Békés Megyei Népújság, 1960. szeptember (5. évfolyam, 206-231. szám)

1960-09-13 / 216. szám

I960, szeptember 13., kedd HÉPÚJSÁG 5 SPORT«SPORT»SPORT — / Három döntetten és még néhány meglepetés as NB Hl-ban A szép őszi vasárnapon nagyon hiányzott a labdarúgó pályákról a jó, nívós játék. A fokozatos javulás után hirtelen visszaesés tapasztalható leg­több csapatnál. Egy-egy győzelem után hiányos felkészültség jellemzi a já­tékot. Gyulán is csalódottan mentek haza a szurkolók. A MEDOSZ messze elmaradt a korábban mutatott játéktól. A mérkőzésen négy „potya gól” volt, ennél többet nem nagy an láthatott a kétezer szurkoló. Orosházán is keserű szájízzel fogadták a mérkőzés végét jelző sípszót. Itt viszont teljesen gólképtelennek bizonyult a Kinizsi csatársor. Szegeden már 3:1-re vezetett a Spartakusz, amikor lefékeztek a hazaiak. Jászberény nem adta fel a harcot és nemcsak hogy kiegyenlített, hanem majdnem megszerezte a győzelmet. Békéscsabán régen látott gyenge játékkal rukkolt ki az Építők csapata. Csak a szerencsének, no meg néhány játékvezetői té­vedésnek köszönheti győzelmét. Szolnok az utolsó öt percben fordította meg javára a mérkőzés sorsát. Itt is egy nagy adag szerencse játszott köz­be. Matfűn a Vasas vezetőgóljával in dúlt a mérkőzés, a hazaiak csak nehe­zen lendültek bele a játékba. Kecskeméten nem tudta megakadályozni az inkább védekező taktikát folytató Szarvasi SC a hazai győzelmet. Csúfos vereséget szenvedett a Bcs. Agyagipar Csongrádon. Sokkal többet vártunk a hatodik fordulótól. OROSHÁZI KINIZSI—MÁV- HMTE 0:0 Orosháza, 2000 néző. V.: Boronikay. Orosháza: Kucsera— Dudás, Békési, Fiam — Szabó, Berta — Kollár, Rozs- nyai, Gera, Túri, Csömör. Edző: Gló- zik Pál. MÄV: Enyedi — Borámy. Venked, Bo­csa — Gilácz, Zsótér — Kovács, Risc- háík, Nagynémedi, Nagy, Vass. Edző: Kecskés István. Kellemes napsütéses időben kezdi a játékot a helyi csapat. Már a harma­dik percben Geránatk adódik gólszer­zési alkalma, de a kapus jó érzékikel hárít. Ezután változatos játék alakul ki. A Kinizsi többet kezdeményez, de a hatodik percben Gera mellé fejeli a labdát. Később feljön a vásárhelyi­ek csapatta is, de a kilencedik perc­ben Ráschák jó helyzetben eladja a labdát. A Kinizsi csatárai próbálják ugyan megközelíteni a vásárhelyi ka­put, de átadásai mindig á legrosszabb helyre szállnak. A 22. percDem Nagy- némedi erős lövését Kucsera csak ki­ütni tudja. Pár percre rá Túri, majd Kollár jó helyzetben elügyetlecnkedi a labdát. A 41. percben Gera előtt óri­ási helyzet alakul ki, azonban ő az üres kapu mellé lövi a labdát. A második félidőben a vendégcsa­pat kezdi a játékot. Mégis Rozsnyai előtt adódik alkalom gólszerzésre, Enyedi azonban az utolsó pillanatban felszedi a labdát. Ezután a vendégcsa­pat átveszi a kezdeményezést, s a Ki­nizsi védőinek bizony akad menteni- valójuk elég. A második félidő vége- felé mindkét csapat nagy hajrát vág ki a győzelmet jelentő gólért. A csa­tárok azonban úgylátszik ezen a mér­kőzésen gólképtelenek, s így az ered­mény döntetlen maradt. Gyenge színvonalú mérkőzés, rossz csatár játék, s a labda állandó vagdar lózása jellemezte a két csapat játé­kát. Jók: Békési, Túri, Berta, illetve Nagynémedi, Rischák. A játékvezető gyengén vezette a mérkőzést, BCS. ÉPfTÖK—TÖRÖKSZENT­MIKLÓSI FÁKLYA 1:0 (0:0) Békéscsaba, 1500 néző. V.: Dukai. Építők: Illyés — Pécsi, „Balogh, Far­kas — Máté, Lonovios — Gábor, Bet- kó, Szabó, Rieger, Ondrik. Edző: Fü- löp László. Fáklya: Emészt — Szecsei, Fenyvesi, Fábián — Kanakas I., Hajik, Deák, Kanakas II., Szakái, Muszka, Horváth. Porzott a csabai „füves pálya”, ami­kor a nagyirammal kezdett Építők veszélyeztették a vendégek kapuját. De ez csak negyedóráig tartott. Betkó kapuralövése a felsőléctől pattant vissza. Ez volt az egyetlen komoly BÉKÉS MEGYEI NÉPÚJSÁG Az MSZMP megyei bizottsága és a megyei tanács lapja Felelős szerkesztő: Cserei Pál Szerkesztőség: Békéscsaba, József A. a. 4., I. em. Telefon: 22—36. Kiadja a Békés megyei Lapkiadó Vállalat, Békéscsaba, Szt. István tér 3. Felelős kiadó: Lehoczky Mihály. Telefon: 10—21 Békés megyei Nyomdaipari Vállalat, Békéscsaba. Felelős nyomdavezető: Kendra György Terjeszti a Magyar Posta. Előfizethető a postahivataloknál és a kézbesítőknél. Előfizetési díj 1 hóra 1L— Ft esemény. A 20. percben Szakáll bea­dásszerű lövése a helyiek ötösén ta­lálta a fedezetlenül befutó Deákot, ő azonban nem tudott mit kezdeni a labdával. A félidő második felében a Fáklya irányította a játékot, s az Építők t^rvszerütlenül játszott. Szünet után élénkebb lett a játék. A Fáklya háromszor is veszélyeztette a csa­bai kaput. Illyés azonban minden alka- lamikor védeni tudott. Később mintha magára talált volna az Építők és egy ka­pu előtti kavarodásnál Szabó lövése a há­lóban kötött ki. Ezután minőkét oldalon csak a kapufa mentett. A hajrát a Fák­lya bírta jobban, de nem sikerült ki­egyenlíteniük. Jók: Illyés, Balogh, ül. Szécsi, Fenyvesi, Szakáll. GYULAI MEDOSZ—SZEGEDI ÉPÍTŐK 2:2 (2:0) Gyula, 2000 néző. V.: Hamar. Gyula: Vidó — Kiss, Pásztor, Fodor — Himmer I., Himmer II. — Kurta, Csűri, Petrovszki, Nagy II., Nagy I. Edző: Had­révi József. Építők: Palotai — Rácz, Óvári, Enesey — Blaha, Bezsenyi — Tanács, Boldizsár, Hegedűs. Gréczi, Btiltsák. Edző: Emődi Rezső. Tapogatózó játékkal indult a nagy ér­deklődéssel várt mérkőzés. Az első ne­gyedórában inkább C6ak mezőnyjáték folyt. A 18. p.-ben Csűri tisztán kapta a labdát, de elhamarkodott lövése a kapu mellé szállt. Ezután formás hazai táma­dások következtek, a szegedi védelem­nek ugyancsak harcolni kellett, hogy ka­puját megmentse a góltól. A 34. percben Petrovszki baloldalról küldött beadását Óvári a kimozduló Palotai felett a saját hálójába emelte. A 45. percben szabad­rúgáshoz jutottak a gyulaiak. Petrovszki fejjel Csűri elé csúsztatta a labdát, Csű­ri a kivetődő Palotai alatt a hálóba továb­bította. Fordulás után az Építők kezdtek job­ban. Az 50. percben Tanács kitört és a tétovázó gyulai védők között a hálóba ta­lált. Vidó elnézte a gyengén sikerült lö­vést. A gól mintha -megzavarta volna a hazai védelmet. Egy jelentéktelennek lát­szó támadásnál Boldizsár a hálóba ko­torta a labdát. A gól után nagy hajrá­ba kezdett mindkét csapat. A 64. percben Himmer I. és Gréczi összeakaszkodott, s ezért a játékvezető mindkettőjüket kiállí­totta. Az ezt követő percekben néhány •gyulai támadás következett. Egy alkalom­mal Nagy I. bombaszerű lövése altig ke­rülte el a jobb felső sarkot. A 72. perc­ben Petrovszki jó labdát adott a kapu előtt álló Csőrinek, aki azonban ezúttal is hibázott. A befejezés előtt egy szög­letnél Palotai kiszaladt a labdára, de csak kiütni tudta, Fodor elé szállt, aki egyből kapura lőtte, de a felső léctől visszapattant. A 86. percben Biltsik a földön fekvő Vidóba belerúgott, amiért kiállították. Jók: Fodor, iti. az egész szegedi csa­pat. CSONGRÁDI PETŐFI—BCS. AGYAGIPAR 5:0 (3:0) Csongrád, 2000 néző. V.: Macsányi. Cs. Petőfi: Major — Bodra, Kálmán, Báni fi — Vérségi, Vikor — Puskás, Gát, Palásti II., Babcsik, Busa. Edző: Szilasi Vilmos. Agyagipar: Gyebrovszki — Vári, Bielik, Ledzényi II. — Csatordai, Román III. — Pataj, Uhrin, Miiecz, Mitykó, Ledzényi. Edző: Weiner Pál. , Nagy lelkesedéssel rohamozott a Pető­fi. Már az ötödik percben Puskás lövését csak a kapufa mentette. A hazaiak mind a két oldalon gyors, veszélyes támadá­sokkal ostromolták az Agyagipar kapuját. A védelem különösen Gyebrovszkival az élen egy darabig jól állta a rohamot. Egy szép támadásnál Gát beadását Pus­kás a hálóba fejelte. Pár perc múlva Gát újabb beadását Busa küldte a háló­ba. A gólok után még jobban fokozódott a hazaiak nyomása és a 28. percben egy sarokrúgásnál Gáth elé pördült a labda, aki fordulásból védhetetlenül a hálóba továbbította. A második félidőt is hazai támadások vezették be és a 49. percben Busa növel­te az előnyt. Ezután lefékezett a Petőfi, feljött az Agyagipar. Mezőnyben szépen adogattak, de a kapura nem jelentettek komoly veszélyt. A hajrában ismét a Petőfi kezdeményezett és a 81. percben Versengi beállította a végeredményt. Jók: Kálmán, Vikor, Gá-th, i*M. Gyeb- rovszki, Bielik. MARTFŰI SE—MAKÓI VASAS 5:2 (4:1) Martfű, 1000 néző, vezette: Vozár. Martfű: Csendes — Papp, Seres, Böjti — Sagát, Mészáros — Pálinkás, Nagy I., Baikos, Mik.us, Mezőteleki. M. Vasas: Szabó — Rózsa, Varga, Do­bozd — Tóth, Kádár — Tolnai, Kovács, Marczdka, Szolvák, Baranyi. Nehezen lendült játékba a hazai együttes. A vasas támadott többet, s a 15. percben Marczdka fejese a hálóban kötött ki. A gól felvillanyozta a ha­zaiakat, s öt perc múlva Bakos ki­egyenlített. Rövid idő múlva Mezőte­leki a szélen elfutott, s beadását Pá­linkás a hálóba továbbította. A 40. percben Bakos, Mikus nagyszerű ossz- játékából ismét gól született. Három perc múlva Pálinkás góljával már 4:1- re alakult az eredmény. A második félidőben is mezőnyfö­lénnyel játszottak a hazaiak. A 64. percben Nagy egyéni játékkal növelte az előnyt. Ezután a 30. percben Tolnai szépített az eredményen. Jók: Böjti, Pálinkás, Mezőteleki, il­letve Marczdka, Tóth. SZEGEDI SPARTAKUSZ— JÁSZBERÉNYI LEHEL 3:3 (2:1) Szeged, 1200 néző. Vezette: Dudás. Szeged: Kollár — Hamzsek, Apró, Dudás — Jójárt, Sándor — Kiss, Balek, Rózsavölgyi, Báló, Kószó. Edző: Pó­lyák József. Lehel: Szekeres — Rákos, Bácsik, Fe­hér — Józsa, Zajár — Kiss, Fekete, Buczka, Fülöp, Ficzek. A Spartakusz kezdett jobban. For­más támadásaik már a negyedik perc­ben gólt eredményezett. Sándor nagy­szerű érzékkel a hálóba továbbította a labdát. Ezután változatos, gyors | lett a játék. Három perc múlva az elő­rehúzódott Józsa kiegyenlített. A két gól után még egy ideig fordulatos volt a játék, majd mindkét csapat vissza­esett. A 44. percben Báló egy váratlan lövéssel megszerezte a vezetést. Fordulás után jobban rajtoltak a ha­zaiak. Az 51. percben Rózsavölgyi nö­velte az előnyt. Azonban ez úgy lát­szik megártott a Spartakusznak, mert a játékosok teljesen lefékeztek. A ven­dégek viszont nagy lendülettel vetették magukat a küzdelembe. A 70. percben Fülöpnek sikerült szépíteni, sőt négy perc múlva ki is egyenlített a nagysze­rűen játszó balszélső. Jók: Apró, Kiss, Báló, illetve Rákos, Kiss, Fülöp. , SZOLNOKI MTE—KISKUN- EÉLEGYHÁZI ÉPÍTŐK 2:0 (0:0) Szolnok, 1200 néző. Vezette: Dr. Gyöngyösy. SZMTE: Sárkány — Papp, Török, Bánhídy — Nyári, Danka — Pusztai, Ballal, Cs. Farkas, Wilüsch, Pálmai. Edző: Rátfad József. K. Építők: Cseh — Parádi I., Mar- tonovios, Cserkó — Palatínus, Vereb — Kelemen II., László, Istvánffi, Mó­czár, Parádi H. Edző: Molnár. Feltűnően gyengén kezdtek a csapa­tok. Sok rossz leadás, tervszerűtlen já­ték jellemezte az egész félidőt. Az Építők kezdeményeztek többet, na­gyobb akarással küzdöttek, de a csa­tárok a kapu előtt tehetetlennek bizo­nyultak. Szünet után is a vendégek támadásai következtek. Két alkalommal Sárkány ) csak nehezen tudott hárítani. A ha­Negyei I. osztály eredményei: Battonya — Sarkadi MSE 2:1 Békésszentandrás — Mezőh. MEDOSZ 1:1 Medgyesegyháza — Kunágota 3:1 Végegyháza — Kondoros 1:0 Mezőkovácsháza — Bcs. VTSK 2:2 Bcs. MÁV — Békési Spartakusz 31 Sarkadi Kinizsi — Csorvás 2:1 Mezőhegy esi Kinizsi — Gyoma 3:1 zacbak közül különösen a fedezetpór játszott nagyon gyengén. Az Építők so­kat, de pontatlanul lőttek kapura. A 86. percben egy hosszúra sikerült szöktetésnél Wiillisch kiugrott a védők közül, s jól eltalált lövése a hálóba kötött ki. Két perc múlva Ballad erős lövését Cseh csak kiütni tudta, a labda a szemfüles WilTi»ch elé került, aki ismét eredményes volt. Jók: Török, Bánhídi, Wiiihsch, illet­ve Cseh, Parádi I., Palatínusz. KECSKEMÉTI TE—SZARVASI SC 3:1 (1:1) Kecskemét. 1000 néző. Kecskemét: Pintér — Csetey, Bitó, Berta — Gacs, Vass. — Szentgyörgyi, Torioska III., Szabó, Bertha, Zubek. Szarvas: Kondacs — Janurik, Cser- nus, Szító — Burázs, Szalontai — Járó, Janovszki, Sebő, Kerekes III., Balogh. Edző: Gulics Ferenc. A nagy lendülettel támadó hazaiakat a jól védekező vendégek sokáig fel­tartóztatták. Negyedórás hazai me­zőnyfölény végül is góllá érett. Zubek jól eltalált lövése a hálóban kötött ki. A gól után a szarvasiak is veszélyesen támadtak, s egy ilyen lefutásnál Ja- novsakynalk sikerült kiegyenlíteni. Fordulás után fergetes hazai táma­dások következtek. Már a 18. percben Bartha megszerezte a vezetést. Válta­kozó játék alakult ki, majd a hajrá­ban Szentgyörgyi beállította a vég­eredményt. Jók: Bitó, Vass, Zubek, illetve Bu­rázs, Csernus, Janurik. Az AB III állása 1. Szolnok 6 5­1 18:6 to 2. Gyula 6 3 3­16:6 9 3. Kecskemét 6 4 1 1 13:5 9 4. Orosháza 6 3 3­9:5 9 5. Szegedi Építők 6 3 1 2 11:8 7 6. Szegedi Spartaku-sz 6 3 1 2 13:10 7 7. Szarvas 6 3 1 2 11:9 7 8. Csongrád 6 2 2 2 11:7 6 9­-10. Jászberény 6 2 2 2 10:10 B 9­-10. Bcs. Építők 6 2 2 2 9:9 6 11. T. Fáklya ' 6 2 1 3 6:6 5 12. Martfű 6 2­4 11:16 4 13. Makó 6 1 2 3 8:17 1 14. Bcs. Agyagipar 6 1 2 3 4:14 4 15. MÁV HMTE 6­2 4 7:19 2 16. Kiskunfélegyháza 6­1 5 2:12 1 RÁDKL TELEVÍZIÓ /7c sí műsora I960 SZEPTEMBER 13, KEDD. KOSSUTH RÁDIÓ: 8.10 .Operarészletek 9.00 A Gyermekrádió műsora 9.15 A KISZ Központi Együttes énekkara énekei 9.40 Könnyűzene 10.10 Válaszolunk hallgató­inknak 10.25 Magyar nótáik 11.00 Rácegre­si füzet 11.20 Franck: Zongoratrió 12.10 Zenés ajándókműsor ipari üzemek dolgo­zóinak 12.55 Budapesti Kávé. Elbeszélés 13.20 Zenekari hangverseny 14.20 A Gycr- mekrádió műsora 14.40 Két operettnyi­tány 15.10 Egy falu — egy nóta 15.40 Há­rom darab százas. Rádiójáték 16.15 Ma­gyar táncok és dalok Haydn korából 16.35 A barátság hullámhosszán 16.45 A Lenin Kohászati Müvek Művészegyütte­sének énekkara énekel 17.15 Szív küldi... 17.45 Gyári sziréna 18.00 Bartók: A fából faragott királyfi 19.05 A Szabó család 19.35 Tánczene 20.30 Hanglemezbemutató 21.05 „Millióik jönnek, egyre jönnek” Emlékek 21.40 Tito Schipa olasz dalokat énekel 22.15 Mai szemmel 22.25 Kamara­zene 23.10 Tánczene. PETŐFI RÁDIÓ: 14.15 Könnyű fúvós- muzsika 14.44 Tolla! és szerszámmal 15.00 Madrigálok, toronyzenék 15.20 Szórakoz­tató zene 15.45 Kamarazene 16.25 Zenés ajándékműsor ipari üzemek dolgozóinak 17.10 Erkel és Pest vármegye. Előadás 17.50 Zenés műsor 18.00 Időszerű nem­zetközi kérdések 18.10 Csárdás-királynő — részleteik 18.30 Rádió szabadegyetem 19.05 Chopin: E-dur scherzo 19.15 A Berlini Rádió vonós tánczenekara játszik 19.35 A fotó 37-ik heti eredménye 2, 2, 1, 1, 1, x, x, 2, 1 törölve 2 2 ■ törölve, x, x. ; A 37. heti játékhéten egy fogadó sem ■ ért el 12 találatot. A 11 találatra 16 541 ■ forintot, a 10 találatra 1130 forintot, a 9 2 találatra pedig 160 forintot fizetnek. Kikaptak a csabai öklözök A békéscsabai Építők NB II*es ököl­vívó csapata vasárnap Budapestre uta­zott, hogy az első őszi mérkőzést lejatsz- szák a Vasassal. Mint előzetesen hirt ad­tunk róla, a felkészülés bizony elég gyenge [volt, ami megmutatkozott a játé­kon is. A csabai öklözök 18:2 arányú sú­lyos vereséget szenvedtek a jó képesség!’ budapesti Vasastól. Baudelaire két verse 19.40 A Bn’.i pesti Kamarazenekar hangversenye a stúdió­ban 20.40 Falurádió 21.45 Megszűnnek-e az osztályok a kapitalizmusban? 22.00 A viszontlátásra holnap — Könnyűzene. TELEVÍZIÓ: 19.00 A fiataloknak... 1. Egyiptomi képeslapok (Madarász Andor útibeszámoíója). 2. Tudományos eseménynaptár. 3. „Felvétel! Indíts!” (Filmművészet rejtelmei II.) 19.50 Szü­net. 20.00 TV híradó. 20.15 Kürthy Éva és Bolla Tibor magyarnótákat énekel, 20.36 A kör (csehszlovák film). Mozik műsora brigád mozi, Békéscsaba. Szep­tember 8—14: Fapados szerelem. K. h.: fél 6. fél 8, v.: fél 4, fél 6, fél 8. SZABADSÁG mozi, Békéscsaba. Szeptember 11—14: Számíthatsz ram. K. h.: 6, 8, v.: 4, 6, 8. A Szabadság és • Brigád moziban minden kedden és pénteken délelőtt II —1-fg elővételi pénztár. TERV MOZI, Békéscsaba. Szeptem­ber 8—14: Égrenyíló abiak. K. h.: 6, 8, v.: 4, 6, 8. SZABADSÁG MOZI, Gyoma. Szep­tember 12—14: A nagy kék országút/ K. h. : 8, - v.-: 4, 6, 8; PARTIZÁN MOZI, Orosháza. Szep­tember 13—14: 9-es kórterem. Kezdés h.: 6, 8, v.: 4, 6, 8. BÉKE MOZI, Orosháza. Szeptember 12'—13: Vörös tinta. K. h.: fél 6, fél 8, v.: féil 4, fél 6, fél 8. PETŐFI MOZI, Gyula. Szeptember 12—13: Feleségem a sztár. Kezdés h.: 5, 7, v.: 3, 5, 7. ERKEL MOZI, Gyula. Szeptember 9—14: Mozart. K. h.: fél 6, fél 8, v. fél 4, fél 6, fél 8. VÖRÖS OKTÓBER MOZI, Mezőko­vácsháza. Szeptember 12—14: Az or­dító egér. K. h.: 8, v.: 4, 6, 8. BÁSTYA MOZI, Békés. Szeptember 8—13: Hely a tetőn. K. h.: fél «7, fél 9, v.: fél 5, fél 7, fél 9. PETŐFI MOZI, Sarkad. Szeptember 12—14: A nagy családok. K. h.: 8, v.: 4, 6, 8. TÁNCSICS MOZI, Szarvas. Szeptem­ber 12—14: Virrad ... K. h.: 6. 8, V.: 4. 6, 8. 'vDY MOZI, Meghalom Szeptember 12-14: Fatima. K. h.; 8, v.; 4, 6, 8*