Békés Megyei Népújság, 1961. május (16. évfolyam, 102-126. szám)

1961-05-04 / 103. szám

1991. május i„ csütörtök NÉPÚJSÁG 5 SPORT « SPORT « SPORT! Döntetlenül végződött Mezőhegyesen a megyei rangadó — gólzápor Mezőkovácsházán Már csak hat forduló van hátra, de még mindig teljesen nyílt a bajnok­ság sorsa. Vasárnap Mezőhegyesen került sorra a megyei bajnokság legfon­tosabb mérkőzése. A Kinizsi jobban kezdett, többet támadott, de a sok ve­szélyes támadásból csak egyet tudott értékesíteni. Szünet után is jobban tartotta magát a hazai csapat, a Bcs. MÁV főleg védekezésre rendezkedett be, így csupán rajtaütésszerű támadásokkal próbálkozott. Egy ilyen táma­dásnál lesgyanús helyzetben egyenlített Csicsely, így a vasutasok értékes pontot hoztak haza. Mezőkovácsháza otthonában nagy fölénnyel, gólzáporral győzött Végegy­háza csapata ellen. A bajnokság negyedik esélyese, a Bcs. VTSK Békésen vereséget szenvedett. A lelkesen játszó Spartakusz némi szerencsének, vala­mint egy jó adag „bírói jóakaratnak” köszönheti győzelmét. A döntetlen igazságosabb eredmény lett volna. Sarkadon régen láttak már olyan ira- mos, érdekes mérkőzést, mint vasárnap. Gyoménak ezúttal nem ment úgy a játék, mint máskor. A Kinizsi ezzel a győzelmével egy hellyel feljebb ke­rült a táblázaton. A bajnokságnak van még egy titkos esélyese, mégpedig a Mezőhegyesi MEDOSZ, amely legutóbb váratlanul Medgyesegyházán győzött, és ezzel fel­zárkózott ismét az élmezőnyhöz. Battonyán nagyszerű játékkal rukkolt ki a kiesés ellen küzdő Csorvás együttese. A kiesési rangadó gól nélkül végző­dött Kondoroson. Kunágota szempontjából hízelgő eredmény ugyan a Kon­doroson elért döntetlen, de ez a helyzetén már egy cseppet sem változtat. Békésszentandrás most is hű maradt önmagához, biztosan győzte le a tar­talék MSE csapatát. Békési Spartakusz—Bcs. VTSK 1:0 (0:0) Békés, 1200 néző. V: Puskás. Békés: Jenei — 'Balogh, Fehér, Acs — L. Szabó, Arató — Beliczai, Tuska, Pi'kó, Szabó II., Mészáros. Ei.Soós Já­VTSK: Geszti — Félix, Kubik, Plu- hár — Mázán, Novak — Kriskó, Bó­/ m ■p iné esik, Bánki, Kovács, Dobó. A kiesés elleni harc, illetve a baj- ki remények miatt idegesen kezdett indkét csapat. Döntő fölény egyik oldalon sem bontakozott ki, mivel ■megerősített védelmek mellett a csa­társorok rtem tudták tartani a labdát. Rossz húzásnak bizonyult a VTSK ré­széről Bánki teljes hátravonása, mert így csak légüres térben mozgott. Az első félidő eredménytelensége után a második 45 percben újult erő­vel rohamozott minőikét csapat, és az átcsoportosított hazai csatársor, Tuska lett a középcsatár, a «1. percben eldön­tötte a mérkőzés"A jobboldali­ról beívelt szabadrúgást a szemfüles Tuska'' csúsztatott -fejessel a hálóba küldte. Utána Bánki is előre ment, de a hazai védelem remekelt, így nem sikerült a VTSK-nak az egyenlítés. Jók: Jenei, Arató, Balogh, Szabó II., Illetve: Kubik, Pluhár, Bánki, Bócsik. Mezőhegyes! MEDOSZ—Medgyes­egyháza 3:2 (2:0) ft Medgyesegyiháza, 500 néző. v: Kun V Zs. Mezőhegyesi MEDOSZ: Balogh — Po- kzsonyi, Zomborácz. Palhtdi — Vigh, W Lonovics — Kovács, Madácsí. Borsos, Rizsányi, Keresztes. B,: Szabó János. Medgyesegyháza: Kecskés — Erdős, Orvos, Varga I. — Pete, Holecz II. — Varga n„ Plástylk, Bancsik, Tóth, Ho­lecz I. E.: Sípos András. Első félidei játékával a 2:0-ra veze­tő Mezőhegyesi MEDOSZ bebiztosítot­ta a győzelmét. A második félidőben Medgyesegyháza egyenlő ellenfélnek bizonyult ugyan, de a lelkesen véde­kező vendégek minden akciót idejében szereltek. Sőt a 75. percben a hazai védők, amikor is lesre vártak, a já­tékvezető azonban nem vette figyelem­be a partjelző Intését, a harmadik gólt is berúgták. A második félidőben mu­tatott játék alapján a döntetlen ered­mény igazságosabb lett volna. Jók: Madácsi, Borsos, Keresztes, Rizsányi, illetve: Kecskés, Pete, Ho­lecz I, Mezőhegyesi Kinizsi—Bcs. MÁV 1:1 (1:0) Mezőhegyes, 000 néző. V.: Domokos. Kinizsi: Argyelán — Kemény, Otrok, Árvái — P&zsár, Lukács — Fejes, Nyá­ri, Reinholcz, Varga, Mezei. E.: Dett- rieh Jenő. Bcs. MÁV: Unyatinszki — Volent, Simon, Pécsi — Moravszki, Marik — Csicsely, Simon, Gazsó, Belanka, Ko­vács. E.: Andó Tamás. A MÁV kezdte a játékot az enyhe szél éllen, a szép támadások egymás­után veszélyeztették a Kinizsi kapuját. A helyiek nehezem találtak magukra, de a 7. percben mégis megszerezték a vezetést. Mezei kapta a labdát, rövid adogatás után visszakerült hozzá, a MAV-védők nem tudták feltartani, és 7 méterről a jobb sarokba lőtt. A gól után erősített a MÁV, helycserés tá­madásaik többször megzavarták a Ki­nizsi védelmét, de Csicsely közeli lö­vése, Belanka szép fejese elkerülte a kaput. A MÁV sikertelen támadásai után a Kinizsi vette át a játék Irányí­tását, több nagy helyzete is adódott, de ezek kihasználatlanul maradtak. Nagy irammal kezdődött a második félidő is. A Kinizsi került fölénybe, és ekkor úgy nézett ki, hogy gólokkal nyernek a helyiek, de Nyári két nagy helyzetben is mellé lőtt. A második félidő közepétől a játékvezető fordított ítéletei miatt, amelyek a helyieket sújtották, ellaposodott, eldurvult a já­ték. A Kinizsi fölénye ellenére a 72. percben vára liánul kiegyenlített a A mezőgazdasági lakosság figyelmébe! A mezőgazdasági lakosság 1961. évi általános jövedelemadó II. negyedéves részletének be­fizetése 1961. április 1-én esedékessé vált Mindenkinek saját érdeke, hogy adóját legkésőbb a kamatmentes fizetési határnapig, 1961 május 16-ig rendezze, mert a* addig ki nem fizetett adórészlet után — visszamenőleg április hó 1-től kezdve 3 ezre­lékes adópótlékot számítanak fel pénzügyi szerveink Megyei Tanács VB Pénzügyi Osztálya 212 MÁV, Csicsely lesgyanús helyzetből ki­ugrott, és a kifutó kapus mellett a ka­puba gurítot. Az eredmény ezután már nem változott. A játékvezető Mezeit kiállította. Jók: Kemény, Mezei, Fejes, illetve: Unyatinsziki, Mariik, Gazsó. Mezőkovácsházi Petőfi —Végegyháza 9:0 (2:0) Mezőkovácsháza, 600 néző. V: Bara­nyai. Mezőkovácsháza: Budácsik — Sás, Gyuris, Juhász — Kertmegi, Batke — Tóth I., Gajdos, Bányik I., Kálmán, i Tóth H. E: Perlaki Pál. Végegyháza: Auguszt — Vanyó, Pa- sek I., Loss I. — Paulik, Loss II. — Szántó, Szemán, Petró, Engelhardt, Bognár. E: Arnóczki József. A hazai csapat fölényében telt el az első félidő. A sorozatos támadásokat a vendégcsapat védelme a mérkőzés elején jól állította, de a 16. percben, Tóth II., a 25. percben Bányik góljá­val a hazai együttes már 2:0-ra veze­tett. A hátralévő időben továbbra is a helyi csatársor támadott, de a vendég­csapat jól védekezett. A második félidőben a sérült Au­guszt helyett Pauláik védett. Tíz em­berrel és pótkapussal a vendégcsapat — bár tíz percig állandóan támadott — nem tudta az eredményt tartani. Visszaesett, és így a helyi csapat köny-1 nyen győzött. Góllövőik: Bányik I. 3, Tóth H. 2, Kálmán 2, Gajdos, Tóth 1—1. Jók: Kertmegi. Bányik, Kálmán, il­letve: Loss I., Szemán, Lose II. Battonya—Csorvás 0:0 Battonya, 500 néző. V.: Geréb. Battonya: Ludvig —Balogh, Hábán, Karsai n. — Erdélyi, Szubity — Jenei, Robotka I., Karsai III., Túri 11., Karsai I; Csorvás: Hiavrán — Mrac&kó, Takács, Lestyán — Kriskó J., Kriskó P. — Ba- ráth, Bakk. Bús, Kruzsitz, Bogár. Úgy indult a mérkőzés, hogy* Batto­nya könnyen győz. A kezdésből Túri II. átjátszotta magát a védelmen, tisz­tán tette a labdát Karsai Hl-nak, de az a nagy helyzetben hibázott. A he­lyieknek később is sok helyzete akadt, de tehetetlen csatárai képtelenek voltak gólt lőni a lelkesen játszó vendégek­nek. A battonya iák egy tizenegyest is kihagytak. Jók: Szubity, Karsai II., Erdélyi, il­letve: Csorvás egész csapata dicséretet érdemel lelkes játékáért. További eredmények: Sarkadi Kinizsi—Gyomai MEDOSZ 4:1 (2:1) Békésszentandrás—Sarkadi MSE 4:1 Kondoros—Kunágota 0:0 Ifjúsági eredmények: Bcs. VTSK—Békés 3:0, Mezőhegyesi MEDOSZ—Medgyesegyháza 4:0, Mező­hegyesi Kinizsi—Bcs. MÁV 2:1, Mező­kovácsháza—Végegyháza 1:1, Sarkadi Kinizsi—Gyoma 4:2, Battonya—Csorvás 5:1* 0 megyei I. osztály állása 1. Mezőhegyese K. 24 13 9 2 54:ai 35 2. Mezőko vácsih. 24 12 10 2 64:17 34 3. Bcs. MÁV 24 14 6 4 56:25 34 4. Bcs. VTSK 24 12 9 3 50:23 33 5. Mezőh. MED. 24 11 9 4 51:30 31 6. Bókéss zenit. 24 10 8 6 42:29 28 7, Gyoma 24 11 6 7 49:37 26 8. Sarkadi Kinizsi 24 10 6 8 46:40 26 9. Battonya 24 10 6 8 24:27 26 10. Békés 24 8 6 10 40:4il 22 11. Medgyesegyh, 24 7 8 9 34:44 22 12. Végegyháza 24 9 4 11 35:53 22 13. Csorvás 24 6 6 12 34:41 18 14. Sarkadi MSE 24 6 5 13 38:56 17 15. Kunágota 24 1 3 20 18:77 5 16. Kondoros 24 (* 3 21 7:79 3 OLIMPIAI ÉS VILÁGBAJNOK VlVÓ OROSHÁZÁN Az Orosházi Spartakusz vívósaakosz- tádyánaik meghívására május 7-én, va­sárnap délután 4 órakor Orosházán, a Petőfi művelődési ház színháztermé­ben Kárpáti Rudolf olimpiai vívó vi­lágbajnok olimpiai beszámolót tart ere­deti római magnetofon-íélvételekkel. 'hegyen a — Magyar film — Míg a felnőtt mozilátogató a külön­féle nemzetiségű és legváltozatosabb műfajú filmek közt válogathat, addig több helyről hangzott el a panasz, hogy az ifjúság részére kevés a meg­felelő film. És ez valóban így is van. Ezért üdvözöljük kölömös örömmel á Négyen az árban című új magyar fil­met, amelynek kalandos, izgalmas tör­ténete minden korosztályú fiatalnak szórakozást, élményt .nyújt. Örsi Fe­renc forgatókönyvéből, Révész György jól pergő, fordulatos rendezésében ké­szült a film, amelynek érdekfeszítően izgalmas cselekménye az első filmkoc­kától az utolsóig magával ragadja a nézőt. A történet 1956 márciusában játszó­dik, amikor a Duna jeges, pusztító ár­ja több várost, községet elborított. Fő­szereplői gyereikjeik, négy úttörő, három fiú és egy leányka. Az ő kalandos megmenekülésüknek történetéről szód a film. Már az első jelenetek, a höm­pölygő ár, az összedőlt házsorok, a menekülők karavánja feszültséget te­remtenek és a rendező érdeme, hogy ezt a feszültséget mindvégig megtart­ja. Az Árvízvédelmi Bizottság elrendeli az árterület teljes kiürítését, és midőn jelentést kapnak, hogy egyetlen em­ber sincs a veszélyeztetett területen; a jégtorlaszok szétverésére elrendelik a bombázók bevetését. A repülők már támadásra készülnek, mikor a raj ve­zetője egy kis sziget magaslatán négy integető gyereket pillant meg. Ha le­oldják terhüket, a gyerekek élete fo­rog veszélyben, ha pedig nem sem­misítik meg a jég torlaszokat, újabb tízezrek életét fenyegeti a víz. Helikop­terrel, majd rohamcsonakkal kísérlik meg a megmentésüket, de az orkán­szerű szélvész lehetetlenné tesz minden akciót. Közben az ár egyre nő, az út­törők maguk-e&zkabálta tutajon mene­külnek. A sodródó jégtáblák összezúz­zák a gyenge alkotmányt, s a gyere­keknek csak az utolsó pillanatban sikerüli egy hídroncs pillérére feljut­niuk. Itt egyelőre biztonságban van­nak. A repülők, a gyerekekre való te­kintettel vállalják az életveszélyes, de biztos találati lehetőséget nyújtó zu­hanó bombázást. Megindul a jég, es rohamcsónákom kimentik a sok vi­szontagságot átélt gyerekeket. Rádió- és televízió műsor PÉNTEK, 1961. MÁJUS 5. KOSSUTH RADIO: 8.10 Juanita csók­ja. 9.15 Kamarazene. 9.50 Berzsenyi Dá­niel verseiből. 10.00 Hírek. 10.10 Napi­renden . . . 10.15 Májusi körtánc. 10.59 Lotió-ereUmények. 11.00 Esetem a la­kattal. 11.15 Zenekari muzsika.' 12.00 Hírek. 12.15 Könnyű zene délidőben. 13.00 Kiskunhalom. 13.20 Madarász Ka­talin és Bojtor Imre énekel, a Magyar Rádió népi zenekara játszik. 13.45 Gaz­daszemmel a nagyvilág mezőgazdasá­gáról. 14.00 A Magyar Rádió énekkara énekel. 14.15 Tarka tudomány. 14.35 Bo­csánat.. . 15.00 Hírek. 15.10 Ábécé­dé... 15.30 Beszélgetés Chilében járt fiatalokkal. 15.50 Szív küldi . . . 16.25 Délutáni beszélgetés. 16.40 A Budapesti Koncert fúvószenekar kisegyüttese ját­szik. 17.00 Hírek. 17.15 ötórai tea. 17.45 Rádióiskola. 18.45 Ifj. Magyari Imre népi zenekara játszik, Zala Tóth Erzsé­bet énekel. 19.05 Gál Anti és a töb­biek . .. 19.20 Könnyű zene Hamburg­ból. 19.54 Jó éjszakát, gyerekek! 20.00 Esti krónika. 20.25 Hét pofon. 21.25 Be­mutatjuk Brigit Nilson énekesnőt. 22.00 Hírek. 22.20 Tánczene. 23.15 Néhány bu­kás története. 23.40 Éji zene. 24.00 Hí­rek. 0.30 Himnusz. PETŐFI RADIO: 8.00 Hírek. 14.15 Tör­ténelmi operákból. 14.45 Szerelmi ál­mok. 15.00 Operettmuzsika. 15.50 Fe­gyelmezetlen gépjárművezetők nyomá­ban. 16.00 Hírek. 16.05 Zenekari muzsi­ka. 16.50 1000 szó németül. 17.00 Tánc­zene. 17.15 Látogató a szomszédságban. 17.35 Farnadi Edit zongorázik. 18.00 Hí­rek. 18.05 Hangszerek parádéja. 18.45 BÉKÉS MEGYEI NÉPÜJSAG Az MSZMP megyei bizottsága és a megyei tanács lapja. Felelős szerkesztő: Cserei Pál Szerkesztőség: Békéscsaba, Szabadság tér 19., III. em. Telefon: 21—96, 22—96. Kiadja a Békés megyei Lapkiadó Vállalat, Békéscsaba, Szt. István tér 3. Felelős kiadó: Lehoczky Mihály. Telefon: 10—21. Békés megyei Nyomdaipari Vállalat Békéscsaba. Felelős nyomdavezető: Kendra György Terjeszti a Magyar Posta. Előfizethető a postahivataloknál és a kézbesítőknél. Mi lesz veled, orrszarvú? 19.00 Hírek. 19.05 Lakmé. 19.45 Sporthíradó. 20.00 Heti hangversenykalauz. 20.40 Falu­rádió. 21.00 Hírek. 21. LO Közvetítés az Erkel Színházból: Részletek a Bjelo- rusz Állami Népi Ének- és Táncegyüt­tes hangversenyéből. 21.40 A Vasa« együttesek zenei fesztiváljának mér­lege. 22.00 Zenekari hangverseny. 23.06 Hírek. 23.15 Műsorzárás. TELEVÍZIÓ: Adásszünet. BRIGÁD MOZI, Békéscsaba. Május 4—7: Halálkanyar. K. h: fél 6, fel 8, v: fél 4, fél 6, fél 8. SZABADSÁG MOZI, Békéscsaba* Május 4—10: Négyen az árban. K. h: 6, 8, v: 4, 6, 8. A Szabadság és a Brigád moziban minden kedden és pénteken délelőtt 11—1-ig elővételi pénztár, TERV MOZI, Békéscsaba. Május 4— 7: Isten után az első. K. h: fél 6, fél 8, v: fél 4, fél 6, fél 8. SZABADSÁG MOZI, Gyoma. Májú* 5— 7: A szép Lurette. K. h: 8, v: 4, 6, 8. PARTIZÁN MOZI, Orosháza. Májú« 5—-6: Akiket a pacsirta elkísér. K. h: 6, 8, v: 4, 6, 8.* BÉKE MOZI, Orosháza. Májua 4—ft: Tisztes úriház. K. h: fél 6, fél 8, v: fél 4, fél 6, fél 8. PETŐFI MOZI, Gyula. Május 4— 9: Alba Regia. K. h: 6. 8, v: 4, 6, 8. ERKEL MOZI, Gyula. Május 5— 6: A megfelelő ember. K. h: fél 6, fél 8, v: fél 4, fél 6, féd 8. VÖRÖS OKTOBER MOZI, Mezöko- vácsháza. Május 5—7: A bíró. K. h: 3, v: 4, 6, 8. PETŐFI MOZI, Sarkad. Május 5—7: A kolostor titka. K. h: 8, v: 4, 6, 8. BÁSTYA MOZI, Békés.. Május 4—7: Wártenné mestersége. K. h: 6, 8, v: 4, 6, 8. TÁNCSICS MOZI, Szarvas. Május 4— 7: Próbaút. K. h: 6. 8, v: 4, 6, 8. ADY MOZI, Szeghalom. Május 5— 7: Kenyér, szerelem. Andalúzia. K. h: 8, v: 4, 6, 8*