Békés Megyei Népújság, 1960. október (5. évfolyam, 232-257. szám)

1960-10-25 / 252. szám

I860 október 25. kedd NÉPÚJSÁG 5 SPORT SPORT * SPORT Orosháza — Kecskemét döntetlen, Gyula győzött, Szarvas és Bcs. Építők kikapott az NB Hl-ban Nagyszerű őszi labdarúgó-időben Orosházán nagy érdeklődés mellett ját­szották le a csoport egyik rangadóját. A Kinizsi az első félidőben jobb volt ellenfelénél, szünet után kiegyenlített volt a küzdelem. Egy büntetőt kihagy­tak az orosháziak. Gyulán is nagyon feszült volt a harc és a hazaiak csak a 89. percben tud­tak gólt lőni az utóbbi időben nagyon jól szereplő Szolnoki MTE-nek. Bé­késcsabán bágyadtan kezdett a hazai csapat az építők rangadóján. Ezúttal a szegediek sokkal jobban küzdöttek és nagyszerű játék után győzelmük még nagyobb arányú is lehetett volna. A csabai csatárok feltűnően gyengén szere­peltek. Makón az Agyagipar 65 percen keresztül nagyszerűen bírta a meg­újuló támadásokat. A Szarvasi SC is sokáig Jól tartotta magát Martfűn. Végül is az utóbbi időben feljavult MSE felülkerekedett. Szegeden a Spartakusz nagy küzdelem után biztosan győzte le a Csong­rádi Petőfit. Tőrökszentmiklóson volt a forduló leggyengébb színvonalú mér­kőzése. A Fáklya sok hibával játszott és a 3:0-ás győzelmük túlzott az Épí­tők ellen. Hódmezővásárhelyen sok néző előtt legjobb Játékát nyújtotta a MAV-HMTE. Kár, hogy a szünet után durván játszottak a Lehel SE játéko­a játéktérről. > VAáAA/VWWVWWVS Meg/ei I. osztály eredményei Battonya — Végegyháza 1:0 Bcs. VTSK — Kunágota 2 0 Mezőhegyes! MEDOSZ-Bcs. MÁV 0:0 Sarkadi MSE — Gyoma 3:1 Bókósszentandrás — Csorvás 3:1 Medgyesegyháza—Sarkadi Kinizsi 2:2 Kondoros Mezőhegyesi Kinizsi 0:0 Mezőkovácsháza — Békési Sp. 2:0 cai. Ezért három játékost küldtek lé Gyulai MED0SZ — Szolnoki MTE 1:0 (0:0) Gyula, 2000 néző, vezette: Tóth. Gyula: Csomós — Kiss, Pásztor, Szi­lágyi — Mmer II., Szabó — Kurta. Csűri, Fodor, Nagy II., Nagy I. Edző: Hadrév József. Szolnok: Sárkány — Pintér, Török, Zalai — Sári, Danika — Cs. Farkas, Bánhídi, Papp, Wiili&ch, Pálmai. Edző: Hátfai József. Kellemes őszi időben, nagyszerű pá­lyám, jó irammal kezdtek a csapatok. A 6. percben nagy helyzetben az utolsó pillanatban mentettek a szolnokiak. Továbbra is a MEDOSZ támadott töb­bet és veszélyes kezdeményezései sok munkát adtak a vendégek védelmének. A 17. percben Kurta jó beadását Csűri hanyatt esve lőtte a kaipura, de Sár­kány kapu fölé öklözte a gólba tartó labdát. Ezután feljöttek a vendégek is és az újonc Csomósnak minden tu­dására szüksége volt, hogy kapuját megvédje a góltól. Fordulás utón sem változott a játék képe. A félidő eleje enyhe hazai me­zőnyfölénnyel telt el. A sok hazai med­dő támadás utón már úgy látszott, hogy pontosztozkodásra kerül sor, amikor a 89. percben szögletet értek el a hazaiak, A nagyszerűen beívelt Lab­dát Pásztor a hálóba sodorta. Jók: Csomós, Pásztor, Himer II.; Il­letve Sárt, Bánhídi, WilMscih. Szegedi Építők- Bcs. Építők 3:0 (2:0) Békéscsaba. 2000 néző, vezette: Al­más!. Szeged: Palotai — Rácz, Övárt, Bla- ha — Enesei dr„ Bóka — Bezsenyi, Hegedűs, Biltsik, Gréczi, Tanács. Ed­ző: Ernőd! Rezső. Békéscsaba: Illyés — Mátihé, Popod, Szarvas — Betkó, Lonovics — Pécsi. Sipos, Szabó, Rieger, Ondrifc. Edző: Fülöp László. Szép időben, kissé laza talajú pá­lyán, váltakozó mezőnyjátékkal kez­dődött a mérkőzés. A csabaiak többet kezdeményeztek, de a csatáraik sorra elrontották a helyzeteiket, s a kapu előtt a lövés helyett tologatták a lab­dát. Ritkán, de annál veszélyesebben támadtak a vendégek. Egy szegedi tá­madást Tanács góllal fejeziett be. A 40. percben Bllteik egész sor ctsel utón átjátszotta védőit s megszerezte csapa­tának a második gólt. Fordulás után a hazai csapat közel negyedórán keresztül ostromolta a sze­gedi kaput. Többször volt kavarodás a kapu előtt, s egy alkalommal kézzel érintette a labdát az egyik szegedi vé­dő. A játékvezető azonban érthetetle­nül továbbot intett, majd Betkó lövé­sét Palotai az utolsó pillanatban ök­lözte a léc fölé. Ezután ismét feljöttek a vendégek és nagyszerű technikai és taktikai felkészülsegükkel több szép támadást vezettek. A 63. percben Ta­nács átverekedte magát a védőkön és beállította a végeredményt. A 71. perc­ben Ondrik szabadrúgását Pécsi a fel­ső lécre fejelte. Jók: Óvári, Bilis*. Tanács, Géczi. il­letve Szarvas, Lonovics, Popol, Betkó, Orosházi Kinizsi—Kecskeméti TE 1:1 (1:0) Orosháza, 1300 néző. vezette: Boko-r. Kinizsi: Kucsera — Perjési, Békési, Irjggrí — Dudás, Nagy — Szökő, Rozs­nyai. Gera, Szabó, Szlávik. Edző: adó­zik Pál. KTE: Mezed — Mésziáiros I., Berta, Csejtei — Gacs, Vass — SzeaUgyörgyi II., Torioska III., Szabó, Barta, Koczó. Edző: Hauser Jenő. A Kinizsi támadásaivall kezdődött a mérkőzés, Már az 5. percben Roaanyai alig lőtte a kapu fölé. Majd a 7. perc­ben a 16-osról a vendégek egyik csa­tára a kaipu mellé lőtte a labdát. Ez­után beszorultak a kecskemétiek, azinte félpályán folyt a mérkőzés. A 43. percben Szökő Gorához továbbítja a labdát, aki nagy erővel a kapu jobb sarkába lőtt. Ezután feljöttek a ven­dégeik is, de a Kináasá-védéliem jól áilt a lábán. Fordulás után már a 3. perc­ben kiegyenlített a KTE Szabó révén. Ezután a Klnizal támadott többet és a 33. percben a 16-oöon belül a ven­dégek egyik védőjátékosa kézzel érin­tette a labdát. A megítélt ll-eet Békési a kapus kezébe rúgta. Változatos já­ték után egyik csapat sem tudott ered­ményes lenni. Jók: Perjési, Békési, Gera, Szökő, il­letve Toricsika III., Szabó. Berta, Makói Vasas — Bcs. Agyagipar 2:0 (0:0) Makó, 1000 néző, vezette: Nagy. Vasas: Szabó — Rózsa, Varga. Do­bozi — Tóth, Kiss — Bokacsi, Kádár, Marczuka, Szlovák, Tolnai. E.: Pólyák Gyula. Agyagipar: Alt — Nagy, Vári, Ledzé- nyi — Milecz, Román III. — Csatordai, Uhrin III., Farkas, Mitykó I., Pataj. Edző: Weiner Pál. Közel negyedórás tap ag a tód zó játék után fokozatosan feljött a Vasas, s át­vette a játék irányítását, csatárai azon­ban nem bírták áttörni a jól záró csa­bai védőfalat. A 18. percben Kiss tá­voli erős lövését Alt jól védte, majd pár perc múlva Tolnai került jó gól­helyzetbe, de a kifutó csabai kapusba lőtt. Szünet után továbbra is támadott a Vasas, s végűi a 68. percben Kádár előre ívelt labdájával Marczika eflíu- tott, majd Tóth elé továbbított, aki fejjel a hálóba talált. Két perc múlva Marczika beállította a végeredményt. Jók: Rózsa, Varga, Szlovák, illetve Nagy, Román IEL, Csatordai. Martfűi SE — Szarvasi SC 3:0 (0:0) Martfű, 1200 néző, vezette: Rozsnyai. MSE: Csendes — Sagát, Gulyás, Böjti — Sütő Mészáros — Molnár, Pálinkás, Nagy, Mikus, Mezőteleki. Edző: Ben- csiík Mihály. SZSC: Kondacs — Janurik, Csermis, Burózs — Bodnár, Szaiontai — Kere­kes III., Patkós, Kerekes TI., Sebők, Podani. Edző: Eaurimyecz György. Nagy lendülettel kezdett a hazai csa­pat, s már a félidő első felében me­zőnyfölényt harcolt M. A 25. percben Mezőteleki előtt nyílit gólszerzési lehe­tőség, de Csernus az utolsó pillanatban mentett. Fordulás után is a hazaiak támadtak többet. így az 55. percben Mikus sze­rezte meg a vezető gólt. öt perc múlva Mikus a kifutó Kondacs fölött a hálóba ívelte a labdát. Továbbra is a hazaiak támadtak és a 75. percben Mezőteleki beadása átszállt a védők felett Pálinkáshoz, aki kapura fejelt, Kondacs azonban a labdát Pálinkás elé, aki most már nem hibá­zott s beállította a végeredményt. Jók: Gulyás, Sagát, Molnár, illetve Kondacs, Molnár, Patkós. MÁV Hódmezővásárhelyi MTE — Jászberényi Lehel 7:2 (4:1) Hódmezővásárhely, 3000 néző. Vezet­te: Boldizsár. MÁV: Bnyedi — Bárány, Vemkei, Bacsa — Bordás, Gilicz — Kovács, Zsó- tér, Nagynémedi, Rozik, Alföldi. Edző: Kecskés István, Lehel: ZaJAk I. — Fehér, Páncélos, Nagy I. — Gera, Zajúk II., Kiss I., Fe­kete, Ficzek, Lugosi, Fülöp II. Edző: Kollúth Ferenc. Már a mérkőzés elején a jöl játszó hazaiak teljesen kapujához szegezték a vendégcsapatot. A 15. percben Len­kei hibájából Ficzek révén mégis a vendégek szerezték meg a vezető gélt. Három perc múlva Roziik kiegyenlí­tett, sőt a kezdés után Nagynémedi, majd Zsétér és Kovács göljal követ­keztek. Fordulás után is a haraai együttes tá­madott, s a 49. percben Alföldi góljá­val már 5:l-re alakult az 'eredmény. Ezután is teljes fölényben játszott a hazai csapat. A 71. percben Alföldi, majd pár percre rá Nagynémedi szer­zett gólt. A hajrában maga rátalált a vendégcsapat Is és a 36. percben Fe­hérnek elkerült szépíteni az eredmé­nyen. Ezután a fáradtan játszó Lehel játékosai durvulni kezdtek és a 75. percben Lugosi II., a 85. percben Páncélos, majd Bacsa került a kiállí­tás sorsára. Jók: Nagynémedi, Bárány, illetve Zaják I. Boldizsár Gyula Játékvezetőt a mér­kőzés végén megtapsolta a közönség. Törökszentmiklósi Fáklya - Kiskunfélegyházi Építők 3:0 (1:0) Törötaszcmtmiklófi, »00 néző. Vezette: Mami. Fáklya: Barta. — Szecsei, Fenyvesi. Fóbián — Búzás, Kanakas II. — Kana­kas I. — Kiss Hajik, Horváth. Szakáll. Építők: Révész — Gyemes, lstvánffy, Parádl — László. Móczár — Papdi, Ke­lemen, Csáki, PaWagi, Makai. Edző: Molnár Ferenc. Gyenge kezdés után a hazai csaptai közéd negyedórán keresztül mezőny­fölényt haroclt ki. Később a vendégek te feljöttek, s több veszélyes támadást vezettek. A 22. percben egy szögletnél Hajik kapásból a hálóba talált. A második télidő elején kiegyensú­lyozott játék vodt. majd az Építők újra mezőnyfölónyt harcoltak ki. Ezután új­ra a Fáklya támadott többett és a 65. percben Hajik volt eredményes, majd 5 perc múlva Horváth beállította a végeredményt. Jók: Berta, Horváth, Hajik, illetve lstvánffy, Papdi, Csáki. Szegedi Spartakusz — Csongrádi Petőfi 3:1 (2:1) Szeged, 500 néző. Vezette: Járási. Spartakusz: Kollár — ördög, Apró, Dudás — Sándor, Jó járt — Kászó, Báló, Rózsavölgyi, Kiss, Károlyi. Edző: Pólyák József. Petőfi: Major — Bernde, Vikor, Bán- £i — Vecsegl, Kálmán — Puskás, Gaál, Gát, Babesik, Busa. Edző: Szil assy Vilmos. Nagy lendülettel kezdett mindkét csapat, s így változatos, élénk iramú lett a játék. A csatárok mindkét olda­lon több gólhelyzetet rontottak el, Il­letve a védők az utolsó pillanatban mindig tisztázni tudtak. A 30. percben Báló megszerezte a vezetést, majd rö­vid idő múlva Rózsavölgyi volt ered­ményes. A félidő végefeié Gát szépí­tett az eredményen. Fordulás után újra változatos, élénk lett a játék, de Báló újabb góljával végleg eldöntötte a mérkőzés sorsát. A hazaiak engedtek az iramból, a Petőfi viszont eredménytlemül próbál­kozott. majd teljesen visszaesett. Jók: Apró. Sándor, Báló, illetve Vi­Huszár János a negyedik Krakkóban rendezték meg a vasutasok nemzetközi atlétikai versenyét. Megyénk­ből két hosszútávfutó utazott ki. Szom­baton az ötezer méteresek álltak a rajt­hoz. A versenyben Huszár János, a Bé­késcsabai MÁV versenyzője 14 perc 40,6 másodperccel a negyediknek futott be. A másik hosszútávfutóról még nem kap­tunk jelentést. A labdarúgó KB I állása 1. ÜJpesti Dózsa 9 7 1 1 20:10 15 2. Ferencváros 9 6 2 1 21:12 14 3. Salgótarján 9 6 1 2 20:7 13 4. Szeged 9 5 3 1 16 Ml 13 5. MTK 9 6­3 21:16 12 6. Vas aß 9 4 3 2 2.1:14 11 7. Csepel 9 2 6 1 ti 111 10 fl. Győr 9 2 3 4 15M3 7 9. Pécs 9 2 3 4 12:15 7 10. Bp. Honvéd 9 2 3 4 13:17 7 11. Tatabánya 9 2 3 4 10:17 7 12. Debrecen 8 1 2 5 2:11 4 13. Dorog 8­3 5 9:19 3 14. Diósgyőr 9­1 8 7:26 1 KEDD, I960. OKTOBER 25. KOSSUTH RADIO: 8.10 Szórakoztató zenekari muzsika. 9.20 Iskolai kórusok énekelnek. 10.00 Hírek. 10.10 Opera­részletek. 11.00 Canterbury mesék. 11.20 Verbunkosok, magyar nóták, csárdá­sok. 12.00 Hírek. 12.10 Tánczene. 13.00 Barátságos mérkőzés. 13.30 Részletek Eisemann Mihály rádióoperettjéből. j 13.40 Ügyes kezek. 14.00 Farkas Ferenc: GyUmÖlcskosár. 14.16 Fiatalok zenei újságja. 14.45 A bűvös furulya. 15.00 Hírek. 15.10 Egy falu — egy nóta. 15.30 Élőszóval — muzsikával. 17.40 Szót ké­rünk. 18.00 Keresztes Mihály magyar nótáiból. 18.15 A berchtesgadeni sas­fészektől a berlini bunkerig. 19.05 Gyár! sziréna. 19.25 Mozart: C-dur szimfónia. 19.54 Jóéjszakát, gyerekek. 20.00 Esti krónika. 20.30 A Rádiószín­ház bemutatója: Későn. 21.40 Boross Lajos népi zenekara játszik. 22.00 Hí­rek. 22,15 Mai szemmel... Kommentár. 22.25 Schumann: Az Éden és a péri — oratórium. 0.10 Hírek. PETŐFI RADIO: 8.00 Hírek. 14.15 Halló, itt Dél-Amerika. 15.00 Cseh ope­rákból. 15.40 Könnyű szimfonikus ze­ne. 16.00 Hírek. 16.05 Cembaloművek. 16.30 Boldog hajlék. 16.50 Népi muzsi­ka. 17.20 Egy világhírű ballada nyomá­ban. 18.00 Hírek. 18.05 Időszerű nem­zetközi kérdések. 18.15 Magyar indu­lók. 18.30 Nevető falu. 19.00 Hírek. 19.05 Tánczene. 19.40 Falurádió. 20.00 Laka­tos Vince népi zenekara játszik. 21.00 BÉKÉS MEGYEI NÉPÜJSAG Az MSZMP megyei bizottsága és a megyei tanács lapja Felelős szerkesztő: Cserei Pál Szerkesztőség: Békéscsaba, József A. u. 4., 1. em. Telefon: 22—96. Kiadja a Békés megyei Lapkiadó Vállalat, Békéscsaba, Szt. István tér 3. Felelős kiadó: Lehoczky Mihály. Telefon: 10—21 Békés megyei Nyomdaipari Vállalat, Békéscsaba. Felelős nyomdavezető: Kendra György Terjeszti a Magyar Posta. Előfizethető a postahivataloknál és a kézbesítőknél. Előfizetési díj i hóra u,— Ft fl labdarúgó NB III Délkeleti csoport állása 1. Kecskemét 12 6 4 2 22:10 1« 2. Gyula 12 6 4 2 26:17 1« 3. Orosháza 12 5 6 1 16:13 16 4. Szarvas 12 6 5 3 22:16 15 5. Csongrád 12 5 4 3 28 M7 14 6. Sz. Spartak. 12 6 2 4 24:16 14 7. SZMTE 12 6 1 5 24:16 13 8. Sz. Építők 12 5 3 4 19:16 13 9. Martfű 12 6­6 25:25 12 10. Makó 12 3 6 3 14:19 12 11. T. Fáklya 12 4 3 5 16:14 11 12. Bcs. Építők 12 4 3 3 10:24 11 13. Jászberény 12 3 4 5 19:24 10 14. MAV-HMTE 12 3 3 6 23:34 9 15. Bcs. Agyagipar 12 1 4 7 10:29 6 16. Kfh. Építők 12 1 2 9 8:26 4 A iotó 34. heti eredménye 1, 1, 1, 1, X, 1, X, 1, X, 1, 1, 1 A totó 43. heti játékhetén 104 fogadó ért el 12 találatot. Nyere­ményük egyenként 3250 forint, ll találatot 1655-en, 10 találatot 11 952-en értek el. Az előbbire 204 forintot, az utóbbira 37 forintot fizetnek. Hírek. 21.45 Corneille mester titka. 22.00 Zsolnai Hédi énekel. 23.00 Hírek. TELEVÍZIÓ: 18.00 Ifjúsági műsor. 18.45 Szünet. 19.00 TV Híradó. 19.15 Hétköznapi jótanácsok. 19.20 „önélet­rajz” (Illés Béla Kossuth-díjas iró anekdotája. 19.35 ítélet magánügyben, (NDK-fllm.) BRIGÁD MOZI, Békéscsaba, /któber 20—26: Az Siífel-^rony árnyékában, K. h.: fél 6, fé! 4, fél 6; fél 8. SZABADSÁG MOZI, Békéscsaba, Október 24—26: Mennyei pokol. K. h.f 6, 8. V.: 4, 6, 8. A Szabadság és a Brigád moziban minden kedden és pénteken délelőtt 11—1-ig elővételi pénztár. TERV MOZI, Békéscsaba. Októbet 24—26: öngól. K. h.: fél 6, fél 8. v.t fél 4, fél 6, tél 8. SZABADSÁG1 MOZI, Gyoma. Oklő* bér 24—26: EAppia ,< egy villamost, K. h.: 7, v.: 3, 5X7. PARTIZÁN MOZI, Orosháza. Októ­ber 24—26: Különleges megbízatás. K, h.: fél 6, fél 8, v.: fél 4. fél 6, fél 8. BEKE MOZI, Orosháza. Október 20—25: Alázatosan jelentem. K. h.i 5, 7, v.: 3, 5, 7. PETŐFI MOZI, Gyula. Október 20— 25: Háború és béke I—II. r. Kt h.: 5, 7, v.: 3, 5, 7. ERKEL MOZI, Gyula. Október 21— 26: Háború és béke I—n. r. K, h.: fél 6, fél 8, v.: fél 4, fél 6, fél 8: VÖRÖS OKTOBER MOZI, Mezókö- kqvácsháza. Október 24—26: Halló, itt Gabriella. K. h.: 7, v.: 3, 5, 7. BASTYA MOZI, Békés. Október 24—25: Fiú, vagy leány? K. h.: 6, 8, V.: 4. 6. 8. PETŐFI mozi. Sarkad. Október 24—26: Én és a nagyapám. K. h.: 8; v.: 4. 6, 3. TÁNCSICS MOZI, Szarvas. Október 24—26: A szél. K. h.. 6, 8, v.: 4, 6, 8, ADY MOZI, Szeghalom. Október 24—26: Váratlan vendég. K. h.: 7, v.J 3, 5, 7, kiütötte kor, Gát, Kálmán,