Békés Megyei Népújság, 1960. október (5. évfolyam, 232-257. szám)

1960-10-18 / 246. szám

1960, október 18.. kérlel NÉPÚJSÁG 5 SPORT SPORT SPORT A Szarvasi SC legyőzte Orosházát, Bcs. Építők, Gyulai MEDOSZ csúfosan kikapott a labdarúgó AB lll-ban A meglepetésre a labdarúgó szurkolók mindig elkészülnek. No de ilye­nekre, mint ami most vasárnap történt... „ami sok, az sok’*. A szurkolók fogcsikorgatva mondták egymásnak az eredményeket, ugyanúgy Békéscsa­bán, mint Gyulán vagy Orosházán. A Szarvasi SC csapata most igazolta, hogy az előző vasárnapi gyulai győzelme nem volt véletlen. Az Orosházi Ki­nizsi hamar vezetéshez jutott, de a nagy lelkesedéssel és nagyszerűen játszó SZSC 0:1-ről 4:l-re tudott győzni. Teljesítményük dicséretet érdemel. Csongrádon, amikor a mérkőzés elején Ondrik belőtte a vezető gólt, még senki sem sejtette, hogy ebből végül 7:l-es csúfos vereség lesz. Kecskemé­ten a pályára lépő Gyulai MEDOSZ sem gondolta, hogy olyan alárendelt szerep jut neki osztályrészül, hogy a mérkőzésen kapott öt gólra eggyel sem tud válaszolni. Békéscsabán az Agyagípar — Törökszentmiklós találkozón csapkodó, gyengeszinvonalú játék után döntetlen eredmény született. Szege­den nagy meglepetésre győzött a MÄV-HMTE. Martfű folytatta jó szereplését és Kiskunfélegyházáról elhozta a két pontot. Jászberényben a sáros pályán egy pontot kiharcolt a Makói Vasas. Szolnokon jobban játszott az MTE, de győzelme csak nagy küzdelem után született meg. Megyei I. osztály eredményei Békés — Battonya 21 Mezőkovácsháza — Mezőh. Kinizsi 3:1 Sarkad — Kondoros 7:1 Csorvás — Medgyesegyháza 5:1 Gyoma — Békésszeniandrás 1:1 Bcs. MÁV — Sarkadi MSE 3:1 Bcs. VTSK - Mezőh. MEDOSZ 11 Végegyháza — Kunágota 2:0 Bcs. Agyagipar — Törökszentmiklósi Fáklya 2:2 (0:1) Békéscsaba, 300 héziő. V: Horváth. Agyagipar: Alt — Horvath, Vári, Makram — Bielik. Román III — Torna, Uhrin, Farkas, Mitykó, Pata# Edző: Weiner Pál. T. Fáklya: Brnszit — Szecseá, Fábián — Karakas II., Kristóf — Karakas I., Szakáll, Hajik, Horváth, Muszka. Edző: Szelei József. Tapogatódzó játékkal indult a mér­kőzés. Sokáig csak mezőnyjáték folyt a pályán. Köziben egy összecsapásnál Makrairí megsérült, és a hátralévő idő- , xm csak statisztált a pályán. A 20. ‘7 percben a vendégcsapat szöglethez ju­tott, s a jól beívelt labda a védőkről a a hálóba pattant. Az öngól után lelke­sebben játszott mind a két csapat, de a kapu előtt ritkán alakult gólhelyzet. Szünet után nagy lelkesedéssel kez­dett az Agyagipar, de a támadásaikban nem volt tervszerűség. A 60. percben Román Hl. vitte fel a labdát és mint­egy 25 méterről váratlanul rálőtte, s a labda a hálóban kötött ki. A kiegyenlí­tés után Uhriirí két védőit kicselezve megszerezte a vezetést. A gól után nagy küzdelem alakult ki. A 80. perc­ben a vendégcsapat szöglethez jutott, nagy kavarodás támadt a hazai kapu előtt. Fenyvesi elé pattant a labda, aki közelről a hálóba továbbította. Közben Horváth megsérült és rövid ideig ápolásra szorult. Mérkőzés végéig mindkét csapat küzdött a győztes gó­lért, de az eredmény már nem válto­zott. Jók: Román III., Farkas, Pa táj, illetve Karakas III., Fenyvesi, Muszika. Szarvasi SC —- Orosházi Kinizsi 4:1 (2:1) Szarvas, 2500 néző. V: Lesén.' SZSC: Kondacs — Janurik, Csernus, Burázs — Bodnár, Szalontai — Kere­kes III., Patkós, Sebő, Kerekes H., Po- daná. Edző: Taurenci Jenő. Kinizsi: Kuosera — Perjés!, Békési, Fiam — Szabó, Dudás — Szökő, Rozs- nyai, Nagy, Túrt, Gera. Edző: Glózdk Pál. Kitűnő talajú pályán a szurkolók hatalmas biztatása mellett kezdődött a NB Hl-as megyei rangadó. A hatodik percben a Kinizsi szöglethez jutott A szépen beívelt labdára Gera nagysze­rűen ugrott fel és hálóba fejelte. A váratlan gól után még nagyobb lett az iram. Veszélyesen támadtak a ha­zaiak, de az orosházi kemény védelem iól állta az ismétlődő rohamokat. A 13. percben a vendégek kapuja előtt nagy kavarodás támadt. Sebő felis­merte a helyzetet, kiugrott és erős lö­vése a hálóban kötött ki. A kiegyen­lítő gól után fergeteges hazai támadá­sok gördültek végig a pályán. A Ki­nizsi csak ritkán kezdeményezett, de ez nem jelentett veszélyt a szarvasiak kapujára. A 29. percben Kerekes II. nagyszerűen kiugratta Patkóst, aki re­mek góllal szerezte meg a vezetést. Fordulás után tovább rohamozott a helyi csapat. A vendégek teljesen be­szorultak á kapu elé. A 63. percben egy formás hazai támadást Kerekes Hl. góllal fejezte be. Ezután Békési előre­lőtt a Kinizsi csatársorába, de ez sem segített. A 74. percben Podand átját­szotta a védőket, sőt a kapust is kicse­lezte és góljával bebiztosította a győ­zelmet. A gól után a vendégek teljesen visszaestek, és fáradtan mozogtak a pályán. A ritkán látott szép játékhoz és a sportszerű légkörhöz hozzájárult Lesán játékvezető nagyszerű vezetése is. Jók: az egész szarvasi csapat dicsé­retet érdemel, illetve Gera, Rozsnyai, Dudás. Csongrádi Petőfi- Bcs. Építők 7:1 (2:1) Csongrád, ,2000 néző. V: Badacsonyi. Petőfi: Major — Borda,. Vikar, Bánfi — Vérségi, Kálmán — Puskás, Gaál, Gát, Babosaik, Busa. Edző: Szállási Vil­mos. Építők: Ilyés — Máté, Szarvas, Far­kas — Betkó, Lonavics — Balogh, Si­pos, Szabó, Rieger, Ondrik. Edző: Fü- löp László. Lendületes és veszélyes hazad táma­dásokkal indult, a mérkőzés. Gát mint­egy két méterről csúnyán fölé lőtte a labdát, majd Puskás hibázott ugyan­csak gólhelyzetben. A 17. percben sza­badrúgáshoz jutottak a vendégek. A labda Ondrikhoz került, akinek erős lövése a hálóban kötött ki. A gól még jobban felvillanyozta a hazaiakat, és a 23. percben Gát fejesével kiegyen­lítettek. Továbbra is a helyi csapat támadott, s a 42. percben szögletrú­gásnál Gát megszerezte a vezetést. Kezdés után is a Petőfi támadott többet, és így az 57. percben Puskás beadásából Babcsik szerzett újabb gólt. Ezután váltakozó mezőnyjáték alakúit ki, majd a 80. percben Babcsik növelte az előnyt. A gól után nagy hajrába kezdett a Petőfi, a vendégek kapkod­tak, vitatkoztak, s a hazaiak viszont egymás után lőtték góljaikat. A 85. percben Busa, két perc múlva Gát, majd a 89. percben Babcsik beállította a végeredményt. Jók: Puskás, Gát, Vi­kor, Bab esik, illetve Szarvas, Ondrik. Szolnoki MTE- Szegedi Spartakusz 2:1 (1:0) Szolnok, 300 néző. V: Bencz. Szolnok: Sárkány — Pintér. Török, Zalai — Sári, Danika — Gs. Farkas, Bal­lal, Papp, Wiülisch, Pálmai. Edző: Rák­iad G. Spartakusz: Kollár — ördög, Apró, Dudás — Sándor, Jójárt — Kószó, Báló, Rózsavölgyi, Kiss, Károlyi. Edző: Pó­lyák József. A felázott talajú pályán csak nehe­zen lendülitek a játékba a csapatok. Már a mérkőzés elején gólhelyzet adó­dott a hazai csapat előtt, de Wiilisoh lábáról Kollár az utolsó pillanatban felszedte a labdát. A 9. percben Sári beadását Wiilisoh lőtte fölé, majd jó helyzetben Károlyi háromszor is kapu mellé lőtt. A 37. percben Cs. Farkas— Papp összjátékából Willischez került a labda, aki most már nem hibázott. Az 55. percben Elveshez jutott a helyi csapat, Kollár azonban jó vetődéssel kivédte a lövést. A 80. percben Papp növelte a hazaiak előnyét, de négy perc múlva Kószó szépített az ered­ményen. Jók: Danka, Papp*' Willisch, illetve Kollár, Kószó, Rózsavölgyi. Jászberényi Lehel — Makői Vasas 0:0 Jászberény, 400 néző. V: Hodroga. Jászberény: Deák I. — Fehér, Tán­csics, Nagy I. — Kiss I., Zaják — Fe­kete II., Fekete I., Ficzek, Lugosi, Fü- löp. Makó: Szabó — Rózsa, Varga. Do­bozi — Tóth, Kiss — Bokacsi, Kádár, Marczika, Szlovák, Tolnai. Sáros, víztócsákkal tarkított pályán szép játék nem alakult ki. A hazad csapat többet kezdeményezett, de a makói kapura nem tudott veszélyes lenni Szünet után is nagy akarással, de kevés tervszerűséggel rohamozott a Lehel. A makói védelem ezúttal reme­kéit, s főleg az ő érdemük a döntet­len eredmény. Jóik: Fülöp, Zaják, illetve Szabó, Varga. Kecskeméti TE- Gyulai MEDOSZ 5:0 (1:0) Kecskemét, 1500 néző. V: Stark. Kecskemét: Nyári — Mészáros I., Berta, Csejtei — Gacs. Vas — Szent- györgyi II., Torioska III., Szabó, Barta, Koczó. Gyula: Vidó — Kiss, Pásztor, Szilá­gyi — Himmer H., Fodor — Szabó, Csűri, Kurta, Nagy II., Nagy I. A sáros, csúszós talajon jól kezdett a KTE, s már az első percekben ve­szélyeztették a vendégek kapuját. A 7. percben Koczó, megszerezte a veze­tést. A gól után közel negyedórán ke­resztül nggy fölényben játszottak a hazaiak, de a gyulai védelem ekkor még jól állt a lábán. Szünet után feltűnően lassan mozog­tak a vendégek, különösen a védelmük játszott sok hibával. A 47. percben Csejtei, az 55. percben Gacs, a 70. perc­ben Berta, majd az utolsó percekben Toricska III. beállította a végered­ményt. Jók: Berta, Barta, Gacs, illetve Fodor. Martfűi SE — Kiskunfélegyházi Építők 3:1 (1:0) Kiskunfélegyháza, 800 néző. V: Du­dás. Martfű: Csendes — Sagát, Gulyás. Böjti — Sütő, Mészáros — Molnár, Nagy. Pálinkás, Mikus, Mezöteleki. Építők: Cseh — Parlagi I., Martono- vics, Parádi I. — László, Vereb — Ke­lemen II.. Palatinusz, iBtvánffi, Mó­czár, Csáki. Változatos játékkal indult a mérkő­zés. A 15. percben Padatinusz korábbi lábsérülése kiújult, és csak hosszabb ápolás után tért vissza a pályára, de így is csak statisztálni tudott, A tíz fő­re apadt hazaiaknak nem ment a já­ték. Annál inkább veszélyesen támad­tak a vendégek. A 38. percben Mező- telek! elfutott és a kimozduló kapus mellett a hálóba lőtt. A második félidőt a vendégek veszé­lyes támadásai vezették be. Az 55. percben Mikus a védők kísérete mel­lett a hálóba talált. Ezután kemény, I sőt durva játék következett. Sajnos, a | játékvezető gyengének bizonyult, és nem tudott erélyesen beavatkozón. A 62. percben Parádi hibájából Nagy nö­velte az előnyt. Pár perc múlva Ist- vánffi szépített az eredményen. Jók: Gulyás. Böjti, Mezőteleki, il­letve László, Istvánffi, Vereb. MOV Hódmezővásárhelyi MTE — Szegedi Építők 3:2 (2:2) Szeged, 700 néző. V: Bontovics. MÁV: Enyedi — Bárány, Venked, Bacsa — Bordás, Vass — Gilicz, Nagy, Zsótér, Nagyniémedi, Rozik. Építők: Palotai — Rá ez, Blaha, Ene- sei — Bóka dr., Bezsenyei, Zovics, Övári, Vereb, Tanács, Hegedűs. Széltől támogatva a vasutasok kezd­ték a játékot. Az esőtől erősen fel- ázott talajon nagy iramot diktáltak a vendégeik. 16. percben szöglethez ju­tott a MÁV, Palotai a jól ívelt labdát nem érte el, s a kiugró Zsótér élesen a bal felső sarokba lőtte. Kezdés után Bordás labdájával Nagy elfutott, majd kapura lőtt, Palotai késlekedett, s így a labda a hálóba jutott. A két gól után feljöttek az Építők is, és a 24. perc­ben Hegedűs egyéni akcióból szépített, majd a 44. percben Tanács kiegyenlí­tett. Szünet után a széltől támogatott ha­zaiak közel fél órán keresztül fölény­ben játszottak. Ezután feljöttek a ven­dégek is és a 76. percben egy hosszú előrevágott labdával Nagynémedi elíu-. tott, s megszerezte a győzelmet jelentő gólt. Jók: Bordás, Zsótér. Nagynémedi, il­letve Besenyi, Hegedűs. A labdarúgó állása 1. Újpesti Dózsa 8 6 NB I 1 1 17:8 13 2. Ferencváros 8 5 2 1 20:12 12 3. MTK 8 6­2 19:12 12 4. Salgótarján 8 5 1 2 17:7 11 5. Vasas 8 4 3 1 21:13 11 6. Szeged 8 4 3 1 14:11 11 7. Csepel 8 1 6 1 8:9 8 8. Pécs 8 2 3 3 12:13 7 9. Bp. Honvéd 8 2 3 3 12:15 7 10. Győr 8 1 3 4 13:12 5 11. Tatabánya 8 1 3 4 8:17 5 12. Debrecen 7 1 2 4 2:9 4 13. Dorog 7­3 4 7:16 3 14. Diósgyőr 8­1 7 7:26 1 A totó 42. heii eredménye 1, 1, 2, 2, 2, x, 2, 2, x, 1, 2, 1 A 42; játékhéten 41 fogadó ért el 12 találatot. Nyereményük egyenként 8646 forint. 11 talála­tot 631-en, 10 találatot pedig 5869- en értek el. Az előbbire 561 fo­rintot, az utóbbira 80 forintot fi­zetnek. KEDD, I960. OKTÓBER IS. KOSSUTH RADIO: 9.00 Moha bácsi, a törpe. 9.20 1‘-kólái kórusok énekelnek. 9.40 Indulóik. 10.00 Hírek. 10.10 Hegedű­muzsika. 10.30 Nótacsokor. 11.00 Tanul­junk könnyen, gyorsan magyarul. 12.00 Hírek. 12.10 Tánczene. 12.50 Mosolygós történeteik. 13.20 Balettzene. 13.40 Nem boszorkányság — technika. 14.15 Zenés találkozó. 15.00 Hírek. 15.10 Egy falu — egy nóta. 15.30 Előszóval, muzsikával, 18.05 Korunk hétköznapjai. 19.05 Gyári sziréna. 19.25 Német zenei hét. 19.34 Jó­éjszakát gyerekek. 20.00 Esti krónika. 20.30 Egy csésze fekete mellett. 21.35 A Magyar Rádió zenekara játszik. 22.00 Hírek. 22.15 Mai szemmel. 22.25 Az ez­red lánya. 0.07 Hírek PETŐFI RADIO: 8.10 Hírek. 14.15 Operettrészletek. 14.45 A rotorrendszeríí gépsorok. 15.00 Zenekari muzsika. 18.00 Híreik. 18.05 Rádió-énekkarok műsorából. Film készül Nabokov botrányt okozó regénye nyomán Film készül Nabokov nagy bot­rányt keltett „Lolita” című regé­nye nyomán, amelyben egy kö­zel 50 éves férfi és egy 12 eszten­dős gyermeklány közötti szerelem­ről van szó. Több hónapig keres­ték Lolita alakítóját, végül Sue Lyon amerikai iskoláslányra esett a választás. Sue 14 esztendős és már szerepelt a televízióban. BÉKÉS MEGYEI NÉPÚJSÁG Az MSZMP megyei bizottsága és a megyei tanács lapja Felelős szerkesztő: Cserei Pál Szerkesztőség: Békéscsaba, .József A. o. 4., I. em. Telefon: 22—96. feladja a Békés megyei Lapkiadó Vállalat, Békéscsaba, Szt/ István tér 3. Felelős kiadó: Lehoczky Mihály. Telefon: 10—21 Békés megyei Nyomdaipari Vállalat, Békéscsaba. Felelős nyomdavezető: Kendra György Terjeszti a Magyar Posta. Előfizethető a posta hivataloknál és a kézbesítőknél. Előfizetési díj i hóra U..— Ft Ä labdarúgó NB I eredménye! Újpesti Dózsa—Debrecen 1:0, Bp. Honvéd—Tatabánya 3:2, Vasas—Diósgyőr 4:1, Salgótarján—Csepel 3:1, Szeged—Dorog 1:1, MTK—Pécsi Dózsa 2:1, Ferencváros—Győr 3:2. II labdarúgó NB III Délkeleti csoport állása 1. Kecskemét 11 6 3 2 21:9 13 2. Szarvas 11 6 ’ 3 2 22:13 15 3. Orosháza 11 5 5 1 15:12 15 4. Csongrád 11 5 4 2 27:14 14 5. Gyula 11 5 4 2 25:17 14 6. Szolnoki MTE 11 6 1 4 24:15 13 7. Sz. Spart. 11 5 2 4 21:15 12 8. Sz. Építők 11 4 3 4 16:16 11 9. Bcs. Építők 11 4 3 4 19:21 11 10. Jászberény 11 3 4 4 17:17 to 11. Marti'ü 11 5­6 22:25 10 12. Makó 11 2 6 3 12:19 10 13. T. Fáklya 11 3 3 'S 13:14 9 14. MÁV HMTE 11 2 3 6 16:32 7 15. Bcs. Agyagipar 11 1 4 6 10:27 6 16. Kfh. Építők 11 1 2 8 8:22 4 16.30 A délsziget. 17.00 Bach művészi pá­lyája, i. Í7.50 időszerű nemzetközi kér* dések. 18.00 Hitek. 18.05 Szórakoztató ze­ne. 18.30 Rádióegyetem. 19.00 Hírek. 19.05 Operarészletek. 19.40 Falurádió. 20.00 Nyilvános hangverseny a stúdióban. 21.15 Gyermeknevelés. 22.00 Könnyű zene in. nen-onnan. 23.00 Hírek. TELEVÍZIÓ: 18.30 Nyílt tárgyalás. A „Város? Falu?” című vita folytatása. 19.10 Szünet. 19.15 TV-hiradó. 19.30 Év. ezredes per. 19.50 Muzsikáról minden, kinek. 20.10 Hálátlanság (Szovjet film). BKIGAD MOZI, Békéscsaba. Október 17—19: Cabirla éjszakái. K. h.: fél 6, fél 8. v.: fél 4, fél 8. fél 8. SZABADSÁG MOZI, Békéscsabái Október 17—19: Végállomás szerelem: K. h.: 6, 8, v.t 4, 6, 8. A Szabadság és a Brigád moziban minden kedden és pénteken délelőtt II — I-lg elővételi pénztár. TERV MOZI, Békéscsaba. Október 17—19. Fekete gyöngyök. K. h.: fél 6, fél 8. v.: fél 4, fél 6, fél 8. SZABADSÁG MOZI. Gyoma. Októ­ber 17—19: Ellopták a hangomat. K. h.: 7, v.: 3, 5, 7. PARTIZÁN MOZI, Orosháza, októ­ber 17—19: A bigamista. K. h.: fél 6; fél 8. v.: féü 4, fa 6. fél 8. BÉKE MOZI, Orosháza. Október 1/7—18: Ilyen nagy szerelem. K. h.: 5, 7, v.: 3, 5, 7. PETŐFI MOZI, Gyula. Október 17—18: A nagybácsim. K. h.: 5, 7: V.: 3, 5, 7. ERKEL MOZI, Gyula. Október 14—19: Hüvelyk Matyi. K. h.: fél 6, fél 8, v.: fel 4, fél ti, fél 8. VÖRÖS OKTOBER MOZI. Mezőko­vácsháza. Október 17—19: Annuska- K. h.: 7, v.: 3, 5, 7. BÁSTYA MOZI, Békés. Október 17—18: Az aranyvonat. K. h.: 6, 8. v.: 4, 6, 8. PETŐFI MOZI, Sarkad. Október 17-19: A Blum-ügy. K. h.:8, v.:4, 6. 8. TÁNCSICS MOZI, Szarvas. Október 17—19: Kölyök. K. h.: 6, 8, v.: 4, 6, 8. ADY MOZI, Szeghalom. Október 17—16. Fapados szerelem. K. h. ■ 7S í V.: 3, 5. 7, \