Békés Megyei Népújság, 1961. április (16. évfolyam, 78-101. szám)

1961-04-06 / 80. szám

1961. április 6., csütörtök népújsáa SPORT > SPORT * SPORT Az NB ftl-as labdarúgó-csapataink „fekete vasárnapja* Megyénk NB Ill-ban szereplő csapatai ebben a bajnoki idényben még nem szerepeltek ilyen gyengén. Ehhez még hozzájárul a Békéscsabai Épí­tők—Kecskeméti TE mérkőzésnek a 82. percben való félbeszakadása. Békés­csabán 3000 néző előtt az Építők valamenyi játékosa nagy akarással, de kevés tervszerűséggel játszott. Az eredménytelen küzdelem után a mérkőzés befejezése előtt kilenc perccel a hálóba került a lab­da. A gólt az egyébként kifogástalanul működő játékvezető nem adta meg, mivel a partjelző lest intett. Ezután a játékvezető szerint valaki megdobta a partjelzőt, amiért a szabályok szerint lefújták a mérkőzést. Orosházán a két bajnokjelölt osztozkodott a pontokon. Mindkét csapat közel állt a győ­zelemhez. A Békéscsabai Agyagipar tartalékosán utazott Szegedre és csúfos vereséggel tért haza. A Szarvasi SC is idegenben játszott és egy pillanatra sem tudta kétessé tenni az SZMT győzelmét. A forduló legnagyobb megle­petése a Gyulai MEDOSZ otthoni veresége. A Jászberényi Lehel csapata ezúttal is remekelt. A Hódmezővásárhelyi MEDOSZ győzelmére sem szá­mított senki. Martfű feltűnően gyengén és erőtlenül játszott. Csongrád a gyenge játékával is biztosan győzött a Kiskunfélegyházi Építők megfiatalí­tott csapata ellen. Törökszentmiklóson nagyon küzdött a Makói Vasas, de nem volt szerencséje. A Fáklya győzelme kissé hízelgő. Bcs. Építők — Kecskeméti TE 0:0 Békéscsaba, 3000 néző. V.: Rékási. ÉPfTÖK: Krátki — Szarvas,. Popol, Farkas — Frankó, Lonovics — Pécsi, Madarász, Szabó, Sípos, Ondrik. E.: Fülöp László. KECSKEMÉT: Nyári — Fekete, Bi­tó, Nagy — Almási, Vass — Kúszó, Dezsőffy — Szabó, Szikszay, Zubek. E.: Hauser Jenő. Nappal szemben kezdett a hazai csa­pat: Változatos, gyors támadások gör­dültek végig a -pályán. Az 5. percben Ondrik lövése a jobb felsősarok fe­lett süvített ei. Ezután Dezsőffy ug­rott ki, de a kifutó Krátki mellett a ka-pu mellé gurította a labdát. Negyed­órái játék után az Építők mezőnyfö­lényt harcoltak ki. A sokat ígérő tá­madásaikat azonban a jól helyezke­dő vendégek védelme idejében tudta meghiúsítani. A 23. percben ismét ve­szélybe került a kecskeméti kapu. Egy kavarodásnál Ondrik éles lövése a bal icapufa mellett hagyta el a játék- tetetV^Pár perc múlva Szabó elfutott a hazái védők mellett, de a kifutó Krát- kinak lábbal sikerült mentenie. Ez­után is nagy lelkesedéssel küzdöttek az Építők, de. a támadásaik. sorra el­akadtak a 16-osnál. A 43. percben a psabai Szabó került gólhelyzetbe, de elesett; | Szünet után a nappal szemben ját- Pszó vendégcsapat védelemre rendez­kedett be. Az Építők nagy hajrát vág­tak ki. Pécsi beadásszerű lövése a felső léctől vágódott vissza és Fekete az utolsó pillanatban tisztázott Ondrik elől. A KTE ritkán, de annál veszélye­sebben támadott. Egy alkalomkor Zu­bek lövése alig kerülte el a kaput. A meddő hazai mezőnyfölény idegesítet­te a játékosokat. A 82. percben végre megszületett az első gól. Egy kapu előtti kavarodásnál Szabóhoz került a labda, aki kapásból a léc alá, lőtt. A játékvezető középre mutatott, de a partjelző felemelte Lászlóját. A játék­vezető kifutott a partjelzőhöz, s utá­na állítólag les miatt visszavonta az előbbi ítéletét. Ezután állt a játék, mert az Építők játékosai reklamáltak. Rövid vita után a játékvezető lefújta a mérkőzést, mert közben állítólag valaki kővel megdobta a partjelzőt. Szegedi Spartakusz — Bcs. Agyagipar 5:0 (2:0) Szeged, 800 néző, vezette: Kálmán. SZEGED: Kollár — Sándor, Apró, Rózsavölgyi — Jójárt, Csóti — Kiss, Somogyfalvi, Balek, Báló, Kószó. Ed­ző: Pólyák József. ACYAGIFAR: Vandlik III. — Hor­váth, Vári, Mokran — Román III., Led- zényi I. — Pataj, Doma, Román I., Mitykó, Paulő. Edző: Weiner Pál. Változaitos, élénk irammal kezdődött a mérkőzés. Már a játék elején mind­két kapu többször veszélybe került. A 10. percben Balek megszerezte csapa­tának a vezetést. A gól után még na­gyobb iramú lett a játék. Az Agyag- iparnak töbszór akadt a kiegyenflítésre alkalma, de a csatárai a kapu előtt késlekedtek. A 38. percben Báló to­vább növelte az előnyt. Szünet után som esett a játék irama. A4 37. percben Bálo. négy perc múlva Balek góljával végleg eldőlt a mérkő­zés sorsa. A 80. percben Báló újabb gólt rúgott. A 82. percben az Agyag­ipar védelme szábái y tatamii szerelt a büntető területem belül, a megítélt ti­zenegyest a szegediek a kapus kezébe lőtték. A mezőnyjáték alapján az ered­mény túlzott. Jók: Apró, Rózsavölgyi, Balek, il­letve Mokran, Ledzén-yi. Jászberényi Lehel — Gyulai MEDOSZ 2:0 (0:0) Gyula, 2000 néző, v: Dukál. LEHEL: Szekeres —* Fortifína, Pan- csics, Fehér — Jozsa. Nagy I. — Fü­löp, Fekete, Nagy HI., Ficek, Lugosi. Edző: Kollár Ferenc. MEDOSZ: Vidó — Kiss, Pásztor, Pet- rovszki — Gúti II., Horváth — Csűri, Himmer II., Himmer I., Gyetvai, Nagy I. Edző: Hadrévi József. Csapkodó játékkal indult a mérkő­zés A vendégcsapat szorosan védelke- zeu> >á& . nagy erőbedobással. rombolták ■szét a kibontakozó hazai támadásokat. Hiába volt a gyulaiak nagy mezőny- fölénye, eredményt nem tudtak elérni. A Lehel csatárai ritkám próbálkoztak és • bizony néhányszor megka/varták a kissé lassan mozgó gyulai védelmet. Szünet után a vendégcsapat is töb­bet kezdeményezett. A 08. percben 11- eshez jutott a vendégcsapat, amit Fe­hér értékesített. A gól után ismét csap­kodó lett a játék és a 83. percben Fe­kete góljával biztosította a győzelmet. A 1'1-es túl szigorú ítélet volt. Jók: A vendégcsapat minden egyes tagja' dicséretet erdemel, illetve Pet- rovßzki. Szolnoki MTE — Szarvasi SC 2:0 (2:0) Szolnok, 1000 néző, v: ü-ngi. SZOLNOK: Sárkány — Tóvizi, Tö­rök, Zalai — Csaba, Danka — Szpiró. Páriái, Papp, Willisch, Cs. Farkas. Ed­ző: Rátíai József. SZARVAS: Kondacs — Janurrk, Se­bő, Szító — Patkós, Szalontai — Antal, Járó, Kerekes II., Bodnár, Burázs. Nagy lendülettel kezdtek a szolno­kiak és a második percben megszerez­ték a vezetést, Cs. Farkas volt ered- mémj'es. Két perc múlva Páriái került gólhelyzetbe, de csúnyán a kapu mel­lé lőtt. A 9. percben egy formás hazai támadást Cs. Farkas góllal fejezett be. Ezután nagy mezőny fölényben játszot­tak a hazaiak, de az ismételt támadá­saikat most már biztosan hárították a vendégek. Szünet után sem változott a játék képe. Az 59. percben Páriái lövését Kondacs csak nagy bravúrral tudta védeni. A hajrában ismét rohamozott az SZMTE, de eredményt már nem tudtak elérni. Jók: Sárkány, Török, Danka, illetve Sebő, Járó, Kerekes H. Orosházi Kinizsi — Szegedi Építők 0:0 Orosháza, 2500 néző, v: Hegyes!. OROSHÁZA: Jandzsó — Perjési, Bé­kési, Fiam — Szabó, Dudás — Csömör, Rozsnyai, Bertha, Túri, Gera. Edző: Glózik Pál. SZEGED: Palotai — Vereb, Blaha. Enesey — óvári. Bóka dr. — Zovics, Solymosi, Bezsenyi, Hegedűs, Tanács. Edző: Emödi Rezső. Már a mérkőzés első perceiben érez­ni lehetett,. hogy nagy tétre megy a játék. Erős iramú, változatos játék alakult ki, de mindkét csapat védelme biztosam tisztázott. Az első Kinizsi-tá­madást a szegedi védők csak az alap­vonalom kívülre tudták hárítaná. Az 5. percben Óvári, majd a 10. percben Solymosi lőtt kapura. Egy ellentáma­dás során Csömör jó helyzetben az 5- ösről visszaguritotta a labdát s oda lett a kínálkozó alkalom. A technikásabb szegedi csatárok szépen kombinálták, de a Kinizsi védelme mindig idejében tudott közbelépni. A mérkőzés leg­nagyobb helyzetét Rozsnyai a 30. perc­ben kihagyta, közelről a kapu fölé lőtt. Szünet után sem esett a játék irama. Az 50. percben Bertha hatalmas lövése a kapufán csattant. Pár perc múlva egy támadásnál viszont az orosházi ka­pufa mentett. Nagy hajrát vágott ki a helyi csapat és Túri lövését Palotai csak nagy bravúrral tudta menteni. Ezután Zovics elfutott a labdával, de Jandzsó jó érzékkel mentett. A mér­kőzés vége felé a szegediek egy ér­vénytelen és az orosháziak egy lesgólt rúgtak. Változatos játékkal ért véget a mérkőzés. Jók: Perjési. Túri, Dudás, illetve Pa­lotai, Blaha, Solymosi. Törökszentmiklósi Fáklya — Makói Vasas 1:0 (1:0) Törökszemtmdklós, 1000 néző, v: Homti. FÁKLYA: Barta — Szecsei, Feny­vesi, Fábián — Papp, Szakáll — Kris- tov, Karakas, Muszka, Szőke, Horváth. Edző: Szebeni József* —VASAS: -Szabó Rózsa, Varga, Do- bozy — Maiina, Szél r~ Tóth, Kovács, Marcika, Szlovák, Rákóczy. Edző: Pó­lyák Gyula. Tapogatódzó játékkal indult a mér­kőzés. A hazaiak fokozatosan lendül­tek támadásba. A 9. percben Szakáll elfutott a szélen, jól ívelte be a labdát és a lassan kimozduUló kapus mellett Kristov a hálóba talált. A gól után váltakozó játék alakult ki. A Fáklya ismét mezőnyfölényt harcolt ki, de a vendégcsapat védelme jól tömörült. Szünet után a Vasas kezdeményezett többet, de a sok támadásból csak egy kapufát tudtak elérni. Az utolsó fél­órában alacsony színvonalú, gyenge játék folyt. A döntetlen eredmény igazságosabb lett volna. Jók: Szecsei, Fábián, Muszka, illetve Tóth, Marcika, Dobozi. Csongrádi Petőfi — Kiskunfélegyháza 2:0 (1:0) Csongrád. 2000 néző, v: Simon. CSONGRÁD: Kálmán — Borda, Gát, Bánfi — Vikor, Vérségi — Puskás, Gál, Palásti, Papcsik, Busa. Edző: Szilasi Vilmos. ÉPÍTŐK: Révész — Bencze, Cserkó, Parádi I. — Jókai, Vereb — Papdi, He­vés, Csenki, Makai, Parádi II. Edző: Szabó Ferenc. Tartalék kapussal, nappal szemben kezdett a helyi csapat. A 10. percben Gál átadásából Palásti megszerezte a vezetést. Ezután a hazai csapat nagy mezőnyfölényben játszott, de újabb gólt ebben a félidőben már nem tud­tak elérni. Fordulás után sem változott sokat a játék képe. Ismét a hazaiak irányítot­ták a játékot. Az 50. percben Papcsik növelte a hazaiak előnyét. A Csong­rádi Petőfi az idei leggyengébb játé­kával is biztosan tudott győzni. Jók: Vikor, Vérségi, Gál, illetve Révész, Bencze, Parádi. Hódmezővásárhely- Martfűi SE 1:0 (1:0) Martfű, 500 néző. HMTE: Enyedi — Kanász, Holubán, Bacsa — Szepesi, Bordás — Suhajda, Berta, Nagynémedi, Zsótér, Rozik. 5 Megyei I. osztály eredményei; Bcs. VTSK — Kondoros 2:0 Mezőhegyesi Kinizsi — Csorvás 2Ü) Mezőkovácsháza — Bcs. MÁV 1:1 Mezőhegyesi MEDOSZ— Sarkadi MSE 3:1 Gyoma — Békés 3:0 Battonya — Sarkadi Kinizsi 3:1 Medgyesegyháza — Végegyháza hl Békésszentandrás — Kunágota 4:1 MSE: Csendes — Sagát, Seres, Mol­nár — Sütő, Szűcs — Pálinkás, Nagy* Mészáros, Böjti, Vízhányó. Gyenge inammal kezdődött a mérkő­zés. A hazai csapat erőltette támadá­sait, de csak a tizenhatosig jutottak el. A 20. percben egy gyors ellentáma­dásnál Zsotér elfutott, & megszerezte a mérkőzés egyetlen gólját, amely a ven­dégcsapat győzelmét bs jelentette. Szünet után a hazaiak nagy mezöny- fölérnyben játszottak, de gólt nem tud­tak elérni. A játék alapján a döntetlen igazságosabb eredmény lett volna. Jók: Holubán. Enyedi. Kanész, Ba­esa, illetve Seres, Sütő. b KB III állása 1. Sz. Építők 21 12 5 4 10:22 20 2. Orosháza 24 9 10 2 28:20 28 3. Sz. Spartakusz 21 9 8 4 42:23 26 4. Gyula 21 10 6 5 38:25 26 5. SZMTE 21 10 5 6 39:24 25 6. Kecskemét. n 9 6 5 31:20 24 7. Csongrád 21 10 4 7 44:31 24 8. HMTE 21 8 5 8 46:46 21 5. Jászberény 21 7 6 8 34.37 20 1«. Szarvas 21 8 3 10 34:35 19 11. Martfű 21 9 1 n 35:43 19 32. T. Fáklya ?1 6 7 8 22:29 19 13. Makó 21 5 7 9 21:34 17 14. Bcs. Építők 20 6 4 10 28:39 16 15. Bcs. Agyag. 21 4 6 11 19:42 14 1«. Kíb. Építők 21 2 3 16 15:44 7 Rádió- és televízió-műsor PÉNTEK, 19€1. ÁPRILIS 7. KOSSUTH RADIO: 8.10 Könnyű zene. 9.00 A tehén. 9.15 Operarészletek. 9.50 Batsányi János versei. 10.00 Hírek. 10.10 Napirenden ... 10.15 Népek ze­néje. 10.59 Lottóeredmények. 11.00 Gyári sziréna. 11.15 Zenekari muzsi­ka. 12.00 Hírek. 12.10 A koldusdiák. 13.00 Henri Lambert sorsa. 13.20 Nagy­mamáknak , nagypapáknak . .. 13.45 Gazdaszemmel a nagyvilág mezőgaz­daságáról. 14.00 Az NDK belügyminisz­tériumának központi fúvószenekara játszik. 14.15 Kis csillagászok ábécéje. 14.35 Liszt-zongoraművek. 15.00 Hírek. 15.10 Daltanulás. 15.30 Beszélgetés Pa­kisztánban járt fiatalokkal. 15.50 Szív küldi szívnek szívesen. 16.30 Földeák János és Jankovich Ferenc versei. 16.40 A Csepel Vasmű központi ének­kara énekel. 17.00 Hírek. 17.15 ötórai tea. 17.45 Rádióiskola. 18.45 Buzsáki KISZ-lakodalmas. 19.05 Gál Anti és a Apróhirdetések Közületek és magányosok részére cse­répkályhák, kandallók, boglyakemen­cék építését garanciával, kiváló minő­ségben vállaljuk. Bő választék! Zala­egerszegi Kályhagyár, Békéscsaba, Bartók Béla út 70. Telefon: 26—94. (x) Rádió javítást rövid határidőre válla­lunk. Székesfehérvári készülékek ga­ranciális javítása. Békéscsaba, Sztálin út 15. Telefon: 26—88. Békéscsabai La­katos Klsz rádió- és villanyszerelő részlege. 5607 Skoda 445-ös személygépkocsi kifogás­talan állapotban eladó. Orosháza, tele­fon: 217. 12598 Idős házaspárt vagy magánost ház in­gatlanáért eltartanék. Levélben! aján­lat ».Családtagként” jeligére a>z Oros­házi Hirdetőbe kérek. (x) Tolósúlyos piaci mérleg 10 és 20 kg-os rövid rúddal, nagy tányérral, 190-1. évi hitelesítéssel legolcsóbban kapható Krammer Ferenc. Baja, Bezerédi u. 3. Díjtalan csomagolás. (x) Skoda néigyajtós személygépkocsi el­adó: Hódmezővásárhely, Tanácsköztár­saság tér 86. 003309 BÉKÉS MEGYEI NÉPÚJSÁG Az MSZMP megye! bizottsága és a megyei tanács lapja. Felelős szerkesztő: Cserei PáJ Szerkesztőség: Békéscsaba, József % u. L em. Telefon: 22—96. Kiadja a Békés megyei Lapkiadó ÍváHalat. Békéscsaba, Szt. István tér 3 Felelős kiadó; Lehóczky Mihály. Telefon: 10—31. Békés megyei Nyomdaipari Vállalat, Békéscsaba. ^“lelős nyomdavezető: Kendra György' Terjeszti a Magyar P06ta. Előfizethető a oostahivatemknál és a kézbesítőknél, többiek . . . 19.20 Traviáia. 19.50 Jó éj­szakát. gyerekek! 20.00 Est! krónika. 20.30 Zenés piknik. 21.20 Ady mellett, a Budapesti Naplónál. 21.50 Liszt: A munka himnusza. 22.00 Hírek. 20.20 A Magyar Rádió szimfonikus zenekara játszik. 23.25 Shakespeare szonettjei­ből. 23.30 Tánczene. 24.00 Hírek, o.io Éji zene. 0.30 Himnusz. PETŐFI RADIO: 8.00 Hírek. 14.1* Pádár Lajos népi zenekara játszik. 14.4« Az utazás. 15.00 Zenés séta Hel­sinkiben. 15.50 Mit találtunk egy falusi tanács „pénztárcájában”? 16.00 Hírek. 16.05 Yehudi Menuhin hegedül, Rent­ner Lajos zongorázik. 16.50 1000 szó németül. 17.00 Dóczy-nóták. 17.15 Kék ég alatt. 17.30 Zenekari muzsika. 18.00 Hírek. 18.05 Operettrészletek. 18.43 Gyári sziréna. 19.00 Hírek. 19.05 Tánc­zene. 19.40 Falurádió. 20.00 Liszt-kala­uz. 21.00 Hírek. 21.05 Ifjúsági művész- akadémia a Kender-Jutában. 21.20 Stephanides Károly operettjeiből, szü­letésének 90. évfordulóján. 22.45 Sport­híradó. 22.00 Álmodozás . . . 23.00 Hí­rek. 23.15 Műsorzárás. TELEVÍZIÓ: Adásszünet. BRIGÁD MOZI, Békéscsaba, áprilif 6—9: A lányo-k tavasza. Kezdés: h: fél 6, fél 8, v: fél 4, fél 6, fél 8. SZABADSÁG MOZI. Békéscsaba. Április 2—8: Alba Regia. K. h: 6, 8, v: 4, 6, 8. A Szabadság és a Brigád moziban minden kedden és pénteken délelőtt 11—l-ig elővételi pénztár. TERV MOZI, Békéscsaba. Április 6— 9: A kutyás hölgy. Kezdés: h.: fél 6. fél 8, V.: fél 4, fél 6, fél 8. SZABADSÁG MOZI, Gyoma. Április 7— 9: Rómeó, Júlia és a sötétség. K.: h.: 7. v.: 3, 5. 7. PETŐFI MOZI, Gyula. Április 6—9: Vörös levelek. Kezdés: h.: 5,7. v.: 3, 5, 7. ERKEL MOZI, Gyula. Április, 7—9: Bölcsődal. Kezdés: h.: fél 6, fél 8. v.: fél ‘4, fél 6. fél 8. PARTIZÁN MOZI, Orosháza. Ápri­lis 7—9: Orvos a válaszúton. Kezdés: h.: 6, 8. v.: 4, 6, 8. BÉKE MOZI, Orosháza. Április 6—9: Téves kapcsolás. Kezdés: h.: fél 6. fél 8, v.: fél 4. fél 6. fél 8. VÖRÖS OKTÓBER MOZI. Mezőko­vácsháza. Április 7—9: Szülői ház. Kezdés: h.: 7, v.: 3, 5, 7. BÁSTYA MOZI, Békés. Április 6—9: Rózsák az államügyésznek. Kezdés: h: 6, 8, v: 4, 6, 8. PETŐFI MOZI, Sarkad. Április 7—9: Rovere tábornok. Kezdés: h.: 8. v.: 4, 6, 8. TÁNCSICS MOZI, Szarvas. Április 6—9: Serdülő lányom. Kezdés: h.: 6, 8, v.: 4. 6. 8. ADY MOZI, Szeghalom, Április 7—9: Elvarázsolt herceg. Kezdés: h.: 7, v.: 3# 5, 7.