Békés Megyei Népújság, 1960. május (5. évfolyam, 102-127. szám)

1960-05-24 / 121. szám

fflWJ. május 84., kedd HÉPŰJSÁG 5 Magára talált az Orosházi Kinizsi Minden Jő, ha a vége jő — tartja a közmondás. Ügy látszik, így van ez­zel az Orosházi Kinizsi csapata is. Az utolsó három mérkőzésen öt pontot szerezitek. Ez bármelyik csapatnak dicséretére válik. A vasárnapi mérkőzés a totóban is szerepelt. Akik egyest tippeltek, azok nem csalódtak. A Kinizsi csapata ezzel a szép győzelemmel bebizonyította, hogy többre is képes, mint az elmúlt hónapokban. Az együttesben van küzdő erő, s tud­nak győzni is, ha szívvel-lélekkel futballoznak. (Bizonyos, hogy az edző: Gló- zttc Pái hozzáértése is nagyon sokat jelent.) Orosházi Kinizsi — Budapesti Előre 3:0 (2:0) Orosháza, 2000 néző: Vezette: Szabó II. Orosházi Kinizsi: Kutaséra — Perjés!, Békési, Fiam — Berta, Kodilár — Rozs­nyói, Kunos, Gora, Túri, Sza/bó. Edző: Glózik Pál, Bp. Előre: Havas — Dézsán, Mik- sovseaki, Majláth — Kiss II., Németh I. — Kökény, Németh II., Egervári, Kör­nyel, Száraz. Edző: Lőrincz Emil. Kissé szeles, borús időben kezdett a két csapat. Az Előre indítja el a táma­dást, de a Kinizsi mindjárt támadásba lendült. A második percben Gorával szemben szabálytalankodnak, de a megítélt büntetőt Gern elhamarkodta. Ezután változatos Lett a játék s a 7. percben Rozsnyói alig lőtt mellé. A 8. percben veszélyesen támadott a ven­dégcsapat. Kucsera kiszaladt kapujá­ból, de a labdát elvétette, szerencsére azonban az erős beadás az alapvona­lon túlra csúszott. A Budapesti Előre mezőnyben szépen játszott, de gólt nem tudott elérni. A 15. percben szép támadást vezetett a Kinizsi; Gora Ku­nosnak adta a labdát, aki mintegy 19— 20 méterről hatalmas gólt lő a bal alsó sarokba, 1:0. Kezdés után egy percre Kucserának minden tudósára szükség volt, hogy egy sarokba tartó labdát ki­védjen. A gól után változatos játék alakult ki. Hol egyik, hód. másak kapu került veszélybe. A vendégek szemre szépen játszottak és egymás után ve­zették támadásaikat. A Kinizsi ritkáb­ban, de annál veszélyesebben táma­dott. A 43. percben Gera lövésszerű badását Havas rosszul fogta, a labdát Túri elé ütötte, aki azt a hálóba to­vábbította. A második félidőben a Kinizsi kez­dett, de az Előre vette át a játék irá­nyítását s mór a második percben óri­ási helyzetet hagytak ki. Később mind­két csapat szórványosan támadott s inkább mezőnyjáték folyt. A második félidő 16. percében Túri üres kapura lőtt, de a védők kifejelték. A 29. perc­ben Gera elöreadott labdáját Kunos elcsípte s a két budapesti védő között a hálóba bombázta, 3:0. Ezután a játék irama némileg csökkent, s Leginkább csak a 16-osig jutottak él a csatárok Jók: Kucsera, Kunos, Fiam, Túri, il­letve Miksovszky, Egervári, Száraz. A játékvezető többször fordítva ítél­kezett. Labdarúgó NB 11. Keleti csoport állása 1. Debrecen 27 14 10 3 50:21 38 2. Kecskemét 27 14 9 5 44:17 36 3. SZVSE 26 13 5 8 31:24 31 4. Borsodi B. 27 12 6 9 33:30 30 4. Pénzügyőrök 26 12 5 9 35:27 29 6. ózd 27 11 7 9 37:32 29 7. Egyetértés 26 12 4 10 32:27 28 8. Miskolc 27 11 6 10 41:37 28 9. Jászberény 27 10 7 10 33:39 27 10. Diósgyőri B. 27 10 7 10 29:44 27 11. Bp. Előre 27 7 12 3 39:38 26 12. Szolnok 26 8 9 9 32:32 25 13. Nagybátony 27 8 5 14 26:40 21 14. Bp. Spartak. 27 8 4 15 37:44 20 15. Orosháza 27 5 8 14 32:52 18 16. Izzó 27 5 5 17 29:56 15 MB II. Keleti csoport eredményei Pénzügyőrök—Vasas Izzó, Jászberé­nyi Vasas—Debreceni VSC 1:0, Miskolci VSC—Szegedi VSE 2:1, Borsodi Bá­nyász—Ózdi Kohász 2:1, Budapesti Spartakusz—Nagybátonyi Bányász 4:1. Cegléd megerősítette vezető szerepét az NB HI-ban A magyar—angol válogatott mérk őzés alaposan éreztette hatását az NB II. vasárnapi fordulójában. A mérkőzések egy részét szombaton, vagy va­sárnap délelőtt, játszották le. Azokon a találkozókon, melyeket a válogatot­tal azonos időben kezdtek, bizony üresen ásítottak a lelátók. Talán ennek a válogatott mérkőzés hangulatának tudható be az is, hogy az NB III-as mérkőzésen álmos, unalmas, csapkod ó játék folyt. Tudósítóink jelentése alapján csak Mezőkovácsháza—Szegedi Építők és a Cegléd—Martfű találko­zón folyt élénk iramú, gyors játék. A csatárok viszont itt is elfelejtették felhúzni a góllövő cipőjüket. Számtal an nagy helyzet maradt ki. A forduló játékos-teljesítményének élén Palotai áll. A volt válogatott kapus bravúr­jaival sorra tapsoltatta meg a kovácsházi közönséget. Ha a csabai szárma­zású kapus nem véd olyan jól, értéke s két pontot szerzett volna a helyi együttes. A nagy érdeklődéssel várt békéscsabai rangadó csalódást okozott a nézőknek. Bár az eredmény igazságos, mégis többet várt a háromezer főnyi közönség. Ezzel az eredménnyel viszont a ceglédiek bajnoki esélye erősödött. A megyei csapatok közül a Békéscsabái MÄV és a Kovácsházi Petőfi helyzete látszik igen nehéznek. Meglepő a kiesőjelölt Móravárosi Kinizsi síma győzelme Makó ellen. Ü gy látszik, a Tisza-partiak még nem adták fel a harcot. Még öt forduló van hátra, s addig sok minden történ­het. Gyulai MED0SZ—Bcs. Építők 1:1 (1:0) Békéscsaba, 3000 néző, vezette: Mig- réczi. Gyula: Vidó — Kiss. Pásztor. Szi­lágyi — Hímmér II., Fodor — Kurta, Csűri, Petrovszki, Himmer I., Nagy. Edző: Bodola Gyula. Bcs. Építők: Zsilinszki — Osgyám, Popol, Farkas — Betkó, Bohus — Lor novics, Sípos, Szabó, Rieger, Hrabovsz- ki. Edző: Rácz Lukács. Gyulai támadásokkal kezdődött a mérkőzés. Az első percekben csak ne­hezen tudtak tisztázni a csabai védők. Később feljöttek a helyiek, de hely­zeteiket elkapkodták. A 20. percben egy ártalmatlannak látszó támadásnál a késlekedő Zsilinszki mellett Him­mer I. a hálóba fejelte a labdát. A fél­idő hátralévő részében mindkét csa­pat támad, de eredménytelenül. A második félidőben az Építők me­zőnyfölényt harcoltak ki. Sorra vezet­ték támadásaikat és szinte a kapujá­hoz szegezték a vendégeket. A 65. percben Rieger mintegy húsz méterről megszerezte a kiegyenlítő gólt. A gyu­laiak érthetetlenül reklamáltak s a já­tékvezető Petrovszkit kiállította. Sem­mi szükség nincs az ilyen sportsze­rűtlenségre, hiszen a játékvezető jól látta, hogy a gól szabályos volt. A gól után továbbra is az Építők támadtak, de a jól védekező gyulaiak mindent tisztáztak. Az utolsó percekben két nagy helyzetet kihagytak a csabai csatárok. A játék alapján az ered- mény igazságos. A rangadó színvona­la nagyon gyenge volt. Az Építők csa­pata bizony gyengén játszott. A já­tékvezető jól vezette a mérkőzést. Jók: Vidó, Pásztor, Himmer II., Nagy, illetve Rieger, Bohús. Szabó. Hódmezővásárhelyi MTE — Bcs. MÁV-Bocskai 0:0 Hódmezővásárhely, 800 néző, vezet­te: Szelei. HMTE: Kléner — Kanász, Holuöán, Bacsa — Bordás, Nagy — Risák, Sa­lamon, Nagynémedi, Zsótér, Rozik. Oe*. MÁV: Ando — Bániki, Gyocu, Simon I. — Blahut, Marik — Csicsely, Békészki, Sovány, Kovács, Simon n. Nagy vásárhelyi fölénnyel teltek el az első percek. A 7. percben Rozik beadását Nagyinémedi a kapfára fejel­te. Ez volt a félidő egyetlen izgalmas pillanata. Ezután unalmas, csapkodó küzdelem folyt a két l€-os között. A szünet után a vendégcsapat to­vábbra is védekezésre rendezkedett be. Sokszor hét-nyolc emberrel alkot­ták a tömör védelmi falat. Az elöl tar­tózkodó három csatár még igy is sok­szor okozott kellemetlen perceket a hazai védőknek. Csak az utolsó húsz perc hozott némi izgalmat. A három vasutas szöglet után Kovács öt mé­terről a kapu helyett az oldalvonalon kívülre rúgta a labdát. A másik ol­dalon ugyanilyen helyzetből Risák Andót találta el labdájával. A döntet­len igazságos eredmény. Jók: Rozik, illetve Andó. Mezőkovácsházi Petőfi — Szegedi Építők 1:1 (1:1) Mezőkovácsháza, 1000 néző, vezette: Klitnon. Petőfi: Fülöp — Krám, Gyuris, Juhász Serfőző, Bálványos — Tóth I., Batke, Kertmegi, Herjeczki, Tóth II. Edző: Tóth Zoltán. Építők: Palotai — Rácz. Óvári, Tóházi — Bóka, Besenyi — Zovics, Tanács. Bilt- sik, Gréci, Jánosik. Edző: Emődi Rezső. Már az első percekben nagy tapssal ju­talmazta a közönség Herjeczkit, aki ki­cselezte a védőket, s lövésével megsze­rezte a vezetést. A gól után is támadtak a hazaiak, de a szegedi védők mindig idejében léptek közbe. A harmincadik percben Bálványos megsérült, s az em­berfölényt kihasználva Tanács kiegyenlí­tett. A gyorsiramú első félidő után szinte kapujához szegezte ellenfelét a Petőfi. Jók: Kertmegi, Batke, Krám, illetve Pa­lotai Óvári, Biltsik. Szegedi Spartakusz—SZERC il. 2:1 (1:1) Szeged, 1200 néző, vezette: Tóth. Szpartakusz: Kollár — Beszprémi, Apró, Dudás — Sándor, Jójárt — Kászó, Béló, Rózsavölgyi, ördög, KM*. SZEAC II.: Mészáros — Bárdos, Vas, Sándor — Palotai, Bénák — Janka, Rá­bai, Nemes, Csordás, Pető. SZEAC-támadásokkal kezdődött a mér­kőzés, de a Szpartakusz védelme jól állt a lábán. A 16. percben Rábai kitört a védők közül, a kapus kifutott és elhúzta a csatár lábát. A 11-est Rábai értékesí­tette. A gól után tovább támadott a SZEAC, de a körülményesem szőtt táma­dásaikból nem tudtak újabb gólt elérni. A 36. percben egy előrevágott labdával Kászó elfutott, lövését Mészáros kiejtette, és Kászó azt a hálóba továbbította. A második félidőben kiegyenlített játék folyt. A Szpartakusz többet támadott és a 73. percben Rózsavölgyi megszerezte a csapatának a győztes gólt. Jók: ördög, Kászó, Apró, ihletve Rábai, Palotai. Sz. Móravárosi Kinizsi — Makói Vasas 3:0 (3:0) Szeged, 1500 néző, vezette: Horváth. SZMK: Horváth — Korin, Barta, Gútl — Bite, Hell — Zádori, Kászó, Nagy, Lo­vászi, Kovács. Maikő: Szabó — Balogh, Juhász, Dobo­zi, — Marczika, Malima — Szopori, Ko­vács, Tóth, Varga, Baramyi. Szegedi támadásokkal indul a mérkő­zés. Egymás után két szögletet is ér el a Kinizsi. A 10. percben Balogh megsé­rült és kiállt. A tíz főre csökkent Makó ezután szép támadásokat vezetett, de csak tíz percig. A 20. percben Kászó egyedül hozta fel a labdát, s a 16-os sar­káról nagy gólt lőtt. Két perc múlva Bite beadását Kovács a hálóba továbbította. A kezdés után a cselezgető makói csatá­roktól Kászó elvette a labdát, elfutott, s a kimozduló kapus mellett a hálóba gu­rított. A gyors három gól után a hátra­lévő idő csapkodó játékkal telt el. A második félidőben egyik csapat sem tudott gólt elérni. Jók: Kászó, Horváth, Bite, illetve Sza­bó, Tóth. * CVSE— MARTFŰ: 3:0 (2:0) Labdarúgó NB III. Délkeleti csoport állása lü Cegléd 26 15 6 5 42:19 36 2. Bcs. Építők 2b 11 9 6 48:33 31 3. Sz. Spartakusz 25 12 7 6 43:31 31 4. Gyula 25 10 7 9 31:29 27 6. T. Fáklya 25 9 8 8 34:42 26 7. SZMTE 25 9 7 9 28:25 25 8. Sz. Építők 25 9 7 9 46:42 25 9. Szarvas 25 9 7 9 38:42 25 10. MÁV-HMTE 26 9 7 70 39:49 25 11. Martfű 25 11) 4 11 27:32 24 12. Makó 25 6 10 34:38 22 13. Bcs. MÁV 27 7 8 12 22:37 22 14. Nagykőrös 25 7 8 10 29:42 22 15. M. Petőfi 25 8 5 12 35:34 21 16. Mnraváros 25 6 5 14 26:50 37 SZEAC li, as u % ? aa SPORTRÓL KÉPEKBEN Vasárnap, Békéscsabán koronglövő-versenyt is tartottak. A megye legered­ményesebb lövőjének Kerepeczky György bizonyult 50-ből 40 koronggal. A megyei középiskolai bajnokságon Hankó György, a békéscsabai Rózsa Fe­renc Gimnázium IV. o. tanulója a távolugrásban megyei középiskolai baj­nokságot nyert. A loló 21. heti eredménye 1, 1, 1, 2, 1, x, 2, 2, x, 1, 1, x. A totó 21. játékhetén két fogadó ért el 12 találatot. Nyereményük egyen­ként 168 995 forint. 11 találatot 88-an, 10 találatot 1306-an értek el. Az előbbire 3140 forintot, az utóbbira 345 forintotfizetnek. A rádió és a televízió műsora: Szerda, 1960. május 25. Kossuth Rádió: 8.10 Szórakoztató zenekari muzsika. 9.00 Rádió szabad- egyetem. 9.30 Népi muzsika. 10.00 Hí­rek. 10.30 Spiegelhaus: Emlékezés Prá­gára. 11.00 Pillantás a nagyvilágba. 11.15 Kazal László énekel. 11.25 A Sza­bó család. 12.00 Hírek. 12.10 Opera- részletek. 12.50 A karoling-trón. 13.10 Táncdalok. 13.45 Válaszolunk hallgató­inknak. 14.00 Kóczé Gyula népi zene­kara játszik. 14.30 Michelangelo ver­seiből. 14.35 Romantikus kórusok. 15.00 Hírek. 15.35 Üzenetek a Budaoesti Ipa­ri Vásárról. 16.00 Élőszóval — muzsi­kával. 17.00 Hírek. 17.10—17.20 Beszél getés Ortutay Gyulával, a Hazafias Népfront kongresszusa előtt. 17.55 Vár­nai Zseni 70 éves. 18.15 Népzene. 18.45 Beszélgetés a beruházásokról. 19.00 Németh Marika és Szabó Miklós ope­rettdalokat énekel. 19.25 Esti krónika 20.00 Prágai tavasz 1960. 22.00 Hírek 22.25 Tánczene. 23.10 Versek a kedves­hez. 23.30 Rimszkij-Konszakov operád­ból. 24.00 Hírek. Petőfi Rádió: 3.00—8.10 Hírek. 14.15 Orosz nyelvlecke az általános iskolá­soknak. 14.35 Operettrészletek. 15.00 Zenekari hangverseny. 16.15 Barátsá­gos arcot kérek. 16.30 Operarészletek 17.10 Verbunkosok, népdalok. 17.45 Mozart-művek. 18.15 Rádióegyetem. 18.45 Baráti népek gyermekei énekel­nek. 19.00 Hírek. 19.20 Heti hangver­B ÉK fiS MEGYEI NffiPŰJSÁ'' Az MSZMP megyei bizottsága és a megyei tanács (apja Felelős szerkesztő: Cserei Pál zerkesztőség: Békéscsaba. József u. 4., I. em. Telefon; 22—96, Kiadja a Békés megyed Lapkiadó x a Halat. Békéscsaba, Szt. István téi Felel 06 kiadó: Lehoczkv Mihály. Telefon: 10—21; Békés megyei Nyomdaipari VaHalat. Békéscsaba; Felelős nyomdavezető: Kendra György Terjeszti a Magyar Posta; Előfizethető a oostahivataloknál és e kézbesítőknél Előfizetési díj i hóra il4— Ft» senykalauz. 20.00 Jóéjszakát. gyere­kek I 20.10 A salgótarjáni népi zene­kar játszik. 20.40 Falurádió. 21.00 Hí­rek. 21.05 Tánczene. 21.40 Arcképek rivaldafényben. 22.00 Részletek Buday Csárdás és Zerkovitz Csókos asszony c. operettjéből. 22.25 Sztrájktanyán. 23.00 Hírek. Televízió: 18.30 Budapesti Ipari Vá­sár. 1960. 19.00 Lady Windermere le­gyezője. (Színházi közvetítés.) Mozik műsora SZABADSÁG MOZI, Békéscsaba. Május 23—25: Vidéki lány. K. h.: 5, 8, V.; 4, 6. 8. BRIGÁD MOZI, Békéscsaba. Május 23—25: Üdülés pénz nélkül. K. h.: fé1 6, fél 8. v.: fél 4. fél 6. fél 8. A Szabadság és a Brigád moziban minden kedden és pénteken délelőtl 11—1-ig elővételi pénztár. TERV MOZI, Békéscsaba. Májúé 13—25: Családi ékszerek. K. h.: 6, 8 v.: 4, 6, 8. PARTIZÁN MOZI. Orosháza. Má­jus 23—25: Kölyök. K. h.: fél 6, fél 8 v : fél 4, fél 6, fél 8. BÉKE MOZI, Orosháza. Május 19—24: Merénylet. Kezdés hétköznap 5, 7, vas. 3, 5, 7. SZABADSÁG MOZI. Gyoms. Máj 2)3—25: Láthatatlan kötelék. K. h.: 8, v.: 4, 6, 8. PETŐFI MOZI. Gyula. Május 19—24: Salemi boszorkány. K. h.: 5. 7, v.: 3, 5, 7. ERKEL MOZI, Gyula. Májúi* 23—25: lngovány. K. h.: fél 6, fél 8. v.: fél 4, fél 6, fél 8. VÖRÖS OKTOBER MOZI. Mező kovácsháza. Május 23—25: A kék nyíl K. h.: 8, v.: 4. 6. 8. BÁSTYA MOZI. Békés. Május 23—24: A tarkák ügye. K. h.: 6, 8. v.: 4, 6, 8. PETŐFI MOZI. Sarkad. Május 23—25: Francis. K.. h.: 8, v.: 4. 6, 8. TÁNCSICS MOZI, Szarvas. Mártit 2)3—25: 12 dühös ember. K. h.: 6. 8. v.: 4, 6, 8. ADY MOZI. Szeghalom; Május 23—25: Menekülés az árnyéktól. K. h»; 7* v.1 3, % íj