Békés Megyei Népújság, 1961. november (16. évfolyam, 258-282. szám)

1961-11-14 / 268. szám

1961. november 14., kedd NÉPÚJSÁG Tömörül az élmezőny a megyei I. osztályban — Vereséget szenvedett a két éllovas — CSORVÁSI MEDOSZ— TÓTKOM LÖS I TSZ SK 2:0 (1:0) Csorvás: Hanzan — Racskó, Takács. Lestyán — Koskó I., Kruzics — Barát, Bús, Bogár, Bali, Neller. E: Szilágyi Menyhért. Tótkomlós: Karasz — Tóth, Miklós, Paulik — Nagy Majoros — Paksi, Pi- pis, Matejsz, Kocka, Tuska. E: Nyír­egyházki Márton. A mérkőzés első perceiben inkább csapkodó játék folyt. A 6. percben Ba­rát elfutott a szélen, és 8 méterről le­adott lövése a kapufát találta el. Ettől kezdve megélénkült a játék. Két perc múlva Paulik elvétette a labdát, Barát szabadom futott a kapu felé, a 11-es- ről lőtt, s a labda Karasz testétől visz- szapattant ismét a csatár elé, aki má­sodszorra már nem hibázott. Rövid idő múlva Kanka elfutott, de 7 méterről a kapu mellé lőtt. Teljesen fölénybe ke­rült a TSZ SK, nagy nyomás neheze­dett a vendégek kapujára. A 26. perc­ben nagy kavarodás volt a csorvási kapu előtt, ott pattogott a labda, de végül — igaz, nagy szerencsével — mentettek a csorvási védők. Néhány perc múlva Neller kiugrott a 6zélen, egyedül tört kapura, a kifutó Karasz mellett elgurította a labdát, melyet azonban csak az alapvonal után tudott még egyszer megszerezni. Majd Kan­ka hibázott gólhelyzetben, az ötösön fölé lőtt. A 69. percben szöglethez ju-r tottak a vendégek, a labda Nellerhez került, ki azt a jobb sarokba küldte. Pár perc múlva Matejsz lövését a felső léc mentette, majd Kanka két méter­ről a kapus kezébe . gurított. A 75. >ercben Neller ellenállhatatlanul tört a kapura, de éles lövése a kapufától ki­pattant. A hajrában a hazaiak mezőny­fölényben voltak, de a jól záró, lelke­sen védekező csorvási védelmet nem tudták áttörni. SARKADI MSE—GYULAVÁRI 3:0 (1:0) SMSE: Kovács I. — Somogyi, Barna, Boldog — Balogh, Boruzs — Torony, Kovács III., Fábián, Mikes, Gyetvai. E: Tamási Károly. Gyulavári: Horváth — Király, D. Nagy, Borsi — Guti, Sás — Kovács, Lovász, Forgács, Arató, Gál. E: Kubi- cza János. Enyhe mezőnyfölénnyel kezdett a hazai csapat. A vendégek is kezdemé­nyeztek, és a 10. percben Lovász erős lövését csak nehezen tette ártalmatlan­ná Kovács I. A másik oldalon Kovács HL bombáját Horváth csak szögletre tudta hárítani. A hazaiak kissé köny- nyedén vették a játékot, míg a vendé­gek nagy lelkesedéssel és meglepően jól játszottak, szépen adogatták a lab­dát. Ilyen váltakozó mezőnyjáték után kétszer is veszélybe került a gyulavá­riak kapuja. A 39. percben a vendég­csapat védelme szabálytalankodott a 16-osnál, a szabadrúgást Gyetvai a sorfal felett Fábián elé emelte, aki nagyszerű érzőkkel a hálóba fejelte a labdát. A gól után még gyorsabb lett a játék, mind a két oldalon adódott gólhelyzet, de azokat a csatárok sorra elrontották. Szünet után a nagyszerűen adogató vendégcsapat még többet támadott, de lövésekkel nem próbálkoztak, vagy pedig későn lőttek, s így a hazai vé­delem hárítanti tudott. Ezután ismét a hazaiak percei következtek, s a 16-osnál újból szabadrúgáshoz jutottak. A büntetőt Mikes a sorfal felett a ha­lóba emelte. A vendégek csak szögletet tudtak elérni, amelyet a jól védő Ko­vács, s a védelem mentett. A 65. perc­ben D. Nagy sportszerűtlenül viselke­dett, . emiatt a játékvezető kiállította. Ezután Gyetvai került hasonló sorsra. A 87. percben szép hazai támadás fu­tott végig a pályán, Mikeshez került a labda, és ő nem hibázott. A vendégek nem adták fel 3:0 után sem a küzdel­met, tovább támadtak, de azokban nem volt erő. MEZŐHEGYESI KINIZSI- BÉKÉS 2:0 (2:0) Kinizsi: Antal — Sajti I., Csete I-, Kiss — Sajti H., Kemény — Dúl I., Varga, Mezei, Tompa, Fejes. E: Ottrok Mihály. Békés: Jenei — Kocsor, Arató, Acs — Balogh. Fehér — Beüczai, Hőgye, Tuska, Szabó, Bartyik. E: Szombati György. Változatos, élénk iramú mérkőzést vívott a két csapat. Mindkét csatársor formás, s veszélyes támadásokat veze­tett az ellenfél kapujára. A Kinizsi csa­társora talán veszélyesebb volt, s a gólhelyzetet is jobban használta ki. Egy mintaszerű, helycserés támadás során a 11. percben Tompa nagyszerű­en eltalált lövése a hálóban akadt meg. A gól még élénkebbé tette a já­tékot. A vendégek csatársora azonban a legjobb gólhelyzeteket is elrontotta, vagy azért, mert késlekedtek, s a vé­delem hárítani tudott, vagy pedig célt tévesztettek lövéseik. A vendégek med­dő támadásai után ismét a hazaiak ta­láltak magukra, és a 22. percben Var­ga lefutva a védelmet, belőtte a máso­dik gólt is. Ezután változatos mezőny­játék következett, mely idő alatt mind­két kapu előtt adódott gólhelyzet, de a védelmek jól állták a „sarat”. Szünet után sem hagyott alább a len­dület. Mintegy 30 percig nyomasztó fö­lénybe került a Kinizsi, de támadásaik eredménytelenek voltak. Szinte egy ka­pura játszottak ebben a félórában; A hátralévő 15 perc már a vendégeké volt, s formás támadásaik veszélyt je­lentettek Antal kapujára. A békésiek csatársora azonban ezután sem találta meg a rést a mezőhegyesiek védelmé­ben, nem tudtak gólt rúgni. SARKADI KINIZSI— MEDGYESEGYHÁZA 1:0 (0:0) Medgyesegyháza: Kecskés — Plás- tyik, Erdős, Varga I. — Pete, Holecz II. — Varga H., Dancsik, Kolimár. Ho­lecz IH., Holecz I. E: Sípos András. Sarkad: Erdélyi — Hangyái, Juhász, Burázs — Zsilák, Kovács — Szoboszlai, Kiss I., Kiss H., Mózes, Kótai. E: Há­zi István. Ideális futball-időben kezdett a két csapat. A medgyesiek némi idegesség­gel kezdtek. Ezen a mérkőzésen sike­rült a sarkadiaknak hazavinni a két pontot. Az első percekben Varga H-őt a 16-os tájékán a sarkadi védők akasz­tották, ő azonban tovább ment, és gólt lőtt. A játékvezető visszahozatta a lab­dát a kapuból, és büntetőt ítélt a sárkadiak ellen — nem alkalmazta az előnyszabályt —, amit Varga I. felső kapufának rúgott. Ez az eset bizonyos fokig még idegesebbé tette a hazai já­tékosokat, és ez az egész mérkőzés ideje alatt éreztette hatását. Változa­tos játékkal folyt az első félidő, majd Kótai rúg nagy helyzetben mellé, aztán Varga I-nek van helyzete, aki szintén fölé rúg. A 26. percben Holecz IH. ma­rad le jó labdáról. A 30. percben Var­ga I. újra szabadrúgást rúgott, de fölé. A második félidőben Sarkad kezdett, de a medgyesiek rohamoztak ered­ménytelenül. Érdekes, hogy a sarka- diak ritkábban, de sokkal eredménye­sebben és keményebben támadtak, mint a medgyesiek, ennek eredmé­nyeképp Mózesnek sikerült is úgy meg­rúgni a labdát laposan, hogy az a ka­pufa élétől bepattant. A medgyesi csa­tárok .tömkelegét hagyták ki a helyze­teknek. MEZŐHEGYESI MEDOSZ— GYOMAI MEDOSZ 5:1 (3:1) Mezőhegyes: Török — Kovács, Csiz­más, Fekete — Pálhidai, Janovits — Rizsányi, Madácsi, Borsos, Zomborácz, Keresztes. E: R. Szabó János. Gyoma: Bíró — Szendrei, Józsa, Kő­szegi — Papp, Jenei — Bene, Nyilas, Kovács, Putnoki, Kocsis. Változatos, élénk iramú mérkőzést hozott a két csapat találkozója. Már a 8. percben gólhelyzet adódik a vendé­gek kapuja előtt. Nyilas labdájával Be­ne nagyszerűen futott el, kecsegtető helyzetben lőtt, de a kapus védte a labdát. A 24. percben a mezőhegyesiek vezettek veszélyes támadást, s Keresz­tes megszerezte a vendégcsapatnak a vezetést. Néhány perccel később már 2:0 a mezőhegyesiek javára, Zombo­rácz góljával. Ezután ismét a gyomai­ak támadtak, s Nyilas jól eltalált lövé­sét csak beljebb tudták segíteni a vé­dőik. A 34. percben ismét gólhelyzet adódott a vendégek kapuja előtt, de az ötösön Benét felvágták, s a játékveze­tő érthetetlenül szögletet ítélt. Ezután csapkodóvá vált a játék, egyik kapu előtt sem alakult ki gólhelyzet. A 43. percben szabadrúgáshoz jutottak a vendégek, Rizsányi futott a labdára, s lövése Szendreirőd Keresztes elé pat­tant, aki ezúttal sem hibázott. A második félidő gyomai támadások­kal kezdődött. Az 5. percben gólt ért el a hazai csapat, de a játékvezető a már gólvonalon túl lévő labdát a fél­pályáról! nem láthatta, s így nem ad­ta meg a gólt. Ez elmérgesítette a mérkőzést, és csapkodóvá vált a játék. Az 54. percben Keresztes újabb gólt lőtt, s ezzel 4 :l-re alakult az ered­mény. Tíz perccel később Rizsányi les­helyzetben kapta a labdát, elfutott, és beadását Keresztes a hálóba lőtte. A gyomaiak reklamáltak, amiért Putno- kit a játékvezető kiállította. K. Varga a 70. percben a mérkőzést lefújta. ELEKI TSZSK—BCS VTSK 2:1 (1:0) Elek: Mucsi — Miszlai, Harsányi, Molnár — Gavana, Fórián — Köteles, Halasi, Tiba, Klemm, Keresztesi. E: Klemm István. VTSK: Geszti — Gyuri, Kulik, Plu- hár — Bohus, Molnár — Kriskó, Ve­res, Kiss, BócsiJk, Krcsmárik. E: Kli­ment András. Elek kezd, és azonnal támadólag lép fel, támadásait a csabai védők eré­lyesen rombolják. A 12. percben Klemm éles lövését fogja Geszti, majd ugyancsak Klemm jó helyzetben fölé lő. A 14. percben Kötelest szabálytalanul szerelik 20 méterre a kaputól, a jobb­összekötő helyén. A labdának ugyanő fut neki, és félmagas éles lövése a bal sarokban köt ki, 1:0. Geszti rajta volt a labdán, látványos védést , akart be­mutatni, de a labda a karját érintve jutott a hálóba. A gól után a VTSK szép, formás támadásokkal igyekszik megközelíteni Mucsi kapuját, amely­nek során a 16. percben Kiss közelről mellé lő, majd a 18. percben Fórián nagy lövése zúg el a léc mellett. Ez­után nyomasztó fölénybe kerül a VTSK, de csatárai nehezen birkóznak meg az elek! védőkkel. A 35. percben Kiss fe­jel fölé, majd Bohus két lövése süvít el a léc mellett. A félidő végéig a csa­bai támadások szinte állandóan tarta­nak, de csatáraik nem tudnak góllal kecsegtető helyzetet teremteni. A II. félidő eleki támadásokkal kez­dődik, és már az első perc végén Ha­lasi 25 méteres bombája csattan — a kapus kezét érintve — a felső kapufán, majd ugyanő jó helyzetből mellé lő. A csabaiak rövid időre beszorulnak, és hátulról indított támadásaik elhalnak a jól záró eleki védőkön. A 15. percben Keresztesit jó helyzetben szögletre sze­relik. Klemm szögletrúgása a felső ka­pufát súrolva vágódik a kapuelőtérbe. Nagy kavarodás van Geszti kapuja előtt. A labda ide-oda pattan, végül Tiba elé kerül, aki mintegy három mé­terről a hálóba pofozza, 2:0. A gól után a VTSK ismét nagy fölénybe kerül, és szemre nagyon szép labdarúgást mutat be, de csatárai képtelenek gólhelyze­tet teremteni a kitűnően védekező ele- kiekkel szemben. A 23. percben Kriskó kapja meg a labdát, az eleki kaimtól mintegy 30 méterre, maga elé teszi, és hatalmas lövést ereszt meg. s a labda Mucsi kezét érintve a felső léc alatt a kapuba vágódik, 2:1. Erős hajrába fog a VTSK a gól után, szinte a kapujá­hoz szögezi ellenfelét. Elek szinte tel­jes csapatával védekezik — eredmé­nyesen. BÉKÉSSZENTANDRÁS— MEZŐKOVÁCSHÁZA 4:1 (1:0) Békésszentandrás: Hévízi — Csík, Mrena, Sindel — Fazekas II., Petrás — Fekete, Tóth, Megyeri, Kiss, Lónyi. E: Sinka István. Mezőkovácsháza: Budácsik I. — Sás, Bányik II., Gál — Bálványos, Varga — Baksa, Budácsik II., Bányik I., Gajdos, Pasek. A Hunyadi kezdte a játékot, és mind járt. az első támadás végén meleg helyzet adódott a vendégek kapuja előtt. A Petőfi is vezetett néhány igen veszélyes támadást. Egy ilyen támadás során Hévízi csak nagy bravúrral tu­dott menteni. A félidő vége felé ismét fölénybe került a Hunyadi, és az egyik szögletrúgás alkalmával a védők rö­viden mentettek, és Lónyi csavart be- ádásszerű lövése a bal sarokba hullt. Ez szárnyakat adott a Hunyadi csatár­sorának, s most már egymás után ve­zette formás támadásait. Szünet után újból a hazai együttes kap előbb lábra. Szinte állandóan a vendégek térfelén folyt a játék. A so­rozatos támadások végén Kfss nagyon szép gólt lőtt. Három perc múlva Fe­kete futott el, beadott, és a jó ütem- 1 ben érkező Lónyi futtából kapura lőtt, . s a labda védhetetlenül vágódott a há­lóba. A három gól kissé elbizakodot- tá tette a hazaiakat, míg a vendégek nem adták fel a küzdelmet, és átvették a játék irányítását. Ezután a Petőfi tá­madott, s a hazaiak szabály talankodtak. A llr-eet Bányik értékesítette. A gól után ismét. a. hazaiaké lett a kezdemé­nyezés, és a mérkőzés befejezése előtt néhány perccel Tóth beállítja a vég­eredményt. További eredmény: Végegy­háza—Battonya 4:2 A bajnokság állása: Ki gondolta volna? Mindig úgy gondoltam, hogy a futballban is tervszerű­en, előre meghatározott prog­ram alapján rúgják a lasztit. Ügy hittem, hogy az edző min­den hét elején megmondja a játékosoknak, hogy ezen és ezen a napon, itt és itt, ilyen és ilyen edzés vagy mérkőzés lesz. A fene sem gondolta, hogy nem így van. Mert legalábbis Szarvason másképpen intézik a dolgokat, amit az alábbi „Érte­sítés” is bizonyít és amelyet az Árpád-étterem faláról szerez­tünk, mint „plakáttépők”: „Értesítés Értesítem az SC labdarúgóit, hogy 1961. november 6-án (hétfőn) bajnoki mérkőzést játszunk a Kecskeméti TE csa­patával. Kérem az alábbi já­tékosok legyenek 13, (egy) órára az öltözőben! (A játé­kosok nevei.) Kérem a sportszerű felkészü­lést és pontos megjelenést! Szarvas, 1961. november 5. Edző.” Sportszerű felkészülés?.' Nem mondom, stílszerü. A játékosok­nak meg kell látogatniuk az Árpád környékét (és ha már az ember a környéket megtekin­ti...?!), hogy aztán igazi sport­emberhez méltóan felkészülhes­senek az egy nappal későbbi bajnoki fordulóra. No, ne bolondozzunk! va—li Vidéki m ifjúsági egyéni tomaverseny Budapesten A Magyar Tornász Szövetség folyó hó 5- és 6-án kétnapos verseny kere­tében rendezte meg Budapesten, a Testnevelési Főiskolán az országos vi­déki női egyéni ifjúsági tornászd aj nok- ságot. Megyénket az Építők tornászleá­nyai képviselték igen szép eredmény- nyel. Kovács Mária vidé-feTífj usá'gi baj­nokságot nyert, Filyó Ilona II. lett, Farkas Gabriella talajon a Hl., Csicsely Mária pedig korláton a III. helyre ke­rült. 1. Medgyesegyháza 12 9 1 2 22:9 19 2. Sarkadi Kinizsi 12 6 4 2 ?0:9 16 3. Mezőhegy esi MED. 12 7 2 3 33:19 16 4. Mezőkovácsháza 12 6 4 2 24:15 16 5. Sarkadi MSE 12 7 2 3 24:19 16 6. Békésszentandrás 12 5 5 2 22:12 15 7. Mezőh. Kinizsi 12 6 3 3 18:12 15 8. Csorvás 12 6 3 3 15:13 15 9. Bcs. VTSK 12 6 1 5 22:1.3 13 10. Békés 12 5 1 6 18:20 11 11. Elek 12 5 ­7 14:24 10 12. Gyoma 12 3 3 6 22:28 9 13. Tótkomlós 12 2 4 6 21:27 8 14. Végegyháza 12 3 2 7 19:31 8 15. Battonya 12 1 2 9 15:27 4 16. Gyulavári 12-1 11 5:30 1 Rádió- és televízió-műsor SZERDA, 1961. NOVEMBER 15. KOSSUTH RADIO: 4.26 Rákóczi-in- duló. 4.30 Hírek. 4.40—7.59 Vidáman — frissen! Közben: 6.30 Orvosi tanácsok. Kb. 6.40 Hirdetőoszlop. 8.10 Operett­muzsika. 9.00 Napirenden. 9.05 Zeneka­ri muzsika. 10.00 Hírek. 10.10 Üttörő- híradó. 10.30 Tánczene. 11.00 Rádió­egyetem. 11.30 Népi muzsika. 12.00 Hí­rek. 12.15 Vidám zenés lexikon vers­ben, dalban, prózában. 13.05 Szállj, gondolat! 13.25 Dalok és hangszerszó­lók. 13.45 Válaszolunk hallgatóinknak. 14.00 Cigánydalok, betyárdalok, csárdá­sok. 14.30 Berda József és Keszthelyi Zoltán. 14.40 Könnyű zene. 15.00 Hírek. 15.08 Időjárásjelentés. 15.10 Zenekari hangverseny. 16.05 Lányok, asszonyok... 16.20 Szív küldi... 16.55 Műsorismerte­tés. 17.00 Hírek. 17.15 66 óra. 18.35 Ted Heath tánczenekara játszik. 19.05 Mun- kásklub. 19.25 Anton Dermota opera­énekes. 19.54 Jóéjszakát, gyerekek! 20.00 Esti krónika. 20.25 Szívesen hallgat- . tűk... 21.30 Glóbusz. 22.00 Hírek. 22.20 Ugetőverseny-eredmények. 22.25 Zenés I étlap. 23.00 Kamarazene. 24.00 Hírek. 0.10 Csillagszemek... 0.30 Himnusz. PETŐFI RÁDIÓ: 5.50 Hírek. 6.00 Reg­geli zene. 8.00—8.10 Hírek. 14.00 Időjá­rás- és vízállásjelentés. 14.15 Régi ma­gyar operákból. 14.40 Orosz nyelvlec­ke a IV. osztályosoknak. 15.00 Táncze­ne. 15.35 Ludas Matyi nem alkuszik. 16.00 Hírek. 16.05 Beszélgetés a zenéről. 16Ä5 Szórakoztató fúvószene. 17.10 Me- zőfi Tibor és Külley Angela hangver­senye. 17.35 Ivó Tijardovica műveiből. 18.00 Hírek. 18.05 Keringök. 18.35 Rá­dióegyetem. 19.00 Hírek. 19.05 Ifj. Ma­gyart Imre népi zenekara játszik, dr. Palló Imre énekel. 19.35 Orvosi taná­csok. 19.40 Falurádió. 20.00 Kíváncsiak Klubja. 20.50 Sporthírek. 21.00 Hírek. 21.10 Gyermeknevelés. 21.30 Francia operákból. 22.00 Sztravinszkij: Per- szephoné. 23.00 Hírek. 23.15 Műsorzá­rás. A TV MŰSORA: 18.30 TV Világhír­adó. 18.45 Tanuljunk oroszul! 19.00 A sevillai borbély. Kb. 22.00 Hírek. TV világhíradó ismétlése, SZABADSÁG MOZI, Békéscsabai Nov. 13—16: Leon Garros keresi a ba­rátját. K, h.: 6, 8, v.: 4, 6, 8. BRIGÁD MOZI, Békéscsaba. Novem­ber 13—15: Régi idők mozija. K. h.j fél 6, fél 8. v.: fél 4, fed 6, fél 8. TERV MOZI, Békéscsaba. November 13—15: Különös házasság. K. h.: fél 6, fél 3, v.: 4, fél 6, fél 8. BÁSTYA MOZI, Békés. November 13—14: Az- ötödik ügyosztály. K. h.: 6, 8, v.: 4, 5, 8. SZABADSÁG MOZI, Gyoma. Novem­ber 13—15: Napfény a jégen. K. h.: 1, v.: 3, 5, 7. ERKEL MOZI, Gyula. Novémber 13—15: Gerolstein! kaland. K. h.: fél 6, fél 8, v.: fél 4, fél 6, fél 8. PETŐFI MOZI, Gyula. November 9—14: Katonazene. K. h. 6, 8, vas. 4, 6, 8. VÖRÖS OKTÓBER MOZI, Mezüko­vácsháza. Nov. 13—15: Feltámadás. K. h.: 7, v.: 3, 5, 7. PARTIZÁN MOZI, Orosháza. Novem­ber 9—14: Legénylakás. K. h. fél 6, fél 8, vas. fél 4, fél 6, fél 8. BÉKE MOZI, Orosháza. November 13—15: Mennyei pokol. K. h.: 5, 7, v.: 3. 5, 7. PETŐFI MOZI, Sarkad, November 13—15: Esterina. K. h.: 8, v.: 4, 6, 8. TÁNCSICS MOZI, Szarvas. Novem­ber 14—15: Piros autó utasai. K. h.: 5, 7, v.: 3, 5, 7. ADY MOZI, Szeghalom. November 13—15: Iskolatársak voltunk. K. h.: 7, v.: 3. 5, 7. DÓZSA MOZI, Tótkomlós. November 13—16: Rocco és fivérei I—II. SZABADSÁG mozi, Vésztő. Novem­ber 13—15: Napjainkban történt. K» h.: 7, va: 5, 7S