Békés Megyei Népújság, 1961. szeptember (16. évfolyam, 206-231. szám)

1961-09-12 / 215. szám

6 N ÉPÚJ SAG 1961. szeptember 12., kedd cSpO t'tifötö BÉKÉS MEGYEI NÉPÚJSÁG Az MSZMP megyei bizottsága és a megyei tanács lapja. Felelős szerkesztő: Cserei Pál Szerkesztőség: Békéscsaba, Szabadság tér 19., m. em. Telefon: 21—96, 22—96. Kiadja a Békés megyei Lapkiadó Vállalat. Békéscsaba, Szt. István tér 3. Felelős kiadó: Lehóczky Mihály. Telefon: 10—21; Békés megyei Nyomdaipari Vállalat Békéscsaba. Felelős nyomdavezető Kendra György Terjeszti a Magyar Posta, Előfizethető a postahivataloknál és a kézbesítőknél. 1. Szombaton ünnepélyesen fo­gadtak a városunkba érkező sport­küldöttséget. Kovács József, az MTST elnöke üdvözli a német sportküldöttség vezetőjét és a ma­gyar sportküldöttséget, élén dr. Terpitkó Andrással. 2—3. A német és a magyar csa­pat üdvözli a közönséget. 4. A magyar csapat legjobbja, Kuharszky harcol a labdáért. 5. A mérkőzés szünetében az Építők tornászlányai »mutatták be gyakorlataikat. Foto: Kocziszki Válogatottunk a VB 16-os döntőjében Magyarország—NDK 3:2 (1:0) Két ellentétes félidő alapján a döntetlen igazságosabb lett volttá /WWVWVWWWVWWWW^ Magyarország B—Német Demokratikus Köztársaság B 1:0 (1:0) Nemzetközi labdarúgó-mérkőzés, Békéscsaba 13 000 néző, vezette: Stor- niak (lengyel), Dudás, Hodroga. Magyar B: Ilku — Dudás, Mészöly, Novák — l4lotal, Színi — Matesz, Kazinczy, Machos, Kuharszky, Taliga. Edző: Volentik Béla. NDK B: Naiuert — Domer, Kiupeü, Skaba — Grüner, Drossier — R. Duöke, Bialas, Müller, Matthes, Wirth. Edző: Kari Dittes. Góllövő: palotai. Csere: Dunai I-, Lahos, ill. Trölitzsdh. A két nemzet himnuszának elhang­zása után, négy óra után öt perccel, a magyar csapat lendületes játékával in­dult a mérkőzés. Enyhe hátszél a ma­gyar csapatnak kedvezett. A 3. perc­ben az előre húzódott Novák 30 méter­ről küldött bambája süvített el a kapu felett. Négy perc múlva a kiugró. Ku­harszky elől Nauert merész kiugrás­sal szedte fel a labdát. Az első szögle­tet a vendégek érték el, a lapos, veszé­lyes szögletrúgást Novák tette ártal­matlanná. Egymást követték a magyar támadások, a 10. percben a kiugró Ku- haxszkyt szabálytalanul akasztotta meg az eléje kifutó Nauert, a megítélt szabadrúgás a sorfaltól visszapat­tant. Két perc múlva Palotai kapásból alig lőtt mellé. Ebben az időben tet­szetős és elég veszélyes is volt a ma­gyar csapat összjátéka. A 16. percben Taliga szép beadását Matesz csúnyán elrontotta. A németek aránylag ritkán támadtak. A 19. percben Grüner távol­ról alig lőtt mellé, majd a másik ka­punál Machos hibázott, Végre megszületett a magyar gól! Középen, a 16-os vonal mellett sza­badrúgáshoz jutott a magyar csa­pat, Palotai futott neki, és az elég közel álló sorfal felett nagyszerű érzékkel a jobb felső sarokba emelte a labdát. Hosszantartó taps, ünneplés fogadta Békéscsaba szülöttjének, Palotainak gólját. A gól után tovább rohamozott a ma­gyar együttes. Kuharszky átverekedte magát a védőkön, kiugrott, de Nauert hosszan előrevetődve beledobta magát a lövésbe. Két perc múlva Taliga fél­magas beadását Kazinczy bombázta a jobb sarok fölé. A félidő vége felé rá­kapcsolt a magyar csapat, gyorsabbak voltak a támadásaik. A 41. percben Kuharszky elfutott, laposan kapura lőtt, de Nauert most is a helyén volt. A félidő utolsó percében rúgott máso­dik magyar szögletet Palotai veszélye­sen fejelte kapu felé, de a labda csak az oldalhálót találta el. Szünet után a német csapat kezdte a játékot, meglehetősen gyors adoga­tásokkal közelítették meg a magyar kapuit. Uku hamar munkába került. Az 50. percben Kuharszky próbált megugrani, de kapura lövés előtt a gyors Kiupel hosszú lábában meg­akadt a labda. Többet kezdeményeztek a németek, veszélyesen törtek kapura, sok mun­kája akadt a magyar védelemnek. Az 55. percben Ducke került jó helyzetbe, de kapásból csúnyáin mellé lőtt. Egy perc múlva Wirth kiugrott a védők között, de a lövést 5 is elhamarkodta. Határozottan jobban kezdték a játékot a néme­tek, gyorsan adogattak, lendületes, helyenként szép játékukat megtap­solták a nézők. A 60. percben Novák távoliról alig lőtt fölé. Ismét német támadások következe tek. Három perc múlva meleg helyzet adódott a magyar kapunál, de Ilku vé­gül is tisztázott. Rövid idő múlva Matthes erős, szép lövését tapsolták meg. A magyar csatársor nem tudta tartani a labdát, ismét németek támad­tak, Ducke elfutott és az alapvonal kö­zeléből a 16-oson belül élesen ka­pura lőtt, Ilku a mezőnybe tolta a veszélyes lövést, Müller elé került a labda, de alaposan mellé lőtt. Formás, veszélyes német támadá­sok követték egymást, de a védel­münk jól állt a lábán. A 65. percbein Kazinczy helyett Lahos állt be ..; A 76. percben egy sokat Ígé­rő magyar akció végén Kuharszkyhoz került a labda, de a szélső lövését Nauert a mezőnybe öklözte. Gyors el­lentámadás és Wirth lövése süvített el alig a felső léc felett. Támadtak a né­metek. A 84. percben a lesen áHlé Mül­ler hálóba juttatta a labdát, de közben Stomiak élesen sípolt. A 87. percben végre egy jól induló magyar táma­dást láthattunk. Palotai hosszú ke­resztlabdája Dunai felé szállt, a bal­összekötőt erősen nyomták, ezért ő jobbra továbbított, de a későn beér­kező Kuharszky elől tisztáztak a ven­dégek. Veszélyesen szorongattak a né­metek, meleg percei voltak a védők­nek. A magyarok labdatartási taktiká­jába hiba csúszott, mindig a vendé­gek szerezték meg a labdát; Az utolsó percben Palotai hosszú labdáját Kuharszky elcsípte, kapu­ra tört, Kiupel utolérte és kezét el­kapva, visszarántotta a 16-oson kí­vül. A szabadrúgás nem sikerült, gyors és veszélyes ellentámadás után a játékvezető sípja a találkozó végét jelezte. Rádió* és televízió-műsor SZERDA, 1961. SZEPTEMBER 13. KOSSUTH RADIO: 4.30 Hírek. 4.35 Vidáman, frissen! 8.10 Budapest—Bu­karest—Prága—Berlin új tánczenei fel­vételeiből. 9.00 Alekszandr Prokofjev és Nyikolaj Zabolockij verseiből. 9.15 Cigánydalok. 9.30 Zenekari muzsika. 10.00 Hírek. 10.10 Úttörő-híradó. 10.30 Elhangzott műsorainkból. 11.50 Napi­renden... 12.00 Hírek. 12.15 Fúvószene­kari hangverseny. 12.45 victoria de Los Angeles operaáriákat énekei. 13.00 Kárpótlás. 13.30 Oláh Kálmán népi ze­nekara játszik. 13.45 Válaszolunk hall­gatóinknak. 14.00 Zenekari muzsika. 15.00 Hirek. 15.10 Irodalmi délután Dé- kány Andrással. 15.55 Részletek Gyöngy Pál Minden jegy elkelt és Visky András Hozzányúlni tilos című operettjéből. 16.30 Vietnami útijegyze­tek. 16.40 Madrigálok. 17.00 Hírek. 17.15 Szív küldi... 17.55 Gondolat. 18.35 A Magyar Rádió népi zenekara játszik. 19.05 Kerekasztal. 19.20 Schumann 1. szimfónia. 19.54 Jó éjszakát, gyerekek! 20.00 Esti krónika. 20.25 Szép Gala- thea. 20.55 A Magyar Irodalom kin­csesháza. Ének a búzamezőkről. 22.00 Hirek. 22.20 Ugetőverseny-eredmények. 22.25 Amit az est mesél... 23.00 Csárdá­sok. 23.15 Chopin- és I.iszt zongoramü- vek. 24.00 Hírek. 0.10 Tánczene, PETŐFI RADIO: 5.00 Reggeli zene. 8.00 Hírek. 14.15 Könnyű dalok. 14.50 Orosz nyelvlecke az általános iskolá­soknak. 15.00 Szórakoztató szimfonikus zene. 16.00 Hirek. 16.05 A munka dicsé­rete. 16.37 Népi zenekarok és kórusok műsorából. 17.15 Az első áldozat. 17.30 Porgy és Bess. 18.00 Hírek. 18.05 Rész­letek Sosztakovics Moszkva—Cserjo- muski és Hacsaturján Velencei özvegy c. daljátékából. 18.35 Rádió szabad­egyetem. 19.00 Hírek. 19.05 Virágok... 19.'40 Orvosi tanácsok. 19.45 Sporthírek. 20.00 Kamarazene. 20.40 Falurádió. 21.00 Hírek. 21.10 Tánczene. 21.40 A német utakon I. 22.00 Szimfonikus táncok. 23.00 Hírek. TELEVÍZIÓ: 16.20 Dukla Praha— CDNA Szófia. 18.20 Hétköznapi taná­csok. 18.30 Ipari mozaik. 19.00 Közvetí­tés az Állami Operaházból. Gluck: Or­feusz. 21.30 Nemzetközi röplabdatorna, utána: Hírek. Ilku védésével igazolta nagy képes­ségét. Jól működött a hálvódharnuis, különösen tetszett Mészöly, utána No­vák, Dudás lenne a sorrend. A fedezet­párban Palotai az első félidőben volt jó, gólja remek teljesítmény volt, a második félidőben csupán két alka­lommal volt nagyszerű elgondolása. Színi játéka nagy csalódást okozott. A csatársoron meglátszott az össze­szokottság hiánya. Egyénileg Ku­harszky esetenkénti megmozdulásai voltak említésre méltóak, Kazinczy a mezőnyben jól szedte fel a labdát, de a 16-oshoz érve elfelejtett mindent. Helyére belépő Lahos sem mutatott többet. Machos nincsen for­mában, alig vállalkozott kapuralövés- re. Matesz bátortalanul mozgott, kevés volt a helyes elgondolása, ö kapott legtöbb labdát. Taligát kevéssé foglal­koztatták; Nauert nagyszerű kapusnak bizo­nyult. Gyons, merész és biztos kezű volt. A védelemben nemcsak magas­ságban, hanem tudásban is kiemelke­dett Kiupel, különösen a magas lab­dákat tette biztosan ártalmatlanná. >A védelem Domer és Skaba játékával nagyszerűen egészült H. A fedeaetpón- ból talán Grüner volt árnyalattal jobb; Drossier különösen a védekezésben so­kat segített. A csatársorban Ducke volt különösen a szünet után veszé­lyes. Bialas félénken mozgott, a he­lyére beálló Trölitzsch gólratöröbb volt, Müller a II. félidőben nagyszerűen irányította csatársorát. Matthes jobb volt a magyar névrokonánál. Wirth já­téka is tetszett, gyorsan tört kapura, Skorniak mondhatni k-ifrxv^t.-b .} vezette a mérkőzést. A két partjelző jól látta el feladatát; f“-1■■■•»■■ MinuiiiHniamii I Szept. 11—13: A nagy Carusó. K: h. ; 6, 8, vas. 4, 6, 8, : brigád mozi, Békéscsaba; Szept; : 11—13: Hazatérés. K: h. fél 6, fél 8; | V, fél 4, fél 6, fél 8, ■ A békéscsabai SZABADSÁG és BRP S GAD MOZI közli, hogy a késön én jj kezük csak a híradó utáni szünetben ; foglalhatják el helyűket« ! A Szabadság és a Brigád moziban ; minden kedden és pénteken délelőtt ; ti—1-lg elővételi pénztár, I TERV MOZI, Békéscsaba; Szept, ■ 11—43: Az ötödik ügyosztály. K: h. • fél 6, fél 8, vas. fél 4, fél 6, fél 8; | SZABADSÁG MOZI, Gyoma. Szept; ■ 11—13: Szegény gazdagok. K: h. 8, v. ; 4, «, 8. ■ PARTIZÁN MOZI, Orosháza: Szep- S tember 9—12: Pedro kapitány vidám ■ hadjárata. K: h. 6, 8, vas. 4, 6, 8. ■ béke mozi, Orosháza. Szeptember I U—13: Mágnás Miska. K: h. fél 6, fél ■ 8, vas. fél 4, fél 6, fél 8. ■ PETŐFI MOZI, Gyula. Szeptember ; 7—12: 80 nap alatt a föld körül. K; S h.: 6, 8, v.: 4, 6, 8. ; ERKFL MOZI, Gyula. Szeptember ; 11—13: Gábor diók. K: h. fél 6, fél 8; ■ vas. fél 4, fél 6, fél 8. ; VÖRÖS OKTOBER MOZI, Mezőko- ! vácsháza. Sze-pt. m—13: Napjainkban S történt. K. h.: 8, vas. 4, 6, 8. 5 BÁSTYA MOZI, Békés. Szeptember { II—*12: Meghasonlás. K. h.: €. 8. vas. I 4, 6, 8. ■ PETŐFI MOZI, Sarkad. Szeptember ■ 12—13: Holnap felnőtt leszek. K: h; 5 8, vas. 4, 6, 8. 5 TÁNCSICS MOZI, Szarvas. Szept. ■ 10—13: Pedro kapitány vidám hadjá- 5 rata. K: h. 6, 8, vas. 4, 6, 8. ■ ADY MOZI, Szeghalom. Szeptember 5 11—13: A Noszty fiú esete Tóth Ma- ; rival. K: h. 8, vas. 4, 6, 8. ■ SZABADSÁG MOZI. Vésztő. Szept. ; 11—13: Dúvad. K: h. 8. vas. 6, 8. ■ DÓZSA MOZI, Tótkomlós. Szept. ■ 11—13: Rangon alul. K: h. 8, vas. 4. 6;