Békés Megyei Népújság, 1961. április (16. évfolyam, 78-101. szám)

1961-04-25 / 96. szám

tusi. április 25.. kedd nérújsAg 5 SPORT«SPORT«SPORT Szegeden Békéscsaba nyerte az Építők rangadóját, Jászberényben gólrekord született, és még néhány meglepetés az NB lll-ban Vasárnap jó labdarúgó-időben több meglepetés akadt az NB Ill-ban. A legnagyobb meglepetés Szegeden született. A kiesési zónában lévő Bcs. Építők megérdemelten győztek a bajnokság élén álló Szegedi Építők ellen. A csabai szurkolók közül senki sem gondolt arra, hogy az Építők győznek. Sokáig csak azok hitték el ezt az eredményt, akik saját szemükkel látták. Ha a csabai Építők a bajnokság indulásától kezdve így játszanak, megdön­gethették volna az NB H. kapuját. A Jászberényi Lehel okozta a második meglepetést. Ezúttal 10 gólt lőttek a vásárhelyiek hálójába. Gyenge, ala­csony színvonalú mérkőzést hozott a Békéscsabai Agyagipar—Makói Vasas, Szarvasi SC—Martfűi SE találkozó. Mind a két helyen a vendégcsapat állt közelebb a győzelemhez. Szolnokon vezetéshez jutott a Gyulai MEDOSZ, de azután nem tudta megtartani előnyét. Szolnok némi szerencsével győzött, a döntetlen igazságosabb lett volna. Csongrád ismét igazolta jó képességét, s ezúttal a Szegedi Spartakuszt győzte le. Kiskunfélegyházán vasárnap nagy nap volt, hiszen a tavaszi idény első góljának és első pontjának tapsolhattak a lelkes szurkolók. Kecs­keméten sokáig kétes volt a hazai győzelem, hiszen a Kinizsi egy 11-est ki­hagyott. Bcs. Építők —-Szegedi Építők 1:0 (0:0) Szeged, 600 néző, v.: Rozsnyai. Békéscsaba: Krátki — Szarvas. Fo- pol, Farkas — Frankó. Rieger Mik- lya, Madarász, Szabó, Sípos, Balogh. Edző: Fülöp László. Szeged: Palotai — Veréb. Blaha. Ene- sey — Bóka dr., Bezsenyi — Zovics, Óvári, Sólymos, Tanács, Hegedűs. Ed­• ző: Emődi Rezső. h A hazaiak széllel szemben kezdtek. Már a mérkőzés elején látható volt, hogy a csabaiak főleg védekezésre rendezkedtek be, s Tanács semlegesí­tésére Baloghot állították be, aki a feladatát jól látta ed. A 4. percben Solymosi beadását Óvári alig fejelte a léc fölé. Az első negyedóra végén Ma­darásznak volt gólszerzési alkalma, de Palotai hárítani tudott. Ismét szegedi roham következett, de a csabai véde­lem Popollal az élen mindent hárított. A 26. percben a kitűnően játszó Popol a fejen megsérült, de három percnyi ápolás után tovább játszott. Szünet után a széllel szemben ját­szó vendégek lapos, gyors, erős ado­gatásokkal építették támadásaikat. Az 50. percben Szabó átverekedte magát a védőkön, de a kifutó Palotai menteni tudott. Két perc múlva Tanács—Óvári összjátéka után Óvári rálőtte a labdát, de az a kapufától visszapattant. A 72. • percben utánrúgásért Baloghot kiállí- ották. A tíz főre apadt csabaiak nagy lelkesedéssel még fokozni tudták az iramot, és gyors támadásokat vezettek a szegedi kapura. A 85. percben Bla­ha és Enesey egyszerre futottak egy hosszú, előrevágott labdára, de elvé­tették, a gyors és szemfüles Miklya megszerezte a labdát és egyedül tört a kapura. A kifutó Palotait kicselezte, majd rálőtte a labdát, ami a léctől visszapattant elébe, s most már nem hibázott. Az utolsó percekben a csa­baiak jól tartották a labdát. Jók: Popol (mezőny legjobbja). Far­kas, Sípos, Szabó, Krátki, illetve Bóka, Bezsenyi. Bcs. Agyagipar — Makói Vasas 0:0 Békéscsaba, 1200 néző. V.: Horváth. Agyagipar: Vandlik I. — Horváth, Vári, Makram — Milecz, Román n. — Pataj, Ledzényi TI., Geren deli, Mitykó, Krcsmarik. Edző: Veiner Pál. mentse góltól a kapuját. Jók: Vandlik I., Vári, Makran, Horváth, illetve Var­ga, Dobozy, Kádár, Marcika. Szarvasi SC — Martfűi SE 0:0 Szarvas, 1800 néző, v.: Bokor. Szarvas: Kondacs — Bobvos, Szító, Burázs — Patkós, Lajtos — Antal, Já­ró, Kerekes H., Szalontai, Nádas. MSE: Csendes — Sagát, Seres, Gu­lyás — Sütő. Szűcs — Debreceni, Me­zőteleki, Mészáros, Molnár, Nagy. Már a mérkőzés első percében sok hibával kezdtek a csapatok. A további játékidőben sem tudtak jó támadást vezetni a csatárok. Különösen a mart­fűi játékosok hagytak ki sok gólhely­zetet. A szarvasiak védelme ebben a játékrészben remekelt. Szünet után sem változott a játék képe. Végig csap­kodó, alacsony színvonalú játék folyt a pályán. Jók: Szító (a mezőny legjobbja), Bu­rázs, Kerekes II., illetve Seres, Mező­teleki.. Mészáros. Kecskeméti TE — Orosházi Kinizsi 1:0 (0:0) Kecskemét, 2500 néző. V: Stark. Kecskemét: Nyári — Fekete, Bitó, Szikszay — Mészáros, Vass — Berta, Dezsőffy III., Szabó, Berta, Zubek. Ed­ző: Hauser Jenő. Kinizsi: Jandzsó — Perjés!, Békési, Fiam — Szabó, Dudás — Kojnok, Kol­lár, Raoskó, Túri, Gora. Edző: Glózik Pál. Változatos, gyom játékkal indult a mérkőzés. A 7. percben Kollárt a kapu előtt felvágták. A megítélt ia-eenek Perjési futott neki, de a gyengén he­lyezett lövését Nyári nagyszerű érzék­kel kiöklözte. A hideg zuhanyként jött esemény után sokáig csak a két 16-os között folyt a játék. A 39. percben egy gólba tartó labdát Nyári fejével hárí­tott. Szünet után az orosháziak rohama következett. De a meddő támadás után feljött a KTE is. Az 57. percben Vass jól szöktette Dezsőifyt, aki megszerezte a győzelmet jelentő gólt. Ezután feljött a Kinizsi is, de erdményt már nem tudtak elérni. Jók: Nyári (a mezőny legjobbja), Vass, Szabó, Dezsőffy III., illetve Jandzsó, Fiam, Kollár, Túri. de pár perc múlva Himmer II. ki­egyenlített. Szünet után veszélyesebben támad­tak a hazaiak. De Wildisch lövését Vidó nagy bravúrral védte. A 85. percben Papp a hálóba fejelte a győztes gólt. A játék alapján a döntetlen igazságo­sabb erdméiny lett volna. Jók: Török, Danka, Pallai, illetve Petrovszld, Himmer I., Gúti. Kiskunfélegyházi Építők — Törökszentmiklósi Fáklya 1:1 (0:0) Kiskunfélegyháza, 700 néző, v: Já­rási. K. Építők: Almási — Bense, Cserkó, Parádi I. — Jókai. Vereb — Papdi, Hevér, Csenki, Makad, Parádi II. Fáklya: Barta — Fábián, Szecsey, Kristov — Búzás, Papp — Karakas. Szőke, Muszka, Szakáll, Horváth. Tapogatódzó játékkal indult a mér­kőzés. Az első negyedóra eltelte után sem javult a játék. Tervszerűtlen tá­madás, meddő játék jellemezte az el­ső félidőt. Fordulás után élénkült a játék. Az 53. percben szögletből Cserkó megsze­rezte a vezetést. A csapat idei első góljának nem sokáig örülhettek a szur­kolók, mert egy túl szigorú 11-esből Szecsei kigyeniitett. A hátralévő idő­ben ismét csapkodó lett a játék. Jók: Bense, Cserkó (a mezőny legjobbja), Makai, illetve Fábián, Szecsei, Szőke. Jászberényi Lehel •— Hmvásárhelyi MEDOSZ 10:2 (5:1) Jászberény, 1800 néző, v; Kosnyoczki. A helybeli NB Il-es találkozó előtt lejátszott mérkőzésen meglepően jól kezdett a Lehel. A gyors, eredményes támadásaik teljesen megzavarták a vendégeket. A hazaiak már az első negyedórában behozhatatlan előnyre tettek szert. Szünet után régen látott, szép játé­kot mutattak a hazaiak és újabb öt góllal terhelték meg a vásárhelyiek kapuját. A vendégek nem adták fel a küzdelmet, s a mérkőzés vége felé si­kerül két góllal szépíteni. Góllövők: Nagy III. (4), Lug'ósi, Fü­löp (2—2), Józsa, Fekete, illetve Nagy.- némedi és Rozik (11-esből). Jók: Pancsics, Nagy III., Lugo6i, Fe­kete, Fülöp, illetve Bordás, Suhajda. Csongrádi Petőfi — Szegedi Spartakusz 3:1 (1:0) Csongrád. 2000 néző, v: Domokos. Enyhe széltől támogatva kezdett a Petőfi. Több veszélyes támadás végén Gál, majd Papcsik alig lőtt a kapu mellé. Negyedóra után feljött a Spar­takusz is, de rövid idő múlva ismét a Petőfi vette át a játék irányítását. A 20. percben Gát, Gál, Busa volt a labda útja és Busa éles fejese a hálóbán kö­tött ki. Vasas: Szabó — Rózsa. Varga, Dobo­zy — Kovács. Tóth — Bakofii, Kádár, Marczika, Szlovák, Práger. Edző: Pó­lyák Gyula. Lanyha mezőnyjátékkal telt el az el­ső negyedóra. Komoly gólhelyzet egyik kapunál sem adódott. Ezután az Agyag­ipar fokozta az iramot, de a támadá­saikban nem volt semmi tervszerűség. A vendégek a mezőnyben jobban ado­gattak, de kezdeményezéseik a csabai 16-osnál mindig megakadtak. Két alka­lommal kiugrottak ugyan a makói csatárok, de a rutinos Vandlik idejé­ben tudott hárítani. A félidő végén szögletrúgáshoz jutottak a csabaiak, nagy kavarodás támadt a kapu előtt, de a vendégek védelme önfeláldozóan mentett. Szünet után a Vasas kezdett jobban. Két alkalommal Vandlik tudásához egy kis szerencse is kellett, hogy meg­Szolnoki MTE — Gyulai MEDOSZ 3:2 (2:2) ­Szolnok, 1200 néző, v: Guttfreund. Szolnok: Sárkány — Csaba, Török, Zalai — Sári, Danka — Spiró, Pallai, Papp, Wiliisch, Pusztai. Edző: Rátfai József. Gyula: Vidó — Kiss, Pásztor, Pet- rovszky — Gúti, Horváth — Csűri, Himmer II., Himmer I., Fodor, Nagy II. Edző: Hadiévi József. A tartalékosán kiálló hazaiak óvato­san kezdtek. A 7. percben Himmer I. a kapufát találta el. A gyulaiak tá­madtak többet és Nagy H. megszerezte a vezetést. A gól után a 18. percben Pallai kiegyenlített. Ezután is a ha­zaiak kezdeményeztek többet és a 38. percben Pallai megszerezte a vezetést, Szünet után a balszélre kihúzódott Rózsavölgyi néhányszor veszélyeztette a hazaiak kapuját, de eredménytele­nül. Az 52. percben Kálmán mintegy 1)8 méterről leadott lövése a hálóban kötött ki. Két perc múlva Gát már 3:0- ra növelte a hazaiak előnyét. A hajrá­ban Rózsavölgyinek sikerült szépíteni az eredményen. Jók: Vikor, Gát, Vérségi, illetve Ap­ró, Jójárt, Rózsavölgyi. A miskolci Patyolat Vállalat segédművezetői beosztásba ke­res gyakorlattal rendelkező kelmefestő és vegytisztító szakmunkást, azonnali felvételire. Miskolc, Győri kapu 48—3«. 2« Megyei I. osztály eredményei: Végegyháza — Battonya 2:1 Bcs. VTSK — Kunágota 5:0 Bcs. MÁV — Mezőhegyesi MEDOSZ 4:1 Gyoma — Sarkadi MSE 7:2 Csorvás — Békésszentandrás 0:0 Sarkadi Kinizsi — Medgyesegyháza 0:0 Mezőhegyesi Kinizsi — Kondoros 7:1 Békési Spartakusz—Mezőkovácsháza 0:0 II bajnokság állása 1. Sz. Építők 23 13 5 5 43:23 31 2. Sz. Spartakusz 23 10 8 5 44:28 28 3. Kecskemét 23 11 6 6 32:23 28 4. Orosháza 23 9 10 4 29:23 28 5. SZMTE 23 11 5* 7 42:27 27 6. Csongrád 23 11 5 7 47:32 27 7. Gyula 23 10 7 6 42:30 27 8. Jászberény 23 9 6 8 48:40 27 9. HMTE 23 9 5 9 49:56 23 10. Martfű 23 9 3 11 37:45 21 11. Szarvas 23 8 4 11 35:39 20 12. Bcs. Építők 23 8 4 11 31:40 20 13. T. Fáklya 23 6 8 9 23:31 20 14. Makó 23 5 9 9 21:34 19 15. Bcs. Agyagipar 23 5 7 11 21:42 17 16. Km. Építők 23 2 4 17 16:47 8 A KTE—Bcs. Építők 0:0 állásnál fél­beszakadt mérkőzés két pontját a KTE javára írták. A labdarúgó NB I eredményei Oj pesti Dózsa—Vasas 0:0, MTK—Fe­rencváros 4:2, Tatabánya—Győr 1:0; Csepel—Bp. Honvéd 3:2, Szeged—Diós­győr 1:1. Salgótarján—Dorog 2:0. Pécs —Debrecen 3:1. A totó 17. heti eredménye 1, 1. 1. 1, x, 1, 1. 1, x, 2, 1, 1. A totó 17. játékhetén 12 találatot 22 fogadó ért .el. Nyereményük egyenként 12 ezer forint. Tizenegy találatot 9.90-en, tíz találatot pedig 5586-an értek el. Az előbbire 368 forintot, az utóbbira 86 forintot fizetnek. Haló Hz Erzsébet, a Bcs. MÁV versenyzője győzött a budapesti országos mezei futóbajnokságon Vasárnap Budapesten, a Népligetben rendezték meg az Ifjúsági és ser- dűlő futóbajnokságot. A nők serdülő versenyén Kalász Erzsébet, a Bcs. MÄV versenyzője (kb. 800 méteren)l,32,8 perces idejével biztosan nyerte a bajnokságot. Rádió* és televízió műsor SZERDA, 1961. ÁPRILIS 26. KOSSUTH RADIO: 8.10 Népdalcso­kor. 8.50 „Hív majd a hazai táj.” 9.05 Operarészletek. 10.00 Hírek. 10.10 Üttö- rő-híradó, 10.30 Napirenden... 12.00 Hí­rek. 12.15 Tánczene. 13.00 Fekete sze­mű kishúgom. 13.20 Katonadalok, ku- rucdalok, csárdások. 13.45 Válaszolunk hallgatóinknak. 14.00 Zenekari muzsi­ka. 15.00 Hírek. 15.10 Emlékezés Schön- herz Zoltánra. 15.55 Nyugtalan boldog­ság. 16.28 A szív és az értelem szput- nyikjai. 16.38 Bartók: Elmúlt időkből. 17.00 Hírek. 18.15 Szív küldi... 17.50 Gon­dolat, 18.30 Zenés utazás Romániában. 19.05 Gyári sziréna. 19.25 Figaro házas­sága. 19.54 Jó éjszakát, gyerekek! 20.00 Esti krónika. 20.25 Tánczene. 20.50 A Magyar Rádió szimfonikus zenekará­nak hangversenye a stúdióban 22.00 Hírek. 22.20 Ügetőverseny-eredmények. 22.25 Tavaszi éj... 23.40 Nyitott tenyér. 24.00 Hírek. 0.10 Éji zene. 9.30 Himnusz. PETŐFI RADIO: 8.00 Hírek. 14.15 He­gyek között... 14.40 Orosz nyelvlecke az általános iskolásoknak. 15.00 Fúvós­BÉKÉS MEGYEI NÉPÚJSÁG Az MSZMP megyei bizottsága és a megyei tanács lapja. Felelős szerkesztőt Cserei Pál ■••■rkesztőség: Békéscsaba, Józsel A. u. 4., I, em. Telefon: 22—96. Kiadja a Békés megyei Lapkiadó illalat. Békéscsaba, Szt. István tér a. Felelős kiadó: Lehőczky Mihály. Telefon: 10—at. Békés megyei Nyomdaipari Vállalat, Békéscsaba. “telős nyomdavezető: Kendra György Terjeszti a Magyar Posta. Előffeethető a postahivataloknál és • kézbesítőknél, zene. 15.25 Nótacsokor. 18.00 Hírek. 16.05 Egy csillag virraszt a népek fe­lett. 16.30 Tánczene. 17.15 Omszki ma­gyarok. 17.35 Purcell-művek. 18.00 Hí­rek. 18.05 Orvosi tanácsok. 18.10 Ope- rettkettösök. 18.35 Rádióegyetem. 19.00 Hírek. 19.05 Közvetítés a vígszínház­ból: Cyrano de Bergerac. 22.20 Kama­razene. 23.05 Hírek. 23.20 Műsorzárás. TELEVÍZIÓ: 18.00 Amatőr filmesek műsora, 18.30 Ipari mozaikok. 19.00 Közvetítés a József Attila Színházból! Bekopog a szerelem. Kb. 22.00 Hírek. 20—26: Thefese Raquin. Kezdés hétk; fél 6, fél 8, vas. fél 4, fél 6, fél 8. SZABADSÁG MOZI, Békéscsaba; Április 24—26: Papa. mama, felesé­gem meg én. K. h: 6, 8. v: 4, 6, 8. A Szabadság és a Brigád moziban minden kedden és pénteken délelöt« 11—1-ig elővételi pénztár. TERV MOZI, Békéscsaba. Április 24—26: Megbilincseltek. K. h: fél 6; fél 8, v: fél 4. fél 6. fél 8. SZABAÜSAG MOZI, Gyoma. Április 24—26: Montparnasse 19. K. h: 8, v: 4, 6, 8. bEKE MOZI, Orosháza. Április 24—26: Az áruló bankjegy. K. h: fél 6, fél 8, v: fél 4, fél 6, fél 8. PARTIZÁN MOZI, Orosháza. Ápri­lis 21—24: A kalandor. Kezdés hétk: 6, 8, vas. 4, 6, 8. PETŐFI MOZI, Gyula. Április 24—25: Napkelte előtt. K. h. 6, 8, v: 4, 6, 8. ERKEL MOZI, Gyula. Április 24—26: Rangon alul. K. h: fél 6, fél 8; v: fél 4, fél 6, féd 8. VöllOS OKTOBER MOZI. MeZŐkO- vácsháza. Április 24—26: öngól. K. h: 7, v: 3, 5, 7, » BÁSTYA MOZI. Békés. Április 20—26: Próbaút. K. h: 6, 8, v: 4, 6, 8. PETŐFI MOZI, Sarkad. Április 24—26: Dr. Fausztot elvitte az ördög. K. h: 8, v: 4, 6, 8. TÁNCSICS MOZI, Szarvas. Április 24—26: Orvos a válaszúton. K. h: 6, v: 4, 6. 8. ADY MOZI, Szeghalom. Április 24—26: Foma Gorgyejev K. h: 7, v: 3, 3, 7^