Békés Megyei Népújság, 1960. szeptember (5. évfolyam, 206-231. szám)

1960-09-06 / 210. szám

OT68, szeptember 6„ kedd KÉPŰJSÁG SPORT » SPORT - SPORT A kialakuló szoros élmezőnyben ezúttal Gyula került az első helyre Meglepetések az NB lll-ban Az őszi bajnokság egy harmada már lezajlott. Fokozatosan kezd kiala­kulni az élmezőny. Eddig meg egyik csapat sem tudott kiemelkedő teljesít­ményt felmutatni. Szarvason biztos hazai győzelmet hozott a megyei NB III-as rangadó. Csupán az első félidő nyújtott elfogadható játékot, szünet után azonban gyengének mutatkozott a játék színvonala. Hódmezővásárhelyen hiába for­gatták fel a kapkodó vasutas sportvezetők a csapatot, mégsem tudták komo­lyan veszélyeztetni a Gyulai MEDOSZ veretlenségét. Ha a gyulaiak tovább­ra is ilyen komolyan készülnek, komoly beleszólásuk lehet a bajnoki cím végső kialakulásába. A Makó—Orosháza találkozó helyenként NB Il-es színvo­nalon mozgott. A Vasas szerezte meg a vezetést és a hajrában is ők álltak közelebb a győzelemhez. Békéscsabán a forduló leggyengébb mérkőzését játszották. A Szolnoki MTE győzött ugyan, de játéka nagyon kiábrándító volt. Az Agyagiparban különösen a csatársor játszott szétesően. Sajnos a csabaiakat balszerencse is üldözte, mert Román már a nyolcadik percben megsérült és kiállt. A két újonc, Jászberény—Csongrád találkozóján 2:0-ás hazai vezetés után döntetlen született, a Spartakusz nyerte a színvonalas szegedi rangadót. Törökszentmiklóson is hazai győzelem született, a Martfű ezúttal is balszerencsével küzdött. Gyulai MEDOSZ — MÁV Hmvásárhelyi MTE 2:0 (1:0) Hódmezővásárhely, 2000 néző, vezette: Almási. Gy. MEDOSZ: VSdó — Kiss, Pásztor. Fodor — Himer II., Himer I. — Kúria, Csűri, Petrovezki, Nagy I.. Nagy II. MÁV HMTE: Enyedi — Nagy, Venkei. Bárány — GHicz, Zsótér — Rischák, Bé­ni, Nagynémedi, Sáliamon. Bacsa. A teljesen átszervezett vasutas csapat nagy lelkesedéssel kezdte el a mérkőzést. Hamar mezőnyfölényt harcoltak ki. Az ötö­dik percben Salamon, majd Venkei, ké­sőbb pedig Nagynémedi hagyott ki nagy gólszerzési alkalmat. Közel félórás meddő hazai fölény után esett az iram és vál­takozó lett a játék. A félidő utolsó percé­ben a fedezetlenül álló Nagy II. a 16-os sarkáról az ellenkező felső sarokba bom­bázott. Szünet után a gyulaiak nagy lendület­tel kezdtek. Többet kezdeményeztek, de veszélyes támadásaikat, a hazai védők mindig biztosan visszaverték, sőt a 67. percben egy gyors ellentámadáskor Nagy­némedi kitört a védelem közül, végül azonban beérték és tiszt ázni tudtak a gyulaiak. A félidő második felében ki­domborodott a MEDOSZ jobb erőnléte. A hátralevő időben teljesen ők irányítot­ták a játékot. A 82. percben Nagy I. ka­pura lőtt, a labda Giliczet érintve irányt változtatott. Csűri elé esett, aki feltalálta magát és biztosan lőtt a hálóba. Jók: Himer I., Petrovszki, i'Hetve Bá­rány, Nagynémedi. Makói Vasas — Orosházi Kinizsi 2:2 (0:0) Makó, 2200 néző, vezette: Szelei. Vasas: Szabó — Rózsa, K. Varga, Do­bozi — Tóth, Kiss — Kádár. Szabó II., Marczika, Szlovák, Baranyi. Edző: Pólyák Gyula. Kinizsi: Kucsera — Perjési, Békési. Fiam — Berta, Dudás — Csömör, Rozs- nyai, Gera. Szőke. Edző: Glózik Pál. Nagy lendülettel kezdett a Vasas. A második percben Marczika lövését Ku­csera csak szögletre tudta menteni. Ne­gyedóra múlva feljött a Kinizsi is, de a 18. percben jó helyzetben Gera lesre fu­tott. Két perc múlva Marczika lövését is­mét nem kísérte szerencse. Ezután fel­jött a Vasas és sokszor került veszély­be a vendégek kapuja. A 30. percben szöglethez jutottak a helyiek, de a be­ívelt labdát Baranyi a kapu mellé fejel­te. Két perc múlva Kiss keresztlabdájával Szabó elfutott, de a kifutó Kucsera me­rész vetődéssel tisztázott. Rövid idő múl­va hasonló helyzetben Túri lőtt a vető­dő kapusba. Szünet után Kádár cserélt Szabó II-vel, így jobban játszott a hazai csatársor. Az 51. percben Tóth beadását Marczika a bal felső sarokba fejelte. A 65. percben Per­lésit útánrúgásért kiállították. Pár perc múlva egy előre rúgott hosszú labdával Rozsnyai elfutott, beadására Varga ment rá, de lyukat rúgott, a labda a szemfü­les Túrihoz került, aki nem hibázott. A kezdés után szabadrúgáshoz jutott a Ki­nizsi, amit Gera értékesített. Pár perc múlva Kádár a jó ütemben befutó Mar­czika elé ugrott, aki fordulásból a bal alsó sarokba lőtt. A hajrában élénk lett a játék, Szlovák egy nagy gólhelyretet kihagyott. Jók: K. Varga, Marczika, Baranyi. i*Met- ve Fiam, Gera. Dudás. Szarvasi SC — Bcs. Építők 3:1 (3:1) Szarvas, 2000 néző, vezette: Géczy. Szarvas: Kondacs — Janurik, Csernus, Szító — Burázs, Szalontai — Járó, Ja- novszki, Sebő. Kerekes III., Balogh. Bcs. Építőik: Krátki — Pécsi, Balogh, Farkas — Máthé, Lonovics — Gábor, Betkó, Szabó, Rieger, Ondrik. Edző: Fü- löp László. Idegesen kezdett a két csapat. Az első percekben az Építők játszottak mezőny- fölényben. Egy támadásnál a hazai kapu előtt nagy kavarodás támadt és Ondrik jól eltalált lövése a hálóba talált. A vá­ratlan gól után kapkodtak a hazaiak, de később megnyugodtak és veszélyes táma­dásokat indítottak a csabai kapura. A 13. percben 20 méteres szabadrúgáshoz ju­tottak'a hazaiak és Kerekes III. lövése a hálóba talált. Két perc múlva Janovszki erős lövése a meglepődő Krátki feje fe­lett jutott a hálóba. Tovább rohamozott Szarvas és a 20. percben Kerekes III. 20 méteres lövése a hálóban kötött ki. Fordulás után a nagy lendülettel ját­szó hazaiak irányították a játékot. Az Építők szórványos támadásai nem jelen­tettek veszélyt a hazaiak kapujára. Jók: Janurik, Csernus, Janovszki, illet­ve Balogh. Ondrik. Szolnoki MTE — Bcs. Ugyagipar 2:0 (0:0) Békéscsaba, 1200 néző, vezette: Ungi. SZMTE: Sárkány — Papp, Török, Za­lai —- Nyári. Danka Bánhiöi, Pallai Cs. Farkas, WiMisch, Pálmai. Agyagipar: Gyebrovszki — Makrán. Bielik, Ledzényi I, — Milecz. Román — Pataj, Uhrin, Farkas, Mitykó, Krcsmarik. Sok hibával kezdett mind a két csapat. A gyenge kezdést rontotta az is, hogy a 8. percben Román egy összecsapásnál a térdén megsérült. Pár perces ápolás után visszajött ugyan a pályára, de később véglegesen kiállt. A tíz főre apadt csa­baiakat a sérülés nagyon megzavarta. Tervszerűtlen, csapkodó lett a játék. A vendégek megmozdulásaiban sem volt semmi tervszerűség, így egyik kapu előtt sem adódott «veszélyes helyzet. Szünet után a vendégek gyors támadá­sai következtek. Az 55. percben egy szol­noki támadásnál keményen szerelt a hazai védelem, a játékvezető sípolt, Zalai pedig ellenfele után rúgott, amiért kiállí­tották. Ezután veszélyesen támadott az SZMTE, s a 66. percben Bánbidi hosszú beadását Pálmai élesen a bal sarokba lőtte. A gól után két esetben is a kapu előtt hibáztak a csabai csatárok. A hajrá­ban kidomborodott az SZMTE jobb felké­szültsége és sorozatos támadásai után Pallai góljával biztosították a győzelmet. Jók: Török, Pallai, Pálmai, illetve Bie­lik, Farkas, Milecz. Törökszentmiklósi Fáklya — Martfűi SE 3:1 (0:1) Török«zentmiklós, 1200 néző, vezette; Veres. T. Fáklya: Ernszt — Szecsei, Fenyvesi, Fábián — Búzás, Hajik — Karakas I., Karaka« II. — Muszka, Horváth, Szakáll. MSE: Csendes — Papp. Seres, Böjti — Sagái. Mészáros — Pálinkás, Nagy, Ba­kos, Mókus, Mezöteleki. Az első percben kiegyenlített mezőny­játék folyt. A 18. percben Mókus nagy­szerűen szöktette a lyukra futó Nagyot, aki nagy lendülettel a kapura lőtt és kö­zelről a hálóba talált. A gól után rákap­csolt a hazai csapat, sokat támadott, de először Muszka, majd Szakáll hibázott nagy bólhelyzetben. A második félidőt lendületes támadá­sokkal kezdték a hazaiak. A 18. percben Hajik 20 méteres szabadrúgása a felső léctől élesen a hálóba vágódott. A ki­egyenlítő gól után szárnyakat ka.pott a Fáklya. Nagy lendülettel támadtak, s közel félórái mezőnyfölény után Horváth majd Muszka góljával biztosították a győzelmüket. Jók: Szecsei. Hajik, Muszka, illetve Sagár, Nagy, Bakos. Kecskeméti TE — Kiskunfélegyházi Építők 1:0 (1:0) Kiskunfélegyháza, 1800 néző, vezette: Horváth. KTE: Pintér — Csetei. Bitó. Berta — Gacs, Vaiss — Szentgyörgyi, Toricska II., Szabó, Barta, Zubefc. K. Építők: Cseh — Pallagi, Marto- novics, Piarádi I. — László, Városi — Kelemen II., Móczár, Istvánffy, Pala- tinusz, Parádi II. Lendületes hazai támadásokkal in­dult a hazai mérkőzés. Az. 5. percben Istvánffy, majd két perc múlva Mó­czár hagyott ki biztos gólhelyzetet. Ál­landó hazai mezőny fölény után a 25. percben a félpályán lévő hazai védők közül Parádi I. lyukat rúgott, a lab­dával Szentgyörgyi elfutott, s a kifu­tó Cseh mellett a hálóba gurított. Közel félórás hazai fölény után fel­jött a KTE is, de eredményt már egyik csapat sem ért el. Jók: Toricska II., Szabó, Szentgyör­gyi, illetve Pallagi, Martonovics, Lász­ló. Jászberényi Lehel — Csongrádi Petőfi 2:2 (1:0) Szegedi Spartakusz Szegedi Építők 2:1 (0:1) Megyei I. osztály eredményei Battonya — Csorvás 1:0 Gyoma — Sarkadi Kinizsi 1:0 Mezőhegyes! Kinizsi — Bcs. MÁV 3:1 Bcs. VTSK — Békési Spartakusz 7:1 Mezőkovácsháza — Végegyháza 5:0 Kunágota — Kondoros 4:0 Mezőh. MEDOSZ — Medgyesegyh. 5:1 Békésszentandrás — Sarkadi MSE 3:0 A totó 37. heti eredménye 1, 2, x, x, 2, 1, x, 1, x, 2, 1, 1. A totó 36. játékhetén két foga­dó ért el 12 találatot. Nyeremé­nyük egyenként 141406 forint. Tizenegy találatot harmincán, tfz találatot pedig 928-an értek el. Az előbbire 9274 forintot, az utób­bira 815 forintot fizetnek. lUIHO, TELEVÍZIÓÉ m u so r a A* AB III. állása 1. Gyula 5 3 2 . 14:4 8 2. Szolnok 5 4­1 16:6 8 3. Orosháza 5 3 2­9:5 8 4. Kecskemét 5 3 1 1 10:4 7 5. Szarvas 5 3 1 1 10:6 7 6. Szegedi Építőik 5 3­2 9:6 6 7. Sz. Spartakusz 5 3­2 10:7 6 8. T. Fáklya 5 2 1 2 6:5 5 9. Jászberény 5 2 1 2 7:7 5 10. Bcs. Építők 5 1 2 2 8:9 4 11. Csongrád 5 1 2. 2 6:7 4 12. Makó 5 1 2 2 6:12 4 13. Bcs. Agyagipar 5 1 2 2 4:9 4 14. Martfű 5 1­4* 6:14 2 15. MÁV HMTE 5­1 4 7:19 1 16. Kiskunfélegyháza 5­1 4 7:10 1 KEDD, 1960. SZEPTEMBER 6. KOSSUTH RÁDIÓ: 8.10 Thércse. (Részletek Poulenc operájából.) 8-45 Gyíkok a napon. (Nyerges András el­beszélése.) 3.00 A debreceni Kodály Zoltán zeneművészeti szakiskola kó­rusa énekel. 9,20 A tündérrózsa. (Tö­rök népmese). 9.40 Könnyű zene. 10.00 Hírek. 10.10 Válaszolunk hallgatóink­nak. 10.25 Verbunkosok, népdalok, csárdások. 11.00 Milyen az ifjúság? 11.20 Dalok és hangszerszólók. 12.00 Hí­rek, 12.50 Zenés ajándékmüsor a Győri Textilművek dolgozóinak. 13.00 Három kobzos. 13.17 Zenekari hangverseny. 14.20 Munkában a riporterőrs! 14.40 Mézeskalács. 15.00 Hírek. 15.10 Egy falu — egy nóta, 15.30 Új Helikon Társaság. 16.35 A barátság hullámhosszán . . . 16.45 A László-kórház énekkara énekel. 17.00 Hírek. 17.15 Szív küldi szívnek ... 18.00 Gyári sziréna. 18.20 Két Beetho- ven-szonáta. 19.00 A Szabó család. 19.30 Halló, itt Róma! (Közvetítés az olim­piai játékokról.) 20.00 Esti Krónika. 20.30 Évről évre. 22.00 Hírek. 22.10 Mai szemmel . . . 22.20 Halló, itt Róma! (Közvetítés az olimpiai játékokról.) 23.00 Az Istenek alkonya. (Részletek Wagner zenedrámájából.) 23.45 Nép­dalpárosok. 24.00—0.10 Hírek. PETŐFI RADIO: 8.00—8.10 Hírek. 14.15 Könnyű fúvósmuzsika. 14.45 Első nap az iskolában. (Móricz Zsigmond elbe­szélése.) 15.00 Kórusok. 15.20 Kiss Ma­nyi Horváth Jenő dalaiból énekel. 15.43 Kovalcsik János fuvolázik, zon­gorán kísér Freymann Magda. 16.10 Zenés ajándékműsor a Győri Textil­művek dolgozóinak. 17.00 Képek Bed- rich Smetana életéből. 17.50 Időszerű nemzetközi kérdések. 18.00 Tánczene. 18.30 Rádió szabadegyetem! 19.00 Hí­rek. 19.05 Bartók-művek. 19.55 Jóéj­szakát, gyerekek! 20.00 Böbe Gáspár Ernő népi zenekara játszik. Raffay Er­zsi és JászJadányi Tóth József énekel. 20.40 Falurádió. 21.00 Hírek. 21.05 Bol­gár zenei hét. 21.35 így emelkedik fel az ember. 21.50 Zenekari hangver­seny. 23.00 Hírek. TELEVÍZIÓ: Az olimpiáról jelent­jük. 15.35 Atlétika. 18.45 Ifjúsági mű­sor. 1. 100 kérdés — 100 felelet, 2. „Fel­vétel! Indíts’*. (A filmművészet rejtel­mei I.) 19.45 Ruggiero Ricci hegedül. 20.00 TV híradó. 20.15 örvényben. (Olasz film.) 21.35 Szünet. 21.35 Labda­rúgás (olimpia). 22.45 Filmösszefoglaló. Apróhirdetése le Kontírozó könyvelőt azonnalra felve­szünk gyakorlattal, lehetőleg képesí­téssel. Talajjavító Vállalat, Szarvas, Szabadság u. 54. Útiköltséget: felvétel esetén, térítünk.' Jelentkezés írásban, i vagy személyesen életrajzzal. Szarvasi Építőipari Szövetkezet keres műszaki vezetői állás betöltésére egy építőipari mérnöki oklevéllel rendel­kező mérnököt, vagy több éves gya­korlattal rendelkező technikust. Keres még technikusi végzettségű kalkulá­tort, aki jártas az építőipari egység- árelemzésben, számlázásban. Műsza­ki állás betöltéséhez erkölcsi bizonyít­vány szükséges. Jelentkezés írásban, vagy személyesen Szarvas, Építőipari ! Szövetkezet. 519 ! A füzesgyarmati Aranykalász MTSZ- j ben 1 darab Hoff her gyártmányú SL. j 50—55 típusú, lánctalpas és I darab ! Lanz-Bulldog 35 HP-s, vaskerekes ! szántó traktor eladó. Mindkét traktor ; üzemképes, generál javított állapotban j van. Csak személyesen tárgyalunk. I Aranykalász, Füzes-gyarmat. A lottó júliusi jutalom-sorsolásának jelentősebb tárgynyereményei Békés megyében Az augusztus 5-én megtartott juta­lomsorsolás nyertesei átvették tárgy- nyerményeiket. Megyénkben az alábbi jelentősebb nyereményekről számolha­tunk be: AR 5Il-es rádió 2080 Ft, Abonyi Jó- zsefné, Tótkomlós. Családi utalvány 8000 Ft, Lehoczky Zsuzsa, Gyoma. Lot­tó éléskamra 5000 Ft, Veres József, Gyula. 403-as televízió 6200 Ft, Neubert Lajos, Szeghalom. Hűtőszekrény 6720 Ft, Tüskés József, Mezőhegyes, T 529 H rádió 3580 Ft, Kövesdi Lajos, Oros­háza. Pannónia motorkerékpár 19 900 Ft, Diószegi Imre, Békés. 603-as tele- ; vízió 7900 Ft, Tüski László, Békés. AR ■ 5ll-es rádió 2080 Ft, Kerekes Sándor, 5 Bucsa. Zsebrádió 1367 Ft, Dékány Ká- ; rolyné, Mezőberény. Női kerékpár 1380 ■ Ft, Tóth Mihályné, Nagybánhegyes, 5 „Ki mit szeret” utalvány 10 000 Ft, S Tajál Jánosné, Nagybánhegyese. Lottó- ■ konyha 13 880 Ft, Hízó Sándor, Sarkad. ■ Villanytűzhely 2160 Ft, Gálosi Lajos, 5 Orosháza. 604-es rádió 2800 Ft, Liptay ■ Elek, Szabadkígyós. 602-es televízió 5 7360 Ft, Lustyik István, Szarvas. A szeptember 2-i jutalomsorsolás ; nyeremény jegyzéke tegnap jelent meg, 5 A Békéscsabai Sertéshizlaló Vállalat t. számú telepe sertésetető munkásokat vesz fel. Jelentkezni: tanya 1921. 28 Üj, fekete Pammónia eladó. Békés. Szarvasi út 10. 1704 I Mozik műsora ! SZABADSÁG MOZI, Békéscsaba. ! Szeptember 5—7: Tűz a Dunán. K. j h.: 6, 8, v.: 4, 6, 8. j BRIGÁD MOZI, Békéscsaba. Szep- ; tember 1—7: Ellopták a hangomat. I K. h.. fél 6. fél 8, v.: fél 4, fél 6. fél 8. ! A Szabadság és a Brigád moziban ; minden kedden és pénteken délelőtt ; 11—1 -tg elővételi pénztár, í TERV MOZI, Békéscsaba. Szeptern - ! bér 5—7: A megjavultban bíz-ná kell. | K. h.: 6. 8, v.: 4, 6. 8. r SZABADSÁG MOZI, Gyoma. Szep- ! tember 5—7: Hárman jöttek az ©r~ | dobol. K. h.: 8. v.: 4, 6, 8. j PARTIZÁN MOZI, Orosháza. Saep- ! tember 5—7: Gyalog a menyonszág- 1 ba. K. h.: 6. 8, v.: 4, 6, 8. BÉKE MOZI, Orosháza. Szeptember 5—6: Virrad... K. h.: fél 6, fél 8, I v.: fél 4, fél 6. fél 8. PETŐFI MOZI, Gyula. Szeptember I 1—6: Rangon alul. K. h.: 5, 7, v.: 3, 5, 7­ERKEL MOZI, Gyula. Szeptember 5—7: Dzsungel könyve. K. h.: fél 6. fél 8, v.: fél 4, fél 6, fél 8. VÖRÖS OKTOBER MOZI, Mezöko- vácsháza. Szeptember 5—7: A nagy kék o-nszágút. K. h.: 8, v.: 4, 6, 8. BÁSTYA MOZI, Békés. Szeptember 5—6: Kölyöik. K. h.: fél 7, fiél 9, v.: féa 5, fél 7, fél 9. TÁNCSICS MOZI, Szarvas. Szeptem­ber 1—7: Ellopták a hangomat. K. h.: 6, 8, v.: 4, 6, 8. PETŐFI MOZI, Sarkad. Szeptember 5—7: Áru Katalóniának. K. h.: 8, v.: 4, 6, 8. ADY MOZI, Szeghalom. Szeptember 5—7: Emilia Galotfii. K. h.: 8, v.: 4, 6s 8,