Békés Megyei Népújság, 1958. december (3. évfolyam, 284-307. szám)

1958-12-16 / 296. szám

6 BÉKÉS MEGYEI NEPÜJSAG 1958. december 16., kedd Az Orosházi Kinizsi vereflenül lett első Szomorú dolog, hogy a délke­leti csoportban lejátszott 120 kö­zül éppen az utolsó héten és ép­pen Békéscsabán szakadt félbe egy mérkőzés. A MÁV rendező­ségének hanyagsága következté­ben egy ittas ember meggondo­latlan cselekménye folytán nagy szégyenfoltoit okozott nemcsak a sportkömek.hanem Békéscsabá­nak is. Bállá kifogástalanul ve­zetett és a nézőközönség részé­ről egyszer sem hangzott el még egy hangos megjegyzés sem. A rossz talajú pályán nagy küzdel­met vívott a két csapat, a Pető­fi csatársora jól játszott és az I. félidő végén fölényben volt. A második csabai mérkőzésen változatos mezőnyjátékot láthat­tunk, több veszélyes kapu előtti kavarodással tarkítva. Az Építők csatárai ezúttal, különösen a II. félidőben távolról is lőttek ka­pura. Ennek küszönhetik győzel­müket, amely 44 percen keresz­tül vitás volt. Gyulán váratlan győzelmet ért el a Szegedi Spartakusz. Mezőhegyes gyengén kezdett. Hódmezővásárhelyen úgy in­dult, hogy Orosháza elveszti ve­retlenségét, de a kifogástalanul működő orosházi védőfalat nem tudták bevenni. Eredmények: Hódmezővásárhelyi Dózsa— Orosházi Kinizsi 1:1 (1:1) Hódmezővásárhely, 1500 néző, vezette: Kiss. Dózsa: Enyedi — Such, Gilicz I., Szánthó — Hell, Gilicz II. — Kán­tor, Risák, Rácz, Rozik, Suhajda. Edző: Molnár István. . Kinizsi: Landy — Szőke, Perjé- si, Ádász — Szabó, Dudás — Szö­kő, Kunos, Kollár, Szűcs, Bogár. Edző: Csonka Béla. Nagy lendülettel kezdett a szél­lel támogatott Dózsa és a 10. perc­ben szögletrúgásnál Suhajda feje­se a hálóba talált. A második ne­gyedórában Orosháza támadott többet és egyik szögletrúgásnál E- nyedi aláugrott a labdának, amely a tisztán álló Szökő fejéről a ka­pufának, onnan visszpattant, s a kapus hátáról a hálóba esett. Szünet után széllel szemben ját­szó Dózsa sokáig nyomasztó me- zőnyfölényben volt, de az orosházi védelem, Landy és Perjést játé­kosokkal az élén, mindent hárított. Jók: Hell, Risák, Rozik, Suhaj­da, illetve Landy ( a mezőny leg­jobbja), Perjésó, Szűcs, Ádász. Szegedi Építők—MÄV Hód­mezővásárhelyi MTE 2:1 (0:0) Szeged, 1500 néző, vezette: Bara­nyai. Építők: Lenkova — Rácz, Tör­köly, Enesey — Bóka dr., László — Csabai, Gréczy, Óvári, Tanács, Jánosi. Edző: Dr. Szokoli József. MÁV HMTE: Kléner — Kanász II., Holubán, Bacsa — Bordás, Sa­lamon — Bárány, Lele, Nagyné- medi. Zsótér, Gera. Edző: Probszt Elemér. A HMTE kezdett jobban, de ké­sőbb az Építők többször kezdemé­nyeztek. A játékvezető Jancsit és Bárányt kiállította. Jók: Törköly, Bóka dr., Tanács, illetve Holubán, Salamon-, Lele. Bcsabai Építők—Kiskunhalasi Kinizsi 3:0 (1:0) Békéscsaba, 1500 néző, vezette: Kasza. Építők: Krátki — Osgyán, Popol, Farkas — Frankó, Rieger — Han- kó, Betkó, Sípos, Vékony, Balogh. Edző: Sajben János. Kinizsi: Bakos — Nagy, Várhe­gyi, Hornyák — Schmerla, Hirth —Tóth. Csányi, Vass, Jáger, Hö- dör. Edző: Király István. Az Építők erős szél ellen kezd­tek. Mindkét oldalon sokáig a rossz adogatásokból kifolyólag mezőnyjáték folyt. A 16. p.-ben a hazai csatárok hagytak ki két gól­szerzési alkalmai, majd tíz perc múlva a hazad kapunál Csányi e- melt labdájánál csak a kapufa mentett. A félidő utolsó percében Vékony'szögletét Hankó a felső sarokba fejelte. A II. félidőben a hazaiak jól használták ki a hátszelet, aránylag sokat, de elég pontatlanul lőttek kapura. A Kinizsi is többször ve­szélyeztetett, sőt két alkalommal is csak a szerencse mentette meg a csabai hálót a góltól. A félidő má­sodik 15 percében formás hazai támadások után Sípos lövése ta­lált a hálóba. Ezután mindkét ol­dalon akadt meleg helyzet, de gólt csak Vékonynak sikerült lőnie. Jók: Popol, Frankó, Sípos, Vé­kony, illetve: Bakos, Schwerla, Csányi, Várhegyi. Makói Vasas—Bcsabai Agyagipar 3:1 (1:1) Makó, 1000 néző, vezett: Szelei. Vasas: Szabó — Juhász, Szűcs dr., Varga — Marczika, Tóth — Tolnai. Kádár, Szopori, Sándor, Kovács. Edző: Sajtos István. Agyagipar: Vandldk — Horváth, Bielik, Vári — Milec, Vasas — Kukuk, Uhrin, Román, Mitykó, Krcsmarik. Edző: Mátyás Tamás. A vendégek Román révén a 19. percben váratlanul megszerezték a vezetést. Lendületes Vasas táma­dás után Kovács fejesgóljával ki- | egyenlítettek a hazaiak. A II. fél- I időben szinte egy kapura játszot­tak, Makó hatalmas fölényét a csabai védelem a kitűnően védő § Vandlikkal az élen sokáig jól bír- 1 ta visszaverni a megújuló rohamo- | kát. Az 52. percben Tolnai szögle- | tét az erős szél a hálóba sodorta, | míg a harmadik gólt Szopori ka- | pásból lőtte. Jók: Marczika (a mezőny leg- § jobbja), Szűcs dr., Kovács, illetve: | Vandlik, Horváth, Bielik, Krcsma- | fik. 1 Jók! A hazai csatársor ős Sza­bó, illetve Cseh, Szabó II,; Bcsabai MÁV Bocskai—Mező­kovácsházi Petőfi 1:1 Békéscsaba. Vezette: Bállá. MÁV: Andó — Bánki, Gyócsi, Pécsi — Simon II., Kovács — Csi- csely, Sovány, Virág, Marik, Szarvas. Edző: Szilassy Vilmos. Petőfi: Fülöp — Csepregi, Gyű. ris, Juhász — Serfőző, Bányik — Tóth, Kertmegi, Herjeczky, Kál­mán, Baksa. Edző: Prisztlinger Ferenc. Sáros, tócsákkal tarkított pá­lyán a 17. percben a kapus hibá­jából a szemfüles Csicsely meg­szerezte a vezetést. Gól után vál­tozatos lett a játék, majd a Pe­tőfi sorozatos formás támadásai következtek, míg végül a 37- perc­ben Kálmán 16 méterről küldött szép lövéssel kiegyenlített. A 45. percben egy magas labdára Gyu­ris és Sovány egyszerre ugrottak fel, összefejeltek. Soványnak az orrcsontja eltörött, míg Gyuris­nak a fejbőre szakadt fel. Az e- setnél semmi szabálytalanság vagy szándékosság nem volt. A kifogástalanul működő Bállá az erősen vérző Soványt segítve jött le a pályáról, miután az Idő lejártával lefújta az I. félidőt. Az öltöző bejáratánál az erősen be­rúgott Lengyel László MÁV al­kalmazott a játékvezetőt meg­ütötte. így a mérkőzés II. részét nem játszhatták le a csapatok. Az eset a szurkolók táborában nagy felháborodást keltett és Lengyelt csak erős rendőri véde- | lem mentette meg a szurkolók ] mérgétől. ]\B I-es eredmények Újpest—Dorog 1:1 BVSC—Győr 3:1 Csepel—Miskolc 8:0 Bp. Honvéd—Ferencváros 5:1 Tatabánya—Salgótarján 1:1 Diósgyőr—Szombathely- 0:2 NB ll-es eredmények Keleti-csoport: SZEAC—Salgótarján 4:0 DVSC—Borsodi B. 1:1 Miskolc—Bp. Előre 0:1 Egyetértés—SZVSE 3:1 Kecskemét—Cegléd 6:1 Pénzügyőrök—Spartakusz 2 ti Szolnok—Özd 0:1 Nyugati-csoport: Szállítók—Komló 1:3 Budafok—Magyaróvár 0:0 Zalaegerszeg—Pécsi Dózsa' 3:0 Székesfehérv.—Csepel Autó 2:1 PVSK—Oroszlány 0:0 Sztálimváros—Láng Gépgyár 5:8 Kaposvár—KISTEXT 2:0 Vác—Délbudai Spart. 2:1-ú Q ►­Mit fisét a totó ? NB III Délkeleti csoport állása 12 találat 10 db 11 találat 283 db 10 találat 3286 db 46 678 Ft 1849 Ft 189 Ft Kecskeméti TE—Mezőhegyes | 1:1 (0:0) | Mezőhegyes, 500 néző, vezette: 1 Bálint. | . KTE: Pintér — Toricska I., | Bittó, Mészáros — Dezsőffy, Vass | — Berta, Gacs, Karazsia, Tories- | ka III., Barta. Edző: Molnár Fe- | renc. MEDOSZ: Balogh — Pálhidai, | Bán, Antal — Csizmás, Zombo- § rác — Molnár, Császár, Tóth, I Vigh, Sajti. Edző: Harangozó Sán. 5 dór. A MEDOSZ-támadások már az | első percekben majdnem góllá ér- | tek, de Sajti gólhelyzetben hibá- | zott, majd lövése a kapufától | pattant vissza. KTE széltől támo- | gatva ritkán, de annál veszélye-1 sebben támadott, Berta lövése a | felső kapufától pattant viasza. A § II. félidőben ismét biztatóan in-1 dúlt a MEDOSZ. Meddő hazai tá- a madások után Toricska III. sze­rezte meg a vezetést. Nyolc perc múlva egy kavarodásnál a labda a kaputól 20 méterre álló Csá­szárhoz került, aki hatalmas lö­véssel kiegyenlített. Mindkét ol­dalon a csatárok több helyzetet kihagytak. A hazaiak közelebb álltak a győzelemhez. Jók: Pintér, Berta, Gacs, To­ricska III., illetve: Bán, Zombo- rác, Császár. —o— Szegedi Spartakusz—Gyulai MEDOSZ 3:2 (3:1) Gyula, 1000 néző, vezette: Szén. tesi. Spartakusz: Kollár — Hamzsek, Apró, Beszprémi — Juhász, Jó­járt — Laszkó, Simonyi, Károlyi 1., Koszó, Kiss. Edző: Pólyák Jó­zsef. MEDOSZ: Vidó — Pásztor, Szi­lágyi Kiss — Szabó, Fodor — Kurta, Mészáros, Szakáll, Himer 11., Nagy. Edző: Vasvári Péter. Csúszós pályán változatos já­ték folyt. A szemfüles és gyors Koszó háromszor egymás után ki­ugrott a tétovázó gyulai védők között és az ő góljával a 23. perc­ben már 3:0-ra vezetett a Spar­takusz. A 26. percben Beszprémit utánrúgásért kiállították. A fél­idő vége felé Mészáros távoli lö­vése a hálóba talált. A II. félidő­ben a lecsökkent Spartakuszt a gyulaiak valósággal kapujához szegezték, de a tehetetlen hazai csatárok a rengeteg gólhelyzetből csak egyet tudtak kihasználni, azt is a kapus hibájából. Jók! Kollár, Apró, Károlyi I., Kászó, Pásztor, Fodor, Mészáros, Kurta. —o— Nagykőrösi Kinizsi—Kiskun­félegyházi Építők 6:0 (2:0) Nagykőrös, 800 néző, vezette: Kövesdi. Fordulás után a Kinizsi széltől támogatva negyedóra alatt való­sággal szétzilálta a vendégek vé­delmét. A hazai győzelem még i- lyen arányban is megérdemelt. Góllövők: Kornyik 3, Bélteky, Decsy, Erdei. adója jó pala helyett tárolási utasítást küldött Dévaványára, felszólítván a rendelőket, hogy a májusban szállítót palát csak széltől óvott, árnyékos helyen szabad tárolni. - Hihetetlen, de így van. Ugyanez a válaszadó éppen csak azt nem írta meg. hogy a dévaványai Vörös Csil­lag tagjai nem méltányolják e- léggé az Eternit Müvek újítását. De hát mit csináljanak a tsz- tagok? A palát azért vásárolták, mert azt hitték: ha befedik ve­le a tetőt, jöhet hó, eső, vagy akár vihar is, megvédik vele a magtár tartalmát. Nem tud­ták, hogy ezt a palát nem ér­heti eső és hó. Ha tudták volna, mindjárt ponyvát is vásároltak volna, hogy befedjék vele a pa­latetőt. BÉKÉS MEGYEI NÉPÉJS*' Az MSZMP Békés megyei Bizottságának lapja. Szerkeszti a szerkesztő bizottság. Szerkesztőség: Békéscsaba. József A. u. 4., I. em. T.: 22—96. Kiadja a Békés megyei Lapkiadó Vállalat. T.: 10—21. Terjesztik a Békés megyei postahivatalok. Előfizetési díj így hő>’a: 11. —Ft Előfizethető a postahivataloknál és a kézbesítőknél. 1. Orosháza 15 9 6­20 : 8 24 2. Szegedi Ép. 15 10 2 3 33:23 22 3. Bcs. Építők 15 8 5 2 27:13 21 4. Mezőkovácsh. 15 8 4 3 26:17 20 3. Szegedi Spart. 15 8 2 5 21:12 18 6. Kiskunhalas 15 7 3 5 25:21 17 7. Makó 15 7 2 6 25:14 16 8. Gyulai M. 15 6 3 6 28:22 15 9. Kecskeméti TE 15 5 5 5 14:12 15 10. Hm. Dózsa 15 5 3 7 18:27 13 11. Bcs. Agyagipar 15 3 5 7 20:34 11 12. Nagykőrös 15 4 2 9 27:37 10 13. Kiskunfélegyh. 15 4 2 9 19:29 10 14. HM-iMTE 15 3 4 8 14:24 10 13. Mezőhegyes 15 2 6 7 16:31 10 10. Bcs. MÁV-B. 15 3 2 10 17:26 8 Békés megye: Nyomdaipari Vállalat, Békéscsaba. Felelős nyomdav.: Kendra György A Békés megyei Népújság nagy téli rejtvényolimpiásza PÁLYÁZATI SZELVÉN'i 1958. december 16. é• hét Pala, használati utasítással Igen érdekes újítást vezetett be az Eternit Művek, amelynek a dévaványai Vörös Csillag Termelőszövetkezet már megit­ta a levét. Feltalálta az olyan palák gyártását, amelyek az e- sőtől, széltől, napsütéstől meg­repedeznek, s amelyek tárolá­sát is csak különleges eljárá­sokkal lehet biztosítani. Még nem tudunk róla, hogy a forra­dalmian új gyártmányért meny- nyit kapott a feltaláló, de re­méljük — és ezt remélik a dé- vaványaiak is —, hogy majd­csak megkapja a magáét! A dolog úgy kezdődött, hogy a Vörös Csillag vezetősége palát igényelt a helyi földmüvesszö- vetkezeten keresztül az Eternit Művektől. Igényelte pedig ab­ból az előre megfontolt szán­dékból, hogy legyen mivel be­fedni az épülő 50 férőhelyes szarvasmarha-istállóra épített magtár tetejét. A 20 ezer fo­rint értékű pala szállítmány an­nak rendje-módja szerint még májusban meg is érkezett. Csakhogy akkorára nem volt kész az építkezés. Nem is lehe­tett kész, mert őszre tervezték a befejezést. Sebaj, a pala el­áll — gondolták a tagok — s mint ahogy a TÜZÉP és a föld­művesszövetkezet telepén lát­ták azon mód tárolták az építő­anyagot. Szépen lestócolták az­zal a naív gondolattal, hogy majd ha elkészül a tetőszer- kezet, felrakják rá. A tető elkészült és akkor jött a meglepetés. Felszedéskor a pa­la fele törötten a földön maradt, s csak a másik fele engedelmes­kedett a kezeknek. Fél pala­darabokkal pedig nem lehet te­tőt fedni — állapították meg gyorsan a tagok. Ezért hát a földművesszövetkezetnél nyom­ban meg is óvták az Eternit Müvek „sportszerűtlenségét" és kérték: pénzükért adjanak te­tőfedésre alkalmas, jó anyagot. Mi történt erreT Az, hogy az Eternit Müvek Ötletes válasz­A furcsa történetet még ér­dekesebbé teszi, hogy a bank nem utal át több pénzt a Vö­rös Csillagnak tetőfedő anyag­ra, hiszen egyszer már beszerez­ték a palát. Mindezek után egy lehetősége maradt a termelőszövetkezet­nek az Eternit Művek jóvoltá­ból: a tárolási utasítással pró­bálják befödni a tetőt. De javasolhatok mást is: Bí­róság útján kötelezni a gyárat kártérítésre. Sz. K.