Békés Megyei Népújság, 1960. március (5. évfolyam, 51-77. szám)

1960-03-08 / 57. szám

WM. március 8., kedd NÉPÚJ SÄG Balszerencsés vereség Budapesten A nehéz talajon csak küzdelem volt az N6 ill-ban Az Orosházi Kinizsi vasárnap a VM Egyetértés csapatával játszott So­roksáron. A második iélidS 70. percéig egyenlő ellenfele volt a soroksári együttesnek, de a kapott gól után letörtek és kiegyenlíteni már nem futotta az idő. Ezen a mérkőzésen is bebizonyosodott az az állítás, hogy az orosházi csatárok ritkán és rosszul lőnek kapura. Ezt a mérkőzést megnyerhették volna, ha a csatársor gólképes és eredményesebben játszik. A szombat és vasárnap éjszakai eső és hó a legtöbb pályát nagyon elron­totta. Főleg ennek tudható be, hogy a tavaszi NB III. második fordulójában a játékszinvonal emelkedéséről nem beszélhetünk. A legtöbb mérkőzésen inkább csak küzdelem folyt, mint szép játék. Ezúttal is volt kiállítás. A szol­noki Sárit kellett durva játék miatt le küldeni a pályáról. Igaz, hogy Mart­fűn és Békéscsabán is sok durva bele menést láthattunk, de amíg Tóth min­dent lefújt, addig Tárkány háromszor is figyelmeztetett egy-egy játékost kiállítás nélkül. Cegléd csak nehezen tudott otthonában győzni a kiesés el­len küzdő KTE eUen, különösen a második félidőben nagyon feljöttek a kecskemétiek. Békéscsabán egy félidőn keresztül meddő játék folyt. Szünet után az Építők jobb erőnléte kibontakozott és megérdemelten győztek. A gyenge na­pot kifogó Tárkány játékvezető sokat rontott a mérkőzés színvonalán. Gyu­lán folytatódott a MEDOSZ „tragédiája”. Ezúttal is mindig támadtak, sok gólhelyzetet összehoztak, de nem volt, aki a befejezést véghez vigye. A ma­kói alacsony színvonalú mérkőzésen biztosan győzött a Vasas. A Békéscsa­bai MÁV csapatának ideje lenne kiláb ölni a hullámvölgyből, míg nem késő. Martfűn úgy nézett ki, hogy Szarvas meglepetést csinál, de szünet után a jobb erőnlétű cipögyáriak felülkerekedtek. Tőrökszentmiklóson a szív dia­dalát ünnepelték a hazai szurkolók. A Fáklya biztosan győzött. Szegeden a helyi rangadót a nagyszerű formában lévő Spartakusz nyerte némi szeren­csével, ugyanis a Móravárosi Kinizsi állandóan támadott, de sok gólhely­zetet kihagyott s így eredménytelen volt. A Szolnoki MTE a SZEAC n. el­leni mérkőzésen Szegeden is igazolta kiváló formáját és azt, hogy jogosan sorolható a bajnokjelöltek közé. Egyetértés—Orosházi Kinizsi 1:0 (0:0) Soroksár, 3000 néző, vezette: GéczL Egyetértés: Bayer — Orosz, Csákó, Ombódi — Székely, Bárfi — Bozsik m. , Budai, Aspirány, Szing, Bozsik n. Edző: Fajker István. Kinizsi: Kuosera — Perjési. Gera, Fiam — Kollár, Túri — Sándor, Berta, Kunos, Roasnyai, Bogár. Edző: Darvas Albert. Aránylag jó talajú pályán, szép nap­sütéses időben került sor a két csapat találkozójára. Géczi játékvezető síp­jára az orosházi csatársor kezd. Már az első percekben látszott, hogy mind­két csapat elszántan küzd a bajnoki pontért. Ezt főleg a durvaság jelle­mezte. Mindkét oldalon akadtak gól­helyzetek, de a csatársorok nem tud­ták kihasználni. A 8. percben Bozsik m. csúnyán felvágta Kunost, s a mint­egy 55 méteres szabadrúgást Berta fö­lé lőtte. Ezután nagyszerű támadáso­kat vezetett á Kinizsi. Egymás után két szögletet is rúgtak. A 30. percben Széng hatalmas lövést küldött a kapu­ra, de Kuosera nagyszerű bravúrral védte. Már a® első félidőben látszott, hogy a játékvezető nem áll magabiz­tosan a lábán, ezért durvaság durva­ságot követett. A 40. percben egy nagyszerű Egyetértés támadás után Aspdrániy nagy helyzetben fölé lőtt. Mindkét csapat jól kombinált, de mint általában: a befejezés hiányzott A csatárok lőttek ugyan kapura, de eredménytelenül. A 43. percben Sán­dor egyedül elfutott a labdával, oe Bozalk n. beérte és a 16-os sarkán fel­vágta. A szabadrúgást azonban az orosháziak nem tudták kihasználni. Az első fél dó utolsó percében Bozsik II. csúnyán megrúgta Gerat, akit le­hoztak a pályáról. A játékvezető gyen­geségét mutatta az is, hogy Bozsik II.-t csak hosszú huza-voma után ál­lította ki. A n. félidőben az Egyetértés csatárai indították el a labdát és több lövést küldtek a kapura, Kucsera azonban a helyén volt. A 80. percben Kunos ha­talmas lövést küld a kapura, az Egyet­értés kapusa azonban jó érzékkel véd­te a labdát. Ezután az orosházi védők egy kicsit megzavarodtak, s csúnyán vagdosták a labdát össze-vlssza. A 65. percben orosházi támadás gördül vé-i glg a pályán, azonban Kunos labdáját Bójer védi. A 70. percben remekbe­szabott gólt láthattunk az’ Egyetértés részéről. Bozsik ín. AspirányhoZ tette a labdát, aki bravúrosan, hátravetődve nagy gólt lőtt a léc alá. Irt. Ezután tel­jesen eldurvult a mérkőzés, s mindkét fél részéről csapkodővá vált a játék. A 89. percben Kollárt kiállították. Végeredményben mindkét csapat kö­zel állt a győzelemhez, de a szerencse az Egyetértésnek kedvezett. Az Oros­házi Kinizsi könnyen győzhetett volna, hiszen egyenrangú ellenfél volt. Saj- tánsor, most is göllképtelen volt, s nem tá-rsar, mist is gólképtelen volt, s nem tudta helyzeteit kihasználni. Békéscsabai Építők — Mezőkovácsházi Petőfi 1:0 (0:0) Békéscsaba, 3000 néző, vezette: Tár- kany. Építők: Zsiüns-zki — Qsgyán, Po-pol, Frankó — Betkó, Bohus — Lonovics, Szabó, Sípos, Rieger, Ondrisk. Edző: Perlaki Pál. Petőfi: Fülöp — Serfőző, Herjeezki, Juhász — Bányik I., Bányik n., Krám, Kértmegi, Bálványos, Kálmán, Tóth. Edző: Benedek Gyula. Amikor a meglehetősen mélytálajú pályára kifutottak a csapatok, megle­petést keltett.. hogy nem az eredetileg kijelölt játékvezető, hanem Tárkány vezeti á mérkőzést. Az első percekben Krám és Lonovics kitörése okozott izgalmat. A csabaiak rossz . leadásait sóira megszerezte a Petőfi csatársora s így hosszú ideig mezőnyfölényben vol­tak, ennek ellenére mégis a gyors, rajtaütésszerű támadásokat vezető Építőik hoztak össze veszélyesebb helyzeteket. Az első félidőben egy-két, kemény kovácsházi belépés és a fel­tűnően rossz napot kifogó játékvezető fordított ítéletei okoztak bosszúságot. A II. félidő első 25 perce a csabai tá­madók és a kovácsházi védők óriási harcát hozta. Bohus, Betkó, Popol szabadrúgásait; majd kétszer gólratar- tó lövést mentették a vendégek. Vé­gül Ondrik beadását Serfőző kézzel érintette, a 11-est azonban Szabó mellé lőtte. A 78. percben parázs jelenet ját­szódott le a kovácsházi kapu <4őtt, s Sípos lövése védhetetlenül vágódott a hálóba. Ezzel eldőlt a mérkőzés sor­sa. Két lelkesen küzdő, helyenként szé­pen játszó csapat jobb játékvezetést érdemelt volna. Jók: Osgyán, Lonovics, Betkó, Ond­rik, illetve Fülöp, Herjeczki. Bányik n. Gyulai MEDOSZ — MÁV. Hódmezővásárhelyi MIÉ 1:1 (1:0) Gyula, 1200 néző, vezette: Csáki n. MEDOSZ: Vidó — Szilágyi, Pásztor, Kiss — Gúti IL, Fodor — Kurta, Him- mer n., Csűri, Petrovszki, Nagy I. Ed­ző; Bodola Gyula. MÁV HMTE: Enyedi — Alföldi, Ho- híbán, Bordás — Nagy Salamon — Petrik, Rischák, Nagynémedi, Zsótér, Lányi. Edző: Gábor László. A nehéztalajú pályán lejátszott mér­kőzés első negyedórája izgalmakban bővelkedett. Mindkét kapu többször került veszélybe, de a kapusok az utolsó pillanatban bravúros védések­kel remekeltek. Ezután fokozatosan mezőfölénybe került a MEDOSZ, de a sok gólhelyzetből csak a 34. perc­ben sikerült gólt elérni. Kurta szép beadását Petrovszki élesen a hálóba fejelte. A gól után is töbet és veszé­lyesebben támadott a hazai csapat, de csatárai a kapu előtt tehetetlenek vol­tak. A n. félidő első húsz perce ered­ménytelen hazai fölénnyel telt el. A 27. percben egy gyors váratlan ellentá­madásnál Nagynémedi kitört és a jól irányított keresztlabdáját a gyors és szemfüles Rischák elcsípte és a ki­mozduló Vidó mellett a hálóba gurí­tott. A hajrában á MEDOSZ erősített, de a sok gólhelyzetből csak egy kapu­fára telt. ■ Jók: Vidó, Gúti II.,. Himmer IL, ilr letve Nagynómedi, Rischák* Holubán. Makói. Vasas — Békéscsabai MÁV-Bocskai 2:0 (2:0) Makó, 1200 néző, vezette: Mihályi. Vasas: Szabó — Kiss, Juhász .dr., Dobozi, — Joó, Marczika — Tóth, Szlovák, Szopori, Práger, Tolnai,5 edző: Ungvári tiáza. MÁV: Andó —Bánki, Gyócsi, Simon L — Simon II., Blahut — Csicsely, Bé- készki, Kovács, Belanka, Petényi. Ed­ző: Szilassi Vilmos. A csúszós talaj ellenéire szép ötle­tes támadásokkal kezdtek a hazai csa­tárok. És némi mezőnyfölényt harcol­tak ki. A vasutasok helyenként me­redek szöktetésekkel Csicsely és Bé- készki révén próbálkoztak. A 18. perc­ben Tolnai kiugrott a védők közül, de jó helyzetben mellé lőtt, majd' Szlo­vák lövését Andó csak lehúzni tudta és a labda a gólvonalon • megállt. A 40. percben formás hazai támadást a védők rosszul szerelték és a- szem­füles Szppory megszerezte a vezetést. Egy perc múlva Szopory szöktette Szlovákot, aki elfutott a védők meliett és 10 méterről hatalmas gólt lőtt, és ezzel biztosítottá a hazai győzelmet. Szünet után a MÁV is veszélyeztetett, de Csicsely hibázott, majd BeLanká a felső lécre fejelt. • Az alacsony szín­vonalú mérkőzésen inkább csak küz­delem folyt. Jók: Szabó, dr. Juhász, Marczika, il­letve Gyócsi, Simin, Csicsely. Martfű —Szarvasi SC. ,2:0 (0:0) Martfű, 120 néző. -Vezette: Tóth. Martfű: Csendes — Papp, Száraz, Gulyás — Bakos, Mészáros — Pálin­kás, Böjti, Mezőteleki, Molnár. Edző: Bencsik Mihály. SZSC: Kondacs — Burázs, Csemus, Szító — Medvegy, Nádas — Kerekes m., Patkós, Sebő, Kerekes IL, Sajtos. Edzőt1 Kerekes.' irháéi. • fr'-' : ...■:ív/.v.í- ^Jobban ‘Hseztítek a vendégeiké Aióa? ,az eisó perceskben.tévésétvesék a kapufa mentette. Élénk, változatos játék alakult ki, több gólhelyzetet ki­hagytak a csatárok, Pálinkás, majd Böjti hibázott. A 30. percben. Mezőr teleki kiugrott a védők közül, Csemus csak hátulról tudta á 16-oson belül akadályozni, a játékvezető azonban tóvábbengedte a játékot. Szünet után rögtön a hazaiak kerül­tek rhezonyfölénybe és a 48. percben Böjti megszerezte .a vezetést, majd negyedóra múlva egy. szögletrúgáskor történt kavarodásnál. ismét Böjti ta­lált a hálóba. Ézutáii kezdett túlke- mény . lenni a mérkőzés, de a játékve­zető mindent észrevett és lefújt. A végén csapkodó lett a játék. Jók: Csendes, Gulyás Bakos. Böjti, illetve Kondacs, Patkó, Csemus. lörökszentniikíósi Fáklya- Szegedi Építők 4IL (4:1) Törökszentmiklós. 1200 néző. Vezette: Boldizsár. T. Fáklya: Ernszt —Szecsey, Kara- kas II., Fábián — Papp, HajiK- — Deák, Réczy, Muska, Kriston, Szakáll. Edző: Selmeczy János. Sz. Építők: Palotai Solymosi, dir. Boldis, Enesey — Bóka dr., Berzsenyi — Gréczi, Tanács, Rácz, Óvári. Bilt- ,sik. Edző: Emődi Rezső. Nagy lelkesedéssel kezdett a Fák­lya és az első félórában változatos, é- lénkiramú játékban a hazaiak voltak a veszélyesebbek. Az Építők jobb technikai felkészültségét a Fáklya lankadatlan akarattal, fáradhatatlanul küzdve nemcsak ellensúlyozni, tudta* hanem az .eredményeség terén túl is szárnyalta. A II. félidőben jobban kezdtek a vendégek, de már csak szépíteni tud­tak az erdményen, majd visszaestek, különösen a kapusuk volt gyenge. Ceglédi VSE — Kecskeméti TE 1:0 (1:0) Cegléd. 1200 néző. Vezette: Simon. CVSE:' kaltenecker —Pákozdy, Gyl- kó, Pintér — Csontos, Lengyel — Kö­kény. Nagy, Halász, Botos. Hiri. Edző: Darányi Miklós. KTE: Pintér — Nagy. Bitó, Mészá­ros — Gaea, V&ss — Máté II., Szabó, Gsejtey, Taricska in., BanacsL Edző: Tiricska Gyula. A jól elkészített edzöpalyán nagy lendülettel kezdett a CVSE, a 3. perc­ben Halász lövése alig kerülte el a kaput. Elénk iramú játék alakult ki, hol az egyik, hol a másik kapu ke­rült gólveszélybe. Nagy, majd a má­sik oldalon Baracsi hibázott Jó hely­zetben. A 30. percben egy hazai tá­madásnál a kaputól 17 méterre Cson­toshoz került a labda, akinek erő6 lö­vését Pintér csak érinteni tudta. A felidő végén Csejtey kiegyenlített volna, már csak az üres kapu volt előtte, de méllé gurított. Szünet után is változatos volt a já­ték, KTE-nek kétszer is volt gólszer­zés i alkalma, de Szabó mellé, Máté IL pedig fölé lőtt. Cegléd ritkán, de an­nál veszélyesebben kezdeményezett. Jók: Csontos, Lengyel, Botos, il­letve Bitó, Mészáros 1a mezőny leg­jobbja), Máthé II. Szegedi Spartakusz—Szeged-Móravárosi Kinizsi 3:0 (1:0) Szeged, 880 néző, vezette: Hodroga. Spartakusz: Kollár — Hamzsek, Ap­ró, Sándor — ördög, Jójárt — Kászó, Báló dr., Rózsavölgyi, Kiss. Edző: Pó­lyák József. Kinizsi: Czdrok — Hell, Tanács, Kúti — Bitó, Berta — Zédori, Kászó, Zsur- kán, Viski, Kakuszi. Edző: Szőes La­jos. Elénk iramú játékban telt el az első félóra, mindkét kapu többször került Veszélybe. A 3». percben Báló a této­vázó védelem mellett megszerezte 3 vezetést. Szünet után a Kinizsi nsgy lelkese­déssel játszva mezőny fölény ói került de csatárai sok gólhelyzetet kihagytak; A 70. percben Károlyi váratlan góljá­val növelte a Spartakusz előnyét. Is­mét Kinizsi támadott többet, mégis Károlyi lőtt ismét gólt. A 15. percben Zsurkán egy büntetőt a kapus kezébe lőtt.. Jók: Báüó (a mezőny legjobbja), Ká­rolyi, Apró, illetve Bité, Berta, Ta­nács. Szolnoki MTE-SZEAC II. 2:2 (1:0) SZMTE: Sárkány — Tóvizi, Török, Zalai — Sári, Kiss — Willisch, Bán- hídi. Pintér, Farkas, Podmaniczky. Edző: Horváth István. delembe a szolnoki együttes és közel 70 percen keresztül szinte állandóan mezőnyfölényben játszott. A 20. perc­ben Willisch szerezte meg a vezetést. Ezután emberfölénnyel a SZEAC SZEAC n: Nyerges - Grósz, Bárdos, n rorinafi támadásokkal ostromoka Sándor - Pataki, Janka dr. - Kocz- a mocoaaa védekeaő szolnokiak kapu- ka, Rábai, Léber, Pethö, Boross. Ed- j&l< de ^ kiegyenlíteni tudott, zo: Faragó Gyula. jók: Törak Kiss, Bánhidi. illetve Nagy akarással vetette magát a küz- | Bárdos, Janka dr., Sándor. Az MB II. Keleti csoportjának eredményei Debreceni VSC— Szegedi VSE 2:0, Kecs­4. Szegedi VSE 17 9 2 6 19:17 20 keméti Dózsa—Bp. Előre 2:0, Szolnoki 5. Bp. Előre 17 6 7 4 30:22 19 MÁV—Diósgyőri Bányász 3:0, Borsodi Bá­6. Ózd 17 H 3 6 24:21 19 nyász—Bp. Spartakusz 2:1, Miskolci VSC 7. Nagybátom 17 7 4 6 21:20 18 —Pénzügyőrök 1:1, Vasas Izzó—Jászbe­8. Miskolc 17 7 4 6 23:24 18 rény 0:0, Nagybátonyi Bányász—Ózdi Ko­9. Borsodi B. 17 6 5 6 19:15 17 hász 0:0. Szállítóik—Budai Spartakusz 1:1. 10. Jászberény 17 7 3 7 21:28 17 11. Szolnok 17 5 6 6 19:18 16 12. Egyetértés 17 6 3 8 20:20 15 NB 11. Keleti csoport 13. Diósgyőri B. 17 4 5 8 15:32 13 1. Debrecen 17 9 6 2 30:13 24 14. Bp. Spartakusz 17 5 2 10 22:30 12 .^Kecskemét x~ 17 8 4 4 28:13 22 15. Izzó 17. 5 2 10 15:25 12 „^„Pénzügyőrök. ..... ^ 17 8,4 5 .20:13 20 16. Orosháza 47 2 t> 9 13:28 10 Befejeződött a IX. falusi dolgozók spartakiád megyei sakk dtintójónek küzdelme spartahiádjának sakk-döntőit. A csapatbajnokságot Mezőkovácshá- za férfi és női csapatai nyertéit Az egyéni bajnokságban a nőit Molnár Éva (orosházi járás), a fér. fiversenyt Jámbor János (Gyulai járás) nyerte. A fotó 10. heti eredménye A IX. Falusi dolgozók spartakiádjá- nal; megyei sakk-döntőjén a lányok izgalmas mérkőzése. Szombaton és vasárnap Békés­csabán, az Ifjúsági Házban rendez­ték meg a falusi dolgozók IX. NB III. Délkeleti csoport 1. Dorog—Ferencváros 2 2. Salgótarján—MTK. 1 3. Csepel—Szeged 2 4. Tatabánya—DVTK, . 1 5. Pécs—Bp. Honvéd ' ; X fi. SZySE-DVSC 2 7. Kecskemét—Előre 1 8. Nagybátony—Ózd X 9. Pápa—Győr 2 10. Sztálinváros—ZTE X 11. Lazio—Roma 2­12. Alessandria—Juvent, 2 A totó Játékhetén 12 találatot egy fo­gadó sem ért el. M találatot 56-an, nye­reményük egyenként 7879 forint, .10 talá­latot 1139, 9 találatot 9819 fogadó ért el. Az előbbire 387 forintot, aj utóbbira 59 forintot fizetnek. 1. Cegléd 18 11 .3 4 24:9 25 BÉKÉS MEGYEI NEPÜJSAG 2. Szeg. Spart. 18 8 6 4 31:24 22 \z MSZMP Békés megyei Bizott­3. Bcs. Építők 18 7 7 4 33:26 21 ságának lapja 4. SZEAC TI. ; )8 7 6 5 34:24 20 Felelős szerkesztő: Cserei Pál. 5. MÁV HMTE 18 7 6 5 27:23 20 szerkesztőség: Békéscsaba. József A. 6. T.szentm. ' 18 7 6 5 32:38'20 u. U cm. Telefon: sa—9«. 7. Szóin. MTE 17; 6 7 4 23:17 19 Kiadja a Békés megyei Lapkiadó 8. M.-ková?sh. ' 18 8 2 8 29:26 18 vállalat. Békéscsaba. Szt. István tér 3: 9 Martfű „ .18 7 4 7 24:25 18 Felelős kiadó Lehonzky Mihály. 10. Gyula 18 7 3 8 34:20 17 Telefon- |(J—21. 11. Makó 18 5 Z 6 27:28 17 Békés megye! Nyomdaipari Vállalat. 12. Bcs. MÁV 18 5 7 6 13:21 17 Békéscsaba. 13. Szarvas 18 5 6 7 27:31 16 Felelős nyomdavezető Kendra György 14. Szeg. Építők 18 5 4 9 31:37 14 Terjeszti a Magyar Posta. 15. Kecskemét 18 4 6 8 19:23 14 Előfizethető a postahivataloknál és a 16. Nagykőrös 17 4 5 8 20:34 13 kézbesítőknél.