Békés Megyei Népújság, 1960. március (5. évfolyam, 51-77. szám)

1960-03-22 / 69. szám

HW. umnlM 22., kedd ti ÉP ÚJ SÄ G Vereséget szenvedett az Orosházi Kinizsi Egy gól a kilenc közül A megyénk NB H-es csapata vasárnap Pesten, a Spartakusz ellen ját- sssoát. Mint az várható volt, a Kinizsi ki is kapott. Ilyen arányú vereségre azonban sem a játékosok, sem a szurkolók nem számoltak. Ezek után gyors intézdcedésre van szükség, mert az eredmények alapján az Orosházi Kinizsi szekerének rúd ja kifelé áll az NB II-ből. Jó lesz, ha a vezetőség már most gondoskodik, hogy egy jó NB JlI-as csapatot neveljen az elkövetkező for­dulóra. Budapesti Spartakusz - Orosházi Kinizsi 4:0 (1:0) (Kiküldött tudósítónktól) Spartakusz: Jakab — Koczó, Kovács, Fodor — Varga, Halasi — Szilágyi, Szé­les, Kürti, Kövesük, Bekő. Edző: Ma­gyar Aladár, Kinizsi: Kutaséra — Fiam, Gena, Bé­kési —■ Szabó, Túri — Szökő, Kunos, Csömör, Berta, Bogár. Edző: Darvas Albert. A Spartakusz kezdte a játékot, de ha­marosan a Kinizsi harcolt ki mezőny­fölényt. A hatodik percben Szökő sa­rokrúgását Kunos alig lőtte fölé. Ez­után mezőnyben folyt a játék, csak a 17. percben került veszélybe a Kinizsi kapuja, de Bekő jó gólhelyzetben fölé lőtt. Továbbra is inkább a Kinizsi a kezdeményező, de a csatárai nem tud­tak lövőheiyzetbe kerülni. A 31. perc­ben Szabó az ötösön belül, az alap­vonal közelében kézzel ért a labdához, s a játékvezető 11-est ítélt. A bünte­tőt Szilágyi értékesítette. A kapott ajándék-gól után a Spartakusz-j átéko- sok belelendülteik a játékba, a Kinizsi játékosait viszont letörte a gól. A 41. percben a gólnak tartó labdát egy mezőnyjátékos kézzel kiütötte, a meg­ítélt büntetőt azonban Szilágyi fölé lőtte. Fordulás után a 48. percben Halasi jól eltalált lövése a badarokban kö­tött ki. Ezután a Kinizsi teljesen alá­rendelt szerepet játszott, s a Spartakusz csatárai sorra vezették a formás táma­dásaikat. Az 52. percben Bekő, majd a 78. percben Kovcsik beállítja a vég­eredményt. Tömörült az NB III-as mezőny A hétvégi esőzések nem sokat ron­tottak a pályák talaján. A legtöbb he­lyen jó pályán, hűvös időben játszot­ták le a mérkőzéseket. A tabella két éllovasa egyenlő győzelmet aratott. Cegléden a második félidőben javult fel a helyi csapat., viszont Békéscsa­bán szünet után lanyhább lett a mér­kőzés irama, Cegléden a MÁV-HMTE l:0-ás állás­nál egy büntetőt kihagyott. Ez nagyon visszavetette a csapatot, s a második félidőben teljesen visszaesett. Békés­csabán közel félórán keresztül az Épí­tők nagyszerű játékkal, régen látott, szép gólokat lőttek. Szünet után , a meddő hazai fölény majdnem megbosz- szúlta magát. Ha Szarvas a hajrában nem annyira egyoldalú, szépíthettek volna az eredményen. Gyulán végre megszületett a MEDOSZ esedékessé vált győzelme. A MÁV helyenként ja­vuló formát mutatott, az első félidőben l:0-ra vezetett. Makón folytatódott a volt NB Il-es Vasas tragédiája.A Szolnoki MTE nagy­szerű technikával, különösen a máso­dik félidőben jobb erőnlétével meg­érdemelten vitte haza mindkét pontot. A Móravárosd Kinizsi a mostani győ­zelmével felkerült az utolsó helyről. Martfűn a hazai csapat sokat támadott, de Palotai, a szegedi kapus nagy for­mában védett, s minden labdát kifo­gott. A Törökszentmiklósi Fáklya foly­tatta győzelmi sorozatát. Lelkes és jól játékával feljutott az előkelő ötödik helyre. Nagykőrösről értékes pontot •hozott el a Kecskeméti TE. Az N. Ki­nizsi sokat támadott ugyan, de csatá­rai tehetetLenkedtek. Különösen a tabella alsó részén na­gyon összetömörült a mezőny. Az NB III. hat csapata közül talán ez lesz a legizgalmasabb bajnokság. Békéscsabai Építők — Szarvasi SC 4:0 (4:0) Békéscsaba, 3500 néző, vezette: Dr. Gyöngyösi. Építők: zsüinszki — Osgyán, Popod, Frankó — Betkó, Bohus — Lonovics, Szabó, Sipos, Rieger, Ondrik. Edző: Perlaki Pál. Szarvas: Kondacs — Janurlk, Sebő, Burázs — Szalontai, Lajtos, — Nádas, Járó, Bodnár, Kerekes, Podani. Edző: Kerekes Imre, csabai kapuhoz az első szarvasi táma­dás. A meddő hazai mezőnyfölény fe­szültté tette a hangulatot. A 30. perc­ben egy hosszú, gyors labdaadogatás után Szabó megszerezte a vezetést. Két perc múlva ondrik labdájából Betkó volt eredményes. Ezután ellen­állhatatlanul rohamoztak az Épitők. A 40. percben ritkán lőtt gólt láthat­tunk. Rieger a 16-os vonaláról a jobb Popoi szabadsúgását Kondacs bravúrosan védi Kissé sáros, különösen a kapu előtt csúszós talajú pályán, hűvös északi széllel szemben kezdtek az Építők. Feltűnt, hogy mindkét oldalon Ideges­kedtek a játékosok, s így sok hiba csúszott az adogatásokba. A negyedik percben Ondrik szögletrúgását Sipos a kapura fejelte, és a labda adig szállt melté. A hazaiak ismételt támadásai veszélyeztették Szarvas kapuját. A 10. percben Szabó éles lövése a belső léc­től lepattant. Kondacs vetődött utána, s a gólvonalon bedül meg is szerezte a labdát. A játéikvezető gólt ítélt — jo­gosan. Parázs jelenet következeit a pá- lyán. A szarvasiak lökdösték a játék­vezetőt, add az edlenkező oldalon lévő partjelzőhöz ment, s utána érthetetde- íül nem adta meg a gólt. Továbbra Is rohamozott a hazai csa­pat. A 1«. percben Ondrik távoli lóvé­ét Kondacs nagy bravúrral a szögletre óit«, Csak a 2a. percben jutott et »I feüső sarokba bombázott, ismét két perc múlva Sípos átverekedte magát a védőkön, Szabó edé tálalt, aki könnye­dén a hálóba gurította a labdát, Szünet után közel fél érán keresztül az Építők Irányították a játékot, de a középen erőltetett támodások mindig megakadtak a nagy tömörülésben. Ké­sőbb feljöttek a szarvasiak és néhány veszélyes, gyons támadásukkal kissé megzavarták a csabai védőket. Kár, hogy az Építők a második félidőben nem játszottak lendületesen, s így esett a mérkőzés színvonala. A l5:2-es szögletarány a hazad csatársor gólhely­zetét tükrözi Amikor Szarvas felha­gyott a kizárólag védekező taktikájá­val, veszélyes is tudott lenmd. Jók: Popod, Betkó, Sipos, Ondrik, Il­letve Kondacs (a mezőny legjobbja), Sebő, Burázs, Janurlk. < A játékvezető a gél visszaítélésén kívül jól vezetett. Méravárosi Kinizsi — ^.kovácsházi Petőfi 1:0 (0:0) Szeged.. 1000 néző, vezette: Balczó. Kinizsi: Horváth — Konkoly, Ta­nács, dr. Kúti — Bertó, Heti — Zádori, Kászó, Zsurkov, Bité, Visiki. Edző: Szőcs Lajos. Petőfi; Budácsik — Serfőző, Herjecz- ki, Juhász — Bányiik I., Bányiik II. — Bálványos, Kamasz, Csiga, Kálmán, Batke. Edző: Benedek Gyula. A lelkesen játszó Kinizsi támadásait a vendégek kemény védelme csak ne­hezem tudta feltartóztatni. A 10. perc­ben Zsurkán gólhelyzetben hibázott. Ezután a Kinizsi mezőny fölényben ját­szott s a Petőfi csak szórványosam próbálikoztt támadással. Egy veszélyes támadásnál Tanács a gólvonalról rúgta lei a labdát. A szünet után a hazaiak rohamoz­tak, de a gólt csak a 85. percben értek el. Gúti beadását Kászó a hálóba to­vábbította. A Petőfi durva belememé- seit a játékvezető mindig megtorolta. Jók: Horváth, Konkoly, Zádori, il­letve 5 Herjeczki, Kanász Kálmán. Törökszentmiklósi Fáklya — SZEDŐ II. 3:0 (0:0) Törökszentmiklós, 1300 néző, vezette: Gyarmati. Fáklya: Erruszt — Szecsei, Fenyvesi, Rácz — Karakas II., Hajik — Deák, Papp, Muszka, Kristóf, Szabó. Edző: Seime czy János. SZEAC II: Tóth — Lót^r, Bárdos, Sándor — Pataki, Szabó — Botka, Janka, Rábai, Csabai, Pethő. Edző: Fa­ragó Gyula. A Fáklya az első félidőben védeke- zére rendezkedett be. így akarta egyensúlyozni a vendégek magas tech­nikai felkészültségét. A szünet után teljesen kiegyenlített lett a játék, s mindkét kapu sokszor került veszély­be. A második negyedórában reme­keltek a hazaiak, s három góllal biz­tosították győzelmüket. Ezután végig rohamozott a SZEAC H., de a Fáklya lelkesen védekezett. Góllövők: Papp, Deák, Szecsei. Jók: Deák (a mezőny legjobbja), Hajik, Papp, illetve Léter, Pataki. Gyulai MEDOSZ — Bcs. MÁV-Bocskai 3:1 (0:1) Gyula, 1500 néző, vezette: Tóth. MEDOSZ: Vidó — Szilágyi, Pásztor, Kiss — Gúti, Fodor — Csűri, Himmer II., Petrovszky, Himmer I., Nagy. Ed­ző: Bodola Gyula. MÁV: Amdó — Bánszky, Gyócsá, Si­mon I. — Simon II., Kovács — Csi- csely, Békészki, Belanka, Blahut, Pe­tényi. Edző: Szilasi Vilmos. Váltakozó játékkal indult a mérkő­zés. A hazai mezőnyfölényt a gyulai csatárok a jól záró védelem mellett nem tudták góllá érvényesíteni. Külö­nösen nagy formábon védett Andó. A MÁV ritkán, de annál veszélyesebben próbálkozott. Egy ilyen alkalomkor Csicsely nagyszerű góllal megszerezte a vasutasok vezetését. A szünet után a jobb technikával játszó MEDOSZ kiegyenlített, majd az újabb két góljával kiharcolta a győ­zelmet. Góllövők: Csicsely, Gúti, Petrovszki, Csűri. Jók: Gúti, Pásztor, Himmer* I., iM. Andó (a mezőny legjobbja). Békésaki, Gyócsi. Szegedi Építők — Martfűi SE 1:1 (1:0) Martfű, 600 néző. Vezette: Kövesdi. Sz. Építők: Palotai — Rácz, dr. Bol- dis, Enesey — dr. Bóka, Bezjsányi — Géczi, Takács, Biltsik, Óvári, Solymo- si. Edző: Ernőd! Rezső. MSE: Csendes — Seres, Révész, Ba­kos — Mészáros, Pálinkás — Böjti, Bencsik, Mezőteleki, Gulyás. Edző: Bencsik Imre. Nagy lendülettel kezdtek a hazaiak, s közel 20 percen keresztül ostromol­ták a szegedi kaput, de Palotai ragyo­gó védéseivel mindent hárított. Az el­ső félidő második felében az Építők-\ nek is akadt néhány veszélyes kezde­ményezése. A félidő végefelé ismét a hazaiak kerültek mezőnyfölénybe, s egy jelentéktelennek látszó támadás­nál Solymosi megszerezte a vezetést. Szünet után ismét a hazaiak kezdtek jobban, de fölényüket csak a 70. perc­ben Gulyás egyetlen góljával tudták ered«űéiiyeasé tenni, Jók: Palotai, (a mezőny legjobbja), dr. Boldis, Tanács, Bilt6ik, ill. Seres Gulyás, Mészáros. Szolnoki MTE—Makói Vasas 2:0 (0:0) Makó, 1500 néző. Vezette: Hegyes. SZMTE: Sárkány — Tövisi, Török, Zalai — Gyetvai, Nyári — Szűcs, Cs. Farkas, Bánhidi, Papp, Willisch. Edző: Horváth István. . Vasas: Szabó — Varga, Jühász, dr. Dobozi — Joó, Tóth, Hábán, Szlovát, Práger, Marczika, Tolnai. Edző: Üjvári Géza. A mérkőzés elején a Vasas nagy ira­mot diktált, de a szolnoki védelem ki­tűnően küzdött. Szünet után a vendégek kezdtek job­ban és már a 67. percben Willisch be­adásából Papp megszerezte a vezetést. Az utolsó percekben Cs. Farkas a bal­szélen elfutott és nagy erejű lövése a kapu belső élétől hálóba pattant. Jók; Török, (a mezőny legjobbja) Zalai, Willisch, iM. Dobozi. Kecskeméti TE— Nagykőrösi Kinizsi 2:2 (1:0) Nagykőrös, 860 néz:. Vezette: Géczy. KTE: Pintér — Berta, Mészáros, Vaes — Bitó, Csejtey — Kászó, Gacs, Szabó m„ Toricska III., Vidéki. Edző: To­ricska Gyula. Kinizsi: Gömöri — Vass, SoóB, Bél- teki —Bakonyi, Kovács — Kornyik, Pécsi, Becsey, Csikós II., Szabó II. Edző: dr. Hertelendy Géza. A mérkőzés idejének háromnegyed részébe a Kinizsi állandóan támadott, de a nagyszerűen védekező kecske­métiek kapuját nem tudták bevenni. A 20. percben egy hosszú felszabadító rúgásnál Vidéki megszökött és góljá­val megszerezte a vezetést. Szünet után Szabó n. kiegyenlített, de két perc múlva Szabó III. révén is­mét vezetéshez jutott a KTE. A hajrá­ban fokozta az iramot a Kinizsi és Szabó H-nek sikerült kiegyenlíteni. A mezőnyjáték alapján a Kinizsi győ- hetett volna. Jók: Pintér, Bitó, Vidéki, ül. Soős, Bakonyi, Csikós II. A labdarúgó NB L állása 1. U. Dózsa 17 12 3 2 34:13 27 2. Ferencváros 17 9 5 3 41:21 23 3. Bp. Honvéd 17 9 3 5 41:30 21 4. Vasas 17 8 5 4 30:22 21 5. MTK 17 7 6 4 33:24 20 6. Tatabánya 17 7 5 5 22:18 19 7, Diósgyőr 17 6 4 7 26:22 16 8. Csepel 17 7 2 8 16:22 16 9. Szeged 17 5 5 7 16:25 15 10. Salgótarján 17 3 7 7 21:24 13 11. Szombathely 17 4 4 9 22:33 12 12. BVSC !7 3 6 8 16:28 12 13. Dorog 17 3 6 8 19:35 12 14. Pécs 1*7 3 5 9 20:39 11 Labdarúgó NB I. eredményei Csepel—Vasas 1:0. Ferencváros—Tatabá­nya 4:2, Budapesti Honvéd—Diósgyőr 2:0, Újpesti Dózsa—BVSC 2:0, Pécs—MTK 3:3, Szeged—Dorog 1:1, Salgótarján—Szom­bathely 1:1. Labdarúgó NB It. Keleti csoport állása 1. Debrecen 19 9 8 2 31:14 28 2. Kecskemét 19 9 6 4 28:13 24 3. Pénzügyőrök 19 9 5 5 22:14 28 4. Szegedi VSE 19 10 3 6 21:18 23 5. Ózd 19 8 5 6 25:22 21 6. Bp. Előre 19 6 8 5 33:26 20 7. Szolnok 19 7 6 6 22:19 20 8. Jászberény 19 8 3 8 24:30 t$ 9 Borsodi B. 19 6 6 7 20:17 18 10. Egyetértés 19 7 4 8 23:22 18 11. Nagybátowy 19 7 4 8 22:23 18 12. Miskolc 19 7 4 8 25:28 18 13. Diósgyőri B. 19 6 5 8 19:34 17 14. Bp. Spart. !9 6 2 11 27:33 14 15. Izzó 19 5 4 10 19:29 14 16. Orosháza 19 2 7 10 15:34 II A labdarúgó NB II. Keleti csoportjának eredményei VM Egyetértés—Debreceni VSC 1:1. Sze- gedi VSE—Nagybátonyi Bányász 1:0, Szolnoki MÁV—Borsodi Bányász 1:0, Pénzügyőrök—Jászberényi Vasas 1:0, Kecskeméti Dózsa—ózdi Kohász 0:0. Ceglédi VSE - MÁV Hódmezővásárhelyi MTE 4:0 (1:0) CVSE: »Jadarasi — Pákozdi, Gyikó, Pintér — Csontos, Lengyel — Kökény, Nagy Nyidi, Botos, Halász. Edző: Do­rogi Miklós. MÁV HMTE: Enyedi — Holubán, Venkei, Alföldi — Bordás, Nagy — Petrik, Rischák. Nagynémedi, Zsótór, Lányi. Edző: Gábor László. Hűvös, szeles időben jó talajú pó­lyán hazai támadásokkal indult a mér­kőzés. A 15. percben szabad­rúgáshoz jutott a hazai csapat, amit Halász értékesített. A 28. perc­ben a kiugró Risehákot Gyikó felvág­ta, a megítélt íl-est Zeótér csúnyán mellé lőtte. Szünet után lassan melegedtek bele a küzdelembe a játékosok, Pár perc múlva a hazaiak ragadták magukhoz a kezdeményezést és Nagy fejesgól­jával növelte az előnyt. Ezután mezőnyjáték következett, majd ismét a hazaiak kerültek fölénybe, és a 80. percben Nagy kapusától vissza­pattanó labdáját Nyíri a hálóba fejel­te. öt perc múlva Botos beállította a végeredményt. Jók: Pákozdi, Gyikó, Pintér, Nagy, ÜL Rischák, Nagynémedi, NB III. Délkeleti csoport állása 1. Ceglédi VSE 20 W 4 4 29:10 28 2. Bcs. Építők 20 9 7 4 42:26 25 3. Sz. Spartakusz 19 9 6 4 35:24 24 4. Szolnoki MTE 19 7 8 4 25:17 22 5. Törökszentmiklós 20 8 6 6 33:36 22 6. SZEAC II 19 7 6 6 34:27 20 7. Martfű 20 8 4 8 24:26 20 8. MÁV HMTE 20 7 6 7 27:32 20 9. Gyula 20 8 3 9 38:23 19 K). Mezőkovácsháza 20 8 3 9 30:28 19 11. Bcs. MÁV 20 6 7 7 16:25 19 12. Szarvas 20 6 6 8 29:36 18 13. Kecskemét 20 5 7 8 23:26 17 14. Makó 20 5 7 8 27:31 17 15 Szegedi Építők 20 6 5 9 33:38 17 16. Szeged-Móraváros 20 5 5 10 20:43 15 !7. N a orykőrös t 19 4 6 9 22:40 14 A totó 12. heti eredménye 1, 1, 2, x, 2, x, x, x, x, x, 2 x, A totó tizenkettedik játékhetén tizen­két találat nem volt. Tizenegy talála­tot 3911, fogadó ért el, nyereményük egyenként 11914 forint. Tíz találatot 499-en, kilenc találatot pedig 4934-en értekei. Az előbbire 931 forintot az utóbbira 152 forintot fizetnek.