Békés Megyei Népújság, 1960. november (5. évfolyam, 258-282. szám)

1960-11-15 / 269. szám

1960. november 15., kedd NÉPÚJSÁG 5 SPORT»SPORT » SPORT Véget ért a labdarúgó NB 111 őszi fordulója Csoportelső a Kecskeméti TE, 2. az Orosházi Kinizsi, 3. a Gyulai ME- DOSZ, 9. a Szarvasi SC, 13. a Békéscsabai Építők, 15. a Békéscsabai Agyag- ipar. A legtöbb mérkőzést sáros, mély talajú pályán játszották le. Gyulán a nagy érdeklődéssel várt örök rangadó hazai győzelmet hozott. A csabaiak kezdtek jobban, de hamar feljöttek a hazaiak és a mérkőzés legnagyobb ré­szében többet, főleg veszélyesebben támadtak. A MEDOSZ nagyobb arányú győzelmét a kitűnően játszó csabai védelem (Popollal az élen) akadályozta meg. Szarvason ismét csalódottan mentek haza a szurkolók a mérkőzésről. A csapatuk újra vereséget szenvedett. A hullámvölgyből, úgy látszik, nehezen lábalnak ki a szarvasiak. Szegeden a Spartakusz—Orosházi Kinizsi mérkőzés az idegek harca volt és igazságos döntetlent hozott. Kiskunfélegyháza jól kezdett, de hamar felülkerekedett a szegedi csapat és Biltsik ragyogó telje­sítményével (5 gólt rúgott) biztosan győzött. Csongrádon a Martfői SE inté­zője hibájából csak 9 játékossal tudott a mérkőzésre kiállni. Kecskeméten 77 percen keresztül vezetett a Makói Vasas, a KTE szerencséjének köszönheti a győzelmet. Szolnokon az alacsony színvonalú mérkőzésen a Törökszentmik­lósi Fáklya közelebb állt a győzelemhez. Az NB III délkeleti csoportjának őszi végeredménye megyénk csapatai­nak helyezése szempontjából az Orosházi Kinizsi kivételével szomorúnak mondható. Gyulai MEDOSZ - Bcs. Építők 2:1 (1:1) Gyula, 2200 néző. V: Tóth. Gyula: Csomós — Kurta, Pásztor, Szilágyi — Himer H., Himer I. — Nagy I., Csűri, Kiss, Petrovszky, Nagy II, Edző: Hadrévi József. Békéscsaba: KrátM — Szikéra, Popol, Szarvas — Betkó, Lonovics — Bádog, Sipos, Szabó, Rieger, Ocndrik. Edző: Fülöp László. A. sáros tállá jón a csabai együttes kezdett jobban. Az első negyedórában enyhe mezőnyfölényben játszottak az Építők. Csomós két esetben is csak nagy bravúrral tudott menteni. Később fokozatosan belejött a hazai csapat, több veszélyes támadás után a 23. percben Nagy I., ragyogó egyéni játék után a bal felső sarokba bombázott. Gól után ismét a csabaiak támadtak többet, a 42. percben mintegy 25 méterről Sípos rálőtte a labdát s az Gsoniós kezét érintve a hálóba hullott. Fordulás után a vendégek veszélye­sen támadtak, de ez rövid ideig tartott. Ezután a gyulaiak támadtak többet. Az Építők védelme egy ideig jól állta a rohamokat, különösen Popol remekelt. A 70. percben nagy kavarodás támadt az Építők kapuja előtt. Nagy I. élesen rálőtte a labdát, Kráifcki kiütötte, majd Himer n. lőtt újra kapura, a labda a védőkről Csűri elé pattant, aki meg­szerezte a győzelmet jelentő gólt. Jók: Szilágyi. Pásztor, Nagy -I., illetve Popol (a mezőny legjobbja), Betkó, Ondrifc; Szegedi Spartakusz — Orosházi Kinizsi 1:1 (0:0) Szeged, 2500 néző. V: Hamar. Szeged: Kollár — Sándor, Apró, Du­dás — ördögh, Jójárt — Koszó, Báló, Rózsavölgyi, Balek, Kiss. Edző: Pó­lyák József. Orosháza: Kucsera — Perjés!, Bé­kési, Fiam — Berta, Nagy I. — Nagy F., Szabó, Rozsnyai, Gera, Kojnok. Ed­ző: Glózik Pál. Fergeteges hazad támadással indult a mérkőzés. A szegediek egymás után vezették gyors támadásaikat. A Kini­zsi is próbálkozott, de lövéshez ritkán jutottak. A 9. percben Kojnok erős lö­vését Kollár jó érzékkel védte. Ezután újra a szegediek támadtak, de lövéseik a kapu fölé va^y mellé szálltak. A 18. percben Balek két méterről leadott lö­vését Kucsera jó érzékkel fogta. A 21. percben Rozsnyai az ötösről Kollárba rúgta a labdát. Ezután megint roha­mozott a helyi csapat, de Balek a kapu közelében újra rontott, s így a labda Kucsera zsákmánya lett. Szünet után a 4. percben egy szabad­rúgásnál Apró átemelte a lafbdát a sor­falon s az a hálóba hullott. Gól után a Kinizsi támadott többet. A 10. perc­ben Rozsnyai kicselezte a szegedi vé­dőket, de Végül is felvágták. A meg­ítélt ll-est Békési értékesítette. AZ egyenlítés után váltakozó játék ala­kult ki. Ebben a játékrészben a ven­dégek támadtak többet, de a jól játszó szegedi védelem mindent hárított. Jók: Apró, Dudás, Kollár, Rózsavöl­gyi, illetve Kojnok, Békési, Kucsera, Perjcsi, Berta. MÁV-Hódmezttvásárhelyi MIÉ — Szarvasi SC 3:2 (1:0) Szarvas, 1200 néző. V: Hegyes. MÁV: Hegyi — Bárány, Venkei, Bor­dás — Suhajda, Gilicz — Rischák, Zsótér, Nagynémedi, Rozik, Alföldi. Szarvas: Kotndacs — Jamurik, Cser- nus, Szító — Szalóntai, Burázs — Já- novszki, Kerekes III., Sebő, Kerekes II., Podami. Nagy lendülettel kezdett a hazai csa­pat. Sebő, majd Podani azonban nagy gólhelyzetben hibázott. Negyedórás hazai mezőnyfölény után egy hosszan élőrevágofct labdával Alföldi elfutott, középre ívelt és a tétovázó hazai védők B labdarúgó NB III Délkeleti csoport állása 1. Kecskemét 15 8 5 2 27:12 21 2. Orosháza *15 6 8 1 21:15 20 3. Sz. Építők 15 8 3 4 31:21 19 4. Gyula 15 7 5 3 29:20 19 5. Csongrád 15 7 4 4 37:22 18 6. Sz. Spartakusz 15 7 4 4 27:17 18 7. SZMTE 15 6 4 5 27:19 16 8. T. Fáklya 15 5 5 5 20:16 15 9. Szarvas 15 6 3 6 25:23 15 10. MAV-HMTE 15 5 4 6 32:40 14 11. Makó 15 4 6 5 17:25 14 12. Martfű 15 6 1 8 27:35 13 13. Bcs. Építők 15 4 4 7 21:29 12 14. Jászberény 15 3 5 7 22:31 11 15. Bcs. Agyag. 15 2 5 8 14:33 9 16. Kfh. Építők 15 2 2 11 15:34 6 között Nagynémedi a hálóba talált. Gól után váltakozó lett a játék, inkább a szarvasiak támadtak többet. A 31, percben 11-eshez jutott a hazai csapat, Podani azonban a kapufát találta el. Fordulás után a 48. percben Sebő ki­egyenlített. Ezután élénk lett a játék. A 60. percben szabadrúgáshoz jutottak a vendégek. A felső lédtől visszapat­tanó labdát Zsótér a hálóba fejelte. Gól után teljesen visszaesett a szarvasi csatársor. A 75. percben ismét, szabad­rúgáshoz jutottak a vendégek. Az új­ból kapufáról visszapattanó labdát Su­hajda fejelte a hálóba. A hajrában nagy küzdelem alakult ki s a 87. perc­ben Sebő szépített az eredményen. Jók: Hegyi, Bárány, Zsótér, Nagyné­medi, illetve Csemus, Kerekes II. Csongrádi Petőfi - Martfűi SE 6:0 (1:0) Csongrád, 1500 néző. V: Domokos. Csongrád: Major — Borda, Vikor, Bánfi — Vecsegi II., Kálmán — Puskás, Gál, Gát, Papásak, Busa. Martfű: Csendes — Sagát, Seres, Gu­lyás — Sütő, Mészáros — Nagy, Mikus, Mezőteleki. Martfű csapata az ifjúsági korban Lévő két játékosa nélkül, kilenc em­berrel játszott. Az első perceikben egy gyons támadásnál Puskás a befutó Bu­sa elé adta a labdát, aki egyből a há­lóba lőtt,. A váratlan hazai gól után szétesően, rendszertelenül játszott a Petőfi, különösen a csatársor többször hibázott gólhelyzetben. Fordulás után egy ideig Martfű irá­nyította a játékot. Az 55. percben azon­ban Csendes rosszul futott M és Busa az Üres kapuba lőtte a labdát, öt perc múlva isimét Busa szerzett gólt, májd a 77. percben öngólt vétettek a vendé­gek. A 82. percben Kálmán növelte az előnyt, majd Busa beállította a vég­eredményt. Jók: Busa, Horváth, Bánfii, illetve Csendes, Nagy, Mezőteleki. Szegedi Építők - Kiskunfélegyházi Építők 5:2 (1:0) Kiskunfélegyháza, 500 néző. Vezette: Bontovics. Sz. Építők: Palotai — Rá ez, Blaha, Enesey — Bóka dir., Bezsenyi — Bilt­sik, Gréczi, óvári, Tanács, Hegedűs. K. Építők: Révész — Beuse, Marto- novics, Párád! I. — Veréb, Mócár — Csáki, Makai, Pailagi H., Kelemen H., Jókai. A sáros, mélytálajú pályán a vendé­gek találták fel jobban magukat. Kö­zel 25 perces játék után kiegyenlítetté vált a játék. A hazai csapat is táma­dott, de a csatárok két alkalomkor is nagy gólhelyzetben hibáztak. A 40. percben Biltsdk mintegy nyolc méterről a hálóba lőtt. Szünet után az első tá­madásnál Biltsdk ismét gólt lőtt. Vál­takozó, gyons játék után az 58. perc­ben, majd a 65. percben Biltsdk két góljával 4:0-ra vezetett a szegedi csa­pat. A hazaiak nem adták fel a küzr delmet. A 72. percben Mekkáit felvág­ták s a ll-est Pailagi a hálóba lőtte. Pár perc múlva Kelemen Il-t vágták fel,, de az újabb ll-est Palotai nagy bravúrral védte. Nagy hajrába kez­dett mindkét csapat, a 87. percben Bilt­sik már az ötödik gólját rúgta. Az utolsó percekben Blaha öngóljával ala­kult ki az eredmény. Jók: Biltsdk (a mezőny legjobbja), Bóka di\, Óvári, illetve Pailagi II., Ke­lemen II., Martonovics. Kecskeméti TE — Mákéi Vasas 2:1 (0:1) Kecskemét, 1500 nésüő. V: Kövesd!. Kecskemét: Nyári — Mészáros, Bitó, Csejtei — Gacs, Vas — Szentgyörgyi n., Toricska II., Szabó, Barta, Koczó. Makó: Szabó — Kiss, Varga, Dobozi, — Kádár, Tóth, Bakosi, Marciiké, Toj­nál, Szlovák, Baranyai Váltakozó játékkal indult a mérkő­zés. A Vasas némi mezőnyfölényt har­colt ki. A kissé kényelmesen mozgó hazaiak sok hibával játszottak. A 20. percben a kiugró Baranyait Bitó csú­nyán felvágta, a megítélt il-est Kádár értékesítette. A gól után kiegyenlített lett a* játék. Veszélyes helyzet egyik kapu eJőfct sem adódott. Szünet után a helyi csapat kezdett jobban. A sok próbálkozás után a 72. percben Vas szabadrúgásából Barta ki­egyenlített. A lest reklamáló kádárt a játékvezető leküldte a pályáról. A nagy hajrában Bariénak sikerült a győzel­met jelentő gólt megszerezni. Jók: Bi­tó, Szentgyörgyi, Vas, illetve Marcika. Szolnoki MTE — Törökszentmiklósi Fáklya 1:1 (1:1) Szolnok, 1009 néző. V: Fülöp. Szolnok; Sárkány — Pintér, Török, Zalai — Bakk, Banka. — Bánhídi, Fal­lal, Cs. Farkas, Willis eh, Pálmai. T. Fáklya: Barth a — Szecsed, Feny­vesi, Fábián — Búzás, Karakas II. — Karakas I., Kiss, Muszka, Horváth, Szakáll. A sáros tal-aj on nehezen lendültek játékba a csapatok. Az 5. percben Pál­iad lövését Bartha csak nehezein tudta védeni. Egy perc múlva Pápp fe­jesét nagy bravúrral védte a vendégek kapusa. Továbbra is a hazaiak támad­tak. A 9. percben szabadrúgáshoz ju­tottak a hazaiak. Bánhídi a jól helyez­kedő Willisch elé gurította a labdát, aki egyből a hálóba talált. A gól után a vendégek is veszélyesen támadták. A 32. percben szabadrúgáshoz jutottak a vendégeik is. Szecsei Kissihez továb­bította, aki váratlanul kapura lőtt és megszerezte,,a kiegyenlítő gólt. Szünet után mindkét oldalon esett a játék irama. A sokat pepecselő csatá­rok elől a jól záró védők mindig hárí­tani tudtak. Jók: Faliad, Bánhídi, Török, illetve Fenyvesi, Horváth, Karakas n. A megyei I. osztály eredményei Battonya — Kondoros 3:0 Mezőkovácsháza — Medgyesegyháza 3:0 Békési Spartakusz — Békésszentandrás 1:1 Mezőhegy esi Kinizsi — Sarkadi MSE 2:1 Sarkadi Kinizsi — Mezőh. MEDOSZ 3:3 Csorvás — Kunágota 3:3 Gyoma — Végegyháza 5:0 Bcs. VTSK - Bcs. MÁV 1:0 A nemzetközi válogatott labdarúgó-mérkőzések eredményei Magyarország—Lengyelország 4:1, Ma­gyarország B)—Lengyelország B) 5:2, Lengyel Utánpótlás Válogatott—Ma­gyar Utánpótlás Válogatott 1:1, Ma­gyarország Ifjúsági Válogatott—Len­gyelország Ifjúsági Válogatott 2:1, A totó 46. heti eredménye 1, 2, 1, 1, x, i, l, x, 2 félbeszakadt* 1, x, 1. A totó 46. játékhetén 72 fogadó értei 12 találatot. Nyereményük egyenként 4242 forint. A 11 találatra 236 forintot, a 10 találatra 39 forintot fizetnek, 14, 44. heti 8-as találatot sorsolták ki vi- gaszdíjra. Készülődés a Népújság Kupa mérkőzéseire Még alig fejeződött be az őszi idény a kézilabdában, de az endrődi kézilabdások nem pi­hennek. A csapatok irányítását Németh András edző vette át. S már most rendszeres edzésekkel készülnek a január 14-én bein­duló Békés megyei Népújság Kupa mérkőzéseire. A kézilab­da-csapatok taglétszáma az őszi felkészülés ideje alatt egyre in­kább szaporodik. KEDD, I960. NOVEMBER 15. KOSSUTH RADIO: 8.10 Reggeli hang- verseny. 9.10 Moha bácsi, a törpe. 9.20 Iskolai kórusok énekelnek. 9.40 Szóra­koztató orgonamuzsika. 10.00 Hírek. 10.10 Lányok, asszonyok... 10.30 Opera­finálék. 11.00 Tanuljunk könnyen, gyorsan magyarul! 11.20 Népi zeneka­rok és kórusok műsorából. 12.00 Déli harangszó. Hírek. 12.10 Részletek Gil­bert, Fall, Huszka és Szirmai operett­jeiből. 13.00 Ezüstkalászos gazdatanfo­lyam. 13.20 Závodszky Zoltán Schu- mann-dalokat énekel. 14.00 Tömegda­lok. 14.15 Zenés találkozó. 15.00 Hírek. 15.08 Időjárásjelentés. 15.10 Egy falu — egy nóta. 15.30 Élőszóval — muzsiká­val. 17.45 „Az ég törvényhozója”. 18.00 Mozart: Esz-dur zongoraverseny. 18.40 Gyári sziréna. 19.00 II. Könnyű- és tánczenei fesztivál. 20.50 Kreutzer- szonáta. 22.00 Hírek. 22.15 Mai szem­mel. 22.25 Poulenc: Thérése. 23.25 Mese felnőtteknek. 23.40 Magyar nóták. 0.30 Himnusz. PETŐFI RADIO: 8.00 Hírek. 14.00 Idő­járás- és vízállásjelentés. 14.15 Fúvósze­ne a Prágai Rádió műsorából. 14.40 Ancsi és Jancsi az iskolában. 15.00 Me­zei csokor. 15.30 Rabindranath Tagore verseiből. 15.35 A Moszkvai Rádió észt« rádzenekara játszik. 16.00 Hírek. 16.05 A világ minden tájáról. 16.15 Opera- részletek. 16.40 Csudajó... 17.00 Az in­dián zenéről. 17.25 Két gyár — egy technológiai eljárás. 17.40 Katona Ag­nes (zongora) hangversenye a stúdió­ban. 18.00 Hírek. 18.05 A zenei romanti­ka története. 18.50 Keringők. 19.00 Hí­rek. 19.05 Tanuljunk könnyen, gyor­san magyarul! 19.25 Népi táncok. 19.40 Falurádió. 20.00 Zenekari muzsika. 20.45 Sporthíradó. 21.00 Hírek. 21.05 lánczene. 21.30 ünnepély után... 21.50 Operett-est. 23.00 Hírek. 23.15 Műsorzá­rás. TELEVÍZIÓ: 18.00 Nyílt tárgyalás. Eszménykép. 1960. 19.00 TV Híradó. 19.15 Irina Arhipova szovjet mezzo­szoprán énekesnő műsora. 19.30 Szünet. 19.35 Tűz a Dunán. 21.25 Gyermekeink neveléséről. Apróhirdetések Termelőszövetkezetek, figyelem! Egye­di gyártmányú, kilenckalapácaos, szecs- kázásra is alkalmas elektromos meg­hajtású kalapácsos daráló olcsón el­adó. Megtekinthető a Békéscsabai Vas­ipari Vállalatnál, Kazinczy utca, mun­kaidő alatt bármikor. Érdeklődni Seres vállalati dolgozónál lehet. Autóvlllamossághoz is értő villanysze- j relőt azonnali belépéssel felvesz az Üj- j városi Állami Gazdaság. Jelentkezés a gépműhely irodájában. \ Szegedi, független özVegyasszony kere­si független gyulai kisiparos ismeret­ségét házasság céljából. „Szegedi bol­dogság” jeligére Gyulai Hirdetőbe. 35415 BÉKÉS MEGYEI NÉPÚJSÁG Az MSZMP megyei bizottsága és a megyei tanács lapja Felelős szerkesztő: Cserei Pál Szerkesztőség: Békéscsaba, József A. u. 4., I. em. Telefon: 22—96. Kiadja a Békés megyei Lapkiadó vállalat, Békéscsaba, Szt. István tér S. Felelős kiadó: Lehoczky Mihály. Telefon: 10—21 Békés megyei Nyomdaipari Vállalat. Békéscsaba. Felelős nyomdavezető: Kendra György Terjeszti a Magyar Posta. Előfizethető a postahivataloknál és a kézbesítőknél. Előfizetési díj I hóra U*— SZABADSÁG MOZI, Békéscsaba# November 10—16: Ballada a kataná* ról. K. h.: 6, 8, v.: 4, 6, 8. BRIGÁD MOZI, Békéscsaba. Novem­ber 10—16: Arcnélküli város. K. h.: fél 6, fél 8, v.: fél 4, fél 6, fél 8. A Szabadság és a Brigád moziba* minden kedden és pénteken délelőtt II—1-lg elővétel) pénztár. TERV MOZI, Békéscsaba. November 10—13: A rab madár. K. h.: fél 6, fél 8, v.: fél 4, fél 6, fél 8. SZABADSÁG MOZI, Gyoma. Novem­ber 14—16: Röviditladrágos ember. K.Í hétk. 7, vas. 3, 5, 7. partizán MOZI, Orosháza. Novem­ber 11—16: Légy jó mindhalálig. K# h.: fél 6, fél 8, v.: fél 4, fél 6, fél 8. BÉKE MOZI, Orosháza. November ló-15: Fűre tépni szabad. K. h.: 5# 7, v.: 3, 5, 7. ERKEL MOZI, Gyula. November 15—16: Emberi sors. Kezdés: hétk.: fél 6, fél 8, vas. fél 4. fél 6, fél 8. PETŐFI MOZI, Gyula. November 10—15: Légy jó mindhalálig. K. h.: 54 7. v.: 3, 5, 7. VÖRÖS OKTOBER MOZI, Mezőko­vácsháza. November 14—16: Mozart» K.: hétk. 7, vas. 3, 3, 7. BASTYA MOZI, Békés. November 13— 15: Fehér vér. Kezdés hétk. 6, vas. 4, 6, 8. PETŐFI MOZI, Sarkad. November 14— 16: Üdülés pénz nélkül. Kezdés hétk. 8, vafí. 4, 6, 8. TÁNCSICS MOZI, Szarvas. Novem­ber 10—16: Fapados szerelőm. K. h.f 3, 7, V.: 3, 5, 7. ADY MOZI, Szeghalom. November 14—16: Hulot úr nyaral. Kezdés hét* köznap 7, va<5. 3, 5, 7,