Békés Megyei Népújság, 1961. november (16. évfolyam, 258-282. szám)

1961-11-28 / 280. szám

WíL november 28., kedd NÉPÚJSÁG 5 Szegedi VSE — Orosházi Kinizsi 5:2 (3:1) E9» döntetlen, három vereség az NB lll-ban Orosháza, 1700 néző. Vezette: Hamar. SZVSE: Uhnn — Juhász, Réti, Mösz- mer — Bakos, Bátor! — Halász, Rábai, Karsai, Reményi, Máj zik. Edző: Veres László. O. Kinizsi: Jandzsó — Dudás, Nagy L, Fiam — Papp, Kollár, Nagy II., Berta, Csömör, Cziráiki, Békési. Edző: Dombóvári András. Már a mérkőzés előtt is borongós volt a hangulat Orosházán, hiszen Per­jés! és Túri nélkül tartalékosam kel­lett pályára lépni az utóbbi időben szé­pen feljavult volt NB Il-es SZVSE el­len. A Kinizsi csak az első félidőben volt egyenrangú ellenfél, szünet után a vasutasok minden csapatrészben fe­lülmúlták a hazaiakat. Jól kezdett a Kinizsi. Az 5. percben Nagy II. beadását Békési a hálóba rúg­ta. Nem sokáig tartott azonban a ha­zaiak öröme, mert egy perc múlva Máj zik kiegyenlített. Félórán át válto­zatos, kiegyensúlyozott volt a játék, a Kinizsinek, de az SZVSE-mek is volt többször gólszerzést alkalma. Már úgy látszott, hogy döntetlen marad a mér­kőzés I. félideje, ami a játék képének meg is felelt volna, amikor a 40. perc­ben Rábai váratlan gólt rúgott, sőt a 45. percben Karsai növelte az előnyt. Fordulás után ismét a Kinizsi kezdett jobban, Csömör beadásából Békési gól­jával 3:2-re alakult az eredmény. Tíz perc múlva erősített az SZVSE és Maj- zik góljával 4:2-re növekedett a vas­utasok előnye, sőt három perc múlva Halász újabb gólt lőtt. A hátralévő időben érdektelenné vált * játék. jók: Réti, Bakos, Karsai, illetve Nagy L; Kollár, Cziráká. Szarvasi SC—MEDOSZ Hmvásárhelyi MTE 2:1 (1:0) Szarvas, TOO néző: V.: Hegyes. SZSC: Kondacs — Bobvos, Szító, Bu- rázs — Patkós, Gáspár — Járó, Antal, Kerekes n., Szalontay, Nádas. Edző: Benrsik Mihály. MEDOSZ: Márton — Buch, Holubán, Bacsa — Sepsey, Nagy _ Sándor, Zsótér, Nagynémedi, Rozik, Alföldi. Edző: Kecskés István. A felázott talajú pályán Szarvas ka­pott jobban lábra és már az 5. percben megszerezte a vezetést, Antal lövése a hálóba talált. A 11. percben Szalontay kiugrott, maga mögött hagyta a vásár­helyi védelmet, de elhamarkodottan pölés temetője felé. A vizes tocso­gókban békák karattyoltak, a pá- zsitos parton, ott, ahol a zöld fű már a vízbe hajlott, világító-boga­rak rajzottak, fűszálról le, fűszálra fel, azok között, és olyan volt tő­lük a part szegélye, mint a csillagos ég. A Hold is felért legmagasabb he­lyére, mire a négy erős ember elér­te a halom tetejét. Szótlanul láttak munkához, és a déli hajlaton bele­karcolták a földbe a sir helyét. Ás­tak rendületlenül. Már mellig ért a gödör széle, amikor megreccsent valami az ásó alatt. — Emberfej!... Az volt. Sírra ástak, a legöre­gebb köztük, bajuszos, szakállas, marcona tekintetű, kezébe vette a holdfényben fehéren izzó koponyát. Magasra tartotta, a többiek leborul- tak és furcsa szavakat mormolt a szájuk... Aztán a kidobált földha­lomra tették, és körülülték a sírt. — Veszedelem — mondta a sza­kállas. — Mit tehetünk, öreg? — mond­ta egy fiatal, villogó szemű. — Elföldeljük — szólt a har­madik. — Megöli álmunkat, hogy meg­zavartuk! Megöli, vélem — és re­megett a hangja a negyediknek, pedig vastag izmú, erős ember volt. A Hold sápadtan nézett rájuk és elindult lefelé, arra, ahol a lassú fo­lyó surrogott és zizegtek-susogtak a nádasok. — A törzs bölcse beszél és úgy teszünk — tette rá kezét az öreg a koponyára, és mintha megsimí­totta volna azt. Engesztelésül. — Fiatal volt... öregapám regélte ré­gen, hogy eleink is itt éltek vala­hol. Hát itt, ugyanitt... Vadlibacsapat húzott át a domb felett, öszidö járta már. A törzs bölcse pedig határozott: _ Tegyétek azt a koponyát dél­h iapusba lőtt. Óriási gólhelyzet volt! Feljött a MEDOSZ, a hazad védelem Idegeskedett s a megismétlődő hazai tá­madásokat visszaverték. A 39. percben szabadrúgáshoz jutott Szarvas a ven­dégek kapujától körülbelül 28 méterre. Kerekes ritkán látott lövését Márton óriási bravúrral tudta csak hárítani szögletre. Szünet után változatos, élénk játék­kal folytatódott a mérkőzés. Az 50. percben szöglethez jutott a MEDOSZ, annak végrehajtása után nagy kavaro­dás támadt, amikor Zsótér a lábak kö­zött a hálóba gurított. Nagy lett az iram, s a vendégek enyhe fölénybe ke­rültek. Ezután ismét a hazaiak vették át a játék irányítását; Patkós, majd ké­sőbb Szalontay már csak a kapussal állt szemben, de mindketten elügyet­lenkedtek a gólhelyzeteket. Rövid idő múlva Kerekes H. két szabadrúgása veszélyeztette Márton kapuját. A 73. percben utánrúgásért Nádast a játék­vezető kiállította. A 10 főne apadt Szarvas fergeteges támadásokba kez­dett. A 31. percben Antal hozta fel a labdát, mesterien szöktette Járót, áld éles szögből a hálóba lőtt, Szolnoki MTE—Bcs, MÁV 3:1 (1:1) SzotaOk, 500 néző. V.: Bokor (Szeged). SZMTE: Sárkány — Sári, Karátos, Zalai — Török, Papp — Pusztai, Bán- hídi, Fallal, WiHiseh. Cs, Farkas. Edző: Szántó József. MÁV: Unyatínszki — Moravszáá, Simon n„ Pécsi — Baráth, Loss — Csicsely, Kovács, Gazsó, Bé­lán ka, Mázán. Edző: Áradó Tamás. Nagy lendülettel kezdett az MTE, s már az első percben Paiiai veszélyes lövését kellett Unyatinszkinaik hárítani, rövid idő múlva ismét elfoglalta helyét tett veszélyt a csabai kapura. Tovább­ra is a hazaiak irányították a játékot, a vasutasok csak védekeztek és ellentá­madással nem is próbálkozták. A 7. percben PaJlai erős lövést küldött ka­pura, Unyatlnszki csak kiütni tudta a labdát, amely ismét Pallad elé került, aM másodszor nem hibázott. A gól után tovább rohamozott a szolnoki csa­pat. A *11. percben Pusztait a 16-oson beiül fellökték, de a játékvezető to- vábbot intett. Mintegy tíz perc múlva Pusztai szépen ívelt labdáját WiUisch a kapu fölé lőtte. A 24. percben a ha­zai védők könnyelműsködtefc, Gazsó elé került a labda, aki védhetetlen gólt lőtt. A kiegyenlítés után a hazai csapat visszaesett. Teljesen ellaposodott a já­ték, s komoly gólhelyzet egyik kapu előtt sem adódott. Szünet után ismét feljavultak a ha­zaiak, s mindjárt az első percben Pusz­tai nehéz szögből kapura lőtt, s Unya- tinszki csak szögletre tudta hárítani a veszélyes lövést. Annak ellenére, hogy a szolnokiak szebben játszottak, a já­ték hamarosan ellaposodott, asaptaodó lett, s igen sok durvaság 'efülemezte. A nek, halottatok már soha nem látó szemeihez közel. Engeszteljétek meg csendes szavakkal és őrizzétek emlékét. Fordítsátok szemeivel a föld mélye felé, hogy ne kívánkoz­zon fel onnan soha... Ügy történt, és megnyugodtak a felbolygatott férfiak és nők, és éltek tovább, amíg egyszer csak meg nem riadtak a kürtök, és elzúdult mind a szarmata sereg a római hó­dítók ellen... A vidék elnéptelenedett. Sok idő után a messzire látszó dombon hun lovasok vágtáztak át, és a dobogó paripák szélsebes lábai alatt megbé­kélve pihent egymás mellet két asszony... Soha nem ismerték, soha nem látták egymást, hiszen két év­század sorompója feszült' közöttük. Aztán jöttek az avarok, a magyar törzsek szilaj áradata — évszáza­dok rohantak eltűnni a messzi múlt­ba és a Hold sápadt fénye sok éj­szakán világított a domb felett... * ... Kék és zöld színben tündöklő, érdekes formájú gyöngyszemeket 1961. NOVEMBER 29., SZERDA KOSSUTH RÁDIÓ: 4.26 Rákóczi-in- dúló. 4.30 Hírek. Idő jár ás jelentés. 4.40 —7.59 Vidáman, frissen! Közben 6.30 Orvosi tanácsok. Kb. 6.40 Hirdetőosz­lop. 8.00 Műsorismertetés. Időjárásje­lentés. 8.10 Operarészletek. 9.00 Napi­renden... 9.05 Reggeli utca. 10.00 Hírek. Lapszemle. Idő járás jelentés. 10.10 Üt- törő-hiradó. 10.30 Kamarazene. 11.00 Rádióegyetem. 11.30 Magyar nóták, csárdások. 12.00 Déli harangszó. Hírek, tartok a tenyeremen. Egy szarma- ;;Idajárásjetemtés. 12.15 Pesti meSe, pesti ta fiatalasszony bokájának szép dí­szeit. Ezernyolcszáz esztendővel ez­előtt simogatta utoljára napfény... és még most is, a huszadik század kellős közepén ugyanúgy tündököl­nek ezek a gyöngyök, mint valami­kor, amikor táncra perdült a kecses láb, mely hogy szép volt, azt a Kedvestől kapott gyöngysor ékesen, sokat mondón elmeséli. — Ernő! — kiáltok az új kutató­árok közül buzgólkodó barátomra. — Akárha ajándék lehetne ez most is! ta; mosolyog és nem szól. Elteszek pár szemet — egy szí-; nes fedelű gyufásdobozkába. Körül­nézek még a dombtetőn. Körben jó­kedvű kacagás csilingel: lányok tö­rik a kukoricát. (Folytatjuk) játékvezető pedig teljesen kiengedte ke­zéből a játékot, ami csak fokozta a durva beiemenéseket. Egy negyedóra múlva változott a játék képe, nagy haj­rába kezdett a Szolnoki MTE, s állan­dóan a vasutasok kapuja előtt játszot­tak. A 15. percben nagy tömörülés volt a csabai kapunál, Unyatlnszki csúnyán fautolta Pappot, de a játékvezető nem torolta meg a csúnya belemenést, ami miatt egy ideig állt a játék. Mintegy ötperces állás után Bánhídi szerezte meg a labdát, kicselezte védőjét és gólt lőtt, mellyel ismét megszerezték a vezetést. A MAv az első félidei véde­kező taktikájával felhagyva, több táma­dást vezetett, s egy ilyen támadás vé­gén Gazsó lövése alig kerülte el a ka­put. A 35. percben Unyatinszki egy vé­dés alkalmával megsérült, kiállt, de rövid idő múlva ismét elfoglalta helyét a kapuiban. Hat perc múlva ismét dur­vaság történt aa csabai kapu előtt. Unyatinszki csúnyán leterítette Pusz­tait, amiért a bíró a kapust kiállította és büntetőt ítélt. A 11-est Willisch ér­tékesítette. Jók: Pusztai, Papp, Zalai, illetve Gsd- csely, Gazsó, Simon H. A játékvezető­nek már az elején keményebben kel­lett volna beleavatkozni a durva bele- menésekbe. Bcs. Építők — Jászberényi Vasas 0:0 ’ Békéscsaba, 4500 néző. V.: Stark (Va- ,das. Kovács). ’ Építők: Kráfki — Horváth, Popol, ’Vári — Lonovits, Rieger — Miklya, Far- ,kas, Sipos, Mitykő, Pataj. Edző: Léby 'Emil. Vasas: Kohári — Kovács I., Túri, ’Helle — Pintér, Rétsági — Kovács ni., -Szántay, Bíró, Bató, Hegedűs. Edző: ‘Kerekes Imre. Az NB Hl. rangadójának volt kiki­áltva a találkozó, ennek megfelelően a borús idő ellenére is mintegy 4500 néző volt kíváncsi a két éllovas talál­kozójára. A mérkőzés nem hozott kü­lönösebben magas színvonalú játékot; Az Építők ugyan fölényben játszottak, de gőllövő csatár hiányában nem tudták mindkét pontot otthon tartani. A Vasas kezdte a játékot, de mind­járt a hazai csapat vette át a játék irá­nyítását. Farkas kétszer is elfutott a jobbszélen, de magas beadását az igen jól fejelő Vasas-védelem hárítani tudta. Egy első igazán veszélyes gólhelyzet a Vasas jobbszélsője, Kovács IH. előtt adódott, aki elfutott egy hosszú, mere­dek labdával a balösszekötő helyén, de szorongatott helyzetből gyengén és he- lyezetienül lőtt. A kifutó Krátki előbb kiejtette a labdát, de ismételt rávető- déssel megszerezte azt. Az első negyed­órád iramos játék után mindkét csapat lendülete alábbhagyott, s egyik kapu előtt sem adódott gólhelyzet. Egy fél­óra elteltével azonban ismét akadt ok az izgalomra. A 30. percben Sipos a bal oldalon áfcverekedte magát a védő­kön. Az alapvonalról beadott és a tisz­tán álló Miklya a bal alsó sarokba bom­bázott. A játékvezető azonban érthetet­lenül nem adta meg a gólt, indokolá­sul, hogy a labda a beadás előtt már elhagyta a játékte *et. A téves ítélet kissé felpaprikázta a hangulatot, de ugyanakkor az Építők támadásainak megújulását is jelentette. A lövések egymás után szálltak Kohári kapujára, de azok vagy gyengék voltak, vagy a kapu fölé, illetve mellé szálltak. Egy alkalommal már csak a szerencse men­tette a vendégek kapuját. Farkas a bal- összekötő helyén egész az alapvonalig vezette a labdát, átívelt a másik oldal­ra és Miklya hatalmas lövést zúdított a bal sarok felé, de az ott álló Helle fe­jéről a kapufára, onnan Sípos elé pat­tant, aki egyből kapura fejelt, de Ko­hári bravúrosan l^c fölé tolta a labdát. A sok sikertelen hazai támadás után ismét a Vasas veszélyeztetett, ismét a jobbszélső futott el a szélen, s Popol csak szabálytalanság árán tudta sze­relni. A megítélt büntetőt lágyan eltel­ték a kapu elé, s Krátki előbb csak felütni tudta a labdát, de aztán még talajt sem érve, hátrahomorítva, bra­vúros védéssel szerezte azt meg. E vé­désnél meg is sérült a jól védő kapus, s a hátralévő tíz percet csak nagy erő­feszítés árán tudta végigvédeni. A 40. percben a Vasas is gólt ért el, de Stark játékvezető les címén nem adta meg. A Vasas rohamaival ért véget az első fél­idő. Szünet után a jászberényiek csak tíz emberrel játszottak, ugyanis Bíró meg­sérült. Fergeteges támadásokat veze­tett ekkor a hazai csapat. Mintegy húsz percen át a jászberényiek a fél­pályán sem tudtak átjutni, de a csa­bai csatárok lövéseikkel nem találtak a hálóba. Ebben a játékrészben a vé­delem remekelt. Különösen a két fe­dezet játszott kimagaslóan. Rieger Rádió- és televízió-műsor zene.... 12.48 Furcsa, de igaz történet. 13.08 Balettzene. 13.45 Válaszolunk hall­gatóinknak. 14.00 Magyar szerzők kó­rusművei. 14.15 A hét meglepetése. 14.25 Részletek Messager Nászéjszaka és Yvain Legyen az öné c. operettjei­ből. 15.00 Hírek. Közlemények. 15.08 Idő jár ás jelentés. 15.10 Három rapszó­dia. 15.45 a Nap. 16.07 Szív küldi szív­nek szívesen. 17.00 Hírek. Időjárásje­lentés. 17.15 Vladimir Horowitz zongo­rázik. 17.35 Szerkesszünk együtt! 18.35 < ■ A Magyar Rádió népi zenekara ját­Ernő mosolyog. Mindig így szók-1 iszik. 19.00 Közvetítés az Újpesti Dózsa —Ajax Amsterdam Kupagyőztesek Ku­pája mérkőzés n. félidejéről, a Nép­stadionból. 19.50 Jó éjszakát, gyerekek! 20.00 Esti Krónika. 20.50 40 ezer kilo­méter Szibériában. 21.10 A Drezdai Állami Zenekart Széli György ve­zényli. 23.00 Szórakoztató hangszerszó­lók. 23.10 Szerelmes versek. 23.15 Éj­fél előtt... 24.00 Hírek. Időjárásjelentés. 0.10 Népi muzsika. 0.30 Himnusz. PETŐFI RÁDIÓ: 5.50 Hírek. Időjá­rásjelentés. 6.00 Reggeli zene. 8.00—8.10 Hírek. Időjárásjelentés. 14.00 Időjárás- és vízállásjelentés. 14.15 Népszerű fú­vós-átiratok. 14.40 Orosz nyelvlecke a VI. osztályosoknak. 15.00 Tánczene. 16.00 Hírek. Idő járás jelentés. 16.05 A Veréb utcai csata. 17.05 Zenés ajándék­műsor az Anódáramirányítógyár dol­gozóinak. 18.00 Közvetítés az Újpesti Dózsa—Ajax Amsterdam Kupagyőzte­sek Kupája mérkőzés I. félidejéről, a Népstadionból. 18.50 Hangszerszólók. 19.00 Hírek. Idő járás jelentés. 19.05 Munkásakadémia. 19.30 Operettsiker filmen. 20.15 A tökéletes tenor. 21.00 Hírek. Idő járás jelentés. 21.10 Népdal- csokor. 21.30 A Tübinger fehér kémé­nyei. 22.00 Operettrészletek. 23.00 Hí­rek. Idő járásjelentés. 23.15 Műsorzárás. A TELEVÍZIÓ MŰSORA: 17.30 Hét­köznapi tanácsok. 17.40 Tanulj unit oro­szul! 18.00 Újpesti Dózsa—Ajax Am­sterdam Kupagyőztesek Kupája vissza­vágó labdarúgó-mérkőzése. 19.45 TV Világhiradó. 20.00 Szünet. 20.05 Panop­tikum. Aki meglopja a csodaszarvast... 20.35 Vigyázz, Nagymama. 21.45 Hírek és a TV-híradó ismétlése. ezen a mérkőzésen ismét bebizonyí­totta, hogy, nem érdemtelenül viseli a „tanár” nevet. Labdáinak szeme volt. Egy ilyen nagyszerű meredek labdá­jával Miklya futott el középen, de a kifutó kapusiról a labda a kapu mellé pattant: A változatosság kedvéért Rie­ger labdájával a következő percben Pataj futott el védője mellett, de a 16-oson belül elkaszálták, Stark mint­ha bizonyítani akarta volna előbbi té­ves ítéletét, ismét a csabai csapat el­len rúgatott büntetőt. Ezután kétszer is betartóttak Popolinak, és érthetet­lenül a játékvezető Popolt figyelmez­tette. Ilyen szembetűnő téves ítéletek ellenére továbbra is a hazai csapat volt a kezdeményező, támadtak, de lövéseiket ezúttal sem kísérte szeren­cse. Hozzájárult ehhez Farkas gyen­gébb játéka és Miklya lesérülése. Az utolsó 5 pereben majdnem a Vasas szerezte meg a vezetést, amely egy­ben a győzelmet is jelentette volna. A gyors Kovács m. a bal oldalra átke­rülve elfutott, s beadott a tisztán álló Batónak, aki nehéz szögből a kapus kezébe lőtt. Ezután különösebb gólve­szély egyik kapu előtt sem volt. Krátkinak volt néhány nagyszerű védése. Az első fédiőben egy bravú­ros védésének is tapsolhattak a né­zők. A hátvédhármas legjobbja Popol volt. Jól helyezkedett, s labdái általá­ban jó helyre mentek. Várinak nehéz ellenfele volt, s amennyire lehetett* tartotta iß. Horváth megszokott for­mában játszott. A csapat legjobb ré­sze a két fedezet volt. Rieger egyéb­ként a mezőny legjobbja is volt ezen a találkozón. A csatársorból Sipos akarása és Miklya lefutásai érdemel­nek említést. Farkas gyengébben ját­szott, mint szokott, Mitykó viszont csupán egyszer lőtt kapura. Pataj nak nem sikerült semmi. Szegedi Spartakusz — Gyulai MEDOSZ 1:0 (1:0) Szeged, 400 néző, vezette: Rékásl. Szeged: Madarász — Hamzsék, Apró* Dudás — Jó járt, Csóti — Koszó, Kiss* Balek, Farkas, Rózsavölgyi. Edző: Pó­lyák József. MEDOSZ: Vidó — Gyepes, Pásztor* Petrovszki —■ Guti, Fodor — Himer L* Himer H., Boruzs, Nagy n., Nagy I. A szegediek kezdték a játékot, s már a második percben gólt értek el. Egy ártatlannak látszó támadás során a jobbösszekötő váratlanul kapura lőtt* amely a hálóban kötött ki. Ezzel mint­ha előtték volna puskaporukat a sze­gediek, állandóan a MEDOSZ irányí­totta a játékot. A félidő hátralévő ré­szében teljesen egykapura játszottak a csapatok. A MEDOSZ játékosai nagy­szerűen kombináltak a mezőnyben* szép adogatásokkal futottak el az el­lenfél 16-osáig, de ott egyetlen gólhely­zetet sem tudtak kihasználni. A második félidőben sem változott a játék képe. Állandósult a gyulai fö­lény. Nagy Károlyt hátra vitték, míg Petrovszki került a bal szélre, de még így sem tudtak gólhelyzetet teremteni a szegedi kapu előtt. Mintegy negyed­órás meddő játék után csapkodóvá és durvává vált a találkozó. A szegediek eléggé keményen védekeztek, s ezt az erélytelen játékvezető nem tudta meg­akadályozni. Egy alkalommal Pásztor­ba az egyik rendező belerúgott, csak nagynehezen tudták megakadályozni, hogy a gyulai játékos elégtételt ne vegyen. Ezután Petrovszki és Dudás akaszkodtak össze. Dudás megrúgta Petrovszkit, aki vissza akarta adni, a játékvezető meglátta, s mindkettőjüket kiállította. A mérkőzés hátralévő ré­szében továbbra is a gyulaiak támad­tak, de a tömören védekező szegedi védelmet nem tudták áttörni. További eredmények: Szolnoki Kinizsi—Jászberényi Lehel 1:1, Martfű MSE—Kecskeméti TE 2:2; Csongrádi Petőfi—Szentesi Kinizsi 2:0; ft bajnokság állása 1. Bcs. Építők 14 9 5­36:12 23 2. Jászb. Vasas 14 9 3 2 36:13 21 3. Gyula 14 8 3 3 35:16 19 4. SZMTE 14 7 3 4 33:21 17 5. HMTE 14 7 3 4 29:19 17 6. Szegedi VSE 14 8 1 5 36:25 17 7. Jászb. Lehel 14 6 5 3 26:19 17 8. Martfű W 6 3 5 33:25 15 9. Csongrád 14 5 4 5 33:27 14 10. Orosháza 14 4 3 7 23:28 11 11. Bcs. MAV 14 4 3 7 20:35 11 12. Sz. Kinizsi 14 3 5 6 21:37 11 13. Szegedi Spart. 14 4 1 9 15:37 9 14. Kecskemét 14 2 4 8 21:30 8 15. Szarvas 14 4­10 20:48 8 16. Szentes H 3­11 15:40 fl