Békés Megyei Népújság, 1958. szeptember (3. évfolyam, 206-230. szám)

1958-09-02 / 206. szám

6 BÉKÉS MEGYÉI NÉPÚJSÁG 19JS, szeptember kedd Labdarúgó NB Ill-ban gyenge színvonalú volt a kezdés Többet vártunk a rajttól. A volt NB II-es csapatok közül Makó és Gyula fölényesen győzött, Békéscsaba csak nehezen tudta a két pontot otthonában megtartani. Várakozáson alul, nagyon gyengén rajtolt Mezőhegyes, ugyanakkor értékes pontokat harcolt ki Oros­háza és Mezökovácsháza. Mindenütt meglátszott, hogy még nagyon a szezon elején vagyunk. A legtöbb együttesnél a csatársorral van baj, jóllehet az első fordulóban 30 gólt rúgtak a csapatok. Békéscsabai Építők —Kiskunfélegyházi Építők 3:2 (1:1) Békéscsaba, 1200 néző, vezette: Bálint. Békéscsaba: Krátki — Po­pot, Tülöp, Lipták — Bohus, Rie­ger — Miklya, Vékony, Szikom, Sipos, Pécsi, edző: Sajben János. Kiskunfélegyháza: Cseh — G. Márton — Martinovics, Parádi — Szabó 1., Szabó II. — László, Pa- latinusz, Istvánfi, Rádi. Szénást. Edző: Soltész Dezső. Hazai csapat mezőnyfölényével indult a mérkőzés, de gólt csak a 25, percben tudott Csaba, Vékony révén elérni. A félidő végén a vendégek lelkes játékkal, Szénási góljával kiegyenlítettek. Szünet után a nagy lendülettel játszó féiegyháziak már az elején meg­szerezték Szénási újabb góljával a vezetést. Azután csapkodó játék alakult ki. Popol szabadrúgásból kiegyenlített, majd Szikora kava­rodásból megszerezte a győzelmet Csabának. Az alacsony színvonalú mérkő­zésen, a hazai együttes csak nehe­zen győzött. Jók: Rieger, Bohus, Miklya, il­letve Szabó I., Palatinusz, Marti­novics. Békéscsabai MÁV Bocskai — Hódmezővásárhelyi MÁV MTE 2:0 (0:0) Békéscsaba, 800 néző, vezette: Almás i. Békéscsaba: Andó — Bánki, Gyócsi, Pécsi — Simon, Kovács — Csicsely, Békészky, Vi­rág, Mázán, Szarvas. Edző: Szilas- ty. Hódmezővásárhely: Hegyi — Boíubán, Kanász, Zolics — Bordás, Salamon — Bárány, Zsótér, Nagy- rénedi, Bacsa, Gera. Edző: Török János. mer I., Fodor — Kurta, Himmer 11., Znobrusky, Gazsó, Nagy I. Ed­ző: Vasvári Péter. Agyagipar: Vandlik — Horváth I., Bielik, Vá­ri — Milec II., Román II. — Ku­kuk, Mitykó II., Vasas I., Mitykó 1., Krcsmarik. Edző: Szabó József. A hazai csapat lendületes táma­dásait a lelkesen játszó Agyagipar csak a mérkőzés elején tudta fel­tartóztatni. Fokozatosan kidombo­rodott a MEDOSZ jobb felkészült­sége és győzelme teljesen megér­demelt. Az Agyagipar erőnléte gyenge volt. Góllövők: Znobrusky 3, Him­mer I. 2, Gazsó, Nagy I., illetve Vasas. Jók: Gazsó, Himmer I., Znob­rusky, Fodor, illetve: Bielik, Vá­ri, Vandlik. Orosházi Kinizsi — Kiskunhalasi Kinizsi 2:1 (1:1) Kiskunhalas, 1000 néző, vezette: Majoros. Szezoneleji váltakozó iramú mérkőzésen egyenlő erők küzdelméből a gólképesebb csatár­sorral rendelkező vendégek győz­tek. A hazai csatárok sok gólhely­zetet kihagyták. A 87. percben Bascht a közönséggel szemben ta­núsított sportszerűtlen magatar­tásáért kiállították. Góllövők: Szökő, Kollár, illetve Hőzör. Jók: Basch. Szökő, illetve Hirth, Hornyák. Mezőkovácsházi TE — Szegedi Spartakusz 1:0 (0:0) Szeged, 1500 néző, vezette: He- gyesi. Váltakozó mezőnyjáték, vé­delmek párharca volt az I. félidő. A 43. percben egy büntetőt a ha­zaiak kapufára rúgtak. Szünet után a Spartakusz támadott töb­bet, mégis az MTE lőtt gólt. Kál­mán egy meredek szók tetősnél megugrott a védők között és a ki­futó kapus mellett a hálóba gurí­tott. Jók: Kálmán, Gyuris, illetve Koszó, Kiss, Szegedi Építők — Mezőhegyesi Medosz 4:2 (2:0) Mezőhegyes, 600 néző, vezette: Kovács. Szeged: Lenkona — Szél- pál, Törköly, Enesey — Bóka, László — Tanács, Óvári, Csabai, Gréczy, Bánost. Mezőhegyes: Ba­logh — Rizsányi, Sajti, Antal — Pálhidai, Bán — Kovács, Molnár, Tóth, Vigh, Császár. A vendégek nagyabb tudása már az első félidőben kidomboro­dott. Szünet után már 3:0-ra ve­zettek az Építők, amikor a hazai együttes magára talált. A játék a- lapján az eredmény igazságos. Góllövők: Tanócs 4, illetve Vigh és Tóth. Jók: Törköly, Bóka, Tanócs, il­letve Kovács, Vigh, Sajti. Makói Vasas — Nagykőrösi Kinizsi 5:0 (2:0) * Hódmezővásárhelyi Dózsa Kecskeméti TE 0:0 NB 1-es férfi kézilabda Bajnokverés Békéscsabán! Bcsabai MÁV — Újpesti Dózsa 11:8 (5:4) Váltakozó, nagyrészt csapkodó játékkal telt el az első félidő, a vendégek veszélyesebbek voltak. Fordulás után a hazai együttes tervszerűbben, jobban játszott és megérdemelten győzött. Hegyi ka­pus megsérült, negyedóráig nem játszott. Góllövő Csicsely 2. Jók: Gyócsi, Békészky, Bánki, illetve Kanász. Salamon, Hegyi. Gyulai Medosz — Bcsabai Agyagi par 7:1 (2:0) Gyula, 1500 néző, vezette: Tár- l<ány. MEDOSZ: Horváth — Sza­káll. Pásztor, Petrovszky — Him­NB Ili Délkeleti csoport 1. Makói Vasas 2. Bcs. MÁV Bocskai ■ 3. Mezőkovácsházi TE i. Gyulai MEDOSZ 5. Orosházi Kinizsi 6. Szegedi Építők 7. Bcsabai Építők 8—9 Hmvásárh. Dózsa 8—9. Kecskeméti TE 10. Kiskunt. Építők 11. Mezőhegyesi Medosz 12. Kiskunhalasi Kinizsi IS. Bcs. Agyagipar 14. Szagedl Spartakusz 15. Mmvhelyi MÁV MTE 16. Nagykőrösi Kinizsi 1 l­- 5:0 2 1 1­- 2:0 2 1 1­- 1:0 2 1 1­- 7:1 2 1 1­- 2:1 2 1 1­- 4:2 2 1 1­- 3:2 2 1­1- 0:0 1 1 * 1- 0:0 1 1­1 2:3 ­1 *­1 2:4 ­1 • 1 1:2­1­* 1 1:7 ­1 * • 1 0:1 ­X * m 1 0:5 * 1 •­1 0:5 ­Békéscsaba, 700 néző, vezette! Medovarszki. Góldobó: Gálik I (5), Boskó (2), (egy 14-es), Zsilák (2), Buka, Rácz (14-es), illetve Bordács (4), Heté- nyi (2), Molnár, Bárdos. Az MTK-t verő hazaiak és a két éve veretlen magyar bajnok ösz- szecsapását hatalmas érdeklődés előzte meg. A közönség határtala­nul izgalmas, gyors, magasszínvo­nalú mérkőzést láthatott. A vas­utasok azonnal támadólag léptek fel, nagyon meglepték a Dózsát, akik láthatólag kizökkentek szo­kott stílusukból. így hamar 5:2- es hazai vezetésnek tapsolhatott a közönség. A gyors siker, no meg az, hogy felcsillant a bajnokverés lehetősége, kissé könnyelművé tette a MÁV csatárokat, nem dol­gozták ki eléggé helyzeteiket és a vendégek 5:4-re feljöttek; Szünet után elkeseredett újpesti rohamok után 8:8-ra állt a mér­kőzés. Határtalan izgalom uralko- kodott a pályán és a nézőtéren. Egyik csapat sem mert távolról lőni, csak ,.ziccerből”. De a két Dózsa, és az egy csabai kapufa lö­vés sem hozott eredményt. Végül Lucz „elintézte” a mérkőzés sor­sát. Hazaadta a labdái kapusának és a megítélt büntetővel 9:8-ra vezetett a MÁV. Ez volt a mér­kőzés fordulópontja. Szárnyakat kaptak a piros-feketék, a bajnok­csapat tagjai pedig teljesen el­vesztették fejüket, A közönség tapsvihara köziben vonult le a nagy diadal után a Vasutas. Bírálatképpen megállapíthatjuk, hogy a győztes csapat gyorsaság, állóképesség, és főleg taktikai fe­gyelem szempontjából múlta fe­lül az ideges, reklamáló, nagy csa­lódást okozó Dózsát. Az egyéni teljesítményeket nehéz lemérni. Minden csabai játékos tudása leg­javát nyújtotta. Talán Gálik I, Zsilák, Zsilinszki és Hajdú emel­kedett ki a csapatból. A Dózsából Bárdos, Hetényi és Magyar ját­szott jól. * Tatabányai Bányász—Bős. Építők 10:9 (3:5) Békéscsaba, 300 néző, vezette: Márton. Góldobó: Faragó, Drob- wics 3—3, Bogár 3, Galó, illetve Kundolf 3, Gviricsán 2, Mézes 2, Seben I 2. Amíg kollektív játékot játszot­tak a csabaiak, addig biztosan vezettek. Szünet utáni egyénies- kedésük miatt nyert, a vendégcsa­pat. Jók: Drobnics, Faragó, Lan­tos, illetve Seben, Rekkeny< * Női kézilabda; Bp. Vörös Meteor—Békéscsabai Ruha-Pamut 3:2 (3:0» Békéscsaba, 200 néző, vezette: Kiszely. Góldobó: Katóra I 2, Márkus, illetve Fajó. Vj szarvasmarha- hizlalás* akcióhat indít az Allatforgalmi Vállalat. Szerződni lehet 70—300 kg súlyú, legfeljebb 18 hónapos korú, hizlalásra alkalmas bika- vagy tinóborjúra, vala­mint 50—280 kg-os üszőre és felnőttmarhára. Tinószer­ződés esetén a bikaborjút 4 hónapos koráig ivartalaníta- ni kell. Átadási alsó súlyhatár bikatinónál 430 kg, üszőnél 380 kg A felnőtt szarvasmarha hízlalási akcióban a kötések ké sőbb indulnak. AZ ÁTVÉTELI ARAK NEM VÁLTOZTAK: bika 10—16.— forintig, linó 11—17.— forintig, üsző 9—14.— forintig, felnőttmarha 8.50-14.— forintig. Termelőszövetkezetek részére 10 darabon felüli egy­szerre leadott extrém és I. osztályú marha után 1.— forint, 20 darabon felül 1.50 forint mennyiségi felárat ) fizet a vállalat. Az átadásokat a szerződésben kikötött hónapban kei' eszközölni. Tenyésztésre alkalmas, leszerződött üsző a termelő átszerződheti, vagy visszatarthatja magának i az előleg visszafizetése mellett. Bővebb felvilágosítást a községi felvásárlók és a járási kirendelt- I ségek adnak. * Békés megyei Állatforgalmi V általat. Békéscsaba.­----------— —_ M egkezdődött a labdarúgó őszi idény NB l-es eredményele VASAS—ÚJPESTI DÓZSA 3:0 FERENCVÁROS—MTK 0:1 GYŐRI ETO—BP. HONVÉD 0:0 DOROG—CSEPEL 0:2 TATABANYA — DIÓSGYŐR 1:2 MISKOLC — SZOMBATHELY 3:0 SALGÓTARJÁN—BVSC 3:1 A tíz emberrel kiálló pestiek megérdemeltein győztek a gyenge napot kifogó textilesek ellen. Jó: Katona I, Márkus, Szloska, illetve Such, Kolarovszki. «9 Bp. Postás—Bcs. MÁV 6:0 (5:0) Góldobó: Kasza 3, Barta 2, Kaiser. Magasan jobb volt a bajnok­csapat: Jó: Barta. Käiser, Antali * Területi bajnokság. (Női): MAKÓI VSE—BCS. KÖTÖTT­ÁRUGYÁR 10:3 (7:1) Békéscsaba, 200 néző, vezette: Ludán.vi (Szeged). Sokkal jobb erőben volt a bajnókjelölt. Gól­lövők: Tóth 4, Varga 3, Kiss, Hu­szár, Jánosi, Illetve Hegedűs, Hó­bei, Kovács. Jók: Sebő II, Tóth, illetve Hegedűs. * Férfi: MAKÓI VSC—BCS. MÁV 6:4 (3:1) (Félbeszakadt) Békéscsaba, 300 néző, vezette: Ludányi (Szeged). Góldobó: Nagy II 3, Visontai, Illés, Szabó III, illetve Lipták 2, Gálik II, Dudás. Remek mérkőzés lett volna — ha a játékvezető nem rontja el. Ilyen határozatlan, gyenge fel­készültségű. rossz szemű bírót még soha nem láttunk Csabán. Leállt a játékosokkal, nézőkkel vitatkozni. Fordított ítéleteivel csak szította a puskaporos han- gu!a:ot. Kétségtelen, több néző elítélendőén viselkedett, de ez nem menti Ludányi gyatra és részrehajló vezetését Apróhirdetések Mező kovácsházán kétszobás lakást, vagy családi házal bérelnék. Cím a helybeli gimnáziumban. A Csabacsüdi Állami Gazdaság szep- I tember 6-án de. 9 órakora« gazdaság központjában lóárverést tart. Vizsgázott gőzeke-gépészeket »iaiéesz « Szöllősl Állami Gazdaság, Orosháza— Tatársánc. Egy kát. hold föld tanyával elad 1 Nagymegyer, 255. sz. tanya. Érdek ni: Békéscsaba, Garai u. 16. Egy kát. hold föld Bleerén, azonnal beköltözhető ház eladó. Békésosaba; Kinizsi u. 24. , Egy darab négyütemű öntözömotor szivattyúval olcsón eladó. Gyula, Slttye u. 15. Eladó Gyulán, Cinka Panna u. 27. sz. ház, azonnali beköltözéssel. A Kígyóst útban, a 4 km-es kőnél egy tanya eladó. Érdeklődni: Gyula, Pej­rét 14. sz. Érettségizet lány, aki könyveléshez 1» ért, elhelyezkedne vidékre ts. Címt Erdei hirdetőnél, Gyula.---------------♦--------------■ H IRDETMÉNY. Békéscsaba Vá­ros Tanácsa VB Ipari és Műszaki Osztálya közhírré teszi, hogy Bé­késcsaba — Fokközi-folyóén 26 kv. — távvezetéknek 63. sz. ár- bóckapcsolójáig terjedő szakaszát, a Hidasháti ÁG Hibrid üzeméhez vezető leágazást, valamint 60/26 kv. alállomás 20 kv-os bekötendő vonalat 1958 szept. 1-én 8 órától feszültség alatt lévőnek kell tekin­teni, s ezért a vezeték érintése é- letveszélyes és tilos. Az esetlege­sen történő balesetért felelősséget nem vállalunk. BÉKÉS MEGYEI NÉPÜ.ISAG • Az MSZMP Békés megye! Bizottságának lapja. Szerkeszti a szerkesztő bizottság Kiadja a Békés megyei Lapkiadó Vállalat. T.: 10—21. Terjesztik a Békés megye! postahivatalok. Előfizetési díj egy hó,-a: 11. —Ft; Előfizethető a postahivataloknál és a kézbesítőknél. Szerkesztőség: Békéscsaba József A. u. 4.. I. em. T.: 22—96. Békés megye! Nyomdaipari Vállalat, Békéscsaba. Felelős nyomdav.: Kendra Ovörgi