Békés Megyei Népújság, 1960. szeptember (5. évfolyam, 206-231. szám)

1960-09-27 / 228. szám

1960. szeptember 27. kedd NÉPOJSÁg 5 SPORT » SPORT » SPORT) Tömörülő élmezőny as NB Ill-ban A vasárnapi forduló után nagyon szoros élmezőny alakult ki a labdarúgó NB III. Délkeleti csoportjában. A Gyulai MEDOSZ biztosan győzte .le a Bé­késcsabai Agyagipart és egy pontos vezetését ezzel továbbra is tartja a Kecs­kemét. Orosháza, az SZMTE és a Szarvas előtt. A tabella 2—4. helyezettje ezen a héten kénytelen volt a döntetlen eredménnyel megelégedni, igy ők is ludasak abban, hogy a Gyulai MEDOSZ továbbra is előttük van. A leját­szott mérkőzések színvonala ezen a vasárnapon sem volt túl magas. Tudósí­tóink jelentései szerint csak az SZMTE—Kecskeméti TE és a Martfű—Szegedi Építők összecsapás színvonala elégítette ki a várakozást. A legtöbb helyen a kezdeti lendület a második félidőre alább hagyott, nagyot esett a játék színvonala. Meglepetést keltett a kiskunfélegyháziak szegedi győzelme. A vendégcsapatok, itt elsősorban Makő, a MAV-HMTE, az Agyagipar együt­tesére gondolunk — elsődleges feladatuknak a védekezést tekintették. Sokáig vezetett a szarvasi csapat Csongrádon, de legjobb védőjátékosá­nak sérülése megbontotta a csapat egységét s így meg kellett elégedniük a döntetlennel. Az Orosházi Kinizsi otthonában nagynehezen tudta legyőzni — némi szerencsével — a jászberényieket. Érdekességnek számít, hogy a nyolc mérkőzésen egy kiállítás, egy büntetőrúgás sem fordult elő, és a csa­tárok három szögletből értek el gólt. Szarvas SC — Csongrádi Petőfi 2:2 (2:0) Csongrád, 2200 néző, vezette: Magyar. Szarvas: Koridacs — Jainurik, Cser- nus, Szító — Patkós, Bűrázs — Podani, Janovszki, Sebő, Kerekes II., Gazsó. Csongrádi Major — Borda, Kálmán, Báni! — Vecsegi, Vikar — Puskás, Gál, Palásti, Paposaik, Busa. A kezdeti hazai támadások után hi­deg zuhanyként érte a szurkolókat Po- dani gólja. Egy előrevágott labdával a szarvasi jobbszélső — lesből — meg­ugrott, s a leálló védők mellett veze­tésit szerzett. Palásti fölé lövése után ismét szarvasi gól következett: Kere­ns n. három csel után a hálóba po­fozta a labdát. Hullámzó játék folyt egészen az 56. percig. Ekkor Puskás ra­vasz, ejtett lövése az egyébként reme­kül védő Ko-ndacs fölött a hálóba hullt. A gól és Cserpus sérülése szárnyakat adott a hazaiaknak, sorra vezették vi­haros támadásaikat. Gólt azonban így is csak a 80. percben tudtak elérni, amikor kavarodás után Kálmán a lá­bak között kiegyenlített. Jók: Vecsegi. Palásti. Gál. illetve Kondacs, Podani* Kerekes II. Bes. Építők — Makói Vasas 1:1 (1:0) Békéscsaba, 2500 néző, vezette: Hor­váth. Bcs. Építők: Illés — Hankó, Balogh, Pécsi — Betkó, Lomovics — Máté, Si­pos, Szabó, Rieger, Ondrik. Makő: Szabó II. — Rózsa, Varga, Do~ 30'Zi — Tóth, Kiss — Bakaesi, Szabó 1., Marczika, Szolvák, Tolmayer. A mérkőzés után kissé csalódottan távozott a hazai közönség. Bár szinte végig a csabai együttes támadott, a váirt győzelem elmaradt. Igaz ugyan, hogy most sem kísérte szerencse a kék-fehér-támadók lövéseit, s a véde­lem egy kihagyása . elegendő volt a pontvesztésre. A közepes iramú mér­kőzés első igzalmát a játékvezető okoz­ta: tévesen állította meg lesen az el­futó Ondrikot. A 8. percben szép csa­bai gól született. Ondrik keresztbe adott labdáját Sipo« a kapuba bombáz­ta. Sajnos, a folytatás elmaradt; Sipos újabb lövése csak a lécet találta el. A vendégek szórványos támadásai szünet után veszélyesebbek lettek. Egy alka­lommal a csabai védelem — Eléssel az élen — ügyetlenkedett s a szemfüles Tolmayer kiegyenlített. Nagy küzde­lem indult meg a győztes gólért. Ond­rik Rieger leadását nagy erővel rálőtte, azonban a kapufa isimét mentett, Ez­után a kilenc emberrel védekező ma­kóiak némi szerencsével kihúzták a döntetlent. Jók: Balogh, Betikó, Rieger, illetve Varga, Kiss, Tolmayer. Szolnoki MTE - Kecskeméti TE 1:1 (1:1) Szolnok, 1000 néző, vezette: Tóth. Szolnok: Sárkány — Sári, Török, Za­lai — Nyár:, Danika — Cs. Farkas, Pál­jai, Willisch, Rátfai, Pálmai. Kecskemét: Pintér — Csejtey, Bitó,! Berta — Gacs, Vass — Szentgyörgyi 11., Mészáros, Szabó, Barta, Zubek. Amíg a /nagy lelkesedéssel kezdő MTE egyik támadást a másik után vezetbe, addig a másik oldalon Szabó lövését cfeak a kapufa tudta hárítani. Török sérülése után továbbra is me­zőny-fölényben maradnak a szolnokiak, mégis Zubek pompás elfutása után, Sárkánynak kell a hálóból kikotorni a KTE vezető gólját, öt perc múlva is­mét zörren a háló, most azonban Fal­iad beadása után Willisch okoz bosszú­ságot Pintérnek s örömet a hazai né­zőknek. A II. félidő két parázs jele­nete érdemel említést. Először Pálmai lábát kaszálják el a büntetőn belül a kecskeméti védőik, de a ll-es elmarad. Befejezés előtt egy perccel Mészáros üres kapuba tartó labdáját Sári a gól­vonalról rúgja vissza. A játékvezető először gólt ítél, majd a partjelző meghallgatása után visszavonja azt. Jók: Zalai, Nyári, Danika, illetve Bi­tó, Barta, Vass. Törökszentmiklósi Fáklya — Miív Hmvásárhelyi MTE 2:0 (0:0) Törökszentmikiós, 1200 néző, vezette: Orosz. Fáklya: Ernszt — Szecsei, Fenyvesi, Fábián — Karakas II., Szakái — Deák. Karakas I., Hajik, Horváth. Krisbov. HMTE: Enyedi — Bárány, Venkei, Nagy — Gilicz, Zsóter — Borbán, Ri- schák, Nagynémedi, Lányi, Vass. Alacsony színvonalú, csapkodó játé­kot láttunk mind a 22 játékostól. A vásárhelyiek az első perctől kezdve védekezésre rendezkedtek be, s ezt egészen a 70. percig eredményesen csi­nálták. A végig ostromló hazaiak csak okikor tudtak Karakas I. fejesgóljával és a szemfüles Krisbov lövésével ered­ményesek lenini. Jók: Szecsei, Karakas I., Hajik, il­letve Enyedi, Gilicz, Rischák. Gyulai MEDOSZ — Bcs. flgyagipar 3:1 (1:1) Gyula, 1800 néző, vezette: Vörös. MEDOSZ: Vidó — Kiss, Pásztor, Szi­lágyi — Himmer H., Hinimer I. — Kurta, Csűri, Fodor, Nagy II., Nagy I. Agyagipar: Alt — Horváth, Vári, Mokran —■ Csatordai, Román III. — Doma, Uhrin, Rieiik, Farkas, Mitykó. Már az első negyedórában látni, hogy gyorsabbak, ötletesebbek a hazad csa­tárok. Mezőnyfölényük a 25. percben érik góllá, amákor Himmer I. szögletét Fodor a kapunak háttal állva befejeli. Nagy II. kafufa lövése után egyenlő ellenfél lesz a téglagyári együttes. A 31. percben Vidó kapuja előtt sokáig patto-g a labda, Farkas jó.érzékkel nyúl utána, és kiegyenlít. A második félidőben szinte kapujához szegezi el­lenfelét a MEDOSZ. A csabaiak lelke­sen, de csapkodva védekeznek. Az egy- kaipura-játék egész a 74. percig tart. amikor Nagy II. fejesével Alt hálójába jut a gyulaiak vezető gólja. Ezután lát­hatóan feladja a küzdelmet a csabai csapat, s nem tudják megakadályozni egy formás Csűri—Fodor-akció utón Nagy I. gólját. Jók: Szilágyi, Kurta, Fodor, Nagy H., illetve Bielik és a csabai hátvédhár­mas. Martfű — Szegedi Építők 3:0 (1:0) Martfű, 1000 néző. vezette: Hodroga. Martfű: Csendes — Gulyás, Sütő Böjti — Zagát, Mészáros — Molnár. Nagy, Bakos. Mikus, Mezőteleki. Szeged: Palotai — Rá ez, Óvári, Enessey — Bóka, Vezsenyi — Bilitsdk, Gréczi, Blanka, Tanács., Hegedűs. A nagyiramú mérkőzés első félóráját Palotai és a cipőgyáraik ötösfogatá­nak nagy harca jellemzi. A szegedi kapus régi jó napjaira emlékeztetőén, egyik lövést a másik után védi, s hát­védei sorra állítják lesre ellenfeleiket. Már úgy látszik, gól nélküli lesz a fél­idő, amikor baloldali támadás végén Mikus végre a hálóba talál. Szünet után továbbra is jó iramú a mérkőzés. Most már az eddig szórványos szegedi ellentámadásokba ,,paprika” is vegyül, s mindkét kapu előtt érdekes jelenetek adódnak. Több. kihagyott helyzet után döntő fölénybe kerül a hazad csapat és ötösfogata Mezőteleki és Mészáros góljával biztosítja győzelmét. Jóik: Gulyás, Mészáros, Molnár. Me- zőted'Qki, illetve Palotai, Óvári, Tanács, Hegedűs. Orosházi Kinizsi — Jászberényi Lehel 1:0 (1:0j Orosháza, 1800 néző. Vezette: Lenkei. O. Kinizsi: Kucsera — Perjési, Bé­kési, Fiam — Kulcsár, Dudás — Csö­mör, Rozshyai, Gera, Berta. Szökő. Edző: GlóziJk Pál. Jászberény: Szekere» — Nagy, Pán- csics, Fehér — Józsa, Zaj ág — Ma­gyar, Ficzek, Kiss, Dugosi, Fülöp. Edző: Kollár Ferenc. Az első ízben Orosházán játszó jász­berényi csapatra kíváncsi közönség szép játékot várt az orosházi csapat­tól, mivel a múlt héten otthonában a Lehel kikapott. Az I. félidőben erős iramban és vál­tozatosan folyik a játék. A 23. percben sarok a Kinizsi jatvára. Csömör beíveli a labdát Gorához, az Szököhöz továb­bítja, aki a 16-osról lőtt erős, lapos labdája Szekeres lába között a hálóba kerül. 1:0. (Egy kicsit szerencsés, gól.) A második félidő játékát a Lehel indítja el. A 3. percben Kúcsera véd egy veszélyes labdát. Az 5. percben Gera elfut, de mellé talál. Támad a Kinizsi, de feljön a Lehel is s a 11. percben egy 16-osról küldött szabadrú­gást fölé talál. A játékvezető ez idő­ben több büntetőt ítél beszédért. Majd mindkét részről fölé- és melleiövés megy kapura. A 37. percben üres kapu mellé fejel a Le­hel csatára, óriási helyzet volt, már mindenki azt hitte, gól. Valamivel több támadással a Kinizsi javára ér véget a mérkőzés. Jóik: Békési, Gera. Kollár, illetve Pancsics, Kiss, Szekeres. Kiskunfélegyházi Építők Szegedi Spartakusz 1:0 (0:0) A Mezőhegyesi Cukorgyár keres könyvjóváírással való azonnali átvételre kerekes és kerék nélküli villany- és benzin-motoros szállító szalagokat Ajánlatokat a cukorgyár központi irodája címre kéri. Telefon: Mezőhegyes 3. 559 Megyei I. osztály eredményei Battonya — Mezőhegyesi MEDOSZ 1:0 Medgyesegyháza — Bcs. VTSK 5 3 Békésszentandrás — Végegyháza 1:1 Bcs. MÁV — Kondoros 1:0 (Botrány miatt félbeszakadt) Mezőkovácsházi Petőfi — Gyom a 6:0 Békési Spartakusz — Csorvás 5 2 Sarkadi MSE — Kunágota 8:0 Mezőhegyesi Kinizsi — Sarkadi Kinizsi 3:2 1. Gyula 8 5 3 _ 23:8 13 2. Kecskemét 8 5 2 1 15:6 12 3. Orosháza 8 4 4­11:6 12 4. SZMTE 8 5 1 2 19:9 11 5. Szarvas 8 4 2 2 15:11 10 6. Csöngrád 8 3 3 2 16:10 9 7. Sz. Spart. 8 4 1 3 17:12 8 8. Sz. Építők 8 3 2 3 12:12 8 9. T. Fáklya 8 3 1 4 8:8 7 10. Bcs. Építők 8 2 3 3 10:11 7 11. Makó 8 2 3 3 11:18 7 12. Martfű 8 3­5 16:19 6 13. Jászberény 8 2 2 4 11:15 6 14. MÁV—HMTE 8 1 2 5 10:28 4 15. Bcs. Agyagipar 8 1 2 5 6:21 4 16. Kfh. Építők 8 1 1 6 4:15 3 A labdarúgó NB III. Délkeleti csoportjának állása NB I. eredmények Salgótarján—Pécs 4:1 (1:1) MTK—Debrecen 3:0 (2:0) Szeged—Bp. Honvéd 3:3 (0:0) Ferencváros—Újpesti Dózsa 2:0 (2:0) Vasas—Győr 2:2 (1:1) Dorog—Csepel 2:2 (1:1) Tatabánya—Diósgyőr 2:1 (1:1) A totó 30. heti eredmény 2, 2, X, 2, 2, 1, 1, X, 1, X. 1. X. Tizenkét találatot négy fogadó ért eL Nyereményük egyenként 74 394 forint. Tizenegy találatot kilencvenem, tíz ta­lálatot pedig 1293-an értek el. Az előbbire 3306 forintot, az utóbbira 306 forintot fizetnek. BÁDIÓi*/TELEVÍZIÓ^ „ f ä műsora Sí í KEDD, I960. SZEPTEMBER 27. KOSSUTH RÁDIÓ: 8.10 Operettrész­letek. 9.00 Ancsi és Jancsi az iskolá­ban. 9.20 Iskolai kórusok énekelnek. 9.40 Polkák, mazurkák, keringők. 10.00 Hírek. 10.10 Válaszolunk hallgatóink­nak. 10.25 Népek muzsikája. 10.50 Szí­nek és évek. 11.20 Dunajevszkij ope­rettjeiből. 12.00 Hírek. 12.10 Zenés ajándékműsor a Diósdi Gördülőcsa- Págygyár dolgozóinak. 13.00 A tábor­nok apja. 13.20 Zenekari hangverseny. 14.20 Ügyes kezek. 14.40 Egy falu — egy nóta. 15.00 Hírek. 15.10 A törvény­hozó. 16.17 Cigánydalok. 16.35 Észt­országi utazás 11. 16.45 A béke dalai. 17.00 Hírek. 17.15 Szív küldi. 18.00 Gyári szi­réna. 18.20 Faust. 19.05 A Szabó család. 19.35 Könnyű orgonamuzsika. 19.54 Jó- éjszakát, gyerekek! 20.00 Esti krónika. 20.30 Vidám, zenés könyvesbolt. 21.40 Ray Anthony kórusának és zenekará­nak műsora. 22.00 Hírek. 22.15 Mai szemmel. 22.25 Petőfi Sándor versei­ből. 23.00 Ifj. Magyari Imre népi zene­kara játszik. 23.30 Kamarazene. 0.10 Tánczene. PETŐFI RÁDIÓ: 8.00 Hírek. 14.15 Csak vidáman. 14.40 Vlagyimir Iljics Lenin. 15.00 Madrigálok és virágéne­kek. 15.45 Unger Emőke (gordonka) hangversenye a stúdióban. 16.20 Zenés ajándékműsor a Diósdi Gördülőcsa- págygyár dolgozóinak. 17.10 Képek Muszorgszkij életéből, 17.50 Időszerű nemzetközi kérdések. 18.00 Verbunko­BÉKÉS MEGYEI NÉPÜJSAG \z MSZMP megyei bizottsága és a megyei tanács lapja Felelős szerkesztő: Cserei Pál Szerkesztőség: Békéscsaba," József A u. 4.» I. em. Telefon: 22—96. Kiadja a Békés megyei Lapkiadó Vállalat, Békéscsaba, Szt. István tér 3. Felelős kiadó: Lehoczky Mihály. Telefon: 10—21 Békés megyei Nyomdaipari Vállalat, Békéscsaba. Felelős nyomdavezető: Kendra György Terjeszd a Magyar Posta, Előfizethető a postahivataloknál és a kézbesítőknél. Előfizetési dfi i hóra ti.— Ft sok, népdalok, csárdások. 18.30 Rádió szabadegyetem. 19.00 Hírek. 19.05 Szép Juhászné. 19.35 Falurádió. 19.55 Közve­títés Luganóból: Wilhelm Bachaus zongoraestje. 21.35 Hírek. 21.40 Az Oidi- pusz-komplexum. 22.00 Tánczene. 23.00 Hírek. TELEVÍZIÓ: 17.45 Város? Falu? 18.45 TV Híradó. 19.00 Budapesti Zenei He­tek 1960. Erkel: Hunyadi László. műsora BRIGÁD MOZI, Békéscsaba. Szep­tember 22—28: Alázatosan jelentem. K. h. fél 6, fél 8, v. fél 4, fél 6 fél 8. SZABADSÁG MOZI, Békéscsaba. Szeptember 24—28: Fatima. K. h.: 6; 8, v.: 4, 6, 8. A Szabadság és a Brigád moziban minden kedden és oénteken délelőtt II —l-ig elővétel) oénztár. TERV MOZI, Békéscsaba. Szeptem­ber 22—28: Rövidnadrágos ember. K; hetik. 6, 8, vas. 4, 6, 8. SZABADSÁG MOZI. Gyoma. Szep­tember 26—28: Francis. K. h.: 8, v.: 4. 6. 8. PARTIZÁN MOZI, Orosháza. Szep­tember 26—28: A Fekete-tenger lá­nya. K. h.: 6, 8, v.: 4, 6, 8. BÉKE MOZI, Orosháza. Szeptember 22—25: Fehér vér. IC. h.: fél 8, v.: fél 4, fél 6. fél 8. PETŐFI MOZI. Gyula. Szeptember 26—27: A mi kis családunk. K. h.: 5, 7, v.: 3, 5, 7. ERKEL MOZI, Gyula. Szeptember 26—28: Fel a fejjel. K. h.: fél 6. fél 8, v.: fél 4, fél 6, fél 8. VÖRÖS OKTOBER MOZI, Mezőko- kovácsháza. Szeptember 26—28: Hil­lőt úr nyaral. K. h.: 8, v.: 4, 6, 8. PETŐFI MOZI, Sarkad. Szeptember 26—28: Téves kapcsolás, K. h.: 8, v.: 4, 6, 8. BÁSTYA MOZI, Békés. Szeptember 22—27: Meztelen igazság. K. h.: fél 7, fél 9, v.: fél 5. fél 7. fél 9. TÁNCSICS MOZI, Szarvas. Szeptem­ber 26—28: Fehér vér. K. h.: 6. 8. v.: 4, 6, 8. ADY MOZI, Szeghalom. Szeptember 26—28: Fényes esküvő. K. h.: 8, v.: 4, 6, 8. MEGJELENT az új CONSUL táskaírógép Ára: 2500 Ft Kapható: Budapesten, a Népköztársaság útja 31 sz. alatt. Vidéken az összes OFOTÉfíT üzletben. Szállítja: KOVO, Praha. 5037