Békés Megyei Népújság, 1958. március (3. évfolyam, 51-76. szám)

1958-03-12 / 60. szám

e BÉKÉS MEGYEI NEPGJSAG ÜLÉSEZETT A MEGYEI TST Hétfán délelőtt Békéscsabán as SZMT nagytermében tartotta meg első ülését a Békés megyei Testnevelési és Sporttanács. A me­gye nagyfontosságú sportparlamentjének ülésén megjelent az MSZMP részéről Barna Pál, SZMT-töl Kosznai János, Chrisztián László középiskolai, Kovács Tibor általános iskolai testnevelési szakfelügyelők mellett a TST valamennyi tagja, járási s/xirtfel­ügyelők és még több sportvezető. Szelcsányi Pál, megyei sportfelügyelő beszámolójában elmondot­ta, hogy a forradalmi munkás-paraszt kormány rendelkezései alap­ján alakult meg megyénkben és most ült össze először a megyei TST, amely a test-nevelési és sportmozgalmunk irányítását, ellenőr­zését új szellemben, új módszerekkel ,de változatlanul a szocialista elvek alapján hivatott ellátni. „A párt irányításával megszilárult politikai és társadalmi helyzet megszabja a testnevelés és sport- mozgalom feladatát és helyes fejlődésének irányát. Az ellenforradalom zűrzavart okozott sportéletünkben is. SoJ Icán tagadták az állami vezetés szükségszerűségéi. A néphez hű sportaktíváink kitartottak a helyes úton és ennek köszönhető, hogy megyénkben hamar talpra tudott állni a sportélet. Az MTST-ra nagy munka és feladat hárul. Meg kell szilárdí­tani mindenütt a sportmozgalom vezetését politikai és szakmai vo­nalon egyaránt. A beszámolót élénk és érdekes hozzászólások követték, majd megalakultak a különböző szakbizottságok. Az MTST első ülése után bátran mondhatjuk, hogy az valóban fontos jnérföldlcöve lesz megyénk sportéletének. LABDARÚGÁS Viilámtornát rendeztek Békéscsabán Vasárnap a békéscsabai fiú­gimnázium tornatermében férfi röplabda viilámtornát bonyolítot­tak le a megye; szövetség, az Au­tóközlekedési SK közös rendezé­sében. A martfűi együttes hó­akadályok miatt nem tudott meg­jelenni. Eredmnéyek; Gyulai Pedagógus—Mezőhegye­st MEDOSZ 49:43. Jók: Faragó, Regős, illetve Zomborácz. * Gyulai Pedagógus—Bcs. Autó- közi. SK 54:39. Jók: Faragó, Gyulai, illetve Bú- zási, Nagy. . * Bcs. Autóközl. SK—Mezőheg) e- si MEDOSZ mérkőzés 52:18-as mérkőzés állásnál félbeszakadt, mert a mezőhegyesi csapat levo­nult a pályáról. Játékosa; sport­szerűtlen magatartást tanúsítot­tak. i\a III. BAJNOKSÁGÉRT Mezőkovácsházi Petőfi—Me­zőtúri Honvéd 3:0 {1:0] Mezökovácsháza, 600 néző, vezette: Új­helyi. Petőfi: Kiss — Szokol, Glgac, Gyuris — Herjegzky, Bányik — Lukács I., Kert- megi — Sári, Haluska, Tóth I. Edző: Sári Ferenc. Honvéd: Kucsera — Kosa, Mikes, Csete — Nagy, Gerliczky — Kovács, Mitykó, Farkas, Béres, Zeke. Edző: Kókai Lajos. A mérkőzés előtt társadalmi munkával és traktor segítségével a havat nagyrészt letakarítótták a pályáról. Ennek ellenére latyakos, sáros pályán folyt a játék és feltűnő volt a Honvéd erőteljes, sokszor túlkemény játéka. Ez bizony nem tetszett sem. a nézőközönségnek, sem a játéko­soknak. Már a 10. percben Sári megsze­rezte a vezetést. Szünet'után ismét Sári. majd a 67. percben Kertmegi volt eredmé­nyes. A Honvéd egyéni akciókkal próbál­kozott, de a mély talajon, elakadtak t:í- máriásaik. Az egészségesebben és lelke­sen küzdő hazaiak megérdemelten győz­tek az erőből játszó és sokszor csak egyé- ni játékra törekedő vendégek ellen. Jók: Sári, Gyuris, Kiss. illetve Mikes. Mitykó, Nagy. Szolnoki Vasutas—Gyulai TE 2:1 11:1] Szolnok, IJ0 néző, vezette: Ekli. Sz.. Vasutas: Tomka — Doma. Szabó, Tóviz-i - Palotai, Krámán — Csényi, Tárcsa. Horváth, B. Nagy, Simon. Edző: Búza Imre. GYTE: Oravecz 11. - Bőd,.Rehák II., Pusztai - Gabiik, Tövis* áti - Szabó, GyeívaS, Rózsán, Nagy II.. Steíanik. P.dző: Szabó Péter. Váltakozó játékkal Indult a mérkőzés. A 3. percben palotai röviden adott haza, i szemfüles Rózsán elcsípte a labdát és megszerezte a vezetést. Tíz perc múlva Tarcsa beadását Rehák a arját kapujába fejelte, 1:1. Fordulás után a hazai csapat Játszott fölényben, de csak a 75 percben, sikerült Tarcsa révén a győzelmet jelentő gólt megszerezni. A 85. percben Krámán, kiállította a Játékvezető, meri egy gyula: játékost megütött. A vasutasok két bün­tetőt kihagytak. Jók: Tóvizi, Palotai, 8. Nagy, Illetve Oravecz I!„ Nagy II., Stefanlk. Szolnoki MTE—Jászapáti V. 1:0 [1:0] Szolnok, 400 néző. vezette Tóth fcZMTB: Solti — Csaba, Tőrök. Kurucz — Nyári. Gy. Kis» - C§. Farkas. PaHcz?. Williscíi, Kiss, Simon. Edző: Selmeczi János. J. Vasutas: Sándor — Pásztor, Dobos, Höíváfti Polgár, .Utassy Bobjos, .Kökény, Adám, ITrnsvai, Szirze. . Edző: Korom Pál. Szolnokon nem volt hóesés, egész nap szél. fújt és így a még kissé nedves pá­lyák délutánra egészen megszáradtak. Az SZMTE nagy lendülettel kezdett, nyomasztó fölényt harcolt ki, de csak a 18. percben sikerült eredményt elérni. Si­mon váratlanul kiugrott, egy . hosszan előrerúgott labdával elfutott és szép gólt lőtt. Ekkor még senki sem gondolta, hogy ez lesz a mérkőzés egyetlen gólja. A vendégek nagy lelkesedéssel játszot­tak, de nem tudták bevenni az SZMTE kapuját. Fordulás után sem változott a játék képe. Jók: Gy. Kiss, Tőrök, Solti, Illetve Sándor, Kökény, Szirze. Törökszentmiklósi V.—Tisza- kécske 4:0 [1:0] Törökszentmilclós, 1000 néző, vezette: Bállá. T. Vasas: Mák — Halász, Tóth, Ba­lázs — Mihók, Szabó — Bana, Ftliöp, Kovács, Pintér, Fekete. Edző: Csabai János. Tiszakécske: Pálinkás — Bagi, Var­ga, BozóM — Bántha, Adánt — Ko­csis, Zámbori, Tóth, Rácz, Tordai. Ed­ző: Szántó József. Száraz időben, a széllel hátban ját­szó Vasas nagy lendüielttel kezdett és már a 2. percben Pintér góljával meg­szerezte a vezetést. Továbbra is á ha­zaiak támadtak többet, de a jól záró tiszakécskei védeiemmed szemben nem bírtak újabb gólt elérni. A Vendégek szórványos lefutásai veszléyesek vol­tak. Szünet után a vendégcsapat közel félórán keresztül jobban és mezőny­fölénybe került, csak éppen gólt nem tudtak rúgni. Az utolsó negyedórában a hazaiak nagy hajrát kezdtek. Pá­linkás öngólt vétett, majd Pintér két góljával biztosította a hazai győzel­met. Jók: Balázs, Pintér, Miliők, illetve Varga, Boz-óld, Tordai, Szarvasi MEDOSZ—Tótkom- lósi MTK 2:1 [1:1| Szarvas, 800 néző, vezette: Vozár. Szarvas: Kecskés — Krajasovtos, Csemus, Paál — Sznagylk, Rőhony f. — Járó, Patkós, Kerekes n., Bodnár, Burázs. Edző: Prost kelemé:. Tótkomlós: Kárász — Laahata, Gyi­lkosán, Srankó — Tóth, »zabé — Kanka, Plpis, Nyíregyházid II., Dru­ga, Natty. ÉdzŐ: Sipiczky. András. A hazaiak kezdtek Jobban és már az első percekben veszélyeztették a ven­dégek kapuját. Az 5. percben a gólba tartó-labdát Tóth kézzel megfogta. A ll-est Bodnár értékesitetrte. Váltakozó jtáék után Nyíregyházid n, kiegyen­lített. Szünet után Szarvas Játszott fölény­ben, de csak Patkósnak sikerült gólt rúgni. A TMTK teljesen visszaesett a mérkőzés vége felé. A hazai csatársor nem használta lei gólhelyzeteit, külö­nösen a második félidőben sokat ron­tottak a csatárok. Jók: Sznagyik, Csemus, Kerekes II., illetve Lachata, Karasz, Tóth. * Mezőhegyesi MEDOSZ— Szolnoki Kinizsi 1:0 [1:0] * A Békéscsabára kisorsolt Békéscsa­bai MAV-Bocsfkai—Orosházi Kinizsi mérkőzés elmaradt, mert a vasutas pályán a 23 cm-es havat a sportkör nem takarította le és a Játékvezető a mérkőzés lejátszására alkalmatlannak találta a pályát; a NB III, ifjúsági: Szarvasi MEDOSZ—Tótkomlós 0:8 Martfű SE—Bcs, Agvagipar 3:2 10:1] Békéscsaba, 800 néző, vezette: Tóth. Martfű: Papp — Papper, Seres, Gu- lysá — Munkácsi, Szdca — Pálinkás, Rozanyal, Mikin, Mészáros, Mezőte- lekl. Edző: ICoháih Ferenc. Agyagipar: Vandlik — Horváth I., Bielik, Gajdács — Román II,, Vasas I., Uhrin III., Ledaényi I., Várt, Mity­kó I., Kuksikk, Edző: Szabó József. Nagy hő borította a pályát, d« a lab­darúgást kedvelő szurkolótábor rövid idő alatt alkalmassá telte arra, hogy a« első NB IÍI-as mérkőzést megkezd­hessék. A helyzeteket Jobban kihasz­náló és szerencsésebb vendégeknek si­kerüli az egységesebb és tervszarűt- lenül Játszó Agyagit»« ellen a győzel­met megszerezni. Góllövők: Miien* 8, illetve Gajdács, Vári. Jók: Sere», Korányát, Mikua, Papp, illetve Horváth, Bieüik, Vasai, fcu­kulik. " II Békés megyei Adatforgalmi Vállalat megkezdte az 1958/2 évi sertéshizlalási akcióban a szerződéskötést Februar Műi Oktober 31-iü tehet utu akcióban a szerződéseket a vállalat felvásárlóival megkötni legkésőbb decemberi lejáratra. A kötéskor kamatmentes előleget "olyósít, az átadáskor az alabbi vételáraim! fizeti a vállalat: 1C6 kg-on felüli hús- és húsjellegű sertésért 14.80 Ft 126—165 kg súlyú zsír- és zsír jellegű sertésért 14.50 Ft 165 kg-on felüli zsír- és zsír jellegű sertésért 14.80 Ft 1"0 kg-on felüli súlyú tenyésztésbe fogott koca és kanlott sertésért 90—105 kg súlyú szabvány szét inti minőségnek megfelelő bacon-sertésért Bacon-sertésként csak a szabványnak megfelelő sertcsi vés? u Centi 15:50 Ft-os áron a vállalat. A termelőszövetkezetek, valamint 1. és II. típusú tszcs k részén 1—2 Ft mennyiségi felárat fizet a vállalat. Részletes és bővebb felvilágosítást a községi felvásárlói? és a válla lat járási kirendeltségei adnak. 14.- Fi 15.50 l'i FELHÍVÁS! Gépi szántás és egyeb gépi munkák szerzödésköipse, a helyi fmsz-ek-n* Ha kedvezményesen, vagy olcsóbban aka, pepiin unkái igénybe venni, úgy egy, vagy két dűlőben alakítsanak géphasználati társulásokat. A géphasználati társulások­nak időben való biztosítása érdekében ajánlatos a szer­ződést minél előbb megkötni. GÉPI MUNKÁK DIJA: Kisüzemi mun Ica GéphaSknálati díja társulás dija Sekély szántás 14—17 cm-ig 112 Ft 103,70 Ft ' Közép szántás 18—21 em-ig 140 Ft 129,60 Ft Szállítás vontatóval 1 óra 40 Ft Szállítás teher GK 1 óra 55 Ft Bővebb felvilágosítást a föl Jmflvesszövetkezetek és a ■' ■-'■ gépállomások megadják. MÉSZÖV ig. -" '‘'»MOüisf-o* Gépállomások ig. Apróhirdetések Fiatalok! Jelentkezzetek kőművesta- nuUjnak Budapestre. Jelentkezési fel­tételek: 15—17. éves életkor, VII.—VTII. általános iskola, és orvosi alkalmas- sági bizonyítvány. Jelentkezni lehet, és a felvilágosítást megadják & járási, városi, községi tanácsok munkaügyi megbízottai, Budapesten pedig a 42. sz. Állami Építőipari Vállalat munka­ügyi osztálya. X.. Gergely út 8. sz. alatt.1 A Sertéstenyésztő és Hizlaló Vállalat zsadányi, gyomai, orosházi, Ravasz-ta­nyai, Orosháza-Répás-tanyai és békés­csabai üzemegységében Időszaki és pénzrészes munkavállalókat vesz fel, Illetve szerződtet le. A pénzrészes szerződés feltételeiről fenti üzemegy­ségek irodáiban a Jelentkezőket tájé­koztatják. A Csabacsüdi Állami Gazdaság szak­képzett tejbáz-'vezetőt keres. Bérezés megegyezés szerint. Sz-Altó Szaxofon kitűnő állapotban eladó. Csóti János, Pusztaföldvár, Tanya 64. Közelellős, bőtejelő tehén eladó. Fényes, Dohányos János, Hármashatár. Békéscsaba, V., Egység u. 39. számú ház eladó. Azonnal beköltözhető. Metőmegyeri határban, Hosszúsoron 1400 négyszögöl föld eladó. Érdeklődni: Mez6- berény, József Attila ü. 6. Teljesen új, Igen erős láda (belvilág) 8x100x110 eladó. Megtekinthető» Vegyes­ipari Vállalat, Békéscsaba, Temető sor 6. Precíziós hengerfúrást, hónolást, dugaty- tyúzást, hajtókar görgőzést, rövid határ­időre vállal. Bobor M. gépjavító, Békés­csaba, II., Vécsey u. 10. Villanyszerelő telepkezelői vizsgával elhe­lyezkedne.‘Békéscsaba, VI., Árpád-sor 56. Eladó Gyomáiv V., Árpád u. 25. sz. két» szoba konyha és melléképületek, 4.14 négyszögöl kerttel, ház. Eladó: Gyomén a keselyősön 19 kát. hold szántó két tagban, 5—5. Érdeklődni: Ce.. Szabó Gergely, Pestújhely, Nádastó <H 70. ÉRTESÍTJÜK vevőinket, hogy vállalatunk 1959. március 24-től április 2-ig leltározást tart. Ez idő alatt a? árusítás szünetei. Békés megyei Vas- és Műszak Nagykereslcedelmi Vállalatát, Békéscsaba, A Békéscsabai Városi Legeltetés si bizottság felhívja az állat tárté gazdák figyelmét, hogy ez. egy ét'en felüli üszőiknek legelőre tör* ténő kihajtás! szándékát a bízott-* Ságnál (Tanácsiház, I. em. tT> március 25-ig jelentsék be. Ablak, ajtó bő választékban, kiváló minőségben BESZEREZHETŐ a békéscsabai, gyomai, gyulai, sarkadl, békési, szeghalmi orosbá?.!, szarvasi é­inezőkovácsházi TÜZÉP-lelepeken