Békés Megyei Népújság, 1962. május (17. évfolyam, 101-125. szám)

1962-05-08 / 105. szám

IMS. május S., kedd 5 SPORTSPORTSPORT Megérdemelt győzelem Orosházán, még mindig hét kiesőjelölt az NB IH-han Orosházi Kinizsi — Bcs. Építők 1:0 (0:0) Orosháza, 2000 néző, vezette: Jurka. Kinizsi: Mikibe — Fiam, Békési, Du­dás — Berta, Kollár — Csömör, Szűcs, Cziráki, Tűri, Bogár. Edző: Dombóvári András. Építők: Krátki — Vári, Szi­­kora, Farkas I — Lonovios, Rieger — Miklya, Farkas H, Sípos, Mitykó, Pa­ta j. Edző: Léby Emil. Idegesen kezdett mindkét csapat, hi­szen az egyik, az Építők a bajnokság megnyeréséért, míg a Kinizsi a kiesés elkerülése végett akarta megszerezni mindkét pontot. Az Építők kaptak előbb lábra, s a második percben Farkas n előtt adódott gólhelyzet, de hosszan szöktette magát, s a labda a kapus zsákmánya lett. A következő tíz percbein mezőnyjáték folyt, mely­ben az Építők irányították a játékot. A 13. percben a' 16-os sarkáról Farkas II szabagrúgást iveit kapura, de a lab­da a felső lécről az alapvonalán túlra jutott. Ezután az orosháziak is támad­tak. A 23. percben parázs jelenet adó­dott Krátki kapuja előtt. Háromszor is rárúgták a labdát, egy esetben Krátki, míg hétszer a védőik lábáról pattant ki a labda. Nem sokkal később formás támadás futott végig a pályán. Sipos a saját térfeléről vezette fel a labdát, Farkas 11-mek továbbított, aki a befu­tó Fataj elé rúgta a labdát, de a szélső hosszan szöktette magát. Az utolsó tíz perc az orosházi csapaté volt. A 36. percben két •szögletet is rúg­tak, de a befejezés nem sikerült, A második félidőben megváltozott a játék képe. Ezúttal az orosházi csapat irányította a játékot. Mindjárt az első percben szabadrúgáshoz jutott a hazai csapat, melyet legurítottak és a helye­zett lövés a kapufa mellett gurult el. Négy percoei később Bogár futott el a szélen, nagy lövést küldött kapura, de az elcsúszott a kapu előtt. Az Építők szórványos támadásai nem jelentettek különösebb veszélyt. Bár a 8. percben Miklya előtt gólszerzés! alkalom nyilt, de lövése emberbe akadt. A 11. perc- Den ismét Sipos kígyózott át a védel­men, visszagurított, de Farkas II ki­várt a lövéssel. Ezzel mintha el is lőt­ték volna a puskaporukat az Építők csatárai, s fokozatosan fölénybe került a hazai csapat. A 24. percben Cziráki zavartalanul .fejelt kapura, de az pon­tosan Krátki kezébe került. Egy perc múlva a hazaiak megszerezték a győ­zelmet jelentő gőlt. Cziráki dlfutott a szélen, beadott és Bogár közelről a há­lóba fejeit. A gól után az Építők is pró­bálkozott, de csak egy lesgólig telt ere­jükből, Az Orosházi Kinizsi nagyobb akarás­sal játszott, megérdemelten nyerte a mérkőzést. Különösen a második fél­időben mutatott játéka alapján na­gyobb arányú is lehetett volna a győ­zelem. A védelem jól rombolt, a csa­tárok tartani tudták a labdát, s a csa­bai védelemnek olykor csak önfeláldo­­zóan sikerült menteniük. Az ötösfogat­ban Cziráki irányító játéka emelke­dett M, Az Építők játéka ezúttal is csalódást okozott. Mig a védelem mindent meg­tett a győzelem érdekében, a csatár­sor nem tudta tartani a labdát, s ami a legnagyobb hibájuk, a mérkőzés so­rán háromszor lőttek kapura. A védelemben Szikora után Lonovios kö­vetkezik, míg a csatársorban Sipos volt a legjobb. Farkas H-től, különö­sen az első félidőben a tőle megszokott sokmozgásos játékot láthattuk. Pataj és Mltykő tűntek még ki. Az utóbbi mér­kőzéseken gólszegénnyé vált az Építők csatársora, s úgy gondoljuk, az egész csapatban nem ártana egy-két helyen a felfrissítés. A játékvezető kifogástalanul vezette a mérkőzést, mindent meglátott, s nagyszerűen kezében tartotta az irá­nyítást. Majnár József Jászberényi Vasas — Szarvasi SC 1:0 (0:0) Szarvas, 1800 néző, vezette: Homtd. Vasas: Csikós — Dányi, Túri, Helle __ Rétsági, Pintér — Dombai, Szántai, Keresztesi, Bíró, Cseh. Edző: Kerekes Imre. Szarvas: Kondács — Ficzere I, Szító, Rohomy — Patkós, Ficzere n — Antal, Müller, Gáspár, Szalomtad, Bu­­rázs. Edző: Bencsik Mihály. A nagy fontosságú méitkőzéeein Szarvasnak nélkülöznie kellett Kerekes Il-t és Járót, emiatt a csatársor úgy­szólván alig tudott gólhelyzetet össze­hozni. Az első félidőiben egyébként Igen alacsony színvonalú, unalmas já­ték folyt a két 16-os között. Fordulás után élénkebb lett a játék, főleg a Vasas-csatárok veszélyeztették Kondaos kapuját, A «0. percben Cseh, a 63. percben Bíró lövése csak alig ment kapu mellé. A 65, percben szép kiugrás után Müller már csak a kapus­sal állt szemben, de Túri ritkán lát­ható szép becsús&ással haza tudta pöc­cinteni a labdát. A TI. percben balol­dali Vasas-támadás futott végig a pá­­iyán, Cseh beadásánál Rohony késle­kedett a közbelépéssel, s a labda az ötösön álló Szántai elé került, aki biz­tosan lőtt a hálóba. Ezután Szarvasnak is akadt egy-két kecsegtető helyzete, de a csaitárok túl sokat tologattak, kö­­rülményeskedtek. Jászberény csak az eredmény tartására törekedett. Jók: Csikós, Túri, Rétsági, illetve Szító, Ficzere I, Ficzere H. Csabai Pál A 16. percben Nagy távoli lövését a ka­pus Himer II elé ütötte és az nem hi­bázott. A hazai csapat azután egy kis­sé feljavult, de a csatársor gyenge já­téka nem hozott eredményt. A vendé­gek támadásaival ért véget a mérkő­zés. Jók: Vidó. Petrovszki, Gútí, Himer n, illetve Moravszki, Simon, Beiamka I. További eredmények: Hódmezővásárhely—Szegedi VSE 2:1. Jászberényi Lehel—Csongrádi Petőfi 2:0, Martfű—Szentes 8:1, Szolnoki Ki­nizsi—Kecskemét 1:3, Szegedi Sparta­­kusz—Szolnoki MTE 1:5 (elöl a pálya­választók). Radios és Bugyenszki második lett az országos szabadfogást birkózó-bajnokságon Vasárnap délelőtt folytatódott Budapesten az 1962. évi szabadfo­gású birkózó-bajnokság küzdelme. A szurkolók nem sok színvonalas mérkőzésnek tapsolhattak az elő­döntők során. A döntő küzdelmek­re délután került sor. amit a tele­vízió is közvetített, s itt a verseny­zők már színvonalasabb mérkőzést vívtak egymással. A bajnokságon az orosházi birkózók is részt vet­tek és kiválóan szerepeltek. Lep­­kesűlyban Radios (Orosházi Spar­­takusz) második helyen végzett. Félnehézsúlyban a Vígh (FTC), Bugyenszki (Orosházi Spartakusz) mérkőzés döntetlenül végződött, s így Rugyenszki az előkelő máso­dik helyezést érte el. A fotó 18. heti eredménye 1, 1, 1, x, 1, x, x, 1, x, 1, x, 1 A totó 18. játékhetén hét íogadó ért él 12 találatot. Nyeremé­nyük egyenként 38 117 forint. Tizenegy találatot 235-en, tíz talála­tot pedig 2247-en értek él. Az előbbire 1135j az utóbbira 158 fo­rintot fizetnek. ................... ....... 1 - -- -- — - -----­Medgyesegyháza pontot szerzett Békéscsabán, győzött Battonya a megyei i. osztályban BATTONYA—MEZÖHEGYESI KINIZSI 2:0 (1:0) Batlonya, 900 néző, vez.: Koesondi. Battonya: Szitás — Balogh, Kabát, Farkas — Bálint, Szubity — Kopcsák, Habán, Herczeg, Csizmadia, Jenei. Ed­ző: Túri Mihály. Mezőhegyes: Argye­­lán — Kiss, Miskolcsik, Rácz — Ár­vái, Kemény — Dúl, Sülé, Sajti, Csete, Fejes. Edző: Ottrok Mihály. Kezdés után mindjárt Battonya lé­pett fel támadólag. A 6. percben Kop­csák megsérült és nem is tért vissza a pályára. A tíz emberrel játszó hazaiak szép támadásokat vezettek és szinte tűzijátékot rendeztek a vendégcsapat kapuja előtt. Később támadott a ven­dégcsapat is, de a 19. percben esete, majd Sülé nagy helyzetben hibázott. Ebben a játékrészben a helyi csapat védelme nagyszerű játékkal akadá­lyozta meg a vendégcsapat csatársorát a góllüvésben. A 34. percben gyors el­lentámadás gördült végig a pályán, szépen adogattak a battonyai csatárok, Jeneihez került a labda, aki megsze­rezte csapatának a vezetést. A gól fel­villanyozta a battonyai csapatot és mezőnyfölényt harcoltak ki. A második félidő 47.' percében Csiz­madia előtt adódott óriási helyzet, de két méterről a kapu mellé lőtte a lab­dát. Továbbra is támadtak a helyiek és az 53. percben Csizmadia 20 méterről óriási gólt lőtt a felső sarokba. VTSK—MEDGYESEGYHÁZA 1:1 (1:1) Békéscsaba, 800 néző. V.: Fülöp I. VTSK: Csepregi — Félix, Gyócsi, Pluhár — Novák, Mázán — Dobó, Ká­­tíi, Balogh, Kiss, Kvasz. Edző: Szeme­­nyei Lajos. Medgyesegyháza: Kecskés — Bohus, Erdős, Varga I. — Pete, Ho­­lecz II. — Varga II., Plástyik II.. Ko­­limár, Hammer, Holecz I. Edző: Sipos András. Az első húsz perc mezőnyjátékkal telt el. A 23. percben egy támadásnál Balogh jó helyzetbe került, s hatal­mas lövéssel megszerezte csapatának a vezetést. Nem sokáig őrülhettek a csabai fiúk, mert a 30. percben a vé­dők röviden szabadítottak fel, nagy tö­mörülés támadt a-kapu előtt, s Plás­tyik II. közelről a hálóba lőtt. Szünet után Kádi került jó helyzet­be, már csak a kapussal állt szemben, de kivárt, s a védők feiLszábadítottak. Az utolsó húsz percben sokat támadott a VTSK, de a kitűnően védő Kecskés és a keményen védekező védők min­dig hárítani tudtak. A VTSK közelebb állt a győzelemhez, de az eredmény már nem változott. MEZŐKOVÁCSHÁZA— CSORVÁS 2:0 (1:0) Mezőkovácsháza, 200 néző, vezette: Puskás. Mezőkovácsháza: Bundácsik I. — Sás, Csepregi, Juhász — Batke, Bá­­nyik I. — Tóth, Kertmegi, Bundácsik III., Bálványos, Bányik II. Edző: Lu­kács Pál. Csorvás: Kiss .— Szabados, Szakács, Lestyán — Kiskó II., Bús — Barát, Havrán, Neller, Bak, Heller. Ed­ző: Szilágyi Menyhért. Jól kezdett mindkét csapat. A 11. percben Batke váratlan lövését Kiss kiütötte, s a befutó Bundácsik III. a hálóba fejelt. Továbbra is váltakozó volt a játék, de a csatárok sok gól­helyzetei kihaaználajtLanul hagytak. A második félidőben a hazai csapat mezőnyfölényt harcolt ki, és az 55. percben Bányik I. szabadrúgását Bál­ványos a hálóba fejelte. Ezután támad­tak a vendégek is, de Havrán lövése a kapufán csattant. Jók: Bálványos, Batke, Sás. Csep­regi, illetve Kiskó, Kiss, Barát, Hav­rán. GYOMAI MEDOSZ— VÉGEGYHÁZA 5:2 (2:0) Gyoma, 250 néző, vezette: Kovács. Gyoma: Megyeri — Fekécs, Gonda, Szendrei — Szurovecz, Józsa — Bácsi, Kruchio, Zöld, Kocsis, Bene. Edző: Tí­már György. Végegyháza: Land — Loss I., Pasek, Mikula — Szemán, Loss II., — Paulik, Friskin, Kerekes. En­gelhardt, Bognár. Edző: Amóczki Jó­zsef. Gyomai támadással indult a játék. Már a harmadik percben egy kapu előtti kavarodásnál Kocsis megszerez­te csapatának a vezetést. Ezután tá­madott Végegyháza is, de három ízben a kapufa mentett. A 33. percben Bene 2:0-ra növelte a hazai csapat előnyét. A második félidőben Végegyháza tá­madott többet, s az 50. percben 11-es­­hez jutottak. Kerekes biztosan lőtt a hálóba. A 67. percben mintegy 25 mé­terről Loss II. a sorfal fölött a há­lóba emelte a labdát. Ezután a gyomai csatársort átszervezték, s így megélén­kült a játék. A 78. percben Bene, né­hány perc múlva újra Bene, majd a 82. percben Zöld góljaival 5:2-re ala­kult a végeredmény. Jók: Szurovecz (a mezőny legjobbja), Bene, Bácsi, Szendrei, illetve Pasek, Loss II., Engeihardt. SARKADI KINIZSI­­BÉKÉSI SPARTAKUSZ 1:0 (1:0) Sarkad, 1200 néző, vezette: Bognár. Kinizsi: Erdélyi — Hangyái, Juhász, Burázs — Zsilák, Szabó I. — Mózes n., Kótai, Deák, Mózes I., Szoboszlai. Ed­ző: Házi István. Békés: Baji — Kocsor, Arató, Ács — Gyuris, Püski — Beli­­czai, Samu, Pikó, Szabó, Mészáros. Edző: Szombati György. Nagy iramban indult a mérkőzés, s a 9. percben Szoboszlai beadását Deák a íéc alá lőtte. A gól után élénk tá­madásokat vezetett mindkét csapat, de később érthetetlenül csapkodóvá vált a játék. Aztán újra a Kinizsi támadott többet, de Zsilák nagy erejű lövése a kapufa tövétől vágódott a mezőnybe. Ezután Békés támadott, de Pikó ve­szélyes lövését Erdei bravúrral védte. Szünet után is mindkét csapat nagy erővel játszott és Deák érvénytelen gólja jelentett némi izgalmat. A mér­kőzés hajrájában sokat támadott a Bé­kés, és közel állt a kiegyenlítéshez. Egy alkalomkor Beliczai lövését Er­délyi csak nagy szerencsével tudta vé­deni. Jók: Hangyái, Zsilák, peák, illetve az egész békési csapat dicséretet ér­demel. MEZÖHEGYESI MEDOSZ— BÉKÉSSZENT ANDRÁS 2:0 (1:0) Mezőhegyes, 800 néző, vezette: Bol­dizsár. MEDOSZ: Balogh — Pálhidai, Zom­­borácz, Fekete — Csigér, Janovics, — Rizsányi, Komlód!, Molnár, Borsos, Keresztesi. Edző: K. Szabó János. Bé­késszentandrás: Nagy — Csikós, Szá­lai, Zsindely — Mrena, Petrés — Fe­kete, Megyeri, Kiss, Tóth, Fögyi. Edző: Sinka István. A széltől támogatott hazai csapat nagy lendülettel kezdte a mérkőzést. A vendégek teljesen beszorultak kapu­jukhoz, és sokszor nyolc emberrel is védekeztek. A 20. percben Rizsányi két védőt kicselezett, majd a 16-osról fél­­magasan a hálóba lőtt. Továbbra is a MEDOSZ támadott és a 32. percben Keresztes kapura fejelte a labdát, a labda azonban a felső lécen pattogva hagyta el a játékteret. Szünet után megszűnt a szél és kissé kiegyenlítetté vált a mérkőzés. Bár a MEDOSZ továbbra is sokat támadott, de Rizsányi lövése a kapufán csattant. A 87. percben egy szabadrúgásnál a visszapattanó labdát Keresztes a háló­ba fejelte. Jók: Pálhidai, Csigér, Molnár, illetve Nagy, Mrena, Zsindely. SARKADI MSE—ELEK 2:1 («:(» Elek, 600 néző, vezette: Túri. Sarkad: Papp — Sajti, Borús, Somo­gyi — Balogh, Kovács I — Nagy, Ko­vács II, Torma, Mikes, Fábián. Edző: Tamási Károly. Elek: Muesi — Miszlai. Karsányi, Tiba — Gyebrovszki. Köte­­los — Kovács, Halasi, Mórát*, Gavara. Klemm. Edző: Kun László. A hazaiak kezdenek és azonnal tá­madólag lépnek fel, de csatáraikban Trimcsím meg a kellő eröbedobás. A nagy hazai fölényt az eleiki csatá­rok nem tudták gólokra váltani, bár erre alkalmuk igen sok esetben volt: KJemm két hatalmas bombája jut a léc fölé, illetve mellé, majd Kovács lövése csattan a felső kapufára, de Ha­lasi sem tudja jó helyzetből bevenni a kitünően védő Papp kapuját. Szünet után a vendégek kapnak először lábra és Kovács tiszta helyzetből leadott lö­vését védi Mucsi. Ojra az elekiek ve­szik át a játék irányítását, azonban a csatárok lövéseit nem kíséri szerencse. A 12. percben Somogyi előrevágott lab­dája Kovács i-et lesen találja, a ha­tárbíró jelzi a szabálytalanságot, de a játékvezető tóvábbot int és a csatár a leálló elek! védőket faképnél hagyva; a kifutó Mucsi mellett megszerzi a ve­zetést. (1:0). A gól után a játékvezető partjelzőjéhez fut, kérdez valamit és középre mutat. Ideges hangulatban folytatódik a játék és két perc múlva Klemm lövése a kapufáról vágódik a mezőnybe. A 21. percben Kovács vesz le egy előrevágott labdát és Harsányi­­től kísérve az ötösig fut és lövése nyo­mán 23) az eredmény. Az elekiek nyo­masztó fölénybe kerülnek és Sarkad egész csapatával védekezik. A 40. perc­ben Tiba balhátvéd (!) a sarkadiak ti­zenhatosán szerzi meg a labdát, leráz­za a védőket és közelről a hálóba po­fozza a labdát. (2:1), ami a végered­ményt is jelenti. Érdekes megemliteni: a szögletarány 16:3 Elek javára. Jók: a győzteseknél a teljes védélem. a csatársorból Kovács és Mikes. A vesz­teseknél Tiba, Miszlad, Gyebrovszki; Köteles érdemelnek dicséretet. Tűzi játékvezető az első gól megadásánál súlyosan tévedett, egyébként jól vezet­te a mérkőzést. Vecsernyés István További eredmény: TÖlivuMLÖS— GYULAVÁRI 2:0 Gyulai MEDOSZ — Bcs. MÁV-Bocskai 3:0 (2:0) 10. percben szöglet rúgás után Hime: II-höz került a labda, aki nehéz szög­ből megszerezte a vezetést. A hazai csa­pat a gól után feljött, de a belső já­tékot erőltető csatársor nem tudót eredményt elérni. A hazai csapat na­gyon gyengén játszott és állandóan í vendégek voltaik támadásban. A 44 percben a tisztán hagyott Nagy távol­ról szép gólt lőtt. Szünet után a vendégcsapat vett« át a játék irányítását és a hazai csa­pat csak egy-két támadást vezetett. / vendégek jól éltek a lehetőségekkel Békéscsaba, 2000 néző, vezette: Bo­kor. Gyula: Vidó — Szilágyi, Pásztor, Pet­­rovszki — Gúla, Rajki — Nemes, Hi­mer n, Boruzs, Himer I, Nagy. Ed­ző: Vasvári Péter. MÁV: Sóti — Mo­­ravezki, Simon, Gyuriké — Loss, Ko­vács — Csicsely, Reinholz, Gazsó, Be­­lanka I, Nagy. Edző: Weiner Pál. Közepes színvonalú mérkőzésen a végig jobb vendégcsapat megérdemel­ten nyerte a mérkőzést. Hazai támadá­sokkal indult a találkozó, de a vendé­gek vették át a játék irányítását és a Az AB III állása 1. BCS. Epitök 24 13 8 3 48:21 34-2. Szegedi VSE 24 16 1 7 55:32 33 3. J. Vasas 24 14 3 7 47:28 31 4. SZMTE 24 12 6 6 52:27 30 5. Gyula 24 12 6 6 49:28 30 6. J. Lehel 24 11 6 7 46:29 28 7. H. MEDOSZ 24 11 6 7 42:30 28 8. Martfű 24 9 7 8 50:34 25 9. Csongrád 24 9 7 8 46:40 25 10. Orosháza 24 7 6 11 40:46 20 11. Szarvas 24 9 2 13 35:56 20 12. Bcs. MÁV 24 7 6 11 29:52 20 13. Kecskemét 24 7 5 12 37:43 19 14. Sz. Kinizsi 24 5 6 13 34:60 16 15. Szentes 24 6 1 17 22:64 13 16. Szegedi Sp. 24 5 2 17 23:65 12 A megyei I. osztály állása 1. Sarkadi Kinizsi 23 15 5 3 47:12 35 2. Mezőh. M. 23 15 3 5 61:30 33 3. Medgyegyh. 23 14 3 6 39:21 31 4. Mezőh. K. 23 12 6 5 38:19 30 5. Sarkadi M. 23 12 6 5 40:31 30 6. Bcs. VTSK 23 11 5 7 37:20 27 7. Mezőkovácsh. 23 10 6 7 37:23 26 8. Békés 23 8 7 8 29:28 23 9. Csorvás 23 8 6 9 24:35 22 10. Békésszentand. 23 7 6 10 31:37 20 11. Elek 23 8 2 13 34:54 18 12. Tótkomlós 23 5 7 11 31:40 17 13. Gyoma 23 5 6 12 36:52 16 14. Battonya 23 6 4 13 26:42 16 15. Végegyháza 23 5 6 12 31:60 16 16. Gyulavári 23 2 4 17 21:55 8