Békés Megyei Népújság, 1961. május (16. évfolyam, 102-126. szám)

1961-05-16 / 113. szám

6 NÉPÚJSÁG 1961. május 16., kedd SPORT > SPORT • SPORT hIrek Gyula győzött Szegeden, otthonában kikapott az Agyagipar Továbbra is nyílt a bajnokság az NB Ill-ban Emberek között — írja meg nekem ezt a táviratot — fordult hozzám az asszony a postán. — Nagyon szívesen. Kinek címezzem? — Az orosházi járásbíróságnak. — Mit írjak szövegnek? A vasárnapi NB Ill-as labdarúgófordulóra sokan voltak kíváncsiak. Meglepetés nélkül nem múlt el ez a forduló sem. Senki sem gondolta, hogy a Gyulai MEDOSZ mind a két bajnoki pontot elhozza a Szegedi Építőktől. A gyulaiak ezúttal jó játékkal rukkoltak ki, és ezzel a győzelmükkel a tabella harmadik helyére kerültek. Nagy csalódással távoztak a szurkolók a Bé­késcsabai Agyagipar—Csongrád mérkőzésről. Az első félidőben az Agyagipar vezetett 2:l-re. Már reménykedtek a szurkolók, hogy itthon tartják a két baj­noki pontot. A második félidőben azonban a csongrádiak kiegyenlítettek, sőt ők szerezték meg a győztes gólt is. Ügy látszik, az Agyagiparon már nem lehet segíteni és belenyugodtak, hogy jövőre, ha a bajnoki rendszer így marad, a megyei I. osztályban játsszanak. A Hódmezővásárhelyi MTE győzelme egy percig sem volt vitás az Orosházi Kinizsivel szemben. Bár az eredmény szoros volt, de a lelkesen játszó vásárhelyiek megérdemelten győztek. A Szarvasi SC nehezen tudott csak győzni egy góllal a vendégcsa­pat Kecskemét ellen. A Békéscsabai Építők—Törökszentmiklósi Fáklya mérkőzésen nem esett gól. A két egymáshoz közelálló csapat megegyezett a két ponton. A török- szentmiklósiak elég keményen játszottak, s talán ez is befolyásolta azt, hogy az Építők játékosai nem mertek nagyon hajtani, ami bizonyos szempontból érthető is volt. A Jászberényi Lehel 4:2-re győzött a Szegedi Spartakusz el­len. A jászberényiek kihasználták a hazai pálya előnyét és sikerült otthon­tartaniuk mind a két pontot. A Makói Vasas—Martfű találkozó is döntetlen­nel végződött. Továbbra is nyílt a küzdelem a bajnokságban, s a győztes csapatot még nem lehet megjósolni. Gyulai MEDOSZ—Szegedi Építők 2:0 (2:0) Szeged, 1500 néző, v: Hegyes. Gyulai MEDOSZ: Vidd — Szilágyi, Pásztor, Petrovszki — Gúti, Kiss — Csűri, Himer H.; Himer I.; Nagy II., Nagy L Edző: Badrévi Józsefi Szegedi Építők: Palotai — Veréb, lila ha, Éltesei — Bóka dr.. Bezsenyi — Boldizsár, Óvári, Solymosi, Tanács, Hegedűs. E.: Emődi Rezső, Érthető nagy várakozás előzte meg a két csapat találkozóját, amely a baj­nokság végső kimenetele szempontjá­ból döntő jelentőségű volt. A szegedi szurkolók és egy bizonyos fokig a ha­zai csapat játékosai is biztosra vették győzelmüket. Legalábbis ez látszott meg a hazai csapat első félidei játé­kán. Ezzel szemben a vendégcsapat nagy lelkesedéssel vetette magát a küzdelembe, és már a második perc­ben Himer H. ravaszul csavart szög­letrúgása érintetlenül hullott palotai kapujába. Továbbra is szebben és lel- ksebben játszott a MEDOSZ. A 17. percben Blaha menteni akart egy be­adást, magasan saját kapuja felé ívelte a labdát, de nem vette észre, hogy Palotai már kiindult kapujából. így a labda a hálóban kötött ki. öngól. 2:0. a Gyulai MEDOSZ javára. Az újabb gól teljesen letörte az eddig is körül­ményesen, kedvetlenül játszó szegedie­ket, így a mintegy 200 főnyi gyulai szurkoló által biztatott vendégcsapat továbbra is kezében tartotta a játék irányítását. Közvetlenül a második fél­idő megkezdése után Gúti saját játé- leostánsával fejelt össze, a fiatal játé­kos szemhéja felrepedt, és csak a második félidő közepén folytathatta a játékot — a jobbszélen. Valamivel élénkebben játszott ezután az Építők, de a gyulai védelem nagyszerűen har­colt. A 80. percben Vidó vállán megsé­rült, kiállt, helyére Petrovszki ke­rült. Azonban ez az újabb sérülés sem tudta megingatni a lelkesen védekező MEDOSZ-játékosokat, akik teljesen megérdemelt győzelmet arattak. Jók: Vidó, Pásztor, Petrovszki, Guti, Himer I., illetve Bóka dr. és Bezse­nyi. Törökszentmiklósi Fáklya—Bcs. Építők 0-0 Törökszentmiklós, 700 néző, v: Nagy. T. Fáklya: Barta — Szecsei, Fenyve­si, Fábián — Búzás, Papp — Deák, Karakas, Kriston, Horváth, Szakái. E.: Szebeni József. Építők: Krátki — Szarvas, Popol, Farkas — Frankó, Lonovits, Miklya, Madarász, Sípos, Rieger, Szikora. E.: Fülöp László, A hazai csapatnak létkérdése volt ez a mérkőzés. Győzelmük esetén még lett volna reményük a bentmaradás- hoz. Ennek megfelelően határtalan lel­kesedéssel, igen keményen küzdöttek, sőt, jó néhány megmozdulásuk már durvaságszámba ment. Az első félidő­ben jórészt mezőnyjáték folyt, talán egy árnyalattal a hazaiak támadtak többet. Az egész mérkőzésen csak két Igazán nagy gólhelyzet adódott. Az első félidő 19. percében Kriston hatal­mas lövése, majd pedig a második félidő 35. percében Madarász 8 méter­ről leadott bombája jelentett gölve- szélyt. Az erélytelen játékvezetés miatt a hajrára teljesen eldurvult a mérkő­zés. Néhány perccel a befejezés előtt a kitörő Miklya lábát olyan erejű rúgás érte, hogy a játékos sípcsontvédője kettétörött. Jók: Szecsei, Fenyvesi, Búzás, Hor­váth, illetve: Popol, Frankó, Madarász, Kratki. Jászberényi Lehel—Szegedi Spartakusz 4:2 (4:1) Jászberény, 1000 néző; v: Hegedűs. Jászberény: Szekeres — Fehér, Bán­ki, Fortuna — Nagy I., Bedha — Fü­löp, Fekete, Józsa. Négy HI., Lugosi. Szeged: Hamzsek — Sándor, Apró, Veszprémi — Jóljárt, Csódi — Kiss. Báló, Valek, Gerembeli, Károlyi. Az első félidő fergeteges hazai roha­mai a 14., a 24., a 29. és a 32: percben Nagy IU. (2),Józsa és Fülöp góljaival eredményt hoztak. A vendégcsapat csak a félidő befejezése előtt tudott Báló góljával szépíteni. Szünet után némileg kiegyenlített lett a játék, de ebben-a játékszakaszban csak a szemfüles Báló tudott gólt el­érni. Az utolsó percek szikrázó össze­csapásokkal teltek el, Fülöpöt csú­nyán leterítették, majd a reklamáló Nagy I-et állította ki a játékvezető. Jók: Beoha, Fülöp, Nagy HL, illetve Jóljárt, Béló, Gerembeli: Makói Vasas—Martiüi MSE 1:1 (0:0) Makó, 1400 néző, v; Vozár, Vasas: Szabó — Rozsa, Varga, Dobozd — Madina, Tóth — Marcika, Kádár, Tolnai. Kovács, Bakacsi. Edzó: Pólyák Gyula. Martfű: Csendes — Toper, Seres. Molnár — Böjti, Szűcs — Pálinkás. Nagy, Mezöteüiki, Mészáros, Gulyás. Edző: Bencsik Mihály; A kiesés ellen küzdő makói csapat szánté a teljes első félidőt végigtámad­ta, de a remekül védő Csendes kapuját egyszer sem tudták bevenni. A Vasas­csatárok a nagyszerűen játszó fedezet­pár támogatását nem tudták kihasznál­ni. Jellemző a‘ hazaiak fölényére, hogy a oipögyáriak csak a 43. percben tudták kiharcolná eOső szögletüket. A második félidőben feljavult a ven­dégcsapat, és a 21. percben, közvetett szabadrúgás után Seres a hálóba emel­te a labdát. A hazai csapatnak csak az utolsó negyedórában sikerült kiegyen­lítenie Kádár 11-esével. Befejezés előtt öt perccel Marczika óriási helyzetben a kapufára lőtte a labdát. Jók: Varga, Dobozi, Kádár, illetve Csendes, Seres, Böjti.; Szarvas—Kecskeméti TE 1:0 (1:0) Szarvas, 2000 néző, v: Géczd. Szarvas: Kondacs — Bobvos, Cser­mis, Szitó — Patkós. Szalontai — Járó, Nádas, Sebő, Kerekes II., Burázs. Ed­ző: Sznagyik János* KTE: Nyári — Fekete, Bitó, Szikszai — Mészáros. Vass — Dezsőffi, Szabó, Berta, Bertle, Zubek. Edző: Hauser Jenő. A hazaiak huszáros rohamaival kez­dődött a mérkőzés. Már az első perc­ben Kerekes II. lövését csak a kapufa tudta menteni, majd Sebő és Burázs lövése kerülte el Nyári kapuját. A nagy nyomás a 25. percben ért góllá, Járó fejesével. A vendégcsapat csak a második félidőben talált magára, s ek­kor hol az egyik, hol a másik kapu előtt adódtak izgalmas jelenetek. Nyári pompás védése a másikat követte, majd a szarvasi szurkolókban megfa­gyott a vér: Berta lövését Szitó a gól­vonalról fejelte ki. Néhány perccel ké­sőbb Dezsőffi kicselezte az egész he­lyi védelmet, majd a kifutó Kondacs mellett az üres kapura gurított. A be­futó Csernus azonban önfeláldozó ve­tődéssel, szinte reménytelennek látszó helyzetben menteni tudott. Jók: Bobvos. Csernus, Szitó, Sebő, Kerekes II., illetve Nyári, Dezsőffi, Zubek; Szolnoki MTE-—Kiskunfélegyházi Építők 4:0 (2:0) Kiskunfélegyháza, 300 néző, v: Kun. A minden részében jobb szolnoki csapat Willisch vezérletével biztos győ­zelmet aratott. A fiatal kiskunfélegy­házi csapat teljesen alárendelt szerepet játszott. A szolnokiak góljait Widldsch (2), Nyári és Papp szerezte. Jók: Willisch, Sági, Papp, Zalai, il­letve Baráth I., Veres. Csongrád Petőfir-Bcs. Agyagipar 3:2 (1:2) Békéscsaba, 500 néző, v: Závoczki. A kiesési zónában tanyázó csabai csapat igen magabiztosan, ötletesen játszott a mérkőzés első félidejében. Mitykó és Farkas góljaival kétgólos vezetésre tettek szert. Szünetben a ha­zai szurkolók biztosra vették a* létfon­tosságú győzelem megszerzését. For­dulás után azonban a vendégcsapat vette át a játék irányítását, és a csong­rádiaktól láttunk olyan játékot, amit a téglagyáriaktól vártunk. A Petőfi ki­egyenlített, és befejezés előtt néhány perccel a győztes gólt is megszerezte. Jók: Mitykó, Román, illetve Gál, Bánffi. Hódmezővásárhely—Orosházi Kinizsi 2:1 (1:0) Hódmezővásárhely, 3500 néző, v: Szentesi. MTE: Enyedi — Kamasz, Holubán, Sepsei — Bordás. Zsotér — Berta, Nagy- némedi, Sándor, Rozik, Alföldi. Edző: Kertész István. Kinizsi: Jamdzsó — Perjési, Békési, Fiam — Szabó, Dudás — Csömör, Kol­lár, Berta, Túri, Kojnok. Edző: Cziráki József; Már az első percekben támadólag lé­pett fel a hazai közönség által fergete­gesen biztatott vásárhelyi együttes. Zsótér kapufája után Alföldi szerezte meg a 28. percben csapata számára a vezetést. Nagynémedi lövése is a ka­pufán csattant, majd néhány perccel később Rozik kapufa-lövése után a le­vágódó labdát Sándor a hálóba fejelte. A teljesen szétesően játszó Kinizsi a C7. percben Túri lövésével szépített az eredményen. Befejezés előtt néhány perccel a nagy lendülettel játszó Al­földi újabb kapufát lőtt. Az orosházi csapat ezen a mérkőzésen nagy csaló­dást keltett. Jók: Holubán, Berta, Rózák, Alföldi, illetve Békési, Szabó. — Azt, hogy adjanak 8 nap halasztást a 6 hónapi börtönbün­tetésem letöltésére, addig ne vigyenek el. Lopás — fűzte hozzá ma- gyarázólag, nehogy azt higgyem, rablógyilkos-félével van dolgom. Megírtam a táviratot, s amikor visszaadtam ceruzáját, jobban szemügyre vettem: 35—40 év körüli derék, erős asszonynak lát­szott. — Hm... megélhetne becsületes keresetből is, gondoltam. Alig álltam vissza a pénztárablakhoz, törődött arcú, egyszerű öltözékű, 70 év körüli bácsi kért helyet, s odaszólt a pénztárosnak: — Az előbb nem jól adott vissza, lelkem. A tízesből 7 helyett 8-at kaptam, tessék, itt az egy forint többlet — s már indult is bot­jára támaszkodva kifelé, hajlottan, öregesen. Ugye megérdemelte, hogy meghajolva, udvariasan ajtót :iyissak előtte? RÓZSA TIBORNÉ, Békés — HUSZONHÁROM termelő- szövetkezetben alakult meg a nő­bizottság az orosházi járásban. A nőbizottságok különösen sok segít­séget nyújtanak a termelőszövet­kezetek vezetőinek a tavaszi mun­káknál és a baromfitenyésztés fej­lesztésében. — 42 VASUTAS tesz vonatve­zetői vizsgát az idei oktatási év­ben, a MÁV békéscsabai főnöksé­gén. — A MÁJUS 18-án megnyíló levél-kiállításon Okányban az út­törők orosz nyelvű bábjátékot mutatnak be. A kiállítás délután 2 órakor nyílik, s ezzel egy időben tart előadást a bábcsoport is. — MÁJUS 28-án ünnepi tag­gyűlésen veszik fel a gyulai KISZ. szervezetbe jelentkező általános iskolai úttörőket. Az ünnepi tag­gyűlést a városi KISZ-szervezet az ifjúsági házban rendezi meg. — JÁRÁSI tűzoltó-versenyt rendez a községi állami gazdasági és termelőszövetkezeti, valamint gépállomási önkéntes tűzoltó-csa­patok részére május 21-én Ma- gyarbánhegyesen a járási tűzoltó osztályparancsnokság. Melegebb idő Néhány helyen, főképp az ország északi felében kisebb záporok. Mérsé­kelt, időnként megélénkülő szél, a nappali felmelegedés fokozódik. Vár­ható legalacsonyabb éjszakai hőmér­séklet 6—10, legmagasabb nappali hő­mérséklet 18—22 fok között. (MTI) Apróhirdetések Meghatározott időre szakképzett vil­lanyszerelőt vesz fel a Bánya ES Bé­késcsaba, Sztálin u. 59. (x) Gépkocsivezetőnek elhelyezkednék, több éves gyakorlattal. Személy, te­her szakmásított jogosítvánnyal. „Sür­gős” jeligére a kiadóba. 83 — A LEGÚJABBAN megjelent könyvekből kiállítást rendez má­jus 16-án, ma délután 3 órakor, Békéscsabán a fegyveres testüle­tek klubjának könyvtára. — A NYÁRI TÁBOROZÁS ter­veiről és az úttörőcsapat munká­járól számol be ma délután Kon­doroson a községi tanácsülésen az általános iskolai úttörőcsapat ve­zetője. A tanácsülésen a földmű­vesszövetkezet kiskereskedelmi üzemág-vezetöje is beszámolót tart a lakosság ruházati és élel­miszer-ellátásáról. — SZAKSZERVEZETI bizal­miak részére háromnapos tanács­kozást rendezett a MÄV békéscsa­bai főnöksége május 14-, 15- és 16-án a szakszervezeti bizottság he­lyiségében a szakszervezet vezető­sége. A tanácskozáson Zádori La­jos sz. b.-titkár tartott előadást. A Felsír József egészségügyi szakiskola (Bp. III. San Marco u. 48-50) FELVÉTELT HIRDET 19©1. IX. 15-én kezdődő 2 éves labo­ratóriumi asszisztenső képző tanfo­lyamra. Jelentkezési korhatár: 18— 32 év.. A felvételhez szükséges ira­tok: önéletrajz, születési anyaköny­vi kivonat, hatósági orvosi és va­gyoni bizonyítvány, érettségi bizo­nyítvány, iskola, illetve munkahely ajánlása. A kérvények beküldési határideje: 1961. junius 30. A fel­vételi vizsga tárgya, általános gim­názium kémia es biológia anyaga. Időpontja: július második fele. Az iskola a feltétlenül rászorulók­nak ingyenes kollégiumi ellátást biztosít. Minden felvett hallgató in­gyenes élelmezésben és tankönyv- ellátásban részesül. A végzett hallgatókat az Egészség- ügyi Minisztérium elhelyezd. A tan­folyam elvégzése után másfél év szakmai gyakorlat kötelező. 2149 fWVVWWW'AA/VNAAAA(VtVVNA/VV>^VW ■ Hegyei I. osztály eredményei: Sarkadi MSE — Batíonya 1:0 Mezőhegyesi M.—Békésszentandrás 1:0 Kunágota — Medgyesegyháza 0:0 Végegyháza — Kondoros 7:0 Bcs. VTSK — Mezőkovácsháza 3:1 Bcs. MÁV — Békési Spartakusz 4:1 Mezőhegyesi Kinizsi — Gyoma 3:2 Csorvás — Sarkadi Kinizsi 2:1 bajnokság álSása A 1. Sz. Építők 2. SZMTE 3. Gyula 4. Csongrád 5. Kecskemét 6. Orosháza 7. Sz. Spartakusz 8. J. Lehel 25 14 5 8 45:26 33 25 13 5 7 54:27 31 25 12 7 6 49:32 31 25 13 57 52:35 31 25 12 6 7 36:24 30 25 9 11 5 30:25 29 25 10 8 7 47:34 28 25 10 6 9 53:44 26 9. HMTE 10. Martfű 11. Bcs. Építők 12. Szarvas 13. T. Fáklya 14. Makó 15. Bcs. Agyagipar 16. Kfh. Építők 25 10 5 10 53:62 25 25 10 4 11 43:47 25 25 9 5 11 34:40 23 25 9 4 12 36:42 22 25 6 9 10 24:36 21 25 5 11 9 22:35 21 25 5 7 13 23:53 17 25 2 4 19 16:55 8 A totó 20. heti eredménye 1, 2, 1, 1, 2, 1, 3, x, 1, 2, 2, 1. A totó 20. játékhetén 151 fogadó ért el 12 találatot. Nyereményük egyenként 2545 forint, 11 találatot 3116-an, 10 ta­lálatot pedig 22 845-en értek el. Az előbbire 123 forintot, az utóbbira 22 fo- ritot fizetnek,