Békés Megyei Népújság, 1961. december (16. évfolyam, 283-307. szám)

1961-12-05 / 286. szám

6 1961. december 5., kedd N ÉPÚJSAG Veretlenül lett őszi bajnok a Békéscsabai Építők HÍREK A mentő pótkocsija Előrehaladásunkat úgymond mi sem bizonyítja kifejezőbben, mint az a mentő-pótkocsi, amelyet a békéscsabai állatkórházban a közelmúltban üzem­be helyeztek. Tévedés ne essék, nem a szilajkodásban megvadultak részére szerkesztették ezt a gumikerekeken gördülő, nagy vontatási sebességre ké­pes pótkocsit, hanem a termelésben m egbetegedett állatok kórházba szállítá­sára. Ez a lényege az újításokban kifürkészhetetlen emberi gondoskodásnak. Szép és nagyszerű dolog, hogy azokkal az állatokkal, amelyek tejet és húst termelnek vagy terhet húznak, ilyen messzemenően törődnek azzal a fel­irattal együtt, amely a mentőn a „Kihajolni veszélyes” szavakkal írva van. —sik. Bes. Építők — Gyulai MEDOSZ 1:1 (1:1) Békéscsaba., 6000 néző, vezette: Rozs- nyay. Építők: Kucsera — Horváth, Popol, Vári — Lonovics, Rieger — Miklya. Farkas, Sípos, Mitykó, Pataj. Edző: Léby Emil. Gyula: vidó — Szilágyi, Pásztor, Kiss — Guti, Fodor ■— Csűri, Himmer IL, Himmer I., Gyepes, Nagy I. Edző: Vasvári Pál. Az NB III. utolsó mérkőzése színvo­nalas játékot hozott. A Békéscsabai Építők kezdték a játékot, s már az első percben Farkas lövése alig ke­rülte el a kaput. A kirúgás után to­vábbra is az Építők maradtak táma­dásban és a második percben Popol szabadrúgása okozott gondot Vidónak. A vendégek védekezésre rendezkedtek be és sokszor csak szabálytalanság árán tudták megakadályozni a hazai csatársor támadásait. Mintegy tíz per­cen keresztül állandóan a gyulaiak térfelén folyt a játék. Az ötödik perc­ben Miklya nagyszerűen futott el a szélen, s beadását Vidó védte. Tízper­ces hazai rohamok után a MEDOSZ csatárai is próbálkoztak támadások­kal. A tizedik percben egy ártatlan­nak látszó támadásból a vezetést is megszerezték. Himmer II. a félpá­lyáról vezette fel a labdát, a csabai védelem hátrált, s ügyes csellel Him­mer H. Popol mellett elfutott és a kapujából kimozduló Kucsera fölött a hálóba emelte a labdát. A gyors gól nem törte le a hazai csapatot és to­vábbra is támadtak. A 12. percben Miklya tisztán kapta, a labdát, az alap­vonalig futott, de beadás helyett a ka­pu fölé emelte a labdát. Ebben a já­tékrészben igen sok szabálytalanság adódott, amelyben különösen a gyu­lai védelem járt élen. A sorozatos ha­zai támadások a 21. percben majdnem góllá értek. A nagyszerű formában lé­vő Miklya ismét a jobb szélen veze­tett támadást, az alapvonalról beadott, de a labda a kápufán végiggurult, s a védelem felszabadított. Ezután pa­rázs jelenet következett a vendégek kapuja előtt. Farkas mintegy 16 mé­terről kapura lőtt, a labda kivágódott Pataj elé, aki újra lőtt, s az ismétel­ten kivágódott labdát Mitykó rúgta ka­pura, de Vidó védte. A huszonnegye­dik percben aztán egyenlített a hazai csapat. Vidó a tizenhatoson túlra vit­te a labdát, s a megítélt büntetőt Rie­ger a sorfal fölött a jobb sarokba emelte. A félidő hátralévő részében tovább rohamozott a hazai csapat, de gólt nem tudtak elérni. Szünet után megismétlődött az első félidei játék. A gyulaiak teljesen vé­dekezésre álltak be, a 16-os körül tö­mörültek, s csaknem valamennyi tá­madást visszavertek. A vendégeik csa­tárai meredek labdákkal kísérleteztek, de eredménytelenül. A 24. percben a hazai csapat majdnem megszerezte a vezetést. Egy jobboldali szögletrúgás­nál Vidó csak kiütni tudta a labdát, amely Sípos elé került, aki ráfejelte azt, s az egyik védőről a labda Pataj elé pattant, s ő is kapura fejelt, de a labda a kapufáról a kapus ölébe pat­tant. Ezután a csabai kapu is veszély­be került. Csűri elfutott a védelem mellett, a kifutó kapusba lőtte a lab­dát, az kiejtette kezéből, de még mi­előtt Csűri ismét elérte volna, Kucse­ra megszerezte azt. A rangadón végig eléggé színvonalas játék volt. Különösen a hazai csapat játszott jól, s csak a szerencse men­tette meg olykor a vendégek kapuját. Végig csabai fölény volt a találkozó során, amit bizonyít a U:l-es szöglet­arány, és a három kapufa is. A gyula­iak támadásaiban nem volt elég átütő­erő, de nem is lehetett, hiszen elsősor­ban a védekezésre ügyeltek. Jók: Popol, Lonovics, Rieger, Sípos, Miklya, M. Vidó (a mezőny legjobbja), és a közvetlen védelem. Majnár József Szolnoki Kinizsi — Orosházi Kinizsi 1:0 (0:0) Orosháza, 800 néző. Vezette; Farkas. Szolnok: Korodi — Gajdos, Szabó, Gyémánt — Márton, Germán — Lévai, Munkácsi, Géczi, Kolláth. Mátyus. Stfzó: Csabai János. Orosháza: Mikite — Fiam, Nagy I.; Túri — Papp, Dudás — Nagy H., Kiss, Csömör, Cziráki, Békési. Edző: Dom­bóvári András. A mérkőzés egész ideje alatt szinte állandóan az Orosházi Kinizsi játszott mezőnyfölényben. A szolnoki csatár­sor csak ritkáin támadott, azonban ezek a támadások mindig veszélyeseb­bek voltak, mint a hazaiaké. Fél órán keresztül csaknem állandóan a szol­nokiak térfelén folyt a játék A ven­dégek védelme azonban az eléggé öt- lettelen támadásokat sorra visszaverte. Egy alkalommal megszerezhette volna a vezetést is a Kinizsi. Csömört a tizenhatoson belül szabálytalanul sze­relték a szolnoki védők, s a játékve­zető jogosan 11-est ítélt. Békési fu­tott a büntetőnek, de gyengén helyezte a labdát, és az egyébként is kitűnően védő Kóródi kivédte azt. A kihagyott 11-es letörte a hazai csapatot, viszont lendületet adott a vendégeknek. A fél­idő hátralévő részében alábbhagyott a Kinizsi lendülete, s a vendégek több­ször veszélyeztették Mikite kapuját. Fordulás után ismételt hazai roha­mok következtek. E támadásokban sem volt azonban kellő átgondoltság. Az orosházi csatárok rövid passzokkal közelítették még a vendégek kapuját, ami alkalmat adott a közbelépésre. A sok meddő hazai támadás után, a 77. percben a vendégek szerezték meg a vezetést. Szabadrúgáshoz jutottak, s a jól ívelt labdát Munkácsi a hálóba fejelte. Jók: Korodi, Szabó, Gyémánt, illet­ve az orosházi csapatból senkit sem lehet kiemelni. Dimák Ferenc Szarvasi SC — Bcs. MÁV-Bocskai 5:1 (3:0) Szarvas, 600 néző, vezette: Bállá Gy. Szarvas: Bobvos, Szító, Burázs — Patkós, Gáspár — Antal, Kerekes Hl., Szialontai, Kerekes II., Járó. Edző: Bencsik Mihály. MÁV: Solti — Mo- ravszki, Simon, Técsi — Fűzi, Loss — Csicsely, Baráth, Gazsó, Kovács, Má­zán. Edző: Andó Tamás. Az első negyedórában a pályával ,,is­merkedtek“ a játékosok. A szépen füvesített játéktér ugyanis az utóbbi napok esőzései következtében kissé felázott. Tapogatódzó játék után gól csak a 21. percben esett, amikor Simon hazaadását Járó elcsípte és megszerez­te a hazaiak vezető gólját, 1:0. Nem sokkal később Kerekes in. meredek A lapunk december 2-i számában megjelent Télapó-rejtvény helyes meg­fejtése a következő: VÍZSZINTES: 1. Dörmogő Dömötör. 8. Vidám. 9. Rö. 10. Dádá. 12. Vet. 13. Ad. 14. Vágó. 15. Ásó. 16. ír. 17. F. M. 18. Lángos. 23. R. N. 24. Som. 26. Ka. FÜGGŐLEGES: 1. Duda. 2. Rúd. 3. Miákol. 4. Ö. D. 5. Gát. 6. ö. M. 7. öreg. 11. Ádám. 12. Város. 14. Víg. 17. Fenyőfa. 19. Ara. 20. N. N, 21. Sok. 22. Lő. 25. Ma. A sajtóhiba ellenére is több mint két­száz pajtás helyesen fejtette meg a rejtvényt. Sokan igen ötletesen javítot­ták ki a hibát, s ezért dicséretet érde­melnek. A helyes megfejtők között harminc Télapó-ajándékcsomagot sor­soltunk ki, melyeket a békéscsabaiak­nak december 6-án délután fél 5 óra­kor a Télapó személyesen ad át a nyer­teseknek a szerkesztőségben. (Békés­csaba, Szabadság tér 19.) A vidékiek­nek a nyereményt postán küldjük. Egy-egy ajándékcsomagot nyertek: Ambrus Éva, Békéscsaba, I. Bánszki út 7. Balogh Etelka, Pusztaföldvár, Tanya 203. Békési Anna, Békéscsaba, Kazinczy út 3. Bugár László, Békéscsaba, III., Körösi út 3. Durkó Gábor, Gyula, En­gels út 2. Gyurkovszki János, Békés­csaba, Orosházi út 45. Kiss Sára, Bé­késcsaba, Mednyánszki út 13. Kocziszki Mária, Békéscsaba, Deák út 9. Kovács Pál, Békéscsaba, Bánom út 4. Kossik Ilona, Mezőberény, Hunyadi út 31. Ko- ródy Etelka, Szarvas, Partizán út 27. Kun Matild, Békéscsaba, Tolnai út 6. szöktetésével Járó elfutott és Solti fö­lött átemelt labdája a hálóba hullott, 2:0. A vendégek támadásait általában jól verteik vissza a szarvasi védők. Szí­tó remek becsúszó szereléseit a kö­zönség többször megtapsolta. A 41. perc­ben újabb gólt ért el Szarvas. Járó lövése lepattant Kerekes H. elé, s ő nyugodtan lőtt a bal alsó sarokba, 3:0. Ezután Kerekes II. bomba-szabadrú­gását Solti leél ízben is szépen hárí­totta. Fordulás után mindjárt az első perc­ben gólt ért el Szarvas. Kerekes III. a jobb szélen elfutott, beadását Járó magasan felugorva Solti fölött a hálóba helyezte, 4:0. Ezekben a percekben a hazaiak gyors, korszerű támadásokat vezettek Solti kapuja ellen, akinek csak a szerencse mentette meg a há­lóját az újabb góloktól. Kerekes II. lö­véseit két ízben csak a kapufa men­tette. A 65. percben Kovács tisztán kap­ta a labdát, amikor a keresztező Szító a büntető területen belül elsodorta. Bállá Gyula habozás nélkül 11-est ítélt, amelyet Gazsó értékestett. A gól után parázs jelenet játszódott le a hazai kapu előtt, Burázs azonban önfeláldo- zóan mentett. A 82. percben Szarvas újabb gólt ért el. Antal vezette fel a labdát, s beadását Kerekes H. ritkán látott, szép csukafejessel a hálóba to­vábbította. * ­Jók: A szarvasi együttes valamennyi tagja dicséretet érdemel, de különösen kitűnt Kondacs, Szító, Kerekes II., Já­ró, illetve Simon, Csicsely, Gazsó. Csabai Pál További eredmények: Jászberényi Vasas—Csongrádi Petőfi 2:1, Szolnoki MTE—Jászberényi Lehel 2:0, Szentesi Kinizsi—Kecskeméti TE 1:0, Martfűi MSE—Hódmezővásárhely 0:0. Szegedi VSE—Szegedi Spartakusz 2:1. A bajnokság állása 1. Bcs. Építők 15 9 6­37:13 24 2. Jászb. Vasas 15 10 3 2 38:14 23 3. Gyula 15 8 4 3 36:17 20 4. SZMTE 15 8 3 1 35:21 19 5. Szegedi VSE 15 9 1 5 38:26 19 6. HMTE 15 J 4 4 29:19 18 7. Jászb. Lehel 15 6 5 4 26:21 17 8. Martfű 15 6 4 5 33:25 16 9 Csongrád 15 5 4 6 34:29 14 19. Sz. Kinizsi 15 4 5 6 22:37 13 11. Orosháza 15 4 3 8 23:29 11 12. Bcs. MÁV 15 4 3 8 21:40 11 13. Szarvas 15 5­10 25:49 10 14. Szegedi Sp. 15 4 1 10 16:39 9 15. Kecskemét 15 2 4 9 21:31 8 16. Szentes 15 4­11 16:40 8 Laczó Margit, Békéscsaba, Vajda út 5. Lipták Margit, Békéscsaba, Oláh út 4. Maróti Eszter, Békéscsaba, Tábor út 5. Megyeri Panni, Gyula, Sztálin út 48. Milecz Erzsébet, Békéscsaba, Máriássy út 75. Molnár László, Gerendás, Haraszti tanya 77. Povázsai Zsuzsa, Békéscsaba, Kinizsi út 5. Regős László, Békéscsaba, Tanya 2223. Rigler János, Kamut, Kö­zép utca 25. Szabó László, Békéscsaba, Saliai út 27. Szalay István, Békéscsaba, Kétegyházi út, Szemcséző-telep. Sza- lóky Hajnalka, Elek, Zalka Máté út 10. Sztojanov Miklós, Orosháza, Makói út 35. Tóbi Anna, Békés, Előd út 5. Tóth János, Sarkad, Nagy kert utca 7. Veres Gyula, Békéscsaba, Kiss Ernő út 2. Vozár István, Békéscsaba, Garai út 18. Wallfisch József, Békéscsaba, Hunyadi tér 10. BÉKÉS MEGYEI NÉPÚJSÁG Az MSZMP megyei bizottsága és a megyei tanács lapja. Felelős szerkesztő. Cserei Pál Szerkesztőség: Békéscsaba, Szabadság tér 19., III. em. Telefon: 81—96, 83—96 Kiadja a Békés megyei Lapkiadó Vállalat, Békéscsaba, Szt. István tér 3 Felelős kiadó: Lehoczky Mihály. Telefon: 10—20. Békés megyei Nyomdaipari Vállalat Békéscsaba. Felelős nyomdavezető: Kendra György Terjeszti a Magyar Posta. Előfizethető a postahivataloknál és a kézbesítőknél. — BÁBELŐADÁST rendez de­cember 6-án délelőtt 10 órakor Orosházán a Petőfi művelődési ház vezetősége. — KÖZÖNSÉGSZERVEZÉSBEN a megyében a második helyen áll a szarvasi járási művelődési ház. Eddig összesen 214 színházi bérle­tet adtak el a szervezők az idei évad előadásaira. — ZÁRTKÖJÍÜ tánctanfolyam indul felnőttek részére Békéscsa­bán december 5-én, ma este az Építők Trefort utcai művelődési otthonában. — KUBAI barátsági estet ren­dez december 13-án Dobozon a Hazafias Népfront. Az esten kubai vendégek is részt vesznek. Apröhirdetések Kertészetünkben az alábbi virágmag­vak kaphatók: Chabaud szegfű, óriás­virágú, tűzpiros: 10 gr. 80,— Ft, fehér 10 gr. 80,— Ft, vegyes 10 gr. 50,— Ft, Verbéna, tűzpiros, alacsony 10 gr. 30,— Ft, Tátika, óriási, vegyes, rozsdamen­tes 10 gr. 20,— Ft. Lobelia, sötétkék 10 gr. 30 Ft. Őszirózsa, glória, strucctoll, princess, vegyes színben 10 gr. 30,— Ft, Szalmarózsa, óriás, vegyes 10 gr. 30,— Ft, Zinnia, óriási, vegyes 10 gr. 30,— Ft, Petúnia, lila 10 gr. 30,— Ft. Üjkígyósi Aranykalász Tsz. 637 Eladó a M alomasszonykertben 1428 négyszögöl gyümölcsös. Érdeklődni le­het: Békés V.. Szendrei u. 3. sz. 50901 Üj kisipari konyha- és hálószobabútor eladó. Békés III.., Bocskai 27. sz. 5475 Disznóöléshez mindenféle bél kapható. Postai megrendelést utánvéttel küldöm. Csöndesné, Győr, Kossuth u. 30. 41091 Jawa kiskerekű, 300—16 és 325—16 kül­sők eladók. Orosháza, Móricz Zs. 7. 867 Építkezéshez 8 köbméter príma nyárfa, eladó. Bojtos Antal, Nagykamarás, Munlká jsy u. 52. 867 3/8-ad házrész eladó. Békéscsaba, Bes­senyei u. 120. Érdeklődni; Bessenyei u. 112. alatt. 864 a---------------------------------­— NYOLCMILLIÓ facsemetét ültet el összesen ebben az évben a Gyulai Erdőgazdaság. Ezenkívül több vagon tölgymakkot vetnék az újabb facsemeték biztosítására. — A ROMAI ÉPÍTÉSZET cím­mel december 6-án este 7 órakor Békéscsabán, a TIT művészeti szakosztálya rendezésében elő­adást tart Nyíri Sándor tanár. — SZOVJET, CSEH ÉS NÉMET pionírokkal leveleznek a vésztői általános iskola úttörői. A pajtá­sok fényképet, szalvétát és egyéb emléktárgyakat cserélnek a leve­lezés útján. — POLITECHNIKAI oktatás céljára adta át helyiségét Csaba- csüdön a téli hónapokra a terme­lőszövetkezeti sportegyesület. Az általános iskolai tanulók már részt is vesznek a rendszeres po­litechnikai foglalkozásokon. — EZERŰTSZÁZ hízott sertést ad át a jövő évben az államnak a nagyszénási Lenin Termelőszövet­kezet. Ebben az évben 900 hízott sertést adtak át. — A KOMBÁJN FELVONÓJÁ­BAN felakadt termést akarta el­igazítani Nagy Árpád, a mezőme­gyeri Hunyadi Tsz tagja. A mozgó kanál elkapta jobb kezét. Sérülé­séből kifolyólag 15 százalékos rok­kantságot szenvedett. Érvényben lévő háztáji biztosítása alapján az Állami Biztosító 2250,— Ft-os kár­térítésben részesítette. 638 Kevés eső Igen enyhe idő, felhőátvonulások* legfeljebb néhány helyen havas esővel, mérsékelt, időnként élénk délnyugati­nyugati szél. Várható legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában plusz 3 plusz 7, a nyugati és az északkeleti ha­társzél közelében helyenkint 0, plusz 3, legmagasabb nappali hőmérséklet ál­talában 13—18 fok között, a nyugati ha­társzélen helyenkint 13 fok alatt. Télapd-rejtvénypályázat megfejtése és nyertesei: