Békés Megyei Népújság, 1960. május (5. évfolyam, 102-127. szám)

1960-05-17 / 115. szám

19M. május IT, kedd HÉPÚJSAo 5 Ismét két pontot szerzett az Orosházi Kinizsi Asc Orosházi Kinizsi a Nagybátonyi Bányász csapatát látta vasárnap vendé' gtíJ. A legutolsó két mérkőzéshez hasonlóan most is jő játékkai rukkoltak ki és ezzel a győzelmükkel újabb két bajnoki pontot szereztek. Ügy látszik a Ki­nizsi «kezd magára találni és egymás után szerzi a bajnoki pontokat. Orosházi Kinizsi — Nagybátonyi Bányász 2ü (0:1) Orosháza. 2600 néző, vezette: Radá O. Kinizsi: Kucsera — Perjési, Békési, Fiam — Berta, Kollár — Rozsnyai, Kunos, Gera, Túri, Sza­bó. Edző: Glózik Pál. N. Bányász: Orosz — Szántó, Gellény, Horváth — Lukács, Stall — Veres, Pintér, Máté, Köröshe- gyi, Csépe. Edző: Wallhkampf La­jos. Ideális futballidöben kezdett a két NB Il-es csapat. A bányászok sérülések miatt tartalékosán áll­tak ki. A Kinizsi kezdte a játékot. Az 5. percben a bányászok egyik csatára az üres kapu mellé lőtt. Ezután a Kinizsi támadott többet s a 8. percben Gera fejese a felső kapufán csattant. Szép támadáso­kat vezetett mindkét csapat, de a védők mindent hárítottak. A 19— 20. percben a Kinizsi két szögle­tet is elért. A 35. percben Máté megszökött és védhetetlenül a bal alsó sarokba rúgta a labdát. A második félidőben a Kinizsi támadott többet és Kunos lövése a kapufán csattant. Az 53. perc­ben Szabó beadását Gera kapura tejelte, de a jobb felső sarokba tartó labdát Szántó kézzel érin­tette. A megítélt 11-est Békési ér­tékesítette. Nagy harc indult a győztes gólért. Egy szép támadás­nál Perjési Gerának adta a láb- j dát, aki védhetetlenül a jobb alsó sarokba lőtt. A bányászok nem adták fel a küzdelmet és veszé­lyes támadásokat vezettek a Ki­nizsi kapuja ellen. A hazaiak vé­delme azonban mindent hárított. A félidő végefelé szép támadáso­kat vezetett a Kinizsi, de Orosz mindig jó érzékkel nyúl közbe. A bányászcsapat nagy lelkesedéssel harcolt a kiegyenlítő gólért, de Kucsera most már biztosan vé­dett. Az első félidőben a bányász- csapat játszott szebben, a máso­dik félidőben viszont a Kinizsi magára talált és az egyenlítés u- tán még vezetésre is telt erejük­ből. Jók: Békési, Kucsera, Kollár, Túri, illetve Pintér, Máté. Radó játékvezető jól vezette az iramos mérkőzést Labdarúgó NB II. Keleti csoport állása 1. Debrecen 26 14 10 2 30:30 38 2. Kecskemét 26 14 8 4 44:16 36 3. SZVSE 25 13 3 7 30:22 31 4. Ózd 26 11 7 8 36:31 29 3. Egyetértés 26 12 4 10 32:27 28 6. Borsodi B. 36 11 6 9 31:29 28 1. Pénzügyőr 26 11 3 9 30:26 27 8. Bp. Előre 26 7 18 7 39:35 26 9. Miskolc 36 W 6 10 39:36 26 16. Szolnok 26 8 9 9 32:32 23 14. Jászberény 26 9 7 10 32:39 35 13. Diósgyőri B. 26 9 7 10 29:44 23 13. Nagybátony 26 8 3 13 23:36 21 14. Bp. Spartakusz 26 7 4 15 33:43 18 IS. Orosháza 36 4 8 14 29:52 16 16. Izzó 26 3 5 16 27:51 18 Labdarúgó NB Ili. Délkeleti csoport állása 1. CVSF 26 14 6 5 39:19 34 2. Sz. Spartakusz 25 12 7 6 43:31 31 3. Bcs. Építők 23 11 8 ti 47:32 30 4 Gyula 24 11 4 9 45:27 26 5. SZMTE 24 9 7 8 26:22 25 6. KTE 26 9 7 9 26:27 7. Szarvat* 25 9 7 9 38:42 25 8. T. Fáklya 24 9 7 8 34:42 25 9. Sz. Építők 24 9 6 9 45:41 24 10. Martfű 24 10 4 10 27:2» 24 11. MAV-HMTE 26 9 6 10 39:44 24 12. Makó 24 6 10 8 34:35 22 13. Nagykőrös 24 7 7 10 29:42 21 14. Bős. MAV 2)6 7 7 12 22:37 M 15. M. Petőfi 24 8 4 12 34:33 20 16. Sz. Mórav. 24 3 5 14 23:50 15 SZEAC 11 26 13 7 6 54:36 33 Az NB II. Keleti csoport eredményei Debreceni VTST—Borsodi Bá- VSE—Diósgyőri Bányász 4:0, Bu- nyász 6:0, VM Egyetértés—Pénz- J da pesti Spartakusz—Vasas Izzó ügyőrők 2:0, Budapesti Előre— J 3:1, Miskolci VST—Ózdi Kohász Jászberényi Vasas 0:0, Szegedi j 2:1, Kecském. D.—Szolnoki M. 2:0. Cegléd és a Szegedi Spartakusz döntetlenje, valamint a Békéscsabai Építők veresége után nőtt a ceglédiek bajnoki esélye Talán vasárnap volt az NB Hl-as bajnokság utolsó harmadának egyik legfontosabb fordulója, különösen a bajnoki cím elnyerése körül. Cegléd Ma­kóra azzal ment el, hogy egy pontot feltétlenül haza kell vinnie. A meg­állapított taktikát a játékosok betartották s így nem maradt el az eredmény sem. A Makói Vasa* nagy akarással, helyenként egészen Jól jitsaott. Szol­nok vívta az egyik legnehezebb mérkőzést a másik baj nők aspirálta, a Szegedi Spartakusz ellen. A találkozó szép játék után igazságos döntetlent hozott. Martfű ezúttal ts Igazolta, bogy farmája felfelé fvel. Biztosan győztek a cipógyáriak a meddő támadójátékot folytató Építők ellen. A csabai együttes ezzel a vereséggel szinte behozahatatlan hátrányba került a bajnoki eim el­nyeréséért folyó küzdelemben. Szarvason az erósen megváltoztatott eaapat lelkesedésén és nagy akarásán alapuló biztos fölényes győzelmét ünnepelhet­ték a szurkolók. Békéscsabán gyenge szivonalú, egyrészt csapkodó Játékot hozott a két kiesés ellen küzdő csapat találkozója. A MAv csatárai három ízben biztos gólhelyzetet hagytak ki. A Petőfi lelkesen és jól védekesett A hajrában nagyszerűen feljött és közel állt a győzelemhez. Szegeden m Építők csak nehezen tudtak győzni a KTE ellen, pedig a hazaiak sokszor nyomasztó fölényt harcoltak ki. A SZEAC n. Ismét győzött, ha bár nehezen, mert az N. Kinizsi JA játékkal rukkol* ki. Törökszentmiklóeon csak nehezen született meg az egy gólos bazai győzelem. MARTFŰI SE—BCS. ÉPÍTŐK 2:0 (1:0) Martfű, 800 néző. Vezette: őr. Gyön­gyösi. MSE: Csendes — Száraz. Seres, Gu­lyás — Szűcs. Mészáros — Pálinkás, Böjti, Bakos, Mikes, Mezöteletki. Edző: Benesiik Mihály. Bcs. Építők: Zsilinszki — Ozagyán, Popoi, Frankó — Betkó, Bohus, Hna- bovwoky, Tóth, Sipos, Rieger, Qndrik. Edző: Perlaki Pál. Csabai támadások vezették be a mérkőzést. Sajnos, ezek a támadások a mezőnyben szépek voltak ugyan, de eredménytelenek. A 10. perc utón fel­jött a hazai csapat és többször veszé­lyeztette a csabaiak kapuját, A 22. percben Böjti nagyszerűen kiugratta Pálinkást, aki a védelemnél gyorsabb volt és a kimozduló Zsilinszki melleti | a hálóba lőtt. A gól utón ellenállhatat­lanul rohamozott az MSE, de a csabai védelem, Popodtól az élen, mindent hárított. Szünet utón az 51. percben a hazaiak meg nem adott gólja felvillanyozta a csapatokat. Feljöttek az Építők is és tetszetős támadásokat vezettek, de azok sorra elakadtak a jól záró, ke­mény hazai védelmen. A 73. percben Mikes labdájával Mezőteleki elfutott és védhetetlenül a hálóba bombázott. A hátralévő idő hazai mezönyfölénnyel telit el. Jók: Szűcs. Gulyás. Mezoteleki, il­letve Popoi, Sipos. SZARVASI SC—MAV HM.- VASARHELYI MTE 4:1 (3:1) Szarvas, 1500 néző, vezette: Závodsz- ky. SZSC: Kondacs — Járnunk, Szító, Burázs — Lajtos, Bodnár — Járó, Dem- csák, Sebő, Kerekes IH., Nádas. Edző: Bánáti Dezső. MAV-HMTE: Klener — Kanasz, Ho­ldban, Bordás — Salamon, Nagy — Bárány, Rtechák, Nagynémedl, Zsótér, Bacsa. Edző: Gábor László. A kiállítások és sérülések miatt hat új játékossal kiálló SZSC nagy lelke­sedéssel kezdett és a 4. percben Sebő 20 méteres bombadövése már a hálóban táncolt. A gól utón még fokozódott az iram. A 17. percben Járó elfutott a szé­len s a szép beadását Sebő góllá érté­kesítette. Ezután feljöttek a vendégek is. A 27. percben Nagynémedit a kapu előtt felvágták, s a megítélt U-est Zsó- ter a hálóba lőtte, A féüdö végén Demcsákol ismét felvágták, a büntetőt Sebő értékesítette. A szünet utón folytatódott a hazaiak lelkes játéka s nagy nyomáé neheze­dett a vasutasok kapujára. Az 3«. perc­ben Nádas edftitott és szép gőlit lőtt. Az utolsó negyedórában ismét a ha­zaiak támadtak, de a gólhelyzeteket sorra kihagyták. Jók: Az egész szarvasi csapat di­cséretet érdemel, a vendégek közül Kléner, Hokiban és Bordás játéka di­csérhető. BCS. MAV BOCSKAI—MEZÖ- KOVACSHÁZI PETŐFI 0:» Békéscsaba, 800 néző. Vezette: Bólint. B. MAV: Andó — Bánki, Gyócsi, Si­mon n. — Blahut, Kovács — Csiesély, Békészky, Sovány, Belanka, Simon I, Petőfi: Fülöp — Krám, Gyuris, Ju­hász — Serfőző, Bálványos — Tóth, Herjeezki I., Bányik II., Kertmegi, A nappal és enyhe széllel hátban ját­szó Petőfi szemre szép játékkal jól kezdett, de a vasutasak hamarabb te­remtettek gólhelyzetet. A 22. percben a Petőfi 16-osámál Gyócsi a szabadrú­gást a sorfalba lőtte, a visszapattanó labda Csicsely elé került, aki laposan kapura lőtt, de Juhász lábától a me­zőnybe szállt a labda. Nyomasztó MAV fölény következett, de három szöglet­nél többet nem tudtak eiérnd a sokat idegeskedő vasutas-csatárok. Tíz per­ces mezőnyjáték után ismét rohamo­zott a MAV, de csak újabb három ki­használatlanul maradt szöglet lett ae eredmény. Szünet utón a Petőfi veszélyesen tá­mad. Pár perc múlva Simon egy ka­varodásnál a kapusba pöckölte a lab­dát. Rövid idő múlva Bélánk* éles. lapos lövése süvített el a bál kapufa mellett. Nyomasztó lett a vasutasok fölénye, Csicsely lövése a jobb kapufa tövétől kipattan, majd a szélső szög­lete a felső léctől pattant vissza. A sok kihagyott gólhelyzet után visszaesett a MAV, a Petőfi viszont jól hajrázott és veszélyes támadások során csak a sze­rencse mentette meg két ízben is a csabai hálót. Jók: Gyócsi, Blahul, Kovács, illetve Krám, Juhász, Fülöp. SZEAC II.—NAGYKŐRÖSI K. 5:3 (2:1) Szeged, 300 néző, vezette: Stark. SZEAC II: Tóth —Bárdos. Vas, Sán­dor — Pataki. Zollá-r — Csabai, Janka, Rábai. Ratkó, Boros, Edző: Faragó Güuta, 1 S. Kinizsi: Vádnál — Vas, Soós, Ra­gó — Csikós, Lugosi — Komyik, Ba­konyi, Bélteki, Decs, Aszódi. Edző: Hertelendi Géza. A tartalékosán kiálló Kinizsi már az 8. percben Komyik révén megszerezte a vezetett. A gól utóm a SZEAC II. vet­te át a játék irányítását, végig többet és veszélyesebben támadott. Különösen a játék második felében mind a két csapat jól játszott és lapos, pontos, gyors adogatásokkal építették feil a támadásokat. Feltűnt, hogy a tarta­lékosán kiálló Kinizsi helyenként egé­szen jól és eredményesen játszott. Gól­lövők: Csabai 2, Rábai. Pethő, Boros, illetve Csikós, Komyik. Jók: Pataki, Rábai, illetve Csikós, Komyik. Szolnok, iSW néző, vezette: Voaár. SZOLNOKI MTE—SZEGEDI SP. 1:1 (0:0) SZMTE: Sárkány — Sári, Török, Za­lai — Gyetvai, Nyári — Cs. Farkas, Biró, Papp, Wibsohek, Simon. Edző: Horvátit István. Sz. Spartakusz: Kollár — Beszprémi, Apró, Dudás — Sándor, Báiek — Ká- szó. Báló, Rózsavölgyi, Jöjárt, Károlyi. Edző: Pólyák Gyula. Szép időben, hazai támadásokkal In­dult a mérkőzés, a Spartakusz hamar belelendült a játékba a rövid idő alatt változatos, élénk küzdelem alakult ki. A szolnoki csapatnak több gólhelyzete volt, de nem tudták kihasználni. Szünet után fokozott lendülettel kez­dett az SZMTE és az 58. p.-ben Simon megszerezte a vezetést. A gól után még izgalmasabb lett a játék s a 62. perc­ben Rózsavölgyi szögjetrúgasából Kú­szó kiegyenlített. Ezután ismét roha­moztak a hazaiak, de a jói záró sze­gedi védelmet nem tudták áttörni. Jók: Wiüschek, Sári, Simon, illetve Apró, Károlyi, Sándor. CEGLÉDI VSE—MAKÓI V. 2:2 (1:0) Makó, 1800 néző, vezette: Ahnássy. CVSE: Kaltenecker — Fodor, Csontos. Pintér — Kovács, Lengyel — Kökény. Halász, Bitó, Gyura, Héry. M. Vasas: Szabó — Balogh. Juhász, Dobozi — Marcika, Szűcs — Szopori. Kovács, Tóth. Varga. Baranyai. A mezőnyben szép játékkal kezdett a Vasas, de a támadásai sorra elakadtak a ceglédi védőkön. Az 5. percben Varga nagy gólhelyzetben mellélőtt, Kovács pe­dig a kapus kezébe gurította a labdát. Közel fél órán át tartott a hazai meddő ! mezőnyfölény. A vendégek ritkán és ve j szélytelenül támadtak. A 41. percben Kökény elfutott és szép beadását Gyura a hálóba továbbította. A második félidő a Vasas támadásával indult. A 49. percben Vargának sikerült kiegyenlítenie. A gól után a Vasas nagj akarással küzdött, de Tóth, majd Bara­nyai nagy gólhelyzetben hibáztak. Jók: Csontos. Kökény, Halász, iltetve Juhász, Marcika, Kovács. * TÖRÖKSZENTMIKLÓSI F.— SZEGED MÖRAVAROSI K. 1:0 (1:0) * SZEGEDI £.—KECSKEMÉTI TE 1:0 (ftOi h Koronglövo-verseny Gyomán 10 korongos kezdők versenyében: 1. Kocziha, Békéscsaba (10 korongból 9 találattal), 2. Tímár, Gyoma (10 korongból* 6 találattal. A 25 korongos versenyben: 1. Kerepeczki, Békéscsaba (25 ko­rongból 21 találattal); 2. Bakonyi István, Gyoma (25 korongból 19 találattal); 3. Tímár, Gyoma (25 korongból 18 találattal). A verseny közepes eredmény eket hozott. A rádió és a felevízió műsora: szerda, 19*0. május is. Kossuth Rádió: 8.10 Alekszsnör Cfazman zongorázik, Georg Otez éne­kel, a Moszkvai Rádió esztradzeneka- ra játszik. 9.M Rádió szabadegyetem. 8.30 Verbunkosok, magyar nóták. 10.00 Hírek. 10.10 Űttörőhiradö. 10.30 Fúvós- zene. 11.00 Pillantás a nagyvilágba. 11.15 A csehszlovák Stúdló-ötö6 ját­szik. ll.es A Szabó család. 12.00 Hírek. 12.10 O perarészietek. 12.80 Hátra arcl 13.10 Lakatos Sándor népi zenekara játszik, a Kertészeti és Szőlészeti Fő­iskola énekkara énekel, vezényel Halkovios Jáno6. 1S.4S Válaszolunk hallgatóinknak. 14.00 Ajándékhangver­seny nyugdíjasoknak. 14.30 Napiren­den... 14.35 Helena Boschi Couperin- és Rameau-műveket zongorázik. 15.00 Hírek. 15.10 Robinson kisasszony... 16.00 Élőszóval — muzsikával. 17.00— 17.15 Hírek. 18.00 Szót kérünk... 18.30 Bellini operáiból. 18.45 Gazdasági kap­csolat a kölcsönös előnyök alapján. 19.00 Szegény Jonathan. 19.20 Kincsek Ázsia szivében. 19.36 Magyar népi mu­zsika gyermekeknek. 19.54 Jóéjszakát, gyerekek! 20.00 Esti krónika. 20.30 A Magyar Rádió szimfonikus zenekaré- ' nak hangversenye a stúdióban. 22.00 a Hírek. 22.25 Kovács Erzsi és Németh * ■ Apróhirdctásek l Lehel énekel. 23.00 Részletek az Egyé* temi Énekkar március 15-i hangverse­nyéből. 23.20 Részletek Szirmai Albert Alexandra és Huszka Jenő Arany vi­rág c. operettjéből. 24.00 Hirek. Petőfi Rádió: 8.00—8.10 Hírek. 14.15 Orosz nyelvlecke az általános iskolá­soknak. 14.35 Koreai és finn népi mu­zsika. 15.00 Zenekari hangverseny. 16.00 Kalózkisasszony. 17.00 Bige Jó­zsef furulyázik, Lakatos Lajos cimbal- mozik, a szegedi citerazenekar ját­szik. 17.35 „Urak, papok döjyfét ím eleget tűrtük..." 17.55 Irmgard. See- fied énekel, zongorán kíséri Erik Verba. 18.15 A mosolygó nagy palóc: 18.45 Magyar sanszonok. 19.00 Hírek: 19.05 1000 szó angolul. 19.15 Muszorgsz­kij operáiból. 19.45 Sporthlrado. 20.00 Hangszerszólók. 20.15 Színes népi mu­zsika. 20.40 Falurádió. 21.00 Hirek. 21.05 Oj lemezeinkből. 21.50 Kacsák a Moldván. 22.00 Amíg az Álarcosbál el­jutott a színpadig. 23.00 Hírek. Televízió: 18.15 Szovjet kiállítás New Yorkban. 19.00 Az esőcsináló. Moxik műsora SZABADSÁG MOZI, Békéscsaba Május 16—18: Az aranyvorrat. K. h.: 6, 8, v.: 4, 6, 8. A Csárciaszállási Állami Gazdaság fel- ■ vesz állami gazdasági, illetve gépállo- * mást gyakorlattal rendelkező szerelő- ■ két. 2öü J Lehajtókat és rakodó (tehergépkocsi- JJ hoz) munkásokat vesz fel a ti-os „ÉP-» FU’\ volt „SZEFU”. Békéscsaba, Szer- • dahelyi utca. 13029 0 S0 gépes telephelyünk vezetésére me- * zőgazdasági képzettséggel gépészeti * szakismeretekkel művezetőt keresünk, J szakgyakorlattal. Ajánlatokat életle- ■ írással „Anyagkönyvelő“ jeligére a ■ kiadóhivatalba kérünk. 285 « 125-ös Csepel motorkerékpár eladó. " Megtekinthető: Békéscsaba, Hunyadi ■ tér 10. 1232 J BÉKÉS MEGYEI NÉPÚJSÁG • ■ Az MSZMP megyei bizottsága ■ és a megyei tanács lapja Felelős szerkesztő: Cserei Pál. * szerkesztőség: Békéscsaba. József a • u. l em. Telefoni 22—96. Kiadja a Békés megyei Lapkiadó ■ vallalat, Békéscsaba, Szt. István tér s. J Felelős kiadó Lehoczkv Mihály. ■ Telefon; 10—a. J Békés megyei Nyomdaipart váUalat, ■ Békéscsaba. • Felelős nyomdavezető: Kendra György • Terjeszt! a Magyar Poéta. ■ Előfizethető a oostahivataloknál és aj kézbesítőimé*, I atöäaetä» ttj t hóra w,- Ft, . BRIGÁD MOZI, Békéscsaba. Május 12—18: Hosszú az út hazáig. K. h.: fél 6, fél 8, v.: fél 4, fél 6, fél 8. A Szabadság és a Brigád moziban minden kedden és pénteken délelőtt 11—1-ig elővételi pénztár TERV MOZI, Békéscsaba. Május 15— 18: A béke első napja. K. h.: féi 6, fél 8, v.: fél 4. fél 6, fél 8. PARTIZÁN MOZI, Orosháza. Má­jus 17—18: Hajnalodik. K. h.: fél 6, t'él 8. v. fél 4, fél 6 íé 18. BÉKE MOZI. Orosháza. Május 16— 17: Kard és kocka. K: h.: 5, 7, v.: 3, 5. 7. SZABADSÁG MOZI. Gyoma. Máj. 16—18: A parancsnak. K: h. 8, v.- 4, 6, 8. ERKEL MOZI, Gyula. Május 16—18. Hulot úr nyaral. K. h.: fél 6, fél 3, v.: fél 4, fél 6. fél 8. PETŐFI MOZI, Gyula. Május 15— 17: 12 dühös ember. K. h.: 5, 7. v.: 3, 5, 7. VÖRÖS OKTOBER MOZI. Mező­kovács-háza. Május 16—18: Szegény gaz­dagok. K. h.: 8. v.: 4. 6, R. BÁSTYA MOZI. Békés. Május 16— 17: Csodagyerek. K.: h.: 6, 8. v.: 4, 6. 8. PETŐFI MOZI. Sarkad. Május 16—18: Cabiria éjszakái. K. h.: 8, v,: 4, 6, 8. TÁNCSICS MOZI. Szarvas Máhas 16—!8: Gyalog a mennyországba. K. fi.: 6, 8, v.: 4. 6, 8. ADY MOZI. Szeghalom Május 16—18:. Szent Johanna. K. h.: 7, v.j 3, §, 7.