Békés Megyei Népújság, 1957. október (2. évfolyam, 229-255. szám)

1957-10-15 / 241. szám

R BÉKÉS MEGYEI NÉPÚJSÁG 1937, október 15., kedd Nagy akarással, helyenként jól játszott a csabai együttes Békéscsabai Előre —Bp. Vörös Meteor 2:1 (1:1) Budapest, Csömöri út, 300 néző, vezette: Bebessi. Előre: Csepregi — Popol, Füiöp, Farkas — Lonovics, Rieger — Szi- kora, Hrabovszkd, Weiner, Vékony, Sípos. Edző: Kalmár György. Meteor: Lopusnyik — Pekkér, Molnár, Illés — Hideghéfci, Schlé-- ger — Pataki, Csanádi, Bodó dr., Pisták, Gábor dr. Edző: Ónódy András. Síkerül-e ismét idegenben győz­ni? Ez a kérdés foglalkoztatta a szurkolókat és a játékosokat e-i gesz héten. Tapogatózó játékkal kezdődött a játék. Nem volt komolyabb akció, A 18. percben Weiner szépen szök­tette Vékonyt, az összekötő jó ér­zékkel ugrott ki, de a labda elpat­tant előle és csak a kapu mellé tu­dott gurítani. Hat perc múlva Sí­posnak volt jó helyzete, de ős iS rontott. A Meteor ritkán jött fel és kezdeményezései nem jelentettek komolyabb veszélyt, azonban a 22, percben Schléger hosszú szöktető­sét Bodó elcsípte és Csepregi csak nehezen védte szögletre a veszé­lyes lövést. A következő percek-: ben ismét a csabaiak támadtak, mégis a hazaiak érték el gólt. A 38. percben egy hosszan előrevá­gott labdával Pataki elfutott, be­ívelt és a befutó Bodó védhetet- len gólt lőtt, 1:0. A gól nem törte le a csabai fiúkat. Nagy akarással küzdöttek, állandóan ostrom alatt tartották a Meteor kapóját. A fél­idő utolsó percében Vékony a bal­szélső helyén elhúzott, majd be­adott és a befutó Hrabovszky ka­pásból kiegyenlített. Szünetben bizakodó hangulat volt a csabai öltözőben. Ezúttal jól vált be a taktika, Szikora hát­rajött védelembe, Popol kissé elő­rejött fedezetként, jól adogatta a labdákat. Fordulás után az Előre kezdett jobban, Meteor előbb fölényesen, később kapkodva játszott. Szinte állandóan az Előre támadott és a 60. percben Lonovics, majd öt perc múlva Vékony hagyott ki nagy helyzetet. Az eredménytelenség dacára még nagyobb lendülettel játszottak a csabai fiúk. Lelkes já­tékukat végre is eredmény koro­názta. A 67. percben Sípos egyéni akcióból három védőjét kicselezte és a kimozduló kapus mellett a hálóba gurított, ezzel megszerezte a vezetést, illetve ezzel az értékes győzelmet is. Továbbra is a csabai együttes támadott többet és a 68. percben egyik szögletnél nagy kavarodás volt a Meteor kapuja előtt és a szemfüles Sipos újabb gólt ért el. A játékvezető előbb megadta, ké­sőbb a hazaiak reklamálása és a partjelző meghallgatása után visz- szavanta és lest ítélt. Az utolsó 10 percben a Meteor nagy hajrát vá-) gott ki. Többször került veszélybe a csabai kapu, a védelem azonban jól bírta visszaverni a megújuló rohamokat. Az Előre ezúttal is bebizonyítot­ta, hogy ha teljes erőbedobással és nagy akarással játszanak, akkor az eredmény nem maradhat el. Egyé­nileg Csepregi a gólt nem védhet- te, különben jól látta el feladatát. Hátvédek közül Popol volt a job­bik, de a többiek is megbizhatóan játszottak. A fedezetpár is nagy­szerűen támogatta a csapat mun­káját. A csatársor megmozdulásai­ban ezúttal volt több helyes elgon­dolás. A játékvezető hibázott, mert a harmadik gólnál befolyásolni en­gedte magát, különben jól műkö­dött. Javuló formában, megérdemelt győzelem Gyulai MEDOSZ—Pesterzsébeti Petőfi SK 3:1 (0:0) Szögletarány 7:8 (4$),„,JGyula, 2000 néző, vezette: Kijsztner. Gyula: Horváth Szilágyi, Pásztor, Petrovszky — Fodor, Bernét — Kurta, Nagy II., Gazsó, Csűri II., Himmer. Edző! Vasvári Péter. Pesterzsébet: Földvári —« Varga II., Hanoid, Vozák — Varga I., Gabó — Papp, Fekete, Budai, Szentesi, Kalmár. Edző: Szépföldi Sándor. A gyönyörű őszi napsugaras időben hatalmas érdeklődés mel­lett folyt a találkozó. Mindenki arra volt kíváncsi, sikerül-e a MEDOSZ-na'k otthonában győz­nie. Habár csak a második félidő­ben, de megtört a jég és ezek ti­tán a jövőben nagyóbb önbizalom­mal fog szerepelni a gyulai csa­pat. Már az első percekben veszé­lyeztetett a hazai együttes, de Ga­zsó fejesét Földvári szögletre men­tette. A 7. p.-ben Nagy II. kitört, lövé­sét Földvári szögletre tolta, öt perc múlva újból alkalom nyílott a gólszerzésre, de a hazai csatá­rok késlekedtek. Az eredményte­len negyedóra után kissé vissza­esett a MEDOSZ, ekkor a Pe­tőfi néhányszor veszélyesen kö­zelítette meg a hazai kaput, de a osa tárók itt is rontottak. A félidő utolsó negyedórájában ismét nagy lendülettel támadott a hazai együttes, de a 32. percben Csűri II. erős lövése elkerülte a kaput. A 37 .percben Kurta—Fo­dor—Csűri a labda útja, az utób­bi Gazsó elé gurított, aki kitörne, de a két védő között ez nem sike­rült neki, összecsapnak, ketten íöldrelcerültek és így a kifutó Földvári elcsíphette a veszélyes labdát. Fordulás után Petrovszky he­lyet cserélt Nagy II-vel, Gazsó ment ki jobbszélre, Az új össze­állítású csatársor nagy iramban kezdett. Egymásután gördültek a veszélyes gyulai támadások: A 48. percben Gazsó kicselezett há­rom védőt, lövésszerű beadása a felső kapufától visszapattant és a jó ütemben befutó Petrovszky ka­pásból hálóba továbbított, 1:0. Ez­után még lelkesebben és jobban játszottak a hazaiak. Az 54. perc­ben nagy kavarodás volt a vendé­gek kapuja ellőtt, a labda a 15 mé­terre álló Himmerhez került, aki nagyszerű érzékkel a jobb felső sarokba emelte a labdát, de ezt az utolsó pillanatban Varga II. kézzel megfogta. A 11-est Gazsó laposan a jobb sarakba lőtte és már 2:0 lett az eredmény. A Pe­tőfi csak szórványosan és veszély­telenül támadott. Annál lendüle­tesebbek a MEDOSZ megmozdu­lásai. A 75. percben Kurta jól szöktette Gazsót, aki elfutott és szép gólt lőtt. A sorozatos támadások után a hazai csapat engedett az iramból, feljöttek a vendégek. A Petőfi fo­kozatosan felfejlődött és a 85. perében Szentesi góljával sikerült szépíteni. Az utolsó tíz percben ismét a hazaiak kezdeményezték többet és Gazsó előtt újból alkalom kínál­kozott a gólszerzésre, de Hanoid keményen szerelte a kitörni aka­ró szélsőt. A levonuló MEDOSZ csapatát a közönség nagy ünneplésben része­sítette, amelyre rászolgált. Az e- gyüttes nagy akarással vetette ma­gát a küzdelembe és ha valami nem sikerült, a játékosok biztat­ták egymást. A csatársor átszerve­zése, mint utólag bebibonyosodott, helyes volt. Habár még mindig van sok javítani való itt. Jól támogat­ták a fedezetek a csatárok mun­káját és a védekezésben is kivet­ték részüket. A közvetlen véde­lem zökkenőkkel bár, de jó volt. Pásztor kezd belenőni a középhát­véd helyére, csak lassan fordul. Nagy II. a csapat leghasznosabb tagjának bizonyult, védelemben jobb volt. Horváth kevés dolgát jól látta el, rutinja, hidegvére jó hatással van az egész védelemre. örvendetes a csapat javuló for­mája, remélj ül?, nem lesz itt meg­torpanás vagy megállás, mert csak lényegesen jobb játékkal le­het „megkapaszkodni" biztosan az NB Il-ben. A csapat erőviszonyait mérlegelve, megáll api that j uk, hogy többre képesek, mint ameny- nyit eddig mutattak. Egyénileg a gyulai együttesből Pásztor, Nagy II., Berndt, Gazsó játszott nagyon jól, illetve Hanoid, Fekete, Bu­dai. Kösztner játékvezető kifogásta­lanul látta el feladatát, partjelzői jól támogatták. NB m. o. Mezokovácsftázi Petőfi TE—Békéscsabai MÁV Bocskai 3:0 (1:0) Mezőkovácsháza, 800 néző, ve­zette: Prónai. Petőfi: Fülöp — Loss, Herjecz- ky, Báli — Bányrk, Gigac — Zsi- lák, Kertmegi, Sári, Kálmán, Tóth II. Edző: Tóth Zoltán. MÁV: Andó — Gyési, Sovány, Miskolczy — Kovács, Mázán — Csicsely, Békészlky, Szarvas VI., Szarvas II., Pécsi. Edző: Szilassy Vilmos. Hatalmas lelkesedéssel nagy ira­mot diktált a hazai együttes és a 9. percben Sári kicselezte védőit és a kimozduló Andó mellett a jobb alsó sarokba gurított. A gól után ritkán, de annál veszélye­sebben próbálkozott a MÁV is, de Békészky erős lövését a kapufa hárította. A félidő végén változa­tos, helyenként gyenge iramú lett a játék. Szünet után újból nagy lendülettel kedzett a Petőfi, ál* lamdóan támadott, de mezőnyfö­lényét a jól záró védelem, főleg Andó bravúros védése miatt nem tudta góllá értékesíteni. A 81 j percben végül mégis csak sike­rült a góllövés. Bányik hosszúra sikerült szöktetését a kiugró Kál­mán elcsípi és a vetődő Andó hasa alatt küldi a labdát. Pár perc múlva Zsilák szép leadását Kert­megi kapásból küldte tovább, de a felső sarokba tartó labdát Mis­kolczy kézzel elfogta. A büntetőt Herjeczky biztosan értékesíti, ez­zel beállítja a végeredményt A hazai győztes csapat minden tagja dicséretet érdemel a lelkes és odaadó játékáért. MÁV-ból jók: Sovány, Mázán, Békészky. Gyulai TE—Jászapáti Vasutas 2:0 (2:0) Gyula, 1000 néző, vezette: Va­dász. Gyulai TE: Oravecz II. — Bőd, Rehák, Nagy I. — Gabiik, Tövis­háti — Szabó, Gyetvai, Krizsán, Varga. Juhász. Edző: Szabó Béla. Jászapáti: Sándor — Tóth, Do­bos, Horváth — Polgár, Búza — Bolyos, Kökény I., Kökény II., Utassy, Szirce. Edző: Boross Ist­ván. Nagy lendülettel kezdett a ha­zai együttes és már az első percek­ben többször került veszélybe a jászapátiak kapuja, végre is a 12. percben Gyetvai nagyszerű gól­jával megszerzik a vezetést. A kö­vetkező negyedóra élénlk játékkal telik el, de ekkor is a Gyulai TE az irányító és. a többet kezde­ményező. A vendégek inkább csak védekeztek és az esetenkénti erőt­len támadásaikat sorrá visszaver­te a jól működő Gyulai TE vé­delem. A félidő vége felé újból rohamozott a hazai együttes és a 36. percben Varga szép gólja 2:0- ás vezetéshez juttatja a Gyulai TE csapatát. Szünet után a fiatal erőkből ál­ló vendégcsapat lendületesen tá^ madott. A hazaiak ekkor iwkátasg védekeztek. A mezőnyfölénybe ke­rült Jászapáti azonban nem tu­dott eredményes lenni, mert a ru­tinosabb hazai védők jól zártak és mindent hárítottak. Jók: Gabiik, Gyetvai, Varga, il­letve Tóth, Kökény, Szirce. Mezőhegyesi MEDOSZ—Szolnoki Vasutas 4:2 (3:0) Mezőhegyes, 800 néző, vezette: Band ur. MEDOSZ: Varga — Pálthidai, Sári, Müller — Császár, Zombo- rácz — Bessenyei, Szabó, Tóth, Madarász, Vígh. Edző: Haufer Je­nő. Vasutas: Danika — Istváni, Tó- vizi, Krámán — Palotai, Rózsahe­gyei — Csmyi, B. Nagy, Hamar, Teresa, Simon. Edző: Nagy Béla. Már az első percekben feltűnt a Közepes eredmények a megyei ifjúsági váltó bajnokság okon Pomucz, Szombaton délután kellemes nyári napos Időben tartották Bé­késcsabán az idei ifjúsági váltó bajnokságokat, melyen Békéscsa­ba, Gyula, Orosháza és Szarvas versenyzői indultak; Távolmarad­tak a többi sportkörök. A verseny ennek ellenére helyenként szép küzdelmet hozott.- Részletes eredményeim Férfiak! 4x100 m megyei bajnok: Bé­késcsabai MÁV 47.2 (Zeleny- nánszky, Szalai, Csajka, Pomutz). 2. Gyulai MEDOSZ 47.9, 3. Gyulai Ped. 49.2, 4. Orosházi Kinizsi 50.7. 4x200 m megyei bajnok: Gyulai MEDOSZ 1.41.7 (Nagy I., Nemes, Kovács, Nagy II.), 2. Bcs. MÁV 1.41.8, 3. Gyulai Ped. 1.45.0, 4. O* rosházl Kinizsi 1.52.0. 4x400 m megyei bajnok: Gyulai Ped. 3.54.2, 2. Orosh. Kinizsi, 3. Bcs. MÁV Bocskai A) csapata 3.59.6, 4. Bcs. MÁV B) csap. 4.00.8. 4x800 m megyei bajnok! Bcs. MÁV Bocskai (Almádi, Pomucz, Juhász, Kovács), 2. Orosh. Kinizsi 9.28.6. 4x1300 m megyei bajnok: Bcs, MÁV 19.11.8, (Almádi, Krizsán, Juhász). Serdülőknek: 4k100 m megyei bajnok: Gyulai MEDOSZ, 49.4 (Szigeti, Mráky, Heim, Szarka), 2. Orosházi Kinizsi 49,9, 3, Gyulai Pedagógus 40.9( Nőkneki 4x100 m megyei bajnoki Bé­késcsabai MÁV Bocskai (Komár, Pallér, Varga, Pikó) 55.2, 2. Oh. Kinizsi 57( Sí 4n200 m megyei bajnoki Bcs. MÁV Bocskai 2.08, (Schaffer, Pal­lér, Varga, Vrbovszky), 3x800 m megyei bajnok: Szarva­si MEDOSZ 8.16.7, (Makula, Spi- r-i, Sebő), 2. Bős. MÁV Bocskai 8.22.3. Serdülőknek: 4x100 m megyei bajnoki Oh; Kinizsi 56.0, (Halenka, Papp, Lu­kács, Tömöri), 2. Gyulai MEDOSZ 57.6, 3. Oh. Kinizsi B) csapata 58.2; * Férfiak: 3000 ?n négyes csapatverseny: 1; Bcs. MÁV Bocskai 11.42.0 átlag­gal, 2. Bcs. MÁV B) csapat. MEDOSZ lendületes, gólratörő já­téka. Formás támadások gördül­tek a vasutasok kapuja felé, de a jól tömörülő vendégek sokáig visz- sza tudták verni a veszélyes táma­dásokat. Állandó hazai me­zőnyfölény csak a 21. percben érik góllá, Szabó révén. Pár perc múlva újból Szabó eredményes. A gólok után még nagyobb lelkese­déssel játszott a hazai együttes és a 37. percben Madarász góljá­val már 3:0-ra alakult az ered­mény. Szünet után váltakozó lett a já­ték, a vendégek ritkán, de veszé­lyesen támadtak és a 65. percben B. Nagynak sikerült szépíteni«, 3:1. A gól felrázta a hazaiakat éa most már jobban is játszottak, a- minek azután meg is lett az ered­ménye, mert Tóth góljával már 4:l-re alakult az eredmény. Kez­dés után azonnal gólt rúgott Si­mon. A hajrában az erőtlen táma­dásokat a védelmek sorra vissza­verik. Jók: Szabó, Sári, Zomboráca, illetve Tóvizi, Palotai, B. Nagy. NB III. ifjúságit Bcs. MÁV—Mezőkovácshári Petőfi TE 3:0 (2:0) Mezőkovácsháza, 500 néző, v«4 zettei Bereczkyi A vendégcsapat egységesebben és tervszerűbben játszott és meg­érdemelten győzött a gyengén, de lelkesen játszó Petőfi ellen. Góllövők! Kőszáll, Vargc., Va­lent; Jóik! Simon II:, Varga, KőszáH> illetve Bálványos, Herjeczky IIt, Szabó. Röplabda, női NB It Békéscsabai Vörös Meteor—Test­nevelési Főiskola. Az utóbbi csa­pat távolmaradása miatt a mér­kőzés elmaradt.