen. Szünet után egy ideig még a hazaiak támadtak, de azután fokozatosan fö­lénybe került a vendégek csapata. For­más támadásokat vezettek, gólhely­zetük is volt, azonban azokat rendre kihagyták. A mérkőzés végéig a ME­DOSZ maradt támadásban, de gólt lőni nem tudtak. Egyébként eléggé alacsony színvonalú, csapkodó játék folyt a második félidőben. Jók: Kaltanecker, Mednyánszki, Gyi­kó II, illetve Zomborácz, Rizsányi, Bo­ros. Szarvasi SC — Jászberényi Vasas 1:1 (1:0) Jászberény, 300 néző, vezette: Jár­mai dr. Szarvas: Hévízi — Rohony, Ficzere I, Nagy — Szalontai, Ficzere II — Pet­rov, Tolev, Czigléczki, Brakszatórisz, Bobvos I. Edző: Bencsik Mihály. J. Vasas: Szabó — Dányi, Túri, Helle — Iványi, Pintér — Csizmadia, Rétsági, Keresztesi, Kovács, Hering Edző: Bíró István. Kezdés után a szarvasi „csikó” csa­társor támadott és már a 3. percben megszerezte a vezetést. Túri hazaadá­sát Bobvos I elcsípte, először a kifutó Szabóba lőtt, majd a visszapattanó labdát nyugodtan helyezte a hálóba. Ezután inkább Jászberény volt táma­dásban, de a jól záró szarvasi védelem mellett gólhelyzetet összehozni nem tudott. Fordulás után is Jászberény volt tá­madásban és játékvezetői „segédlet­tel” sikerült kiegyenlíteni. Az 50. perc­ben a kiugró Keresztesi elől Ficzere I tisztán kirúgta a labdát, aki a szarvasi védő lábán az elrúgás után eldobta magát. Műesés! A játékvezető elha­markodottan 11-est ítélt. Ez az ítélet még a hazai nézők körében is derült­séget keltett. A büntetőt Pintér érté­kesítette. A továbbiakban csak Pintér 20 méteres szép kapáslövése jelentett eseményt, azonban Hévízi jó reflex­szel szögletre ütötte a labdát. Jók: Hévízi, Ficzere I, Szalontai, il­letve Pintér, Rétsági. További eredmények: Hódmezővásárhelyi MEDOSZ—Jász­berényi Lehel 1:1, Csongrádi Petőfi— Törökszentmiklósi Vasas 2:0, Martfű- Kecskeméti TE 1:0. NB III állása 1. Gyula 1« 6 2 2 ^4:11 14 2. Szolnok 10 5 3 2 17: 7 13 3. Mezőhegyes 10 5 3 2 18:15 13 4. Cegléd 10 5 3 2 14:10 13 5. Békéscsaba 10 4 4 2 24:15 12 6. Szeged 10 3 6 1 9: 6 12 7. Martfű 10 5 1 4 15:16 11 8. J. Lehel 10 4 2 4 17:14 10 9. H. MEDOSZ 10 4 2 4 18:20 10 10. Orosháza 10 4 2 4 11:13 10 11. J. Vasas 10 2 5 3 9:11 9 12. Csongrád 10 3 2 5 12:12 8 13. Makó 10 1 6 3 10:19 8 14. Törökszentm. 10 3 1 6 11:21 7 15. Kecskemét 10 3 - 7 7:14 6 16. Szarvas 10 1 2 7 5:17 4 Megyei I. osztály állása 1. Sarkadi Kinizsi 10 8 2 - 21: 8 18 2. Végegyháza 10 6 4 r 15: 7 16 3. Tótkomlós 10 7 1 2 22:11 15 4. Békés 10 6 2 2 20:14 14 5. Bcs. MÁV 10 6 13 13:12 13 6. Mezőkováesh. ló 5 2 3 17: 8 12 7. Mezőhegyesi K. 10 5 1 4 23:11 11 8. BCS. VTSK 10 4 3 3 19:11 11 9. Elek 10 5 1 4 18:19 11 10. O. Honvéd 10 3 3 4 14:15 9 11. Sarkadi MSE 10 2 3 5 16:22 7 12. Battonyá 10 3 1 6 3:14 7 13. Medgyesegyh. 10 1 3 6 19:14 5 14. Csorvás 10 2 - 8 14:25 4 15. Bcs. Honvéd 10 2 • 8 12:28 4 36. Békésszentand. 10 l 1 8 9:25 3 Otthonában kapott ki Mezökovácsháza — Emelkedik a színvonal — Négy gól mérkőzésenként a megyei I. osztályban Amikor már a megyei I. osztály valamennyi mérkőzésének eredmé­nyét tudták a szurkolók, élénk vita indult. Akadtak, akik azt állították, hogy a forduló a papírformák fordulója volt, mert az esélyes csapatok győztek. Sokan pedig azt állították, hogy ez a forduló sem múlt el meglepetés nél­­kül. Az utóbbiaknak kell igazat adnunk, mert akadt meglepetés. Ki gon­dolta volna, hogy a feljövőben lévő mezőkovácsháziak odahaza kapnak ki Tótkomlóstól? Arra sem igen számítottak, hogy a még mindig veretlen végegyházi csapat pontot ad le az Orosházi Honvédnek. Verejtékes, de ugyanakkor megérdemelt, s meglepetést okozó győzelmet aratott Battonya. Csorváson. Meglepetésnek számít, még a Békéscsabai MÁV nehéz győzelme az utolsó helyen tanyázó békésszentandrásiak ellen. A megyei I. osztályban egyébként a góllövéssel nincs, baj. Mérkőzésen­ként négy gólt rúgtak a csatárok. Legtöbb gól a Mezőhegyesi Kinizsi'—Bé­­késcsabai Honvéd mérkőzésen (6) esett. Egyedül aj Végegyháza—Orosháza ta­lálkozó végződött döntetlen eredménnyel, viszont három mérkőzésen szüle­tett 3:l-es eredmény. A forduló azt is bizonyította, hogy azok a csapatok érnek el sikert elsősorban, amelyek a támadást nem hanyagolják el, a gól­lövésre törekszenek. Akadt még néhány figyelemre méltó dolog is. Feltűnt, hogy voltak csapatok, amelyek a második félidőre, elkészültek erejükkel. Ilyen volt a békésszentandrási és a Békéscsabai Honvéd. Az első félidőben még bírták erővel, de a második félidőben ellanyhult az iram és csökkent a lendület. Akaratlanul is arra gondol az ember, hogy egyes csapatok, vagy csapatrészeknél baj volt a nyári felkészüléssel. SARKADI KINIZSI—BCS. VTSK 3:1 (0:0) S. Kinizsi: Erdélyi — Szoboszlai, Kiss, Nemes — Mózes, Zsilák — Sza­bó, Kátai, Juhász, Fábián, Burázs. Ed­ző: Mózes Ferenc. Bcs. VTSK: Csep­­regi — Molnár, Pluhár, Mázán — Gyó­­csi, Novak — Dobó, Kubik, Balogh, Kiss, Szurgent. Edző; Szombati György. Hazai támadásokkal indult a mérkő­zés. A Kinizsi mezőnyfölénye állandó­sult, de a szorosan, tervszerűen játszó VTSK védelme minden kezdeménye­zést elfojtott. A hazai csatárok nem találták meg a szoros védekezés ellen­szerét. A félidő hátralévő részében az egyik oldalon Kiss fejesét védte Erdé­lyi, a másik kapuban Burázs lövése adott munkát Csepreginek. Szünet után a Kinizsi nagy akarással küzdött. Fábián lövése alig szállt a kapu fölé. Sorozatos hazai támadások után az 58. percben Szabó keresztlab­dáját Burázs a hálóba fejelte. Két perc múlva Fábián tört a kapura és éles lövése a hálóban kötött ki. A két gyors gól után is rohamozott a Ki­nizsi. A 62 . percben Kátai 25 méter­ről futtából a jobb felső sarokba bom­bázott. A három gyors gól hatására a VTSK csak egy rövid időre esett visz-;, sza. Hamar magukra találtak a csa­baiak. Egymás után indították formás támadásaikat és a 75. percben Kiss révén sikerült szépíteni. Jók: Nemes, Mózes, Szabó, Fábián, illetve Pluhár, Mázán, Kubik. OROSHÁZI honvéd­végegyháza 0:0 Orosháza, 200 néző, vezette: K. Var­ga. O. Honvéd: Jandsó — Hegedűs, Csá­szár, Nagy — Szabó, Strasser — Var­ga, Debreceni, Lukács, Hudák, Dor­­nis. Edző: Glózik Pál. Végegyháza: Land — Loss I, Kerekes, Mikula — Szemán, Loss II *— Pasek II, Pa ülik, Engelhardt, Priskin, Farkas. Edző: Ar­­nóczki József. Gyenge iramú mérkőzés volt. A ven­dégcsapat valamivel többet támadott, de a Honvédnak voltak jobb helyzetei, amiből megszerezhette volna a győzel­met. Mindkét csapatnak leggyengébb ré­sze a csatársor volt, a védelmek meg­­állták helyüket. Jók: Hegedűs, Császár, Nagy, Stras­ser, illetve Land, Kerekes, Loss II, Pasek H. tötkomlös— MEZÖKOVÁCSHÁZA 2:1 (0:1) Mezökovácsháza, 200 néző, vezette: Simon. Tótkomlós: Karasz — Kergyó, Nyír­egyházky, Nagy — Paulik, Majoros — Dorotovics, Matajsz, Pipis, Kanka, Miklós. Edző: Nyíregyházky Márton. Mezökovácsháza: Budácsik — Bálvá­nyos, Csepregi, Juhász — Olasz, Lisz­­kai — Tóth, Kertmegi, Bányik II, Gi­­gacz, Szilbereisz. Edző: Lukács Pál. Két ellentétes félidőben a jobb erőn­­létű csapat győzött. Az első félidőben a hazaiak mezőnyfölényben játszottak, de a csatársor a legjobb gólhelyzete­ket is kihagyta. A vendégcsapat eb­ben a játékidőben alig-alig veszélyez­tetett. A vezetést a 32. percben szerez­te meg a hazai csapat Szilbereisz. ré­vén. A gól után tovább támadott a kovácsházi csapat, de gólt nem tudott elérni. Szünet után Is a hazaiak kezdtek jobban, de tízperces meddő támadás után a vendégek fokozatosan átvették a játék irányítását. Szép támadásokat vezettek, s a 65. percben Matajsz be­adása után a labda a védőkön irányt változtatva a hálóba gurult. Az öngól után megzavaíodott a hazai védelem és sokszor csak az utolsó pillanatban mentettek. Támadtak a vendégek, s a 90. percben a szabadon maradt Pipis belőtte a győztes gólt: Jók: Karasz, Nyíregyházky, Miklós, illetve a hazai csapatból senkit sem lehet kiemelni. MEZŐHEGYESI KINIZSI— BCS. HONVÉD 5:1 (2:0) Mezőhegyes, 200 néző, vezette: Balda. A széllel hátban játszó vendégek ve­zették az első támadásokat. Az első uz percben a hazaiak alig jutottak át a félpályán. A 12. percben egy gyors Kinizsi-támadás után Dúl előbb a ka­pusba, majd a hálóba lőtt. A vendégek továbbra is mezőny fölény ben játszot­tak, de a lövések messze elkerülték a kaput. A 23. percben Sülé két csel után 18 méterről a jobb sarokba lőtt. A második félidőben a Kinizsi kez­dett jobban, gyors támadás után Sajti I 25 méterről hatalmas gólt lőtt a jobb felső sarokba. Egy perccel utána Dúl beadását Keiner vágta a hálóba. A Honvéd újra erősített, átvette a játék irányítását. Több helyzetük is akadt, de szépíteni csak Nagynak sikerült. A befejezés előtt Varga egyéni játékból szerezte meg az ötödik gólt. Jók: Kiss, Árvái, illetve a védelem BCS. MÁV—B-SZENTANDRÁSI HUNYADI I;0 (0:0) Békésszentandrás, 200 néző, vezette: Tóth. Bcs. MÁV: Unyatyinszki — Moravsz­­ki, Reinholz, Gyurkó — Kovács, Má­zán — Dér, Palyusik, Tari, Seregi, Be­­lanka. Edző: Weiner Pál. Békésszent­andrás: Nagy — Csík» Szalai, Sindely — Fazekas, Bohák — Fekete, Bencsik, Mrena, Kiss, Bagi. Edző: Sinka István. A vendégek kezdték a játékot. Az első veszélyes helyzet a MÁV kapuja előtt adódott: Bagi éles, lapos lövése a jobb kapufa tövén csattant. Aztán fo­kozatosan a vendégek vették át a já­ték irányítását. A második félidőben egyre inkább kidomborodott a vendégcsapat jobb erőnléte. A Hunyadi gyengén és bal­­szerencsével játszik. Nagynak több íz­ben is bravúrosan kellett tisztáznia. Egy kapu előtti kavarodásból néhány perccel a mérkőzés befejezése előtt a vendégek Dér révén megszerezték a győzelmet jelentő gólt. Jók: Reinholz, Gyurkó és Tari, il­letve Szalai, Nagy és Bohák. BATTONYA—CSORVÁS 1:0 (1:0) Csorvás, 300 néző, vezette: Paulik. Battonya: Ludvigh — Balogh, Ka­bát, Ármán — Szabity, Farkas — Csor­dás, Ny ima. Major, Kopcsák, Karsai. Edző: Fekete István. Csorvás: Kovács — Mracskó, Lestyán, Pásztor — Kiskó I, Kiskó II — Heller, Takács, Barát, Bákk, Neller. Edző: Szilágyi Menyhért. Nagy fölényben játszott a hazai csa­pat, de gólképtelen csatársora most sem tudta a helyzeteket kihasználni. A csorvásiak kezdtek jobban, s az el­ső félidőt végigtámadva irányították a játékot. Sok gólhelyzetet teremtet­tek. de abból egyet sem értékesítettek. A vendégek szórványos támadásai ve­szélyesebbek voltak. A 21. percben Karsai az elalvő hazai védelem mel­lett elfutott, a kapust is kicselezve a hálóba gurított. Szünet után folytatódott a hazaiak támadása, de azokban nem volt meg a kellő átütő erő. Jók: Balogh, Nyima. illetve a hazai csapatból senkit sem lehet kiemelni. Elek—Sarkadi MSE 3:1, Békés— Medgj es egyháza 3:1.