Békés Megyei Népújság, 1961. május (16. évfolyam, 102-126. szám)

1961-05-03 / 102. szám

1961. thäjus 3.. szerda népüjsAg 5 SPORT SPORT * SPORT Tovább tömörült as élmesöny as NB III Délkeleti csoportjában A Bcs. Építők nyerték a megyei rangadót — Orosháza pontot vesztett otthonában — Kikapott az Agyagipar Szolnokon A hétvégi rossz időjárás miatt csúszóssá vált talaj kemény próbára tette a csapatokat a bajnoki mérkőzéseken. Legtöbb helyen a papírforma sze­rinti eredmény született, s talán az utóbbi időben balszerencsés Orosháza szolgáltatott ismét meglepetést. A kiesés ellen küzdő Makói Vasas védekező taktikája a mérkőzésen bevált. Az Orosházi Kinizsi nem találta meg ellenszerét, s hiába rohamoztak az orosházi csatárok, nem tudták be­venni a makóiak kapuját. Ezzel a döntetlennel az Orosházi Kinizsi 4 ponttal maradt le a Szegedi Építőktől, mivel az szombaton második félidei jó já­ték után 2:l-re nyerte a szegedi rangadót a Spartakusz ellen. A Békéscsabai Építők csapata folytatta jó szereplését, s szép játékkal biztosan győzte le az utóbbi időben gyengén szereplő Szarvasi SC-t. Gyulára nem érkezett meg Debrecenből a kijelölt játékvezető, s így a mérkőzés elmaradt. A Békéscsabai Agyagipar a sáros, mélytalajú pályán egy ideig jól tartotta magát, de Molnár sérülése után tiz fővel nem tudtak el- lentállni a szolnokiak rohamának. Martfű meglepő biztonsággal nyerte meg a Szolnok megyei rangadót. Törökszentmiklós csapata még mindig hullámvölgyben van. Csongrádon a Jászberényi Lehel csak nehezen adta meg magát, s a sáros talajon mindkét csapat sok hibával játszott. Kecskeméten vasárnap délelőtt zuhogó esőben a Kiskunfélegyházi Építők csapata nagy Igyekezete ellenére is kénytelen volt alulmaradni a közepes játékot mutató KTE-vel szemben. Eredmények: éscsabai Építők—Szarvasi SC 3:0 (1:0) Békéscsaba, 3000 néző, v: Jurka. Építők: Kralki — Szarvas, Popol, arkas — Frankó, Lonovics — Miklya, M adairász, Sipos, Rieger, Szakóra. Ed- : Füiöp László. Szarvas: Kané ács — Bobvos, Szító, Burázs — Patkó, Szaioniay — Antal, járó, Csern-us. Kerekes II., Sebó. Edző: Laurenczy Jenő. Kellemes időben, nagy lendülettel kezdtek a csapatok, s a változatos, élénk iramú játékban a védőknek mindkét oldalon akadt munkájuk. A 13. percben Bobvos rosszul gurított vissza Szító elé, Rieger megszerezte a labdát, egyedül tört kapu felé és a kifutó Kondacs mellett a jobb alsó sa­rokba gurított. A gől felvillanyozta a csapatokat és 20 percen keresztül ré­gen Látott szép játéknak tapsolhattak a szurkolók. Különösen a hazai csatá­rok játszottak jói és lövéseiket Kon- ciacs csak nagy bravúrral tudta hárítani. Szünet után ismét az Építők voltak a kezdeményezők. Az 52. percben egy szögletnél Burázs Lonovics ele fejelt, aki 20 méterről, bombaszerű lövéssel a jobb sarokba lőtt. Négy perc múlva Sipos lövését a felső léc mentette. A 72. percben balszélről Szlkora hosz- szan beadott, s Miklya nagy lendület­tel kapásból a bal felső sarokba bom­bázott. Ritkán látott szép gől volt! A mérkőzés hátralévő részében is az Épí­tők támadtak, de az eredmany már nem változott. Jók: Popol, Lonovics. Frankó. Mik­lya, illetve Kondacs, Szító, Kerekes II., Burázs. Orosházi Kinizsi— Makó 0:0 Orosháza, 2000 néző, v: Almása. Orosháza: Jandzsó — Perjesi, Békési, Fiam — Szabó, Dudás — Csömör, Ber­ta, Racskó, Túri, Kojnok. Edző: Glózik Pák Makó: Szabó — Rózsa, K. Varga, Do­bozi — Tóth, Kovács — Bokacsi, Ká­dár, Marczika, Szlovák, Tolmayer. Ed­ző: Pólyák Gyula, Nagyszámú közönség volt kíváncsi az társora új összetételben lépett pályára s remeitek, hogy ilyen összeállításban megnyerik a mérkőzést. Az első fél­idő játékát a vendégcsapat kezdte, de a Kinizsi vezette az első veszélyes tá­madást. Szinte állandóan Makó térfe­lén játszottak. A 13. percben Túri erős lövését csak nehezen tudta menteni Szabó. Ezután valóságos záporként szálltak a lövések a makóiak kapu­jára. Csömör, Dudás, Túri lövése je­lentett gólveszélyt, de Szabó mindent mentett. A 35. percben az ötösről óriási gólhelyzetben Racskó fölé lőtt. A fél­idő befejezése előtt 2 perccel Dudás az üres kapuval állt szemben, de lövése kapu mellé szállt. Fordulás után továbbra is veszélye­sen támadt a Kinizsii. Racskó jó hely­zetben vitte xa labdát, de szabálytala­nul választották el tőle a 16-oson be­lül. A ia-es adta gólszerzési lehetőséget azonban nem tudták kihasználni, mivel Békési Szabó kezébe rúgta a labdát. A kihagyott 11-es letörte az orosházi csa­patot, s ez után a vendégek is vezettek formás, és veszélyes támadásokat. A félidő utolsó negyedórájában a Kinizsi újra feljött, s több veszélyes lövést Szabó isimét csaik nehezen tudott men­teni. Jók: Perjési. Szabó. Túri. Kojnok, Il­letve Szabó, K. Varga, Marczika. Szegedi Építők—Szegedi Spart. 2:1 (0:0) Szeged, ;fOOO néző, v: Ballá Gy. Építők: Palotai — Veréb, Blaha, Nagy — Bóka dr., Bezsenyi — Zónics, Övári. Sólymosa, Tanács, Hegedűs. Edző: Emödi Rezső. Spartakusz: Kollár — Rózsavölgyi. Apró, Hamzsek — Jó járt, Csóti — Ko­szó. Kiss, Báló, Balek, Károlyi I. Ed­ző: Pólyák József. Mindkét csapat óvatosan kezdett, ha­marosan azonban színvonalas és érde­kes lett a játék. Mindkét kapu többször forgott veszélyben, s Kollár, illetve Pa­lotai szép védésének tapsolhattak a nézők. Szünet után az iram fokozódott, kü­lönösen a Spartakusz vezetett szép tá­madásokat. Az 54. percben Báló meg is szerezte a vezetést. Egy ideig még a Spartakusz támadott, de aztán foko­Orosházi Kinizsi csapatára, mivel csa- | zatosan az Építők vették át a játék LABDARÚGÓ VILÁGBAJNOKI SELEJTEZŐ Magyarország—Hollandia 3:0 (3:0) A magyar csapat vasárnap Rot-1 terdamban játszotta második vi­lágbajnoki selejtező mérkőzését | Hollandia válogatottja ellen. A magyar csapat első félidei jó játéka eredményeként 3:0 arányban győzött. A 23. percben I Solymosi nagyszerű labdája ke- j rült Tichy elé, a balösszekötő az előrefutó Kotász elé játszott, aki kapura lőtt. A labda a kapustól ki­pattant és Kotász még egyszer rá­lőtte, s az ismét kipattanó labdát Sándor továbbította a hálóba. Egy perc múlva Göröcs Tichy, j Fenyvesi, összjáték után 2.0-raj alakult az eredmény. A 37. perc­ben Tichy volt eredményes. A magyar válogatott a Német Demokratikus Köztársaság, illet­ve Hollandia elleni visszavágóra lelkesen készül, s előkészületi mérkőzésként vasárnap május 7-én Jugoszlávia válogatottja ellen ját­szik, melyet a Magyar Rádió, és Televízió is közvetít. A selejtező állása 1. Magyarország 2. Német Dem. K. 3. Hollandia 2 2 - - 5:0 4 1 - - 1 0:2 0 1 - - 1 0:3 0 irányítását, e Tanács góljával egyenlí­tettek. Kemény küzdelem alakult ki a győztes gólért, amely a 82. percben Solymosi révén az Építőknek sikerült. Jók; Palotai. Blaha. Bóka dr.. Ta­nács. illetve Apró, Kollár, Rózsavölgyi, Kiss. Szolnoki MTE—Bcs. Agyagipar 8:0 (4:0) Szolnok. LOO néző, v: Marad. SZMTE: Sárkány — Tóvizl, Török, Zalai —■ Csaba, Danka — Sári, Pallai, Papp, Williseh, Pusztai. Edző: Ratfai József. Agyagipar: Vandlóik — Horváth, Vá­ri, Gerendái — Mileez, Román III — Pataj, Ledzényi EL, Molnár, Mitykó. Farkas. Edző: Weiner Pál. Sáros talajú pályán is jól adogatott a hazai együttes. Veszélyesen támad­tak, s a 18. percben egy kapu előtti ka­varodásból Wiliiisoh megszerezte a ve­zetést. A 26. percben Pusztád lövése a felső lécről pattant vissza Pallai elé. aki azt a hálóba fejelte. A szolnoki rohamok eredményeként a 40. percben Sári, majd három perc múlva ismét Williseh lőtt gólt. Szünet után az Agyagipar kezdett jobban, s Mitykó lövését csak a felső léc mentette. Egy gyors elilentámadas során Sári növelte a szolnokiak előnyét. A hajrában is­mét Szolnok játszott jobban és Pallai két, illetve Papp góljával 8:0-ra ala­kult az eredmény. Jók: Danka. Sári. Papp: üietve Ge­rendái, Farkas, Vári. I Csongrádi Petőfi—Jászberényi L. 2:1 (1:0) i Csomgrád. 1500 néző, v: Dudás. I Csongrád: Major. Bonda, Vtftor, Banfi — Puskák Vérségi — T&í. Gat, I Kálmán. Popcsik. D u&á f zo:;> Szifási I Vilmos. ! Jászberény: Szekeres — Fortuna, ! Páncsics, Kiss — Józea, Nagy I., — | Magyar, Fekete, Nagy, Lugosi, Fülöp. j E: Kolláth Ferenc. A felázott, csúszós talajon a vendé­gek kezdtek jobban, s a 18. percben | Nagy váratlanul kapura lőtt, de az a j kapufát súrolva hagyta el a játékteret. | Félórái játék után jött föl csupán a Petőfi, és a 33. percben Busa lövését Kiss kézzel akarta hárítani, de a labda a hálóba esett. Szünet után ismét a vendégek kezd­tek jobban, de támadásaikban nem volt elég erő. A hazai támadások so­rán a 67. percben Kálmán rúgott gólt. I A kétgólos vezetés után lanyhult a já­ték, s a vendégek veszélyes támadá­sokat vezettek, de csak a 84. percben sikerült Fülöpnek szépíteni. ; Jók: Bánfi, Puskás, Kálmán, illetve: Szekeres, Nagy, Major, Kecskeméti TE— Kiskunfélegyházi Építők 4:0 (2:0) Kecskemét, «00 néző. V: Farkas. KTE: Nyári — Fekete. Bitó, Szik- szay — Mészáros, Vass — Berta, De- zsőffy III.. Szabó, Barta, Zulek. Ed­ző: Hauser Jenő. K. Építők: Almási — Bense, Cserkó, Parádi I. — Vereb. Jókai — Parádi II., Makai, Csenki, Hevér, Biszmam, E.: Mölnár Ferenc. Nagy lendülettel kezdett a hazai csa­pat, és már a második percben Vass egyéni akcióból, váratlan lövéssel meg­szerezte a vezetést. A KTE támadott és a 10. percben egy szögletrúgásnái Almási öngólt vétett. Szünet után sem változott a játék képe, s a hazaiak Barta két gól javai biztosítottak a győzelmet. Jók: Barta, Vas. Bitó, illetve: Cser­kó, Makai. Martfűi SE— Törökszentmiklósi Fáklya 5:1 (2:1) Martfű, 500 néző. V.: Hodroga. MSE: Csendes — Sagát, Seres. Mol­nár — Sütő, Szűcs — Pálinkás. Nagy, Mezőteleki, Mészáros, Gulyás. E: Ben- csik Mihály. T. Fáklya: Boz6ó — Búzás. Szecsei, Knston — Fenyvesi, Papp Deák, Megyei I. osztály eredményei: Battonya — Csorvás Ű:Q Sarkadi Kinizsi — Gyoma 4:1 Mezőhegyesi Kinizsi — Bcs. MÁV 1:1 Békési Spartakusz — Bcs. VTSK 1:0 Mezőkovácsháza — Végegyháza 9t0 Kondoros — Kunágota 0:0 Békésszentandrás — Sarkadi MSE 4:1 Mezőhegyesi M. —Medgyesegyháza 3:2 Ka rakás, Muszka, Horváth, Szakán. E: Szebeni Lajos. Lendületes hazai támadásokkal kez­dődött a mérkőzés. Az 5. perében Mé­száros előtt akadt gólhelyzet, de Bú­zás felszabadított. Állandó hazai me- zőnyfőlény a 22. percben érett góllá, amikor Nagy a rosszul kimozduló Bo- zsó mellett a hálóba lőtt. öt perc múl­va Kríston lőtt távolról kapura, és Csendes a sáros labdát a hálóba ejtet­te. A gől után még veszélyesebben tá­madott a helyi csapat, és a 32. perc­ben Mezőteleki ismét megszerezte a vezetést. Szünet után egymást követ­ték az MSE támadásai. A 60. percben Mészáros, tíz perc múlva Szűcs, majd őt perccel a befejezés előtt Pálinkás volt eredményes. Jók: Seres, Szűcs. Nagy, Mezőteléki, illetve Búzás, Papp. Nagy, HB III Délkeleti csoport 1. Szegedi Építők 24 14 5 5 45:24 33 2. Kecskemét 24 12 6 6 36:23 30 3. SZMTE 24 12 5 7 50:27 29 4. Csongrád 24 12 5 7 49:33 29 5. Orosháza 24 9 11 4 29:23 29 6. Szegedi Spartak. 24 10 8 6 45:30 28 7. Gyula* 23 10 7 6 42:30 27 8. Jászberény 24 9 6 9 49:42 27 9. Martfű 24 10 3 11 42:46 23 10. HMTE* 23 9 5 9 49:56 23 11. Bcs. Építők 24 9 4 11 34:40 22 12. Szarvas 24 8 4 12 35:42 20 13. Törökszentmiklós 24 6 8 10 24:36 20 14. Makó ,24 5 10 9 21:34 20 15. Bcs. Agyagipar 24 5 7 12 21:50 17 16. Kiskunfélegyh. 24 2 4 18 16:51 8 * A játékvezető meg nem érkezése miatt a mérkőzés elmaradt. Rádió* és televízió műsor CSÜTÖRTÖK, 1961. MÁJUS 4. KOSSUTH RADIO: 8.10 Tánczene. 8.55 Édes anyanyelvűnk. 9.00 Ostoros Kis Péter. 9.40 Fúvószene. 10.00 Hírek. 11.10 Napirenden ... 10.15 Zenés aján- dékműsor a Minőségi Cipőgyár dolgo- í zóinak. 11.00 Rádió szabadegyetem. 11.30 Kórusok és népi zenekarok műsorából. 12.00 Hírek. 12.15 Részletek Kemény: | Valahol Délen és Fényes: Két szére- I lem c. operettjéből. 13.00 Brahms: B- i dur zongoraverseny. 13.50 Nyirfatánc. ! 14.00 Az orosz forradalom dalaiból, i 14.15 Emberek sorsáról döntenek. 14.25 | Délutáni muzsika. 13.00 Hírek. 15.10 A | második otthon. 15.30 Richard Strauss: Capriccio. 15.50 Emlekműsor Rabindra­nath Tagore születésének 100. évfor­ApróhírdetéseK A Osabacsüői Állami Gazdaság azon nali belépésre keres kisszénás! üzem­egységébe. az állami gazdaságok szám­vitelében jártas üzemegység! könyve­lőt. Jelentkezés a központban, Csaba- csűdön. Útiköltségét csak felvétel ese­tén térítünk. (x) Cserépkályha építést és átrakást vál­lal a Békéscsabai Lakatos Ktsz., Sztá­lin út 30. Telefon: 20—77. 5784 Vertkútlioz való csövek 2 1/2 és 3 1/2- es, nevrán szivattyú, szívó-nyomó szi­vattyú eladok, vagy használatra kút- mosashoz kiadóik. 100-as NSU váz el­adó. Kettes csöveket veszek. Kiss Ká­roly kútfúró, Sarkad, Veres Sándor u. 54/a. 13 Kombinált szobabútor es lemezjátszó eladó. Békéscsaba, Tulipán utca 2. Sár­közi. 5812 I dulóján. 16.30 i£gy falu — egy nóta. 17.00 Hírek. 17.15 A kopernikusi fordu- : lat. 17.30 Farkas Ferenc: Gyümölcskor j sár. 17.50 Lányok, asszonyok ... 18.05 Szív küldi. .. 18.40 Ifjú Figyelő. 19.00 Közvetítés a Vígszínházból: Huncut kí­sértet. 21.50 Jóéjszakát, felnőttek! 22.00 Hírek. 22.15 Kamarazene. 23.10 Kiasz- szikus operettek. 24.00 Hírek. 0.10 Nép­dalok, csárdások. 0.30 Himnusz. PETŐFI RADIO: 8.00 Hírek. 14.15 Ka­marazene. 14.50 A külfödi sajtó hasáb­jairól. 15.00 Kopogtatom a pesti ember szívét. 16.00 Hírek. 16.05 Operettrészle­tek. 16.40 Madrigálok. 16.50 1000 szó oro­szul. 17.00 Daltanulás. 17.20 Édes anya­nyelvűnk. 17.25 Verbunkosok, népi tán­cok. 18.00 Hírek. 18.05 Hogyan készül a Neva-ing? 18.15 Berlioz: Harold Itáliá­ban. 19.00 Hírek. 19.05 Tánczene. 20.00 Osváth Júlia operaáriákat énekel. 20.20 Élőszóval — muzsikával. 23.00 Hírek* 23.15 Műsorzárás. TELEVÍZIÓ: 18.00 Tavasz a kikötő­ben. 18.30 Kicsinyek műsora. 19.00 TV híradó. 19.15 A jövő hét műsora. 19.20 Az otthon története 4. 19.40 Szünet. 19.45 Az áruló bankjegy. Kb. 21.20 Fel­készülés az évvégi ismétlésre. Kb. 21.45 Hírek. BRIGÁD MOZI, Békéscsaba, április 27—május 3: Kenyér, szerelem, An­dalúzia. K. h: fél 6, fél 8, v; fél 4; fél 6, fél 8. SZABADSÁG MOZI. Békéscsabai Április 29—május 3: Seiler u. 8. Nagyboconádi méhcsaládok, pergető, viasz eladó. Békéscsaba, Szt. hatván tér 16. Fényképész. 5813 Muronyban, Honvéd u. 13. szám alatti szobás, konyhás. kamras ház mellék­épületekkel beköltözhetően eladó. 46 Nyolc darab 50—60 kilós süldő eladó. Békéscsaba, Tanya 12. Kis rét, Lörinezi dűlő. 44 Kisipari mely gyermekkocsi eladó. Békéscsaba, Leitungen u. 3. 43 h: 6, 8, v: 4, 6, 8. A Szabadság és a Brigád moziban minden kedden és pénteken délelőtt 11—1-ig élővételi pénztár. TERV MOZI, Békéscsaba. Május 1—3: Meghasonlás. K. h; fél 6, fél 8, v: fél 4, fél 6. fél 8. SZABADSÁG MOZI, Gyoma. Május 1—3: Hamupipőke: K. h.: 8, v: 4. 6. 8. PARTIZÁN MOZI, Orosháza. Május 1—3: Forma Gorgyejev. K. h: 6, 8. v: 4. 6, 8. Vemnek Gyulán beköltözhető 2 vagy 3 s?x>bás. kertes házat, azonnal fizetek. Címeket gyulai játékboltban leadni. 4304 BÉKE MOZI, Orosháza. Május 4—9: Tisztes úriház. K. h: fél 6, fél 8, v: fél 4. fél 6, fél 8. PETŐFI MOZI, Gyula. Május 4—9: Alba Regia. K. h: 6, 8. v: 4. 6, 8. BÉKÉS MEGYEI NÉPtJJSÁG Az MSZMP megyei bizottsága és a megyei tanács lapja. Felelős szerkesztő: Cserei Pál Szerkesztőség: Békéscsaba, Szabadság tér 19., III. em. Telefon: 21—96, 22—96. Kiadja a Békés megyei Lapkiadó Vállalat, Békéscsaba, Szt. István tér 3. Felelős kiadó: Lehoczky Mihály, Telefon: 10—21; Békés megyei Nyomdaipari Vállalat Békéscsabai Felelős nyomdavezető: Kendra György Terjeszti a Magyar Posta. Előfizethető a po6tahivai»Wknái és a kézbesítőknél. ERKEL MOZI, Gyula. Április 28—május 3: A bíró. K. h: fél 6, fél 8, v: fél 4, fél 6, fél 8. ■ VÖRÖS OKTOBER MOZI, MezŐkO- vácsháza. Május 1—3: Alba Regia. K. h: 7, v: 3, 5, 7. BÁSTYA MOZI, Békés. Május 4—7: Warrenné mestersége. K. h: 6, 8, v: 4. 6. 8. PETŐFI MOZI, Sarkad. Május 1—3: Különös kirándulás. K. h: 8, v: 4, 6, 8: TÁNCSICS MOZI, Szarvas. Május 1—3: A kolostor titka. K. h: 6, 8, v: 4, 6. 8; ADY MOZI, Szeghalom . Május 1—3; h; j, v; 3, 5, X,